معرفی انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
1,916 بازدید
عرقیات گیاهی

خواص عرقیات گیاهی

عرق آویشن

از عرقیات گیاهی ،عرق آویشن برای تقویت معده، رفع ترشی معده، تقویت بینایی، رقیق کردن خون عفونت‌های ریوی، زکام، آسم، آنژین وسوهاضمه بی همتاست. بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید. جهت رفع زکام و گریپ، هر شب، نصف استکان را در یک ظرف آب جوش بریزید و بخور دهید.

آبغوره

آبغوره برای تصفیه خون، رفع چاقی و چربی خون مصرف می‌شود. از آن در تهیه سالاد استفاده می‌شود. آبغوره می‌تواند چاشنی غذا باشد.

آبلیمو

 آبلیمو

آبليمو صفرابر است و برای رفع عطش مفید است. از آن جهت تهیه سالاد و بعنوان چاشنی غذا استفاده می‌شود.

عرق اترج

از عرقیات گیاهی ،عرق اترج کبد را از سموم پاک می‌کند و در بند آمدن اسهال کودکان بسیار موثر است. قبل ازهر غذا، نصف استکان میل شود.

عرق اسطو خودوس

عرقیات گیاهی- 1

عرق اسطوخودوس برای درمان انواع سردرد، سرگیجه، لرزش اعضای بدن کاربرد دارد. برطرف کننده عفونت‌های مجاری تنفس و گریپ است. همچنین، آرام بخش و خواب آور خوبی می‌باشد. روزی سه مرتبه هر وعده نصف استکان میل کنید.

اکسیر خوشبو (اگیر ترکی)

اگیر ترکی برای تقویت معده مفید است. این اکسیر، لطافت دهنده صورت می‌باشد. در رفع لکنت زبان و زود به حرف آمدن اطفال موثر می‌باشد. بعد از هر غذا نصف استکان میل شود.

عرق برگ مورد

عرق برگ مورد برای تقویت موی سر، جلوگیری از ریزش مو مخصوصا موهای چرب، خارش و سوزش بدن مفید است و جوش صورت را درمان می‌کند. این عرق رفع کننده تنگی نفس و ضدعفونی کننده دستگاه تنفس است. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید. جهت جلوگیری از ریزش مو شبی یکبار، کمی روی موها بریزید و کاملا ماساژ دهید. جهت رفع خارش و جوش صورت، آن را روی جوشها یا بدن بمالید.

عرق اکالیپتوس

 عرق اکالیپتوس

عرق اکالیپتوس ضدعفونی کننده، تب بر، رفع کننده سرما خوردگی، پایین آورنده قند خون و میکروب‌کش است. قبل از هرغذا، یک استکان میل کنید. جهت میکروب کشی و ضدعفونی کردن هوای داخل منزل و رفع سرما خوردگی، یک استکان را در نیم لیتر آب ریخته و روزی سه مرتبه بخور دهید.

 عرق بابونه

از عرقیات گیاهی ،عرق بابونه نیروبخش است و عفونتهای دردناک را تسکین می‌دهد. اختلالات قاعدگی و دردناک را منظم می‌کند. کرم کش است و یبوست را برطرف می‌کند. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید. توجه داشته باشید، مصرف مداوم این عرق برای خانم های باردار مضر است.

 عرق باد رنجبویه

عرق بادرنجبویه برای تقویت مغز، اعصاب، حافظه، قلب، حواس پنج گانه (گوش – چشم – بینی – زبان – پوست)، درمان خستگی های روحی و عصبانیت، بی حوصلگی، سردرد عصبی و تنگی نفس مفید است. بعد از هرغذا یک استکان میل کنید. این عرق جهت درمان گزیدگی حشرات مانند، زنبور و پشه بسیار مفید است. با پنبه به محل گزیدگی بمالید.

عرق برگ چنار

عرق برگ چنار

از عرقیات گیاهی ،عرق برگ چنار چاق کننده، تب بر و ضد آسم است. درد و ورم مفاصل را که از گرمی مزاج باشد، تسکین می دهد. قبل از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق برگ زیتون

این عرق مدر، پایین آورنده فشار خون، مفید برای نا رسائیهای کبدی، رفع سردرد و تقویت کننده حافظه است. قبل از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق برگ گردو

عرق برگ گردو پایین آورنده قند خون است. در درمان نقرس موثر است و ورم مفاصل را که از سردی مزاج باشد، تسکین میدهد. قبل از هر غذا، یک استکان میل شود.

عرق بومادران

 عرق بومادران

عرق بومادران نیروبخش است. مقوی قلب و اعصاب می‌باشد. این عرق ضدتشنج، تب بر، تصفیه کننده خون است. به درمان ورم معده و روده کمک می کند. خواب رفتن دست‌ها و اختلالات قاعدگی و دردناک را بر طرف می‌کند. بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق بهار نارنج

عرق بهار نارنج مقوی قلب، ضدتشنج، آرام بخش، داروی رفع افسردگی، درمان بی خوابی و اختلالات عصبی است. قبل از هر غذا یک استکان میل شود. در صورت تمایل آن را بصورت شربت میل کنید.

عرق بید

از عرقیات گیاهی ، عرق بید تقویت کننده معده، آرام بخش، تقویت کننده قلب، ضدتشنج، تب بر است و در درمان یرقان و سردرد موثر است. برای درمان بیماری‌های داخلی قبل از هر غذا، نصف لیوان میل شود.

عرق بید مشک

 عرق بید مشک

عرق بید مشک جهت تقویت قلب، تقویت عمومی بدن و ملین مصرف می‌شود. مصرف بیدمشک در دوران جوانی، مانع فشار خون در زمان پیری می‌شود. قبل از هر غذا یک استکان میل شود. در صورت تمایل آن را بصورت شربت میل کنید.

عرق بید کاسنی

عرق بید کاسنی جهت تقویت معده و قلب استفاده می‌شود. این عرق آرام بخش است. داروی برقان و تصفیه کننده خون است. قبل از هر غذا نصف لیوان میل شود.

عرق پونه

عرق پونه اشتها آور، بادشکن، ضداسهال، برطرف کننده سوزش معده، ضدسرفه و خلط آور است. بعد از هر غذا نصف استکان میل شود. توجه داشته باشید مصرف مداوم جهت خانم های باردار مضر است.

عرق سبزی ترہ

عرق سبزی  ترہ

عرق تره ضدسرفه است و سینه را نرم می کند. خلط آور است و در درمان زکام دستگاههای تنفسی به کار میرود. صفرابر است. به هضم غذا کمک می کند. شهوت را زیاد میکند، خون بواسیر را قطع می کند. پاک کننده ترشحات رحم و ضدعفونی کننده آن است. رنگ چهره باز را می کند و بر زیبائی و لطافت پوست می افزاید. بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق چهار زیرہ

از عرقیات گیاهی ،عرق چهار زیره مقوی معده، ضدنفخ و گاز معده است. در درمان قولنج موثر است. این عرق زیاد کننده شیر مادر است. بعد از هر غذا یک استکان میل شود.

عرق چهل گیاه

عرق چهل گیاه تقویت کننده معده، رفع کننده ترشی معده و دل دردهای ناشی از سردی مزاج و دل پیچه است. جهت سلامتی خودتان بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید. .

عرق خارخسک

عرقیات گیاهی

عرق خارخسک ضدعفونی کننده کلیه ها است. سنگ کلیه و مثانه را خرد کرده و از بین می‌برد. درد کلیه را تسکین می دهد. میل جنسی را زیاد می‌کند. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید و در مواقع درد کلیه به جای آب مصرف کنید.

 عرق خار شتر

عرق خار شتر دفع کننده سنگ کلیه و مثانه است. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید. در صورت داشتن سنگ کلیه از این عرق به جای آب استفاده کنید.

عرق خرفه

عرق خرفه تب بر و تصفیه کننده خون است. تشنگی را به خوبی تسکین می‌دهد. در رفع سوزش لوله مری و دهانه معده که بر اثر ترش کردن باشد، اثر مفید دارد. سرفه‌های مزمن را که همراه با خلط خونی می‌باشند، به خوبی معالجه می‌کند. جهت مبتلایان به گواتر مفید است. بر طرف کننده سردردهای میگرنی و خونریزی های نامنظم زنانگی است. این عرق اشتها آور و چاق کننده است. قبل ازهر غذا یک استکان میل کنید.

عرق دارچین

عرق دارچین

از عرقیات گیاهی ، عرق دارچین تقویت کننده معده، تقویت کننده عمومی بدن و اعصاب است. بوی بد دهان را از بین می‌برد. بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید. با ریختن چند قطره عرق دارچین در چای، چای خوش طعم و دلپذیری بنوشید. مبتلایان به فشار خون از مصرف آن خوداری کنند.

عرق رازیانه

عرق رازیانه ضدنفخ، درمان کننده قولنج و زیاد کننده شیر مادر است. بعد از هر غدا یک استکان میل کنید. بعلت دارا بودن هورمون های زنانه مصرف مداوم جهت آقایان مضر است.

 عرق زنجبيل

عرق زنجبيل تقویت کننده معده و کبد است. این عرق، رفع کننده مسمومیت های غذایی و میوه‌ای است. بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید.

عرق زنیان

عرق زنیان

عرق زنیان ضدعفونی کننده، مقوی معده، ضدنفخ، ضد قارچ و انگل است. برای رفع اعتیاد و مضرات آن بسیار مفید است. جهت رفع فلج و رعشه مفید است. بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید.

عرق زیره

عرق زیره لاغر کننده، رفع کننده تنگی نفس، هضم کننده غذا، بادشکن، زیاد کننده شیر مادر و ملین است. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق زوفا

از عرقیات گیاهی ،عرق زوفا نیرو دهنده، تقویت کننده معده، ضدسرفه، خلط آور است. در رفع عفونت‌های ریوی و درمان آسم مفید است. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق زیره سیاه

عرق زیره سیاه تقویت کننده معده و ضدنفخ است. لاغر کننده است. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب

سرکه سیب ضدچاقی، مفید برای شادابی و طراوت پوست، برطرف کننده درد مفاصل و آرتروز است. بیماری‌های قلبی را از شما دور می‌کند. رگ‌های خونی را نرم و قابل انعطاف می‌سازد و از فشار خون جلوگیری می‌کند.

چربی خون را پایین می‌آورد. ضدعفونی کننده و میکروب کش است. سرشار از کلسیم و پتاسیم و انواع ویتامین‌ها می‌باشد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چایخوری عسل طبیعی و نصف لیوان آب ولرم مخلوط کرده و هر روز صبح بعد از صبحانه، میل کنید. میتوانید نصف استکان سرکه سیب را در یک وقت معین، هر روز همراه با غذا یا سالاد مصرف کنید.

سرکه سفید و قرمز

سرکه چاشنی غذا است و در تهیه سس مایونز، چاشنی سالاد و انواع ترشیجات از آن استفاده می‌شود.

عرق سنبل الطیب

عرق سنبل الطیب

این عرق تقویت کننده قلب و اعصاب، آرام بخش، مسکن سر دردهای میگرنی است. ادرار مبتلایان به دیابت را کم می‌کند. بعد از هر وعده غذایی یک استکان میل کنید.

عرق سير

از عرقیات گیاهی ،عرق سیر اشتها آور و رقیق کننده خون است. فشار خون را به طور ثابت پایین می‌آورد. ضدعفونی کننده دستگاه تنفس و گوارش است. دفع کننده انواع کرم معده است. از سفید شدن موهای سر و بدن جلوگیری می‌کند. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق شاتره

عرق شاتره تصفیه کننده خون، صفرا بر، ضدیرقان، تب بر، تقویت کننده پوست و کبد، ادرار آور و تقویت کننده لثه می باشد. قبل از هر غذا یک لیوان میل کنید.

عرق شاه اسپرم

عرق شاه اسپرم

عرق شاه اسپرم تقویت کننده معده، بادشکن، ضدعفونی کننده دهان و دستگاه گوارش، رفع دل درد، رفع سر دردهای عصبی، ضدسرفه و آنژین و برطرف کننده التهابات دستگاه مجاری ادرار می‌باشد. برای افرادی که هنگام مسافرت یا استفاده از هر نوع وسیله نقلیه دچار سردرد و استفراغ می‌شوند، بسیار مفید است. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق شلتوک

از عرقیات گیاهی ، عرق شلتوک پیاز موی سر را تقویت می‌کند. مانع ریزش مو می‌شود و از سفید شدن موهای سر جلوگیری می‌کند. چاق کننده است. قبل از هر غذا یک لیوان میل کنید.

عرق شنبلیله

عرق شنبلیله پایین آورنده قند خون است. در درمان کم خونی موثر است. جای نرمی استخوان را از بین می برد. تقویت کننده موی سر می‌باشد. قبل از هر غذا نصف لیوان میل شود.

عرق شوید

عرق شوید

عرق شوید پایین آورنده چربی خون، مقوی معده، بادشکن، بر طرف کننده دردهای قاعدگی، رفع تنگی نفس و افزایش دهنده شیر مادر است. بعد از هر غذا نصف لیوان میل شود.

عرق شیرین بیان

عرق شیرین بیان درمان کننده زخم معده و اثنی عشر، تقویت کننده دستگاه گوارش است و عفونت‌های ریه و کلیه را برطرف می‌کند. این عرق ضدسرفه و خلط آوراست. سینه را نرم وم باز می‌کند. یبوست مزاج و بواسیر را از بین می‌برد. قبل از هر غذا یک استکان و بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید.

عرق کاسنی

 عرق کاسنی

عرق کاسنی تب بر، تقویت کننده پوست و کلیه و کبد است. خون را تصفیه می‌کند و رگ‌هارا باز می‌کند. درد مفاصل را که از گرمی مزاج باشد مداوا می‌کند. فشار خون را پایین می‌آورد. مصرف این عرق در دوران بارداری زایمان را آسان می‌کند. قبل از هر غذا یک لیوان میل کنید.

 عرق صنوبر

از عرقیات گیاهی ، عرق صنوبر مقوی اعصاب، درمان کننده برونشیت و عفونت سینه و درمان بی حسی اعضای بدن است. درد کلیه و مثانه را تسکین می‌دهد. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق طارونه

عرق طارونه تقویت کننده اعصاب و آرام بخش است. روماتیسم و درد مفاصل را از بین می برد. محرک و نیرو دهنده قوای جنسی است. قبل از هر غذا نصف لیوان میل کنید.

عرق کلپوره

 عرق کلپوره

عرق کلپوره نیروبخش، اشتها آور، ضدتشنج و دل درد است. اختلالات عصبی و اعمال کلیه را تنظیم می‌کند. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق کیالک

عرق کیالک ضربان قلب را منظم می کند. باز کننده انسداد عروق است. از سخت شدن رگ‌ها جلوگیری می‌کند. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق گشنیز

عرق گشنیز تقویت کننده قلب و معده، ضدعفونی کننده مجاری ادرار و میکروب کش است. شستشوی دهان با عرق گشنیز، آفک دهان را از بین می‌برد. لثه را محکم می‌کند و از خونریزی آنجلوگیری می‌نماید. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید. از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

عرقه گزنه

 عرقه گزنه

از عرقیات گیاهی ، عرق گزنه پایین آورنده قند خون، خلط آور، رفع کننده تنگی نفس، افزایش دهنده شیر مادر و میل کنید. قاعده آور است. غرغره کردن آن برای ورم لوزه و زبان کوچک، مفید است. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید.

 گلاب

گلاب مقوی مغز و اعصاب است. لثه را سخت می کند و صفرا بر است. گلاب با عطر و رایحه سرما خورده از مصرف آن خودداری کنند. دل انگیزی که دارد در همه جا و همه چیز مصرف می شود. قبل از هر غذا نصف استکان میل کنید.

عرق گلپر

عرق گلپره ضدنفخ و اشتها آور است. دستگاه گوارش را تقویت می‌کند. ضدتشنج است و در درمان هیستری مفید است. بی حسی اعضای بدن را درمان می‌کند. ادرار آور و قاعده آور است. بعد از هرغذا یک استکان میل کنید.

عرق گل گاو زبان

عرق گل گاو زبان

این عرق آرام بخش است. اضطراب را از بین می برد. درمان کننده سرماخوردگی و برونشیت است و تنگی نفس را رفع می‌کند. مصرف عرق گل گاوزبان با عرق سنبل الطیب خواب آور بسیار خوبی است. قبل از هر وعده غذایی یک استکان میل کنید.

عرق مخلصه

این عرق تقویت کننده اعصاب، معده و کبد است. جهت درمان آرتروز، کمر درد و درد مفاصل بسیار مفید است. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق نسترن

عرق نسترن تقویت کننده قلب و تصفیه کننده خون است. اسهال کودکان را بند می آورد. قبل از هر غذا یک استکان میل کنید. در صورت تمایل آن را به صورت شربت میل کنید.

عرق مرزنجوش

 عرق مرزنجوش

از عرقیات گیاهی ، عرق مرزنجوش  تقویت کننده معده، رفع کننده دل درد و بادشکن است. ضدتشنج و آرام بخش می‌باشد. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق مرزه

عرق مرزه تقویت کننده معده، برطرف کننده ترشی معده، ضدنفخ و دفع کننده انگل است. این عرق نرمی استخوان را از بین می‌برد. برای درمان اسهالهای حاد و مزمن استفاده می‌شود. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق میخک

عرق میخک مقوی اعصاب، مسکن سر درد و دندان درد، تقویت کننده لثه، ضداضطراب، ضداستفراغ، درمانگر تنگی نفس و سرفه های خلط آور است. بعد از هر غذا نصف استکان میل کنید.

عرق نعنا

عرق نعنا

عرق نعنا مقوی معده، اشتهاآور، ضد تشنج و بادشکن است. برای رفع گرمازدگی در اطفال مفید است. بعد از هر غذا یک استکان میل کنید.

عرق هل

عرق هل مقوی معده و بادشکن است. بوی بد دهان مخصوصا سیر را از بین می ‌برد. عرق هل گذشته از خواص درمانی آن مصارف فراوانی دارد. اگر میخواهید چای خوش طعم و خوش عطر بنوشید فقط چند قطره عرق هل به چای اضافه کنید. غذاهای مطبوع و دلپذير بخصوص برنج و انواع ته چین، شیرینی‌ها و کیک‌های خوشمزه خانگی فقط با کمی عرق هل خوش طعم می شوند.

عرق یونجه

عرق یونجه چاق کننده، مولد خون، نیرو دهنده قوای جنسی، تقویت کننده عمومی بدن به علت دارا بودن انواع ویتامین‌ها است. در تامین استخوان بندی کودکان و درمان نرمی استخوان آنها اثر مفید دارد. چون سرشار از ویتامین K می‌باشد، مانع خونریزی می‌گردد. بزرگسالان قبل از هر غذا یک لیوان و کودکان قبل از هر غذا نصف استکان میل کنند.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “معرفی انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها”

  1. سلام؛ ممنون بابت مقاله خوبتون.
    من میخوام برای لاغری از عرقیات طوبی گستر استفاده کنم؛ شما از کیفیت عرقیاتشون مطلع هستید؟ کسی‌ هست از طوبی گستر خرید کرده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت