نازایی و ناباروری و روش های درمان آن

کاربر ۱۱کاربر ۱۱
13,640 بازدید
نازایی یا ناباروری

نازایی یا ناباروری

نازایی و ناباروری ، یا بچه دار نشدن یکی از دیگر اختلالات جنسی شایع در بین زنان و مردان است که میتواند مربوط به یکی از علل زیر باشد:

1- عقیم بودن مرد و عدم انجام عمل اسپرم سازی در بیضه های او.

2- عقیم بودن زن و عدم انجام عمل تخمک سازی در تخمدان های او.

3- مرد اسپرم سازی می کند اما غلظت و تعداد اسپرم ها از میزان طبیعی کمتر باشد.

4- اسپرمهای مرد ممکن است فلج باشند و قدرت لقاح نداشته باشند.

5- ممکن است رحم زن آمادگی و حفظ جنین را نداشته باشد.

6- ممکن است لوله های اسپرم مرد و یا تخمک زن متورم و مسدود باشند.

7- به علاوه حدود ۱۰ درصد نازایی ها علت معلوم و مشخص ندارد.

برای برطرف ساختن مشکل نازایی و ناباروری باید با توجه به علل بوجود آورنده آن اقدام کرد. برای رفع نازایی به علت مشکلات مربوط به عمل اسپرم سازی و علایم ایجاد لقاح مناسب می توان از باروری مصنوعی یا آزمایشگاهی استفاده کرد.

مصرف داروها و غذاهای مقوی و پرانرژی جهت ایجاد آمادگی لازم در رحم برای پرورش جنین و همچنین توان کافی پیدا کردن بدن مادر درخروج جنین زنده از شکم خود از دیگر راهکارهای موثر در درمان نازایی و ناباروری که به دلیل آماده نبودن محیط داخی رحم و ناتوانی مادر حاصل شده باشد، است.

داروسازان سنتی از قدیم الایام داروهای گیاهی و نسخه های دارویی را که تا حدی در برطرف ساختن مشکل نازایی موثر بوده اند، برای رهایی از این مشکل تجویز می کردند. امروزه نیز هر چند روش های مدرن باروری و مصرف داروهای شیمیایی کمک های زیادی برای رفع این مشکل کرده است ولی با این وجود، گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که سلامت عمومی و آمادگی برای حاملگی و بادار شدن را بهبود می بخشند.

بطور کلی نمی توان روش های گیاهی در مورد درمان نازایی و ناباروری را به تنهایی درمان اصلی و نهایی در نظر گرفت، بلکه باید در کنار سایر روش ها از آن ها استفاده نمود. در زیر به معرفی برخی از مهمترین این گیاهان، نسخه های دارویی و فراورده های مربوطه آن ها اشاره ای هر چند مختصر می کنیم.

نسخه های گیاهی ضد نازایی و ناباروری

نازایی و ناباروری

نسخه ۱- جهت درمان نازایی که به دلیل سردی مزاج رحم زن به وجود آمده باشد، استفاده مداوم از چای زنجبیل همراه با کمی نبات یا عسل در طول چند هفته متوالی مفید و موثر است.

نسخه ۲- برای از بین بردن سردی رحم، زن نابارور باید روزانه ۳ فنجان از دمكرده ترکیبی زیره را میل کند و این عمل را تا بهبودی کامل ادامه دهد.

دم کرده ترکیبی زیره

ترکیبات:

۱۵ گرم زیره

۵ گرم زنجبيل

۱۰ چوب دارچین

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

۱۰ گرم هل

کمی عسل یا نبات

روش تهیه دم کرده:

روش تهیه این دم کرده شبیه روش تهیه دم کرده ساده اسطوخودوس است.

نسخه ۳- استفاده مدوام از شیاف ترکیبی سنبل در طول ۱ ماه متوالى تاثیری ماندگار در از بین بردن نازایی زنان که به دلیل سردی بیش از حد رحم به وجود آمده باشد، دارد.

شیاف ترکیبی سنبل

ترکیبات:

۱ عدد زرده تخم مرغ

۱۰ گرم سنبل

۱۰ گرم زعفران

مقداری روغن سنبل

۱۰ گرم ناخنک

روش تهیه شیاف:

زعفران، سنبل و ناخنک را نرم ساییده و به صورت پودر در آورید. سپس آن را با زرده تخم مرغ و روغن سنبل مخلوط کرده و به شکل خمیر در آورید. بعد خمیر را به شکل لوله هایی باریک در آورده و اطراف آن را چرب نموده و چندین مرتبه پس از پاک شدن از خون حیض، آن را در داخل واژن شیاف کنید.

نسخه ۴- برای کاهش سردی رحم زن نازا ۵ گرم زرنیخ سرخ را با ۵ گرم مرمکی و ۵ گرم میعه سایله مخلوط کرده و درون ظرفی بریزید. و ظرف را روی حرارت آتش قرار داده و ظرف سوراخدار دیگری شبیه به گلدان یا مخروط استوانه ای بر سر آن برگردانید و واژن را باز کرده و بر دهانه سوراخ ظرف مخروطی شکل گذارید تا واژن دود داده شود.

نسخه ۵- چنانچه نازایی به دلیل زیادی حرارت در محیط داخلی رحم باشد از شیاف روغن بنفشه بهره بگیرید.

شیاف روغن بنفشه

نازایی و ناباروری

ترکیبات:

.۳ گرم پیه یا چربی خروس

مقداری روغن بنفشه

۱ عدد زرده تخم مرغ

مقداری پنبه تمیز

روش تهیه شیاف:

ابتدا پیه یا چربی خروس را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید. سپس روغن بنفشه را با زرده تخم مرغ زده شده مخلوط نموده و به آن اضافه کنید. بعد آن را به پنبه آغشته نموده و به داخل واژن شیاف کنید.

نسخه ۶- اگر نازایی و ناباروری به دلیل خشکی بدن و محیط داخلی رحم باشد ۱۵ گرم روغن بنفشه را با ۱۵ گرم روغن گل نیلوفر، ۱۵ گرم روغن تخم کدو، ۳۰ گرم پیه مرغ ذوب شده و کمی لعاب بهدانه مخلوط کرده و با پنبه آغشته نموده و در داخل واژن شیاف کنید.

نسخه ۷- چنانچه نازایی به جهت زیادی رطوبت و ترشح بیش از حد رحم حاصل شده باشد از شیاف ترکیبی انزروت بهره بگیرید.

شیاف ترکیبی انزروت

ترکیبات:

۱۰ گرم انزروت (گنجیده)

۱۰ گرم شوید خشک

۱۰ گرم سماق

 کمی عسل

۱۰ گرم مرمکی

۱۰ گرم زعفران

روش تهیه شیاف:

کلیه اجزا فوق را مخلوط کرده، نرم ساییده و با عسل خمیر کنید. سپس با کمی روغن زیتون آن را چرب نموده و با پنبه یا پارچه تمیز در داخل واژن شیاف کنید.

نسخه ۸- برای از بین بردن رطوبت زیاد در زنان نازا استفاده از محلول شستشوی واژن سنبل الطیب مفید و موثر است.

محلول شستشوی واژن سنبل الطیب

محلول شستشوی واژن سنبل الطیب

ترکیبات:

۱۵ گرم ریشه سنبل الطیب

۱۰ گرم دارچین

۱۰ گرم شوید

۱/۵ لیتر آب

۱۰ گرم گل سرخ

۱۰ گرم نعناع

۱۰ گرم پونه

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران است.

نسخه ۹- چنانچه نازایی به دلیل چاقی مفرط و تجمع بیش از حد چربی در ناحیه رحم زن باشد، مصرف مداوم تونیک ترکیبی برگ سداب مفید و موثر است.

تونیک ترکیبی برگ سداب

ترکیبات:

۲۰ گرم رازیانه

۵ گرم مرزنجوش

۲۰ برگ سداب

۲۰ گرم زنیان

۱۰ گرم لاک مغسول

۵ گرم بوره

روش تهیه تونیک:

کلیه اجزا فوق را مخلوط کرده، نرم ساییده و روزی ۵ گرم آن را با کمی آب میل کنید.

نسخه ۱۰- اگر نازایی و ناباروری به جهت فقر غذایی و لاغری مفرط زن نازا باشد از غذاهایی که حاوی پروتیین و فسفر به میزان زیادی بوده و حاوی کالری بالایی هستند استفاده نمایید. 

نسخه ۱۱- جهت کمک به ضد عفونی شدن رحم و آماده شدن آن برای زایمان، هر روز ۵ گرم شحم (گوشت داخلی) میوه حنظل را در مقداری آب بجوشانید و پس از کمی سرد شدن، واژن را با آن شستشو دهید.

نسخه ۱۲- استفاده مداوم به مدت ۱۵ روز متوالی ۵ گرم پودر بادیان با کمی گلقند عسلی گل سرخ در ۲ وعده صبح و عصر بعد از پاک شدن از خون حیض جهت کمک به باردار شدن مفید و موثر است.

نسخه ۱۳- جهت درمان نازایی و ناباروری که به دلیل کثرت گرمی مزاج حاصل شده باشد، ۲۵ گرم لعاب تخم خرفه را با کمی سکنجبین مخلوط نموده و تا بهبودی کامل روزی ۲ مرتبه (صبح و عصر) میل کنید.

نسخه ۱۴- جهت از بین رفتن مشکل ناباروری در زنان که به دلیل رطوبت و ترشح بیش از حد رحم به وجود آمده باشد از محلول ترکیبی شستشوی واژن جوزهندی در تمام مدت پاکی (پاک شدن از خون حیض) استفاده کنید.

محلول ترکیبی شستشوی واژن جوز هندی

محلول ترکیبی شستشوی واژن جوز هندی

ترکیبات:

۱ مثقال جوز هندی

۴ مثقال پوست درخت انار

۴ مثقال چوب درخت گز

۱/۵ لیتر آب

نیم مثقال زاج سفید

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران است.

نسخه ۱۵- برای درمان نازایی که به دلیل ضعف نیروی جنسی، ترشح زياد رحم و افزایش سردی و رطوبت رحم به وجود آمده باشد، استفاده از تونیک ترکیبی تخم زردک در تمام مدت پاکی و ۳ روز آخر دورانی که خون قاعدگی در جریان است (۳ روز قبل از پاک شدن) بسیار مفید و موثر است.

تونیک ترکیبی تخم زردک

ترکیبات:

۴ مثقال تخم زردک

۱ مثقال زرنباد

۲ مثقال تخم ترب

۱ مثقال برنگ کابلی

۲ مثقال رازیانه

۲۵۰ گرم عسل

۱ مثقال زنجبیل

روش تهیه تونیک:

کلیه اجزا فوق (به غیر از عسل) را مخلوط کرده و نرم بکوبید. سپس پودر حاصل را با عسل خمير نموده و روزی ۳ قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

نسخه ۱۶- استفاده مداوم در طول ۳ روز متوالی بعد از پاک شدن از خون حیض از شیاف ترکیبی پیاز لاله سرنگون (گل اشک) کمک زیادی به درمان نازایی و ناباروری که به جهت رطوبت و ترشح زیاد رحم به وجود آمده باشد، می کند.

شیاف ترکیبی پیاز لاله سرنگون

ترکیبات:

نیم مثقال پیاز لاله سرنگون

یک چهارم مثقال (حدود ۱ گرم) زعفران

نیم مثقال هل

مقداری شیر

نیم مثقال بسباسه

کمی پنبه

روش تهیه شیاف:

کلیه گیاهان فوق را پس از نرم کوبیدن مخلوط کرده و با کمی شیر حل کنید و مقداری از آن را به پنبه آغشته نموده و در داخل واژن شیاف کنید.

نسخه ۱۷- ترشحات غیر چرکی در رحم یا در سایر اجزا دستگاه تناسلی زنان یکی از عوامل مهم به وجود آورنده نازایی و ناباروری زنان در طب قدیم بوده است. جهت رفع این ترشحات و کمک به بارور شدن از شیاف ترکیبی گل بومادران بهره بگیرید.

شیاف ترکیبی گل بومادران

شیاف ترکیبی گل بومادران

ترکیبات:

۱۵ گرم گل بومادران

مقداری پنبه

۱۵ گرم انیسيون

مقداری آب دم کرده گل بومادران

۱۵ گرم مرمکی

کمی روغن زیتون

روش تهیه شیاف:

گل بومادران، انیسون و مرمکی را با هم مخلوط کرده و به صورت پودر در آورید. سپس روغن را با آب دم کرده گل بومادران مخلوط نموده و خوب هم بزنید. بعد پودر را اضافه کنید. پنبه را به این محلول آغشته نموده و در داخل شیاف کنید.

نسخه ۱۸- میوه زبان گنجشک از جمله گیاهان بسیار مفیدی است که از قدیم الایام به عنوان یکی از داروهای موثر جهت درمان نازایی و کمک به باردار شدن زن نازا مورد استفاده قرار می گرفته است. چنانچه زنی نازا که تخمدان های وی سالم و عمل تخمک سازی به حال طبیعی انجام می شود اما کیسه رحم او به عللی آمادگی پرورش جنین را ندارد، مقداری میوه زبان گنجشک را پودر کرده و پس از پاک شدن از خون حیض به خود بگیرد (روی واژن و به داخل رحم خود بپاشد) پس از انجام عمل مقاربت (نزدیکی) امکان باردار شدن او را زیاد می کند.

نسخه ۱۹- پاشیدن پودر انفحه (مایه پنیر خرگوش) روی واژن و به داخل رحم پس از پاک شدن از خون حیض و یا به صورت شیاف در داخل واژن امکان باردار شدن زن نازا را زیاد می کند.

نسخه ۲۰- هواچوبه یا ابوخلسا گیاهی است که برگ هایی شبیه به کاهو دارد و رنگ آن سبز تیره بوده و تخمش ریز و سیاه رنگ است. از این گیاه در زمان های دور جهت کمک به باردار شدن زن نازا استفاده شده است.

طریقه مصرف آن به شرح زیر است: ۲ مثقال هواچوبه را نرم ساییده، در کمی آب حل کنید و با مقداری شیر در دو وعده صبح و عصر (هر وعده ۱ مثقال) میل نموده و این عمل را تا ۳ روز متوالی ادامه دهید.

(تذکر: این نسخه را بعد از پاک شدن از خون حیض شروع نمایید.)

نسخه ۲۱- برای کمک به بارور شدن رحم زن از محلول ترکیبی زبان گنجشک ۲ روز بعد از پاک شدن از خون حیض به صورت شیاف بهره بگیرید.

محلول ترکیبی زبان گنجشک

ترکیبات:

۳/۵ متقال میوه زبان گنجشک

یک چهارم مثقال (حدود ۱ گرم) زعفران

مقداری آب

کمی پنبه

روش تهیه محلول:

میوه زبان گنجشک و زعفران را نرم ساییده و با هم مخلوط کنید. سپس آن را در ۲ قاشق غذاخوری آب یا بیشتر حل نموده، کمی پنبه به آن آغشته کرده و در داخل واژن شیاف کنید. (بمالید.)

نسخه ۲۲- شستشوی واژن و اطراف آن به مدت ۳ روز متوالی پس از پاک شدن از خون حیض در دو وعده صبح و عصر، با جوشانده ۵ گرم دانه اسفند نیمکوب شده در ۷۵۰ میلی لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه جهت کاهش ترشحات زنانگی و کمک به درمان نازایی مفید و موثر است.

نسخه ۲۳- چنانچه نازایی و ناباروری در زنان به دلیل وجود عفونت وضد عفونی نبودن محیط داخلی رحم باشد جهت تصفیه رحم و پاک نمودن آن از عفونت ها روزانه ۱ تا ۲ مرتبه واژن و داخل رحم را با محلول ترکیبی شستشوی واژن سبوس گندم شستشو دهید.

محلول ترکیبی شستشوی واژن سبوس گندم

ترکیبات:

۱۵ گرم سبوس گندم

۱۰ گرم میوه سرو (جوزالسرو)

۱۰ گرم برگ کابلی

۱۰ گرم زاج

۱۰ گرم شحم حنظل (گوشت داخلی میوه حنظل)

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران است.

نسخه ۲۴- از جمله فراورده های که به صورت خوراکی جهت تصفیه رحم و آماده سازی رحم برای زایمان مورد استفاده قرار می گیرد، جوشانده ترکیبی ابهل (میوه سرو کوهی) است.

جوشانده ترکیبی ابهل

ترکیبات:

۱۵ گرم ابهل (میوه سرو کوهی)

۱۵ گرم بهمن پیچ

۱۵ گرم ریشه ایرسا

۱۵ گرم گل بابونه

۱۵ گرم بسفایج

۱۵ گرم گل بومادران

۱۵ گرم تخم شوید

۱۵ گرم بادیان

۱۵ گرم تخم هویج

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه جوشانده:

گیاهان فوق را پس از نیمکوب کردن با هم مخلوط کنید و به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم نمایید. سپس روزی یک قسمت آن را داخل قوری ریخته و آب را به آن اضافه نموده و ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشانید. بعد آب آن را صاف نموده و در دو وعده صبح و عصر میل کنید و این عمل را تا ۱۰ روز متوالی تکرار نمایید.

نسخه ۲۵- از جمله نسخه های مجرب جهت کمک به باردار شدن زن نازا استفاده از جوشانده نیم مثقال زیره (سبز یا سیاه) بطور روزانه، در ۲ وعده صبح و عصر، همراه با کمی شیر و تکرار این عمل تا پایان روزهایی که خون قاعدگی آنان در جریان است، می باشد.

نسخه ۲۶- یکی از داروهایی که جهت رفع نازایی و ناباروری در زنان مورد استفاده قرار می گیرد، پرورده عسلی بسباسه است. جهت تهیه آن ۱۵ گرم بسباسه را نرم ساییده و با ۳ قاشق غذاخوری سر پر عسل مخلوط کرده و خوب هم بزنید تا به شکل خمیر در آید. سپس آن را به ۳ قسمت مساوی تقسیم کرده و ۳ روز متوالی بعد از پاک شدن از خون حیض، روزی یک قسمت آن را میل کنید.

نسخه ۲۷- یکی از شیاف های موثر جهت کمک به آماده سازی رحم برای پرورش جنین، شیاف ترکیبی هلیله زرد است.

شیاف ترکیبی هلیله زرد

شیاف ترکیبی هلیله زرد

ترکیبات:

۱ مثقال پوست هلیله زرد

۱ مثقال صمغ عربی

۱ مثقال آمله مقشر

۱ مثقال بليله يا هليله سياه

کمی پنبه

روش تهیه شیاف:

گیاهان فوق را مخلوط کرده و نرم بکوبید. سپس آن را با زهره گاو مخلوط نموده و به شکل محلول نیمه غلیظی در آورید. بعد پنبه را به آن آغشته نموده و در داخل واژن شیاف کنید و پس از ۱۲ ساعت پنبه را بیرون آورید.

نسخه ۲۸- چنانچه نازایی به دلیل ترشحات زیاد زنانگی و خونریزی های نامرتب رحمی به وجود آمده باشد، ۳/۵ مثقال درمنه ترکی را نرم ساییده و در ۲ قاشق غذاخوری شیر گاو تازه حل نموده و ۲ روز بعد از پاک شدن از خون حیف با پنبه به صورت شیاف استعمال کنید.

نسخه ۲۹- تونیک ترکیبی مصطکی از جمله داروهایی است که به شکل خوراکی جهت درمان نازایی و ناباروری که به جهت وجود ترشحات غیر چرکی رحم و نبود آمادگی رحم برای پرورش جنین ایجاد شده باشد، مورد استفاده دارویی قرار می گیرد.

تونیک ترکیبی مصطکی

ترکیبات:

۱۵ گرم مصطکی

۱۰ گرم ریشه ایرسا

۱۰گرم کندر

۱۰ گرم بسفایج

۱۰ گرم گلنار

۱۰ گرم ریشه مرجان

۱۰ گرم مرمکی

۱۰ گرم مخلصه

۱۰گرم مقل ارزق

۱۰ گرم گل ارمنی

۱۰ گرم ریشه انجبار

۵۰۰ گرم مربای بالنگ یا عسل

روش تهیه تونیک:

گیاهان فوق را نرم ساییده و با هم مخلوط کنید. سپس مربای بالنگ یا عسل را به آن اضافه نموده و خوب هم بزنید تا به شکل خمیر یکنواختی در آید. از این خمیر روزی ۳ قاشق مربا خوری در ۳ وعده روزانه میل کنید.

نسخه ۳۰- استفاده مداوم از قاووت ترکیبی تخم انجره (گزنه) در طول ۷ روز متوالی و ادامه آن تا بهبودی کامل (در صورت نیاز) تاثیری ماندگار بر درمان نازایی و رفع ترشحات غیر چرکی رحم زنان نازا دارد.

قاووت ترکیبی تخم انجره

قاووت ترکیبی تخم انجره

ترکیبات:

۱ مثقال تخم انجره (گزنه)

۲ مثقال گلنار

۱ مثقال صمغ عربی

۱ مثقال گل ارمنی

۱ مثقال کندر

کمی پودر شکر قرمز

۱ مثقال مرمکی

۲ مثقال میوه درخت سرو (جوز السرو)

۱ مثقال ریشه مرجان یا ریشه ایرسا

روش تهیه قاووت:

کلیه اجزا فوق را نرم ساییده و با هم مخلوط کنید. سپس آن را به ۷ قسمت مساوی تقسیم نموده و روزی ۱ قسمت آنرا در ۲ وعده صبح و عصر میل کنید.

نسخه ۳۱- برای کمک به باردار شدن زن نازا، روزی ۲ مثقال از پرورده گل نسترن زرد، به مدت ۳ روز متوالی پس از پاک شدن از خون حیض به او بخورانید. جهت تهیه این پرورده، ۳/۵ مثقال نسترن زرد خشک شده را نرم کوبیده و با کمی عسل مخلوط نموده و خوب هم بزنید تا به شکل خمیر در آید. سپس خمیر حاصل را به ۳ قسمت مساوی تقسیم کرده و هر روز یک قسمت آن را (که معادل ۲ مثقال است) میل کنید.

نسخه ۳۲- چنانچه نازایی و ناباروری به دلیل نقصان در عمل تخمک گذاری در زنان یا توقف و کاهش عمل اسپرم سازی در مردان به وجود آمده باشد مصرف تونیک ترکیبی حبُ الرشاد (تخم شاهی) توصیه و تجویز می شود.

تونیک ترکیبی حب الرشاد (تخم شاهی)

ترکیبات:

۱۰ مثقال تخم شاهی

۲ مثقال دارچین

۱۰ مثقال تخم هویچ

۱۰ مثقال تخم یونجه

۱۰ مثقال تخم پیاز

۱۰ مثقال تخم شبدر

۶ مثقال رازیانه

۴ مثقال تخم كلم

۶ مثقال زیره سیاه

۴ مثقال تخم شلغم

۳ مثقال جوزهندی

مقداری آب هویج

۲ مثقال زنجبیل

مقداری شیر تازه گاو

روش تهیه تونیک:

گیاهان فوق را نرم ساییده و با هم مخلوط کنید. سپس روزی ۳ قاشق غذاخوری از آن را با کمی آب هویج و چند روز با شیر تازه میل نمایید.

نسخه ۳۳- از جمله داروهای موثری که نقش بسزایی در زیاد کردن قدرت باروری و ازدیاد اسپرم دارد مصرف مداوم روزانه یک استکان از مخلوط عسل و آب پیاز سفید (به نسبت مساوی) در دو وعده صبح و عصر و تکرار آن تا چند هفته متوالی، می باشد.

نسخه ۳۴- استفاده از نخود خام به دلیل وجود ماده ای بنام آرژنین که یک اسید آمینه محرک اسپرم است، نقش موثری در تقویت اسپرم و از بین بردن ناتوانی دستگاه تناسلی در ضعیفی نطفه، دارد.

روش استفاده از آن به شرح زیر است:

۲۰۰ گرم نخود خام را ۳ روز متوالی با آب جوش بخیسانید. سپس آب آن را صاف نموده و با کمی عسل شیرین کنید و به تدریج میل نمایید. از نخودهای نرم شده خام روزانه به جای غذا استفاده کنید.

نسخه ۳۵- استفاده از غذاهایی که حاوی عنصر روی به میزان زیادی هستند، یکی از موثرترین روش های مقابله با ضعیفی نطفه و بهبود عمل تخمک گذاری و اسپرم سازی در دو جنس مونث و مذکر می باشد. میزان نیاز بدن به روی حدود ۱۵ تا ۲۰ میلی گرم است و این مقدار در جوانه گندم، سبوس برنج، گردو، فندق، بادام، پسته، مخمرجو، شیر، اسفناج، غذاهای دریایی، تخم مرغ، لوبیا، نخود و … به وفور یافت می شود.

نسخه ۳۶- استفاده از فرآورده هایی گیاهی نظیر دم کرده، جوشانده، شربت، عرق، تنطور و … که حاوی گیاه سنبل ختایی (که یک گیاه تقویت کننده دستگاه تولید مثل است)، شبدر گل قرمز که یک گیاه پاک کننده بوده و حاوی ترکیبات استروژن می باشد، نعناع فلفلی (که محرک نیروی جنسی است) و گل همیشه بهار (که ضعف دستگاه را کاهش می دهد)، باشند. جهت درمان نازایی و ناباروری کمک به باردار شدن زنان نازا نیز مفید و موثر است.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت