توت فرنگی (Fragaria Vesca)

301
توت فرنگی

معرفی گیاه توت فرنگی

توت فرنگی گیاهی است، از خانواده گل سرخ که، دو نوع ساقه راست و خوابیده دارد. گلهای آن منظم و به رنگ سفید می‌باشد. قسمت مورد استفاده خوراکی توت‌فرنگی در حقیقت نهنج گل آن است که، به تدریج بزرگ شده و به میوه توت‌فرنگی معروف است.

این میوه به حالت خودرو در بعضی نواحی شمالی ایران وجود دارد و بعضی اوقات به دلیل خوش طعمی، میوه آن را به طور مصنوعی پرورش می‌دهند. همه قسمت‌های این گیاه مصرف دارویی داشته و از برگ و ریشه آن که، حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است، به عنوان ضداسهال و ادرار آور استفاده می‌شده است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که دریافت روزانه یک واحد توت‌فرنگی باعث افزایش قابل توجهی در مقدار فولات خون شده و فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. فولات، مقدار هموسیستئین خون را کاهش می‌دهد. این مطالعات اهمیت مصرف آن را در برنامه غذایی بعنوان عامل بهبود عملکرد سیستم قلبی-عروقی نشان می‌دهد. این میوه باعث بهبود عملکرد حافظه و کنترل آرتریت روماتوئید می‌شود.

توت‌فرنگی از تصلب شرائین جلوگیری می‌نماید.  اشتها آور است. برای درمان یبوست مؤثر است. این میوه به علت داشتن آهن و ویتامین C در خونسازی بدن مؤثر است و به علت دارا بودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان، استحکام دندان‌ها و ترمیم شکستگی استخوان‌ها بسیار مؤثر است.

توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین C در درمان بیماری لثه مؤثر بوده و به هضم غذا کمک زیادی می‌کند. ویتامین A موجود در توت باعث رشد ناخن‌ها و تقویت چشم می شود. خوردن توت فرنگی، باعث پاک شدن خون از مواد مضر و زاید مثل اوره، اسیداوریک و چربی می شود و نیز درمان کننده نقرس است.این میوه سرشار از ویتامین و فاقد چربی اشباع است و کالری کمی دارد.

توت‌فرنگی

ترکیبات گیاه

از ترکیبات مهم توت فرنگی می توان، «تانن»، «وسیلاژ»، «قندهای مختلف»، «سالیسیلات ها» و به خصوص «اسیدهای میوه» را نام برد. توت فرنگی، منبع خوبی از فیبر، ویتامین C، فولات، پتاسیم و آنتی اکسیدانها می‌باشد که، این مواد مغذی باعث افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها و در کل ارتقاء سلامتی بدن می‌شود.

این میوه دارای مقادیر بالایی از، آنتی اکسیدان‌ها مانند «الاژیک اسید» و «آنتوسیانین» ” می‌باشد و حاوی موادی چون فسفر، منیزم، پتاسیم و مقداری آهن بوده که، در بدن تولید انرژی کرده و خستگی را برطرف می‌کند و به علت داشتن ویتامین B، در کاهش اضطراب مؤثر است.

نحوه مصرف

نحوه مصرف توت‌فرنگی

مصرف خوراکی:

توت فرنگی به صورت خام، جوشانده، مربا، شربت و بستنی استفاده می‌شود.

 دم کرده:

دم کرده برگ توت فرنگی، در زیاد کردن ادرار و شیر بانوان مفید است و می‌تواند نقرس و سنگهای مثانه را معالجه کند.

شیرابه:

اگر توت‌فرنگی را له کنید و در آب بریزید، نوشابه ای به دست می‌آید که، برای درمان تبهایی که با بیماری‌های التهابی همراه می‌باشد، بسیار مفید است.

توصیه ها:

باید بدانیم که مصرف روزانه ۵ واحد میوه و سبزی احتمال ابتلاء به سرطان را کاهش می‌دهد. مطالعات جدید نشان می‌دهند که، مصرف روزانه ۹ یا ۱۰ واحد میوه و سبزی به همراه ۳ واحد لبنیات کم چرب، در کاهش فشار خون بالا بسیار مؤثر است. یک واحد توت فرنگی شامل ۸ عدد میوه می باشد که ۵۰ کالری دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید