ساختمان قلب ، بیماری ها و درمان

کاربر ۳کاربر ۳
1,538 بازدید
قلب

اندازه قلب در افراد سالم، تابع درشتی و ریزی اندام آن ها و تقریبا به اندازه مشت گره کرده شان می باشد و بیشترین قسمت قلب انسان یعنی حدود دو سوم آن در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد.

در داخل قلب چهار حفره مخصوص وجود دارد که دو حفره آن در قسمت بالا به نام دهلیز (دهلیز چپ و دهلیز راست) و دو حفره دیگر در پایین به نام شکمچه یا بطن (بطن چپ و بطن راست) موسوم هستند. دیواره يا جداره  این حفره ها دارای ساختمان ماهیچه ای یا عضلانی بوده که قسمت اصلی قلب را تشکیل می دهد و در اثر انقباض یا جمع شدن این عضلات، خون از حفره های فوق الذکر به خارج از قلب رانده می شود.

در اصطلاح پزشکی به عضله قلب میوکارد می گویند. عضله قلب را از سمت خارج، غشا یا پرده نازکی احاطه کرده که به آن برون شامه یا پریکارد می گویند. و سطح داخلی عضله قلب نیز از غشا نازکی به نام درون شامه یا آندوکارد پوشیده شده که چین های آن در فواصل بین دهلیزها و بطن ها تشکیل پرده های نازکی به نام دریچه های قلب را می دهند.

حفره های قلب

حفره موجود در داخل قلب توسط بافت های عضلانی و جدا کننده به چهار حفره تقسیم میشوند. دو حفره هم جوار در بالای قلب به نام دهلیز چپ و دهلیز راست و در حفره دیگر در پایین به نام بطن چپ و بطن راست.

دهلیزهای قلب که در کنار یکدیگر قرار دارند کاملا از هم جدا بوده و به یکدیگر راه ندارند. هم چنین بطن های مجاور نیز به یکدیگر راه ندارند. بنابراین حفره های موجود در قسمت چپ قلب کاملا از حفره های قسمت راست مجزا و مستقل می باشند.

دریچه های قلب

هر دهلیز به علت وجود دریچه ای می تواند به بطن زیرین خود راه پیدا کند. این نوع دریچه ها فقط به داخل بطن ها باز می شوند زیرا وجود تارهای پرز مانند از باز شدن دریچه ها در جهت مخالف یعنی به داخل دهلیزها جلوگیری میکنند.

دریچه ای که بین دهلیز چپ و بطن چپ واقع شده است دارای دو زبانه یا دو تکه می باشد و به همین جهت آن را دریچه ۲ لتی می نامند. هم چنین دریچه ای بین دهلیز راست و بطن راست وجود دارد که از سه زبانه یا از سه تکه تشکیل یافته و به همین جهت به این دریچه ۳ لتی می گویند.

وجود این دریچه ها به این علت است که خون فقط از دهلیزها به بطن های قلب راه یابند و برگشت آن از بطن های قلب به دهلیزها ممکن نگردد.

بطن های قلب با رگ های بزرگ شامل شریان آئورت و شریان ریوی نیز مرتبط هستند. در بین بطن ها و شریان ها نیز دریچه هایی وجود دارند که فقط به داخل رگ ها باز می شوند. به همین جهت عبور خون از بطن ها به طرف شریان ممکن می گردد. این دریچه ها شبیه به هلال ماه هستند و به همین جهت به آن ها دریچه های هلالی می گویند.

چگونگی کار قلب

 کار قلب شبیه به کار یک تلمبه می باشد. به این معنی که در نتیجه انقباضات منظم و در پی عضله قلب، خون در رگ ها به صورت دایم جریان یافته و در تمام قسمت های بدن گردش می کند. به این ترتیب که در اثر انقباض عضله قلب، خون از حفره های قلب به عروق خروجی که سرخرگ یا شریان نامیده می شوند رانده می شود.

بعد از انجام هر انقباض عضله مجددا به حالت عادی در می آید که در اثر آن حفره های قلب متسع و گشاد می گردند به طوری که این حفره ها از خون پر میگردند و انقباض بعدی عضله قلب، باعث می شود که خون وارد شده به قلب نیز به طرف سرخرگ ها رانده شود و سپس در مرحله راحتی عضله، خون دوباره حفره ها را پر میکند و به این ترتیب حرکت و جریان خون در بدن بدون وقفه ادامه می یابد.

باید دانست که جریان خون همیشه از وریدها به سمت قلب و از قلب به طرف شریان ها می باشد. هرگز خلاف این جریان انجام نمی شود، علت آن وجود دریچه های قلب است که فقط به یک سو باز می شوند و مسیر صحیح حرکت خون را در قلب تامین می کنند.

بنابراین در اثر انقباض قلب، خون از حفره های آن می تواند به سرخرگ یا شریان ها وارد شود نه به سیاهرگ ها. اما در مرحله راحتی یا انبساط قلب، خون فقط می تواند از وریدها به حفره های قلب وارد شود چون دریچه های موجود در ابتدای شریان ها از جریان یافتن معکوس خون جلوگیری میکند و مانع از ورود خون از شریان ها به قلب می گردد.

قلب انسان بالغ و سالم که در وضعیت آرامش باشد در هر دقیقه ۶۰ تا ۸۰ مرتبه منقبض می شود. در هر انقباض مقدار ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر مکعب خون که به قلب رسیده است به سمت رگ ها رانده می شود. با توجه به موضوع فوق،قلب در هر دقیقه ۴ تا ۵ لیتر خون تلمبه میکند و به این ترتیب است که قلب در هر شبانه روز ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لیتر خون را در بدن به جریان می اندازد.

موضوع جالب توجه اینکه کار قلب در تمام مدت زندگی حتی برای یک لحظه چه در خواب و چه در بیداری قطع نمی شود و این ضربان در تمام حالاتی که سایر اعضای بدن ممکن است در حال استراحت و یا در حال فعالیت باشند ادامه دارد. هنگام کارهای جسمانی شدید مثلا در موقع دویدن یا راه رفتن سریع و… احتیاج اعضای بدن به مواد غذایی و اکسیژن به مراتب بیشتر می شود. به همین جهت در این گونه موارد قلب بر میزان کار و فعالیت خود می افزاید تا نیازهای افزایش یافته بدن را تامین کند.

مثلا هنگام کارهای جسمانی خیلی شدید، قلب به جای ۴ تا ۵ لیتر خون در دقیقه، مقدار ۱۲ تا ۱۴ لیتر خون به رگ ها می راند. نکته قابل توجه اینکه قلب افراد ورزیده در هنگام کارهای جسمانی شدید دارای انقباضات قوی تری می باشد، به طوری که در هر ضربه یا در هر انقباض به جای ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر مکعب، حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر مکعب خون را به شرائین می راند. این موضوع باعث می شود که تعداد ضربان قلب این افراد در موقع انجام کارهای جسمانی شدید، خیلی زیاد افزایش نیابد.

اما برخلاف موضوع فوق افرادی که در زندگی کم تحرک بوده و ورزیدگی جسمانی لازم را به دست نیاورده اند عضله قلب شان نیز قوی و نیرومند نمی باشد و به همین جهت قلب این گونه افراد در مواقع لزوم یعنی در هنگام کارهای جسمانی نسبتا سنگین قادر نخواهد بود که با انقباض قوی تر، با توجه به نیازهای بدن، مقدار بیشتری خون را مرتفع کند. قلب برای جبران این نقیصه به ناچار بر تعداد ضربان یا انقباضات خود می افزاید.

چگونگی تغذیه برای سلامتی قلب و عروق

تغذیه سالم و سلامت قلب

رعایت اصول صحیح تغذیه برای کار عادی قلب و عروق اهمیت به سزایی دارد. بدیهی است که افرادمختلف بر حسب شرایط زندگی، نوع کار، تمایلات خود و غیره به طرق مختلف تغذیه میکنند ولی تغذیه به هر شکل و به هر فرمی که باشد باید اصول و قواعد مخصوص آن رعایت شود.

تغذیه افراد سالم

غذای یک فرد سالم باید متنوع و کامل باشد؛ یعنی غذا باید تمام مواد مورد نیاز بدن را به نسبت معین داشته باشد. مواد اصلی و مورد نیاز بدن عبارتند از مواد پروتیینی، مواد هیدورکربنه، چربی، املاح و ویتامین ها.

انسان نباید بیش از حد لازم غذا بخورد؛ زیرا افراط در تغذیه باعث چاقی و باعث و اختلال در کار قلب و عروق خواهد شد. فواصل بین ساعات تغذیه نیز نباید خیلی زیاد باشد مثلا خوردن فقط روزی دو بار غذا در یک شبانه روز برای قلب و عروق زیان آور است. زیرا این نوع تغذیه باعث می شود که فشار زیاد از حد برای دستگاه گردش خون تولید گردد.

افراد سالم باید روزانه ۳ یا ۴ نوبت غذا بخورند. اگر تغذیه فرد در شبانه روز سه بار باشد در این صورت باید ناهارش مفصل تر و شام او سبک تر باشد.

تغذیه افراد سالخورده

تغذیه افراد سالخورده و مسن دارای ویژگی های مخصوصی است که هر کسی باید نسبت به آنها آگاهی های لازم را داشته باشد. باید حجم و میزان کالری غذا برای افراد سالخورده و مسن کم باشد و اینگونه افراد باید غذای خود را در شبانه روز در ۴ یا ۵ نوبت صرف کنند (اما نه به مقدار زیاد) تا فشار زیاد بر قلب و عروق آنها وارد نیاید.

افراد سالخورده و مسن نباید آب و مایعات را زیاد از حد مصرف کنند به طوری که مجموع آب مصرفی و هرگونه غذای مایع برای آنها در هر شبانه روز بیش از یک لیتر یا بیش از ۵ لیوان نباشد. افراد سالخورده ومسن نباید خوراکی هایی را که دارای مقدار زیادی چربی حیوانی و کلسترول هستند به میزان زیاد بخورند؛ زیرا در این سن بیماری تصلب شرایین بیشتر و شدید تر پیشرفت می کند.

افراد سالخورده و همچنین افراد میانسال نباید مواد قندی، شیرینی جات کربوهیدرات های زود جذب را به مقدار زیاد مصرف کنند زیرا اولا، با افزایش سن، خطر بروز بیماری قند زیاد می شود و خوردن مواد قندی و کربوهیدرات های زود جذب نیز فشار اضافی بر لوزالمعده وارد می آورد. اگر این موضوع زیاد تکرار شود ممکن است قوای این عضو به کلی تمام شده و در آینده نتواند مقدار کافی انسولین تولید کند در این صورت مرض قند ایجاد خواهد شد.

ثانيا، زیاده روی و تکرار مصرف کربوهیدرات های زود جذب، به خصوص تک قندی ها که خیلی زود اکسید شده و نیروی مورد نیاز بدن را تولید می کنند، باعث می گردند که از سوختن مواد چرب و کلسترول ممانعت به عمل آورید. موضوع فوق باعث میگردد که مقدار کلسترول و بعضی دیگر از چربی ها که نمی توانند به مصرف برسند، در بدن افزایش یابند و به این ترتیب خطر بروز و یا تشدید بیماری تصلب شرایین ایجاد می شود.

علایم بیماری قلبی

علایم بیماری های قلب

علایم عمومی بیماری های قلبی عبارتند از درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، سنکوپ یا پیش سنکوپ.

اگرچه این علایم مشخصات بیماری قلبی هستند اما غیر اختصاصی است. در نتیجه ممکن است بیماری های دیگری هم رخ دهد مانند بیماری های استخوانی، عضلانی، ریوی، کلیوی یا دستگاه گوارش. به علاوه بعضی از بیماران مبتلا به بیماری قلبی و عروقی ممکن است فاقد علامت باشند یا دارای علایم غیرمعمول باشند.

درد سینه یک علامت شایع است و معمولا نشانی از بیماری قلبی غیرقلبی می باشد. برای تشخیص علایم درد باید به این موارد توجه کرد: کمیت، کیفیت، دفعات آن، محل آن، مدت درد، وسعت انتشار درد، عوامل تشدید کننده وتسکین دهنده درد.

بیماران اغلب داشتن درد قلب را انکار میکنند و درعوض نوعی ناراحتی در قفسه سینه را شرح می دهند که به شکل فشرده شدن، گرفتگی، فشار، سوزش یا به صورت وزن سنگین روی سینه تعبیر می کنند، بیماران معمولا وقتی ناراحتی خود را شرح می دهند مشت گره کرده خود را روی سینه قرار خواهند داد.

دردهای قلبی معمولا توسط فشارهای فیزیکی و روانی ایجاد می شود. شدت آن خفیف تا متوسط است و ۲ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. غالبا با استراحت و قرص زیر زبانی از بین می رود.

درد قلب بیشتر در زمان صبح یا در هوای سرد یا پس از خوردن غذای زیاد و پر کردن شکم با استنشاق دود سیگار ظاهر می شود که اغلب با علایم دیگری مانند تنگی نفس، تعرق، تهوع، تپش قلب یا احساس سبک شدن سر همراه است.گاهی ممکن است درد در حال استراحت نیز رخ دهد. گاهی درد ممکن است منشا غير قلبی داشته باشد یا از منعکس کننده ی اسپاسم (انقباض)عروق کرونری باشد.

یکی از عوامل بیماری زا در مورد قلب چربی خون بالاست که به شرح زیر تقسیم بندی می شود.

کلسترول

کلسترول تخم مرغ و اثر آن بر قلب

بدن انسان به کلسترول احتیاج دارد ولی مصرف بیش از حد آن باعث بیماری خواهد شد. مقدار کلسترول که روزانه مورد استفاده بدن قرار میگیرد حدود هزار تا دو هزار میلی گرم می باشد که در طول روز به وسیله غذا وارد بدن می شود. حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم آن جذب خواهد شد. زرده تخم مرغ، کره، جگر، مغز، گوشت و دنبه حاوی بیشترین کلسترول هستند که بیماران قلبی باید از خوردن آن ها پرهیزکنند.

تری گلیسیرید

این چربی در بدن انسان تولید انرژی  می نماید. بدن انسان از مواد قندی، آرد، نان و فراورده های آن تری گلیسیرید می سازد. مصرف بیش حد آن نیز بیماری زا خواهد بود

لیپیدهای فسفری

وجود این ماده برای محلول های بدن ضروری است ولی مانند کلسترول و تری گلیسیرید بیش از حد آن ایجاد مشکل می کند.

طبق بررسی های انجام شده، رعایت نکات زیر در مورد مصرف غذایی روزمره ضروری می باشد:

کم کردن مصرف غذاهای پر چرب، کم کردن مصرف غذاهای حاوی مواد قندی و پایین آوردن وزن به وسیله ی رژیم غذایی.

سیگار کشیدن

مضرات سیگار برای قلب

مصرف سیگار نقش مهمی در بیماری های عروق کرونر و سکته قلبی دارد. سیگار ضربان قلب را تند میکند و به دنبال آن دستگاه گردش خون و سایر اعضای وابسته، فعل و انفعالات لازم را انجام می دهند، بدون اینکه بدن فعالیتی کرده باشد. چربی و قند اضافه در خون مورد استفاده قرار نمی گیرد و تنها باعث فشار بر سیستم جریان خون می گردد.

۲۰ عدد سیگار در روز به اندازه ی ۸ ساعت دوچرخه سواری به قلب فشار می آورد بدون اینکه ماهیچه ها و بدن فعالیتی کرده باشند. در نتیجه سوخت و سازی صورت نمی گیرد و فقط قلب کار اضافی انجام داده است.

فشار خون بالا

فشارخون و قلب

افزایش فشار خون مزمن برای قلب و مغز خطر بالقوه ای محسوب می شود. سازمان بهداشت جهانی اندازه های زیر را برای فشار خون، معین نموده است.

۱- طبیعی : زیر عدد ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه. 

۲- مرز طبیعی و فشار بالا: ۱۴۰/۹۰ الی ۱۵۰/۹۵ میلی متر جیوه.

۳- بالا: ۱۵۰/۹۵ میلی متر جیوه به بالا. 

قند خون بالا

براساس تحقیقات انجام شده از هر دو نفر بیمار دیابتی یک نفر مبتلا به بیماری قلبی ناشی از عروق کرونر است. به علاوه مرض قند غالبا با فاکتورهای بیماری زای دیگر مانند چربی خون، چاقی، فشار خون و اسید اوریک نیز ارتباط نزدیک دارد.

وزن اضافی

اضافه وزن و ارتباط آن با سلامت قلب

آزمایشات گسترده نتایج جالب توجهی را نشان داده است از جمله اینکه وزن اضافی به تنهایی باعث به وجود آمدن سکته قلبی نمی شود ولی زمینه را برای فاکتورهای بیماری زای دیگری مثل چربی، اسیداوریک، قند و فشار خون افزایش می دهد. وزن طبیعی را می توان از طریق فرمول زیر محاسبه کرد.

(برحسب کیلوگرم) مقدار وزن = ۱۰۰ – قد (برحسب سانتی متر)

حال مجددا ۱۰٪ از مقدار وزن به دست آمده کم کنید، وزن طبیعی به دست می آید.

اسید اوریک

تغییرات اسیداوریک در بدن و بالا رفتن بیش از حد طبیعی آن، روی مفاصل، استخوان ها، تاندون ها، مایع مخاطی درون مفاصل و کلیه ها تاثير می گذارد. به عنوان مثال نقرس یکی از بیماری های ناشی از اسیداوریک بالا است. بالا بودن این فاکتور باعث وزن اضافی، فشار خون، مرض قند و چربی خون میگردد.

پرهیزاز مصرف دل و قلوه، جگر، سیراب و شیردان، مشروبات الکلی و در صورت نیاز دارو از بروز علایم آن جلوگیری میکند.

فعالیت بدنی

فعالیت بدنی و سلامت قلب

براساس تحقیقات انجام شده کسانی که در زمان فراغت ورزش و فعالیت بدنی داشته اند فقط ۱۱٪ و افرادی دیگر ۲۶٪ مبتلا به بیماری قلبی و عروقی شده اند.

ورزش و فعالیت بدنی عوامل بیماری زای عروق کرونر و قلب را تحت تاثیر قرار داده و آن را به سود شخص تحت تاثیر قرار می دهند.

استرس روحی و اجتماعی

این فاکتور نیز از عوامل بیماری زا محسوب شده و در نتیجه فشار و استرس غیرقابل تحمل باعث بروز بیماری می شود.

طبق تحقیقات انجام شده:

۱۔ سکته قلبی در شهرهای بزرگ بیشتر از روستاها است.

۲- تعویض محل سکونت به طور مکرر افراد را مستعد بیماری میکند.

۳- کار در کارخانه با تحرک کم و فشار عصبی زیاد و کلا مشاغل استرس زا اثرات بسیار سو و بدی به همراه دارد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی صحیح برای سلامت قلب

 کم کردن وزن به وسیله محدویت مقدار کالری دریافتی و بالا بردن مصرف انرژی به وسیله ورزش و فعالیت بدنی. کسی که وزن طبیعی دارد (حدود ۷۰ کیلوگرم) و هر روز بیش از صد کالری (یک عدد سیب، چهار عدد گردو و یک تکه نان) و بیشتر از نیاز بدنش مصرف کند بعد از گذشت ۵۰۰ روز چهار کیلو به وزنش اضافه می شود.

کم کردن وزن با رعایت این شرایط به دست می آید:

کنار گذاشتن نمک، محدود کردن مواد قندی (تا حدود ۶۰ گرم در روز)، محدود کردن چربی مصرفی تا حدود ۲۵ گرم در روز، روزه هفته ای یک بار و مصرف نوشیدنی های بدون کالری مانند آب، چای، قهوه.

رژیم غذایی ۷۰۰ کالری

صبحانه ۱۵۰ کالری، ناهار ۴۰۰ کالری، شام ۱۵۰ کالری. در شروع کار، مواد قندی ای را که سریع وارد گردش خون می شوند از رژیم غذایی حذف کنید و از مواد قندی موجود در سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. همچنین از مصرف نوشابه های الكلى و نوشابه های گازدار خودداری کنید.

یک لیوان آب پرتقال = ۱۵۰ کالری

نوشابه گازدار = ۱۵۰ کالری

ورزش و فعالیت بدنی در افراد چاق تمرینی برای گردش خون به حساب می آید. در صورت عدم نارسایی قلبی توصیه می شود که ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید. کالری مصرفی به ازای هر ساعت فعالیت های بدنی گوناگون به شرح زیر است:

در حال استراحت ۳۰ کالری، کار تایپ ۹۰ کالری، کار در خانه ۹۰ کالری، راه رفتن و رانندگی ۱۲۰ کالری، ورزش ژیمناستیک ۳۰۰ کالری، رقصیدن ۳۶۰ کالری، شنا کردن ۴۰۰ کالری، چوب بریدن ۴۰۰ کالری، دوچرخه سواری ۴۵۰ کالری، بازی تنیس ۴۵۰ کالری، فوتبال ۵۰۰ کالری، بالا رفتن از پله ۵۴۰ کالری.

تجربه نشان داده است که رعایت یک رژیم غذایی طولانی مدت برای افراد چاق رضایت بخش بوده، بلکه این افراد باید روش زندگی خود را به شرح زیر تغییر دهند.

مصرف غذا پنج وعده در روز اما کم.

خوردن و آشامیدن فقط در ساعاتی که قبلا تعیین شده است.

مشارکت در مصرف غذا با افرادی که کم می خورند.

ذخیره نکردن مواد غذایی تحریک کننده در خانه.

ته مانده غذا در سفره سريعا جمع آوری شده و دور از دسترس نگهداری شود.

قبل از اینکه هر لقمه ای را وارد دهان کنید آن را نصف کنید.

هر لقمه ۲۰ الی ۳۰ دفعه آهسته جویده شود.

آب را کم کم و با فاصله و جرعه جرعه بنوشیم.

قبل از خوردن غذا میزان کالری آن تخمین زده شود.

همراه غذا از نوشابه های (الکلی و غیرالکلی) استفاده نشود.

انجام کارهای روزمره حتی الامکان به طور پیاده و از راه های طولانی تر باشد.

به جای استفاده از آسانسور از پله ها استفاده کنید.

سعی کنید در صورت امکان کارها را ایستاده انجام دهید.

بیماری قلبی و امور زناشویی

بیماری های قلب و مشکلات زناشویی

 واقعیت امر این است که اغلب بیماران بعد ازانفارکتوس روش قبلی خود را در رابطه با مسایل جنسی تغییر می دهند. حتی اگر قدرت کافی برای انجام آن راداشته و کار و زندگی روزمره خود را از سر گرفته باشند. تقریبا دو سوم بیماران فعالیت جنسی خود را محدود میکنند.

یک سوم آن را به طور کلی قطع می کنند. به علاوه اغلب میل به فعالیت جنسی را محدود می کنند که علت آن به شرح زیر است:

ترس از عدم توانایی یا مرگ ناگهانی در حین عمل جنسی.

اثرات سو داروهای مصرفی.

اختلال در گردش خون ناحیه دستگاه تناسلی.

برای رفع علل احتمالی در بالا، تشکیل جلسه ای با حضور پزشک معالج بیمار و همسر وی ضروری است. عقیده غلطی رایج است که رابطه جنسی فشار زیادی بر بدن تحمیل میکند و برای افراد مبتلا به انفارکتوس قلبی خطر آفرین است.

واقعیت این است که مرگ ناگهانی در هنگام نزدیکی جنسی حادثه ای بی نهایت نادر است. امکان این خطر زمانی جدی است که عوامل جانبی مانند ترس، سعی در اثبات قدرت جنسی، پرخوری، مصرف الکل و سیگار نیز وجود داشته باشد.

حالت افسردگی که بعد از انفارکتوس ظاهر می شود، ایجاد نگرانی هایی در بیمار می کند که این خود باعث بروز مشکلاتی در امور زندگی زناشویی وی می شود و همین موضوع دوباره باعث افزایش فشار روحی می گردد. اگر رابطه ی جنسی با رضایت توام باشد باعث بهبودی روحیه بیمار شده و نگرانی ناشی از احساس عدم توانایی جنسی و عوارض ناشی از آن را از بین می برد.

در چنین مواقعی نباید فعالیت بدنی زیاد و خسته کننده ای داشته باشید یا سعی کنید حداکثر رضایت و لذت را از رابطه جنسی خود حاصل کنید و زیاد فکر خود را روی آن متمرکز نکنید. در مورد بیماری که دیگر قادر به تحمل فشار اضافی نیست با نظر پزشک معالج صورت گیرد. در این جا همسر بیمار نیز مورد توجه است خصوصا اگر هنوز در سنین جوانی یا میان سالی باشد.

حفظ و نگهداری قلب

برای حفظ و نگهداری قلب باید از بوها و استنشاق روایح غیر مطبوع و خوردن غذاهای سودازا و افکار متشنج و خیالات واهی و هم چنین از استرس، هیجان، نگرانی های شدید و نیز غم و اندوه، گریه و عوامل وحشت زا که همگی موجب تند شدن ضربان قلب و فشارهای روحی و باعث درد و سوزش جلوی قلب می شود، دوری گزینید و همیشه آسایش و آرامش خاطر را فراهم کنید. گه گاهی به طریق بوییدن روایح مطبوع مانند عنبر، مشک، زعفران، سیب گلاب و غیره قلب را تقویت کنید.

مفرح قلب

زعفران وسلامت قلب

بدین منظور، گه گاهی از طریق بوییدن روایح مطبوع، مانند عنبر، مشک، زعفران، سیب گلاب و غیره استفاده کنید. و اگر میل دارید که از دارو استفاده کنید دارچین، مروارید، ابریشم مقرض، بسد، کهربا، خلال نارنج، زرمباد، فرنجمشک، اشنه، درونج، عودهندی، تخم خرفه، تباشير هندی، گل محمدی، هیل غرابی، مغز تخم هندوانه و تخم شبدر از هر کدام ۵ گرم؛زعفران ۲/۵گرم و بهمن سفید، مسطکی رومی، تخم زردک و بادرنجبویه از هر کدام ۱۰ گرم؛ مغز تخم کدو ۲۰ گرم، همه را مخلوط کنید و بسیار نرم بسایید و با یک کیلو عسل مخلوط کنید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

زعفران ۲/۵ گرم؛ هیل قرابی، مروارید، کهربا، بسد، عود، هلیله کابلی، پوست نرم بیرونی پسته، ابریشم مقرض، درونج عقربی، زرمباد و تباشیر هندی از هر کدام ۵ گرم؛ كبابه چینی، بهمن سرخ، بهمن سفید، بادرنجبویه، شاه تره، گل گاوزبان از هر کدام ۱۰ گرم؛ قند یا شکر یا نبات را با هم مخلوط و نرم بسایید. در مقداری آب به خام و آب سیب خام آب انار و آب لیمو و کمی آب جوشانده طلا وكمی آب جوشانده نقره حل کنید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

مفرح گرم قلب

زعفران۲/۵ گرم. مسطکی رومی و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم؛ عود، سنبل، اسارون، قرنفل، جوز هندی، هل سبز، هل سفید، هل قرابی و بسباسه از هر کدام ۵ گرم همه را مخلوط کنید و نرم بسایید سپس با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

مفرح خنک قلب

تخم گشنیز، تخم کاسنی، بیدمشک، گل محمدی و تباشیر هندی از هر کدام ۴ مثقال نرم بکوبید و با نیم کیلو شربت سیب درختی مخلوط و صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

تقویت قلب

خوراکی هایی که قلب را تقویت می کنند، عبارتند از طالبی، زالزالک، به، گلابی، سیب درختی، پسته بالنگ، بهارنارنج، ریحان، کرفس، مرزنجوش، لوبیاسبز، گریپ فروت، خلال نارنج، زعفران، سیب زمینی، گشنیز، سو سبز، آب جوشانده کاکل ذرت، روغن ذرت، ذرت بوداده، عرق نعناع، دارچین، میخک، شربت زرشک، اسطوخودوس، بادرنجبویه، فرنجمشک، تخم شبدر، مخلوط آب پیاز خام با سکنجبین، شیر گاو، شیر خر با شکر، شربت به لیمو، انگور زرد و رسیده، آب دم کرده سنبل الطیب، ثعلب، جُندبیداستر، ماالشعیر، بسبایج، دانه های اسفند اسفرزه، مغز ناخنک، انقوزه، آویشن، بابونه، گل بنفشه ، پودینه، افتیمون، گل ختمی، رازیانه، جاوشير، شوید، شنبلیله، کاسنی، مرزنجوش، کنجد، نخود، بومادران، مسطکی، کنگر.

تقویت قلب

گل گاوزبان و بادرنجبویه از هر کدام ۱۵ گرم را مخلوط و بجوشانید، بعد آب صاف کرده آن را با نیم لیوان عرق بید مشک و نیم لیوان گلاب و۲/۵گرم زعفران ساییده شده و ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کرده، هر صبح، ظهر و شب هربار دو قاشق غذاخوری از آن را نوش جان کنید.

سنبل الطیب، گل گاوزبان، بهارنارنج، بادرنجبویه، مغز ناخنک، گل محمدی، پرسیاوش، سنامکی، ریشه شیرین بیان، گل نیلوفر و تاج ریزی از هرکدام ۱۵ گرم همه رانیم کوب کرده و ده قسمت کنید و هر قسمت آن را یک روز بجوشانید. آب آن را صاف و شیرین کرده و قبل از صبحانه بنوشید.

هر روز صبح ناشتا مقداری سنبل الطيب و خلال نارنج را دم کنید، بعد آبش را صاف و شیرین کنید و بنوشید.

هر روز ۱۰ گرم تخم بالنگو را بجوشانید، شیرین کنید و میل فرمایید.

فرنجمشک، بادرنجبویه، بسبایج، تخم کاسنی، گل گاوزبان، افتیمون شامی، ریشه بنفشه، ریشه شیرین بیان و پرسیاوش از هر کدام ۱۰ گرم، همه را نیم کوب و ۱۰ قسمت کرده و روزی یک قسمت آن را صبح ناشتا بجوشانید سپس آبش را صاف و با عسل شیرین کرده، بنوشید.

گه گاهی نیم مثقال ریوند چینی کوبیده، یا به اندازه یک نخود عصاره ریوند را با آب بخورید.

هر روز ۴ قسمت گیاه غار و یک قسمت خلال نارنج و یک قسمت بهار نارنج را در یک لیوان آب جوش دم کنید و بنوشید.

فقط یک مرتبه، یک قاشق چای خوری گل طاووسی را در یک لیوان آب جوش بریزید و روزانه آن را در سه نوبت بنوشید.

مقدار نیم کیلو از سرهای مارچوبه تازه را بکوبید و آبش را بگیرید و به اندازه دو برابر آب آن نیشکر اضافه و خوب مخلوط کنید، سپس در ظرفی که درب محکمی داشته باشد، بریزید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

سنامکی ۲۵ گرم؛ گل محمدی، گل بنفشه، گل نیلوفر و گل گاوزبان از هر کدام ۱۰ گرم؛ ریشه کاسنی ۱۵ گرم و عناب ۱۵۰ گرم و سه پستان ۳۰ عدد، همه را نیم کوب کرده و به ۷ قسمت مساوی تقسیم کنید. جداگانه تخم خربزه و تخم خیار از هر کدام ۵۰ گرم را نرم بکوبید و با ۱۰۰ گرم ترنجبین مخلوط کنید، سپس آن ها را هفت قسمت کرده و هر روز یک قسمت از داروها را بجوشانید و بعد تخمه ها و ترنجبین را در آن شیره کش کرده، آب آن را صاف و نیمی از آن را صبح و نیم دیگرش را عصر همان روز بنوشید.

قرنفل، سنبل الطیب، قرفه، هيل قرابی، بسباسه، جوز هندی، و اسارون از هر کدام ۵ گرم، مصطگی رومی، آمله مقشر، گل محمدی و سعد کوفی از هر کدام ۱۰ گرم و ۲۵۰ گرم قند. همه را بسیار نرم بکوبید و با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید. هر روز صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری بخورید.

هر روز سیب درختی قرمز را ریز رنده و بعد همراه با مقداری تخم شربتی و یک لیوان عرق بیدمشک مخلوط کنید و بنوشید.

تخم گشنیز و شاه تره از هر کدام ۵ گرم، گل گاوزبان، بادرنجبویه، بسفایج، ابریشم مقرض، هلیله سیاه، پوست هلیله زرد و پوست هلیله کابلی از هر کدام ۱۰ گرم، اسطوخدوس هندی و مصطکی از هر کدام ۲۰ گرم. همه را بسیار نرم بسایید بعد با نیم کیلو عسل مخلوط کنید. صبح، ظهر و شب و هر مرتبه یک قاشق شربت خوری میل کنید.

عود و عنبر از هر کدام ۱۰ گرم، مصطگی رومی ۲۰گرم، همه را در مقداری عسل و آبی که طلا در آن جوشانده شده باشد، حل کنید. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را بخورید.

دارفلفل، قرنفل، سازج هندی و سنبل الطیب از هر کدام ۵ گرم، زنجبیل، بسد، کهربا، مروارید، درونج، زرمباد و ابریشم سفته از هر کدام ۱۰ گرم، بهمن سرخ و بهمن سفید از هر کدام ۲۰ گرم، همه را نرم بسایید، بعد با مقداری عسل خمیر کنید. صبح، ظهر و شب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل فرمایید.

ضعف قلب

ضعف قلب

گاهی ضعف قلب در اثر خبرهای ناگهانی یا هول و هراس یا صداهای وحشتناک، و گاهی نیز در اثر مصرف زیاد ترشی جات به وجود می آید. مخصوصا بانوان باردار که در هنگام حاملگی و زمان ویار بیشتر میل به خوردن ترشی جات پیدا میکنند و در خوردن ترشی افراط می کنند، غافل از اینکه پس از زایمان به ضعف شدید قلب مبتلا خواهند شد و عارضه ضعف قلب و ناتوانی تا مدت ها از بدن آنان دفع و رفع نخواهد شد. این نوع ضعف قلب ها در عموم مردم فراوان است و همه به نوعی از آن گرفتار می باشند.

لذا خوراکی هایی که ضعف قلب را برطرف می سازند باید بیشتر استفاده شوند. مانند آب انگور زرد و رسیده، ریحان تازه، آب جوشانده اکلیل کوهی، مقدار کمی چای دارچین، عسل، مربای بالنگ، مربای شقایق، شربت به لیمو، کمپوت بهارنارنج، عرق بهارنارنج و مربای شقاقل.

برای درمان ضعف قلب، روی دندان ها به خصوص دندان های آسیاب طرفین دهان را روکش طلا بگذارید و یا یک قطعه شمش طلای ۲۴ عیار را در ظرف آب بیندازید و دایم آب آن را بنوشید یا همیشه در ظرفی از طلا آب بنوشید و روی سینه نیز طلا بیاویزید.

هر روز صبح، ظهر و شب یک لیوان عرق بیدمشک بنوشید، یا سنبل الطیب و گل گاوزبان از هر کدام ۱ مثقال را دم کنید و آب آن را با نبات، شیرین کرده و هر شب، قبل از خواب بنوشید و این کار را تا ۴۰ شب تکرار کنید.

گل محمدی، خلال نارنج و بهارنارنج، از هرک ۱ مثقال را با کمی نبات بجوشانید و صبح ناشتا بنوشید و هر روز تکرار کنید.

جگر سیاه گوسفند را بکوبید و با ریحان تازه طبخ و میل کنید.

تخم شربتی، تخم ریحان کوهی، فرنجمشک و تخم بالنگو از هر کدام ۱ مثقال را با یک سیر گلاب و یک سیر عرق بیدمشک و ۱ مثقال تباشیر صدفی نرم شده مخلوط کنید و قدری شکر (اگر مزاج مرطوب است به جای شکر عسل) به آن اضافه کنید. صبح، ظهر و شب و هربار نیمی از آن ترکیب را میل کنید.

سیب درختی را ریز رنده کنید و با عرق بیدمشک و مقداری تخم شربتی مخلوط کنید و بخورید.

تباشیر صدفی، تباشیر قلمی و گِل تباشیر از هر کدام ۱۰ گرم، نبات لاهور ۳۰ گرم، ۳ عدد هل سفید همه را با هم مخلوط کنید و نرم بسایید و هر صبح ناشتا ۱۰ گرم از آن را میل کنید.

صندل سرخ و صندل سفید از هر کدام ۴۰ گرم را در یک لیتر گلاب به مدت سه روز بخیسانید. به اندازه دو نخود مشک و شش نخود زعفران و به اندازه یک گندم عنبر اشهب را بسایید و در گلاب خیسانده و مخلوط کنید. صندل های خیسانده شده را بفشارید و آب آن را روزی یک مرتبه و هر بار نیم فنجان بنوشید.

ده گرم دارچین ساییده شده را در یک لیتر آب، ۵ دقیقه بجوشانید، بعد با شکر شیرین کنید و روزی یک فنجان بنوشید.

فعال تر کردن قلب

 برای اینکه قلب بیش از پیش فعال شود، چند روزی عرق کاسنی یا آب جوشانده ریشه کاسنی یا آب انگور زرد و رسیده را میل کنید.

تنظیم ضربان قلب

برای تنظیم کردن ضربان قلب از سیر یا تخم شبدر استفاده کنید.

درمان بیماری های قلبی

درمان بیماری های قلب

مصرف خوراکی های زیر برای بهبود امراض مختلف قلبی مفید خواهند بود. آب پرتقال شیرین، آب لیموشیرین، آب سیب درختی، موز، آلو، آلوچه، گلابی، رژیم صغیر و کبیر انگور زرد و رسیده، عناب، سیب زمینی، جوانه گندم، کدو حلوایی، کرفس قمری، عسل، مربا، روغن های مایع نباتی (به خصوص روغن زیتون)، شیر، دوغ بی نمک، برنج، ماهی قزل آلا، نان بی نمک، گوشت جوجه، هم چنین عمل حجامت نیزمفید خواهد بود.

اگر دچار بیماری های قلبی هستید باید از حرص و جوش، ناراحتی و عصبانیت، شتاب در کارهای روزانه، کارهای سخت و سنگین و فعالیت های بیش از حد پرهیز کنید.

به عنوان درمان هر روز آب دم کرده گل گاوزبان و سنبل الطیب را بنوشید.

هر روز کاکل ذرت را دم کنید و آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

پیاز را در خاکستر داغ بپزید و شب تا صبح آن را بر کف پاها ضماد کنید و نیز می توانید پیاز آب پز را بر کف پاها ضماد کنید و بخوابید.

سرهای مارچوبه تازه را در هاون بکوبید و شیرهای آن را بیرون آورید تا مدتی بماند. پس از ته نشین شدن، آن را صاف کنید و در بن ماری بریزید و در مقابل هر ۱۰۰ گرم آن ۱۸۰ گرم شکر اضافه کرده و هم بزنید تا قوام آید و پس از سرد شدن در بطری سربسته ای بریزید و در جای خنک نگه دارید. صبح، ظهر و شب، هر بار یک قاشق سوپ خوری از آن را میل کنید.

نارسایی قلب

نارسایی قلب

 عدم توانایی قلب برای رساندن خون به میزان کافی به قسمت های مختلف بدن را نارسایی قلب یا نارسایی گردش خون می نامند. به عبارت دیگر اگر میزان خون که از قلب صادر می شود برای تامین نیاز بدن کافی نباشد در این صورت قلب دچار نارسایی می شود. مثلا اگر دریچه میترال به دلیل نقص یا معیوب بودن در هنگام سيستول یا انقباض قلب، کاملا مسدود نشود، در این حالت مقداری از خون در مسیر معکوس حرکت کرده و از بطن چپ به دهلیز چپ برگردانده می شود. در نتیجه مقدار خونی که در هر دقیقه باید وارد سرخرگ آئورت شود کاهش می یابد. برای جبران این موضوع بطن چپ قلب بر فعالیت عادی خود می افزاید تا بتواند میزان ارسال خون را به میزان مورد نیاز بدن برساند.

در اثر این نوع فعالیت و اضافی به تدریج عضلات بطن چپ قلب به طور غیرعادی رشد کرده، ضخیم و بزرگ خواهند شد. اما اگر میزان پس زدن خون به حدی شدید باشد که حتی فعالیت زیاد بطن چپ قلب هم نتواند خون کافی به بدن برساند، لذا قسمتی از خون که از سیاهرگ های ششی وارد دهلیز چپ می شود نخواهد توانست توسط بطن چپ به آئورت فرستاده شود. به این جهت خون درسیاهرگ های ششی و در ریه ها جمع می شود و در نتیجه حالت احتقان و دشواری در کار تنفس یا نفس تنگی ظاهر می گردد.

برای رفع نارسایی قلب بهتر است کمتر از حد معمول آب بنوشید و به عنوان درمان ۵۰۰ گرم زرشک تازه را در دو یا سه لیتر آب سرد بریزید تا حدود ۳ ساعت بماند. آن را در دستمال یا پارچه ای تمیز بریزید و با فشار، آب آن را صاف کنید، سپس ۶۰۰ گرم شکر اضافه کرده و روی آتش ملایم بگذارید تا شکرها با هم زدن آب شوند و بدون اینکه جوش بخورد از آتش بردارید و بعد یک لیوان آب جوشیده با آن مخلوط کنید و در جای خنک نگه دارید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه نیم فنجان از آن را بنوشید.

تند شدن ضربان قلب

تعداد انقباضات و تند شدن ضربان قلب بستگی به ضربان تحریک یا ضربان اولیه در گره سینوسی دارد. تند شدن تعداد ضربان قلب را تاکی کاردی می نامند. در تاکی کاردی سینوسی تعداد ضربان قلب به میزان بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه است. این سرعت در افراد جوان ممکن است به ۱۸۰ ضربه هم برسد لیکن به طور معمول از ۱۶۰ ضربه تجاوز نمی کند. علل تند شدن ضربان قلب را به دو دسته تقسیم می کنند:

١- تند شدن ضربان قلب با تاکی کاردی می تواند در اثر هیجان، فشارهای زیاد روانی یا جسمانی، تب بالا و بالا رفتن درجه حرارت بدن، کم خونی، ترشح بیش از حد هورمون غده تیرویید و هم چنین در استعمال دخانیات و صرف مشروبات الکلی ایجاد شود.

۲- علاوه بر موارد فوق الذکر در اثر بعضی از بیماری ها نیز ضربان قلب افزایش می یابد. این نوع بیماری های قلب که باعث افزایش تعداد ضربان قلب یا تاکی کاردی می شوند عبارتند از: التهاب ماهیچه قلب، نقص های قلب، تصلب قلب ناشی از تصلب شرایین، ازدیاد فشار خون همراه با اختلال گردش خون و… معمولا بیماران مبتلا به تاکی کاردی از تپش سریع قلب و گاهی از تنگی نفس همراه با سایر نشانی های بیماری اصلی رنج می برند.

کند شدن ضربان قلب

ضربان قلب

کم شدن تعداد ضربان قلب را برادی کاردی می نامند. در این حالت تعداد ضربان قلب به ۴۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه و گاهی کمتر می رسد. کاهش تعداد ضربان قلب یا برادی کاردی ممکن است به علل مختلفی که ذیلا ذکر می شوند، روی دهد.

۱۔ بعضی افراد ممکن است به طور مادرزادی دچار کُندی ضربان قلب باشند.

۲- بعضی افراد به خصوص آن هایی که طی سالیان متمادی به کارهای سخت جسمانی اشتغال داشته اند و هم چنین ورزشکاران، دارای کُندی ضربان قلب هستند.

٣- بعضی افراد مبتلا به بیماری های زیر نیز ممکن است دچار کُندی ضربان قلب شوند. این بیماری هاعبارتند از:

الف) بیماری ها و آسیب های وارده به جمجمه و مغز، التهاب پرده های مغز و همچنین اختلال در گردش خون.

ب)بیماری های کبدی و هم چنین بیماری ناشی ازکاهش فعالیت غده تیرویید و کم شدن میزان هورمون این غده در خون.

ج) بیماری های خود قلب شامل: التهاب عضله قلب و هم چنین تصلب یا سفت شدگی قلب.

اغلب اوقات برادی کاردی یا کُندی تعداد ضربان قلب به طور خفیف (به خصوص در جوانان) بدون ضرر و بدون ناراحتی می باشد. ولی اگر تعداد ضربان قلب خیلی زیاد کاهش یابد و به کمتر از ۳۰ ضربه در دقیقه برسد، سرگیجه و حتی بی هوشی و اغما ایجاد می شود. کندی ضربان قلب در افراد پیر ممکن است ایجاد ناراحتی های مختلف و سنکوپ کند.

بی نظمی سینوسی ضربان قلب

ضربان قلب منظم

بی نظمی سینوسی ضربان قلب عبارت است از افزایش و کاهش متناوب ضربان قلب همراه با حركات تنفسی. بنابراین بی نظمی سینوسی ضربان قلب اكثرأ با حرکات تنفسی ارتباط دارد. به این معنی که هنگام دم یا هنگام فرو بردن هوا به ریه ها ضربان قلب تند و هنگام بازدم یا موقع خارج شدن هوا از ریه ها تعداد ضربان قلب کند می شود. به همین جهت این گونه بی نظمی ضربان قلب را بی نظمی تنفسی می گویند.

چون وضعیت ذکر شده غالبا در کودکان و جوانان سالم مشاهده می شود، لذا آن را بی نظمی تنفسی جوانی نیز می نامند. در افراد عادی، بی نظمی سینوسی اهمیتی ندارد لیکن در افراد مسن که دچار بیماری عروق کرونر یا اکلیلی می باشند، وقوع آن نمی تواند جنبه عادی داشته باشد. بنابراین آریتمی سینوسی به ندرت ممکن است با بیماری های قلبی ارتباط داشته باشد.

تپش قلب

 به احساس ذهنی ضربان قلب تپش قلب می گویند. بیماران قلبی زمانی که این احساس؛ یعنی حالت لرزش یاکوبیده شدن یا تند زدن قلب و یا حذف شدن یک ضربان قلب به آنان دست دهد اصطلاحا می گویند تپش قلب داریم.

اگر دچار تپش قلب هستید باید از مصرف دخانیات، خوردن چای، قهوه، قند، آب لیمو، ترشیجات، آب جو (ماالشعیر) و رازیانه پرهیز کنید و از خوراکی هایی که تپش قلب را برطرف می سازند بیشتر استفاده کنید. مانند شیر، دوغ بی نمک، گلاب، گل محمدی، آب سیب درختی، تخم گشنیز بوداده و آب جوشانده اکلیل کوهی.

برای درمان آن هر روز مقداری گل گاوزبان را با کمی لیمو عمانی دم کنید، سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

از رگ دست چپ خون کم کنید و یا قرص کافوری بخورید.

قبل از خواب کاهو بخورید و روی آن مقداری آب سرد بنوشید.

هر شب ۵۰ گرم میوه نسترن را خرد کنید و در یک لیتر آب سرد بخیسانید. صبح در همان آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. حدود ۱۵ دقیقه هم آن را دم کنید، آب آن را صاف و شیرین کرده و در طول روز به مرور بنوشید.

مقدار نیم کیلو سرهای مارچوبه تازه را ببرید و بکوبید سپس با فشار، آب آن را بگیرید و در برابر آن نیشکر اضافه و خوب مخلوط کنید. آن را در ظرفی که درب محکمی داشته باشد، بریزید و نگه دارید. هر صبح، ظهر و شب یک قاشق سوپ خوری از آن را میل کنید.

هر صبح، ظهر و شب هربار، یک لیمو را با پوست مانند سکه برش برش کنید و حدود ۲ ساعت در یک لیوان آب جوش بخیسانید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید.

گل نیلوفر، گل محمدی و تباشير هندی از هر کدام ۴ جز، تخم خیار، مغز تخم کدو و تخم خرفه از هر کدام ۳ جز، تخم کاهو، تخم کاسنی، تخم گشنیز و صندل سفید از هر کدام ۲ جز، همه را مخلوط و نرم بسایید. صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را در یک لیوان آب سیب درختی بریزید و میل کنید.

بیست گرم خلال نارنج یا بهارنارنج یا برگ درخت پرتقال یا هر سه قلم را در دو لیوان آب جوش حدود ۲۰ دقیقه دم کنید. آب صاف کرده آن را با عسل شیرین و صبح، ظهر و شب، هر بار یک سوم از آن را بنوشید.

تپش قلب از حرارت

دخانیات و اثرات آن  بر قلب

اگر تپش قلب از حرارت باشد، روزی سه مرتبه، هر بار یک فنجان عرق بید و یک فنجان عرق بیدمشک را با مقداری آب مخلوط کنید و بنوشید.

خستگی قلب خستگی قلب در اثر تغذیه غلط، ناراحتی های گوناگون، استعمال دخانیات، شب نشینی های طولانی، گرفتاری های مختلف، عدم بهداشت، طرز غلط کارکردن روزانه، استراحت بی موقع، فشار کاری، فشار روحی، فشار عصبی، غم و غصه، مبارزه های خسته کننده ایجاد می شود.

بدین طریق عروق زودتر از حد معمول ضعیف گردیده و قلب به امراض گوناگون دچار خواهد شد. به یقین و چنانچه به رای العین می دانیم که نسل امروز جوان و تحصیل کرده، بیش از سایرین دچار عوارض قلبی می باشند.

اینجاست که باید گفت، جوانان به فکر خود باشید و وضع تغذیه و تفریحات اشتباهانه خود را تغییر دهید.از شب نشینی ها و از تماشای فیلم های هیجانی و استرس آور و بازی هایی که استرس ایجاد میکنند و مصرف خوراک مسموم کافه ها و رستوران ها خودداری کنید و به دست خود به زودی خود را به آغوش مرگ نسپارید.

ای معتادین به چای، قند و شکر، یادآور می شوم که از این دشمنان سرسخت اجتناب کنید. زیرا اغلب سکته های قلبی در درجه اول و خستگی قلب و تپش قلب در درجه دوم، همانا به علت خوردن قند و چای می باشد. دیرزمانی است که دشمنان دوست نمای ما به خاطر سودجویی و استفاده طلبی خود، ملت ما را به خوردن چای و مصرف قند و شکر مبتلا و معتاد کرده اند.

دردهای سینه به علت تنگ شدن رگ های قلب

تنگ شدن سرخرگ تغذیه کننده عضله قلب (سرخرگ کرونر) می تواند هنگام ورزش یا در اثر هیجان باعث درد و ناراحتی در سینه شود. در مواقع ذکر شده مثلا هنگام ورزش، عضله قلب به اکسیژن بیشتر و در هر حال به خون سرخرگی زیادتری احتیاج دارد.

به عبارت دیگر در موقع انجام ورزش که نیاز عضله قلب به خون اکسیژن دار افزایش می یابد، این درد شروع می شود. معمولا این نوع درد به صورت فشردگی سینه در عقب استخوان جناغ احساس می شود اما امکان دارد به سمت فک ها یا بازوها نیز حرکت کند. ولی در اثر استراحت، درد به سرعت تسکین می یابد.

درد قلب

درد قلب

اگر دچار درد قلب شده اید، باید از خوردن ترشی جات، ادویه جات، قند، چای و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

به عنوان تسکین و درمان، هر روز صبح، ظهر و شب و هر بار ۵ برابر پرسیاوش را با یک برابر ریشه شیرین بیان بجوشانید و آب صاف کرده آن را بنوشید.

هر روز صبح، قبل از صرف صبحانه یک لیوان آب بنوشید.

برگ های شنک را خرد کنید و با تخم مرغ ترکیب کرده و کوکو بپزید و بخورید.

هر روز صبح و شب، هرباریک فنجان آب کاسنی تازه را بگیرید و میل کنید.

پنجاه میلی گرم از سیترات در فر را در کپسول بریزید و صبح، ظهر و شب، هر بار یکی از آن کپسول ها را بخورید.

شربت يدتانیک فسفاته ۲۰۰ گرم، روغن ماهی ۵۰ گرم، عرق بید مشک ۱۰۰ گرم، همه را با هم مخلوط کنید و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را پس از هم زدن، میل کنید.

ورم قلب

اگر دچار ورم قلب شده اید، از نوشیدن آب زیاد، خودرن نمک، چربی جات، گوشت قرمز، سیرابی، جگر، دل، قلوه و کله پاچه جدا خودداری کنید. لااقل ۳ روز غذای خود را به سیب زمینی اختصاص دهید و در طول روز گاه گاهی سیب زمینی را با پوست آب پز کنید و بدون نمک بخورید. پس از خوردن سیب زمینی، آب انگور یا آب سیب درختی یا در صورت میسر نبودن، آب میوه های دیگری را بنوشید.

کم خونی قلب

کم خونی و درد قلب

یکی از امراض مهم قلب کم خونی یا آنژین دوبوآترین میباشد. این بیماری به شکل درد بسیار شدیدی در سمت چپ سینه یعنی ناحیه قلب ظاهر شده و سمت چپ قفسه سینه تیر می کشد. شدت این درد به قدری است که انسان مرگ را در برابر خود مجسم می کند و شاید از شدید ترین دردهای بدن باشد.


راجع به عوامل و علل ایجاد کننده آنژین دوپوآترین در علم طب جدید بحث زیاد است ولی آنچه مسلم شده و نتیجه به دست آمده این است که در اثر انقباض و تنگ شدن رگ های مخصوص قلب، به قسمتی از قلب خون نمی رسد و همین کم خونی است که چنین درد شدیدی را ایجاد میکند.

اخیرا چند نفر از اطبا متوجه شده اند که یکی از علل ایجاد همین بیماری (کم خونی قلب)، کشیدن سیگار و مصرف دخانیات می باشد، چون دود حاصل از دخانیات نیکوتین دارد و برای عروق به خصوص شریان ها زیان آور است و آن ها را سفت، تنگ، باریک و لاغر می سازد. مضافا دود دارای گودرون هم می باشد که یکی از مهم ترین علل روشن کردن آتش این مرض است. به طوری که سیگار کشیدن برای اشخاص مبتلا به کم خونی قلب در حکم خودکشی و با دست خود تیشه به ریشه خود زدن است.

برای مداوای این بیماری از مصرف آب جوشانده سنبل الطیب غافل نشوید. اثر ذاتی سنبل الطیب این است که حساسیت زیادی اعصاب را کنترل و حرکات ضربانی قلب را منظم، و باعث تقویت قلب می شود، آرامش کامل در ضربان قلب ایجاد می کند.

البته در طب جدید شربت کالموفلورین ویتال که باز هم یکی از ترکیباتش از عصاره سنبل الطیب می باشد، تجویز می شود.

شریان آئورت

یکی دیگر از امراض قلب شریان آیورت است. در وسط قلب بین دهلیز چپ و راست که قبلا شرح داده شد، رگ شریان آئورت قرار دارد که بزرگ ترین کانال و مجرای خون می باشد. کوچک ترین ناراحتی در این شریان باعث اختلال دستگاه قلب و گردش خون و بالاخره از بین رفتن شخص می شود. علاج این بیماری فقط منوط به عمل جراحی مهم و دقیق می باشد، آن هم پس از عکس برداری.

اکثر پزشکان و جراحان، نه در ایران بلکه در سایر ممالک جرات عمل آن را ندارند زیرا خطرناک ترین عمل قلبی به شمار می رود و خطر آن فوق العاده زیاد است اما به تازگی با وسایلی جدید که در دست دارند این کار آسان تر شده است.

تنگی شریان آئورت 

تنگی شریان آیورت ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. ولی شایع ترین علت این بیماری در بزرگسالان، مربوط به افزایش سن است و معمولا در افراد بالای سن ۶۵ سال رخ می دهد. اما تنگی شریان آیورت در مردان شایع تر از زنان است. لازم است بدانید که این بیماری ممکن است علی رغم وجود انسداد شدید، چندین سال بدون علامت باقی بماند.

تنگی دریچه میترال

 تنگی دریچه میترال به علت بیماری روماتیسم قلبی، اغلب در خانم های جوان واقع در سنین بارداری رخ می دهد. افزایش طبیعی ضربان قلب و خارج شدن خون هنگام بارداری باعث این عارضه خواهد شد. این افراد باید قبل از بارداری تحت مداوا قرار گیرند تا بلکه به این بیماری دچار نشوند.

اگر دچار گرفتگی قلب شده اید، باید از استعمال دخانیات، همچنین خوردن شیرینی های قنادی، چربی جات، روغن های جامد، کره، خامه، سرشیر، تودلی های حیوانات و کله پاچه پرهیز کنید و از خوراکی هایی که برای رفع گرفتگی قلبی مفید است بیشتر استفاده کنید. مانند شیر بی چربی، دوغ بی نمک، آب سیب درختی، آب به شیرین و رسیده و خام، مربای به، کمپوت سیب، شربت به لیمو، گلابی.

برای درمان آن هر روز مقداری گل گاوزبان را با یک عدد لیموعمانی شکسته شده مانند چای دم کنید، آب آن را شیرین کرده و بنوشید.

قرص کافوری بخورید و یا از بازوی سمت چپ خون کم کنید.

بهارنارنج، بادرنجبویه، گل گاوزبان، سنبل الطیب، مغز ناخنک، پرسیاوش، گل نیلوفر، گل محمدی، انیسون، تخم کاسنی، تخم گشنیز و سنامکی از هر کدام ۱۰ گرم همه را نیم کوب کرده و به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر قسمت آن را روزانه، هر صبح بجوشانید و آب آن را صاف و شیرین کرده، قبل از صبحانه بنوشید.

گل نیلوفر، گل محمدی و تباشير هندی از هر کدام ۴ مثقال؛ تخم خرفه، مغز تخم کدو و مغز تخم خیار از هر کدام ۳ مثقال؛ تخم کاسنی، تخم گشنیز، تخم کاهو و صندل سفید از هر کدام ۲ مثقال، همه را با هم ساییده و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را با مقداری آب سیب مخلوط کرده وبخورید.

زعفران ۵ گرم، قرنفل، سنبل الطیب، اسارون، جوزهندی، بسباسه، هیل قرابی، زرنب، ریشه کبر و صبر زرد از هر کدام ۱۰ گرم، سعد کوفی و قرفه از هر کدام ۲۰ گرم، آمله مقشر و مصطکی رومی از هر کدام ۴۰ گرم همه را نرم بسایید و با ۲ کیلو عسل مخلوط کنید. هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید.

تنگی نفس در بیماری قلبی

تنگی نفس گاهی به خاطر بیماری قلبی ایجاد می شود. این حالت اغلب هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد. اما در بیماران شدید قلبی ممکن است حتی در حال استراحت نیز رخ دهد. چون افزایش بازگشت خون وریدی که در وضعیت خوابیده رخ می دهد موجب تنگی نفس خواهد شد. بیماران مبتلا به نارسایی قلب هنگام خواب، سر خود را بر روی دو بالش یا بیشتر و به طور کلی روی بلندی قرار دهند تا از تنگی نفس رنج نبرند یا لااقل رنج کمتری به آنان برسد.

خفقان قلب از حرارت

 برای رفع خفقان قلب که در اثر حرارت ایجاد شده است، باید روزی سه مرتبه، هر بار مقداری عرق بید را با آب مخلوط کنید و بنوشید.

روماتیسم قلبی

اگر دچار روماتیسم قلبی شده اید، هر روز مقداری آب لیمو را با نبات یا عسل شیرین سازید و بنوشید.

سنکوپ

سنکوپ یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف از حال رفتن یا غش کردن بیماران به کار می رود و هنگامی که خون به اندازه کافی به مغز نمی رسد ایجاد می شود. شایع ترین نحوه ایجاد سنکوپ به صورت یک حمله وازوواگال در پاسخ به مواردی مثل دیدن چیزی ناخوشایند (مثلا دیدن خون)، دردهای شدید یا ایستادن به مدت طولانی در فضایی محصور و گرم ایجاد می شود و گاهی اوقات سنکوپ به علت اختلالی در قلب (مثلا نامنظم بودن ضربان قلب) ایجاد می شود.

از حال رفتن (غش کردن) برای همه ما موضوعی شایع و شناخته شده است و نباید آن را با حملات صرع اشتباه گرفت. در هنگام غش کردن شخص احساس سرگیجه، گرما و تهوع میکند. صورتش کاملا رنگ پریده و سفید می شود. چشم هایش سیاهی رفته، سپس به طور ناگهانی به زمین سقوط می کند. وقتی فرد به زمین می افتد خون بیشتری به مغزش خواهد رسید و خیلی سریع دوباره حالش خوب خواهد شد.

هنگام سنکوپ ممکن است مقداری پرش اندام دیده شود. این پرش اندام ها معمولا طول خواهند کشید اما به ندرت مشابه تشنج تونیک کلونیک خواهند بود. در بعضی از حملات پارسیل، شخص ممکن است همان حالت هایی را که در هنگام سنکوپ دیده می شود را احساس کند و در چنین مواقعی تشخیص این دو وضعیت از یکدیگر آسان نخواهد بود.

علت سنکوپ کردن

هر زمان که خون کافی به مغز نرسد انسان هوشیاری خود را موقتا از دست می دهد که به این حالت سنکوپ می گویند. یکی از دلایل سنکوپ بیماری قلبی است. سنکوپ قلبی می تواند هنگام ورزش، زور ورزی، بلند کردن بار سنگین، هل دادن اتومبیل و بالا رفتن از پله ها یا کوهنوردی و حتی هنگام سرفه و غیره رخ دهد.

مرگ ناگهانی قلبی

امداد بیماران دچار عارضه قلب

مرگ قلبی معمولا به صورت ناگهانی و غیرمنتظره رخ می دهد. شایع ترین علت آن بیماری قلبی است که باعث مرگ در مردان ۲۰ تا ۶۰ ساله می شود.

راه مقابله

بسیاری از موارد مرگ ناگهانی قلبی در بیمارستان رخ نمی دهند. بنابراین درمان طبی فوری امکان پذیر نیست. بیش از این بیماران قبل از رسیدن به بیمارستان می میرند.

اقدامات نجات بخش اطرافیان بیمار باید ظرف مدت ۲ تا ۸ دقیقه اجرا شود. فرد نجات دهنده ابتدا باید مشخص کند که بیمار نفس می کشد یعنی نفس دارد یا خیر؟ اگر بیمار نبض نداشته باشد، ایست قلبی رخ داده است. در این صورت با زدن مشت به ناحیه جلوی قلب، ممکن است قلب احیا شود. سپس با خم کردن سر به عقب و بالا آوردن چانه، زبان را از پشت حلق کنار زد. در صورتی که بیمار هیچ نفسی نداشته باشد تنفس مصنوعی دهان به دهان با استفاده از وسیله ای بین دهان بیمار و فرد احیاکننده شروع می شود. دو بار به بیمار تنفس داده شود و اگر مجددا فاقد نبض بود فشردن خارجی قلب با سرعت ۸۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه مورد نیاز است.

سکته قلبی یا انفارکتوس

سکته قلب

علت اصلی سکته قلبی کمبود یا نرسیدن اکسیژن و مواد غذایی به قسمتی از عضله قلب در مدت نسبتا طولانی است. این عارضه نیز به علت وجود اختلال شدید در عروق اکلیلی قلب و نتیجتا به علت عدم امکان عبور و وصول خون به میزان لازم به عضله قلب برای مدت نسبتا طولانی اتفاق می افتد. بنابراین وقوع سکته قلبی به علت برهم خوردن ناگهانی شدید تغذیه ماهیچه قلب روی می دهد. در بعضی موارد سکته قلبی در نتیجه مسدود شدن یکی از عروق اکلیلی ایجاد می شود. در سکته قلبی نارسایی یا اختلال وصول خون به عضله قلب، نسبت به آنژین صدری طولانی تر و شدیدتر است.

بنابر مطالب فوق چون در اثر سکته قلبی قسمتی از ماهیچه قلب در طی مدت نسبتا طولانی از غذا و اکسیژن و انجام تبادلات لازم محروم می شود، لذا صدمات وارده به آن بیشتر از آنژین صدری می باشد، به طوری که در سکته قلبی تعدادی از رشته های عضلانی قلب حیات خود را از دست می دهند. در بیشتر موارد، قبل از بروز سکته قلبی ممکن است انسان تحت تاثیر خستگی شدید، بحران های روحی، فشارهای ممتد عصبی و یا تحت فشار کارهای جسمانی بیش از حد تحمل، قرار گرفته باشد.

عواملی که مقدمات تولید آنژین صدری و سکته قلبی را فراهم می آورند

عواملی که در سطور زیر به ذکر آن ها می پردازم، اگرچه علت بیماری آنژین صدری و سکته قلبی نیستند ولی به پیدایش آن ها کمک می کنند. این عوامل که در سال های اخیر توجه متخصصین به آنها مبذول شده عبارتند از:

– وجود مقدار بیش از حد کلسترول در خون.

– زیاد بودن فشار خون شریانی.

– چاقی و بیش از حد بودن وزن.

– عدم فعالیت های جسمانی و نداشتن تحركات روزانه به حد کافی.

– ابتلا به بیماری دیابت یا قند و اختلال در سوخت و ساز کربوهیدرات ها.

– وجود بحران و فشارهای روحی و حالاتی که باعث ناراحتی های فکری و عصبی می شوند.

– عادت به استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الكلى.

همان طور که در سطور بالا ذکر شده است، وجود هر یک از عوامل فوق می توانند خطر پیدایش بیماری های قلب و عروق را افزایش دهند. ولی اگر چند عامل خطر (مثلا ۴-۵ عامل) یک جا در یک فرد وجود داشته باشد، خطر بروز بیماری های آنژین صدری و سکته قلبی به مراتب افزایش می یابد.

سازمان بهداشت جهانی تحقیقاتی را در زمینه عوامل بیماری زای قلبی عروقی در کشورهای مختلف انجام داده که نتیجه این تحقیقات عوامل زیر را نشان داده است:

۱- چربی خون بالا. 

۲ـ مصرف دخانیات

۳- فشار خون بالا

۴- قند خون

۵- وزن اضافی.

۶ـ اسیداوریک.

شانس سکته قلبی در شخصی که ۲ یا ۳ عامل فوق را دارد، نه تنها دو تا سه برابر معمول افزایش می یابد بلکه اضافه شدن هر فاکتور باعث بالا رفتن فزاینده بیماری می شود. افرادی که سه عامل بیماری زا (قند، چربی خون، مصرف دخانیات) را دارند، ۱۰ برابر افرادی که این فاکتورها را ندارند دچار سکته قلبی می شوند. فاکتورهای بیماری زای فوق ناشی از روش زندگی و تغذیه غلط می باشد و قابل اصلاح و کنترل است.

چربی، قند و اسیداوریک را می توان به وسیله تغذیه کنترل کرد.

دخانیات را می توان ترک کرد.

کاهش نمک، زندگی سالم و مصرف دارو می تواند فشار خون را کنترل کند.

طبق بررسی انجام شده از افراد، علت بروز سکته قلبی به شرح زیر می باشد:

مصرف دخانیات ۵۱٪، چاقی و وزن زیاد ۱۲۳٪ استرس ۲۲٪، کم تحرکی ۲۲٪، مصرف چربی جات زیاد۲۲٪، مصرف مشروبات الکلی یا فعالیت زیاد ۱۸٪ بیماری قند و بالا بودن فشارخون و عصبانیت ۸٪.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت