انواع سر درد و درمان آن (پارت دوم)

کاربر ۱۸ کاربر ۱۸
420 بازدید
سر درد

سر درد انواع مختلف دارد. اکثر سر دردها فقط به مدت چند ساعت طول میکشند اما بعضی از آن ها تا چندین هفته نیز باقی می مانند. درد ممکن است فقط در یک قسمت از سر ایجاد شود (مثلا در بالای چشم ها) و یا اینکه ممکن است در قسمتی از سر یا در تمام قسمت های سر گسترش داشته باشد. نوع درد نیز در انواع سردردها متفاوت می باشد.

سر درد شقيقه:

اگر طرفین شقيقه، درد میگیرد، یا به قولی تیر می کشید، باید پوست نارنج را بسابید و با کمی سرکه خمیر کرده بر پیشانی و شقيقه ضماد گذارید.

آب پیاز قرمز را بگیرید و در دو سوراخ بینی بچکانید.

بابونه‌ ی شیرازی، مغز ناخنک، گل بنفشه ی فرنگی و شوید خشک را مخلوط و بسیار نرم بسایید، بعد با آب یا کمی سرکه خمیر کرده، بر پیشانی و شقيقه ضماد گذارید.

چوب چینی را با گل بنفشه بکوبید بعد با کمی سرکه خمیر کرده و بر پیشانی و شقيقه ضماد گذارید.

زعفران را نرم بسایید، با کمی گلاب مخلوط کرده و گه گاهی بر موضع درد بمالید.

گل بوبانه، پونه و نعناع را مخلوط و با هم بپزید. آب آن را صاف و تفاله هایش را بر سر ضماد کنید، پس از دو تا سه ساعت به حمام رفته و با آب صاف کرده ی آن نیز سر را بشویید. مدتی صبر کنید، سپس دوش بگیرید.

مغز فندق تلخ را بسیار نرم بسایید، بعد با کمی آب مخلوط کرده و در حمام آنقدر روی شقیقه و سر بمالید تا کف کند.

آب شوید پخته را با نمک مخلوط کرده و در حمام بر سر بمالید و مدتی صبر کنید. بعد دوش بگیرید.

اکلیل الملک را در آب خیسانده بعد آن را بجوشانید و آب آن را در حمام بر سر بمالید و مدتی صبر کنید و بعد دوش بگیرید..

۵۰۰ گرم آمله ی مقشر را به مدت هفت روز ابتدا در شیر و بعد در گلاب بخیسانید و سپس نرم بکوبید.

گل گاوزبان و تخم خرفه از هر کدام ۵۰ گرم صندل سرخ، صندل سفید، بادیان و سنبل الطیب از هر کدام ۲۰ گرم تخم گشنیز، بهمن سرخ، بهمن سفید، دارچین، طباشیر هندی، خلال نارنج، ابریشم مقرص و کهربا از هر کدام ۱۰ گرم، مروارید سفته و بسد یا ریشه ی مرجان از هر کدام ۵ گرم، همه را بسیار نرم بسایید بعد با آمله های کوبیده شده و ۲۰۰ گرم شربت سیب یا شربت به و یا مخلوط هر دو شربت و یک کیلو عسل مخلوط و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید.

زعفران ۲/۵ گرم، مرمکی ۲ گرم، قسط شیرین و زرآوند از هر کدام ۵ گرم، ریوند چینی، دارچین و اذخرمکی از هر کدام ۱۰ گرم، انیسون ۲۰ گرم، تخم کرفس ۳۰گرم، همه را مخلوط و نرم بسایید بعد با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کرده و صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را قبل از غذا میل کنید.

سر درد به علت خشکی بینی:

در صورتی که سر درد به علت خشکی بینی باشد، با علایمی مانند حالت گرسنگی، دل ضعفه، احساس غم و اندوه، لاغری، و خشکی پوست همراه است.

به عنوان برطرف کردن این گونه سردردها هر صبح و شب هر بار تخم خرفه، اسپرزه و به دانه از هر کدام ۵ گرم، را حدود ۱ تا ۲ ساعت در یک لیوان آب جوش بخسیانید.

آب صاف کرده (یعنی لعاب آن ها) را با شکر شیرین و میل کنید. شب ها هم آرد جو و آرد گندم را مخلوط و با روغن بادام خمیر کرده، بر سر ببندید.

صبح به حمام رفته با آب گرم سر را بشویید و پس از حمام و خشک کردن، سر روغن کدو یا روغن بنفشه بادام یا روغن بادام را در هر سوراخ بینی بچکانید و مقداری از آن روغن را نیز کف پاها بمالید.

سر درد به علت تب:

این گونه سر درد هنگام تب شدید شروع می شود و هم زمان با قطع تب بهبود می یابد.

در این مواقع یک قاشق سوپ خوری گل بابونه ی شیرازی و یک قاشق شربت خوری پوست شاخه های جوان بید که خشک و کوبیده شده باشد و یا به اندازه ی یک قاشق سوپ خوری پوست بید تازه و خرد شده را مخلوط و در یک لیوان آب جوش دم کنید.

سپس آب آن را صاف و شیرین ساخته و بنوشید. هم چنین مقداری صندل ساییده شده را با کمی کافور و گلاب مخلوط کنید و بر سر بمالید.

آب خیار را بگیرید و با روغن گل و سرکه مخلوط کرده و بر جلوی سر بمالید.

صندل کوبیده را با بارهنگ مخلوط کرده در آب خرفه ی تازه بریزید و بر جلوی سر ضماد گذارید. و در صورتی که هوا گرم باشد پاها را با آب سرد بشویید، ضمنا اگر موقع شستن پا از آب جوشیده ی سرد شده که کمی نمک و کمی هم آب لیمو در آن اضافه شده باشد استفاده کنید بهتر خواهد بود.

سردرد با بی حالی شدید:

برای تسکین آن شیر زن را بر سر بمالید.

سردرد از شدت تب و تب ناشی از بدی کار دستگاه گوارش:

در این مورد تنقیه کنید و پس از آن مقداری گل قند را با آب تمرهندی مخلوط و میل کنید.

سردرد به علت عفونت شدید در این جا سنگینی سر شدت بیشتری خواهد داشت و در زانوها نیز درد ایجاد می شود.

دانه های قرمز رنگی روی پوست هویدا میگردد و زبان و دهان بسیار خشک و چشم ها برافروخته خواهند شد که در این صورت تب نیز به اعلا درجه خواهد رسید.

در این صورت باید اول بیمار تنقیه شود و بعد باید خلط غالب را برطرف کرد.

بهتر است با ماش، جو، گشنیز، کدو، اسفناج، گوشت مرغ، سوپ تهیه کنید و بخورید. مقداری ریشه ی کرچک و زنیان را با هم کوبیده و خمیر کرده بر سر ضماد کنید.

گاهی عرق کاسنی یا عرق بید یا عرق بیدمشک یا عرق گل گاوزبان یا گلاب را هر بار یک فنجان بنوشید و گل قند هم بخورید.

ضمنا می توانید گلاب و سرکه را نیز با هم مخلوط کرده و در بطری یا ظرف کوچکی ریخته و دایم آن را بو کنید.

سردرد از زکام:

برای درمان سردردهایی که از زکام (گریپ) عارض می گردد پزشکان در طب جدید از قرص های مسکن که حاوی آسپرین، پیرامون، کافیین یا بعضی از آنها به انضمام اومینال می باشد را تجویز میکنند.

اثر این داروها موقت بوده و پس از چندی مجددا سردرد شروع می شود. نه تنها بیماری را علاج نمیکند ممکن است با مصرف مداوم آن، بیمار به آن قرص ها اعتیاد پیدا کند و سردرد را با آن تسکین دهد بدون اطلاع از این که انواع و اقسام قرص ها و به طور کلی داروهای شیمیایی روی مغز، هم چنین سلسله ی اعصاب و غیره اثر سو خواهد گذاشت.

اما داروهای گیاهی اثر سو نداشته و در صورتی که درست و به جا مصرف شوند انسان می تواند با خیال آسوده از آنها استفاده کند و به نتیجه ی مطلوب دست یابد.

لذا اگر سر درد ایجاد شده به علت زکام (گریپ) باشد به عنوان اولین اقدام سر و گوش را با شال یا کلاه کرکی یا پشمی و یا گرم کننده ی دیگر ببندید و پارچه یا حوله ای را گرم کرده و بر جلوی سر بگذارید.

جلوی سر را دایم بدین صورت گرم نگهدارید. در گوش ها هم پشم یا پنبه ی گرم کرده بگذارید تا رگ های مویی، بتواند خون را به خوبی عبور دهند و درد سر ساکت گردد.

هم چنین به عنوان درمان مرزنجوش، بابونه ی شیرازی، بادرنجبویه، پرسیاوشان، گل نیلوفر، مغز ناخنک و پوست هلیله ی زرد، ریوند چینی، سنامکی، گل محمدی، استوخدوس هندی، گل بنفشه، پوست خشخاش، تاجریزی، رازیانه، ریشه کاسنی، تخم کاسنی، تخم گشنیز، شاه تره و مخلصه از هر کدام ۱۰ گرم، همه را مخلوط و نیم کوب کرده بعد به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید.

هر قسمت را هر شب در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و صبح در همان آب جوشانده، سپس سر و مغز را روی آنها بخور دهید.

هنگامی که آب آن به حدود نصف رسید آنها را صاف و آبش را شیرین کرده و بنوشید.

تفاله ی آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب خیسانده و شب در همان آب بجوشانید و بخور دهید. سپس آب آن را صاف و شیرین کرده بنوشید.

هر روز گل بنفشه، گل پنیرک، گل کدو، گل نیلوفر، تاجریزی و شکر تیقال را پاک کرده و از هر کدام ۱۰ گرم، مخلوط کرده، بجوشانید. با آن بخور دهید سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و بنوشید.

روزی دو مرتبه پوست خشخاش، بادرنجبویه، اسطوخدوس هندی، مرزنجوش و تخم گشنیز از هر کدام به مقداری مساوی بجوشانید و بخور دهید، سپس آب آن را صاف و شیرین کرده بنوشید. .

هر روز بابونه ی شیرازی و قهوه ی خام نیم کوب شده و پوست خشخاش و تخم خشخاش را از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط کرده و بجوشانید. سر و مغز را با آن بخور دهید. سپس آب آن را صاف و شیرین ساخته بنوشید.

هر روز صبح، ظهر و شب هر بار تاجریزی را بجوشانید و با آب آن بخور دهید و بعد آب صاف کرده ی آن را شیرین کرده بنوشید.

تاجریزی خشک شده را در آتش ریخته و دود آن را بر سر و مغز بدهید.

برگ بلادن، برگ اکالیپتوس و برگ تیول را با هم مخلوط کرده و بجوشانید و بخور دهید. روغن بادام تلخ را نیز در بینی بچکانید.

صبر زرد را با پیه بز آب کرده مخلوط کرده و روی آتش ترکیب کنید و روزی سه بار بر پیشانی بمالید.

مقدار ۶ نخود زعفران را با ۴ مثقال هلیله ی سیاه بسایید و بعد با کمی روغن کنجد مخلوط کرده و بر سر بمالید.

تنتور بنژوان (طرفین) و تنتور اکالیپتوس از هر کدام ۵ گرم و پودر مانتول ۱ گرم، اگر همه را جوشانده و به عنوان بخور استفاده کنید موثر خواهد بود.

تنتور بنژوان ۳۰ گرم، تنتور اکالیپتوس ۲۰ گرم و پودر مانتول و گمنول از هر کدام ۱ گرم، مخلوط کرده، بجوشانید و بخور دهید مفید خواهد بود.

سردرد از نسوج بینی:

سر درد-1

در مورد سردردی که از اثرات نسوج بینی و عوامل وابسته به آن ایجاد می شود لازم دانستم به عرض هم وطنان عزیز برسانم، مخاط بینی و سینوس های صورت و پیشانی نسبت به درد بسیار حساس هستند.

با اینکه این نوع سردرد خود خیلی حساس نیست اما اگر عفونتی به آن ضمیمه گردد؛ یعنی سینوس ها عفونی شود سردرد شدید تر خواهد شد.

این نوع سردردها بیشتر در عقب کردی چشم و در ریشه ی بینی احساس می شود. اگر سینوس های پیشانی دچار عفونت شوند سردرد در قسمت جلوی سر و بالای پیشانی تظاهر میکند، اما اگر مربوط به سینوس های صورت یعنی سینوس های فکی باشد و آنها دچار عفونت شده باشند درد در محل خود سینوس های پایین، یعنی زیر چشم ها متمرکز خواهد شد.

با توجه به مطالب فوق به این نکته توجه کنید. هنگامی که سینوس ها دچار عفونت شده و عفونت باعث سردرد شود سینوزیت نامیده می شود.

سردرد مربوط به چشم:

سردرد ناشی از اختلالات در دید چشم بدین شرح است:

هرگاه اشکالی در تمرکز دید به وجود آید برای داشتن تصویر واضح و روشن عضلات مژگانی چشم بیش از اندازه منقبض می شوند، علیرغم کوچکی عضلات انقباض آنها می تواند سردرد ایجاد کند.

این نوع سردرد در پشت کاسه ی چشم ها احساس می شود. از این گذشته در کم سویی چشم ها به علت انقباض عضلات صورت و عضلات خارجی چشم نیز سردرد به وجود می آید.

نامساوی بودن دید هر دو چشم، عدم تعادل بین عضلات خارجی چشم، خیره شدن به نور شدید، زیاد شدن نور به طور ناگهانی (مانند نوری که در شغل جوشکاران موقع جوشکاری به وجود می آید و حتی در هوای آفتابی روی برف نگاه کردن نیز همگی می توانند عامل وجود سردرد باشند. لذا با کشف علت و یا مراجعه به چشم پزشک و به کارگیری دستورات مناسب سردرد مرتفع خواهد شد.

سردرد هیستامینی:

به وسیله ی تزریق هیستامین این نوع سردرد به وجود خواهد آمد. علت این است که در نتیجه ی تزریق هیستامین سرخرگ های داخل و خارج جمجمه گشاد شده، ابتدا فشار خون پایین می آید و باز پس از چند دقیقه بالا می رود.

پس از این سرخرگ های سر به خصوص سرخرگ های گیجگاهی در حالت اتساع و ضربان شدید باقی می ماند و ایجاد سردرد می کند.

سردرد به علت بو:

در منزل، محل سکونت یا محل کار یا در گذرگاه ها انسان همیشه ممکن است بوی خوش یا بوهای زننده ای را بر مشام خود احساس کند.

این بوها از گیاهان یا اسیدها یا اشیا و وسایل و غیره، در هوا پراکنده می شود و در حس شامه احساس میگردد.

بعضی افراد چون بویی به مشامشان رسد و یا به محض بو کردن چیزی دچار سردرد میگردند که این نوع خود باعث رنج فرد می گردد.

به عنوان درمان برحسب بوی پراکنده شده در هوا بایستی داروی آن را انتخاب و مصرف کرد.

مثلا اگر آن بوی متساعد شده که باعث سردرد شده است از بوهای گرم و از گرمی جات باشد، گل بنفشه یا کافور یا گل نیلوفر تازه یا سیب درختی یا گشنیز را دایم بو کنید و روغن بنفشه یا روغن نیلوفر یا روغن بادام یا روغن بنفشه بادام را هم در بینی بچکانید و یا با وسیله ای داخل بینی بمالید.

اگر سردرد از بوهای بد و ناراحت کننده باشد دوش آب گرم بگیرید و بعد قدری گلاب و سرکه را مساوی مخلوط کرده و در بینی بمالید.

اگر سردرد از گاز نفت یابوی زغال یا از حمام یا حاصل دم گرفتگی کرسی و یا از گازکربنیک بخاری باشد، ترشی یا سرکه بو کنید و به جلوی بینی و داخل آن کمی سرکه بمالید.

هم چنین قهوه ی ساییده شده را با سرکه خمیر کرده و بر پیشانی بمالید و پیشانی را ببندید و در هوای آزاد قدم بزنید و نفس های عمیق بکشید و آب پرتقال یا آب لیمو ترش یا آب انار هم بنوشید.

سردرد از مشروبات الکلی:

 

سر درد-3

در کشورهایی که مشروبات الکلی مصرف میکنند این گونه سردردها که از مسموميت الكل به وجود می آید بسیار شایع است.

در صورت بروز این گونه سردردها می توانند سکنجبین یا آبلیمو یا جوشانده ی شوید بخورند تا استفراغ کرده و معده ازامتلا و مسمومیت الکل پاک شود.

کسانی که مزاجشان گرم است می توانند ۲/۵ گرم سقمونیا را در نصف لیوان آب انار حل کنند یا شیرخشت را در آب آلو یا آب تمرهندی ریخته بعد کمی گلاب اضافه کرده و بخورند.

اگر مزاجشان بسیار گرم است شیره ی خرفه یا چهار عرق سرد یا عرق شاه تره یا عرق بید یا عرق کاسنی یا عرق بیدمشک یا عرق تمشک بنوشند و با مخلوط سرکه، گلاب و روغن گل، سر را بشویند.

بعد روغن سوسن یا روغن بابونه ی نیم گرم شده را بر سر بمالند.

اگر سرد مزاج هستند ایارج فيقرا یا شربت سیب یا کمپوت سیب یا شربت انار یا شربت صندل بنوشند.

سردرد از ضربه:

در ضربه های سر و تصادفات اگر شکستگی در کار نباشد و ترس از شدت درد و ورم باشد، اگر بیمار دارای فشار خون بود باید مقداری از خون او را گرفت تا از فشار و قدرت آن کاسته شود تا درد کمی آرام گیرد و فشار درون جمجمه کمتر شود.

بعد برگ مورد، گل ژس، جو، عدس، گل مامیثا، حضض، اقاقیا و صندل همه را بسیار نرم بسایید بعد با روغن گل مخلوط کرده به محل ضربه ضماد شود تا از هماتوم و خونریزی زیر جلدی جلوگیری شود و جمجمه محکم تر گردد.

هم چنین مالیدن مخلوط روغن گل و سرکه نیز مفید خواهد بود.

اگر بیمار دچار تب، قرمزی و ورم شدید در محل ضربه باشد، باید صندل سرخ و گل ارمنی را بسیار نرم بسایید و بعد در آب جوشانده ی تاجریزی مخلوط کرده، و بر محل درد ضماد کنید.

در صورتیکه ورم و درد کاهش نیافت آنها را در سرکه بپزید و بر محل ضماد کنید.

در صورتی که اختلال حواس و تب هم به وجود آمده باشد، آثار ورم مغز، خونریزی داخلی مشهود باشد، به عنوان درمان می توانید چوب درختچه ی گز، پوست انار، میوه ی کاج، کندر و گل محمدی همه را با هم بسیار نرم بسایید و با کمی آب یا گلاب خمیر کرده بر محل ضماد گذارید

  • گل زوفا و برگ درخت بید را بسیار نرم بسایید بعد با آرد جو و روغن گل خمیر کرده و بر محل ضربه ضماد گذارید.

ضمنا بوییدن مداوم گلاب یا گل بنفشه یا سیب درختی برای این گونه بیماران مفید خواهد بود.

سردرد از کبد و صفرا:

در صورتی که سردرد در طرف راست سر باشد علت آن اختلال در کبد و صفرا می باشد. مانند سنگ کیسه ی صفرا، تورم کیسه ی صفرا عفونت های مجاری کیسه ی صفرا، یرقان ها و بیماری های کبدی دیگر.

به عنوان درمان می توانید نان را در سرکه ی رقیق بزنید و بخورید. ضمنا مصرف رب انار، آب انار، آب آلو، آبغوره، عرق کاسنی و نوشیدن آب سرد نیز مفید خواهد بود.

  • ریشه ی کاسنی، ریشه ی ریوند چینی، تخم کاسنی، اترج، تمرهندی، انجیر خشک، نعناع خشک، شوید خشک، شاه تره، تخم کشوث، تخم ترشک، تخم کرفس، انیسون، اسارون، سنبل الطیب و خارخاسک از هر کدام ۲۰ گرم، همه را مخلوط کرده و به ۲۰ قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را شب در یک ونیم لیوان آب جوش بخیسانید. صبح در همان آب بجوشانید. هنگامی که آب آن به حدود نصف رسید آن را صاف و شیرین کنید و بنوشید. تفاله ی آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش خیسانده، شب هنگام در همان آب بجوشانید و آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید.

سردرد از بیماری طحال:

در صورتی که علت سردرد از بیماری های طهال باشد طرف چپ درد می گیرد که با ضعف و درد در طرف چپ شکم (زیر آخرین دنده ها) همراه خواهد بود.

به عنوان درمان، خوردن نان با سرکه، کمبیزه کبر یا خیار دشتی یا ترشی خیار دشتی هم چنین نوشیدن عرق پودینه مفید خواهد بود.

ضمنا باید بیماری طهال را معالجه کنید تا سردرد کاملا مرتفع گردد.

سردرد عضلانی:

اگر سردرد به علت انقباض عضلانی باشد کاملا شبیه به سردردهای آسیب درونی جمجمه می باشد.

علت آن در بیشتر اوقات اضطراب، نگرانی، خشم و غضب، خستگی کار، رانندگی طولانی و غیره می باشد، که باعث منقبض شدن عضلات سر و گردن می شود. این انقباض و گرفتگی عضلانی موجب بروز سردرد خواهد شد.

سردرد از مصرف غذای نامناسب:

گاهی به علت خوردن غذاهای چربی دار یا غلیظ و یا دیر هضم، سردرد ایجاد می شود که این درد بیشتر متوجه کاسه ی چشمها و سیاهی رفتن چشم می شود که گاهی سرگیجه، خیالات واهی و هذیان نیز به دنبال خواهد داشت.

برای درمان آن مقل ازرق، تربد مجوف و شهم حنضل از هر کدام ۳ گرم، افتیمون شامی ۵ گرم، ایارج فيقرا ۱۰ گرم، همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با کمی گلاب به صورت خمیر سفتی درآورده و قرص هایی به اندازه ی یک نخود بسازید.

هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه ۲ تا ۳ عدد از آن میل کنید.

ضمنا همراه با مصرف دارو، چکاندن روغن بادام تلخ در بینی و یا بخور رازیانه یا استنشاق آب جوشانده ی مخلوط شوید و بابونه، و یا بو کردن مخلوط مرزنجوش و سداب و شستن سر با آب جوشانده ی آن دو دارو، یا چکاندن آب جوشانده ی غلیظ آن در بینی در تسکین این گونه سردرد بی اثر نخواهد بود.

سردرد از ناراحتی معده:

اگر سردرد از ناراحتی های معده باشد با علایمی از قبیل استفراغ، تلخی دهان، في تلخ، زردی چشم، تشنگی و عطش، دل پیچک (پیچش سر دل) همراه است و با استفراغ کردن درد سر کاهش می یابد.

در این مواقع مقداری سکنجبین را در آب خیلی گرم حل کرده میل کنید تا محتویات معده خارج گردد بعد از داروهای ضدصفرا استفاده شود.

ضمنا تقویت معده و تسکین دردهای آن باعث آرامش این گونه سردردها می شود.

می توانید ۱۰ گرم گل محمدی و ۵ گرم طباشیر هندی و ۵ گرم گل ارمنی همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید و بعد در مقداری شربت آبغوره بریزید. بعد از هر غذا یک قاشق غذاخوری بخورید.

سردرد از سوهاضمه:

سر درد-2

اگر درد سر در اثر سوهاضمه باشد، علامت آن خشکی لب، دهان و زبان است و عطش فراوان ایجاد میکند.

برای درمان آن باید اول گل بنفشه، گل پنیرک، عناب و خارخاسک از هر کدام ۱۰ گرم، بجوشانید.

آب آن را صاف کرده بعد ۲۰ گرم ترنجبین در آب آن حل کنید و بنوشید. نیم ساعت پس از آن یک فنجان عرق بید بنوشید.

بعد ۵ گرم قدومه ی شیرازی را با آب سرد مخلوط کرده و میل کنید و ۲۴ ساعت بعد ۵ گرم برگ سنا را با ۲ عدد لیمو عمانی شکسته شده دم کنید و آب آن را بنوشید.

  • پانزده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بعد آب صاف کرده ی آن را با عسل شیرین کرده، هر صبح، قبل از ظهر و عصر و شب هر بار یک فنجان بنوشید.
  • روزی چهار مرتبه هر بار ۲ عدد برگ سوسنبر تازه را در یک لیوان آب جوش دم کنید بعد آب آن را با عسل شیرین کرده، بنوشید.
  •  هلیله ی سیاه را بسیار نرم بسایید بعد هر روز ۱۵ گرم از آن را با دوغ مخلوط کرده و میل کنید.

ضمنا به عنوان غذا می توانید از چلو گشنیز، یا ماست با شکر، یا پاچه ی گوسفند بدون چربی، یا شیر گاو، یا آش تمر یا آش گل سرخ بخورید.

سردرد از یبوست:

در اکثر افرادی که مبتلا به یبوست هستند یعنی مزاجشان خشک کار میکند یا هر روز دفع مدفوع ندارند سردرد کهنه ای ایجاد می شود.

علت ایجاد این نوع سر درد این است که مواد غذایی مصرف شده بیش از حد در دستگاه گوارش می ماند و در اثر ماندن، مواد سمی آن جذب کبد شده که این مواد سمی خنثی نمی شود.

از طرفی به دلیل اینکه در زمان يبوست مقداری از پلاسمای خون وارد جگر می شود، باعث کم شدن گردش خون در جمجمه خواهد شد.

بدین ترتیب است که شخص دچار سردرد می شود. با مصرف داروی مناسب يبوست برطرف خواهد شد و چون یبوست برطرف گردد سردرد نیز بهبود می یابد.

سردرد از فشار خون:

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون دچار سردرد خواهند شد. افرادی که مبتلا به فشار خون متغیر هستند، زمانی که فشارشان پایین است از سردرد اثری نیست، ولی فشار که بالا رفت سردرد نیز شروع خواهد شد.

علت سر درد در بالا بودن فشار خون، انقباض یا پارگی عروق کوچک یا تراوش مایع به درون فضای جمجمه است.

ضمنا همیشه این خطر نیز وجود دارد که بر اثر فشار بالا حتی رگ های بزرگ پاره شده و منجر به فلج قسمتی یا تمامی اعضای بدن گردد.

برای درمان این نوع سردرد یعنی پایین آوردن فشارخون به قسمت فشار خون در همین کتاب مراجعه کنید.

سردرد از روماتیسم:

 

در صورتی که سر درد به علت روماتیسم ایجاد شده باشد، برگ های سفت کلم را پخته و له کنید و تا گرم است بر سر ضماد کنید.

بعد با پارچه یا کلاه کرکی یا پشمی سر را پوشانده و گرم نگه دارید.

سر درد عصبی:

در صورتی که نوع سر درد عصبی باشد، ۱۵ گرم برگ سوسنبر خشک را در یک لیتر آب جوش دم کنید.

آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و هر روز صبح، قبل از ظهر و عصر و شب هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

  • چهار مرتبه در روز هر بار دو عدد برگ سوسنبر تازه را در یک لیوان آب جوش دم کنید و آب آن را با عسل شیرین کرده، بنوشید.
  • روزی ۲ بار یک قاشق سوپ خوری گل خشک بابونه را در ۱۰۰ گرم آب جوش، ۱ ساعت دم کنید، بعد با فشار آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و میل کنید. ضمن مصرف دارو می توانید ضماد پیاز رنده شده را روی پیشانی بگذارید و یا برش های لیمو را به صورت کمپرس به کار برید
دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب اسلامی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نماد اعتماد الکترونیک

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت