درخت گردو (Juglans regia)

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
2,086 بازدید
درخت گردو

نام فارسی: درخت گردو ، آقوزدار (در رشت و اطراف آن)

نام علمی: .Juglans regia L

نام فرانسه: Calottier، Goguier، Noguier، Noyer royal، Noyer

نام انگلیسی: Bamnet – tree، Royal Walnut – tree، Walnut – tree

نام آلمانی: Nussbaum، Walnuss

نام ایتالیایی: Noce comune، Noce

نام عربی: جوز

درختی زیبا از تیره گردو، یک پایه و دارای برگ هانی مرکب از برگچه های فرد و بزرگ است. سنبله گل های نر آن وضع آویخته دارد ولی گل های ماده آن دارای وضع قائم بر روی شاخه هاست. هر گل نر آن دارای پوششی مرکب از ۳ یا ۴ قطعه فلس مانند است که تعداد زیادی پرچم را از خارج فرا می گیرد. در وسط پرچم ها نیز معمولا اثر مادگی رشد نیافته دیده می شود.

درخت گردو از تیره گردو

مجموعه گل های ماده درخت گردو هیچ وقت از ۲ تا ۴ تجاوز نمی کند. هر گل ماده آن دارای پوشش کوچکی از خارج می باشد این پوشش همرراه با زوائد بزرگ و کوچک زیر گل (براکته و براکتئول)، به تخمدان پیوسته است. گل های ماده مادگی ۲ برچه ای دارند که مجموعا، تخمدانی یک خانه و به وضع تحتانی به وجود می آورند. قسمت آزاد مادگی نیز به ۲ کلاله پهن و دور از هم، ختم می شود.

میوه درخت گردو شفت مانند و دارای میان بر گوشت دار و محتوی مواد تلخ است. میان بر گوشت دار میوه فقط در گردوی تازه که همه قسمت های میوه را در بر دارد دیده می شود. درون بر گردو، سخت و شکننده است و درون آن دانه مرکب از ۲ لپه حجیم با اندوخته فراوان از مواد روغنی، جای دارد. درخت گردو از درختان بسیار مفید به شمار می آید و چون ظاهری زیبا و سایه افکن دارد از این جهت غالبا اقدام به پرورش آن در باغ ها می شود.

انتشار و پراکندگی درخت گردو به نحوی است که اولا تا ارتفاع زیاد در کوهستان ها بالا نمی رود و ثانیا در غالب نواحي اروپا، جنوب آسیا و امریکای شمالی یافت می شود. به حالت وحشی بیشتر در آسیای صغیر و ایران تا ژاپن بدان برخورد می گردد. قسمت مورد استفاده درخت گردو، برگ، قسمت گوشت دار میوه سبز، پوست ثانوی (پوست چسبیده به چوب که معمولا آبکش را همراه دارد)، مغز (دانه) و چوب آن است.

میوه درخت گردو

برگ درخت گردو، دارای بوی مخصوص (در حالت تازه) و طعم بسیار تلخ و قابض است به علاوه به سهولت رنگ سبز تیره خود را از دست داده به رنگ قهوه ای در می آید در این حالت فاقد بو ولی دارای طعم نسبتا محسوس می شود و از این جهت است که برگ درخت گردو را در فاصله ماه های خرداد و تیر، چیده به صورت قشر بسیار نازکی می گسترانند تا بدون زیر و رو کردن به سهولت خشک شود.

در هنگام چیدن برگ درخت باید توجه داشت که اولا برگ های سالم و کاملا سبز چیده شود و ثانیا از جمع آوری برگ های پای درخت که خود به خود از درخت جدا گردیده اند و همچنین برگ های پاییزه خودداری شود. اگر برگ درخت گردو با توجه به موارد فوق و رعایت نکات فنی، جمع آوری و خشک گردد، رنگ سبز و بوی معطر مخصوص خود را حفظ خواهد کرد و به علاوه می تواند مدتی نگه داری شود مشروط بر آن که در محل خشک و عاری از رطوبت قرار گیرد.

نام گردو به هر گونه درخت از خانواده گردو اطلاق می‌شود. تنها درختانی برگ ریز هستند به ارتفاع ۱۰-۴۵ متر، با برگ‌های شانه‌ای به طول ۲۰-۹۰ سانتی‌متر، تعداد ۵-۲۵ برگچه و جوانه ها دارای درونه حفره‌دار هستند که این ویژگی در همه بال میوه ای‌ها (Pterocarya) مشترک است بجز، گردوهای امریکایی (Carya) از همین خانواده.

برگ درخت گردو

از معروف ترین مناطق کشت گردو در ایران، منطقه تفرش در استان مرکزی است. گریبانه‌های گردو به علت دارا بودن مقدار زیادی رنگ زرد – قهوه‌ای، منبع مهمی برای رنگ به شمار می‌روند. دانه تمامی گونه‌های این گیاه خوراکی هستند. گردو سرشار از روغن است که هم به شکل تازه و هم در غذا خورده می‌شود. آن را باید در مکان‌های خشک و خنک نگه داری کرد چون در شرایط گرم به ویژه پس از کندن پوسته آن، فاسد می‌شوند. یکی از معروف ترین انواع گردوی ایرانی، گردوی شهمیرزاد (بهشت گمشده در کویر سمنان) می باشد.

گردو از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. روغن آن که از قدیم برای پختن غذاها از آن استفاده می‌شده است، روغنی است به رنگ زرد روشن که دارای طعم مطبوع و ملایم می‌باشد. این روغن به آسانی تند یا اکسیده می‌شود. این گیاه خون ساز و تصفیه کننده خون است. درمان کننده بیماری های ریوی است. مسکن دل پیچه است. خوردنش از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند. خوردن آن برای تقویت نیروی جنسی مفید است.

اگر پوست تازه‌اش را به دندان و لثه بمالید، لثه و دندان را تقویت می‌کند. برگ تازه درخت گردو، حشرات موذی مانند بید و ساس را از بین می‌برد. اگر زن باردار روزی یک عدد از آن را بخورد، پس از زایمان پوست شکمش زیبایی خود را حفظ خواهد کرد.

ترکیبات شیمیایی درخت گردو

ترکیبات شیمیایی درخت گردو

گردو علاوه بر اینکه یک میوه خوشمزه است، مزایای فراوانی برای سلامتی دارد. یکی از مهم ترین آن ها، وجود امگا – ۳ در این گیاه است. مغز گردو دارای چند اسید آلی، مقدار کمی اسانس، اگزالات کلسیم و ویتامین‌ D، ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C و ویتامین E  می‌باشد. مغز گردو، دارای مقدار کمی (۱۲۸) ارسنیک است. برگ درختش دارای سه درصد اینوژیت، اسيد الاژیک، اسید گالیک و اسانسی با بوی مخصوص و مقداری پارافین، تانن، مواد چرب و املاح معدنی  مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم، باریوم و همچنین کاروتن است.

منبع خوبی از فسفر است. مقدار فسفر موجود در آن با ماهی، برنج و حتی تخم مرغ نیز برابری می‌کند. برگ‌ها و پوست آن به خاطر داشتن، ماده تلخ و تانن در مداوای بیماری‌های پوستی مفید هستند. درصد گرم مغز گردو خام و خشک ۳.۵ گرم آب، ۱۴.۸ گرم پروتئین، مواد چربی ۶۵ گرم، مواد نشاسته ای ۱۳ گرم، کلسیم ۱۰۰ میلی‌گرم، فسفر ۳۸۰ میلی‌گرم، آهن ۳ میلی‌گرم، سدیم ۲ میلی‌گرم، پتاسیم ۵۰ میلی‌گرم، ۳۰ واحد ویتامین A و ۰.۳۵ میلی گرم ویتامینB1، و ۰.۱۲ میلی‌گرم ویتامین B2، و ۱ میلی‌گرم ویتامین B3   و ۲ میلی‌گرم ویتامین C وجود دارد.

کلسیم موجود در گردو

برگ درخت گردو دارای معادل ۳ درصد اینوزیت، اسید الاژیک، اسید گالیک، معادل ۰.۱۲ تا ۰.۰۲۹ درصد اسانسی با بوی مخصوص و محتوی مقدار زیادی پارافین، تانن با ترکیب درهم، اسید موسی تانیک (ac. mucitannique)، ماده ای به نام ژوگ لون (juglon)، اکسې نافتوکینون (Oxynaphtoquinone) که اثر نرم کننده پوست بدن دارد ولی در برگ های خشک، اثر آن از بین می رود [ژوگ لون طبق نظر محققین زمان حاضر، مشابه ژوگلاندین (juglandine) است که Tanret نام نهاده بود و آن الکالوئیدی با طعم تلخ و سوزاننده می باشد]، مقدار کمی از نوعی ماده چرب، ۵ تا ۷ درصد املاح معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم و باریوم، هم چنین کاروتن و نوعی آنزیم به نام تیروزیناز (Tyrosinase) است.

پوسته گوشت دار میوه سبز گردو، دارای ژوگلون، امولسین، قند، اسیدهای آلی مانند اسیدسیتریک و اسید مالیک، فسفات و اکسالات کلسیم است. ژوگ لون Juglone) Juglon) ، به فرمول C۱۰H۶O۳ و به وزن ملکولی ۱۷۴.۱۵ است. به تفاوت در برگ، پوست و ریشه و یا پوشش گردو، مانند انواع زیر یافت می شود:

 1. در برگ .Juglans regia L
 2. در پوست ریشه .Juglans cinerea L
 3. در .Juglans nigra L
مزایا و معایب روغن گردو

استخراج آن از پوشش گردو توسط Combes و سنتز آن توسط محققین مختلف صورت گرفته است. ژوگ لون، ماده ای است که به حالت خلوص به صورت بلوری های سوزنی شکل زرد رنگ (در بنزن + اتر دوپترول) متبلور می گردد. در آب گرم به مقدار جزئی محلول ولی در کلروفرم و بنزن به مقادیر زیاد و در الكل و اتر به مقدار متوسط حل می شود.

با محلول های قلیایی پس از انحلال، ایجاد رنگ ارغوانی قرمز می کند. ژوگ لون در گرمای ۱۵۵ درجه ذوب می گردد. رنگ مخصوصی نیز که از جوشاندن برگ و قسمت گوشت دار میوه سبز گردو به دست می آید، به اسید گالیک و ژوک لون نسبت داده می شود.

روغن گردو، رنگ زرد روشن مایل به سبز و طعم ملایم و مطبوع دارد و هر قدر نیز تازه تر باشد مصرف آن برای طباخی بهتر خواهد بود. از معایب آن این است که به سهولت تند می شود. روغن گردو چون از روغن های خشک شونده است برای مصارف نقاشی و تهیه صابون و ورنی از آن استفاده می گردد. روغن گردو مرکب از مخلوطی از تری گلیسریدهای اسید لینولئیک، اولئیک و لوریک است.

تاریخچه درخت گردو

تاریخچه درخت گردو

درخت گردو به طور تحقیق، از دوران خیلی قدیم در کره زمین به وجود آمد به طوری که وجود آن در دوران چهارم در ناحیه پروونس (Province) با شواهدی که در دست است، به اثبات رسیده است. پراکندگی آن به حالت طبیعی از یونان تا منطقه وسیعی از آسیای غربی و امتداد آن است. نمونه های موجود در ایران را، پیوند پایه های پرورش یافته بر روی پایه های وحشی موجود در کشور می دانند. دیوسکورید چنین عقیده داشت که مغز گردو برای معده مضر است و به علاوه ایجاد سر درد می نماید ولی در هر حال برای آن اثر دفع کرم قائل بوده است.

از اعضای درخت گردو به طوری که اطبای قدیم مانند St. Hildegarde (در قرن ۱۲ میلادی) و St. Albert (در قرن ۱۳ میلادی) عقیده داشتند و با توجه به نسخه هایی که از آن ایام باقی مانده، چنین نتیجه گرفته می شود که استفاده های درمانی مختلف از آن، به عمل می آمده است مانند آن که از پوست درخت برای دفع کرم، از مغز گردو جهت رفع مسمومیت ها، آبسه کبدی، بیماری های پوستی و هم چنین دفع کرم و از پوشش میوه های نارس، جهت رفع آب ریزش از چشم و از برگ درخت گردو برای دفع کرم کدو، درمان نقرس و جذام استفاده به عمل می آورده اند.

استفاده از برگ و مغز گردو در قرون گذشته

نظایر این گونه مداواها در طی سال های بعد ادامه داشت تا آن که ماتیول، دانشمند گیاه شناس در سال ۱۵۵۴ میلادی، اغلب مداواهای قبلی را ناصحیح دانست به طوری که مغز گردوی تازه را تقریبا بی ضرر اعلام داشت و مصرف قسمت گوشت دار گردوی نارس را برای تقویت معده وخیسانده گل آذین درخت رادر نوشیدنی، برای رفع اسپاسم های رحمی توصیه کرد.

در اوایل قرن ۱۹، تدریجا مصرف برگ درخت گردو برای درمان خنازیر معمول شد و عده زیادی از پزشکان این زمان مانند Dubois، G. Negrier، Psorson، Cazin و غیره نیز با تجارتی که به دست آوردند مصرف آن را برای مورد ذکر شده، توصیه کردند. ضمنا پرفسور Lutton نیز در سال ۱۸۷۶ میلادی، برگ درخت گردو را داروی اختصاصی درمان سل و هم چنین مننژیت سلی معرفی نمود در حالی که Cazin آن را برای منظور فوق، بدون خاصیت ذکر کرده بود.

نظایر این گونه عقاید رواج داشت تا Dr. H. Leclerc که از اطبای به نام در این گونه مداواها به شمار می آید، چنین اعلام داشت که اثر درمانی برگ درخت گردو را به علت دارا بودن تانن، نمی توان برای درمان سل انکار کرد زیرا برگ درخت گردو با دارا بودن تانن و مواد موثر دیگر، بر روی دستگاه هضم و ماهیچه ها، اثر مفید و تقویت کننده دارد.

نحوه مصرف گردو

نحوه مصرف گردو

دم کرده:

۱۵ تا ۲۰ گرم برگ گردو را به مدت ده دقیقه، در یک لیتر آب جوش دم کنید. سه فنجان در روز از این دم کرده بنوشید. این دم کرده، برای درمان ورم معده و روده مفید است. دم کرده برگ درخت گردو برای درمان ورم مفاصل مفید است.

استفاده در حمام:

دم کرده ۵۰ گرم برگ گردو در یک لیتر آب را، در وان آب بریزید. این حمام، آرام بخش خستگی است و ورم را بر طرف می‌کند. این حمام، در مداوای سرما زدگی و بیماری‌های پوستی نیز تجویز می‌شود.

عصاره:

عصاره برگ درخت گردو خاصیت میکروب کشی و باکتری کشی دارد.

مصارف متعدد از گردو

جوشانده:

بیست تا سی گرم، پوست تازه و سبز گردو یا پوست خشک شده آن را در یک لیتر آب به مدت یک ربع بجوشانید، سپس آن را صاف کرده و قبل از هر وعده غذایی برای رفع کم خونی، یک فنجان بنوشید.

مصرف خوراکی:

گردوی تازه به رنگ سفید با پوست زرد روشن است. مغز گردو را در ظرف سربسته در داخل فریزر نگه داری کنید تا کهنه نشود.

ضماد:(مرهمی که “غالبا” بر روی زخم مالیده می‌شود)

شیره قسمت سبز میوه را اگر چند بار روی زگیل بمالید، آن را از بین می‌برد.

مصرف خوراکی گردو

توصیه ها:

لازم است بدانید: گردو با داشتن مواد مغذی زیاد، غذای بسیار خوبی است. ولی، نباید در خوردن آن افراط کرد. زیرا، زیاده روی در مصرف آن باعث ورم لوزه و زخم دهان می‌شود. برای گرم مزاج‌ها خوب نیست، بهتر است این گونه افراد بعد از خوردن آن دهان خود را بشویند و انار ترش یا کمی سکنجبین بخورند.

مغز گردو لطیف است. در اثر ماندن کهنه می شود و رنگ آن زرد یا قهوه ای و طعمش تند می‌گردد. که باعث مسمومیت خواهد شد و نباید از آن استفاده کرد. کسانی که ناراحتی معده و کبد دارند، نباید گردو بخورند . خوابیدن زیر درخت گردو به علت تولید فراوان گاز کربنیک در شب، خطرناک است.

خواص درمانی درخت گردو

خواص درمانی درخت گردو

برگ درخت گردو و هم چنین قسمت گوشت دار میوه نارس آن از مقوی های تلخ به حساب آمده، اثر تقویت کننده، رفع خنازير (Scrofule)، دفع کرم و درمان ترشهات مهبلی دارد و به علاوه کم و بیش در درمان بیماری سل و دیابت اثر مفید ظاهر می کند. در استعمال خارج، اثر التیام دهنده زخم و جراحات و ضد عفونی کننده دارد. پوست ثانوی ریشه گیاه یعنی آن قسمت از پوست که به چوب پیوسته است، اثر قرمز کننده پوست بدن دارد و مانند سایر فراورده های مشابه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

برگ درخت گردو در معالجه خنازیر اثر شفابخش دارد ولی درمان با آن با تأنی صورت می گیرد به طوری که برای حصول نتیجه باید ۲۰ تا ۵۰ روز مداوای با آن را ادامه داد. با این روش ها ۳/۴ بیماران، درمان قطعی پیدا می کنند.

برگ درخت گردو و قسمت گوشت دار میوه سبز آن، به صورت دم کرده یا جوشانده در لنفاتیسم، خنازير و عوارض مختلف آن مانند عوارض استخوانی، مفصلی – استخوانی، ضایعات و چرکین شدن مجرای بینی – حلق، ورم غدد لنفاوی ناحیه گردن، اگزما، Impetigo، سل استخوانی – مفصلی، اولسرهای چرکین، فساد بافت استخوانی، آفت (Aphtes)، ورم لوزه و غیره می تواند مصرف شود.

خواص درمانی متعدد از گردو

بررسی های G. Raynaud در سال ۱۹۳۲ نشان داد که مصرف دم کرده برگ گردو، اثر کاهش دهنده مقدار قند خون در مبتلایان به دیابت دارد و برای مبتلایان به ورم مفاصل، بیماری های پوستی مانند داء الصدف و اگزما، Impetigo نیز می تواند مفید واقع شود. در طب عوام از برگ درخت گردو به عنوان تصفیه کننده خون و رفع نزله های مزمن دستگاه هضم استفاده می شود.

در استعمال خارج، جوشانده برگ درخت گردو اثر قاطع در رفع اولسرها، سر درد، سرما زدگی، بیماری های پوستی و به صورت شست شو در رفع ترشحات زنانگی (مهبلی) ظاهر می کند، به علاوه از برگ گیاه گردو، لوسیون هایی جهت رفع ورم ملتحمه چشم و به صورت غرغره برای ورم لوزتین و درمان آنژین تهیه می گردد. ضمنا عقیده دارند که اگر برگ تازه درخت گردو مدتی بر روی پستان گذاشته شود، ترشح شير را متوقف می سازد.

گل آذین درخت گردو، اثر قابض دارد و در گذشته مصرف ۴ گرم گرد آن در نوشیدنی، برای رفع دیسانتری و خون روی های رحمی، بین مردم معمول بوده است. ژوگ لون، جهت رفع بیماری های جلدی نظیر آن چه که ذکر شد و هم چنین تسکین خارش و ضدعفونی کردن، به صورت محلول کلروفرمی ۰.۵۰ درصد، مخلوط با یک تا ۲ قسمت وزن خود وازلین، در استعمال خارج به کار می رود. اثر بند آورنده خون به نحو قاطع دارد.

اثر رفع سرما زدگی با جوشانده برگ درخت گردو

شیره قسمت سبز میوه گوشت دار گردو، در رفع زگیل و مداوای کچلی اثرات مفید ظاهر می کند. اگر چهارپایان مانند گاو، برگ درخت گردو را بخورند، شیر آن ها خشک می شود. جوشانده سرد حاصل از قطعات قسمت سبز و تازه میوه، رنگ قهوه ای به موی سر می دهد. اگر ماده رنگی برگ (ژوگ لون) و هم چنین قسمت گوشت دار میوه سبز گردو و با شاخه های جوان درخت، به پارچه یا چرم و یا چوب اثر داده شود، رنگ قهوه ای مخص بدان ها می بخشد. برگ تازه درخت گردو حشرات موذی مخصوصا بید و ساس را از بین می برد.

دم کرده برگ گردو، مورچه ها را معدوم می سازد و اگر بر روی دام ها مالیده شود حشراتی مانند مگس از آن ها دور می کند. برای مصارف درمانی باید برگ درخت گردو را در تابستان مخصوصا در ماه تیر از درخت چید و پس از چیدن نیز، دمبرگ را به دقت از پهنک برگ ها جدا کرد و آن ها را به صورت قشر نازکی جهت خشک شدن، در محل مناسبی بدون آن که جا به جا گردند، گسترانید.

قسمت گوشت دار میوه سبز گردو که باید در مرداد ماه به دست آید، به سهولت رنگ تیره مشخص به خود می گیرد. پوست شاخه های نازک درخت را نیز باید در پاییز از شاخه ها جدا کرد.

صور دارویی درخت گردو

صور دارویی درخت گردو

دم کرده ۱۵ تا ۲۰ گرم برگ یا قسمت گوشت دار میوه سبز، در یک لیتر آب به مقدار ۲ تا ۵ فنجان در روز (این دم کرده، رنگ روشن و طعم معطر و مطبوع دارد) – جوشانده ۱۵ تا ۳۰ گرم برگ تازه در یک لیتر آب به مقدار ۲ تا ۵ فنجان در روز (این جوشانده، رنگ قهوه ای دارد و رسوب سبکی نیز از آن در ته ظرف باقی می ماند) – در استعمال خارج، جوشانده ۵۰ در هزار برگ جهت تهیه لوسیون ها، پانسمان، محلول های شست شو، حمام های موضعی و غیره به کار می رود. از گرد قسمت گوشت دار میوه سبز گردو، برای ضدعفونی کردن زخم ها و التیام آن ها، استفاده به عمل می آورند.

١- نسخه جهت درمان خنازیر

عصاره برگ گردو۱۰ گرم
عصاره جنتیانا۵ گرم
شربت کنکینا۲۸۵ گرم

به مقدار یک قاشق قهوه خوری تا یک قاشق سوپ خوری به تناسب سن.

۲- نسخه جهت تقویت معده

نسخه های دارویی با گردو

مقدار ۹۰ گرم قسمت گوشت دار میوه سبز درخت گردو را به مدت ۸ روز در نیم لیتر عرق (الكل) قرار داده ۵ عدد بادام تلخ بدان می افزایند و پس از اتمام مدت، آن را صاف نموده به مقدار ۱ تا ۲ قاشق قهوه خوری و برای چند مرتبه در روز، جهت رفع درد معده و تقویت این عضو به مصرف می رسانند.

دم کرده یک مشت برگ گردو در ۲۵۰ میلی لیتر آب جوش، اثر قابض موثر دارد و در رفع ناراحتی های پوست مخصوصا در پوست های چرب می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ضمنا این جوشانده اگر به مقدار یک فنجان در روز مصرف شود، علاوه بر اثرات درمانی که در مبحث مربوطه ذكر شد، در رفع لکه های کوچک پوست نیز موثر واقع می شود.

از جوشاندن ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم از قسمت سبز و خارجی گردوی تازه به مدت ۱۵ دقیقه در نیم لیتر آب، و صاف کردن آن پس از سرد شدن، محلولی به دست می آید که اگر موی سر را که قهوه ای رنگ باشد به آن آغشته کنند، موها را به رنگ تیره و زیباتر درمی آورد. پوست داخلی ریشه درخت گردو یعنی آن قسمت از پوست ریشه که با چوب مجاورت دارد، اثر مسهلی ظاهر می نماید.

مغز گردو خشک

روغن گردو معمولا از مغز گردوی خشک (۳ ماه پس از جمع آوری میوه و برداشت محصول) استخراج می شود. در این حالت، مغز گردو دارای ۵۰ تا ۵۷ درصد روغن است که پس از استخراج، حالت روان دارد و در ۳۰- درجه انجماد حاصل می کند. استخراج آن، تحت اثر فشار و بدون مداخله گرما انجام می گیرد. طعم آن به طوری که قبلا ذکر شد، مطبوع و رنگ آن زرد روشن است. به مصارف تغذیه می رسد ولی نوع دوم که تحت اثر فشار و مداخله گرما، از باقی مانده فشار اول حاصل می شود، دارای رنگ قهوه ای و مصارف صنعتی است.

اختصاصات روغن گردو به شرح زیر است:

 • وزن مخصوص در گرمای ۱۵ درجه سانتی گراد، بین ۰.۹۲۴ و ۰.۹۲۷
 • اندیس انکسار در گرمای ۱۵ درجه بین ۱.۴۷۴۰ و ۱.۴۷۷۰
 • اندیس صابونی شدن بین ۱۸۹ و ۱۹۸
 • اندیس ید بین ۱۳۲ و ۱۶۲

مواد صابونی نشدنی آن در حدود ۰.۵ درصد است.

اسید های چرب اشباع شده و اشباع نشده موجود در روغن گردو

روغن گردو از اسیدهای چرب اشباع شده و اشباع نشده، به نسبت های متفاوت تشکيل می یابد و مقدار درصد این اسیدها نیز بر حسب محل تولید روغن، متفاوت و به شرح زیر است:

اسیدهای چرب اشباع شده به مقدار ۵ تا ۸ درصد

اسیدهای چرب اشباع نشده:

اولئیک۱۴ تا ۲۹ درصد
لينولئیک۶۹ تا ۷۸ درصد
لینولنیک۳ تا ۱۳ درصد

اسیدهای چرب اشباع شده آن بیشتر از اسید پالمیتیک، همراه با مقدار کمی اسید استئاریک تشکیل می یابند. وجود مقدار کمی از اسیدهای میریستیک و آراشیدیک نیز گزارش شده است.

روغن گردو با آن که روغنی خشک شونده است ولی چون این خاصیت در او به پایه روغن دانه کتان نمی رسد و به علاوه گران تر از روغن اخیر است، از این لحاظ از نظر دارا بودن این اثر، بر روغن دانه کتان مزیت ندارد. از روغن گردو برای رنگ کردن موی سر نیز از زمان های گذشته غالبا استفاده به عمل می آماده است.

در چین و ژاپن، واریته ای به نام Var. sinensis پرورش می یابد که پرورش آن از نفل مشخصات کلی شبیه گونه اصلی مذکور است فقط مقدار درصد اسید چرب اشباع شده آن کمی بیشتر و در حدود ۱۰.۸ درصد می باشد.

روغن گردو

برگ درخت گردو و اعضا چند گیاه دیگر، اثر درمانی در رفع اگزما دارند (Kitty Little) که از بین آن ها، منحصرا به ذكر انواعی به شرح زیر اکتفا شده است:

 1. برگ بو (برگ) .Laurus nobilis L (در ایران پرورش می یابد)
 2. کلم Brassica oleracea (L.) DC.
 3. مامیران Chelidonium majus
 4. بابونه .Matricaria chamomilla L
 5. بلسکی (نام عربی) .Gallium Apparin L
 6. سمفيتون .Symphytum officinale L
 7. ختمی .Althaea officinalis L
 8. بارهنگ .Plantago major L
 9. مریم گلی .Salvia officinalis L (در ایران پرورش می یابد)
 10. توت فرنگی .Fragaria vesca L
 11. برگ گردو .Juglans regia L
 12. علف چشمه .Nasturtium officinale R. Br

مخلوط برگ گردو و بعضی از گیاهان فوق را به خوبی له نمایید و سپس مخلوط له شده را با یک مشت جو پوسته کنده، در یک پارچه نازک گره بزنید و یا در یک کیسه پارچه ای جای داده به مدت ۱۰ دقیقه در آب وان که استحمام می کنید غوطه ور سازید و بعدا بدن را شست شو دهید.

محل رویش درخت گردو

محل رویش درخت گردو

درخت گردو در جنگل های آستارا، طوالش، دیلمان، رودبار، گلی داغی دینوچال (در ۱۵۰۰ متری)، بندرگز، قصرشیرین، ارسباران در ارتفاعات ۱۲۰۰ متری، نوحی مختلف البرز و غیره می روید. درخت گردو در نواحی مختلف ایران به اسامی زیر نامیده می شود:

در رودسر و طوالش به گردکان، در رشت و اطراف آن به آقوزدار، در شفارود به ووز، در رامیان به قز و در کردستان به آقوزه و اقويزه.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “درخت گردو (Juglans regia)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت