مواد غذایی و شیوه های مصرف آن

کاربر 27کاربر 27
424 بازدید
مواد غذایی

چگونه مواد غذایی را به مصرف می رسانیم؟

بهترین طرز خوردن مواد غذایی آن است که آن ها را همان طور که طبیعت پرورده و آماده ساخته است مصرف کنیم. خرد کردن، رنده کردن على الخصوص آب آن را گرفتن و بقیه آن را که پر از سلولز و مواد مهم دیگر است دور ریختن و به هدر دادن کار درستی نیست. به تجربه ثابت شده با این عملیات اولا مقدار زیادی از ویتامین ها و سایر مواد در معرض هوا قرار گرفته اکسیده و ضایع می شوند و از بین می روند ثانیا همان طور که اشاره شد سلولز آن ها که نقش مهمی در عمل هضم دارند نیز از بین می روند.

غیر از سلولز مواد دیگری نیز هستند که به هدر می روند مثلا با گرفتن آب پرتقال و سایر مرکبات و دور ریختن قسمت های سفید آن ها نود درصد ویتامین (P) (BIOFLAVONOIDS) که در قسمت های سفید پرتقال موجود است از بین می رود و به این ترتیب آب پرتقال را از اثر می اندازیم چون اولا برای جذب ویتامین C موجود در پرتقال ویتامین P نیز ضروری است ثانيا ویتامینP به همراه ویتامین C برای نگهداری کلاژن که به منزله سیمان بین سلول ها است برای محکم نگه داشتن دیوار موئینه ها لازم است.

خرد کردن و رنده کردن اگرچه به اندازه آب گرفتن مواد غذایی را خراب نمی کنند ولی در این جا نیز مقداری از ویتامین های اکسیده شده مواد غذایی از بین می روند بنابراین در موارد ضروری مانند تهیه سالاد اولا حتی المقدور سبزی و میوه را به قطعات درشت تر خرد می کنیم. ثانيا همان طور که داریم خرد می کنیم آن ها را بلافاصله با روغن سالاد آلوده می کنیم تا کم تر هوا ببینند و منتظر نمی شویم تا تمام مقدار مورد نظر خرد شود، آن گاه روغن روی آن بپاشیم. ثالثا و آن چه از همه مهم تر است آن که تمام این کارها را بلافاصله پیش از خوردن انجام می دهیم تا کم تر هوا در آن ها اثر کند.

خرد کردن مواد غذایی

مخصوصا به جوانان که دندان های سالم و جونده دارند توصیه می کنیم به جای کارد و رنده از دندان های طبیعی خود استفاده کنند تا هم مواد غذایی را دست نخورده و سالم تر به گلوی خود فرو برند و هم با به کار گرفتن دندان ها یعنی جویدن، اپیتلیوم دندان ها را قوی تر ساخته و آن ها را برای ورود میکروب که نتیجه آن پوسیدگی است غیرقابل نفوذ سازند و به این طریق عمر طبیعی برای دندان های خود تامین نمایند.

یکی از اصول مسلم فیزیولوژی این است: عضوی که کار نکند از بین می رود. خوب جویدن میوه و آجیل بهترین ماساژ وآسان ترین راه برای نیرو بخشیدن به لثه ها است که از عقب رفتن آن و به اصطلاح پارادانتوز جلوگیری می کند. این عارضه یعنی پاردانتوز که زشتی مخصوصی به دندان و لثه می بخشد در اروپا و امریکا شیوع بیشتری دارد به همین دلیل که اروپایی و آمریکایی کم تر چیزهای سخت می جود.

مواد غذایی پخته، موادی که سلول ها از دست می دهند را جبران نمی کنند

مواد پخته

استاد اجل آلمانی و پدر آسیب شناسی (R.VIRCHOW) تقریبا در صد سال پیش به طور خلاصه و سربسته گفت که درمواد غذایی پخته کمبودهایی وجود دارد که ناگزیر باید در رفع آن ها اقدام کرد.

امروزه بر کسی پوشیده نیست که حرارت در مواد غذایی گذشته از این که ویتامین ها و مواد حیاتی دیگر را کم و بیش ضایع کرده و از بین می برد ساختمان سایر مواد مانند آلبومین ها، املاح، اسیدها و بازها، چربی ها و مواد نشاسته ای را نیز از بین برده و آن ها را تبدیل به سموم می کند و سلول های بدن را که به اجبار باید از آن ها غذای خود را به دست آورند مسموم و دچار کمبودهای جبران ناپذیر می کند بنابراین غذای پخته یا مواد غذایی پخته چون آن چه پخته می شود دیگر نام غذا نمی توان به آن داد كم كم سلول را دچار کمبود و رنجور کرده، اعمال فیزیولوژیک آن را مختل می سازد و آن را از حالت تعادل بیرون می آورد که نتیجه آن وحشتناک است.

ریشه می گوید: باید پذیرفت که انسان یک حیوان است و برای خوراک خود باید مانند حیوان رفتار کند. خوراک طبیعی انسان نباید با آن که میلیون ها سال نیاکان او می خورده اند تفاوت داشته باشد. نیاکان ساده او آتش نمی شناختند و خوراک خود را نمی پختند، بیمار هم نمی شدند.

باز می گویم: ای مردم بیماری جز زندگی نیست، آفریدگار تو برای تو بیماری مقرر نداشته. این تویی و لاغير که با پختن یا بهتراست بگویم با کشتن غذا برای خود بیماری می تراشی و خود را می کشی، پخت و پز و بیماری دوقلویی هستند از نسل شیطان که هر دو در یک زمان به دنیا آمده اند و هر دو به موازات یک دیگر رشد کرده اند.

می دانیم که سلول دارای دو عمل اصلی حیاتی است: یکی تغذیه و دیگری تولید مثل حال وقتی در نتیجه چندین ده سال کمبود ویتامین و سایر مواد حیاتی اعمال فیزیولوژیک سلول مختل شد، سلول رنجور می شود اکنون چنان چه این اختلال بیشتر در عمل تغذیه صورت پذیرد، بیماری های تغذیه مانند: رماتیسم، نقرس، مرض قند و غیره به وجود می آیند و در صورتی که اختلال بیشتر در عمل تولید مثل اتفاق بیفتد سرطان نتیجه می شود که چنگال خود را بی رحمانه در بافت های رنجور فرو می کند.

بدیهی است بیماری هایی که از پخته خواری دامن گیر بشر می شوند به این دو دسته که در بالا گفته شد ختم نمی شوند بلکه به مضمون «ان رأس کل الداء المعده» باید معتقد بود که تمام بیماری ها از معده یعنی از تغذیه غلط ناشی می شوند. با پخته خواری تمام سلول ها و بافت های بدن را آزرده و رنجور می سازیم چون همان طور که در بالا دیدیم آن چه سلول برای تولید انرژی و تجدید بنای ما خرج کرده به او باز نمی دهیم و به عبارت دیگر به داخل او نمی ریزیم. مواد غذایی پخته، یعنى كشته، یعنی مرده قادر نیستند سلول را سرحال و کاملا زنده نگه دارند.

مواد غذایی پخته

مگر تفاوت كلم بی آزار که داروی ارزنده با سوبلیمه که زهر کشنده است بیش از یک مولکول کلر است که به آسانی در عملیات شیمی قابل تبدیل است؟ گاه این فعل و انفعالات شیمیایی خاصیت مواد غذایی را مغلوب و مستحیل می کنند، مثلا اسفناج خام که قلیایی است پس از پختن گذشته از اینکه ویتامین و سایر مواد حیاتی خود را از دست می دهد قلیائیت آن به طوری کاسته می شود که وقتی از دیگ بیرون می آید مقدار زیادی اسید نیز در بر دارد. یعنی آن سبزی سلامت بخش و مفید تبدیل به تفاله ای زهر آلود و زیان بخش می شود.

درحقیقت با پخت و پز، میلیاردها سلول بدن خود را که در انتظار مواد غذایی هستند که طبیعت با حساب دقیق برای آن ها پرورده و با حرارت و اشعه آفتاب پخته و آماده ساخته است گول زده چیزی به آن ها عرضه می کنیم که از آن بی زارند و آن ها را رنجور می سازد. حیف نیست آن همه سبزی های زنده، خوش بو، با طراوت و تازه را در تابه ریخته با حرارت دویست و سیصد سوزانده کم تر از یک مشت در حقیقت خاكستر آن را باز مدتی در دیگ بجوشانیم و سپس به نام قرمه سبزی در بشقاب خود بریزیم؟

آیا آن همه بوی خوش که هنگام سرخ کردن قرمه سبزی از آن برمی خیزد و تمام فضای خانه را معطر می سازد بوی ویتامین ها و سایر مواد حیاتی نیستند که به جای رفتن به بدن و رسیدن به سلول های ما به هوا و به هدر می روند؟ برای یک بار هم که شده امتحان کنید و آن سبزی های زنده و تازه را خام بخورید و ملاحظه کنید چقدر معده شما راحت تر و نشاط شما بیشتر می شود.

با پختن مواد غذایی ویتامین های پر ارزش را که برای بدن انسان اهمیت حیاتی دارند نابود می کنیم درنتیجه گرفتار انواع کمبودهای ویتامینی موجود در مواد غذایی می شویم که به صورت اختلالات رنگارنگ جلوه گر می شوند به همین دلیل در اغلب دستورهای پزشکان یکی دو ویتامین همیشه گنجانده شده اند. این کمبودها در کشورهای پیشرفته و خیلی متمدن که بیشتر با مواد غذایی کنسرو شده پخته و یخ زده سر و کار دارند شایع تر است.

از کی بشر پخته خوار به خواص مواد غذایی مانند سبزی و میوه تازه و خام پی برد؟

میوه و سبزی

در زمان های گذشته مللی وجود داشته اند که قسمت اعظم خوراک آن ها از مواد خام به ویژه سبزی و میوه تازه بوده است. در نوشته های پزشکان قدیم نیز می خوانیم که گاه و بی گاه به بیماران خود آب کاسنی و شاه تره تازه و غیره توصیه می کرده اند و یا چهل روز به آن ها ناشتا آب انگور می خورانیده اند.

ما در این جا وارد بحث خواص فارماکولوژی (داروشناسی) کاسنی و شاه تره نمی شویم ولی صرف نظر از خواص دارویی آن ها آن چه مسلم است این که با خوردن آن ها مقدار زیادی ویتامین، کلروفیل و سایر مواد حیاتی و املاح معدنی وارد بدن بیمار می شده که در نتیجه بیمار احساس بهبود می کرده، یا با یک دوره معالجه با آب انگور که احیانا همراه با امساک در غذای معمولی و پرهیز از خوردن غذاهای چرب و سنگین نیز بوده در مدت چهل روز بهترین فرصت را به بدن می داده اند تا فضولات و مواد سمی را که سال ها در اعضا و بافت های آن انباشته شده بود از خود دور کند و همین رهایی از سموم بود که پس از اتمام دوره معالجه به بیمار احساس سبکی و نشاط می بخشید و او را از بسیاری دردهای مزمن خلاص می کرد.

متاسفانه همان پزشکان جز در موارد معدودی که بعضی میوه جات به عقیده خودشان بی آزار مانند گرمک و لیمو شیرین و غیره را آن هم با احتیاط و شرایطی تجویز می کردند در سایر موارد بیماران را مطلقا از خوردن سبزی و میوه خام منع می نمودند.

داستان جوانی را در قرن هجدهم می خوانیم که مدت ها گرفتار اسهال بود طوری که دیگر رمقی برایش باقی نمانده و مرگ را روز به روز به خود نزدیک تر می دید. تمام پزشکان شهر از درمان او عاجز مانده بودند ولی همگی متفق تنها سفارشی که به او می کردند این بود که از میوه خام پرهیز کند.

برگ کاهو

اتفاقا جوان روزی به باغی می رود که پر از درخت هلو بود و هلوهای زیبا و دل فریب به آن ها آویزان بودند جوان ناتوان چنان میلی به خوردن هلو برایش دست می دهد که دل از کف داده بی اختیار به سوی درختان می رود و کیسه ای از آن هلوهای تازه چیده به اتاق خود می برد ودرجایی پنهان کرده با خود می گوید حال که تمام پزشکان او را جواب کرده اند و دیر یا زود محکوم به مرگ است چرا از لذت خوردن هلو محروم بماند و پیش از مردن چند دانه از آن ها را نخورد.

پس دور از چشم سایرین با ترس و لرز شروع به خوردن هلو ها می کند تا حدی که سیر می شود. ساعتی بیش نمی گذرد که جوان احساس بهبود در خود می کند. پس روزهای بعد نیز به خوردن هلو ادامه می دهد و در اندک زمانی از شر اسهال چندین ساله رها می شود.

یا بیماری دیگر در سن ۳۲ سالگی با سابقه سل ریوی و دیسانتری از یک سال قبل مبتلا به اسهال مزمن، خون ریزی شدید لثه ها و بوی گند دهان بود. هر بار او را معالجه می کردند مدتی بهبود می یافت ولی باز پس از چندی اسهال عود می کرد این دفعه باز تحت درمان قرار می گرفت و برای مدتی از رنج اسهال رها می شد يک بار که باز بیماریش عود کرد متوجه شدند جوان آپاندیسیت دارد.

او را نزد جراح فرستادند و آپاندیسش را برداشتند این دفعه باز چند ماه از اسهال خبری نبود این بار که باز عود کرد به بیمار گفتند از دارو دیگر کاری ساخته نیست اگر علاقه به زنده ماندن دارد باید خام بخورد. بر خلاف انتظار که خیال می کردند با مقاومت رو به رو خواهند شد بیمار پیشنهاد را بدون چون و چرا پذیرفت و از همان ساعت رژیم خام را دنبال کرد. چند روزی بیش نگذشت که اسهال از بین رفت و تا امروز که بیش از ده سال می گذرد هنوز باز نگشته است. این جوان امروز تندرست و در این مدت اصلا بیمار نشده است.

در میان خام گیاه خواران خودمان در ایران کم نیستند آن هایی که سال ها درد کشیده یا دچار بیماری کشنده ای بوده اند، در هر پزشک یا بیمارستانی را زده اند مایوس برگشته اند به اروپا و آمریکا رفته هزینه های سنگین متحمل شده نا امید مانده اند. ناچار خود را برای مرگ حاضر کرده اند. در این هنگام فرشته ای به سراغشان شتافته آن ها را به خام گیاه خواری مواد غذایی رهنمون گشته است. پس پخته را فراموش کرده آغاز به خوردن سبزی و میوه خام کرده اند و در عرض چند هفته یا چند ماه تندرست شده و به شکرانه این نعمت باز یافته بخشی از پول و وقت خود را وقف نجات سایر بیماران کرده اند.

دسته بندی خام گیاهخواری
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت