خواص آنتی بیوتیکی سیر و نقش آن در بالابردن میزان مصونیت بدن

کاربر ۵کاربر ۵
1,552 بازدید

در این مقاله درباره خواص آنتی بیوتیکی سیر و توانایی آن در بالا بردن نظام ایمنی بدن بحث می کنیم. در تمام دنیا از سیر برای مبارزه با عفونت استفاده می شود. در قرن گذشته دانشمندان در زمینه توانایی سیر برای از بین بردن باکتری، ویروس، انگل، مخمر و کپک مطالعه و تحقیق کردند و به این نتیجه رسیدند که سیر می تواند بسیاری از ناراحتی های انسان را برطرف سازد. دانشمندان در ضمن به این نتیجه رسیدند که سیر تنها باکتری ها را نمی کشد، بلکه مصونیت بدن در برابر امراض مختلف را بالا می برد.

سیر و داروهای آنتی بیوتیکی

داروهای آنتی بیوتیکی

مساله نقش میکروب در بیماری، ماجرایی مربوط به کمتر از ۱۵۰ سال گذشته است. لویی پاستور نشان داد که میکروب ها مسوول فاسد شدن غذا هستند. پاستور ثابت کرد که ویروس ها علت و مسبب بیماری هستند. پاستور در مقاله ی خود به خواص آنتی بیوتیکی سیر نیز اشاره کرد. بنابراین سیر نخستین آنتی بیوتیکی است که برای نابود کردن میکروب ها مورد استفاده واقع شد. تولید انبوه پنی سیلین در سال ۱۹۴۱ شروع شد، و امروزه از جمله رایج ترین داروهایی است که برای از بین بردن عفونت تجویز می شود. پنی سیلین تاکنون جان میلیون ها انسان را نجات داده است. منتقدان آنتی بیوتیک معتقدند که این دارو در آمریکا بیش از حد نیاز تجویز می شود، و مصرف آن نیز بیش از اندازه متعارف است.

اشکال تئوری میکروب، بی توجهی به این مهم است که همه افرادی که در معرض یک میکروب واحد قرار دارند، ممکن است به بیماری مبتلا نشوند. شخص برای این که در معرض میکروب به آن مبتلا شود باید زمینه مساعدی داشته باشد. عوامل دیگری هم باید در کار باشند که بدن شخص عفونی شود. از بین بردن میکروب تنها نیمی از ماجراست. آنتی بیوتیک ها می توانند دارای عوارض جانبی اندک تا شدید باشند. مصرف زیاده از اندازه آنتی بیوتیک می تواند به تولید مشکلات مزمن گوارشی و تضعیف نظام ایمنی منجر شود.

در عفونت های غیرخطرناک، مانند: سرماخوردگی معمولی، برونشیت، گوش درد مخصوص دوران کودکی یا عفونت های مهبلی، استفاده از داروهای طبیعی نظیر سیر بهتر از مصرف آنتی بیوتیک است. سیر عوارض جانبی مثبتی دارد. سیر هم ویروس ها و هم باکتری ها را نابود می کند. درمان مخمرهای کاندیدا با سیر امکان پذیر است. نظام ایمنی و مصونیت بدن را هم افزایش می دهد.

سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک

سیر یک آنتی بیوتیک

سیر یک آنتی بیوتیک با بعد وسیع است. انواع گوناگونی از باکتری ها را نابود می کند. در جدول روبه رو به امتیازهای سیر نسبت به آنتی بیوتیک های متعارف اشاره شده است:

مقایسه فواید و عوارض جانبی سیر و آنتی بیوتیک

سیرآنتی بیوتیک های متعارف
نظام ایمنیبیشتر می شودکاهش می یابد
فعال علیه ویروس هامثبتمنفی
ایجاد حساسیتبه ندرتزیاد
عفونت کاندیدامنفیمثبت
احتمال خارش پوستمثبتمثبت
احتمال دل به هم خوردگیمثبتمثبت
احتمال اختلال خوابمثبتمثبت
احتمال تبمنفیمثبت
احتمال مسمومیت کلیه هامنفیمثبت
افزایش مقاومت باکتریمنفیمثبت
احتمال شوک های خطرناکمنفیمثبت
احتمال ناراحتی اعصابمنفیمثبت
احتمال اختلال های خونیمنفیمثبت

سیر به عنوان آنتی بیوتیک چگونه عمل می کند؟

خواص آنتی بیوتیکی سیر
  • خوردن سیر خام باکتری های روده را نابود می کند.
  • استعمال سیر خام و یا آب آن به شکل شستشو عفونت های مهبل را از بین می برد.
  • قطره بینی سیر، میکروب های مولد سرماخوردگی و آنفولانزا را از بین می برد.
  • ترکیب های سولفور سیر که از طریق غذا، استنشاق يا مرهم جذب می شود و بعد در داخل ریه تخلیه می شود، باکتری ها و ویروس های ریه و برونش ها را از بین می برد.
  • آب سیر عفونت های پوستی را نابود می کند.

قرن هاست که خواص آنتی بیوتیکی سیر در انسان به اثبات رسیده است. پژوهشگران دیگر، اجزای آنتی بیوتیکی دیگری در سیر پیدا کرده اند. از جمله در جریان یک بررسی معلوم شده است که جز اجون در مقایسه با آلیسین از خواص آنتی بیوتیکی بیشتری برخوردار است. به نظر نمی رسد سایر اجزای سیر مانند آليسين مسموم کننده باشد.

اجزای سیر و خواص آن

در بررسی های دیگر مشخص شد اگر سیر به اندازه مطلوب و مناسب مصرف شود می تواند با میکرو ارگانیسم ها برخورد موثری داشته باشد. درباره اینکه چه مقدار سیر می تواند به ویروس ها و چه مقدار سیر می تواند به سلول های بدن آسیب بزند صحبت زیاد است.

در جریان یک آزمایش مشخص شد که تمرکز ۱/۵ میلی گرم سیر در هر میلی لیتر برای شروع از بین بردن سلول ها کافیست. برای درمان ویروس آنفلوانزا با سیر نیز یک دهم این مقدار کفایت می کند، و یک صدم این مقدار از سیر برای درمان ویروس تبخال را نابود می سازد. آلیسین در تراکم پایین، یک قسمت آليسين در ۱۲۵۰۰۰ قسمت آب، باکتری را از بین می برد که این معادل یک قطره آلیسین در حدود هفتصد گالن آب است.

آزمایش بر روی خواص آنتی بیوتیکی سیر

پژوهشگران هندی با آنکه به پیشگیری یا درمان اسهال خونی با سیر به طور سنتی آگاهی داشتند، تصمیم گرفتند این خاصیت سیر را روی خرگوش های آزمایشگاهی، آزمایش کنند. پژوهشگران در لوله های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که شیره سیر هر چهار نوع باکتری مولد اسهال خونی را از بین می برد. با این علم و اطلاع شیره سیر را به خرگوش هایی که اسهال خونی داشتند، دادند. یک ساعت بعد از مصرف شیره سیر، اثرات درمان کننده آن ظاهر شد. خرگوش ها بدون اینکه آسیبی ببینند سلامتی خود را بازیافتند.

باکتری ها

تاثیر سیر بر باکتری ها

یکی از اشکال ها در ارتباط با آنتی بیوتیک های شیمیایی و عامل تفاوت آن با خواص آنتی بیوتیکی سیر این است که می توانند به مقاوم شدن برخی از باکتری ها کمک کنند. در مراحل اولیه آنتی بیوتیک بخش قابل ملاحظه ای از باکتری ها را می کشد. اما با مصرف طولانی آنتی بیوتیک، آن دسته معدود از باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک تکثیر می شوند و کار به جایی می رسد که باکتری های مولد عفونت در برابر آنتی بیوتیک مقاومت می کنند.

در دهه ۱۹۹۰ در تمام دنیای صنعتی این موضوع، مساله فراوانی تولید کرد. از جمله در آمریکا باکتری های سل مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، به شیوع بیماری سل در میان مردم کمک کرد. باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، یکی از دلایل عفونت های گوش و ادامه و از سرگیری آن بوده است. معمولا بعد از اینکه باکتری از بین رفت تا چند روز مصرف آنتی بیوتیک ادامه پیدا می کند. اما بسیاری از بیماران یا بستگان آنها مصرف آنتی بیوتیک را زود هنگام قطع می کنند. توجه داشته باشید که اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید آن را طبق دستور پزشک تا به آخر ادامه دهید.

اما به نظر نمی رسد که سیر در باکتری ها تولید مقاومت بکند. از این رو می توان از آن برای از بین بردن مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک استفاده کرد. پژوهشگران اروپایی در اواخر دهه ۱۹۷۰ آب سیر را عليه ده نوع مختلف باکتری و مخمر به کار بردند و به این نتیجه رسیدند که سیر برای از بین بردن همه باکتری ها موثر بوده است.

ویروس ها

خواص آنتی بیوتیکی سیر بر ویروس ها

از دیگر اشکال های آنتی بیوتیک های شیمیایی این است که در برابر عفونت های ویروسی کاری از پیش نمی برند. به همین دلیل است که برای مقابله با سرماخوردگی یا آنفولانزا از آنتی بیوتیک کاری ساخته نیست. اما به طور مستقیم از خواص آنتی بیوتیکی سیر برای درمان ویروس سرماخوردگی، آنفلوانزا و تبخال ها استفاده کرد. سیر در ضمن انواعی از نشانه های بیماری های مختلف در انسان و در حیوانات را از بین می برد و یا از شدت آنها می کاهد. در جریان یک آزمایش که روی حیوانات انجام شد، دانشمندان ابتدا عصاره سیر را به یک موش تزریق کردند و بعد ویروس آنفلوانزا را از طریق تنفس به داخل بدن موش راه دادند. آن دسته از موش هایی که سیر خورده بودند بیمار نشدند، اما موش هایی که عصاره سیر به آنها تزریق نشده بود در مجاورت ویروس آنفلوانزا بیمار شدند. بار دیگر در این آزمایش ها پژوهشگران به خاصیت ضدویروسی سیر پی بردند.

در جریان همایش پزشکی سال ۱۹۹۰ در واشنگتن، پزشکان چینی اعلام کردند که سی سال است از سیر برای مداوای بیماران ویروسی استفاده می کنند. ویروس ان سفالیتیس، که در مغز ایجاد می شود اغلب از ویروس تبخال شکل می گیرد. درمان این ویروس با دارو بسیار مشکل است، اما مشخص شده که می توان از خواص آنتی بیوتیکی سیر برای از بین بردن این ناراحتی استفاده کرد.

انگل ها، مخمرها و قارچ ها

دکتر آلبرت شوایتزر، در اوایل قرن بیستم توانست در آفریقا از سیر برای درمان اسهال خونی آمیبی استفاده کند. در بررسی های بعدی معلوم شد که سیر نه تنها برای از بین بردن انگل هایی که تولید اسهال خونی می کنند مفید است، بلکه می توان از آن در برخورد با توکسوپلاسما، کریپ توس پوریدیا و پنوموسیس تیس که جملگی در انسان تولید بیماری می کنند، استفاده کرد. در اغلب بیماران ایدزی کریپ توس پوریدیا و پنوموسیس تیس، تولید عفونت می کنند. می توان از خواص آنتی بیوتیکی سیر برای از بین بردن این عفونت استفاده کرد.

بیماری های قارچی به خصوص روی پای دوندگان و ورزشکاران تولید ناراحتی شدید می کند. شستن محل آلوده با محلول آب سیر در درمان عفونت های قارچی مفید است.

نظام ایمنی بدن

نظام ایمنی بدن

گرچه سیر به باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروارگانیسم های بدن حمله می کند، اما بر قدرت و توان بدن برای مقابله با این مهاجمان نیز می افزاید. قدرت افسانه ای و خارق العاده سیر علیه بیماری عفونی ناشی از ترکیب این دو خاصیت است.

بیست سال قبل درباره نظام ایمنی بدن علم و اطلاع ناچیز داشتیم، تنها بعد از اشاعه بیماری ایدز بود که موضوع مصونیت و ایمنی بدن در بررسی های پزشکی متعارف جایی برای خود باز کرد. حالا می دانیم که نظام ایمنی بدن تعامل پیچیده ای میان سلول ها در بسیاری از بخش های بدن است که جملگی به اتفاق، علیه تهاجم از بیرون تجهیز می شوند. برخلاف سایر سیستم های بیولوژیایی از قبیل جهاز هاضمه و دستگاه تنفس، نظام ایمنی و مصونیتی بدن در اندام بخصوصی قرار ندارد. مغز، خون، کبد، مغز استخوان و سیستم لنفی، طحال، پوست و برخی از غدد اندوکرین جملگی به اتفاق، نظام ایمنی بدن را می سازند.

همانطور که ارتش انسانی ویژگی های خود را دارد، نظام ایمنی بدن هم از همین کیفیت برخوردار است. سربازان خط مقدم جبهه سلول های سفید خون هستند. بی لنفوسیت ها مواد سمی به نام پادتن تولید می کنند. این پادتن میکروب ها را نابود می سازد. وقتی بدن عفونی می شود سلول ها به تعداد کافی برای مبارزه با آن بسیج می شوند. برای مقاوم کردن بدن در برابر یک بیماری خاص، میکروب ضعیف شده آن را به شکل واکسن به بدن تزریق می کنند. با ورود میکروب ضعیف شده پادتن هایی در بدن عليه ورود آتی میکروب به بدن تولید می شود.

سیر تمام انواع سلول ها را تقویت می کند، و بر مقاومت بدن در برابر انواع بیماری ها می افزاید.

بهترین شکل مصرف سیر

مصرف سیر با عسل

اما بهترین شکل مصرف سیر به عنوان یک آنتی بیوتیک کدامست؟ سیر خام تازه بدون تردید خواص آنتی بیوتیکی بیشتری دارد. خواص آنتی بیوتیکی سیر بعد از پختن آن کاهش می یابد. پودر سیر و یا کپسول های سیر، یا خواص آنتی بیوتیکی ندارند و یا اگر داشته باشند بسیار کم است. پژوهشگران چینی به این نتیجه رسیدند که اثر ضد باکتری روغن سیر، بعد از حرارت دادن ۲۰ دقیقه ای سیر به کلی از بین می رود. خواص آنتی بیوتیکی سیر انبار شده هم به تدریج از بین می رود.

مصرف سیر به شکل های زیر توصیه شده است:

  • سیر خیسانده در سرکه. تکه های سیر را در سرکه بیندازید و یک شبانه روز بعد مصرف کنید.
  • سیر عسل. قطعات سیر را در عسل بیندازید و آن را مصرف کنید. خاصیت آنتی بیوتیکی قوی دارد.
  • سیر در آب هویج. سه حبه سیر را در شش اونس آب هویج (هر انس برابر با ۲۸/۳۵ گرم) رنده کنید، چهار تا شش ساعت آن را به حال خود بگذارید و بعد مصرف کنید.
  • سیر برای شستشو. برای مداوای عفونت های مهبلی، سه حبه سیر را با یک پیمانه آب مخلوط کنید، شش ساعت صبر کنید تا محلول ته نشین شود و بعد از آن برای شستشو و ضدعفونی استفاده کنید.
دسته بندی سیر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت