خواص بامیه (Gombo)

361

معرفی گیاه بامیه یا بامیا

بامیه با نام علمیHibiscus به خانواده پنیرک یا Malvaceae تعلق دارد. بوته این گیاه دارای ساقه اصلی ضخیمی است که، گاهی شاخه‌های فرعی زیادی تولید می کند. ارتفاع بوته در انواع مختلف پاکوتاه و پا بلند به ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می رسد. برگهای آن پهن و دارای ۵ بریدگی است. گلهای آن به صورت منفرد و به رنگ زرد و وسط آنها به رنگ قهوهای میباشد. تشکیل گل و میوه در گیاه تدریجی است، از این روی این گیاه دارای طول دوره رشد نسبتا طولانی است.

میوه بامیه، شامل غلاف گوشتی است که، دارای مقطعی ۵ یا ۶ ضلعی بوده که، از قاعده به طرف راس به تدریج باریک و نوک تیز میشود. طول میوه به ۳ تا ۷ سانتی‌متر می رسد. درون میوه در چند ردیف، دانه های سفید رنگ و نرمی قرار دارند که، پس از رسیدن به رنگ سبز کمرنگ تغییر یافته و سفت می شوند. این دانه‌ها، بذر گیاه را تشکیل میدهند.

بامیه

بامیه کرم معده را از بین می برد و اشتها را صاف می‌کند و با لعابی که دارد سینه‌های خسته و کوفته را نرم   می‌کند. با تخم و لعاب بامیه، معده و روده جارو و نرم می‌شود. اشتها را زیاد می‌کند و سرفه را درمان و فساد خون بلغم صفرا سودا را رفع می‎نماید. اعصاب را تقویت می نماید و به چشم و بینایی کمک می‌کند. در روی پوست بامیه کرک‌هایی وجود دارد که، مقداری منگنز و کبالت دارد. این عناصر بر روی غدد داخلی تاثیر داشته و ترشحات آنها را تنظیم می کند. در درمان سوزاک بسیار مفید است. تخم بامیه معرق است و ضد گرفتگی عضلانی است. تازه این گیاه منبع غنی ویتامین B است. فیبر موجود در آن، به حفظ قند خون در بدن کمک می نماید، زیرا؛ سرعت جذب قند را کاهش میدهد و برای افراد مبتلا به دیابت مفید می باشد.

بامیه دارای موسیلاژ (نوعی فیبر) است که، به کلسترول غذا متصل می‌شود و جذب آن را کاهش می دهد. این گیاه در دفع سموم از بدن موثر می‌باشد. اثر این گیاه در کاهش کلسترول خون، از ویژگی‌های بسیار مفید این سبزی است زیرا، اثرات جانبی داروهای کاهنده کلسترول را ندارد. به طور معمول برای افزایش مدفوع و رفع یبوست، بامیه را باید با سبوس گندم مصرف کرد. موسیلاژ موجود در بامیه روده را نرم می‌کند و خروج مدفوع را آسان   می‌نماید. اسید فولیک موجود در بامیه، سبب کاهش هموسیستئین خون و مانع انسداد رگ‌های خونی را        می‌شود. ویتامین C نیز یکی از آنتی اکسیدان‌های مهم بامیه است. در مجموع بامیه به دلیل داشتن این مواد مغذی و نیز فیبرهای محلول و املاح باعث پیشگیری از بیماری‌های قلبی نیز ‌می‌شود.

نام‌‌های ديگر بامیه

باميا Gombaud، Gimbo، Ketmie comestible، Abelmoschus esulentus، Moench.

مشخصات بامیه

گياهى است از خانواده‌ی پنيرك و از خويشان نزديك پنبه و كنف. باميه ميو‌های  است سيا صلب به قدر گرسنه و شيرين طعم و با اندكى لزوجتى و در غلافى مخمس شكل كه در دو طرف آن اندك باريك است، اين ميوه اكثرا چهار پهلو و پنج پهلو مى‌باشد. نبات آن به اندازه‌ی خطمى است، گياهى است بلند با برگهايى بريده و چاك‌دار كه آن چاك‌‌ها برگ را به چند قسمت تقسيم مى‌كنند و هر قسمت از برگ نوك‌تيز دارد شبيه برگ پنبه. گل‌های  آن درشت و شبيه به گل‌های  پنيرك به رنگ زرد يا سفيد و دانه‌‌های  آن گرد و بى‌بو است. از تمام گياه باميه عطرى شبيه به عطر ميخك متصاعد مى‌شود و ميوه‌ی باميه بيشتر مصرف غذايى دارد. ظاهرا موطن اصلى اين گياه آفريقا و مناطق گرم آسيا است و در مصر فراوان است ولى به‌هرحال به ساير مناطق دنيا رفته است و در حال حاضر در اغلب كشور‌‌ها و مناطق معتدله و حتى سرد كاشته مى‌شود. باميه اصولا يك گياه گرمسيرى است و در شرايط اقليمى گرم چند سال دوام دارد. ولى در مناطق معتدل و سرد چون تحمل سرماى زمستان را ندارد به صورت گياه يك‌ساله درمى‌آيد.

ترکیبات گیاه بامیه

سرشار از اسید فولیک، ویتامین‌های A و C است. همچنین منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B ، منیزیوم، پتاسیم و فیبر غذایی می‌باشد. نصف لیوان بامیه پخته ۲۵ کالری ارزش غذایی دارد لذا، کم کالری است. بامیه ۲ گرم فیبر و۴۶۰ واحد ویتامین A دارد. این سبزی منبع خوبی از، فیبر و ویتامین A است. ۱۳۰ میلی گرم ویتامین C و ۵۰ میلی گرم کلسیم دارد که، ضد پوکی استخوان به شمار می‌آید. ۲۵۶ میلی گرم پتاسیم دارد که ضدفشار خون است.

نحوه مصرف

نحوه مصرف بامیه

مصرف خوراکی

از سبزی خام در تهیه سالاد و از بامیه سرخ شده و یا بخار پز شده، در تهیه انواع غذاها از جمله خورش معروف آن استفاده می‌شود.

ميوه‌ی باميه

طبيعت آن: سرد و تر است.

ويتامين‌‌های  A ۵۲۰ واحد بين‌المللى C،  B ۳۱ ميلى‌گرم در هر صد گرم در ميوه‌ی باميه يافت مى‌شود.

تركيب شيميايى: در هر يك‌صد گرم باميه‌ی خام نارس مواد زير وجود دارد.

آب ۸۸/۹ گرم، پروتئين ۲/۴ گرم، مواد قندى و ساير هيدرات‌های  كربن ۷/۶ گرم، خاكستر ۰/۸ گرم، كلسيم ۹۲ ميلى‌گرم، فسفر ۵۱ ميلى‌گرم، آهن ۰/۶ ميلى‌گرم، سديم ۳ ميلى‌گرم، پتاسيم ۲۴۹ ميلى‌گرم، تيامين ۰/۱۷ ميلى‌گرم، رايبوفلاوين ۰/۲۱ ميلى‌گرم، نياسين ۱ ميلى‌گرم.

خواص درمانى

  1. اگر خورده شود مدرّ است، درد و سوزش مجارى ادرار و سوزاك را درمان مى‌كند، ناراحتي‌های نزل‌های  كه منجر به التهاب يك غشاء مخاطى همراه با ترشح باشد را برطرف مى‌سازد، نرم‌كننده و لطيف‌كننده‌ی پوست است، مقوى بدن است، قوه‌ی باه و ماده‌ی منى را زياد مى‌كند، براى مزاج‌‌های  گرم بسيار مفيد است، غده‌ی پروستات را تقويت مى‌كند.
  2. آن را همراه با تخم و ريشه‌ی آن بجوشانيد و آب آن را صاف نموده و بنوشيد زايمان‌های سخت را تسهيل مى‌دهد.

تذكر: براى سردمزاج‌‌ها مضر است. مردانى كه ماده‌ی منى آنان رقيق است و تعداد درصد اسپرم‌‌‌ها به اين علت كم بوده و به همين علت بچه‌دار نمى‌شوند بايد از خوردن آن پرهيز نمايند.

تخم باميه

خواص درمانى: كوبيده‌ی آن اگر خورده شود نرم‌كننده است، براى سوزاك درمان‌كننده‌ی خوبى است، محرك قلبى و ضد اسپاسم مى‌باشد.

ريشه‌ی باميه

خواص درمانى: آن را بجوشانيد و آبش را بنوشيد و هر روز ادامه دهيد. سفليس را درمان مى‌كند.

توصیه ها

خوردن بامیه به خاطر داشتن اسید فولیک فراوان، به خانم‌های باردار توصیه می‌شود. برای حفظ تاثیر مفید گیاه کورد نظر و آنزیم‌های هضمی آن، باید آن را با حرارت کم یا با بخار ملایم بپزید. برخی آن را خام مصرف می‌کنند، اما اگر بخواهید آن را سرخ کنید بهتر است از مقدار کمی روغن کانولا استفاده نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید