خواص گرده گل برای انسان

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,870 بازدید
خواص گرده

در این مقاله با خواص گرده گل برای انسان و خواص غذایی آن آشنا می شویم . همانطور که در معرفی گرده گل بیان شد گرده یک سلول نر گیاه بوده و حاوی مواد لازم برای تلقیح سلول ماده است. دانه گرده به همراه سلول ماده کامل شده و دارای اطلاعات ژنتیکی لازم برای تولید گیاه می باشد. برای مشاهده دانه یک گرده گل، به میکروسکوپ های نوری قوی نیاز است.

لارو زنبور عسل پس از شش روز تغذیه با گرده، رشد فوق العاده ای پیدا کرده، وزن آن ۱۵۰۰ برابر وزن اولیه می شود. یک کلنی با ذخیره ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم گرده می تواند تغذیه یک سال ۱۵۰۰۰۰ زنبور عسل را تامین کند. در این جا این سوال مطرح می شود که آیا این ماده حیات بخش برای زنبورها، برای انسان نیز قابل استفاده است؟

خواص گرده گل برای انسان و کاربردهای آن

خواص گرده

در جواب این سوال دو جبهه موافق و مخالف در مقابل هم قرار میگیرند زیرا برای تایید اهمیت گرده گل دلایل محکمی لازم است. از طرفی هنوز ماده اولیه گرده گل برای کارخانجات شیمیایی جالب توجه نیست زیرا اولا بسیار گران است و ثانيا مقدار زیادی از آن وجود ندارد و از سویی دیگر استفاده آن در علم پزشکی به دلیل نوسان ترکیبات آن با اشکالاتی همراه است.

زیرا پزشکان به موادی نیاز دارند که اثر آن به دقت قابل پیش بینی باشد تا وضعیت بیمار به سرعت به حالت عادی برگردد. بدون توجه به این مساله که عوارض جانبی دارو چه مقدار است، پیش بینی باید امکان پذیر باشد. اما محصولات طبیعی مانند گرده بر اساس خصوصیات خود فقط در نقاطی موثرند که نقاط ضعف بدن است و باید بهبود یابد و به علاوه روند تاثیرگذاری طولانی تری هم دارند. به همین علت هم هست که این محصولات در زندگی امروزی به سختی ارزش واقعی خود را پیدا میکنند.

برای این که بتوان ارزش این محصول را در بین دیگر مواد غذایی تعیین کرد باید ترکیب های شیمیایی گرده گل های مختلف را شناسایی و معرفی نمود تا با مصرف آن، تاثیر بهینه و سریع برای بهبود بیماری مورد نظر حاصل آید. گرده زنبور عسل رنگ های متفاوتی دارد و برداشت آن از بهار تا پاییز ادامه می یابد و بدین ترتیب مواد غذایی مفید از گیاهان جمع آوری شده به انسان انتقال می یابد.

در این مسیر گرده گیاهان دارویی هم نباید مورد غفلت واقع شوند زیرا این گرده ها در واقع خواص دارویی مفید گیاه را بدون تغییر در اختیار انسان قرار میدهند.

همان طور که ملاحظه می شود جمله «غذای ما باید داروی ما و داروی ما باید غذای ما باشد» در این مورد مصداق کامل دارد. «گرده گل یک ماده غذایی کامل» است. این مفهوم برای زندگی انسان بسیار اهمیت دارد زیرا بدن برای ادامه فعالیت های روزانه اش به مصرف مواد غذایی کاملی احتیاج دارد که بتوانند تمامی نیازهای او را برطرف نمایند.

یک ماده غذایی کامل باید انسان را سیر کرده و با نیازهای بدن هماهنگ باشد و تغییراتی در بدن به وجود آورد تا از بروز بیماری های جدید ناشی از سو تغذیه که حتی حدود ۶۰ درصد مردم اروپا نیز به آن مبتلا هستند جلوگیری نماید.

اگر مواد غذایی مصرفی انسان فقط از چربی، هیدرات کربن، انواع پروتیین و مواد اشباع شده با ارزش غذایی تشکیل می شد، در آن صورت ادامه حیات ممکن نبود زیرا بدن برای جذب این مواد به عناصر دیگری نیز احتیاج دارد.

گرده، محصولی طبیعی با ارزش غذایی زیاد بوده، نگهداری آن بدون مواد شیمیایی نگهدارنده و تغییرات فیزیکی از قبیل آسیب دیدن، حرارت دادن، پاستوریزه کردن یا تغلیظ امکان پذیر است. همچنین تجربه سالهای اخیر نشان داده است که گرده می تواند به رفع عوارض ناشی از سو تغذیه کمک کند و کمبودهای بدن را جبران کرده و آن را سالم نگه دارد.

انواع استفاده از گرده گل توسط انسان

۱- تلقیح و گرده افشانی گل های گیاهان زراعی، باغی و مرتعی.

۲- موارد مختلف جهت تغذیه برای خوراک انسان.

۳- تولید مواد آرایشی و بهداشتی.

۴-تولید انواع دارو برای درمان انواع بیماری ها، علی الخصوص درمان بیماری دیابت که در استان قزوین حدود ۱۵۰هزار نفر مبتلا به آن بوده و استان یزد هم یکی از استان هایی است که بیشترین مبتلایان به بیماری دیابت را دارد.

۵- استفاده در تغذیه زنبورعسل، انواع دام، طیور و ماهی.

۶- شناسایی انواع معادن با استفاده از گرده گل.

اثرات ویتامین ها و سایر عناصر گرده گل برای انسان

اثرات ویتامین ها و سایر عناصر گرده گل برای انسان

پولن زنبور عسل (گرده فرآوری شده توسط زنبور عسل) منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی و اسیدهای آمینه است، به علاوه دارای مواد حیاتی بسیار پر ارزش دیگری است که طی سال ها در عسل باقی می ماند. از جمله خواص گرده ، برخی از ویتامین های عمده پولن عسل در ادامه ذکر شده که کاربردهای مختلف درمانی و دارویی نیز دارند.

١- ویتامین B1 (تیامین)

این ویتامین برای درمان مسمومیت های حاصله از الكل و داروهای شیمیایی و همچنین برای معالجه استسقا، زونا (شینگلز)، التهاب نسوج عضله قلب (میوکاردیت)، زیادی ضربان قلب، و در رژیم های مربوط به دیابت شیرین کاربرد دارد.

٢- ویتامین B2 (ریبوفلاوین)

برای بیماری های چشم و درمان ورم های ملتحمه، اختلالات شبکیه، برخی بیماریهای پوست و در مورد میگرن های خفیف مفید است.

٣- ویتامین B3 (نیاسین نیکوتینامید)

این ویتامین برای خون سازی مفید است و در درمان مسمومیت های ناشی از پرخوری، دیابت شیرین، ناراحتی معده و روده، آسم و دردهای عضلات به کار می رود و ضمنا برای میگرن، طنین گوش و کاهش کلسترول نیز مفید است.

۴- ویتامین B6 ( پیریدوکسین)

برای تشکیل هموگلوبین لازم است و در موارد عصبانیت، خستگی، ضعف عضلات و تومورهای مغزی، کم خونی، بیماری پارکینسون، تصلب شرایین مغز و بیماریهای ناشی از پرتوهای هسته ای مفید است.

5- ویتامین پانتوتنیک اسید

از سری ویتامین های B complex به طور موثر در تسريع التیام زخم ها، قانقاریا، انواع اولسر، تب خال ها، زخم های پشت ناشی از خوابیدن دراز مدت در بستر، عفونتهای التهابی دهان، سرماخوردگی، برونشیت، هپاتیت عفونی و ناراحتیهای خفیف پوست مفید است.

۶- اینوزیتول

از سری ویتامین های B complex برای درمان اختلالات سوخت و ساز کبدی و برخی التهابها و همچنین برای قلب و روده ها مفید است.

۷- ویتامین C (آسکوربیک اسید)

از ضداکسیدکننده ها می باشد و برای سرماخوردگی و ضعف مجاری تنفسی مفید است. به متابولیسم کلسیم کمک میکند.

۸- ویتامین A (رتینول)

از ضد اکسیدکننده ها می باشد، و ضدعفونت است. برای خشکی چشم و شب کوری مفید است. و در رشد و تشکیل نسوج پوست نقش مهمی دارد.

۹- ویتامین E (توکوفرول)

از ضد اکسیدکننده هاست و برای اکسیژن گیری در سطوح سلول ها مفید است و با عقیمی مبارزه می کند، در جذب چربیها موثر است، برای اعضای تناسلی اثر مثبت دارد. همچنین خاصیت ضد انعقاد خون دارد و جریان و گردش خون را اصلاح میکند.

آیا گرده برای انسان قابل هضم است؟

آیا گرده برای انسان قابل هضم است؟

با وجود این که مساله قابلیت هضم گرده به طور کامل روشن نشده ولی آن چه مسلم است این که گرده دارای منافذ یا نقاطی می باشد که جوانه گرده از آن خارج می شود و رشد می کند. در این نقاط پوشش گرده نازک بوده یا بدون پوشش می باشد و ضخامت آن به چندهزارم میلی متر می رسد.

مواد با ساختار و ابعاد مولکولی از این نقاط می توانند وارد دانه گرده شوند. پس شیره معده هم می تواند به راحتی وارد آن شده محتویات آن را گوارش نماید. سیستم هضم مواد غذایی در زنبور عسل نیز قوی تر از انسان نیست زیرا با تحقیقی که بر روی مدفوع زنبور عسل انجام شده، مشخص گردیده است که پوسته دانه گرده بدون تغییر در آن وجود دارد اما محتویات آن به مصرف رسیده است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که سیستم گوارشی انسان نیز می تواند محتویات دانه گرده را خیلی خوب گوارش داده و آن را به طور کامل به مصرف برساند.

تاثیر خواص گرده بر اندام های بدن

امروزه انسان با تکنیک های پیشرفته، طبیعت را تحت تاثیر اعمال زیادی قرار داده است و اغلب فراموش می کند که خود نیز جزیی از طبیعت و روابط متوازن آن است و انسان خواسته یا ناخواسته در بطن این سیستم قرار دارد و تنها با رعایت سلسله قوانین جاری طبیعت است که قادر به حفظ توازن روحی و بدنی خود می باشد.

البته زندگی طبیعی به معنی بازگشت به وضعیت اولیه نیست بلکه به معنی تطبیق با طبیعت و همسو شدن با آن است و اساس این مساله نیز بر تغذیه استوار است. امروزه اغلب انسان ها مایلند غذای مقوی مصرف کنند و حتی گاهی دو برابر نیاز بدن پروتیین مصرف می کنند در حالی که مقدار ۵۰ تا ۶۰ گرم پروتیین در روز برای انجام فعالیت های روزمره کافی است در نتیجه به همین میزان کالری اضافه وارد بدن می شود و بدن نیز باید این مواد را بپذیرد در نتیجه برای تطبیق با وضعیت کنونی فقط باید از غذاهای کمکی پایین آورنده چربی و… استفاده نمود.

اما سلامتی واقعی به معنی آن است که بدن شادابی جسمی و روحی خود را حفظ کرده و تا مدتی به بیماری مبتلا نشود. بنابراین توصیه میشود با تغییر یا تکمیل مواد غذایی مصرفی خود با تغيير عادات غذایی خود به طور موثری به افزایش میزان سلامتی خود بیفزاییم و از بروز اختلالات مختلف در آن جلوگیری کنیم.

از حدود ۵۰ سال پیش به تدریج دانشمندان تحقیقات زیادی در مورد خواص گرده گل برای انسان انجام داده اند و پی به خواص گرده برده اند.

بسیاری از شیمیدانان مواد غذایی درون گرده را آنالیز کرده اند و پزشکان به خصوص کسانی که در مورد پیری تحقیق میکنند به وجود موادی با خواص شفابخش در دانه گرده پی برده اند.

یکی از محققان گرده گل، دکتر لیبیت مدير قدیمی ترین کلینیک پزشکی بیماران الكلى و متخصص درمان بیماری الكلسيم و محقق در مورد تاثير الكل بر سیستم های جسمی و روحی و روانی انسان می باشد.

دکتر لیبیت تحقیقات وسیعی در مورد دانه گرده و خواص گرده برای انسان انجام داده است و در سال ۱۹۹۳ کتابی درباره بیماری الکلیسم نوشته که در آن اهمیت گرده در درمان این بیماری را بیان نموده است.

آزمایش های تجربی و آماری درباره خواص گرده گل برای انسان

 آزمایش های تجربی و آماری

دکتر لیبیت برای یافتن اثرات گرده زنبور عسل بر روی بدن انسان، آزمایش های تجربی، علمی و آماری خاصی انجام داد. او در ابتدای آوریل ۱۹۸۴ مصرف گرده را با یک برنامه ریزی تصاعدی آغاز کرده به طوری که در ماه اول مصرف گرده را به تدریج دو بار در روز صبح و عصر به ۱۵ گرم در هر وعده رساند و تا دو سال ادامه داد.

۱۵ گرم گرده در هر صبح برابر با ۶۰ کالری انرژی همراه با ۶ اونس آب معدنی یا آب میوه، ترکیب مناسبی برای صبحانه او بود گاهی گرده را موقع ناهار با مقداری ماست، ژل یا سالاد مصرف می نمود و معمولا عصرها نیز یک ساعت قبل از شام آن را مصرف می کرد.

اثرات ظاهری این رژیم به تدریج مشخص گردید به طوری که قبل از بررسی آماری گرده در افراد، متوجه این مساله شد که از ابتدای مصرف گرده کاهش اشتها و وزن داشته و به راحتی تا دیر وقت می توانست بیدار بماند. همسر دکتر لیبیت هم از گرده استفاده کرد و متوجه ایجاد انرژی اضافی در بدن، ورم قبل از قاعدگی و کاهش فشار خون در اثر تنظیم آب بدن شد.

این مساله نتیجه خوبی برای رقیق شدن الکل و کاهش آن در خون بود و مصرف ۲ الی ۳ قاشق چای خوری گرده گل در بیماران الکلی نشان داد که الكل با سرعت بیشتری از خون حذف شده و حتی ناراحتی های ناشی از مصرف زیاد الکل نیز کاهش یافته است.

گرده گل با غذاهای معمول مورد استفاده انسان قابل مقایسه نیست زیرا به غیر از این که یک منبع غنی پروتیینی است، دارای کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها بوده و همه ترکیبات ضروری برای یک رژیم غذایی کامل را دارا می باشد.

یکی از مزیت های اگاهی از خواص گرده گل برای انسان بررسی تفاوت های آن با دیگر مواد غذایی رایج انسان ها می باشد. در مقایسه با گوشت بدون چربی دارای ۵ یا ۶ برابر اسید آمینه بیشتر می باشد. ترکیبات شیمیایی گرده در گیاهان مختلف با هم فرق دارد ولی به طور معمول دارای پروتیین و ویتامین زیاد، مواد معدنی کم و فاقد چربی می باشد.

همچنین گرده های جمع آوری شده از چند گیاه مختلف نیز دارای ارزش غذایی بیشتری می باشند زیرا کمبود ترکیبات شیمیایی یکدیگر را جبران نموده و تمام ترکیبات مورد نیاز یک رژیم غذایی کامل را برای انسان دارند.

گرده گل و نان زنبور حاوی سطوح بالایی از آنزیم هایی هستند که قادرند بخش های آسیب دیده ی مولکول DNA را به حالت عادی باز گردانند.

فعالیت ترمیمی بدن در سطح سلولی اثری است که توسط فعالیت تقسیم سلولی و با کمک ترکیبات ویتامینی دانه گرده انجام می گیرد. بنابراین گرده گیاهان جمع آوری شده توسط حشرات، غذایی با ارزش است و انسان باید مانند زنبورها از دانه های گرده گیاهان گوناگون استفاده کند.

گرده گل و نان زنبور

رطوبت بالای دانه ی گرده (۲۰ تا ۳۰ درصد) و دمای ۳۳ تا ۳۵ درصد سانتیگراد داخل کندو به میکروارگانیسم های موجود در گرده امکان رشد کامل می دهد اما شرایط بی هوازی و فشار اسمزی جلوی رشد باسیل های تخریب کننده مولکول پروتیین ها را می گیرد.

در همین زمان لاكتوباسیل ها قندهایی را که بعدا تولید اسید لاکتیک می کنند تخمیر می کنند و نیز جلوی رشد باکتری های عفونت زا را می گیرند. مع هذا این باسیل ها از رشد مخمرها جلوگیری نمی کنند. محتويات تخمیر شده شان به آن رنگی کهربایی و طعمی ترش و شیرین همانند مزه ی نان جو می دهند. در پاییز PH آن به علت تجمع اسید لاکتیک به ۴/۳ کاهش می یابد که باعث مرگ میکروارگانیسم ها می گردد.

این روش تولید ترکیبات شیمیایی آمبروز و سراگوست که با ترکیبات شیمیایی سراگو و گرده گل متفاوت است. به علت اضافه شدن عسل، سراگو حاوی ویتامین C کمتر اما دارای ویتامین A و ویتامینB و E بیشتر است.

سراگو فراورده ای است که گوارش آن آسان است. تعدادی از محققین نان زنبور را در تمام مواردی که مصرف گرده گل مجاز است توصیه می کنند چرا که نتایج بهتر و سریع تر به دست می آید همچنین نان زنبور و سراگو اثرات بیولوژیکی بیشتری در برخی از خواص نسبت به گرده گل دارند. نان زنبور باعث افزایش گلبول های قرمز، ژتیگلوسیت ها و هموگلوبین در خون، عادی سازی میزان لوکوسیت ها و فرمول شمارش لکوسیت می گردد.

میزان مصرف توصیه شده گرده گل و نان زنبور

مصرف خوراکی ۳۰ دقیقه قبل از صبحانه و ناهار به مدت ۴ تا ۶ هفته نان زنبور: نصف قاشق چای خوری

گرده برای تمام گروه های سنی

خواص گرده گل برای انسان

محققین رشته پزشکی در کشورهای فرانسه و لهستان به رژیم غذایی تعدادی کودک و بزرگسال که از نظر جسمانی ضعیف بودند، گرده را افزودند. بعد از این که آنها مدتی گرده مصرف کردند، احساس بهبودی در قوای جسمانی خود نمودند و نتایج آزمایش خون این افراد نیز بهبودی قابل ملاحظه ای را در وضعیت جسمانی آنها نشان داد.

همچنین به رژیم غذایی بیمارانی که دوران نقاهت بعد از عمل جراحی را طی می کردند مقدار کم ولی منظم گرده افزوده شد. پس از مدتی این بیماران افزایش وزن یافته و وضعیت عمومی بدنشان بهبود یافت. در تعدادی از درمانگاه ها و بیمارستان های اروپا، روسیه و آسیای شرقی از گرده به عنوان یک تقویت کننده عمومی برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده می شود.

به طور کلی گرده با تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن از بروز کمبودهای غذایی که اغلب به صورت شکننده بودن ناخن ها، غیر طبیعی بودن موها، یا چروک صورت بروز می کند، جلوگیری می نماید.

همچنین گرده به دلیل داشتن ارزش بسیار زیاد ترکیبات شیمیایی انرژی فوق العاده ای برای ورزشکاران ایجاد می کند به طوری که در ورزشکاران حرفه ای باعث جبران سریع انرژی از دست رفته بدن می شود همچنین مصرف آن در مواقع خستگی مفرط و تنش توصیه شده است.

ورزشکاران اروپایی اولین افرادی بودند که از گرده به عنوان یک مکمل غذایی انرژی زا استفاده نمودند و اثرات مثبت آن را مشاهده کردند.

در بازی های المپیک ۱۹۷۲ مشخص شد که تلاش و استقامت فوق العاده دونده فنلاندی فقط به دلیل نیروی بدنی و تمرینات ورزشی نبوده است بلکه به دلیل مصرف قرص زیست (Zest) بوده است. این قرص از گرده زنبور عسل تهیه میشود و باعث افزایش قدرت بدنی و توانایی ورزشکاران می شود.

مصارف غذایی گرده

مصارف غذایی گرده

گرده با توجه به ذایقه افراد، به صورت تازه، خشک، خالص، یا همراه سایر مواد غذایی می تواند مصرف شود. مصرف گرده به خصوص به صورت دو قسمت عسل و یک قسمت گرده توسط زنبورداران متداول است. مصرف گرده به صورت یک رژیم غذایی دو ماهه حداقل یک قاشق چایخوری در روز توصیه شده است. نان زنبور نیز که در داخل کندو ساخته میشود به صورت مخلوط با عسل به نسبت ۲ به ۱ قابل استفاده است.

امروزه فرآورده های غذایی مختلفی از گرده تولید می شود و به صورت های مختلف مایع (مخلوط با عسل)، حبه ای و شکلات های میله ای به بازارهای جهانی عرضه میشود.

خواص درمانی گرده گل

برخی از این ناراحتیها به شرح زیر می باشد:

 •  در بازگرداندن میل جنسی و انرژی از دست رفته موثر است.
 • افسردگی و خستگی را کاهش می دهد.
 • اختلالات هاضمه را رفع می کند
 • برای کوفتگی عضلات و اسهال و یبوست مفید است.
 • سردردهای از نوع میگرن خفیف را کاهش میدهد.
 • سوخت و ساز بدن را عادی می سازد و در رژیم غذایی لاغری عامل کاهش اشتهاست.
 • برخی از ناراحتی های پروستات را رفع می کند.
 • علایم و ناراحتی های ناشی از برخی داروها و اعتیادات (نظیر اعتیاد به دخانیات و الكل) را کاهش می دهد.
 • کلسترول را کاهش میدهد و جریان گردش خون را تسهیل می کند.
 • انرژی بدن را تقویت میکند.
 • ناراحتی گلو را تسکین می دهد.
 • کمی خواب آور می باشد.
 • ضد باکتری است.

ضمنا اگر عسل خام تصفیه نشده که مملو از پولن است خورده شود برای آسم و حساسیت ها بسیار موثر است.

البته توجه شود که برخی از اشخاص ممکن است به عسل حساسیت داشته باشند و آن معمولا به علت وجود مقدار خیلی کم اسید فورمیک در عسل است. این قبیل اشخاص غالبا از نیش زنبور عسل خیلی شدید ناراحت می شوند زیرا به اسید فورمیک حساسیت دارند. البته در دوره کوتاهی ناراحتی آنها با کمی مراقبت ممکن است رفع شود.

ضمنا به کودکان زیر یک سال نباید عسل داده شود، زیرا ممکن است هاگهای برخی باکتریها که در عسل هست در روده کودک نوزاد که هنوز نارساست می شده و ایجاد ناراحتی کند.

روش های تغییر طعم گرده گل

روش های تغییر طعم گرده

با توجه به این که گرده طعم خاصی مانند طعم حبوبات خشک شده یا علوفه دارد ممکن است برای ذایقه بعضی ها مناسب نباشد برای تغییر طعم گرده می توانید به روش های زیر آن را مصرف نمایید:

الف) یک قاشق چایخوری ساچمه گرده را جویده (برابر با ۳ گرم کرده است) و آن را با یک نوشیدنی با طعم قوی مصرف کنید.

ب) ساچمه های گرده ها را با مربا، عسل یا ماست مخلوط کرده و به خوبی بجوید.

ج) ساچمه های گرده را در یک لیوان شیر، چای یا شربت عسل حل کرده و میل نمایید.

د) گرده را به میزان مورد مصرف با آب میوه مخلوط کرده میل نمایید.

ه ) گرده را با یک قاشق عسل مخلوط نموده و مصرف نمایید.

چند نسخه غذایی با گرده گل

۱- در یک ظرف کوچک کمی پنیر تازه، یک قاشق چایخوری گرده  تازه، دو قاشق چایخوری عسل و نصف موز را مخلوط کرده و با چند قطره آبلیمو به مصرف برسانید. این ترکیب غذای کاملی برای آغاز یک روز است.

۲- برای کودکان و بزرگسالان یک کاسه ماست، یک یا دو قاشق چایخوری گرده و دو قاشق چایخوری عسل را مخلوط نموده میل نمایید.

۳- گرده را به صورت مخلوط با عسل روی نان مالیده و روی آن یک لایه پنیر تازه کم چرب قرار می دهیم. این برنامه غذایی به خصوص برای افرادی که امراض کلیوی دارند توصیه می شوند.

۴. کسانی که غذاهای شیرین دوست ندارند می توانند گرده را به صورت تازه با کره حیوانی یا کره نباتی با نان مصرف کنند.

5-گرده خشک شده یا تازه را می توان در شیر یا آب میوه حل کرده و با برشتوک به مصرف رساند. به خصوص این غذا برای افرادی که از نان های مخصوص بیماران قندی مصرف میکنند مناسب است.

دسته بندی گرده گل زنبور عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت