سردرد اخلاط اربعه

miss.mohammadimiss.mohammadi
1,050 بازدید
اخلاط اربعه

سردرد ناشی از اخلاط اربعه

سردردها اغلب اوقات در اثر نامنظم بودن چهار خلط مسلط شده در بدن که به نام اخلاط اربعه مشهور هستند ایجاد می شوند، که مانند چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش می باشند. که عنایت و حضرت باری تعالی این چهار خلط را ماده خلق این رئیسه قرار داده است.

حکمای قدیم و فلاسفه وال یونان و بطلمیوس و شیخ الرئیس بوعلی سینا و سان اساتید طب، ماخذ حیات و بقای انسانی را همین اخلاط اربعه می دانسته اند. لذا همه بیماری های داخلی خارجی و جلدی مستولی شده و یا ارثی را، بر مبنای تنظیم و مرتب کردن این اخلاط معالجه میکردند و نتایج خوبی هم بدست می آوردند.

لذا اصول درمان مشکلات اخلاط اربعه نباید از این چارچوب خارج شود. امراض گوناگونی که در وجود انسان هویدا می شود اغلب در اثر غلبه کردن یکی از آن چهار خلط می باشد. یعنی هر کدام از اخلاط، تعادل خود را از دست دهند و یا یکی از آن ها بر دیگری غالب گردد، انسان را دچار کسالت و بیماری خواهد کرد.

لذا در صورت بروز هر بیماری بهتر است ابتدا انسان مبدا و منشا کسالت ها را در وجود خود جستجو و کشف کند و بداند کدام یک از اخلاط اربعه کم یا زیاد شده اند، سپس به دفع و رفع آن بپردازد، تا بیماری برطرف گردد و انسان سلامت خود را بدست آورد.

پس با توصیف سردردهای اخلاط اربعه به این نتیجه می رسیم که در اثر به هم خوردن تعادل یکی از اخلاط، قسمتی یا اعضایی از بدن به بیماری مبتلا شده و انسان دچار سردرد میگردد. آن سردرد زنگ خطری است برای اینکه انسان توسط آن، به بیماری خود پی برده و به معالجه آن بپردازد.

همان گونه که از این مطالب برداشت می شود، باید با مصرف دارو یا غذاهای مناسب اخلاط اربعه را تنظیم کنیم تا به بهبودی دست یابیم پس از تنظیم اخلاط اربعه، در صورتیکه بهبودی حاصل نشد باید علت دیگری را که باعث سردرد شده در وجود خود یافته و به درمان آن بپردازیم. 

سردرد از غلبه بلغم

علایم این نوع سردرها عبارتند از اینکه سردرد معمولا از گردن و پشت سر شروع میشود و هنگام سردی بدن یا استرس تشدید می شود و بعضی از مواقع با حالت تهوع همراه می باشد و با استشمام عطرهای گرم مانند: گل مریم، یاس، محمدی، نرگس، آرام می شود و این نوع سردرد معمولا در زنان بیشتر مشاهده میشود.

اگر عقب سر به تنهایی درد گرفت و فشار درد در پشت سر باشد از غلبه رطوبت است و بلغم زیاد شده. علامت زیاد شدن بلغم نیز سنگینی سر، جمع شدن بزاق دهان، آمدن آب از دهان، مختصری دل آشوبی، ترش بودن بوی غذاهای خورده شده و سفید بودن رنگ مدفوع می باشد.

درمان سردرد از غلبه بلغم

سردرد از غلبه بلغم

حجامت گرم كتف (بادکش) در ۲۱ مرحله یک شب در میان مصرف شیره انگور با ارده هفته ای ۵ وعده به عنوان صبحانه. مالیدن روغن کنجد به ملاج سر و استشمام عطرهای گرم موقع خواب. ترک یا کاهش جدی مصرف سردی ها خصوصا در شب. مصرف عرق رازیانه شبی یک لیوان با مقداری عسل اگر سردرد در زن باشد.

 • لذا برای رفع غلبه بلغم باید نان با مغز گردو، ماهیچه گوسفند با زیره سیاه، گوشت کبوتر، موز، گوشت بلدرچین، گوشت گنجشک، کره و عسل، چغندر، خربزه و خرما بیشتر میل کنید.
 • برای معالجه ی این گونه سردردها باید زیره سبز، زیره سیاه، زنیان و رازیانه از هر کدام ۵ گرم، نبات ۱۰۰ گرم همه را با هم بسیار نرم بسایید. هر صبح، ظهر و شب بعد از غذا یک قاشق غذاخوری از آن را در دهان بریزید و بخورید.
 • و صدو پنجاه گرم سیاه دانه کوبیده شده را با ۵۰۰ گرم عسل مخلوط کرده، و هر صبح و شب هر بار یک قاشق غذاخوری میل شود.
 • هر صبح، ظهر و شب قهوه را با دارچین مثل چای دم کنید و بنوشید.
 • هر صبح و عصر هر بار مرزنجوش، بادرنجبویه و استوخدوس هندی از هر کدام ۵ گرم، مخلوط کرده، و دم کنید. آب آن را صاف و با عسل یا نبات شیرین کرده، بنوشید.
 • ضمنا می توان برای تسکین آن سر را با گلاب بشویید و آب دم کرده غلیظ مرزنجوش را روزی سه مرتبه در بینی بچکانید. یا برگ سداب را بسیار نرم بسایید، با سرکه مخلوط کرده روزی سه بار در بینی بچکانید.

سردرد از غلبه بلغم و سودا

در صورتی که سودا و بلغم هر دو غلبه کرده و ایجاد سردرد کرده باشند، ابتدا اقدام به برطرف کردن خلط سودا و بلغم کنید و پس از آن گل بنفشه فرنگی و گل نیلوفر آبی و گل بابونه شیرازی و مغز ناخنک را، هر روز صبح و عصر و از هر کدام ۳گرم مخلوط کرده و بجوشانید، آب صاف کرده آن را شیرین کرده و بنوشید. و نیز زیره  سبز و ماش را مخلوط کرده، نرم بسایید بعد با گلاب مخلوط کنید و به محل دردناک بمالید.

آرد جو و گل ختمی ساییده شده را با روغن گل و سرکه مخلوط کرده و به محل درد بمالید. ضمنا از خردل و چغندر هم در خوراکی های روزانه استفاده کنید.

سردرد از غلبه سودا

علایم این نوع سردرد این است که تمام سر را فرا می گیرد و عواملی مانند سر و صدا، عصبانیت، شلوغی، ترافیک، استرس، آلودگی هوا می تواند موجب این نوع درد شوند این نوع سردرد در عصر حاضر بین زنان و مردان شایع می باشد و معمولا ۴ تا ۶ ماه نیاز به درمان دارد.

در صورتی که سردرد به علت غلبه سودا باشد این علامات ممکن است همگی با چند تایی در نتیجه آن خودنمایی کند. مانند سنگینی و درد پیشانی، سفت و سخت عمل نمودن مزاج، تیرگی رنگ مدفوع، سفیدی ادرار، تیرگی رنگ چهره، احساس صدا در گوش یا در سر، تنگی چشم، خستگی چشم، بی خوابی، چرت زدن، کندی نبض، کم حرفی، از شنیدن حرف و صدا ناراحت شدن، بی حوصلگی، بی حالی، وسواس و افکار نامنظم

درمان سردرد از غلبه سودا

 درمان سردرد از غلبه سودا
 • خوردن سرکه انگبین شبی یک لیوان.
 • ماساژ دادن سر و پنجه پا، شانه زدن موها با شانه یا بورس زبر.
 • انجام باد کش گرم کتف در ۲۱ مرحله
 • حجامت عام در ۲ مرحله، ماهی یکبار و حجامت سر در ماه سوم، ضمنا قبل از حجامت مدتی سکنجبین بخورد.
 • ترک غذاهای سودا زا (مانند: بادمجان، سوسیس و کالباس، ادویه تند، گوشت گاو و گوساله، چای سبز و قهوه و نسکافه، سرخ کردنی ها، سیگار و قلیان و…)

روغن کنجد گرم است. و برای سردردهای گرم نباید مصرف شود. اما مخلوط با بنفشه ملایم تر می شود. پس با بنفشه برای سردردهای ملایم و اندکی گرم، میتوان استفاده کرد. اما در امراض خیلی سخت مانند ضربه مغزی یا فلج ها، بدون توجه به مزاج این دارو، مجبوریم از این دارو استفاده کنیم. چون در حجم کم و موقت استفاده می شود.

ولی اولا در سردردها طولانی مدت استفاده میکنیم، دوما داروهای جایگزین داریم. پس اگر سردرد بیمار از نوع گرم بود، روغن بنفشه کنجدی استفاده نکنیم. میتوان بنفشه با کاسنی به پیشانی بست.

در صورتی که سردرد از غلبه سودا تشخیص داده شد، ابتدا خلط سودا را برطرف کنید. ضمنا اگر با ماهیچه گوسفند نخود آب درست کرده و یا آش شلغم، آش قمری، چغندر یا آش چغندر، شیر، خردل و آب دم کرده افتیمون میل کنید، مفید است.

هم چنین می توانید هر صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری شربت افتیمون را در یک استکان آب حل کرده و بنوشید و نیز افتیمون را بجوشانید و آب غليظ آن را صاف کرده در بینی بچکانید بعد از آن هم ۶۰ گرم گل قند بخورید.

مرزنجوش را بجوشانید و با آن بخور دهید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید سپس تفاله آن را هم بر سر ببندید. هم اینکه شکر قرمز و خاکشیر و ترنجبین و گز علفی را از هر کدام به مقدار مساوی بجوشانید و با آب صاف کرده آن تنقیه کنید.

و صبر زرد را در کمی شیر مادری که طفل او دختر باشد مخلوط کرده و بر پیشانی بمالید و روی آن را ببندید و از خوردن حبوبات و میوه های هسته دار از قبیل هلو و آلود و زردآلو و غیره نیز پرهیز شود.

سردرد از غلبه صفرا

در صورتی که سردرد به علت غلبه صفرا باشد، دارای علاماتی است از قبیل شدت حرارت بدن، خشکی لب ها، تلخی دهان، سرعت نبض، عفونت مدفوع (قازوره)، رنگ ادرار کدر و ثقیل می شود. خروج ادرار همراه با سوزش است و مجرا را ناراحت می کند.

در این صورت باید ابتدا خلط غالب را برطرف کرده و آش جو با عدس، آش کشک، آش آب غوره، آش چغندر با گشنیز، آش آب نارنج، آش تمر هندی، آب انار، آب زرشک، آب غوره، آب پرتقال، آب آلو، آب عناب، شربت نارنج، ترشی خیار، کاهو، گشنیز با عدس پخته بیشتر استفاده شود. تا خون صاف شده و درجه حرارت بدن کم شود و رنگ ادرار صاف و شفاف گردد.

مالیدن سرکه رقیق شده با آب به سر.

عمربن ابراهیم می گوید: صفرا مرا آزار می داد و به حالتی شبیه جنون در می آورد و همواره به سردرد مبتلا بودم از این وضعیت به امام رضا ع شکایت کردم حضرت فرمودند حتما نیلوفر صحرایی را برسر خود بگذار و به آن بگو آن را بر سر کودکان خود بگذار که به اذن خدا سودمند است. پس انجام دادم درد آرام شد.

نیلوفر صحرایی برای صفرای شدید سر

نیلوفر صحرایی برای صفرای شدید سر

عمربن ابراهیم می گوید: صفرا مرا آزار می داد و به حالتی شبیه جنون در می آورد و همواره به سردرد مبتلا بودم از این وضعیت به امام رضا ع شکایت کردم حضرت فرمودند حتما نیلوفر صحرایی را برسر خود بگذار و به آن بگو آن را بر سر کودکان خود بگذار که به اذن خدا سودمند است. پس انجام دادم درد آرام شد.

هم چنین می توانید هر بار تباشیر صدفی و صندل سفید را به نسبت مساوی بسیار نرم بسایید. گه گاهی مقداری از آن را در یک فنجان عرق بیدمشک مخلوط کرده و بنوشید.

و هر روز عناب، زرشک، آلوی بخارا، آلوچه براقانی، سه پستان، تمرهندی و گل بنفشه از هر کدام ۱۰ گرم را با ۳ گرم شاه تره مخلوط کرده و بجوشانید و صبح ناشتا آب صاف کرده آن را با مقداری ترنجبین مخلوط کرده، میل کنید.

و مقداری آلبالو را بجوشانید و آب آن را صاف کرده بعد مقداری شربت تمشک و مقداری سکنجبین را با آن مخلوط کرده و بخورید.

و چهار ترشی که شامل: تمر كحجرات، تمر هندی، زرشک و لیمو عمانی سیاه است، همه را به مقدار مساوی با هم دم کنید سپس آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید. در صورتی که بخور سرکه به سر و مغز داده شود آن نیز مؤثر خواهد بود.

سردرد از غلبه خون و صفرا

در صورتی که خون و صفرا هر دو غلبه کرده باشد و ایجاد سردرد کند، ابتدا خلط غالب را برطرف سازید. بعد برای درمان آن هر صبح ناشتا، عناب و زرشک را مخلوط کرده، بجوشانید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید. از شربت آبغوره، آش آبغوره، آش سرکه و آش تمرهندی نیز استفاده کنید.

سردرد از غلبه دم (خون)

سردرد از غلبه دم (خون)

در صورتی که سردرد در اثر غلبه خون و حرارت باشد، علامات آن گل انداختن و قرمز شدن رنگ لب ها، برافروختگی چهره، ضربان نبض، يبوست مزاج و سفت و سخت بودن مدفوع و سنگینی سر خواهد بود.

اخلاط اربعه- درمان سردردهای دموی

 • در این صورت باید ابتدا اقدام به رفع خلط غالب کنید. سپس از آش آلوچه براقانی آش تمرهندی، آش آبغوره، آب عناب و آب دم کرده شاه تره بیشتر استفاده کنید.
 • و هر روز ۴ مثقال عناب، ۱ مثقال گل پنیرک، ۲ مثقال گل ختمی و همچنین گل بنفشه و شاه تره از هر کدام ۱ مثقال را با هم مخلوط کرده و بجوشانید بعد آب آن را صاف و شیرین کرده، بنوشید.
 • یک لیوان آب پرتقال بنوشید و ۲ ساعت بعد یک فنجان آب نارنج و ۲ ساعت بعد ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو را با شربت قند مخلوط کرده و میل کنید.
 • تخم گشنیز را نرم بکوبید بعد با کمی سرکهخمیر کنید، بر سر بمالید. 
 •  روزی سه مرتبه هر بار ۲ قطره روغن بنفشه بادام را در هر سوراخ بینی بچکانید. یا آب گشنیز را با سرکه مخلوط کرده و در بینی بچکانید.
 • گل خطمی کوبیده را با سرکه خمیر کرده، و بر سر بندید.
 • گرد غوره را با آب خمیر و بر سر ضماد کنید.
 • ضمنا عمل حجامت یا رگ زدن که باعث می شود مقدار خون کاهش یابد، در مورد سردردی که از غلبه خون و حرارت بالا باشد بسیار مفید است.
 • سردردهایی که در اثر غلبه خون یا فشار خون ایجاد شوند حتی اگر چندین سال به هیچ دارویی جواب نداده باشند به خوبی با انجام زالوی پشت گوش بالاخص و زالوی روی دست پس از آن برطرف می شوند. ابتدا پشت هر گوش ۱۰ عدد زالو بیاندازید و با مسهل عام و خاکشیر و سکنجبین مزاج بیمار را پاکسازی کنید. ما نحوه این پاکسازی را در کتاب پیک شفا در علاج قطعی سردردها ذکر کردیم.
 • ۲۰ الی ۲۵ روز پس از انداختن زالو پشت گوش ها، پشت هر دست ۱۰ عدد زالوی متوسط بیاندازید. در این صورت یا سردرد به کلی از میان می رود یا اینکه کاهش چشمگیری پیدا می کند و با تکرار زالوی پشت گوش و دست به همین ترتیب که گفته شد دیگر آثاری از سردرد دموی (خونی) باقی نخواهد ماند مگر آن که سردرد دیگری نیز وجود داشته باشد که درمان خاص خود را خواهد داشت. زالو درمانی در علاج سردردهای شقيقه (میگرن) در کنار داروهای گیاهی نقش اساسی ایفا می کند.

سردرد پس از خواب

در صورتی که پس از خوابیدن یعنی هنگام بیدار شدن سردرد میگیرید، باید اول تشخیص داده شود که از چهار خلط اربعه کدام یک غلبه کرده است. و پس از مشخص شدن به درمان و تنظیم اخلاط بپردازید. پس از تنظیم اخلاط، خاکستر چوب سوخته درخت انجیر را با سرکه خمیر کنید و بر سر دارید و چند شب این عمل را تکرار کنید.

حرارت سر

درمان سردردهای اخلاط اربعه با روایات

علت اصلی گرمی سر و سردردهای گرم موارد زیر است:

غلبه گرمی در بدن و سربا غذا یا هوا یا اعمال گرمی بخش و دموی یا صفراوی بودن مزاج – بالا رفتن بخارات معده وپرخوری وپرنوشی – تلفن و موبایل – یبوست – حرص و جوش و عصبانیت – سایر امراض مانند تب وعفونت و… – خلاصه هر چیزی است که بدن را گرم می کند.

با موبایل و تلفن میتوان گوشت و غذا پخت و آب را جوشاند. چون امواجش ماکروویو است. که با آن غذا می پزند. هرچه می توانید موبایل و تلفن را به گوشتان نگیرید و صدای آن را بلند کنید. پس ابتدا این موارد را درمان نمایید. و بعد از رفع این اسباب، از تعدادی از داروها نیز برای درمان سردردهای ناشی از اخلاط اربعه استفاده نمایید.

درمان سردردهای اخلاط اربعه با روایات

هر طبییی باید علایم و ریشه های امراض و درمان این ریشه ها را به خوبی در حافظه داشته باشد. اگر پشت سر درد کند ناشی از غلبه بلغم و سردی و فشار عصبی است.

اگر کل سر بصورت منتشر درد کند ناشی از سودا است.

 • مصرف خونسازها مانند قرص خون، خونساز، کباب گوسفند، سیب، هویج، کشمش، انواع سبزی
 • مصرف صاف کننده های خون مانند صاف کننده، سرکه انگبین با سرکه کم و عسل بیشتر و…
 • سعوط با زنبق و عنبر

علي بن يقطين نیز در زمینه درمان سردردهای ناشی از اخلاط اربعه از امام رضا ع نقل کرده اند که من به امام رضا ع نوشتم سرم به شدت سرد می شود تا جایی که وقتی باد میوزد نزدیک است که غش کنم، امام برای من نوشت بر تو باد سعوط (ریختن دارو در بینی) عنبر و زنبق، بعد از غذا، به اذن خدا خوب می شوی.

نکته: در این حدیث سردی نوع درد آمده است.

 • سیاهدانه و روغن سیاهدانه امام صادق ع فرمود: من سیاه دانه را برای تب و سردرد مصرف می کنم.

بنابر روایات، ۷دانه سیاهدانه باید برای درمان استفاده شود. بعضی روایات می گوید: مصرف ۹ یا ۱۱ یا ۲۱ دانه سیاه دانه برای درمان بیمار مفید است. بنابر این روایات، تعداد دانه ها باید فرد باشد.

 • انفیه با روغن کنجد

امام صادق ع در خصوص درمان سردرد اخلاط اربعه فرموده اند: پیامبر خدا ص، چون به سردرد مبتلا می شدند، به روغن کنجد، انفیه می کرد.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت