درمان سنگ کلیه با داروهای گیاهی ابوعلی سینا (پارت دوم)

کاربر ۵کاربر ۵
2,011 بازدید
درمان سنگ کلیه

گیاهان دارویی پیشنهادی ابوعلی سینا برای درمان سنگ کلیه

زردک وحشی

یک قاشق چای خوری بذر خرد شده زردک وحشی را با ۲۰۰ میلی گرم آب آمیخته، روی شعله ملایم ۳۰ دقیقه جوشانیده سپس صاف نموده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری، روزی ۳ بار قبل از غذا به عنوان داروی مدر مصرف می کنند. بذر زردک وحشی در ترکیب یک سلسله داروهای مرکب که برای درمان سنگ کلیه پیشنهاد می گردد، استفاده می شود. این بذر، به ویژه برای درمان بیمارانی که بیماری های کلیه آن ها با استنوکاردی (ضعف قلب)، کاردیو اسکلروز (سخت شدن قلب) و یا التهاب قلب و کلیه همراه است، سودمند می باشد.

يونجه بذری

یک قاشق سوپ خوری بذر آن را به ۲۰۰ میلی گرم آب گرم افزوده با شعله ی ملایم ۳۰ دقیقه جوشانیده، پس از صاف کردن به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود. دوره درمان آن ۲ تا ۳ هفته است. به گفته ابن سینا بذر روغن یونجه برای لرزش دست و پا سودمند است.

یونجه غلظت خون را کاهش می دهد. بنابراین دوره ی درمان با آن کوتاه بوده و بعد از آن درمان دیگری آغاز می شود. یونجه بیشتر برای بیمارانی سودمند و بی ضرر است که سنگ کلیه آن ها با ضعف قلب همراه است. این گیاه در ترکیب خود روغن معطر، فلاونیدها، ترکیبات تریتنوی، آناسیانی، نمک پتاسیم، سدیم و مواد دیگری دارد که به بیماری سنگ کلیه شفا می بخشند. یونجه تاثیر مدر، ضدتورمی، التیامی و ضد میکروبی دارد. در خونریزی های داخلی خوردن آن مضر است.

روناس

روناس گیاه از بین برنده سنگ کلیه

یک قاشق سوپ خوری (۲۰ گرم) ریشه خرد شده روناس را با ۶۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته، با حرارت ملایم ۴۰ دقیقه جوشانیده، سپس صاف نموده و به مقدار دو قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه مصرف می کنند. دوره درمان از ۲ هفته (در صورت موجود بودن سنگ کوچک) تا ۴ الی ۶ هفته (در صورت بزرگ بودن سنگ ها) ادامه می یابد. درمان مجدد بعد از یک ماه آغاز می شود. ابن سینا روناس را به عنوان واسطه مدر و تمیز کننده توصیف کرده است.

روناس شغنانی

اساسا در سنگ زارهای پامیر شرقی (منطقه ای از رشته کوه های جنوب شرقی آسیای مرکزی) می روید. ریشه های این نوع روناس بزرگ است و بعضا تا ۵۰۰-۶۰۰ میلی گرم وزن دارد. جوشانده ریشه های آن طبق نسخه فوق آماده و استعمال می گردد. نظر به تجربه طب مردم تاجیک، جوشانده ریشه های این نوع روناس نسبت به دیگر گیاهان دارویی تاثیر بیشتری دارد. طب معاصر تایید نموده که روناس همه انواع سنگ کلیه را حل می کند.

پیاز دریایی

پیاز دریایی
 1. خاکه بذر پیاز دریایی آن به مقدار 0/5 گرم روزی 3 بار تا ۴۰ دقیقه قبل از غذا میل می شود.
 2. پیاز دریایی با عسل نیز قابل مصرف است. ۵۰ گرم بذر آن را در هاونچه خرد کرده از غربال گذرانده با ۲۰۰ میلی گرم عسل همراه نموده و به مقدار یک قاشق چای خوری روزی ۳ بار برای درمان سنگ کلیه مصرف می کنند. دوره درمان ۶ تا 8 هفته است.
 3. جوشانده بذر پیاز دریایی، یک قاشق سوپ خوری خرد شده آن را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته و بر روی شعله ملایم ۳۰ دقیقه جوشانیده، سپس صاف نموده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان بیماری سنگ کلیه استفاده می نمایند.

مطابق توصیف ابن سینا این دارو، بدن ضعیف و معده را تقویت بخشیده، بینایی را خوب نموده و دارویی موثر بر روی معده و روده است. پیاز دریایی به ویژه برای درمان تنگی نفس مفید بوده، اثر مدری قوی دارد. همچنین این گیاه برای درمان سنگ کلیه در بیمارانی که با بیماری های تنگی نفس، گاستریت مزمن، زخم روده و بواسیر نیز درگیر هستند، مناسب می باشد.

جعفری

جعفری سبزی از بین برنده سنگ کلیه
 1. جعفری تازه را چون سبزیجات دیگر در هر شکل دلخواه خوردن مفید است.
 2. چای آن از گیاه نورسته خشک شده تهیه می شود. یک قاشق چای خوری مواد خشک شده را چون چای در ۳۰۰ میلی گرم آب جوشیده دم نموده و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در حرارت خانه نگه داشته، به مقدار ۲ تا ۳ قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان بیماری سنگ کلیه مصرف می کنند.

برگ و ریشه های جعفری و بذر آن دارای روغن معطر، فلاونیدها، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات دیگر می باشند. این گیاه ویژگی رفع کننده سردی و پیشاب رانی (مدر) دارد که از این لحاظ ابن سینا بذر آن را در ترکیب یک سری از داروهای مرکب برای درمان بیماری سنگ کلیه پیشنهاد می نماید.

نخود سیاه

نخود سیاه

(جوشانده یا سرخ کرده) ۳ قاشق سوپ خوری بذر خرد شده نخود سیاه را در ۲ استکان آب سرد ریخته، ۶ تا ۸ ساعت نگه داشته، بعد با حرارت ملایم ۳۰ دقیقه جوشانده و به مقدار ۳ تا ۴ قاشق سوپ خوری، روزی ۴ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه و استسقا مصرف می کنند. در ترکیب نخود سیاه پتاسیم، سدیم، کلسیم، منیزیم، فسفات، فسفات منیزیم و دیگر نمک ها کشف شده است. بعد از خوردن آن ذخایر قلیایی بدن افزایش یافته، PH ادرار از اسیدی به قلیایی تغییر کرده و برای تحلیل نمک های اوراتی شرایط مناسبی ایجاد می گردد.

تدابیر احتیاطی. نخود سیاه در صورت وجود سنگ های فسفاتی و کربناتی قابل استفاده نیست.

پرستوپن سفید (بریونیه )

یک قاشق سوپ خوری از سر شاخه های این گیاه را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته ۱۵ دقیقه جوشانده، سپس سرد نموده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۲ تا ۳ بار برای درمان بیماری های سنگ کلیه و پیلیت، سیستیت، پروستاتیت و التهاب بيضه مصرف می نمایند. دوره ی درمان با این گیاه ۲ تا ۶ هفته است. شاخه های خشک و خرد شده پرستوپن را می توان چون چای، دم کرده و نوشید.

در ترکیب بریونیه تریترپن ها، سترین ها، گلیکوزیدها، روغن معطر، مواد سنگ شکن و دیگر مواد موجود است. پرستوین تاثیر پیشاب رانی، ضدتورمی، ضد آماس و ضد هیستامین دارد.

افسنتين

افسنتین

عصاره و یا چای افسنتین قابل استفاده است. یک قاشق چای خوری گیاه را چون چای در ۲ استکان آب جوشیده ریخته ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در دمای خانه نگه داشته سپس صاف نموده و به مقدار ۲ تا ۳ قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا (در صورت کم بودن ترشی معده) و یا بعد از غذا (در صورت زیاد بودن ترشی معده) برای درمان سنگ کلیه استفاده می کنند. افسنتین تاثیر شیره- رانی، دفع صفرا، مدر، ضدنفخ و ضد تورمی دارد. همچنین عمل هضم و کارکرد اعضای دفعی را بهتر می کند.

فرونیک

یک قاشق سوپ خوری بذر خرد شده را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته و با حرارت ملایم ۳۰ دقیقه جوشانده، صاف نموده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه و آسیت، کوله سیستیت، التهاب بیضه ها، و فیبرومیوم رحمی (نوعی تومور خوش خیم عضله صاف جدار رحم است که در صورت ایجاد عارضه، نیاز به جراحی پیدا می کند) استفاده می شود. بذر، برگ ها و گل فرونیک تا 0/48% روغن معطر و ویتامین داشته و همینطور تاثیر حل کنندگی، رقیق کنندگی، مدر، ضدنفخ و تسکین بخشی دارد.

گل قاصدک

تاثیر گل قاصدک در درمان بیماری سنگ کلیه

یک قاشق سوپ خوری از ریشه های گل قاصدک را در ۲۰۰ میلی گرم آب گرم ریخته، روی شعله پایین ۳۰ دقیقه جوشانیده و سپس باید صاف کرد. به مقدار ۲ قاشق سوپ خوری ۴ بار قبل از غذا (در صورت کم بودن ترشی معده) و یا بعد از غذا (در صورت زیاد بودن ترشی معده) برای درمان بیماری سنگ کلیه و پیلونفریت متورم، پروستاتیت و تورم بیضه استفاده می شود.

مَرغ

مرغ گیاهی از تیره گندمیان است که علفی بوده و دارای ساقه زیرزمینی افقی و گره داری است که از محل هر گره ریشه های کوچک خارج می شود. با توجه به سرعت انتشار بسیار زیاد آن، به سرعت مزارع را اشغال می کند. یک قاشق سوپ خوری از ریشه ها و بند خشک شده آن را در یک استکان آب جوشیده گرم ریخته، ۸ تا ۱۰ ساعت دم کرده و سپس از کرباس ریز می گذرانند. به مقدار دو قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار برای درمان بیماری های سنگ کلیه و پیلیت، پیلونفریت و ورم بیضه ها استفاده می شود. ریشه و بند مرغ تا 0/50% روغن معطر، نزدیک به ۱۰٪ ماده مخاطی، پلی ساکارید، ترتیسین، ساپونین و آنولین دارد. مرغ دارای تاثیر مدر و ضد تورمی نیز می باشد.

ترخون

ترخون

یک قاشق سوپ خوری از ترخون خشک شده را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته، روی حرارت ملایم ۱۵ دقیقه جوشانیده، سپس صاف کرده و به مقدار یک تا ۲ قاشق، روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه، نقرس، مرض قند، پیلونفریت و پروستاتیت استفاده می نمایند. دوره ی درمان آن ۲ تا ۶ هفته است. گیاه ترخون تا 1% روغن معطر، كمارین، اسید اسکوربیک، کاروتنویید، مواد دباغی و … را دارا می باشد.

تحقیقات علمی تایید نموده است که عصاره ترخون دارای تاثیر ضد اکسیدانی، ضدتورمی، کاهنده اسید اوریک و چربی، ضد کلسترول، مدر، ضد قند و ضد اختلاجی دارد. سالاد ترخون و نوشابه های تهیه شده از آن، به ویژه برای درمان سنگ کلیه با منشا اوراتی، اسید اوریک بالا و درمان مسمومیت مزمن با نیترات ها و نیتریت ها مفید است.

خرفه ی بذری

خرفه گیاه از بین برنده سنگ ها

برگ تازه آن به هر شکل دلخواه، و جوشانیده برگ های خشک شده آن قابل استفاده هستند و برای درمان سنگ کلیه مفید است. یک قاشق سوپ خوری مواد را در ۲۰۰ میلی گرم آب ریخته، روی شعله ی ملایم ۳۰ دقت جوشانیده، سپس صاف نموده و به مقدار ۲ تا ۳ قاشق سوپ خوری، روز ۳ بار قبل از غذا استفاده می کنند. دوره درمان آن ۲ تا ۶ هفته است.

علف خرفه دارای آلکالویید، ویتامین های (P، B2، B1، K، C، E، A) اسیدهای فیلوکربن (فلری، کریچنیه، سیالاوی)، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و مواد دیگر است. خرفه تاثير مدر، صفرا رانی، التیامی، ضدتورمی و ضدعفونی کننده داشته، سرعت کار قلب را بهتر می کند.

ترب

ترب
 1. سالادهای مختلف و شربت های آماده شده از ترب تازه به مقدار 0/5 استکان روزی ۳ بار قبل از غذا (در صورت کم بودن اسید معده) یا بعد از غذا (در صورت زیاد بودن آن) به عنوان ماده ای مدر، صفراران و تقویتی مصرف می شود.
 2. جوشانده بذر: یک قاشق سوپ خوری بذر ترب را در ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته و روی شعله پایین ۳۰ دقیقه جوشانده، سپس صاف کرده و به مقدار ۲ قاشق سوپ خوری برای درمان بیماری سنگ کلیه و سنگ مثانه استفاده می نمایند.

دوره درمان ۲ تا ۸ هفته است. ترب ویژگی بلغم رانی، مدر، صفرا رانی و ضد تورمی دارد. این ماده دارای خواص تقویتی نیز هست.

اسپند خوشبو، هزار اسپند

اسپند

یک قاشق چای خوری علف خرد شده آن را در ۲۰۰ میلی گرم آب گرم ریخته، با آتش ملایم ۱۵ دقیقه جوشانده، سپس سرد نموده و به مقدار یک تا ۲ قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه و همچنین به عنوان داروی مدر، برای درمان ورم ناشی از بیماری های کلیه و قلب استفاده می کنند. دوره درمان ۲ تا ۴ هفته است. علف اسپند 1/2 % روغن معطر، تا 1% فراکمارین ها، بیش از ۱۰ نوع آلكالویيد و ویتامین C دارد. هزار اسپند ویژگی حل کنندگی، ضدنفخ، ضدتشنج، تسکین بخشی و مدر دارد. همچنین کارکرد گوارشی را بهتر نموده و برای درمان فلج، تپش قلب، گرفتگی رگ های قلب، ضعف بینایی و شنوایی موثر است. خوردن اسپند برای درمان سنگ کلیه در بیمارانی که با افزایش فشار خون یا فشار خون بحرانی و یا انفارکتوس همراه هستند، تاثیر بیشتری دارد.

کرفس کوهی و یا کرفس معطر

برگ تازه آن (چون سبزیجات) در سالادهای مختلف برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه مفید است. به عقیده ابن سینا بذر و ریشه کرفس وحشی، برای درمان سنگ های ادراری بیشتر موثر می باشد. برای تهیه جوشانده بذر و ریشه آن یک قاشق سوپ خوری بذر و یا ریشه خشک شده را با ۱۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته، سپس صاف کرده و به مقدار ۲ تا ۳ قاشق روزی ۳ بار قبل از غذا برای درمان بیماری های سنگ کلیه، پیلیت مزمن و پروستاتیت مصرف می کنند. به گفته ابن سینا کرفس سنگ ها را خرد نموده، مدر است و کلیه و مثانه را تازه می کند.

علف، بذر و ریشه کرفس تا 3% روغن معطر، فلاونوییدها، فراکمارین ها، اسپارژین، کولین، ویتامین ها (E، Pp، C، B6، B2،B1، کاروتن) نمک های پتاسیم، کلسیم، فسفر، سدیم و دیگر مواد فعال را دارا می باشد. این گیاه تاثیر مدری، حل کنندگی، ضدنفخ، تسکین بخشی و آرام بخشی دارد. به اضافه این که کارکرد دستگاه گوارش و تمام اعضای دفعی و همچنین کبد را بهتر می کند.

بابونه

بابونه درمان کننده سنگ کلیه و پیلونفریت مزمن

یک قاشق سوپ خوری از گل های خشک شده آن را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته، روی حرارت ملایم ۱۵ دقیقه جوشانده، سپس صاف نموده و به مقدار یک تا ۲ قاشق سوپ خوری ۳ تا ۴ بار در روز برای درمان بیماری سنگ کلیه و پیلونفریت مزمن، سیستیت، اورتریت و التهاب بیضه ها استفاده می کنند. گل ها حاوی 0/25 % روغن معطر، فلاونیویید، کاروتن، پتاسیم، سدیم، فسفر و دیگر مواد است. بابونه ویژگی گرمادهی، خشک کننده، رقیق کننده، لعابی، تشنج آور، منعقد کننده خون، مدر، صفرا رانی، ضد لرزش، تسکین بخشی درد ضد عفونی کننده و عرق رانی دارد.

قنانک خوشبو

یک قاشق سوپ خوری از گل های قنانک را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته و روی شعله ملایم 15 دقیقه برای تهیه عصاره و یا ۳۰ دقیقه برای تهیه جوشانده، حرارت داده می شود. عصاره را بعد از سرد شدن صاف کرده و جوشانده را در حالت جوش، صاف می کنند. هر دو دارو به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا برای درمان بیماری سنگ کلیه و ورم ناشی از بیماری های کلیه و کبد مصرف می شود.

به نظر ابن سینا قنانک ادرار را زیاد نموده، سنگ ها را خرد کرده و خونریزی را قطع می کند بنابراین برای درمان استفراغ خونی نیز موثر است. همچنین جریان هضم را بهتر نموده، خارش پوست را رفع می سازد.

سرابیل (مارچوبه ی شفایی)

مارچوبه
 1. خاکه ریشه ها و ته ریشه آن به اندازه 0/3 تا 0/5 گرم (به اندازه ی نوک چاقو)، برای درمان ورم ناشی از بیماری های کبد و قلب، بیماری سنگ کلیه، پروستاتیت و ورم بیضه استفاده می شود.
 2. نحوه تهیه جوشانده ریشه و ته آن: یک قاشق سوپ خوری مواد خرد شده را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته و روی شعله ی ملایم ۳۰ دقیقه جوشانیده، سپس صاف کرده و به مقدار ۲ تا 3 قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه و پروستاتیت و ورم ناشی از بیماری های کلیوی و قلبی مصرف می کنند. دوره ی درمان ۲ تا ۸ هفته است.

سرابیل بیش از 20% اسید اسپارتیک، سپانین ستیریودی فلاونیوییدها، بتاستوسترین، ویتامین ها (Pp، C، B2،B1، کاروتن)، پتاسیم، فسفر و مواد دیگر دارد. همچنین دارای ویژگی پادزهری، مدری، ضدتورمی و تقویتی نیز هست.

سنبل

خاکه سنبل به این شکل آماده می شود که روی ریشه های تمیز شده آن آب گرم ریخته و ۴ تا ۶ ساعت در حرارت خانه نگهداری و بعدا ۶۰ الی ۹۰ دقیقه جوشانیده می شود. ریشه های جوشانده شده را زیر بار سنگین گذاشته، خشک نموده و بعد از خشک شدن، کاملا پودر می نمایند. جوشانده ریشه سنبل به همین شکل آماده می شود. ۲ قاشق سوپ خوری از مواد ذکر شده را در ۴۰۰ میلی گرم آب گرم ریخته، ۴ تا ۶ ساعت در خانه نگهداری نموده و پس از صاف کردن به مقدار ۲ قاشق سوپ خوری، روزی ۴ بار بعد از غذا برای درمان سنگ کلیه و پیلونفریت، فیبرومیوم رحمی و ورم پروستات مصرف می کنند. سنبل تا 0/5 % روغن خوش بوی معطر دارد. ویژگی رفع ورم تشنج آوری، مدری و ضد آماسی داشته، قدرت جسمانی را زیاد و عمل قلب، کبد، مغز و کلیه را بهتر می کند.

رازیانه

استفاده از رازیانه تازه برای درمان سنگ کلیه

گیاه روی زمینی آن به شکل سالادهای مختلف استفاده می شود. رازیانه تازه برای بیماری سنگ کلیه مفید است. برای تهیه جوشانده بذر و ریشه های آن، یک قاشق چای خوری از این مواد را در ۲۰۰ میلی گرم آب جوشانیده و صاف کرده و سپس به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل و بعد از غذا، برای درمان سنگ کلیه و کیسه صفرا، قطره قطره آمدن ادرار و پیلیت استفاده می کنند. دوره درمان ۴ تا ۶ هفته است.

میوه رازیانه حاوی ۴ تا 5/6% روغن معطر، فلاونوییدها و کمارین هاست. علف تمیز آن 0/45 % روغن معطر، ویتامین Pp، C و کاروتن پتاسیم، کلسیم، فسفر و مواد دیگر دارد. رازیانه تاثیر ضد نفخ ، صفرا رانی، مدری، بلغم رانی، التیام دهنده و کاهنده چربی خون داشته و عمل كبد، دستگاه گوارش و تمام اعضای دفعی را بهتر می کند.

سیت دایره شکل (مدور)

یک قاشق سوپ خوری میوه یا بذر خشک شده سیت را با ۲۰۰ میلی گرم آب گرم آمیخته روی شعله ملایم ۳۰ دقیقه جوشانیده، سپس صاف نموده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان سنگ کلیه و پیلونفریت مزمن و شب ادراری استفاده می کنند. دوره ی درمان آن ۲ تا ۴ هفته است.

سیت، سنگ ها را خارج نموده و به خروج ادرار از مثانه ای که ضعیف است کمک می کند. تاثير مدری، خشک کنی، تسکین بخشی، التیامی، تشنج آوری، ضدعفونی کننده و بند آوری خونریزی نیز دارد. سیت دایره شکل (مدور) دارای 0/3 تا 2/8% روغن معطر و همچنین دیگر مواد فعال بیولوژیک است.

سی سنبر (سوسنبر)

سی سنبر

یک قاشق سوپ خوری علف خشک شده سی سنبر را در ۲۰۰ میلی گرم آب گرم ریخته با حرارت بالا جوشانیده و صاف نموده و به مقدار یک تا دو قاشق سوپ خوری روزی ۳ تا ۴ بار قبل از غذا برای درمان بیماری سنگ کلیه و شب ادراری، پیلیت و سیستیت مزمن استفاده می کنند. سی سنبر قطره قطره خارج شدن ادرار را برطرف می کند. سنگ ها را خارج می نماید و برای سکسکه مفید است. علف سی سنبر تا ۱٪ روغن معطر داشته که عبارت است از ۶۰٪ فنول ها، از جمله ۳۰ تا ۳۵٪ منتول و همچنین مواد دباغی، فلاونیدها، اسید ارسولیک و آریونلیک. این گیاه تاثير مدری، ضدتورمی، تشنج آوری و ضدعفونی کننده داشته و خارج شدن مواد زاید از بدن را سرعت می بخشد.

شوید خوشبو

شوید
 1. یک قاشق سوپ خوری بذر شوید را با ۲۰۰ گرم آب گرم آمیخته روی شعله ی پایین، ۳۰ دقیقه جوشانیده و بعد صاف کردن به مقدار دو قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا برای درمان سنگ مثانه استفاده می کنند. شوید برای درمان سنگ کلیه و سنگ مثانه مفید بوده و بر روی بیماری های کلیه، روده و کبد موثر است.
 2. برای تهیه چای، یک قاشق چای خوری مواد خرد شده را چون چای در ۲۰۰ میلی گرم آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه دم کرده و برای درمان سنگ کلیه مصرف می نمایند. دوره ی درمان ۲ تا ۶ هفته است.

تخم شوید دارای 2/5 تا 5% روغن معطر، فلاونیویید است. علف شوید تا 1/5 % روغن معطر، فلاونوییدها و ویتامین C، B2،B6 و بتاکاروتن دارد. شوید عمل کبد، دستگاه گوارش و اندام های دفعی را بهتر نموده، تاثیر تشنج آوری، ضدنفخ، مدری، صفرا رانی، تسکین بخشی، ضدتورمی و کاهنده چربی خون دارد. همچنین محیط داخلی بدن را از مواد زاید تمیز می نماید. به کمک این ویژگی، مصرف دوره ای شوید نه تنها شفا دهنده است، بلکه از تکرار بیماری سنگ کلیه جلوگیری می نماید.

حنا

تاثير شفابخشی حنا برای درمان بیماری سنگ کلیه

یک قاشق سوپ خوری از ریشه های خرد شده حنا را با ۲۰۰ میلی گرم آب جوش آمیخته و روی شعله پایین ۳۰ دقیقه جوشانیده و سپس پالایيده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار قبل از غذا، برای درمان سنگ کلیه مصرف می کنند.

ابن سینا ریشه حنا را در لیست داروهای شکننده و خارج کننده سنگ کلیه جای می دهد. به اعتقاد او حنا تاثیر برطرف کننده ورم، گرمادهی، تشنج آوری، بلغم رانی، ملین، ضد سوختگی و ضد تورمی دارد. ریشه های حنا نزدیک به ۱۵٪ پلی فنول دارد که بیشتر آن فلاونیویید است. مکانیزم تاثير شفابخشی ریشه های حنا برای درمان بیماری سنگ کلیه مربوط به وجود پلی فنول در آن است.

سیاه دانه ی بذری

سیاه دانه

۱۰۰ گرم بذر تمیز شده سیاه دانه را از آسیاب گذرانیده به مقدار یک سوم قاشق چای خوری (0/5 تا 1 گرم) روزی ۳ بار قبل از غذا با آب و یا چای برای درمان سنگ کلیه و پروستاتیت، ورم بیضه ها و ورم عمومی ناشی از بیماری های کلیه، کبد یا قلب مصرف می شود. دوره ی درمان ۲ تا ۸ هفته است.

سیاه دانه- عسل

۱۰۰ گرم خاکه بذر آن را با ۱۰۰ گرم تازه بهاری و یا عسل آب شده در حرارت ملایم می آمیزند. دارو باید در ظرف دهانه گشاد و سرپوشیده نگهداری شود. 0/5 قاشق چای خوری، ۲ تا ۳ بار قبل از غذا، برای درمان سنگ کلیه و تورم دستگاه ادراری و درمان آماس ها استفاده می گردد.

خار مغیلان

یک قاشق سوپ خوری از بذر خار مغیلان را در ۲۰۰ میلی گرم آب به مدت ۳۰ دقیقه جوشانیده، صاف کرده و به مقدار یک قاشق سوپ خوری روزی ۳ بار بعد از غذا برای درمان بیماری سنگ کلیه و سوزش ادراری، پروستاتیت و پیلیت مزمن استفاده می کنند. خار مغیلان سنگ ها را در کلیه و مثانه خرد می کند. علت تاثیر شفایی این گیاه مربوط به وجود فيتو المنت ها، ساپنین ها، ستيريود، مواد دباغی و آلکالوییدهای گرم در ترکیب آن است. خار مغیلان تاثیر پیشاب رانی، صفرا رانی و ضدتورمی داشته، سطح کلسترول و دیگر مواد زاید بدن را کاهش می دهد.

برای مطالعه بخش اول این مبحث بر روی پارت اول کلیک کنید.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “درمان سنگ کلیه با داروهای گیاهی ابوعلی سینا (پارت دوم)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت