مزاج میوه ها

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
2,248 بازدید
مزاج میوه ها

در این مقاله  با مزاج میوه ها همراه شما هستیم .

در جدول زیر میتوانید با میوه ها و مزاج آن ها و مصلح هر یک آشنا شوید.

نامنام سنتینوع مزاجدرجهمصلح
آلبالوقراصيای

 

ترش

سرد و خشک2-1عسل
آلو و آلوچهاجاصسرد و تر عناب، گلنگبین، کندر، عسل، زنیان، زیره، روغن
آناناسانناسگرم و تر آب انار، آب لیمو، عسل
ازگیلکنوس طبریسرد و خشک2-1انیسون، عسل، عود هندی
انار شیرینرمانسرد و تر1زنجبيل پرورده، انار ترش
انار ترشرمان حامضسردو خشک2عسل
انبهانبجگرم و خشک2زنجبیل، نمک، مویز، شربت زرشک، روغن زیتون
انجیر

 

تازه

تینگرم و تر1-2سکنجبین، شربت ریواس، شربت بالنگ
انجیر

 

خشک

 گرم و تر2-1گردو، آویشن، انیسون، بادام
انگورعنبگرم و تر1تخم کرفس، غذاهای ترش، سکنجبین
بهسفرجلمعتدل در

 

گرمی و سردی و تر

1عسل، انیسون، مربا نمودن آن با عسل
بالنگاترجسرد و خشک3عسل، بنفشه، شربت انجیر، شربت خشخاش
پرتقالکونلهسرد و تر

 

سرد و

خشک

 عسل، گلنگبین

 

عسل، گلنگبین

تمر هندیتمر هندیسرد و خشک1-2کتیرا، خشخاش، عناب، بنفشه، لعاب به دانه
خرماتمرگرم و تر2-1آب انار، بادام، سکنجبین، خشخاش، گلاب، سرکه،

 

کاهو

دارابی سرد و تر عسل، گلنگبین
زالزالکزعرورسرد و خشک انیسون، عسل، عود هندی
زردآلومشمشسرد و تر2عسل، انیسون، زنیان، مصطکی، زیره، روغن زیتون
زرشکامبرباریسسرد و خشک3میخک، شکرسرخ و شیرینی های طبیعی
زغال اختهکروندهسرد و خشک1عسل، گلنگبین
زیتونزیتونگرم و

 

خشک

1مغز گردو، مغز بادام، سرکه، عسل، شیرینی های

 

طبیعی

سنجدغبيراسرد و خشک1-2عسل، شکرسرخ
سیبتفاحگرم و تر1-2دارچین، گلنگبین، غذاهای لطیف
شفتالوخوخسرد و تر2و عسل، مربای زنجبیل
شلیل سرد و تر عسل، گلنگبین، انیسون، زنیان، مصطکی، زیره، روغن زیتون
غورهحصرمسرد و خشک2گلنگبین، شربت خشخاش، انیسون
قیسی گرم و تر عسل، انیسون، زنیان، مصطکی، زیره
کنارسدرسرد و خشک1-2سکنجبین، گلنگبین، مصطکی

کیوی

 سرد و تر عسل، گلنگبین
گریپ فروت سرد و خشک عسل، گلنگبین
گلابیکمثریگرم و تر۱-۰عسل، دارچین، هل، رازیانه، مربای زنجبیل، کندر،

 

زیره

گیلاس شیرینقراصياگرم و تر1جوارشات گرم مقوی، مسهل و ملین
لیموشیرین سرد و تر عسل، گلنگبین
موزطلحگرم و تر0-2نمک، مربای زنجبیل، عسل، سکنجبین بزوری معتدل
مویززبيبگرم و تر2-1سکنجبین، خشخاش، عناب، آب میوه های ترش
نارگیلنارجیلگرم و خشک2-1عسل، میوه های ترش، لیمو، هندوانه
نارنگی سرد و تر2عسل، گلنگبین
ولیکزعرورجبلیسرد وخشک عسل، گلنگبین
هلوخوخسرد و تر3عسل، مربای زنجبیل
نارنجنارنجسردو خشک عسل، گلنگبین

آشنایی با مزاج میوه ها

مزاج میوه ها – آلبالو Prunus cerasus

آلبالو

قابض، تقویت کننده معده و کبد گرم، برطرف کننده تشنگی و حرارت و اسهال و استفراغ صفراوی می باشد. آلبالو خشک شده از تازه آن قابض تر است. خوردن شیره هسته آلبالو با رازیانه برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه و مجاری ادراری بی نظیر است. خوردن یک مثقال صمغ درخت آلبالو با آب سرد در رفع سرفه مزمن مفید است.

دیدگاه طب نوین نسبت به آلبالو

مصرف آب میوه آلبالو خواص آنتی اکسیدان و ضدالتهابی دارد. عصاره هسته آلبالو نیز در درمان بیماریهای التهابی و نیز جلوگیری از گسترش آسیب عضله قلبی بعد از سکته قلبی موثر است.

مزاج میوه ها – آلو Prunus domestica

آلو

طبیعت میوه آلو سیاه رسیده شیرین اعلا درجه اول سرد و درجه دوم تر است. برای سردرد گرم و تب های صفراوی و تشنگی و حرارت قلب و خارش بدن مفید است. آلو به سبب خاصیت تقطيع و تلطیف خود اخلاط فاسد را نرم کرده و از معده و روده خارج می کند ملین می باشد و اگر خلط فاسد در بدن وجود نداشته باشد ملین نبوده و موجب دفع اخلاط مفید نمی شود.

در افراد سردمزاج یا کسانی که معده سرد دارند آلو بهتر اس اب عسل میل شود. کسانی که از بیماریهای طحال رنج می برند قبل از غذا آن را میل کرده و تا از معده خارج نشده، غذای دیگری نخورند.

اگر آلوی خشک را با آب پخته صاف کنید و با عسل یا ترنجبین یا شکر میل کنید مسهل قوی تری است. ضماد برگ آلو با سرکه در زیر ناف برای کشتن کرم روده مفید است.

دیدگاه طب نوین نسبت به آلو

مطالعه ای در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نشان داد که مصرف آلو در موش های حامله باعث تقویت استخوان سازی و محکم شدن استخوان در جنین این موشها شد. مصرف آلو باعث بروز آپوپتوز (خودکشی سلولی) در سلول های سرطانی روده بزرگ شده و از پیشرفت سرطان جلوگیری می کند. آلو در کنترل فشار خون نیز نقش دارد.

مزاج میوه ها – انار Punica granatum

انار

قليل الغذا، تولید کننده خلط صالح، باز کننده انسداد، مدر ادرار و نفاخ بوده، برای تقویت کبد و طحال، زردی، درد سینه و سرفه گرم، گرفتگی صدا و خارش مفید است. در گرم مزاجان موجب تقویت نیروی جنسی می شود. خوردن انار با پیه آن (پرهه های وسط آن برای معده مفید است اما خوردن آن بعد از غذا باعث فساد غذا و ضعف معده شده و مصرف آن برای بیماران تب دار مضر است.

اگر سر میوه انار شیرین را سوراخ کرده و داخل آن را به دفعات با روغن بادام شیرین یا بنفشه پر کرده تا جایی که دیگر گنجایش نداشته باشد و آن را روی آتش بگذارید تا روغن را جذب کند بعد آن را بمکید برای درد سینه و سرفه مزمن خشک نافع است. هم چنین آب انار را در شیشه کرده، در آفتاب بگذارید که غلیظ شود و در چشم بکشید باعث افزایش قدرت بینایی می شود (هر چه بیشتر بماند بهتر است).

دیدگاه طب نوین نسبت به انار

مصرف انار تاثیر زیادی بر عروق دارد. انار محل ضایعات آترواسکلروتیک را کوچک کرده و ضخامت دیواره رگها را در عروق بیماران قلبی تحت درمان دارویی کاهش می دهد. انار باعث کاهش فشار خون سیستولیک می شود. به علاوه انار خواص پایین آورنده قند خون در افراد دیابتی دارد.

مزاج میوه ها – انجیر Ficus carica

انجیر

انجیر تازه کثیر الغذاتر از سایر میوه ها، لطیف کننده، تحلیل برنده، تسکین دهنده حرارت و تشنگی، عرق آور و ملین و مسهل (به خصوص مصرف آن قبل از غذا) بوده برای تقویت مغز و کبد، رفع انسداد کبد و طحال، صرع، بیماریهای ریه، خشونت سینه و سرفه، وسواس و بواسیر مفید است.

خوردن آن با انیسون تا ۴۰ روز صبح ناشتا چاق کننده بدن است. در سردمزاجان و بیماری های رطوبی خصوصا درد کمر و مفاصل و بیماریهای مجاری ادراری بسیار مفید است.

زیاد خوردن انجیر تازه برای دندان و کسانی که کبد و معده ضعیف دارند مضر است. خشک آن در خواص از تازه ضعیف تر می باشد. انجیر با بادام و پسته برای اصلاح بدن های ضعیف و تقویت مغز مفید است.

دیدگاه طب نوین نسبت به انجیر

مصرف میوه انجیر در رژیم غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان یبوست دارد. به علاوه انجیر منبع سرشاری از کلسیم، آهن، منیزیوم و منگنز بوده و از تخریب استخوانها و مفاصل در بیماری هایی مثل استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید جلوگیری می کند.

مزاج میوه ها – انگور Vitis vinifera

انگور

بهترین انگور، انگوری است که رسیده، شیرین، شاداب، دانه درشت و پوست نازک باشد. از لحاظ انواع، بهترین نوع انگور به ترتیب عسگری، صاحبی، ریش بابا و کشمشی هستند. انگور نباید بلافاصله پس از چیده شدن مصرف شود بلکه بهتر است که از چیدن انگور، یک روز بگذرد و سپس آن را میل نمایید.

میوه انگور تولید کننده خون صالح، تعدیل کننده اخلاط غليظ، دفع کننده اخلاط سوداوی و سوخته و چاق کننده بدن است. آب آن برای بیماری های سینه و ریه مفید می باشد. برای کسانی که معده های مرطوب و انسداد کبد و طحال و کلیه دارند مضر است.

آب انگور را جوشانده به طوری که دو سوم آن بسوزد و غلیظ و مایل به ترشی باشد (در گیلان به آن دوشاب ترش گویند) برای سینه و ریه و کلیه و مثانه مفید، ملین طبع و تحریک کننده نیروی جنسی می باشد.

مصرف آن برای سردمزاجان مضر و زیاد خوردن آن در گرم مزاجان تولید صفرای غلیظ می کند. انگور تازه نفاخ بوده و انگوری که کمی پوست آن پژمرده است، غذاییت بیشتر و نفخ کمتری دارد. انگور اگر بیش از حد خورده شود کبد را خسته می کند و به اعمال حیاتی آن صدمه می زند.

حتی در رژیم انگور که فرد فقط انگور مصرف می کند نباید در روز بیش از ۳ کیلوگرم انگور مصرف کرد. توصیه می شود که افرادی که زیاد انگور مصرف می کنند، پوست آن را بکنند و هسته را نیز دور بیاندازند تا اختلالی در دستگاه گوارش ایشان پیش نیاید.

نکته دیگر اینکه مصرف سرکه انگور با شیره انگور و در واقع تهیه شربتی که آن را سرکه شیره مینامند، مضرات افراط در مصرف انگور را برطرف می کند.

غوره تسکین دهنده حرارت خون و صفرا، قطع کننده بلغم معده، مقوی کبد و بدن بوده و موجب ضعف معده های سرد و نیروی جنسی و ایجاد یبوست می شود.

دیدگاه طب نوین نسبت به انگور

دیدگاه طب نوین نسبت به انگور

دکتر نوو (Neveu) با مطالعات متعدد خود ثابت کرده است که آب انگور یکی از مقوی ترین غذاها و بهترین مرمت کننده اعضای بدن است و از حیث تولید انرژی در بدن بسیار قابل توجه است. به طوری که یک لیتر آب انگور ۹۰۰ کیلوکالری انرژی تولید می کند، حال آن که یک کیلو سیب زمینی ۶۶۰ کیلوکالری و یک لیتر شیر ۷۰۰ کیلوکالری انرژی ایجاد می کند.

پروفسور او برتن (Aubertin) به کلیه کسانی که نیاز به تصفیه خون دارند مانند مبتلایان به اوره بالا، مبتلایان به فشار خون، بیماران کبدی، افراد چاق، کسانی که حرکت نمی کنند و یکجا می نشینند، بیماران دچار نقرس و روماتیسم مصرف انگور را توصیه می کند. انگور به خاطر دارابودن خاصیت آنتی اکسیدان، بر ضد بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان خون عمل می کند.

در بیماری های کلیه از نوع نفریت هایپرکلر میک که ورم در اعضای مختلف بدن از جمله پاها و صورت و زیر پلک چشم ایجاد می شود، آب انگور را می توان به عنوان بهترین غذا تجویز کرد.

در ازوتمی نیز تجویز آب انگور در ظرف چند روز اوره خون را کم می کند. به طور کلی انگور، اسید اوریک و اوره ها را از بدن دفع می کند. بنابراین خون را تصفیه کرده و در حفظ جوانی و شادابی و جلوگیری از خمودگی و پیری موثر است.

مزاج میوه ها – خرما Phoenix dactylifera

خرما

بهترین خرما نوع پوست نازک و دارای قسمت گوشتی زیاد و هسته کوچک، شیرین و بی ریشه (بدون الیاف) است. خرما کثیر الغذا و تولید کننده خون متین است. در امراض سرد و بلغمی، کمردرد و سایر بیماری های مفصلی و بیماری های ریوی سرد مفید است.

خیساندن خرما در شیر تازه همراه با دارچین در تقویت نیروی جنسی مفید است.

مداوم خوردن آن با مغز بادام فوق العاده چاق کننده بدن، محرک نیروی جنسی، مقوی کليه و ملین می باشد. زیاد خوردن آن در گرم مزاجان و سرزمین های گرم برای دندان، چشم، حنجره مضر، باعث تولید خون سوخته و سوداوی و ایجاد سردرد می شود.

خرما سنگین و دیرهضم است و در کسانی که انسدادهایی در کبد و طحال دارند، نباید مصرف شود.

دیدگاه طب نوین نسبت به خرما

خرما به علت داشتن موسيلاژ نرم کننده سینه و ضد سرفه است. مصرف خرما در بارداری باعث آرامش دوران بارداری و مصرف آن در شیردهی باعث افزایش شیر می شود. خرما اثرا آنتی اکسیدان قوی دارد و بر ضد بسیاری از سرطان ها مثل سرطان های دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی عمل می کند.

مزاج میوه ها – شفتالو Prunus persica

شفتالو

ملین، تسکین دهنده خون و صفرا و تشنگی بوده، برای خنک کردن مغز و مرطوب کردن مزاج سودا به خصوص سودای سوخته و تبهای صفراوی و دموی و رفع بوی بد دهان مفید می باشد.

در مزاجهای گرم موجب تحریک اشتها و هم چنین میل جنسی شده و برای سردمزاجان و بیماری های سیستم عصبی مضر است. شفتالوی رسیده را آب گرفته و بگذارید تا ته نشین شود و آب صاف بالای آن را با شکر یا ترنجبین و یا شیر خشت میل کنید مسهل صفرا بوده و اخلاط سوخته و گرم را دفع می کند.

دیدگاه طب نوین نسبت به شفتالو

مصرف هلو کارایی داروهای شیمی درمانی در بدن بیماران را بالا برده و مانع از آسیب دیدن کبد و کلیه در اثر شیمی درمانی می شود. هلو مانع از رشد سلول های سرطانی در روده بزرگ می شود.

مزاج میوه ها – گلابی Pyrus communis

گلابی

بهترین گلابی بزرگ، پوست نازک و شیرین و رسیده آن است. در خواص از سیب بهتر بوده و مفرح، تقویت کننده قلب و معده، تصفیه کننده خون و ملین می باشد. در رفع تشنگی، تنگی نفس و سوزش مثانه مؤثر است.

خوردن آن بعد از غذا مانع صعود بخارهای معده به مغز شده و از بروز بیماری های عصبی جلوگیری می کند. زیاد خوردن آن برای افراد سردمزاج و کسانی که ضعف معده دارند باعث ایجاد نفخ و کولیت می شود (به خصوص نارس آن). خوردن گلابی با معده خالی و نوشیدن آب بعد از خوردن آن برای بدن مضر می باشد.

دیدگاه طب نوین نسبت به گلابی

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ در مکزیک مشخص شد که مصرف روزانه گلابی میزان کلسترول خون را در افراد سیگاری کاهش می دهد و به ان. ترتیب از بروز بیماری قلبی در افرادی که دو ریسک فاکتور مصرف سیگار و کلسترول بالا را دارند، پیشگیری می کند.

مزاج میوه ها – زردآلو Prunus armeniaca

زردآلو

بهترین زردآلو، رسیده، شیرین و با پوست لطیف است که مغز هسته آن نیز شیرین باشد و خشک کرده (برگه زرد آلو) آن بهتر از تازه آن است. باز کننده انسداد و ملین و برطرف کننده بدبدیی دهان است اما زود در معده متعفن شده و باعث نفخ، آروغ ترش و تب های عفونی می شود.

آشامیدن آب پخته آن مانع جوشش خون و صفرا، تسکین دهنده تشنگی و مسهل صفرا بوده، در رفع آروغ و بوی بد دهان و التهاب معده مؤثر است.

برای سردمزاجان مضر بوده، زیاد خوردن آن موجب برص (ویتیلیگو) می شود. ناشتا خوردن میوه زردآلو، خوردن آن بلافاصله بعد از غذا و هم چنین خوردن آب بعد از آن فوق العاده مضر می باشد.

دیدگاه طب نوین نسبت به زردآلو

زردآلو با خاصیت آنتی اکسیدانی خود از کبد و کلیه در مقابل آسیب ناشی از مسمومیت با الكل و سایر مواد شیمیایی و داروها محافظت می کند. این خاصیت زردآلو باعث می شود که آثار مخرب اشعه ایکس بر اندام تناسلی افرادی که در معرض آن قرار دارند، کاهش یابد. عصاره زردآلو و مغز هسته آن خواص ضدباکتریایی نیز دارند.

مزاج میوه ها – زرشک Berberis vulgaris

زرشک

تسکین دهنده صفرا و خون و تشنگی و حرارت معده و کبد، تقویت کننده قلب و کبد و معده گرم می باشد. به تنهایی یا با داروهای گرم مانند دارچین و عسل و … برای تقویت کید سرد و تر و باز کردن انسداد مجاری کبدی و سردی احشا مفید است. آب زرشد مانع تهوع و استفراغ است. مصرف زیاد آن برای سردمزاجان بلغمی و سوداوی و نیز در زمان حاملگی مضر است.

دیدگاه طب نوین نسبت به زرشک

در مطالعات طب جدید اثرات ضد فشارخون و گشاد کنندگی عروق زرشک به اثبات رسیده است. به علاوه زرشک از گسترش آسیب عضله قلبی پس از سکته قلبی جلوگیری می کند. زرشک خواص ضد دیابتی نیز دارد.

مزاج میوه ها – زیتون Olea europaea

زیتون

بهترین آن زیتون سبز رسیده است که در آب و نمک پرورده شده و همراه غذا میل شود که در این صورت تقویت کننده معده است. زیاد خوردن آن در گرم مزاجان باعث سوختن اخلاط می شود. بخور زیتون سیاه رسیده با هسته، جهت تنگی نفس و امراض ریه مفید است.

ضماد برگ آن جهت التیام پوست، زخم چشم و ورم های گرم و جویدن برگ آن برای آفت دهان مفید است. مضر ریه بوده که برای جلوگیری از آن باید با عسل مصرف شود. روغن آن مسهل قوی بوده و تنقیه آن جهت کولیت التهابی و انسدادی، درد کمر و مفاصل مفید است.

چرب نمودن بدن (روغن مالی) با آن جهت دردهای سرد مفید بوده و برطرف کننده تعفن اخلاط و مقوی اعضاست. روغن مالی سر با روغن زیتون مو را خوش حالت کرده و مانع از ریزش آن می شود.

دیدگاه طب نوین نسبت به زیتون

مصرف روغن زیتون با اثر آنتی اکسیدانی خود از بروز بیماری های قلبی، سرطان، استئوپورز، آلزایمر و سندروم پیش از قاعدگی جلوگیری می کند. اسید اولئیک موجود در روغن زیتون از بروز سرطان کولون و پستان جلوگیری می نماید.

مصرف روغن زیتون از رسوب چربی در دیواره عروق جلوگیری کرده و باعث کاهش دادن فشار خون می شود. روغن زیتون اثر ضد میکروبی هم دارد و در درمان عفونت های دستگاه تنفس، روده و دستگاه تناسلی موثر است. برگ زیتون نیز خاصیت ضد دیابتیک دارد.

مزاج میوه ها – لیمو شیرین Citrus limetta

مزاج میوه ها - لیمو شیرین

لطیف کننده و قطع کننده اخلاط لزج غلیظ می باشد. جهت سردرد گرم و سرگیجه ناشی از صعود بخارات غلیظ به سر، ورم گرم حلق و تنگی نفس سوداوی، جوشش خون و صفراء التهاب معده و استفراغ صفراوی مفید است. برای تبهای دموی و صفراوی مفید بوده و باعث تقویت معده و کبد گرم می شود.

برای افراد سردمزاج و سرفه مضر بوده و زیاد خوردن آن با معده خالی باعث ضعف معده می گردد. لیمو را از وسط دو نیم کرده و گرم نمایید و طرف بریده را روی پیشانی بمالید موجب تسکین سردرد گرم می شود.

دیدگاه طب نوین نسبت به لیمو شیرین

عصاره برگ میوه لیموشیرین خواص ضد فشار خون و عصا پوست آن خواص ضد دیابتیک دارد.

مزاج میوه ها – موز Musa paradisiaca

موز

کثیر الغذا و چاق کننده و دیرهضم، قابض و برطرف کننده ضعف کلیه بوده و خون غلیظ تولید می کند. ملین سینه بوده، جهت سرفه خشک و خشونت حلق و رطوبت معده مفید می باشد.

دیرهضم و نفاخ است و زیاد خوردن آن به خصوص در مزاج سرد و مرطوب و در سرزمین های رطوبی، موجب تولید باد در بدن و خون غلیظ بلغمی و کولیت و انسداد عروقی می شود. ناشتا خوردن آن و نوشیدن آب بعد از خوردن آن بسیار مضر می باشد.

دیدگاه طب نوین نسبت به موز

مصرف میوه موز و نیز عصاره پوست موز در درمان زخم های دستگاه گوارش (به خصوص زخم معده موثر است. مصرف ژل تهیه شده از عصاره پوست موز به صورت موضعی در بهبود محل زخم های جراحی موثر است.

مزاج میوه ها – مویز Currant

مویز

بهترین مویز نوع چاق و پرگوشت، شیرین و کم دانه آن و بدترین مویز نوع خشک و کم گوشت و پردانه آن است.

مویز هضم کننده غذا، گرم کننده کل بدن به خصوص کليه و مثانه، تحلیل برنده باد، تقویت کننده معده و کبد و کلیه و مثانه، بازکننده انسداد عروقی، مدر، ملین، محرک نیروی جنسی سردمزاجان و تولید کننده خون صالح بوده، موجب تنقیه ریه و سینه از اخلاط لزج می شود.

خوردن آن با عسل باعث افزایش قدرت نفوذ و رسیدن آن به اعماق بدن می شود.

زیاد خوردن آن در گرم مزاجان و سرزمین های گرم، سوزاننده خون و غلیظ کننده اخلاط، مولد بیماری های سوداوی به خصوص طحال و مغز می باشد. در روایات به خواص متعدد مویز اشاره شده است.

از جمله افزایش حافظه و قدرت فهم، تسکین صفرا و دفع بلغم، کاهش غضب و اصلاح خلق و خو، خوشبو کردن تنفس و… همچنین مداومت بر خوردن ۲۱ عدد مویز سرخ ناشتا موجب پیشگیری از بسیاری از بیماریها میشود.

کشمش در خواص مانند مویز بوده و بهترین آن، نوعی است که از انگور عسکری تهیه شده باشد.

دیدگاه طب نوین نسبت به مویز

مصرف مویز با حفظ PH دهان و اثر داشتن بر علیه باکتری های عامل پوسیدگی دندان، به سلامت دهان و دندان کمک می کند. مصرف مداوم مویز باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود.

مزاج میوه ها – نارنج Citrus aurantium

مزاج میوه ها - نارنج Citrus aurantium

آشامیدن آب نارنج با شکر مسهل و مدر صفرا و تسکین دهنده عطش و حرارت می باشد. پوست زرد آن مفرح بوده و خوردن خشک کرده پوست آن با آب برای رفع استفراغ و درد شکم و روده و اخراج کرم شکم مفید است ولی قبل از آن باید معده را از اخلاط نامناسب پاک کرد.

برای رفع سرفه گرم و نزله ریه، نارنج را از وسط دو نیم کرده و تخم های آن را خارج کنید و قدری نبات روی آن پاشیده بر آتش بگذارید تا دو سه جوش بخورد سپس برداشته و نیم گرم بمکید. ضماد پخته پوست و مغز و تخم نارنج با سرکه جهت خارش بدن و جوش های سر و نرم کردن پوست و مو مفید است.

ضرر آب میوه نارنج برای اعصاب کمتر از سایر ترشیها بوده ولی زیاد خوردن آن کبد را ضعیف می کند به خصوص اگر ناشتا مصرف شود. عرق بهار نارنج، مقوی مغز و مفرح و اشتها آور و مانع تپش قلب است و آشامیدن آن با آب کرفس سنگ کلیه و مثانه را دفع می کند.

دیدگاه طب نوین نسبت به نارنج

نارنج با خاصیت آنتی اکسیدانی خود از آسیب کبدی ناشی از دیابت جلوگیری می کند. به علاوه این خاصیت آنتی اکسیدانی مانع از آسیب دیدن ریه در اثر مسمومیت با کروم می شود. اثر دیگر نارنج بر ریه، از بین بردن سلول های سرطانی در این عضو است.

بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار                       خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

گو نظر باز کن و خلقت نارنج ببین                         ای که باور نکنی في الشجر الاخضر نار

سعدی

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت