تکنیک های زالو اندازی (زالو درمانی)

کاربر8کاربر8
2,139 بازدید

در طب سنتی ایرانی، چون طبع خون گرم و تر است، پس زالو که به خون خواری علاقه دارد، از تکنیک های زالو اندازی (زالو درمانی) متفاوتی استفاده می شود.

در واقع چون زالو گرسنه گرمی و تری است، پس طبع خودش لااقل هنگام گرسنگی باید سرد و خشک (سوداوی) باشد.

اگر برای فردی با طبع معتدل تعداد زیادی زالو بیندازید، توقع دارید که علایم سودا در فرد پررنگ تر شود، در حالی که یکی از پرکاربردترین درمان ها توسط زالو، بیماریهای سوداوی مثل Schizophrenia (قطرب) وزوز گوش Tinnitus است.

لذا در طب سنتی براساس تکنیک های زالو اندازی، معتقدند که زالو ابتدا خون کامل را می خورد، آن گاه پس از پرشدن دستگاه گوارشش، با خون کامل، قسمت سوداوی و به عبارتی قسمت فاسد خون را نگه می دارد و بقیه را با مواد درمانگر مخلوط کرده و نشخوار می کند، و به بدن فرد بیمار مجددا تزریق می کند.

لذا اگر زالو اندازی نمودید و زالو خون خورده بود اما محل را رها نمی کرد، بهتر است صبر کنید تا خودش محل را ول کند و اگر طول کشید، با ابزارهای مختلفی مثل نمک، او را وادار به رها کردن نکنید.

برای زالو درمانی، نه باید دیر کرد و نه عجله؛ بهتر است ابتدا با داروهای گیاهی شیمیایی خاص و رژیم های غذایی مناسب مثل آش جو و انگور، خاکشیر، منضجها، مسهل ها، بادکش و حجامت و … شروع کرده، آن گاه زالو انداخته شود.

زالو درمانی

رعایت ۶ اصل ضروری برای حفظ سلامتی (خوردن و آشامیدن درست، حرکت و سکون درست، خواب و بیداری درست، تنفس درست، استفراغات) موادی که باید از بدن خارج شوند وحتباسات (موادی که باید در بدن بمانند) درست، اعراض نفسانی (شادی، غم، ترس، شوق و … ) درست، فراموش نشود و گرنه زالو درمانی کاری بیهوده است، اگرهم توفیقی در درمان حاصل شود، ممکن است بیماری عود کند.

در طب امروزی کم تر، و در طب سنتی خیلی بیشتر درمورد اثرات زمان Chronology بحث شده است، لذا دانستن این علم و رعایت آن در تمام ارکان درمان انتظارموفقیت درمانی را افزایش می دهد و اصلا و ابدا هم خرافی نیست، بلکه کاملا علمی است.

عده ای ازاطبای طب سنتی، زالو درمانی را قبل از۲ سالگی و بعد از ۶۰ سالگی مجاز نمی دانند، ولی در شرایط خاصی ممکن است زالو تنها گزینه و امید باشد.

چون بزاق زالو لخته ها را حل می کند، این لخته ها با عناصرسنگینشان در خون جریان و سیلان پیدا می کنند، لذا بهتر است قبل ازهر گونه استفاده ای از زالو، ابتدا حجامت عام ( بین دو کتف) انجام گیرد تا به اصطلاح پاکت جاروبرقی بدن (پوست بین دو کتف) تخلیه شود و بتواند این عناصر را قبل از رسوب در اندام هایی مثل کلیه در این نقطه به دام اندازد و با حجامت های متعاقب، خارج گرداند.

به عبارت دیگر، زالو اندازی را با حجامت شروع و پس از چهارروز با حجامت مجدد پی گیری نمود. یا اگر قرار باشد مثلا 3 مرحله زالو درمانی صورت گیرد، همه جلسات زالو اندازی با حجامت شروع شود.

درمان بیماری مشخص با طب سنتی ( تکنیک های زالو اندازی)

درمان بیماری مشخص با طب سنتی

۱) درمان موضعی در مورد بیمارانی که علامت موضعی واضح حاد یا مزمن دارند، مثلا یک نفر با سردرد میگرنی گرم و خشک روغن بابونه سرد و تره به پیشانی اش می مالید یا در بینی اش میچکانید.

۲) بیان کلی در مورد هر ۴ خلط. وقتی حال بیمار کمی بهتر شد، سطوح ظاهری بیمار را از هر ۴ خلط با منضج و پرهیز غذایی پاکسازی می کنید.

3) درمان عمومی در مورد خلط غالب مثل بلغم از کل بدن؛ مثلا آرتروز در طب سنتی ایرانی بیماری سرد و تر است و را در افراد با طبع سرد و تر عارض می گردد، لذا اگر برای آرتروز ۱۰۰ بار هم زالو بیاندازید و فرد ماست زیاد بخورد، ممکن است اثرات درمانی قابل قبولی را شاهد نباشید.

۴) درمان اختصاصی در مورد خلط غالب (به خود بیماری (میگرن) حمله می کنید و با ضد بیماری (میگرن) مثلا با گیاهان اسطوخدوس، هوفاریقون و … درمان را کامل می کنید که البته با صلاحدید پزشک می توان مستقیم به سراغ مرحله چهارم رفت یا مراحل را پس و پیش نمود.

 طب سنتی ایرانی

به اعتقاد برخی افراد زالو می تواند هر ۴ کار فوق را همزمان انجام دهد. به هر تقدیر، هر زالو پس از مکیدن حدود ۱ سانتی متر مکعب خون و رها کردن محل، اگر خونریزی را بند نیاورید (که معمولا هم نباید بند بیاورید)، تا حدود ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر مکعب خونریزی می کند (۱۰ الی ۱۵ ساعت).

اگر ۱۰ عدد زالو بیاندازید، ۲۵۰ الی ۳۰۰ سانتی متر مکعب خون می آید. ۳ الی ۵ روز پس از زالو اندازی، رگهای جدیدی هم از نوع شریانی و هم از نوع وریدی در اطراف و حاشیه محل نیش زالو بوجود می آیند که برای خونرسانی و تخلیه عروقی این ناحیه مفید اند.

توصیه های قبل از زالو درمانی

 توصیه های قبل از زالو درمانی

1) تمام آداب حجامت و فصد (زمان، مکان، رژیم غذایی قبل و بعد و …) درباره زالو درمانی هم صادق است.

2) داروهای Heparin sodium =Osvix Clopidogrel,Dipyridamole ,Aspirin ,Warfarin sodium و حتی المقدور زیر نظر پزشک قطع شوند و اگر مقدور نباشد، زالو درمانی یا انجام نشود یا تحت الحفظ پزشک و کادر مجهز درمانی صورت گیرد.

3) موهای موضع زالو درمانی بهتر است زدوده شوند.

4) یکی از تکنیک های زالو درمانی این است که قبل از زالو درمانی بهتر است چند روز فقط با عمدتا از آش جو یا انگور تغذیه شود.

۵) بهتر است ۲۴ ساعت قبل یا بعد از زالو درمانی از مقاربت جنسی، فعالیت، استحمام طولانی ،جکوزی، تب، اسهال، استفراغ، خونریزی حتی عادت ماهانه و … فاصله وجود داشته باشد.

۶) محل زالو درمانی و کلا بدن حتی المقدوربو(عطر، صابون عطردار، عرق، مواد ضد عفونی کننده و …) ندهند، لذا بهتر است محل را با آب معمولی یا جوشیده سرد شده یا ولرم شستشو دهید.

۷) چون پس از رها کردن زالو خونریزی ادامه می یابد، بهتر است برنامه های کاری، سفر، مهمانی و … را لااقل برای ۸ ساعت به تعویق اندازید.

۸) اطبای طب سنتی با مصرف تخم مرغ قبل و بعد از هر نوع خونگیری مخالف اند، اما تاکنون موارد زیادی از مصرف تخم مرغ و سپس حجامت، فصد، زالو درمانی و … را دیده اند و حتی بعضی افراد هم زمان با خوردن تخم مرغ، حجامت، زالو اندازی و حتی اهدای خون صورت گرفته و مشکل خاصی پیش نیامده است.

محل زالو درمانی

۹) زالوها را نباید مجبور به رها کردن موضع نمود، بخصوص نباید آنها را کشید، زیرا ممکن است باعث کنده شدن یا جا ماندن دندانشان در موضع شود.

زالو زود سیر می شود و اگر دیر موضع را رها کرد، حتما طبابتش تمام نشده، لذا با حوصله فراوان به او مهلت دهید تا وقتی کارش تمام شد، خودش محل را رها می کند.

اگر زالویی ول کن معامله نبود، صبر پیشه کنید، زیرا زالو با خوردن خون حق الطبابه خودش را می گیرد، اکنون مشغول درمان است تا نانی که به دست آورده حلال باشد، شما با عجله، رشته هایش را پنبه نکنید.

اگر به هر دلیلی خواستید زالو درمانی را متوقف کنید، کمی نمک رویشان بریزید تا خودشان محل را رها کنند.

پس از رها کردن اگر می توانید آنها را به طبیعت برگردانید با مقداری آب شستشویشان دهید که نمیرند. برگرداندن زالوهای خون خورده به طبیعت اگر به شکل درست انجام شود، هیچ مشکل بهداشتی ای برای محیط زیست و انسان ایجاد نمی کند، مگر آن که درآب آشامیدنی رها شوند را قبل ازرها سازی آسیبی به آنها زده شود که باعث پارگی آنها و نشط خون هضم نشده به بیرون شود یا …. به هر تقدیر، کشتن زالوها خود نوعی صدمه به محیط زیست است و ضرر آن در نهایت به خود انسان باز می گردد.

۱۰) سعی در ضدعفونی یا پاکسازی و شستشوی محل زالو اندازی کار خوبی است، ولی اولا خود زالو این کار را می کند و ثانیا بوی مواد ضدعفونی کننده ممکن است رغبت زالوها به گرفتن محل و خون خواری را کاهش دهد که اگر مدتی با زالو کار کنید، قلق کار دستمان می آید که چکار کنید که هم تمیز کار کنید وهم سریع به نتیجه برسید.

شستشوی محل زالو اندازی

به دیگر سخن، زالو درمانی تمیز مقدور است، ولی زالو درمانی استریل فقط وقتی ممکن است که عصاره زالو را به شکل استریل تهیه و تزریق نمایید.

در این صورت، اگر وآماهایی مطرح می شود که باید صبر کنید تا این شیوه با تحقیقات بیشتر به تکامل خودش برسد. در هر صورت، بهتر است زالو را مدتی در آب بسیار تمیز نگهداری و مرتب آب آن را تعویض کنید.

۱۱) فرمولی که تا حدود زیادی ابتدا به ساکن در بعضی مراجع برای زالو اندازی مطرح شده، اگر در جلسه اول n عدد زالو انداختید، یک و نیم برابرn روز بعد زالو درمانی را تکرار می کنید و اگر در این جلسه مثلا p عدد زالو انداختید.

مرحله بعدی را یک ونیم برابر و روز بعد تکرارمی کنید تا زمانی که دکتر بزرگ لازم بداند … مثلا اگر روز اول ۱۰ عدد زالو انداختید 15=1/5*10 روز بعد مثلا با ۱۲ عدد زالو تکرار می کنید و این بار ۱۲ را در1/5 ضرب می کنید تا ۱۸ روز بعد با هر چند زالو که خواستید تکرار کنید.

۱۲) چون اعتقادی وجود دارد مبنی بر این که حجامت از بین دو کتف سموم بدن را تخلیه می کند، می توانید تصور کنید که اگر بدن را به جاروبرقی تشبیه کنید، بین دو کتف مانند پاکت جاروبرقی است و اگر قبل از زالو اندازی حجامت کنید، این پاکت را تمیز نموده اید تا آماده فیلتر کردن مواد آزاد شده ناشی از حل شدن لخته ها در اثر بزاق زالو شود.

لذا بهتر است زالو درمانی را با حجامت از بین دو کتف شروع کنید و همان جلسه با فردا زالو بیاندازید، سپس ۳ الی ۴ جلسه با فرمول بند قبل، زالو درمانی را با حجامت مجدد و سپس زالو انداختن ادامه دهید و بعد با این فرمول، درمان را برنامه ریزی کنید.

درست مثل برنامه معمول برای واکسیناسیون (مرحله اول، مرحله دوم، مرحله سوم، یاد آور اول، یادآور دوم، یادآور سوم و سپس بسته به نظر پزشک، یک بار بهار یا سالی یک بار بهار و یک بار پاییز حجامت تنها یا همراه زالو درمانی ادامه یابد.

اطراف زخم تمرکز زالو درمانی

۱۳) گروهی معتقدند که زالو درمانی را باید فقط در ۶ نقطه پشت گوشها، پشت دست ها و روی پاها انداخت، ولی نظر بر این است که چون بدن انسان و حتی حیوانات قطعه بندی شده است Campartmentalized، لذا به عنوان یک اصل در بیش از ۹۰٪ موارد بهتر است زالو را روی یا اطراف عضو عارضه دار بیاندازید.

مثلا اگر زخم عمیق مقاوم به درمان دارید، روی یا اطراف زخم تمرکز زالو درمانی را داشته باشید وگرنه چون زالو با خون سرو کار دارد و خون در رگ ها جریان دارد، بزاق تزریق شده زالو در رگها می چرخد و کمابیش کار خودش را می کند، اما ممکن است وقتی به عضو هدف می رسد، بیش از حد رقیق شده باشد!

14) برای نواحی ای مثل صورت یا برای کودکان، باید از زالوی ریز استفاده گردد. همیشه سعی کنید برای زالو درمانی همه جای بدن، زالوی ریز را به زالوهای درشت ترجیح دهید و بهتر است بجای ۲ عدد زالوی درشت از ۲ عدد زالوی ریز استفاده شود.

زیرا کار با زالوی ریز آسان تر است. زالوهای ریز زود می گیرند و زود هم رها می کنند و کمتر از زالوهای درشت، ترس و چندش ایجاد می کنند ؛ از همه مهم تر این که از شادابی و جوانی بیشتری برخوردارند و مواد بزاقشان به اصطلاح اصیل و تازه تر است!

۱۵) برای بیماری قانقاریا Gangrane Necrosis اگر فرصت داشته باشید، شاید تنها علاج قابل اطمینان در طب نوین و طب سنتی قبل از اقدام به قطع عضو، زالو درمانی باشد. زالو را با تعداد کم ولی به دفعات می گذارید و هر نوبت تعداد زالوها را بیشتر می کنید.

۱۶) در تومورها بخصوص بدخیم، زالو اندازی را از پاها شروع می کنید، زیرا خلط سودا که معمولا از نظر طب سنتی باعث ایجاد تومور می شود، سنگین مطلق است و در پاها تجمع یافته و سرریز آن باعث ایجاد تومور می شود.

زالوهای ریز زود می گیرند

۱۷) بعضی ها معتقد اند که بهتر است در یک مرحله بیش از ۱۰ عدد زالو استفاده نشود و در عوض به دفعات زالو اندازی تکرار شود.

ولی چون بدن Antigenهای بیگانه را شناسایی می کند و ممکن است علیه آنها Antibody بسازد، لذا دفعه اول شاید بیشترین نتیجه را از بزاق زالو ببینید، دفعات بعدی Antibodyهای بدن فرد مورد زالو درمانی ممکن است مقدار زیادی از بزاق را مورد حمله قرار داده و خنثی کنند، لذا اگر حساسیت خاصی وجود ندارد و تحمل فرد خوب است، شاید بهتر باشد با صلاحدید پزشک، در همان جلسه اول تا ۳۰عد یا بیشتر هم زالو گذاشته شود.

۱۸) چون ممکن است فرد به بزاق زالو مثل هر ماده دیگری حساسیت داشته باشد، بخصوص در جلسه اول، در مورد سابقه Allergy به Penicillin، نیش زنبور، غذا، داروهای گرد و خاک و … از فرد یا اطرافیان وی سوال شود، و اگر پاسخها منفی بودند با احتیاط فرد را کاندید زالو درمانی کنید.

در این صورت ابتدا یک زالو می اندازید و چند دقیقه صبر می کنید اگر واکنش دیدید، ضمن قطع زالو درمانی فورا اقدامات لازم برای مقابله با شوک Anaphylaxis انجام می دهید.

واضح است که به خاطر خطر این شوک، زالو درمانی در مراکز درمان با امکانات لازم برای مقابله با شوک Anaphylaxis انجام گیرد و امکانات لازم و کادر کمکی آموزش دیده بخصوص پزشک، مهیا باشند.

برای کاهش احتمال حساسیت حين مدتی بعد از زالو درمانی، بعضی از زالوهای بزرگ نیم ساعت قبل از شروع زالو درمانی یک عدد قرص Antihistamine به فرد مورد می دهند یا یک عدد آمپول Hydrocortisone یا Dexamethasone تزریق می کنند.

بزاق زالو

کیف احیا شامل Laryngoscope Airway و Trachealtube, Ambubagset ماسک بچه و بزرگسال، کپسول اکسیژن پرتابل یا لااقل اسپری اکسیژن، سرم Normalsaline یا Angiocatheter, Ringerlactecc 500 cc , آمپول Hydrocortisone، آمپول Epinephrine، آمپول Clemastine، دستگاه Suction با لوله های رابط، سرنگی ۱، ۲، ۵، Tourniquet garrote، ماده ضد عفونی کننده برای تزریق و ..

۱۹) قبل از زالو درمانی در مناطقی مثل اطراف گوش، دهان، بینی، مقعد، واژن و … باید نمک یا آب نمک غلیظ در دسترس باشند تا اگر زالویی فرار کرد و به حفرات بدن رفت، بتوان اقدام لازم را برای ممانعت و خروج آنها انجام داد.

۲۰) در صورت ضعف قوا، شربت عسل به عنوان مقوی قوای بدن، قبل، حین و پس از زالو درمانی به بیمار داده شود.

۲۱) اگر محل زالو درمانی دچار عفونت شود، معمولا داروی Ciprofbxacin داروی انتخابی است، ولی بهتر است که ابتدا آزمایش Antibiogram انجام گیرد، سپس Antibiotic مناسب انتخاب شود.

زیرا ممکن است علت عفونت باکتری Aeromonas hydrophila = Pseudom onas hirudinis نباشد و منشأ عفونت ثانویه از محیط بر روی زخم باشد. اگر به دنبال زالو درمانی Sepsis یا عفونت عمومی بدن و خون اتفاق افتد، به

احتمال زیاد به Aeromanas hydrophila مربوط می شود که تقریبا همیشه در اثر زالو درمانی متعاقب جراحی و کسانی که سیستم ایمنی بدنشان سرکوب شده، پیش می آید، بنابراین در این موارد Antibiotic پیشگیرانه، حداقل ۶ ساعت قبل از زالو درمانی توجیه قطعی دارد.

۲۲) بیماری های هموفیلی، کمبود پلاکت، Pancytopenia و هر گونه کاهش توان انعقادی خون منطقا باید ابتدا با روش های دیگر Stable شوند و سپس تحت شرایط خاص با زالو درمان شوند.

بیماری های ناشی از کم خونی و حتی Tahaemie کمتر از کاهش قدرت انعقاد خون نگران کننده می باشند، ولی بهتر است احتیاط های لازم توسط پزشک لحاظ شوند.

بنابراین هر جا درهر بیماری که شكل خطری وجود دارد، قاطعانه باید از انجام زالو درمانی اجتناب کرد؛ البته در مورد favism اختصاصا حجامت، منع خاصی ندارد، مگر شرایط خاص.

از تعداد مناسب زالو استفاده شود

۲۳) در بسیاری از متون اشاره شده که زالو را حتما یک بار مصرف کنید. حتی اگر برای خودتان زالو انداختید، بهتر است از آن زالوها چند ماه بعد برای خودتان استفاده نکنید. ابن سینا فرموده که قبل از مصرف، زالو را وارونه کنید که اگر خون خورده، معلوم شود.

۲۴) از انداختن زالو مستقیما روی رگ منع شده ولی دلیلی برای این توصیه نیافتند. برخی افراد بارها زالو را مستقیما روی سیاهرگ انداخته اند و مشکلی هم پیش نیامده است .

۲۵) توانایی جسمی و شرایط روحی بیمار برای زالو درمانی باید به دقت ارزیابی گردد.

۲۶) محیط و ابزارهای به کار رفته حتی پنبه و پانسمان باید کاملا تمیز و حتی المقدور استریل باشند.

۲۷) از تعداد مناسب زالو استفاده شود. تعداد زیاد، خطراتی به دنبال دارد و تعداد کم موفقیت مورد انتظار در درمان را مخدوش می سازد.

۲۸) هیچ وقت فردی را که برایش زالو انداخته اید، رها نکنید زیرا ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به کمک داشته باشد و یا زالو/ زالوهایی حرکت کنند و به داخل حفرات بدن روند و یا داخل يقه، لباس و … شده و باعث ترس افراد حساس شوند و …

توصیه های بعد از زالو اندازی

توصیه های بعد از زالو اندازی

پس از زالو اندازی، بگذارید مدتی خونریزی ادامه یابد، و اگر امکان دارد، محل را بادکش نموده، سپس پانسمان ضخیم نمایید.

۲۴ ساعت پس از رها کردن زالوها، پانسمان را باز کنید و اگر خونریزی شروع شد، از مواد قابض (خاکستر باقلا، خاکستر پوست انار، خاکستر پنبه، زرد چوبه، پودر مازو، پودر گلنار، عسل، پودر خون سیاوش و …) ضماد کرده و دوباره پانسمان کنید.

تا ۴۸ ساعت موضع زالو شسته نشود و اگر شسته شد، ضد عفونی و مجددا پانسمان شود.

البته اگر خونریزی بند آمده باشد، با اطمینان زیادی می توان پانسمان را باز کرده و فقط محل را تمیز نمود. اگر خون شدید و نگران کننده بود (خیلی خیلی کم اتفاق می افتد)، از مواد قابض برای بنا، آوردن خون استفاده نمایید و روی محل به طور عمودی فشار آورید.

اگر بازهم خون بند نیامد، از آمپول Vitamine k درشرایط خاص از فاکتورهای انعقادی استفاده شود. برای رفع سریع جای نیش زالو، روغن بادام تلخ روی موضع بمالید.

اگر موضع زالو درمانی خارش شدید داشت که ممکن است تا یک هفته و بیشتر ادامه داشته باشد، از روغن بنفشه، روغن کافور، روغن بادام تلخ، روغن گشنیز، سرکه، مخلوط ۱ قاشق غذاخوری عسل + ۱ قاشق چای خوری نمک و … روی موضع، ضماد می کنید.

اگر خارش بند نیامد و یا بدن کهیر زد و نقاط دیگر بدن هم خارش گرفت، زیر نظر پزشک از Antihastamine یا Cortone و … استفاده می گردد.

محل های مورد توجه خاص زالو اندازی روی بدن

محل های مورد توجه خاص زالو اندازی روی بدن

زالو را روی هر محلی که دکتر صلاح بداند، می توان انداخت، زیرا زالو بزاقش را در مویرگی یا رگ تزریق می کنند و خون این ماده را به تمام بدن می رساند، اما اثرات موضعی بزاق در خود موضع قوی تر است، زیرا هر چه از موضع دورتر روید، بزاق زالو رقیق تر می شود.

بنابراین اگر با بیماری مقاومی مثل تصلب شرایین مواجه هستید، می توانید شروع درمان را از موضع درگیر مثل قلب و مغز با ۱۰ یا ۱۵ زالو آغاز کنید و جلسات بعدCompartmentهای دیگر بدن را جاروب نمایید یا برعکس، ابتدا بدن را جاروب کنید، و بعد به موضع مبتلا بپردازید. همیشه با حجامت بین دو کتف شروع کنید. این جاروب را می توانید با این الگو انجام دهید:

3 عدد پشت هر پا ریشه انگشتان پا، ۲ عدد روی کشکک هر زانو، ۳ عدد پشت هر دست ریشه انگشتان، ۲ عدد روی هر شانه، ۲ عدد پشت هر گوش، ۲ عدد زیر چانه و اگر مقدور بود ۲ عدد روی فرق سر که روی هم می شوند ۲۶ عدد.

نکته این که جلسه حمله به موضع مورد عارضه با جلسه جاروب کل بدن باید حدود ۳ روز فاصله داشته باشد.

اگر بیش از ۳۰ عدد زالو در اجلسه بیاندازید ممکن است فرد دچار ضعف شود، ولی انجام حجامت بین دو کتف و سپس یکی از برنامه های جاروب یا حمله به موضع می توانند و باید در یک جلسه باشند و جلسه بعد دیگر نیاز به حجامت بين دو کتف نیست.

بعد از این الگو، حجامت بین دو کتف یک بار بهار و یک بار پاییز برای همیشه می تواند کافی باشد.

روشهای پیشنهادی برای تسریع و تسهیل در زالو اندازی

روشهای پیشنهادی برای تسریع و تسهیل در زالو اندازی

ابتدا دست ها را خوب می شویید. ایده آل این است که دستکش نایلونی تمیز یا استریل به دست کنید و محل مورد نظر را ترجيحا ضد عفونی کرده، سپس برای آن که بوی مواد روی محل نماند، محل را با آب مقطر تمیز نمود.

در صورت لزوم می توان با صابون پتاس بدون بو هم محل را تمیزنه استریل نمود. استریل کار کردن با زالو بسیار مشکل است، اما تمیزی یک رکن می باشد.

برای شروع، زالوها باید در محیط خنک و حتی الامکان در يخچال معمولی یا روی یخ باشند.

یکی از زالوها را برداشته در یک گاز یا تنظیف و یا دستمال کاغذی خشک می گذارید. و سر آن را که باریک تر است، نزدیک محلی که می خواهید زالو آنجا را نیش بزند، می گیرید.

حرارت بدن زالو را تحریک به گرفتن و متعاقبا نیش زدن می کند، اما گاهی زالوها بازی در می آورند و پس از گرفتن محل، بدون نیش زدن به اطراف می خزند. کار با زالو حوصله زاید الوصفی می خواهد.

روش های مختلفی می توان به کار برد؛ مثلا زالو را در استکان، درب نوشابه، سرنگ (دهانه خروجی سرنگ را می برند که زالوها بتوانند از آن خارج شوند)، می گذارند و دهانه آنها را روی محل مورد نظر می گذارند.

روش دیگر این است که چند عدد زالو را روی گاز یا دستمال کاغذی گذاشته و روی محل مورد نظر قرار میدهید و دور تا دور آن را با چسب نواری ضد حساسیت یا لوکوپلاست می چسبانید و برای چند دقیقه آنها را به حال خود می گذارید تا بازی هایشان را بکنند، ولی از محل مورد نظر دور نشوند.

معمولا پس از چند دقیقه کلنجار رفتن، یکی دو تا از زالوها محل را می گیرند و خود فرد سوزش ناشی از نیش را حس می کند.

افرادی که مدتی با زالو کار کنند، از شکلی که دهان زالو پیدا می کند، متوجه می شوند که خون خواری را شروع کرده یا نه.

برای آن که از حساسیت یا عدم حساسیت به نیش زالو اطمینان نسبی حاصل شود، باید چند دقیقه صبر کنید تا بزاق زالو با خون مواجه شود تا اگر واکنش Anaphylaxis بروز کرد، فورا زالو درمانی را قطع کنید و اقدامات لازم را انجام دهید و اگر حساسیت خاصی مشاهده نشد، کار را ادامه دهید.

اگر زالوها زیاد بازیگوشی کردند و محل را نگرفتند، می توان ابتدا محل را با پارچه تمیز و گرم، کمی محکم ماساژ داد تا موضع از خون محتقن شود و سپس با سوزن ظریف یا تیغ بیستوری استریل، محل را کمی به طور سطحی خراش داد تا قطرهای خون خارج شود و زالوها را به اشتها آورد.

دسته بندی زالو درمانی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

4 پاسخ به “تکنیک های زالو اندازی (زالو درمانی)”

  1. سوالی داشتم آیا برای کسی که دارای تومار مغزی هست میشود از زالو استفاده کرد وباید در چه ناحیه ای زالو انداخته شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت