خونریزی شدید قاعدگی (هایپرمنوره)

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
43,397 بازدید
خونریزی شدید قاعدگی

خونریزی شدید قاعدگی

خونریزی شدید قاعدگی یکی دیگر از اختلالات شایع قاعدگی در بین خانمها که اسباب رنج و ناراحتی آنها را بیش از سایر اختلالات فراهم می سازد و موجبات شکایت و در نتیجه مراجعه زیاد آنها به متخصص زنان را در پی دارد، خونریزی غیر طبیعی و بیش از حد رحم و قاعدگی است.این اختلال در همه زنان در فاصله بین بلوغ و یائسگی بروز می کند و همواره ناراحت کننده، ضعيف کننده و گاه شدید است.

این اختلال خود به چند گروه تقسیم می شود:

 • هیپر منورہ: به خونریزی بیش از۸۰ سی سی در طی یک دوره هیپر منوره می گویند.
 • پلی منورہ: به دوره های خونریزی زود به زود (دوره های کوتاهتر از ۲۱ روز) پلی منوره می گویند.
 • متروراژی: متروراژی یا منوراژی به خونریزی غیر طبیعی در بین دوره های قاعدگی گفته می شود.
 • الكورہ: افزایش مقدار ترشح طبیعی
 • الیگومنوره: قاعدگی بیشتر از ۳۷ روز است.

در بحث ریشه یابی علل و بررسی عوامل زمینه ای بوجود آورنده این اختلال باید بگوییم که این قاعدگی می تواند در اثر یکی از عوامل زیر بوجود آید:

۱- مشکلات بارداری

۲- اختلال کارکردی رحم

۳- مشکلات هیجانی و روانی بخصوص عوامل عاطفی

از بین بردن علل بوجود آرونده خونریزی از جمله درمان پرکاری تیروئید، انجام عمل کورتاژ قبل از قاعدگی، مصرف داروهای کم خونی برای جبران خون از دست رفته و استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی (دارو درمانی) از جمله راههای مقابله با خونریزی شدید قاعدگی می باشد.

همانطور که ذکر شد گیاه درمانی و استفاده از گیاهان دارویی قابض و نسخه های درمانی کم کننده جریان خون از دیگر روشهای مفید و موثر برای درمان قطع خونریزی شدید قاعدگی می باشد. مازو، بلوط، گلنار (گل انار) و … از جمله این گیاهان هستند که به سبب خاصیت قابضی که دارند موجب سفت شدن مویرگها و بند آمدن خونریزیهای شدید قاعدگی می شوند.

علل طولانی بودن قاعدگی

بیماری های التهاب لگن، فیبروم، اختلالات هورمونی، تومورها، آندومتریوز، تغییر وضعیت رحم، شرایط غیر طبیعی حاملگی، یائسگی، سرطان گردن رحم، کم خونی، پر کاری یا کم کاری غده تیرویید (اغلب کم کاری تیرویید)، I.U.D ، کپسول کاشتنی جلوگیری از بارداری، نازایی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (باعث زیاد شدن فاصله پریود میشود، پرفشاری خون، داروهای تاثیرگذار در انعقاد خون، عفونت دستگاه زنانه و بیماریهای مزمن عفونی.

علل خونریزی شدید در قاعدگی و درمان آن

زنان در دوره ای از زندگی خود، خونریزی شدید در قاعدگی را تجربه می کنند. بعضی از آنها تقریبا در تمامی دوره ها خونریزی شدید دارند. پزشکان اصطلاحا به این خونریزی شدید یا طولانی، منوراژی یا هایپرمنوره می گویند.

– عادت ماهانه زنان تقریبا هر ۲۸ روز یکبار رخ می دهد. البته ممکن است خصوصیات قاعدگی از جمله طول دوره ماهانه و طول خونریزی و شدت آن از زنی تا زن دیگر متفاوت باشد. اگرچه معمولا خونریزی ماهانه ۵ تا ۷ روز طول می کشد و در کل ۶۰ تا ۲۵۰ میلی متر (معادل ۴ قاشق غذاخوری یا حدود یک فنجان) در این مدت خون از دست می رود، اما خونریزی ماهانه خفیف یا شدید، منظم یا نامنظم، دردناک یا بدون درد، طولانی یا کوتاه همگی طبیعی هستند.

– با وجود اینکه خونریزی شدید در قاعدگی ماهانه در میان زنان در پیش از یائسگی شایع است، تنها درصد کمی از زنان آنقدر زیاد خون دفع می کنند که در حد منوراژی باشد. برای اینکه خونریزی ماهانه به حد منوراژی برسد باید حداقل بعضی از علایم زیر را ایجاد کند:

١- خونریزی به حدی برسد که یک نوار بهداشتی یا بیشتر در یک ساعت کاملا خیس شود و این وضع تا ساعت های متمادی طول بکشد.

۲- در طول شب نیاز به تعویض نوار بهداشتی داشته باشید.

٣- عادت ماهانه بیش از ۵ روز طول بکشد.

۴- خونریزی ماهانه به قدری شدید باشد که در زندگی معمول شما اختلال ایجاد کند.

۵ – احساس درد مداوم در زیر شکم در طول قاعدگی ایجاد کند.

۶- قاعدگی شما نامنظم شود.

۷- خستگی، بی حالی و تنگی نفس (علایم کم خونی) ایجاد کند.

درمان در پزشکی جدید

خونریزی شدید در قاعدگی-1

ا – آسپرین نخورید چون ممکن است منجر به افزایش خونریزی شود.

۲ – رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی داشته باشید.

۳- قرص آهن برای جلوگیری از کم خونی مصرف کنید.

۴- تمام جنبه های مشکل خود از جمله علل قابل کنترل و درمان های جدید را بشناسید، حداقل سالی یک بار شمارش گلبول های خون و آزمایش های سالانه مرتب را انجام بدهید.

اگر خونریزی های شدید قاعدگی به دلیل اختلالات هورمونی باشد، بله، می توان از قرص های هورمونی مثلا قرص های حاوی پروژسترون یا قرص های جلوگیری از بارداری برای تنظیم مقدار خونریزی استفاده نمود.

اگر مشکل هورمونی وجود نداشته باشد می توان از داروهایی مثل مفنامیک اسید استفاده نمود به این صورت که ۲ روز قبل از شروع خونریزی ها قرص را شروع کرده و تا کم شدن خونریزی ادامه دهید.

نسخه های درمانی خون ریزی شدید قاعدگی در طب سنتی

نسخه های درمانی خون ریزی شدید قاعدگی در طب سنتی

در زیر به تعدادی از نسخه های گیاهی موثر در قطع خونریزی های غیر طبیعی قاعدگی و فرآورده های گیاهی آنها اشاره می کنیم.

نسخه ۱- جهت بند آمدن خونریزی های شدید قاعدگی ۳۰ گرم برگ خشک تمشک را در قوری یا کتری در داری بریزید. سپس روی آن ۵۰۰ میلی لیتر آب جوش ریخته و پس از ۱۰ دقیقه حرارت دادن و دم کشیدن، آنرا صاف کرده و ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا بنوشید.

نسخه ۲- گل درخت انار که به گلنار شهرت دارد به دلیل طعم و مزه قابض آن داروی مفیدی جهت جلوگیری از خونریزی قاعدگی می باشد. به همین منظور استفاده از جوشانده، دم کرده، محلول شستشوی واژن و یا شیاف آن توصیه و تجویز می شود.

نسخه ۳- استفاده از رب به یا رب انار به تنهایی یا به هنگام صرف غذا موجب بند آوردن خونریزی بخصوص خونریزی قاعدگی می گردد.

نسخه ۴- گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که به صورت دمکرده ساده یا ترکیبی و یا به صورت چای های گیاهی تهیه شده و جهت بند آوردن و جلوگیری از خونریزی های شدید قاعدگی و تسکین درد آنها بسیار مفید و موثرند.

نسخه ۵- استفاده از دمكرده ۳۰ گرم میوه زالزالک یا گل خشک شده آن در یک لیتر آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه، ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان جهت رفع خونریزی قاعدگی مفید و موثر است.

نسخه ۶- نوشیدن ۲ فنجان آب جوشانده ترکیبی باباآدمو گل پنیرک در ۲ وعده صبح و عصر به مدت چند روز متوالی و تکرار آن تا بهبودی کامل جهت جلوگیری از خونریزی شدید قاعدگی مفید و موثر است.

نسخه ۷- خوردن سیر رنده شده که در کمی روغن زیتون تفت داده شده باشد همراه با کمی نان در طول چند هفته متوالی از خونریزی های شدید قاعدگی جلوگیری می کند.

نسخه ۸- پاشیدن پودر پوست خشک شده درخت بلوط بر ناحیه واژن و یا شستشوی واژن با جوشانده آن اثری فوری در بند آوردن انواع خونریزی ها بخصوص خونریزی قاعدگی دارد.

نسخه ۹- خانمهایی که خیلی زود دچار خونریزی های قاعدگی می گردند و از این بابت همیشه در رنج به سر می برند از غذاهایی که مواد نشاسته ای به میزان زیادی در آنها وجود دارند بخصوص برنج چمبا زیاد استفاده نمایند.

نسخه ۱۰- استفاده از شیاف گل ارمنی (نوعی گل سرخ رنگ است و جهت نرم شدن پوست رفع التهابات پوستی و تحلیل ورم ها به کار می رود.) که با کمی روغن زیتون خمیر شده باشد، در طول یک هفته متوالی موجب قطع خونریزی های شدید قاعدگی می گردد.

نسخه ۱۱- گنجاندن آرد سیب زمینی خشک در لیست مواد خوراکی که در طول روز مصرف می شوند یا استفاده از سیب مینی برشته شده در روغن زیتون در طول ۳ وعده روزانه به مدت حداقل سه روز به سبب وجود در صد بالایی مواد نشاسته ای در آن تاثیر زیادی در کاهش خونریزی های قاعدگی زنان دارد.

نسخه ۱۲- استفاده از پودر قاووت تخم شنبلیله که با کمی نبات مخلوط شده باشد، در طول ۷ روز متوالی (روزانه ۲ قاشق مربا خوری) موجب کاهش خونریزی قاعدگی می شود.

نسخه ۱۳- مصرف خربزه شیرین به طور مداوم همیشه قبل از غذا در کم کردن جریان خون قاعدگی زنان و جلوگیری از خونریزی زنانگی مفید و موثر است.

نسخه ۱۴- از جمله میوه هایی که به دلیل وجود خاصیت قابض و ضد عفونی کننده در توقف خونریزی های داخلی و خارجی نقش مهمی ایفا می کند، لیمو ترش و آب آن است. از اینرو مصرف آن به تنهایی یا همراه با کمی آب به افرادی که به نحوی از خونریزی شدید قاعدگی رنج می برند، توصیه و تجویز می شود.

نسخه ۱۵- مصرف مداوم تونیک ترکیبی تخم شوید در طول چند هفته متوالی اثری طولانی در کاهش کم خونی ناشی از خونریزی زنانگی دارد.

نسخه ۱۶- از جمله گیاهانی که علاوه بر دارا بودن خاصیت اشتها آور و مقوی اعصاب، نقش زیادی در کاهش خونریزی زنانگی، تقویت گلبولهای قرمز خون و در نتیجه کاهش کم خونی ناشی از خونریزی شدید عادت ماهانه دارد، گل طاووسی است. مقدار مصرف این گیاه یک قاشق قهوه خوری از خشک شده آن در یک فنجان آب جوش می باشد که باید به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و روز اول یک فنجان کوچک و روزهای بعد مقدار آنرا زیادتر کرده و تا روزی ۳ فنجان نیز مصرف می کنند.

گل طاووسی

نسخه ۱۷- استفاده از جوشانده یا پودر قاووت ریشه درخت انار به سبب وجود در صد بالایی مواد قابض در آن علاوه بر رفع خونریزی زنانگی دارای خاصیت ضد کرم و انگل روده نیز می باشد.

نسخه ۱۸- عدس از جمله حبوباتی است که به سبب طعم قابض و سنگین الهضم بودن در زمره گیاهان بند آورنده خون زیاد حیض قرار گرفته است. به همین منظور مقداری از عدس را ابتدا کمی در ماهی تابه بدون روغن تفت دهید تا خوب بو داده شود، سپس آنرا پودر کرده و میل کنید.

نسخه ۱۹- استفاده از چاشنی ترکیبی مازو به تنهایی یا همراه با غذا موجب قطع خونریزی زنانگی می گردد.

نسخه ۲۰- خوردن روزانه ۳ قاشق مرباخوری از پودر میوه سنجد به دلیل داشتن مقادیر زیادی جوهر مازو و ویتامین K در طول ۲ هفته متوالی خونریزی زنانگی را کاهش می دهد.

نسخه ۲۱- در صورتی که تمایل به استفاده از شیاف های ضد خونریزی قاعدگی دارید و امکان تهیه آنها نیز برای شما وجود دارد، می توانید از آنها به عنوان داروهای موثر در بند آوردن خونریزی های شدید قاعدگی بهره بگیرید. در زیر چند نمونه از این شیافها و روش تهیه آنها را از نظرتان می گذرانیم.

نسخه ۲۲- از جمله غذاهایی که تاثیری طولانی بر کاهش خونریزی های قاعدگی زنان دارد، کاچی ارزن است. مصرف مدام این کاچی علاوه بر قطع خونریزی عادت ماهانه به دلیل سرشار بودن از مواد مغذی و معدنی تاثیری عجیب روی رفع کم خونی داشته و موجب تقویت محیط داخلی رحم می گردد.

نسخه ۲۳- خوردن خورش کدو و یا استفاده از تفت داده شده آن در روغن زیتون و یا مصرف کدوی خام به عنوان دارویی مفید و موثر جهت بند آمدن خونریزی قاعدگی به کار می رود.

نسخه ۲۴- استفاده از پودر پوست درخت فندق یا پوست ریشه درخت فندق به صورت قاووت یا جوشانده جهت کاهش خونریزی های شدید قاعدگی بسیار مفید است.

پودر پوست درخت فندق

نسخه ۲۵- گنجاندن مغز گردو در غذاهای روزانه یا خوردن آن به تنهایی تاثیر زیادی در بند آوردن و قطع خونریزیهای قاعدگی دارد.

نسخه ۲۶- نوشیدن روزانه یک لیوان آب سیب تازه یا مصرف چند قاشق غذا خوری رب سیب یا شربت آن صبح ناشتا اثری فوری در بند آوردن خونریزی های زنانگی دارد.

نسخه ۲۷- جهت قطع خونریزی های قاعدگی چنانچه تمایلی به مصرف داروهای خوراکی یا شیافهای ترکیبی ضد خونریزی ندارید می توانید از محلولهای شستشوی واژن که به صورت دم کرده، جوشانده یا حل شده تنطور و یا اسانس گیاهان کاهش دهنده خونریزی های عادت ماهانه در کمی آب مورد استفاده قرار می گیرند، بهره بگیرید. در زیر از چند نمونه از این محلولها و روش تهیه آنها یاد می کنیم.

نسخه ۲۸- خوردن زردآلو به دلیل طعم قابض آن از یک سو هر گونه خونریزی زنانگی را بند آورده و از سویی دیگر به دلیل سرشار بودن از انواع ویتامینها و داشتن ارزش غذایی زیاد جهت رفع کم خونی بسیار مفید است.

نسخه ۲۹- خوردن لبوی خام یا پخته به تنهایی یا به صورت مخلوط با کاهو و سبزیجات به شکل سالاد و تکرار آن در چند هفته متوالی تاثیری ماندگار در قطع خونریزی دارد.

نسخه ۳۰- خانمهایی که خیلی زود ریتم عادت ماهانه آنها بهم می خورد و دچار خونریزی های زنانگی پیاپی می گردند، رهایی از این معضل از مصرف انگور سفید دریغ نورزند.

نسخه ۳۱- جهت بند آمدن خونریزیهای شدید قاعدگی و علاج کم خونی ناشی از آن روزانه ۲ لیوان آب هویج خام را در ۲ وعده صبح و عصر (۴ ساعت بعد از غذا ) میل نمایید.

نسخه ۳۲- ۱۰ گرم کتیرا را با ۱۰ گرم صمغ عربی و ۱۰ گرم گلنار مخلوط کرده، نرم ساییده و هر بار کمی از آنرا با لعاب تخم اسفرزه مخلوط کرده، خوب هم بزنید تا خمیر شود. سپس خمیر حاصل را به شکل قرصهایی کوچک در آورید و روزی ۲ قرص آنرا، صبح و عصر میل نمایید.

کتیرا

نسخه ۳۳- جهت بند آمدن خونریزی قاعدگی ۳۰ گرم مازو خشک را نرم بکوبید. سپس آنرا با مقداری آب بجوشانید بعد پنبه یا پارچه ابریشمی را به آن آغشته نموده و کمی گرد سرمه روی آن پاشیده (اختیاری) و آنرا از جلو بردارید.

نسخه ۳۴- استفاده از قرص ترکیبی اقاقیا دارویی مفید جهت کم نمودن خون حیض زیاد می باشد.

نسخه ۳۶- برای قطع خونریزی های شدید عادت ماهانه مقداری چوب درخت انگور را سوزانده و خاکستر آنرا نرم بکوبید. سپس آنرا در کیسه نازک کتانی ریخته و بر روی فرج زن ببندید.

نسخه ۳۷- جهت خشک شدن محیط داخلی رحم از ترشحات و کم شدن خون حیض مقداری سعد کوفی، گل سنبل و عود هندی را به نسبت مساوی مخلوط کرده، نرم ساییده و در مقداری آب بجوشانید. سپس پارچه ای نازک و نخی را به آن آغشته نموده و در فرج زن بگذارید. علاوه بر تنگ نمودن و خشک و معطر گرداندن آن، موجب قطع خونریزی قاعدگی نیز می گردد.

نسخه ۳۸- جهت کم شدن خون حیض زیاد، ۱۰ گرم تخم اسفرزه را با کمی نبات در یک استکان ریخته و روی آنرا با آب تازه جوش پر کنید و آنرا میل نمایید و این عمل را تا چند روز، روزی ۳ استکان در ۳ وعده، تکرار کنید.

نسخه ۳۹- ۳۰ گرم برگ و پوست درخت بید مشک خشک یا ۶۰ گرم از تازه آنرا با یک لیتر آب سرد مخلوط کرده و پس از ۱ ساعت خیساندن، آنرا روی حرارت قرار داده و بمدت ۲ دقیقه آنرا بجوشانید. سپس ۱۰ دقیقه روی حرارت ملایم بگذارید تا دم بکشد. بعد آنرا با نبات یا شکر شیرین کرده و روزی ۳ تا ۵ فنجان آنرا بنوشید.

نسخه ۴۰- برای بند آوردن خون حیض زنان استفاده از تونیک ترکیبی صمغ عربی مفید و موثر است.

نسخه ۴۱- جهت کم کردن زیادی خون حیض و قطع خونریزی شدید قاعدگی مصرف قاووت ترکیبی قرنفل (میخک) به کلیه زنان و دختران جوانی که از بسیاری خون حیض رنج می برند و به طور مداوم از خونریزی های بی رویه نگران هستند توصیه و تجویز می شود.

خونریزی شدید زنانه (روایات)

قاووت عدس

قاووت عدس

على بن مهزیار می گوید: کنیزی داشتیم که حیض شده و خون آن قطع نمی شد تا آنجا که در آستانه ی مرگ قرار گرفت. امام باقر دستور دادند که وی قاووت عدس بخورد. او خورد و خون ریزی او قطع شد و بهبودی یافت.

خونریزی شدید زنان (خیراندیش)

مصرف عرق بومادران شبی یک لیوان با مقداری عسل وعرق یونجه.

استفاده از بادکش و خوردن عدس.

خونریزی زیاد هنگام قاعدگی (هایپرمنوره) (خیراندیش)

حجامت گرم تخمدان، خوردن عرق رازیانه با یک قاشق عسل هر روز یک استکان، کاهش سردی و افزایش گرمیها (دوره ۴۰تا ۱۲۰ روز)

خونریزی شدید قاعدگی و ایام عادت ماهانه (تبریزیان)

سویق عدس دو قاشق، در صورت درمان نشدن هر روز یک قاشق سماق میل کند تا یک هفته.

استحاضه زیاد (تبریزیان)

سویق عدس، سماق رومی، تخم گشنیز.

خونریزی شدید قاعدگی (منوراژی) و استحاضه كثيره (ضیایی)

خونریزی شدید قاعدگی (منوراژی) و استحاضه كثيره (ضیایی)

توجه: از خوردن چیزهایی که قاعده آور است پرهیز کنید.

1- صبح ناشتا: سويق عدس بخورید.

۲- صبحانه: یک لیوان جوشانده شیر تازه گاو مخلوط با عسل گون به همراه مربای به و مربای آمهل میل کنید.

٣- وسط روز: دو مشت سیب زمینی ورقه شده برشته در روغن زیتون میل کنید. دو قاشق چایخوری فوفل با عسل اسطوخدوس میل کنید و همچنین مخلوط سه شیره بخورید.

۴- عصرانه: یک استکان دمکرده جوشانده گل بومادران مخلوط با عسل اسطوخدوس میل کنید و همچنین مخلوط سه شیره بخورید.

۵- هر ۶ ساعت دو عدد میوه شاه بلوط بصورت خام یا بخار پز و یا آب پز بخورید

۶- شب یک استکان جوشانده گل و برگ رازک (رزَک) مخلوط با عسل گون میل کنید.

قطع خونریزی قاعدگی (کردافشاری)

دستور تهیه ماء الجبن + پنیرمایه برای قطع خونریزی قاعدگی: نیم کیلو شیر تازه و ترجیحا محلی را بجوشانید، سپس شعله را خاموش کرده و ۳ نخود از پنیر مایه شتر اعرابی را در آن حل کرده و کمی سرکه انگور خانگی (به اندازه ای که شیر ببندد) به آن اضافه نمایید. بعد از گذشت نیم تا یک ساعت، در کیسه پارچه ای ریخته و آب آن را جدا کنید.

به این آب، ماء الجبن گفته می شود که مرتب باید هر نیم تا یک ساعت مقداری از آن را با گاز استریل به صورت تامپون داخل رحم قرار دهید تا خونریزی بند آید.

خونریزی زیاد در هنگام عادت (روازاده)

خونریزی زیاد در هنگام عادت (روازاده)

گاهی علت خونریزی زنان غلبه و زیادی خون در بدن است که در این حالت بدن پر خون و رنگ چهره سرخ رنگ و رگها پر است و در اثر خونریزی ضعف ایجاد نمی شود؛ بلکه سر حال تر می شود که در این حالت درمان آن حجامت و فصد و گذاشتن بادکش زیر سینه می باشد.

گاهی علت آن غلبه و افزایش صفرا در بدن است که علامت آن رقیق بودن خون همراه با احساس سوزش و به سرعت خارج شدن و میل داشتن رنگ آن به زردی و ضعف بدن و زردی رنگ و رو می باشد که درمان آن جوشانده پوست هلیله زرد و شاه تره و مصرف جوشانده زرشک و عناب و عدس و انار میباشد.

گاهی علت آن غلبه بلغم در بدن می باشد که علامت آن افزایش رطوبت بدن و رقیق شدن خون و تمایل رنگ آن به سفیدی است که درمان آن دفع بلغم از بدن است که با انجام قي ومصرف شربت عسل و شیره انگور و غذاهای گرم می باشد.

گاهی علت آن غلبه سودا در بدن است که علامت آن سیاه شدن خون می باشد که به کبودی یا سبزی میزند و درمان آن در صورت نبودن ضعف و یا کم خونی انجام فصد و استفاده از داروهای دفع کننده سودا مثل افتیمون می باشد.

گاهی علت آن ضعف رحم می باشد که به دنبال زایمان سخت اتفاق می افتد که در این صورت اگر ضعف بدنی نداشته باشد عمل فصد بسیار مؤثر است و همچنین نشستن در آب غوره بدون نمک و شستشوی واژن با آن مفید و مؤثر میباشد.

افزایش مدت زمان دوره قاعدگی (روازاده)

افزایش مدت زمان دوره قاعدگی (روازاده)

زن سن ۲۹ سال

پرسش: مشکلاتم مربوط به زایمانم میباشد (سزارین) ۱ سال از زایمانم می گذرد. ۵ ماه بعد از زایمان پریود شده ام ولی نسبت به قبل از حاملگی دوره پریودم ۳ روز افزایش پیدا کرده و به ۱۰ روز رسیده. همچنین یک هفته بعد از پاک شدن دردی در ناحیه راست زیر شکم دارم که حتی مشکوک به آپاندیسیت شد.

ولی با سونو مشخص شد که پارکی فولیکول میباشد البته پس از چند روز رفع میشود و تقریبا در هر دوره تکرار می شود. در ضمن ترشحات بیرنگ نسبتا زیاد دارم و برای راحتی خودم از نوار یا دستمالی در لباس زیرم استفاده می کنم.

پاسخ: موارد ذیل توصیه می شود: از غذاهای بلغم زا بپرهیزید. غذا را خوب بجوید و با غذا آب و نوشیدنی نخورید. عرق رازیانه با عسل روزی یک لیوان دم کرده و میل شود. آویشن روزی ۲ لیوان میل شود.

با جوشانده بادرنجبویه و پوست انار آبزن تهیه کنید و هر روز یک ربع داخل آن بنشینید.

خونریزی شدید قاعدگی (باقری)

برای جلوگیری از خونریزی شدید قاعدگی، عدس را کوبیده، تفت داده تا سویق به دست آید آن گاه این سویق را در یکی از عرق های بند آورنده (مثل کاسنی) جوشانده، میل کنید.

تدابير خونریزی قاعدگی (کردافشاری)

تدابير خونریزی قاعدگی (کردافشاری)
 • بارهنگ ۱ قاشق چایخوری ۲ تا ۴ بار در روز تا ۲ماه با آب جوش و کمی عرق نعنا (خیلی کم) و کمی خاکشیر و عرق خار شتر مصرف شود.
 • دستور ماء الجبن موضعی (واژینال) با پنیر مایه و کمی سرکه درست شود. (حتما به صورت تامپون واژینال استفاده شود) هر ۱ ۲ ساعت تا کاملا خونریزی بند آید و بعد از آن روزی ۶ – ۵ بار استفاده شود.
 • بادکش زیر سینه ها و بستن دستها از شانه تا کف دست ها با باند کشی هر ۱ – ۲ ساعت به مدت ۱۰ – ۵ دقیقه تا بند آمدن کامل خونریزی
 • ریختن ۱ قاشق غذاخوری پودر طباشير داخل یک لیوان عرق بید مشک بند هر وعده غذایی استفاده شود.
 • رژیم استاندارد غذایی + رژیم سیب شیرین رسیده و پوست کنده
 • استفاده از سویق عدس یا عدس پخته مناسب است.

سویق عدس: عدس را آبپز کنید و در ماهیتابه بدون روغن تفت دهید. سپس آن را پودر کرده و هر ۴ – ۲ ساعت ۱ قاشق غذاخوری میل شود.

عدس پخته: عدس را آپز کنید و بکوبید. هر ۴ – ۲ ساعت، ۳ قاشق غذاخوری میل شود.

۹-و در صورت اخلاط غلیظ و رقیق و عدم مشکل معده استفاده از عناب هر ۲ – ۱ ساعت ۱ – ۲ عدد

۱۰ – استفاده از قرص خونساز روزی ۲ تا ۴ عدد.

۱۱ – استفاده از آب آهن تاب در تمام غذاها و نوشیدنیها مرتب و مداوم.

چای های گیاهی موثر در بند آوردن خونریزی شدید قاعدگی

چای ترکیبی گل زوفا و گزنه سفید

خونریزی شدید قاعدگی

وجود گل زوفا به عنوان دارویی مفید جهت بند آوردن خونریزی قاعدگی و گزنه سفید جهت جبران کم خونی ناشی از خونریزی زیاد، در این چای، آنرا برای رفع قاعدگی های دردناک مفید و موثر ساخته است.

ترکیبات:

۱۵ گرم گل زوفای خشک

۱۰ گرم گزنه سفید خشک

۵ گرم گل همیشه بهار خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای

گیاهان فوق را مخلوط کرده و پس از نیمکوب کردن در یک ظرف خشک و دردار (بدون تماس با هوا) قرار دهید. سپس هر بار ۲ قاشق چایخوری از گیاهان مخلوط شده را در قوری ریخته و روی آن آب تازه جوش بریزید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کشیدن، آنرا صاف نموده و میل کنید.

چای ترکیبی نعناع فلفلی و گل غافث

چای ترکیبی نعناع فلفلی و گل غافث

به علت خاصیت قابضی که در برگهای نعناع وجود دارد علاوه بر درمان اسهال و دل پیچش شکم دارویی مفید جهت کم کردن خونریزی شدید قاعدگی می باشد. وجود گل غافث نیز در این چای، جهت بند آمدن خونریزی شدید عادت ماهانه بسیار مفید است.

ترکیبات:

۱۵ گرم برگ نعناع فلفلی (سیسنبر)

۱۰ گرم گل غافث خشک

۱۰ گرم گیاه کیسه کشیش 

۵ گرم برنجاسف

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی گل زوفا و گزنه سفید که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

چای ترکیبی گیاه پای شیر و مریم گلی

جوشانده ترکیبی پوست هلیله زرد و شاهتره

از گیاه پای شیر که به تیره گل زرد (گل سرخیان) تعلق دارد به جهت داشتن طعمی قابض در تنظیم و رفع خونریزی آن استفاده دارویی می شود. مریم گلی نیز نقشی موثر در درمان قاعدگی های سنگین و مکرّر دارد.

ترکیبات:

۲۰ گرم گیاه پای شیرخشک

۱۵ گرم مریم گلی خشک

۱۰ گرم برگ بادرنجبویه

۱۰ گرم برگ تمشک خشک

۵ گرم برنجاسف خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی گل زوفا و گزنه سفید که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

چای ترکیبی زنجبیل و دارچین

خونریزی شدید قاعدگی

با وجود اینکه زنجبيل محرک جریان خون بوده و موجب افزایش خون به یک قسمت مورد نظر می گردد ولی در تسکین خونریزی های قاعدگی نقش مهمی ایفا می کند. از دارچین نیز به عنوان دارویی تقویت کننده، محرک رحم و بند آورنده خونریزی های زنانگی استفاده می شود.

ترکیبات:

۱۰ گرم زنجبیل خشک (نیمکوب شده)

۱۰ گرم گزنه سرخ خشک 

۵ گرم گل بابونه

۱۰ گرم دارچین خشک (نیمکوب شده)

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی گل زوفا و گزنه سفید که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

جوشانده ترکیبی پوست هلیله زرد و شاهتره

ترکیبات:

۲۰ گرم پوست هلیله زرد

۲۰ گرم شاهتره خشک

۱ ليتر آب

روش تهیه جوشانده

گیاهان فوق را پس از نیمکوب کردن، مخلوط نموده و داخل قوری لعابی ریخته و آب را به آن اضافه نموده و پس از ۱۵ دقیقه جوشاندن، آنرا صاف کرده و ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا میل نمایید.

داروی های مرکب برای درمان خونریزی شدید قاعدگی

جوشانده ترکیبی بابا آدم و گل پنیرک

ترکیبات:

۲۰ گرم ریشه و برگ بابا آدم خشک

۱۵ گرم مامیران

۱۵ گرم گل پنیرک خشک

۱۵ گرم گل شقایق

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه جوشانده

گیاهان فوق را مخلوط کرده و در یک قوری یا قابلمه لعابی بریزید. سپس آب سرد را روی آن ریخته و روی حرارت قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشد تا آب آن به ۵۰۰ میلی لیتر برسد. بعد آنرا صاف نموده و ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا میل کنید.

تونیک ترکیبی تخم شوید

تونیک ترکیبی تخم شوید

ترکیبات:

۵۰ گرم تخم شوید

۵۰ گرم تخم جعفری

۵۰ گرم تخم هویج

۵۰ گرم تخم شنبلیله

۱۰۰ گرم نبات زررد

روش تهیه تونیک

گیاهان فوق را پس از شستن و خشک نمودن، مخلوط کرده و نرم بکوبید. سپس نبات زرد را نیز پودر کرده و به آن اضافه کنید و روزی ۳ قاشق مربا خوری از آنرا صبح و عصر میل کنید.

چاشنی ترکیبی مازو

ترکیبات:

۲۰ گرم مازو خشک

۲۰ گرم پوست انار شیرین خشک شده

۲۰ گرم جفت بلوط خشک

روش تهیه چاشنی

اجزاء فوق را پس از شستن و خشک کردن مخلوط نموده و نرم بکوبید. سپس آنرا به تنهایی میل کنید یا در نمک پاش ریخته همانند نمک روی غذا بپاشید و میل کنید.

تونیک ترکیبی صمغ عربی

تونیک ترکیبی صمغ عربی

ترکیبات:

۱۰ گرم صمغ عربی (بوداده)

۱۰ گرم میوه بلوط

۱۰ گرم گلنار

۷۰ گرم رب به یا رب سیب

۱۰ گرم گل ارمنی

روش تهیه تونیک

اجزاء فوق را نرم ساییده و با هم مخلوط کنید. سپس رب انار با رب سیب را نیز به آن اضافه نموده و خوب هم بزنید و روزی ۲ قاشق مربا خوری از آنرا در ۲ وعده صبح و عصر میل کنید.

نسخه ۴۱- جهت کم کردن زیادی خون حیض و قطع خونریزی شدید قاعدگی مصرف قاووت ترکیبی قرنفل (میخک) به کلیه زنان و دختران جوانی که از بسیاری خون حیض رنج می برند و به طور مداوم از خونریزی های بی رویه نگران هستند توصیه و تجویز می شود.

شیاف های گیاهی بند آورنده خونریزی زنانگی

شیاف های گیاهی بند آورنده خونریزی زنانگی

شیاف ترکیبی گلنار (گل انار)

از گل انار به دلیل خاصیت قابض آن جهت بند آوردن انواع خونریزیها بخصوص خونریزی های زنانگی استفاده می شود و در این شیاف نیز به همین جهت از آن به عنوان یکی از اصلی ترین مواد ترکیبی استفاده شده است.

ترکیبات:

۱۵ گرم پودر گلنار

مقداری عرق مورد

۵ گرم پوست انار (خشک شده) یا آب جوشانده برگ مورد

۵ گرم کندر

روش تهیه شیاف

گیاهان فوق را نرم ساییده و مخلوط کنید. سپس پودر حاصل را با آب مورد خمیر کرده و با پنبه استعمال کنید. (قطعه پنبه ای را گرد کرده و به اندازه فندق در آورید. سپس پنبه را در خمیر حاصل خیس کرده و صبح و شب استعمال نمایید.)

شیاف ترکیبی بلوط

به دلیل وجود تانن فراوان در میوه و سایر اجزای درخت بلوط و تاثیر فوری این ماده در بند آوردن خونریزی از آن در تهیه این شیاف استفاده شده است.

تركيبات:

۱۵ گرم میوه بلوط خشک

مقداری عرق بارهنگ

۱۰ گرم جفت بلوط یا آب جوشانده بارهنگ

۵ گرم گل ارمنی

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گل انار که در متن ذکر شده است می باشد.

شیاف ترکیبی کندر

شیاف ترکیبی کندر

وجود کندر به دلیل خاصیت قابض آن و مازو به دلیل تانن زیاد آن در این شیاف سبب شده که از آن به عنوان یکی از بهترین شیافهای بند آورنده خونریزیهای شدید قاعدگی استفاده شود.

ترکیبات:

۱۰ گرم کندر

۵ گرم مازو

۵ گرم خون سیاوشان

مقداری آب جوشانده برگ بلوط

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گلنار که در متن ذکر شده است می باشد.

شیاف ترکیبی عدس

به دلیل وجود خاصیت ضد عفونی کننده زخمها و بند آوردنده خونریزی در عدس از آن در تهیه شیافهای بند آورنده خونریزی قاعدگی استفاده دارویی می شود.

ترکیبات:

۲۰ گرم عدس

۵ گرم طباشير

۱۰ گرم چوب درخت گز

مقداری آب جوشانده گلنار

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گلنار که در متن ذکر شده است می باشد.

شیاف ترکیبی مورد

شیاف ترکیبی مورد

وجود درصد بالای تانن، مواد رزینی و تلخ و کامفن و در نتیجه خاصیت قابض در برگ مورد سبب شده که از آن جهت بند اوردن خونریزی های شدید قاعدگی به صورت شیاف یا محلول شستشوی واژن استفاده دارویی شود.

ترکیبات:

۱۵ گرم برگ مورد

مقداری آب جوشانده پوست انار

۵ گرم تخم مورد

۵ گرم صبر زرد

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گلنار که در متن ذکر شده است می باشد.

شیاف ترکیبی سماق

طعم ترش و خاصیت قابض موجود در سماق سبب شده که از آن همانند گلنار در قطع خونریزی های شدید قاعدگی استفاده شود.

ترکیبات:

۱۵ گرم سماق

۵ گرم گل سرخ

۱۰ گرم جفت بلوط

مقداری گلاب

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گلنار که در متن ذکر شده است می باشد.

شیاف ترکیبی مازوج

مازوج که شباهت زیاد به گردو دارد به دلیل خاصیت قابض آن و تانن در کم کردن خونریزیها و ترشحات زیاد زنانگی کاربرد دارویی دارد.

ترکیبات:

۱۵ گرم سماق

۱۰ گرم جفت بلوط

۵ گرم گل سرخ

مقداری آب جوشانده یا دم کرده صبر زرد

روش تهیه شیاف

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی گلنار که در متن ذکر شده است می باشد.

کاچی ارزن

خونریزی شدید قاعدگی

ترکیبات:

۳۵۰ گرم ارزن

۱ قاشق سوپ خوری زعفران یا گلرنگ

۳۵۰ گرم آرد گندم

۵۰ گرم شیره انگور

۱۰ لیوان آب

۳۰۰ گرم روغن یا کره حیوانی

کمی گلاب (اختیاری)

روش تهیه کاچی

ابتدا ارزن را کوبیده و پوست آنرا بگیرید. سپس آنرا الک کرده و با آرد الک شده مخلوط کنید و در روغن یا کره حیوانی داغ بریزید و با حرارت ملایم تفت دهید. مرتب هم بزنید تا ارد طلایی شود. شیره انگور را با آب مخلوط کرده، کمی حرارت دهید. گلاب و زعفران را نیز به آن اضافه کرده و کم کم شربت حاصل را داخل آرد ریخته و هم بزنید تا آرد صاف شود. کاچی را بگذارید ارام بجوشد و روغن بیندازید. زمانی که یک جوش زد آنرا در ظرف بکشید و ۳ روز متوالی خود را به آن اختصاص دهید.

قرص ترکیبی گل اقاقیا

ترکیبات:

۵ گرم اقاقیا

۱۵ گرم صمغ عربی

۵ گرم کهربا

۱۵ گرم مغز تخم خیار

۱۰ گرم گلنار

مقداری آب یا لعاب کتیرا

۱۵ گرم کتیرا

مقداری شیره تخم خرفه

۱۵ گرم نشاسته

روش تهیه قرص

گیاهان فوق را مخلوط کرده و نرم بکوبید. سپس آنرا با آب یا لعاب کتیرا خمیر کرده و خمیر را به شکل قرصهایی کوچک در آورید و روزی ۲ قرص آنرا با کمی شیره تخم خرفه میل کنید.

محلولهای گیاهی شستشوی واژن ضد خونریزی قاعدگی

برگ مامیران

محلول شستشوی واژن برگ مامیران

ترکیبات:

۲۰ گرم برگ مامیران خشک

۱۰ گرم برگ بلوط خشک

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه محلول

گیاهان فوق را مخلوط کرده و در ظرف لعابی بریزید. سپس آب را نیز اضافه نموده و پس از ۱۰ الى ۱۵ دقیقه جوشاندن، آب آنرا صاف کرده، با کمی آب سرد مخلوط نموده و در تشت کوچکی بریزید. سپس درون تشت نشسته و واژن و اطراف آنرا با آن شستشو دهید. (حرارت محلول در تشت نباید بیشتر از ۲۷ درجه سانتیگراد باشد).

اجزای گل شقایق

ترکیبات:

۱۵ گرم گل شقایق خشک

۵ گرم مورد خشک

۱۰ گرم زاج

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه محلول

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران که در متن ذکر شده است می باشد.

اجزای درخت سرو

محلول شستشوی واژن اجزای درخت سرو

ترکیبات:

۵۰ گرم میوه درخت سرو (جوز السرو)

۱۰ گرم چوب یا پوست درخت سرو

۱۵ گرم برگ درخت سرو

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران که در متن ذکر شده است می باشد.

اجزای درخت سنجد

ترکیبات:

۵۰ گرم میوه سنجد

۱۰ گرم برگ درخت سنجد

۵ گرم بلوط (نیمکوب شده)

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول

محلول شستشوی واژن اجزای درخت سنجد

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران که در متن ذکر شده است می باشد.

اجزای گیاه بابا آدم

ترکیبات:

۱ مشت ریشه تازه باباآدم (خرد شده)

نیم مشت برگ تازه بارهنگ (خرد شده)

نیم مشت برگ تازه بابا آدم (خردشده)

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران که در متن ذکر شده است می باشد.

گل زالزالک و ختمی

محلول شستشوی واژن گل زالزالک و ختمی

ترکیبات:

۱ مشت گل زالزالک (کیالک)

۱ مشت تمشک کبود

۱ مشت مریمی

۱ مشت گل ختمی سفید

۱ عدد سیر (له شده)

۱ مشت برگ مامیران

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن برگ مامیران که در متن ذکر شده است می باشد.

قاووت ترکیبی قرنفل

ترکیبات:

۱۰ گرم میخک (قرنفل)

۱۰ گرم جوز بوا

۵ گرم زعفران

 کمی نبات یا شکر (اختیاری)

روش تهیه قاووت

کلیه اجزاء فوق را مخلوط نموده و به صورت پودر در آورید. سپس پودر حاصل را به ۳ قسمت مساوی تقسیم کرده و هر قسمت آنرا هر روز صبح ناشتا میل کنید. همچنین می توانید مقداری از آنرا روی فرج زن پاشیده و با پارچه نخی نازک ببندید.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

13 پاسخ به “خونریزی شدید قاعدگی (هایپرمنوره)”

 1. سلام از اینکه با حوصله و دقت کافی پاسخ سوالاتم را از راهنمای محترم بصورت چت دریافت نمودم بسیار راضی بوده و کمال تشکر را دارم و منتطر تماس کارشناس محترم میباشم

 2. سلام.خدا قوت…من ۳۴ ساله و مجرد هستم…این ماه پریودی من نزدیک ۱۷ روز شده و وقتی به دکتر مراجعه کردم دستور سونو دادن….
  بعد در سونو مشخص شد هم …هایپر پلازی ..دارم و هم تخم دان چپم کیست۳۰ mm داره و
  یک فولیکول 14mmهم در تخم دان راستم وجود دارد…
  حالا دکتر هورمون تجویز کرده….
  من چه داروهای گیاهی باید مصرف کنم برای درمانم…
  ایا هایپر پلازی میتونه منجر به سرطان بشه…
  دکار سونو توصیه به ام ار ای کردن…ولی دکتر خودم گفت فعلا لازم نیست
  و اینکه من دو روزه سویق عدس گرفتم دارم ناشتا روزی یه قاشق میخورم…
  لطفا جوابمو بدید…خیلی نگرانم…

 3. سلام وقت بخیر من ۲۹ساله هستم ۱۱ماه پیش عمل سزارین داشتم دلتان بچه شیر میدهم و ۲۸/۱۰از ای یو دی گذاشتم تا الان مشکلی نداشتم ولی از ۱۶/۱که پریود شدم هنوز خونریزی دارم گاهی خیلی زیاد وگاهی به صورت لکه . دکتر رفتم آزمایش و سوم انجام دادم مشکلی نبوده فقط گفتن دیواره رحمت نازک شده کپسول مفنامیک اسید دادن که ۱۰،عدد خوردم وقرص دزوسپتیو که هرشب استفاده میخورم ولی همچنان خونریزی دارم لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

 4. سلام وقت بخیر یسوال داشتم من وقتی پریود میشم خیلی درد زیادی دارم نمیتونم تودوران پریودی راه برم اگر نشست باشم وقتی بلند میشم مثل لوله ابی ازم خون میره

  1. دیسمنوره یا همان قاعدگی درناک به دو دسته تقسیم می شود:
   1- دیسمنوره اولیه یا انقباضی (افراد زیر 30 سال دچارش می شوند)
   2- دیسمنوره ثانویه که اکثرا ناشی از عفونت است که باید عصاره فارافاوانیا و ساپورین طبق دستور مصرف شود.
   برای کاهش خونریزی می توانید از پودر گیاهی کاچی استفاده کنید.

  2. سلام دوران پریودیم ثابت هست و سه روز اول پریودی خونریزی زیاد دارم که باعث کم خونی شدید شده !در سنوگرافی گفتن رحم بزرگتر از حد نرمال است ۳۶ساله هستم لطف میکنید راهنمائیم کنید چه گیاهی و چطور استفاده کنم

 5. سلام وخداقوت ممنون میشم زود تر جوابم بدین دختری ۱۷ساله هستم که حدود یازده روز هست خونریزی دارم کلافه شدم دیگه میشه بگین چیکار کنم توروخدا خونریزی قطع شه قبلا سابقه نداشتم

 6. سلام ، ممنون از مطالب بسیار مفید تان من هم مشکلی برام‌پیش امده بعد از مصرف قرص نیزوپرد ۵ که به دلیل درد پاشنه برام تزریق شده الان ۳۹ روز هست که خون پریودم قطع نشده البته مقدار خونریزی زیاد نیست و مشکلم عدم قطع پریودم هست .

 7. سلام دوران پریودیم ثابت هست و سه روز اول پریودی خونریزی زیاد دارم که باعث کم خونی شدید شده !در سنوگرافی گفتن رحم بزرگتر از حد نرمال است ۳۶ساله هستم لطف میکنید راهنمائیم کنید چه گیاهی و چطور استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت