تقویت بینایی

کاربر ۱کاربر ۱
15,819 بازدید
تقویت بینایی

برای تقویت بینایی از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید.

به، خرمای تازه، بادام، ماش، سیاه دانه با مغز گردو، قارچ، کندر، کاسنی، زردآلو، لوبیا، بامیه، شلغم، پیاز، کلم، عدس، گوشت پخته، آب هویج، گوجه فرنگی خام و خوراکی هایی که دارای ویتامین A هستند.

به عنوان درمان در سال چند مرتبه روی سر حنا بگذارید.

سورمه بادام تلخ به چشم بکشید و گاهی گیلاس را له کنید و پشت چشم ضماد کنید.

برای تقویت بینایی آب صاف کرده شاه تره را به چشم بکشید.

از برگ های شاه تره سورمه بسازید و آن سورمه را به چشم بکشید.

عناب را بجوشانید بعد آب آن را صاف کرده و در چشم بچکانید.

برای تقویت بینایی رب انار شیرین و کهنه را با میل در چشم بکشید ولی قبلا باید معده پاک شده باشد.

چهل شب موقع خواب هر شب سه مثقال هلیله سیاه کوبیده بخورید.

آب ساقه های رازیانه را بگیرید و خشک کنید و مانند سورمه در چشم بکشید.

مغز تخم گل آفتاب گردان

برای تقویت بینایی پانزده تا سی گرم دانه های بادیان را نرم بکوبید و به مدت یک دقیقه بجوشانید، سپس ده دقیقه هم دم کنید بعد آب آن را صاف کرده و به طور نیم گرم چشم را با آن آب بشویید.

چهل روز، همه روزه چهار مثقال مغز تخم گل آفتاب گردان را به طور خام بخورید.

آب انار را در ظرف مسی سفید نکرده ریخته و بجوشانید تا قوام آید و گاهی یک قطره در چشم بچکانید.

پوست هلیله زرد، هلیله سیاه، آمله مقشر، ریوند چینی، مصطکی رومی، جنطيانای رومی، انیسون، مرمکی، کندر، سنامکی، گل محمدی، فوفل، پوست هلیله کابلی، قرص کمر، مقل ازرق، سازج هندی، ریشه اریسا، ریشه انجبار و زنیان از هر کدام ده گرم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید.

بعد با ۲۵۰ گرم مویز بدون هسته مخلوط و باز هم بکوبید تا به صورت خمیر درآید و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه به اندازه یک پسته از آن میل شود.

رفع کم نوری چشم به عنوان درمان به مدت ده شب هر شب ۲۰ گرم هلیله سیاه کوبیده را در دهان ریخته و با کمی آب بخورید و سوخته آهن را بسیار نرم بسایید و مانند سورمه در چشم بکشید.

قرمزی یا خستگی چشم اگر چشم از فرط خستگی، بی خوابی، سرما، سوز و باد، ضربه خوردگی، اصابت انگشت یا شییی به چشم قرمز شود، هیچ ناراحت نشوید و به آن دست نزنید و دارویی در آن نریزید، فقط موقع خواب یک عدد زرده تخم مرغ خام را گرم کرده و روی پنبه یا گاز گذاشته و پس از بستن چشم آن را پشت پلک ضماد گذارید و بخوابید.

زرده ی تخم مرغ خام

در صورتی که بهبودی کامل حاصل نشد و آثاری باقی ماند، تا سه شب آن کار را تکرار کنید.

پنجاه گرم برگ گردو را پس از شستن در یک لیتر آب ۱۵ دقیقه بجوشانید، آب آن را صاف کرده و پس از سرد شدن با آن چشم را شستشو دهید.

پوست و برگ تیول را بجوشانید و با آب صاف کرده آن چشم را بشویید.

ده گرم برگ خشک بارهنگ را در یک لیوان آب جوش بریزید و درب لیوان را بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه آب آن را صاف و چشم را شستشو دهید.

کمی مرمکی را نرم بکوبید و در کمی آب جوش حل کنید و یک قطره در چشم بچکانید.

دویست گرم ریشه شیرین بیان شسته و تمیز شده را نیمکوب و در یک لیتر آب ۲۰ دقیقه بجوشانید. ۱۵ دقیقه هم دم کنید سپس با آب صاف کرده آن چشم را شستشو دهید.

برای تقویت بینایی سیب زمینی خام را ریز رنده کنید و پشت پلک چشم بگذارید و بخوابید.

مغز ناخنک، بابونه شیرازی، چای معمولی خشک و گل بنفشه از هر کدام به نسبت مساوی مخلوط کرده و هر روز صبح یک قاشق شربت خوری از آن را بجوشانید. آب آن را صاف و در طول روز چند مرتبه هر بار کمی از آن را در یک استکان تمیز بریزید و سر را بالا گرفته و استکان را روی چشم برگردانید بعد چشم را باز نگه داشته و خوب با آن چشم را شستشو دهید.

اعمال سلامت چشم و تقویت بینایی

اعمال سلامت چشم و تقویت بینایی

۱- هر چند روز یکبار صورت را در آب صاف و پاک فرو برید و چشم را در آن باز نگه دارید.

۲- گاهی سرمه و توتیا را با آب بادیان و آب مرزنجوش مخلوط کنید و در چشم بکشید.

۳- به علت اینکه چشم از اعضای مرطوب است و اکثر رطوبت و سردی باعث ضعف آن می شود، لذا بایستی گاهی از سرمای خشک و جلا دهنده چشم استفاده کرد تا چشم سالم بماند.

۴- در هر ماه دو تا سه مرتبه چشم را با آب حضض بشویید.

۵- رعایت حفظ محیط چشم، یعنی مزاج چشم را به حالت طبیعی نگهداشتن. برای این کار اگر مزاج چشم خشک باشد گاهی روغن بادام شیرین یا روغن بنفشه یا روغن بنفشه بادام یا روغن کدو در بینی بچکانید. هم چنین می توانید در چشم سرمه مناسبی نیز به کار برید.

اگر مزاج چشم گرم باشد اول باید آن را با گلاب یا آب گشنیز یا با آب آمله بشویید، سپس سرمه مناسبی به کار برید.

اگر مزاج چشم تر باشد با آب سماق و گلاب چشم را بشویید و سرمه مناسبی استفاده کنید.

برای تقویت بینایی شب ها هنگام خوابیدن داخل بینی را با آب سرد بشویید.

برای زیاد شدن قوه بینایی مدتی پی در پی هر روز یک گرم آمله کوبیده را در یک قاشق عسل مخلوط کرده و بخورید.

برای تقویت بینایی گاهی چشم ها را با آب جوشانده گل گندم بشویید.

برای رفع ناراحتی های چشم آلو را بر چشم بکشید.

غوره را بخشکانید و با آن سرمه تهیه کنید و به چشم بکشید.

یک تکه آهن تمیز را در آتش سرخ کنید بعد در ظرف شیر بیندازید آن گاه شیر دلمه خواهد شد. سپس آن را بر پشت چشم ضماد کنید.

افزایش دید

افزایش دید

تقویت بینایی از طریق استفاده داروهای زیر و رعایت اصول ذکر شده بسیار موثر است.

 • هلیله سياه روزی ۲ عدد
 • عسل و سیاه دانه
 • توت سیاه
 • نور شدید
 • ترک فشار به چشم، دست آلوده به چشم زدن، پرخوری و …
 • ترک ممنوعات مانند غذاها و نوشیدنی و اسانس شیمیایی و صنعتی

تقویت چشم (خیراندیش)

 • شستشوی چشم با عرق رازیانه به مدت ده تا چهل شب.
 • مکیدن روزی یک عدد هلیله سیاه و بعد قورت دادن آن برای تقویت چشم مفید می باشد.
 • هر شب مقداری بادام درختی میل شود
 • حجامت ماستوئید و تمپورال
 • کشیدن سرمه سنگ یا سرمه بادام به چشم به صورت مداوم قبل از خواب
 • چکاندن یک قطره عسل طبیعی در چشم؛ سپس شستن آن با عرق رازیانه به مدت ۴۰ شب
 • مالیدن روغن سیاه دانه به ملاج سر به مدت ۴۰ شب. حجامت عام بعد از روغن مالی کردن ملاج سر و دو هفته بعد از آن حجامت سر و دو هفته بعد از آن حجامت ناحیه گیجگاهی و حجامت ماستوئید در صورتی که دید بسیار کم باشد.
 • مصرف روزی یک لیوان آب هویج و خوردن ۷ عدد بادام درختی
 • مصرف دم کرده آویشن روزی یک لیوان

تقویت چشم (روازاده)

تقویت چشم (روازاده)
 • چکاندن یک تا دو قطره عسل خوب و خالص در چشم برای ضعف و تنبلی چشم مفید می باشد.
 • چکاندن چند قطره روغن سیاه دانه در بینی در تقویت چشم موثر می باشد.
 • ريختن هفته ای یک بار یک قطره آبغوره تازه بی نمک و یا آب لیموی تازه در چشم.
 • انجام حجامت نیز برای تقویت چشم مفید می باشد.
 • مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین آ، مثل هویج به خصوص هویج زرد (زردک).
 • بهترین کار برای حفاظت فیزیکی از چشمان این است که در هنگام خواب محیط استراحت کاملا تاریک باشد و از چراغ خواب استفاده نشود.
 • انجام ورزش چشم یعنی مالیدن چشم با پشت انگشت سبابه به این صورت که بعد از انجام وضو در حالی که دستها هنوز مرطوب و خیس است با کف هر دو دست یا پشت انگشتان سبابه در حالی که انگشتان را جمع کرده اید هر دو چشم را به طرف داخل به آرامی فشار دهید و بچرخانید تا یک صفحه نقره ای رنگ در مقابل چشمان شما ظاهر و آشکار گردد که شبیه ظرف چکش خورده مسی یا صفحه سیبل است که به طرف آن تیراندازی شده است.دیدن این اشکال ممکن است چندین ثانیه طول بکشد که با دیدن شکل های مورد نظر در برابر دیدگان شما، ورزش چشم به پایان می رسد انجام این ورزش در طول روز موجب تقویت بینایی و ارتقای آن به سطح عالی می شود.

[honey]

اسباب تضعیف چشم

اسباب تضعیف چشم

چه چیزهایی چشم را ضعیف می کند؟

وسایل الکترونیکی که از بر کات پیشرفت بشر است یکی از عوارض ناقابلش تضعیف چشم است. وسایل الکترونیکی مثل موبایل، لپ تاپ و تلویزیون هر چه نزدیک تر به فرد باشد ضررش بیشتر است، هر چند که دور بودن آن چندان بی ضرر نیست. عطر و ادکلن شیمیایی نیز چشم را ضعیف می کند. مواد افزودنی برای همه چیز مضر است برای چشم هم مضر است.

درمان کم سویی چشم با سیاه دانه (دریایی)

جهت رفع کم سویی چشم و تقویت بینایی ۵ گرم سیاه دانه را نرم ساییده ، ۲/۵ گرم آن را صبح و ۲/۵ گرم آن را عصر همراه با عسل یا شربت دیگر میل نمایید.

بادکش گونه

 • اندیکاسیون ها
 • درمان تکمیلی بلز پالزی
 • درمان تکمیلی پولیپ بینی + نازیل ۲ مرحله + حجامت عام یک مرحله
 • درمان تکمیلی مشکلات بینائی
 • درمان تکمیلی عفونت های موضعی
 • درمان تکمیلی سینوس ها
 • درمان تکمیلی عفونت های دندان
 • برای درمان بهتر از بادکش بخور اسطوخدوس استفاده شود.

تقویت بینایی و چشم (یکتا)

تقویت بینایی و چشم (یکتا)

۳۰ راه های تقویت چشم عبارت اند از:

 1. حجامت زیر چشم : همان روی استخوان گونه را حجامت می کنیم.
 2. هلیله سیاه: از این روش دیابتی ها نیز می توانند برای خود استفاده کنند. برای این کار هلیله سیاه را آسیاب کرده و با عسل، خمیر کرده، دو نخود از آن را در روز بخورید.
 3. سرمه عناب: عناب را بگذارید خشک بشود. مثلا  آن را داخل سینی پهن کرده روی بخاری بگذارید تا خشک شود. سپس آن را همراه با هسته کوبیده و آسیاب کنید. و گاه با استفاده از میل توی چشمتان سرمه بکشید. فقط هر دفعه که می خواهید سرمه بکشید دوباره مقداری از آن را باید بکوبید تا از هم جدا بشود چون به هم می چسبد . در مورد سرمه عناب روایت هم داریم که معصوم توصیه فرموده اند و خوب هم جواب داده است.
 4. پیاده روی در زمین ناهموار: رگ های اعصاب چشم، متصل به کف پا است وقتی شخصی راه می رود چشم تقویت می شود.
 5. حجامت کبد: حجامت دیگری که برای تقویت بینایی خوب است حجامت کبد است. این را با فاصله انجام دهید تا مشکل کم خونی ایجاد نشود.
 6. عسل وحشی : عسل وحشی برای تقویت چشم مفید است. شبی یک قطره از این عسل را داخل چشم بریزید. هم عفونت زداست و هم تقویت کننده چشم. این یک قاعده است که عسل هر جا برود و به هر طریقی استفاده شود اصلاح کننده و شفابخش است. از آن طرف مواد شیمیایی هر چه داخل چشم برود بد است مثل مواد شوینده از جمله شامپو و صابون
 7. چای ایرانی: چای ایرانی بدون مواد افزودنی به همراه آبلیموی تازه خانگی برای عفونت زدایی از چشم و تقویت بینایی خیلی موثر است. برای این کار یک قطره از چای ایرانی بدون مواد افزودنی و یک قطره از آبلیموی تازه داخل چشم می چکانیم.

ضعف بینایی (باقری)

تغذیه سالم و طبیعی، حنا گذاشتن در سر و بدن و سرمه کشیدن در شب ها مانع از ضعف بینایی و کم سویی چشم است. به سنت های اسلامی که در سلامتی انسان و تقویت بینایی موثر است و متاسفانه به دست فراموشی سپرده می شود عمل کنیم. از جو حاکم بر محیط و جامعه نهراسیم و دوباره آن ها را تبدیل به فرهنگ عمومی کنیم.

درد چشم را درمان نکنید چرا که این درد برای بدن مفید است اما اگر دچار ضعف بینایی یا تنبلی چشم شده اید به دستورالعمل های زیر عمل کنید :

 1. عناب را روی چراغ کاملا خشک کرده، آن را با هسته کوبیده و پودر کرده، آن گاه با چوب سرمه، به جای سرمه به چشم بکشید . پودر عناب برای همه چشم ها و همه سنین حتی برای نوزادان مفید است.
 2. صبح و شب، هر وعده دو قطره از قطره بصیرت در چشم بریزید که فوق العاده موثر است . استعمال این قطره برای همه به جز نوزادان تجویز و توصیه می گردد.
 3. سرمه اثمد به چشم بکشید.
 4. هليله سياه را آسیاب کرده پودر آن را با عسل طبیعی به گونه ای مخلوط کنید که بتوان با آن قرص تهیه کرد. می توانید کف دست، آرد سبوس دار بریزد تا به دست نچسبد. روزانه (صبح) دو تا از این قرص ها را قورت بدهید. در این صورت چشم ها ضعیف تر از این که هست نمی شود.
 5. اگر ضعف و کم سویی چشم با اخلاط معده و صفرا مرتبط باشد به دستورالعمل زیر عمل کنید: پوست هلیله زرد (۵۰ گرم) + بلیله (۵۰ گرم) + آمله (۵۰ گرم) + شاهتره (۴۰ گرم) + سنای مکی (۲۸ گرم) + گل سرخ (۲۰گرم) + انیسون (۴۰ گرم ) + مسطکی (۱۴ گرم). مواد فوق را کوبیده، در کمی آب ( و بهتر است در عرق شاهتره) به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پخته آن گاه با روغن بادام شیرین، چرب کرده و با ۳۰۰ گرم عسل طبیعی مخلوط نمایید. روزانه ۲۵ گرم به تناسب مزاج میل کنید. این دارو، صفرا را درمان و ضعف بینایی چشم را نیز از بین می برد.
 6. توجه داشته باشید که مصرف ادویه جات بی جا موجب خارش چشم و اطراف آن می گردد.
 7. از عسل وحشی با ترکیبات دیگر که برخی مواد آن را باید زمستان ها تهیه کرد، دارویی ساخته می شود که فوق العاده نافع بوده و شماره ضعف چشم را پایین می آورد.
عینک

نکته مهم: شهر نشینی اجازه نمی دهد عینک کنار گذاشته شود چون آسفالت، آلودگی های صوتی، موسیقی ها، شغل ها، ادکلن های خارجی، کفش ها و لباس های پلاستیکی، ایستادن در حمام های جدید برای شستشو و دوش گرفتن همه این ها مضر و مانع تقویت بینایی و بازگشت سلامت چشم هاست.

ضعف بینایی (روازاده)

پرسش: نمره چشم من ۶.۲۵ است، می خواستم بدانم آیا امکان دارد با حجامت شماره اش تغییر کند؟

پاسخ: حجامت سر انجام بدهید، قطره زعفران چشم از عطاری شفا تهیه کنید و طبق دستور در چشمتان بچکانید. از سرمه طبیعی استفاده کنید. دم کرده اسطوخدوس و بادرنجبویه هر شب یک لیوان میل کنید.

تقویت چشم (روازاده)

پرسش: برای افزایش قدرت بینایی و جلوگیری از ضعیف شدن چشم چه چیزی تجویز می کنید؟

پاسخ: ۱. ورزش دادن چشم ۲. هر سه ماه یک بار عسل در چشمتان بریزید. از ضربه خوردن به سر اکیدا جلوگیری کنید و از سرمه طبیعی شبها استفاده کنید، مسواک بزنید.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “تقویت بینایی”

 1. سلام از یکی دوستان شنیدم شخصی با خوردن روزانه دوعدد آب هویج وهلیله سیاه
  شماره عینک خودش به صفر رسانده که دیگه نیازی به عینک نداشته آیا صحت داره یا بستگی به سن داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت