نكته های شنیدنی عسل

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,173 بازدید
نكته های شنیدنی عسل

در این مقاله برخی از نكته های شنیدنی عسل گرد آوری شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است:

عده ای عقیده دارند که جوانان به علت زیاد بودن گلوكز فسفات عسل نباید در خوردنش افراط کنند ولی پیران می توانند به دلخواه خود مقدار آن را برگزینند.

* هیچ میکروبی و هیچ گونه قارچی نمی تواند در عسل رشد و تولید مثل کند. علت اینکه باکتری ها نمی توانند در عسل رشد کنند وجود مقدار زیادی پتاسیم در آن است زیرا پتاسیم جاذب الرطوبه بوده و بدین وسیله از باکتری ها سلب حیات می نماید.

* با آن که با اغلب شیرینی ها می شود سرکه ساخت عسل به زودی دست از ترکیب خود بر نمی دارد و تهیه سرکه از عسل سخت است.

* علاوه بر این که عسل به علت داشتن پتاسیم اجازه رشد و تکثیر به میکروب ها نمی دهد دارای مقداری مواد ضدعفونی کننده مانند اسید فرمیک نیز هست. پس عسل دارای خاصیت بازدارنده از رشد میکروب را دارد و هم میکروب کش است.

* میکروب ها به طور متفاوت، بعضی به سرعت و برخی با مدت بیشتر در عسل کشته میشوند مثلا میکروب حصبه پس از ۸ ساعت و میکروب هایی که در ریه عوارض بیشتری به وجود می آورد پس از چهار روز و میکروب های تولیدکننده آماس صفاق (پریتونیت) و ذات الجنب و اسهال خونی پس از دو ساعت می میرند.

عسل هرگز فاسد نمی شود و هیچگاه ویتامین های خود را از دست نمی دهد در صورتی که سبزیجات به سرعت بسیاری از ویتامین ها به خصوص ویتامین ث خود را از دست می دهند.

*هرگز بشر نتوانسته است در آزمایشگاه عسل بسازد.

* دارویی که سرخ پوستان برای درمان آسم به کار می بردند چنین بود: یک تخم مرغ را در ظرفی از شیشه قرار داده آب لیمو بر آن می ریختند بعد از ۱۲ ساعت پوست تخم را جدا کرده معادل زرده و سفیده، به آن عسل اضافه میکردند و به وسیله آتش آن را جوشانده و شب از آن می خوردند. همین که سفت میشد برداشته روزانه یک قاشق چای خوری صبح و یک قاشق چای خوری شب از آن میخوردند.

* در عسل ممکن است گرده های طبیعی و دست نخورده و تغییر نیافته زنبور عسل و مواد معدنی نیز یافت شود.

* از دیگر نكته های شنیدنی عسل این است که عسل تازه، رنگین تر است و اگر در معرض نور قرار گیرد رنگ آن کم می شود. و در اثر طول زمان قند عسل (ساکاروز) تبدیل به قند انترورتی می گردد. و عسل در آب و الکل محلول است.

*عطر عسل فرق می کند و بستگی به گلهای معطر ناحیه دارد. از محلول عسل در آب کمی اسیدی است و اسیدیته عسل طبیعی بین 0/5 تا 0/25 گرم اسید فرمیک درصد است.

نكته های شنیدنی عسل-1

* اینکه میگویند اگر عسل را به خربزه بمالند سفت می شود و برای معده ثقیل است، صحت دارد زیرا عسل را به هر میوه ای که الیاف سلولزی فراوانی داشته باشد بمالند سفت می شود در صورتی که الیاف خربزه زیاد نیست و اینکه بعضی ها خربزه و عسل می خورند و دل درد میشوند استعداد مخصوص و آلرژیک است که به آن دارند باید با احتیاط برخورد.

* ارزش غذایی عسل ۳۲۰ تا ۳۶۰ کالری برای هر صد گرم می باشد.

* از دیگر نكته های شنیدنی از عسل این است که عسلی که دارای بقایای گرده های گل باشد ممکن است در افراد مستعد اثر آلرژیک و حساسیت داشته باشد و در این اشخاص باید عسل را صاف کرد و به آنها توصیه کرد.

* روسها ثابت کرده اند: عسل در درمان آماس معده موثر است.

* ابن سینا مقادیر کم عسل را برای رفع بی خوابی تجویز می کرد و به عقیده وی مقادیر زیاد خوردن موجب بی خوابی است.

*در شوروی که سرزمین عسل نامیده می شود اخیرا برای تهیه عسل های گوناگون مقداری شیره قند به زنبورها میدهند که با مواد مختلف مخلوط شده است مثلا با خوراندن عصاره هندوانه، کلم، هویج، خرما، گوجه فرنگی، ترب، کدو تنبل، گلابی، توت فرنگی با قهوه، کاکائو و شیر و تخم مرغ عسل های متنوع به نام عسل های اکسپرس به دست می آورند و برای این کار چند مزیت قایلند:

-می توان زنبور عسل را در فصل های بیکاریش به عسل دادن واداشت.

– عسل دلخواه را به دست آورد.

-بعضی از خواص برخی غذاهای ناسازگار را حذف کرد مثلا برای بعضی شیر که رطوبت دارد زنبور آن را می خورد و عسلی می دهد با عناصر موجود در شیر بدون رطوبت.

نكته های شنیدنی عسل

* یکی از پژوهشگران زیست شناس به نام آپینس عقیده دارد اگر عصاره لیموترش را با عصاره سیب و عسل مخلوط نماییم داروی خوبی که سریعا سرماخوردگی را درمان می کند به دست می آید.

* گل خطمی و عسل برای بیمار یهای التهابی ادراری و تنفسی مفید است.

* زنجبیل شامی و عسل در درمان برنشیت ها موثرند.

* پیاز و عسل در سیاه سرفه سودمند واقع می شوند.

* ترب و عسل برای کاستن سرفه داده می شوند.

* در سال ۱۳۳۹ هانری. ل نوعی هورمون گنادوتروپ که برای تقویت قوای جنسی موثر است در ژل رویال پیدا کرد.

نكته های شنیدنی عسل-2

*از دیگر نكته های شنیدنی عسل این است که زنبورها صرف نظر از اینکه شیره گل ها و گرده گل ها را به کندو می آورند صمغ نباتی و آب و نمک نیز به کندو می آورند، رفتن و برگشتن زنبوران به طور متوسط سه دقیقه طول می کشد.

* بال های زنبور در هر دقیقه شانزده هزار مرتبه تکان می خورد.

گویا زنبور برای بلند شدن از دهانه کندو و پرواز کردن کیسه های هوایی روی بدن خود را پر از گاز می سازد آن چنان که متورم به نظر می رسد.

* هر زنبور به اندازه ده برابر وزن خود عسل تهیه می کند و هر یک کیلو عسل نتیجه بیست و پنج هزار مرتبه مسافرت و رفت و آمد یک زنبور است.

* زنبوری که برای رفع گرسنگی اش کافی است ۲ تا ۳ گل را بمکد برای چه در هر ساعت به طور متوسط بر ۲۵۰ گل می نشیند؟ و به چه علت ده هزار مرتبه رفت و آمد کرده و در مدت عمرش سی کیلومتر راه را طی نموده تا ۱۲۵ گرم عسل تهیه نماید؟ همه برای این است که غیر از خود واجتماع زنبور، مردمی نیز در انتظارند تا از آن بهره و شفا گيرند و این مطلبی است که قرآن کریم ۱۵ قرن قبل به آن اشاره کرده خاطرنشان ساخته است که زنبوران آنچه می سازند بیش از اندازه ی احتیاجی است که به آن دارند و مازادش برای مردم «للناس» است.

*از دیگر نكته های شنیدنی عسل این است که عسلی که زنبوران از گیاه گاليكولاتا فراهم می نمایند ایجاد قی و سرگیجه و درد شدید معده می آورد.

* زنبور عسل به طور متوسط بین ۱۷ تا ۲۴ مسافرت در روز انجام میدهد و اگر هوا سرد باشد با آب، شهد را رقیق می کند تا بهتر بهره برگیرد و اگر هوا رو به گرمی بود تامل می کند تا شهد رقیق نیم گرم شده برگیرد.

* زنبور عسل چون بر گل نشیند سعی می کند خود را از حدود ۲۰ میلی گرم شهد بهره مند سازد.

* عسل Oxyacanth Cratoegus در این ماده مسکن قلب وجود دارد و عسل او به پین Aubepin هر دو احترام خاصی دارند.

نكته های شنیدنی عسل-3

* زنبور که برای بهره برداری می رود گرده گل به تارهای مویی بدنش می چسبد و همین که بر گل نشست عمل لقاح انجام میگیرد ولی برای ساختن موم زنبور از آرواره های زیرین خود که به شکل تخته پشمالوست برای بردن پولن (گرده گل) استفاده می نماید، و چون بخواهد پولن ها را در محلی بگذارد مخصوصا دقت میکند که دانه های یک رنگ در یک محل معین باشند و برای جدا کردن گرده ها و گذاشتن در انبارها از سیخک معلوم و تیبیای (استخوان ساق) سبد مانند و مچ پای پرمویش استفاده می کند مخصوصا برای ساختن گلوله های پولنی که باید با بزاق آغشته شود این قسمت را بیشتر به کار می برد.

* از شگفتی هاست که زمان فراوانی، زنبوران، پولن های مشابه را که همیشه یک رنگند و از لحاظ میکروسکوبی نیز یکسان بودنشان ثابت شده است جدا از یکدیگر می گذارند ولی اوقات دیگر همه را در یک محل جمع مینمایند به خصوص اگر سلول های کندو برای ذخایر کافی نباشند.

* از دیگر نكته های شنیدنی عسل این است که یک دسته زنبور، مهاجرت که می کنند و خانه جدیدی به وجود می آورند بیش از چهل کیلو پولن به کار می برند. پولن ها جز در نزد ثعلبی ها جداجدا و دانه دانه می باشند. (در ثعلبی ها، به هم چسبیده اند.)

اصلاح در عسل سازی

در برابر تقلب در عسل سازی بعضیها برای اصلاح برخی عسل ها اقدام می نمایند تا به نحو شایسته ای بازاریابی شود و مرغوبیت بیشتری یابد که اهم آنها عبارتند از:

۱) بی رنگ کردن یا کمرنگ کردن عسل decoloration

۲) بی بو نمودن یا کم بو ساختن desodreation که بتوان اقدام بعدی را برآن نمود

۳) خوشبو کردن

۴) گرانوله و دانه و زبر ساختن

۵) مایع کردن – کنسرو کردن – انتخاب عسل و…

بازشناخت عسل های تقلبی

* عسل مصنوعی از ساکاروز و گلوکز ساخته می شوند.

اگر به زنبور شیره شکر یا آردی بدهند عسل موردنظر و معروف به دست نمی آید و بهترین تعریف از یک عسل بسیار خوب همان است که قرآن شریف می فرماید: باید عسل  از كل الثمرات و گل های فراوان بوده باشد.

می توانند به عسل مصنوعی آب، نشاسته، آردهای مختلف، صمغ، گچ، ژلاتین و… اضافه نمایند.

شناختن عسل تقلبی مشکل است ولی در موارد زیر شناخته می شوند

* عسلی که به آن آب افزوده باشند پس از چندی آب از خود بروز می دهد و آن خاصیت جاذب الرطوبه ای را که دارد تقریبا از دست می دهد و می توان آن را کناری گذاشت و به تراوش آب از آن توجه نمود .

* عسلی را که به آن ژلاتین افزوده اند می توان یک قاشق عسل را در یک لیوان آب ریخت و خوب و به سرعت آن را به هم زد اگر کف کرد ژلاتین دارد، اگر رسوبی داد گچ یا مشابه افزوده اند بعد سه تا چهار قطره تنتور ید برآن بریزند اگر آبی شد نشاسته با آرد به آن زده اند و اگر قرمز قهوه ای گردید دکسترین اضافی دارد.

عسل را نمی توان از راه بو یا مزه شناخت زیرا مزه یا بوی عسل تابع نواحی و گل هائی است که زنبورها از آن بهره برداری می نمایند (هرچند بعضی ها به اشتباه اسانس هائی برای خوشبو ساختن عسل به آن می افزایند).

* فقط توسط میکروسکوپ است که وجود گرده گل– تبلورات گلوکز و تکه های موم شناخته می شوند که برای عسل وجودشان عیبی ندارد ولی بقایای زنبور به ذرات نشاسته و… نباید در عسل بوده باشد.

۱۵۰ گرم عسل را در آب حل کرده حجم آن را به ۵۰ سی سی می رسانیم پنج سی سی آن را برداشته در کپسول ته صافی که مقداری شن در آن ریخته ایم و وزن همه معلوم است وارد کرده آن را در حمام ماری و بعد شش ساعت در اتوکلاو ۱۰۵ درجه قرار میدهیم رطوبت عسل به طور متوسط باید بین ۱۶-۱۷ درصد بوده باشد.

* یک قسمت عسل با دو قسمت آب مقطر خوب بهم زده و وزن مخصوص محلول نباید از ۱/۱۲۰ کمتر باشد.

رنگ های عسل

نكته های شنیدنی عسل-4

برحسب آن که زنبور بر چه گلی و ثمره ای نشسته و از آن بهره ای برای به وجود آوردن عسل برداشته رنگ عسل تفاوت می کند چنانچه عسل گل زیزفون (شیردار)، قهوه ای، از وازیزفون نقره ای، سفید، از شمشاد، بی رنگ، از تیره خردل ها، زردرنگ (خردل سفید با رنگ سفید)، از مارچوبه و تیره ماش و باقلا، مایل به سبز و از شبدر سفید، از اسپرس ها، از نعناعیان، عسل روشن، از رومارینها، زرد طلائی، از بادرنجبویه، عسل سفید، از تمشک، سفید، گل گاوزبانیان، روشن، سارازينها، قرمز، گالئوپسی ها، خرمائی رنگ، از پپسنلی فروگینوم، سفید، آویکولار، کم رنگ، آرالیاسه ها، سفید، از نارنج ها، سفید، از شوندها، سفید و حتی نوعی ساپین داسهها، عسل سیاه رنگ می دهند.

شناخت ویژگی های خواص عسل به طور کلی

* عسل زود جذب خون می شود.

* عسل از ایجاد عفونت در معده و روده جلوگیری می نماید. و عسل در خون سازی مؤثر است.

* عسل برطرف کننده یبوست است .

* عسل مسکنی است که برای کسانی که دیر به خواب می روند اثر بسیار خوبی می نماید.

* عسل برای رفع خستگی و فشردگی عضلات اثر خوبی دارد و برای کنترل انقباض عضلات سودمند است.

* عسل اگر به زن آبستن داده شود بچه اش دارای شبکه عصبی قوی خواهد گردید.

*عسل بر میزان کلسیم خون می افزاید.

* عسل برای کسانی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند و نیاز به مصرف مواد قندی دارند نافع است به خصوص در کسانی که به نفخ شکم دچارند چون ایجاد نفت نمی کند توصیه می شود.

*عسل به علت اینکه زود وارد سوخت و ساز می شود می تواند به فوریت انرژی رسانده و ترمیم کند.

*عسل برای کلیه ها زحمتی ایجاد نمی کند.

* عسل در سوختگی ها نیز اثر دارد.

*عسل در سالخوردگان نیروی قابل توجهی به وجود می آورد.

* عسل در تقویت قلب مؤثر است.

*  یکی دیگر از نكته های شنیدنی عسل این است که عسل برای درمان آسم نافع است (حتی باز کردن ظرف عسل و استنشاق بخارات متصاعد از آن حملات آسم را برطرف می سازد).

* عسل در امراض ریوی کمک کننده خوبی است.

* عسل در خونریزیها و حتی هموفیلی موثر است.

* عسل برای افراد مبتلا به اسهال به علت خاصیت میکروب کشی اش و جهت بیماران کلیوی مفید است.

*عسل آواز را صاف میکند به خصوص اگر با گلیسرین و آب لیموترش خورده شود.

* در درمان زخم معده و اثنی عشر عامل موثری شناخته شده حتی بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از ایجاد زخم های نامبرده، خوردنش را مؤثر می دانند.

*عسل در سال ۱۹۳۶ توسط دکتر هیرمان آلمانی به عنوان داروی معالج رماتیسم – نقصان قوه رشد عضلات و ناراحتی های عصبی و … معرفی گردید.

دسته بندی درمان با عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت