درمان سرطان با سیر

کاربر ۵کاربر ۵
3,826 بازدید
درمان سرطان

سرطان یک بیماری تنها و منحصر به فرد نیست. سرطان انواع و اقسام گوناگون دارد. ویژگی های هر یک از سرطان ها و سرعت رشد آنها متفاوت است. یک دارو یا یک ماده غذایی ممکن است یک نوع سرطان را بهبود بخشد، اما به درمان گونه دیگری از سرطان کمک نکند. بقراط، حکیم یونانی دو هزار سال قبل مصرف سیر را برای درمان سرطان مفید اعلام کرد، اما تا قرن بیستم طول کشید تا دانشمندان دریافتند چگونه ممکن است سیر در بیماری سرطان موثر واقع شود.

همان طور که خواهید خواند دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف سیر می تواند مانع از بروز سرطان معده و برخی دیگر از انواع سرطان ها شود. مصرف سیر نظام ایمنی بدن را برای جنگ با تومورها تقویت می کند، به طوری که هر کس در خطر ابتلا به سرطان باشد و یا هر کس که سرطان دارد، ممکن است از مصرف سیر فایده ببرد. از آنجایی که از هر سه نفر، یک نفر به احتمال زیاد، تا پایان عمر سرطان را تجربه می کند، همه ما در معرض خطر هستیم.

سرطان ریه

بررسی درباره تاثیر سیر در درمان سرطان، یک تحقیق حاشیه ای نیست. بیش از پنجاه سال است که بسیاری از موسسات بزرگ پزشکی در این خصوص بررسی می کنند. نتایج این بررسی ها در بسیاری از نشریه های معتبر پزشکی به چاپ رسیده و می رسد. به تازگی پژوهش مشترکی از سوی موسسه ملی سرطان و انجمن سرطان آمریکا در این خصوص انجام گرفته است.

حکایت نو و جالب سیر در درمان سرطان به ویژه در ۱۰ سال گذشته جالب شده است. بررسی های صورت گرفته در چین، ایتالیا و ایالات متحده جملگی به این نتیجه رسیده اند که سیر برنامه غذایی مناسبی علیه سرطان است. تا قبل از این زمان، در این مورد بررسی هایی آزمایشگاهی در لوله های آزمایش و نیز روی حیوانات انجام شده بود. اما همان طور که گفتیم این بررسی ها به تازگی روی انسان انجام شده که آثار مثبتی برجای گذاشته است.

پژوهش های اولیه سیر در درمان سرطان

پژوهش های اولیه سیر در درمان سرطان

دست کم از سال ۱۹۴۹ درباره خواص ضدسرطانی سیر بررسی هایی صورت گرفته است. در این سال دانشمندان آلمانی متوجه شدند که آلیسین موجود در سیر مانع از رشد تومور در موش ها می شود. در این دوران دانشمندان در صدد یافتن مواد قدرتمندی برای شیمی درمانی بودند تا تومورهای بیماران سرطانی را نابود کند. پژوهش های بعدی نشان داد که این خاصیت در آلیسین وجود دارد. در سال ۱۹۶۴ مشخص شد که عصاره سیر تازه، به جای آلیسین می تواند به طور کامل مانع از رشد سرطان سینه در موش هایی شود که به شدت مستعد این بیماری هستند. در سال ۱۹۸۳، به استناد گزارشی مشخص شد که روغن سیر می تواند مانع از رشد سرطانهای پوستی شود. کمی بعد معلوم شد که سوای آلیسین، اجزای دیگری از سیر نیز می توانند در درمان سرطان نقش داشته باشند. آنچه می خوانید اجزایی از سیر هستند که می توانند مانع از رشد تومورهای سرطانی در حیوانات بشوند:

  • اجوان
  • آلیسین
  • الكيسين
  • آلیل مرکاپتان
  • آلیل متیل تری سولفید
  • دیالیل دی سولفید
  • دیالیل سولفید
  • دیالیل تری سولفید

بررسی های جدید روی حیوانات

در اواخر دهه ۱۹۸۰ بررسی های مفصلی درباره سیر در زمینه درمان سرطان روی حیوانات صورت گرفت. در جریان یک بررسی در سال ۱۹۸۸ مشخص شد که دیالیل سولفید به طور کامل مانع از شکل گیری تومور در موش ها شد. در ازمایش دیگری روی موش ها معلوم شد که اجزای سیر مانع از رشد تومور سرطان های تزریق شده در روده فراخ، پوست، مثانه و طحال شدند.

همه گیری شناسی سرطان از چین تا ایتالیا

درمان سرطان معده

در سال ۱۹۹۱ مطالعات انجام شده در چین و ایتالیا نشان داد که گنجانیدن سیر در برنامه غذایی خطر ابتلا به بیماری سرطان معده را کاهش می دهد. پژوهشگران کالج پزشکی استان شادونگ در چین درباره رابطه میان برنامه غذایی و سرطان معده بررسی کردند. در این برنامه غذایی مصرفی، ۵۶۴ بیمار مبتلا به سرطان معده و ۱۱۳۱ نفر که این بیماری را نداشتند، مورد توجه قرار گرفتند. مشخص شد که اهالی منطقه گانگ شانگ به طور متوسط روزانه بیش از نیم اونس سیر، پیاز، تره فرنگی و سبزی های مشابه مصرف می کنند. اما اهالی منطقه کی زیا این مواد را مصرف نمی کنند. میزان سرطان معده در کانگ شانگ سه چهارم در هزار و در کی زیا چهل در هزار بود.

امروزه مشخص است که ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که بیشترین میزان سرطان معده را دارد. در این کشور سالانه ۱۴۰۰۰ نفر بر اثر سرطان معده جان خود را از دست می دهند. پژوهشگران درباره برنامه غذایی اهالی بخش های مختلف ایتالیا بررسی کردند. در اینجا نیز مانند چین پژوهشگران به مناطقی که بیشترین میزان ابتلا به سرطان معده و نیز مناطقی که کمترین میزان ابتلا به سرطان معده را داشتند توجه کردند. دانشمندان ایتالیایی به این نتیجه رسیدند که مصرف میوه تازه، آب مرکبات، سبزی های خام، ادویه، سیر، روغن زیتون، ویتامین سی C و ای E و بتا کاروتن مقاومت بدن را در برابر ابتلا به بیماری سرطان معده افزایش می دهد.

بررسی دیگری که در سال ۱۹۹۲ انجام گرفت نشانه هایی را حاکی از خاصیت سیر برای جلوگیری از ابتلای به سرطان نشان داد. در این بررسی که در چین و در زمینه ابتلا به سرطان حنجره صورت گرفت مشخص شد کسانی که سیر، میوه و به ویژه مرکبات و سبزی های به رنگ سبز تیره و زرد مصرف می کنند کمتر به سرطان گلو و حنجره مبتلا می شوند.

نقش مهم پیشگیری از سرطان

سلول های سرطانی

پژوهش درباره سرطان در دهه ۱۹۹۰ با تحول شگرفی روبه رو شد. دو دهه مبارزه و جنگ با سرطان راه درمانی پیدا نکرده بود و میزان ابتلای به سرطان در حال افزایش بود. اما تحولی که روی داد در جانب پیشگیری و نه درمان سرطان بود. در حال حاضر تلاش برای پیشگیری، اولویت پژوهش درباره سرطان است. ابن سینا و پزشکان گذشته برنامه های غذایی متعددی برای اجتناب از ابتلا به سرطان پیشنهاد کردند. البته همیشه در زمینه پیشگیری اقدام هایی صورت پذیرفته است اما امروزه بیش از هر زمان دیگری پژوهش ها متوجه پیشگیری است.

یکی از دلایل این تغییر و آنچه سبب شد سیر دوباره مدنظر قرار گیرد انتشار کتاب «برنامه غذایی، سبک زندگی و میزان مرگ و میر در چین» در سال ۱۹۹۰ از سوی دانشگاه آکسفورد و کورنل بود. در این کتاب عادت های غذایی در چین در فاصله سال های ۱۹۸۴-۱۹۷۳ بررسی شده بود. در این بررسی پژوهشگران به این نتیجه رسیدند کسانی که سبزی های حاوی مقادیر سرشار سولفور و از جمله آنها کلم بروکولی، گل کلم، سیر، پیاز و تره فرنگی مصرف می کردند، کمتر به سرطان مبتلا می شدند.

طرح برنامه غذایی برای درمان سرطان

سال بعد، یعنی سال ۱۹۹۰ پژوهش درباره سیر و پیشگیری از سرطان به اوج خود رسید. موسسه ملی سرطان برنامه ۵ ساله ای برای پیشگیری از سرطان ارایه داد. این برنامه باید روی مواد غذایی که می توانستند مانع از ابتلای به سرطان شوند . مطالعه می کرد. از جمله مواد غذایی در نظر گرفته شده می توان به سیر، مرکبات، تخم کتان، ریشه شیرین بیان و سبزی هایی از خانواده جعفری اشاره کرد که سیر در درمان سرطان بیش از هر ماده غذایی دیگر خاصیت پیشگیری و درمانی را دارد.

زنان و سرطان در ایالت ایووا

درمان سرطان روده

در سال ۱۹۹۴ بررسی مبحث سیر در درمان سرطان در آمریکا شدت گرفت. پژوهشگران در مینه سوتا درباره برنامه غذایی و سرطان روده در میان بخش وسیعی از زنان ایالت ایووا بررسی کردند.

سرطان روده فراخ در آمریکا از جمله شایعترین بیماری های سرطانی است. در سال ۱۹۹۱، ۱۱۲۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده شناسایی شدند که از جمع آنها ۵۳۰۰۰ نفر در اثر این بیماری فوت کردند. تنها نیمی از کسانی که با این بیماری مشخص شده بودند ۵ سال زنده ماندند. پژوهشگران معتقدند که با تغییر برنامه غذایی می توان تا ۹۰ درصد از ابتلا به سرطان روده فراخ کاست. بررسی های قبلی نشان داده بودند که مصرف میوه و سبزی احتمالا مهم ترین اقدام برای جلوگیری از این نوع سرطان است.

بررسی روی زنان ایووا نشانه های علمی بیشتری به دست داد. در بررسی ایووا از اشخاص سالم سوال شد که در حال حاضر چه موادی را مصرف می کنند. سلامتی این افراد در سال های بعد به طور مرتب تحت بررسی قرار گرفت. در جریان این بررسی ۴۱۸۳۷ زن ۵۵ تا ۶۹ ساله انتخاب شدند. این زنان در سال ۱۹۸۶ پرسشنامه ای درباره برنامه غذایی خود تکمیل کردند.

در این بررسی درباره ورزش، برنامه غذایی، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی و اطلاعات جمعیت شناسی سوالاتی مطرح شده بود. در پرسشنامه درباره مصرف ۱۲۷ ماده غذایی طی یک سال قبل سوال شده بود. از جمله این مواد غذایی می توان به ۲۹ سبزی و پانزده میوه اشاره کرد. در سال های بعد این اشخاص زیر نظر قرار گرفتند تا معلوم شود چند نفر آنها به سرطان روده مبتلا می شوند. برنامه غذایی کسانی که به سرطان روده مبتلا شدند با برنامه غذایی کسانی که سالم ماندند مقایسه شد. در میان میوه ها و سبزی های مصرفی، هیچکدام به استثنای سیر مانعی در برابر سرطان نبودند. مشخص شد که مصرف سیر در درمان سرطان روده توانسته موثر باشد.

از پیشگیری تا درمان سرطان

سلول های سرطانی و پیشگیری از سرطان

در اغلب موارد ابتدا فعالیت ژنتیکی سلول های بدن از بین می رود. این مرحله مهم می تواند ناشی از مواد شیمیایی آلاینده، اشعه، و از جمله نور آفتاب، ویروس و عوامل ناشناخته دیگر باشد. وقتی سلول با این بیماری روبه رو می شود، ممکن است رشد کند و به شکل تومور درآید. در این مرحله است که اقدام های درمانی شروع می شود. ممکن است تحت تاثیر عواملی تومور رشد نکند، اما بلافاصله سلول های بدخیم تولید می کند. این سلول ها از طریق خون به بخش های مختلف بدن راه پیدا می کنند. سلول های بدخیم در خون با حمله نظام ایمنی بدن روبه رو می شوند. اغلب سلول های سرطانی پخش شده در جریان خون تومورهای جدیدی تولید نمی کنند، اما وقتی در بافت های بدن جای می گیرند و مستقر می شوند می توانند تومورهای جدیدی تولید کنند. با توجه به بررسی های به عمل آمده سیر در هر سه مرحله می تواند در برابر بیماری ایستادگی کند.

شروع درمان سرطان با سیر

سیر با تقویت نظام بدن برای دفع مواد سمی، مانع از ابتلای سلول ها به سرطان می شود. کبد مواد شیمیایی سمی و سایر مواد را از بدن دور می کند. سیر هم کبد را از بیمار شدن مصون نگه می دارد. سیر در ضمن نقش موثری روی آنزیم های ضد سم کبد دارد. این آنزیم ها مواد سمی را متلاشی می کنند تا از ناحیه آنها اقدامی علیه بدن صورت نگیرد. سیر غنی از سولفور به این مهم کمک می کند. سولفور، یک صدم وزن سیر را تشکیل می دهد. ترکیب های غنی و فراوانی از سولفور در سیر وجود دارند.

نقش سیر روی سلول ها در مقابل اشعه

نقش سیر روی سلول ها در مقابل اشعه

ثابت شده است که سیر می تواند از سلول ها در برابر اشعه محافظت کند. توجه داشته باشید که سطح معینی از اشعه در محیط زندگی طبیعی ارزیابی می شود. این اشعه ای است که از خورشید پخش می شود. اما اشعه می تواند به ابتلای بدن به سرطان پوست کمک کند. سوای اشعه خورشید، تشعشع های دیگری نیز در محیط وجود دارد که از جمله آن می توان به تشعشع های تولید سلاح های اتمی اشاره کرد. در مناطق پیرامون کارخانه های هسته ای آمریکا میزان سرطان بیشتر است. دفع زباله های هسته ای نیز موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو محافظت از بدن در برابر اشعه یکی از اقدامات مهم برای برخورد با بیماری سرطان در قرن بیست و یکم است.

تاثيرات ضد توموری سیر

سیر تاثيرات ضد تومور فراوان دارد و این نشان می دهد که می توان از سیر در درمان سرطان و نیز برای پیشگیری استفاده کرد، این همان مطلبی است که بقراط در دو هزار سال پیش به ما گفت. یکی از روش های بررسی درباره سرطان، کشت سلول های سرطانی در بدن موش است. بعد با تزریق مواد مختلف بررسی می شود کدام مواد می تواند مانع از رشد سلول و تومور شود. البته در این بررسی موضوع پیشگیری دیگر مطرح نیست زیرا سلول سرطانی پیشاپیش وارد بدن حیوان شده است.

در جریان یکی از همین بررسی ها مشخص شد که سیر می تواند تومور سرطانی را کوچکتر کند. دکتر بنجامین لاو، استاد دانشکده پزشکی در دانشگاه لومالیندا کالیفرنیا با یک سلسله آزمایش هایی روی موش ها، ثابت کرد که مصرف سیر می تواند روی رشد تومورهای سرطانی تاثیر جدی بگذارد. در جریان یک آزمایش دیگر روی موش های مبتلا به تومور، سیر را به شکل تزریق و نیز به شکل خوردنی به موش ها دادند. در موش هایی که عصاره سیر به آنها تزریق شده بود، رشد تومور سرطانی ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافت. رشد تومور در موش هایی که سیر را از طریق دهان مصرف کرده بودند ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش نشان داد.

مکانیزم های ضد سرطانی

تاثیرات سیر بر تومورها

دانشمندان هنوز به مکانیزم های ضد سرطانی در سیر پی نبرده اند، اما نظریه هایی در این زمینه ارایه شده است. در اینجا بار دیگر موضوع سولفور مطرح می شود. بعضی از تومورها خود دارای سولفور فراوان هستند. دانشمندان معتقدند که وجود مقادیر فراوان سولفور در سیر تومور را گیج می کند و مانع از آن می شود که سولفور بیشتری تولید کند.

مکانیزم دیگری می تواند ناشی از وجود سلنیوم در سیر باشد. سلنیوم به تنهایی تاثیرات ضد سرطانی فراوان دارد. سلنیوم ارگانیک موجود در سیر در مقایسه با سلنیوم های غیر ارگانیک تاثیرات مفیدتری در درمان سرطان دارد. در این میان سیرهایی که در محیط های سرشار از سلنيوم کشت می شوند، در مقایسه با سیرهای دیگر خاصیت ضد سرطانی بیشتری دارند و این نشان می دهد که سلنیوم موجود در سیر در درمان سرطان نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.

سیر، شیمی درمانی و پرتوافکنی

پرتو درمانی

و بالاخره به این مطلب می رسیم که سیر می تواند از عوارض جانبی شیمی درمانی بکاهد. شیمی درمانی اغلب تولید ناراحتی فراوان می کند. از شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. اما شیمی درمانی بسیاری از سلول های سالم بدن را نیز نابود می کند. در جریان بررسی ای در ژاپن، گروهی از زنانی که شیمی درمانی و اشعه درمانی می شدند سیر مصرف کردند. معلوم شد بیمارانی که سیر مصرف کرده بودند، از بسیاری از عوارض جانبی شیمی درمانی برحذر ماندند. در واقع ۶۷ درصد زنانی که سیر مصرف کرده بودند با هیچ عارضه جانبی روبرو نشدند و بازهم با تاثیرات فراوان سیر در درمان سرطان روبرو هستیم.

دسته بندی سیر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “درمان سرطان با سیر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت