خارش پلک چشم

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
13,740 بازدید
خارش پلک چشم

اگر دچار خارش پلک چشم شدید باید اول بدن را بر حسب مزاج پاکسازی کرد. هم چنین باید از غذاهای مناسب استفاده شود. از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده و غلیظ اجتناب شود.

برای درمان آن یک قاشق غذاخوری آب غوره را در یک لیوان آب جوش مخلوط و با آن پلک ها را بشویید.

خارش پلک چشم از صفرا:

اگر در اثر غلبه ی صفرا خارش پلک چشم ایجاد شده است، آب گل همیشه بهار یا آب قرفه یا آب کدو را بر پلک چشم ضماد کنید.

برگ کاسنی، گل نیلوفر، سبوس گندم و جو را بجوشانید و گه گاه پلک ها را با آب آن شستشو دهید.

خارش پلک چشم در دموی مزاج ها:

اگر دموی مزاج هستید و خارش پلک دارید ابتدا حجامت کرده یا از بازوی چپ خون کم کنید بعد نشاسته یا آرد جو با شیر زن یا روغن گل یا صندل یا حضض یا سفیده ی تخم مرغ خام یا آب کاسنی بر آن ضماد کنید.

خارش پلک چشم از بلغم:

در صورتی که در مزاج بلغم خارش پلک چشم ایجاد شود، گل نیلوفر ۱ برابر. گل بابونه ی شیرازی، گل بنفشه و مغز ناخنک از هر کدام ۲ برابر. سبوس گندم ۵ برابر همه را مخلوط کرده و بجوشانید و با آب صاف کرده ی آن پلک ها را بشویید.

نشاسته یا آردجو یا حضض یا صندل یا آب کاسنی یا روغن گل یا شیر زن یا سفیده ی تخم مرغ خام را با سرکه و آب گرم مخلوط کرده و بر پلک ها ضماد کنید.

خارش پلک ها از شوره:

گاهی روی پلک در بین مژه ها حالتی شبیه سبوس سفید و پوسته پوسته همراه با خارش ایجاد می شود، که آن را شوره می نامند.

این بیماری باعث ریختن مژه ها خواهد شد. برای درمان آن اول بدن را از خلط غالب پاک سازی نمایید سپس برای درمان آن ساقه و برگ ارزن را بسوزانید و در روغن گل ریخته تا به حالت خمیری درآید و به پلک ها بمالید. یا روغن فندق سوخته را روی پلک ها بمالید.

خارش کناره های پلک چشم:

این بیماری که باعث خارش شدید پلک ها و ریزش مژه ها می گردد. بیماری مزاحمی است که انسان را آزار میدهد و لازم است که در تغذیه دقت شود.

خوردن غذاهای سبک و رقیق و پرهیز از غذاهای سنگین و ثقیل و سرخ کرده در بهبودی حال بیمار موثر خواهد بود.

سوزش مژه ی چشم

در صورتیکه دچار سوزش مژه ی چشم شده اید، شاخ و برگ و جوانه ی به را بسوزانید و خاکسترش را بر مژه ها ضماد کنید.

چسبندگی پلک چشم برای درمان چسبندگی پلک چشم ۱۰ گرم برگ خشک بارهنگ را در ۱۵۰ گرم آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه بخیسانید. آب آن را صاف کرده و با آب آن و به وسیله ی پنبه یا گاز استریل چشم را شستشو دهید.

پرش پلک گاهی برای بعضی اشخاص پیش می آید که پلک های چشم پرش و جهندگی پیدا می کنند. مدام مانند قلب که می تپد پلک هم پرش دارد. این مشکل در اثر ضعف عمومی بدن است و چون خون کاملا به رگ های اطراف پلک نمی رسد این حالت پیدا می شود.

برای درمان آن طبق دستورالعمل رایج بین مردم عادی پر کاه را پشت چشم بگذارید تا آرام شود.

علاج واقعی آن تقویت کردن عمومی بدن است. بهتر است آب هویج و مربای هویج بخورید و هلیله ی سیاه را بسیار نرم بسایید و هر شب ۲۰ گرم از آن را بخورید.

مدتی مصرف این خوراکی ها را ادامه دهید و سوخته ی آهن را مانند غبار نرم بسایید و به وسیله ی میل سرمه دان در چشم بکشید.

قرمزی پلک چشم

خارش پلک چشم-1

برای درمان قرمزی چشم خرمای سبز و کال را رنده کرده و در آب غوره بجوشانید تا غلیظ شود و بر پلک چشم بکشید.

زخم گوشه چشم

برای درمان زخم گوشه ی چشم گل شقایق یا گل خشخاش را نرم بسایید بعد با آب گشنیز مخلوط کرده و بمالید.

آب انار را در ظرف مسی قرمز (سفید نشده) بجوشانید تا قوام آید و بر آن بمالید.

ورم پلک چشم

برای درمان ورم پلک چشم ۵۰ گرم برگ گردوی خشک را در یک لیتر آب بجوشانید و به مرور آن آب را پشت چشم کمپرس کنید (مواظبت کنید که محلول داخل چشم نرود)

ورم عفونی پلک چشم

برای درمان ورم چرکی پلک چشم، برگ مو را بجوشانید و با آب صاف کرده ی آن چشم را بشویید.

برگ تازه جعفری را نرم بکوبید و روی آن ضماد نمایید.

ورم ملتحمه

برای درمان ورم ملتحمه بهاره یا حساسیت چشمی هر روز ۱ قاشق شربت خوری از مخلوط مغز ناخنک نیم کوب شده و گل بابونه ی شیرازی و گل بنفشه را در یک لیوان آب بجوشانید بعد روزی چند مرتبه با آب صاف کرده ی آن چشم را بشویید.

پف کردگی زیر چشم

برای درمان پف کردگی یا کیسه ای شدگی زیر چشم هر شب سیب زمینی را ریز رنده کنید و پشت چشم ضماد کنید.

کلفت شدگی پلک چشم

در صورتی که پلک چشم ضخیم گشته است آب میوه زیاد بنوشید. به عنوان درمان زیاد حمام کنید و هر صبح و ظهر آب سماق را با پنبه روی آن گذارید و شب ها سفیده ی تخم مرغ خام را با روغن گل سرخ مخلوط کرده و پشت پلک ضماد گذارید.

زیاد حمام کنید و روزی چند مرتبه با آب جوش بخور دهید و پیه داخل انار را بکوبید و با عدس کوبیده شده بپزید تا قوام آید.

آن را هر شب پشت چشم ضماد کنید. روزها سماق را خیسانده بعد آبش را در چشم بچکانید و بعد از چکاندن مقداری از همان آب را به وسیله ی پنبه پشت چشم گذارید.

شاخ و برگ درخت به را بسوزانید و خاکسترش را در چشم بکشید.

كبودشدگی زیر چشم

ابتدا کبد را تقویت کنید و اگر دچار کم خونی هستید آن را درمان کرده و برای درمان کبودشدگی زیر چشم آب ترب را با عسل مخلوط کرده و هر صبح و شب روی آن بمالید.

انجیر را بکوبید و با عسل مخلوط کرده و هر صبح و شب روی آن بمالید.

كبودشدگی حلقه ی دور چشم

برای درمان کبودشدگی حلقه ی دور چشم سرکه و عسل را با هم مخلوط و هر صبح، ظهر و شب بر آن بمالید.

ژل های مغز برگ آلوئه ورا را روزی سه بار روی آن بمالید و مالش دهید.

تومور یا غده بر پلک چشم

در پلک های چشم ممکن است تومور یا غده های خوش خیم (غیرسرطانی) و یا از نوع سرطانی آن تشکیل شوند.

یکی از شایع ترین انواع تومورهای خوش خیم در پلک چشم گزانتلاسما نام دارد که یک تومور مسطح به رنگ سفید یا زرد می باشد که از چربی ساخته شده است.

این نوع تومورها در صورتیکه ظاهرشان مزاحم و ناراحت کننده نشده باشند احتیاج به خارج کردن ندارند. چون ممکن است گزانتلاسما نشان دهنده ی میزان بالای کلسترول، به خصوص در افراد جوان باشد لذا در این افراد لازم است از نمونه ی خون شان آزمایش چربی به عمل آید.

سلول های سرطانی از نوع پوسته شونده و هم چنین از نوع بنیادی ممکن است در پلک چشم تشکیل تومور سرطانی دهند.

اگر یک تومور در پلک چشم پس از چند هفته از بین نرود پزشک ممکن است اقدام به بیوپسی کند و نمونه ای از نسج مشکوک را در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار دهد. تومورها معمولا با عمل جراحی درمان می شوند.

التهاب پلک چشم

خارش پلک چشم-2

التهاب پلک چشم به خصوص در لبه های آزاد آن عارضه ای است که بلفاریتا نامیده می شود. نشانه های این عارضه عبارتند از قرمزی، تحریک، ضخیم شدگی و احتمالا پوسته شدن، زخم های سطحی، یا التهاب غده های ترشح کننده ی چربی در لبه های پلک.

عوامل یا اختلالاتی که می توانند باعث التهاب پلک چشم شوند عبارتند از عفونت استافیلوکوکی در لبه های پلک چشم یا در مجاری غدد ترشح کننده ی چربی که به لبه ی پلکها باز می شوند.

هم چنین ابتلا به التهاب پوست همراه با پوسته های چرب در سر و صورت و بالاخره ابتلا به آکنه ی “روزاسه ” که موجب قرمزی منتشر همراه با ضایعات برجسته و طاول های چرکی در پوست صورت می گردد.

بلفاریت که در آن لبه ی یک یا هر دو پلک ملتهب می شود معمولا با بیماری پوستی درماتیت سبوره ای در ارتباط است.

بلفاریت ممکن است در اثر عفونت باکتریایی یا حساسیت به مواد آرایشی هم ایجاد شود. اگر مبتلا به بلفاریت هستید پلک های شما متورم، قرمز و خارش دار می شوند.

لبه های پلک ها ممکن است توسط پوسته های نرم و چرب پوشیده شود که پس از خشک شدن به دلمه تبدیل شده و مژه ها را به هم می چسبانند.

در برخی موارد ریشه های مژه ها عفونی شده و موجب ایجاد زخم های کوچک یا گل مژه می شود.

شما می توانید علایم را با گذاشتن پارچه ای تمیز و مرطوب و گرم بر روی پلک بهبود بخشید.

فرایند بهبودی با تمیز کردن دقیق پلک ها دو بار در روز با شامپوی بچه که با نسبت مساوی با آب مخلوط شده است تسریع می شود.

شالازیونه عبارت است از تورمی در پلک که ممکن بدون درد باشد. اگر یک غده ی ترشح کننده چربی در درون پلک مسدود شود غدهای بزرگ شده و متورمی به نام شالازیون ایجاد میکند.

شالازیون ممکن است در ابتدا به صورت گل مژه به نظر برسد ولی برخلاف گل مژه در لبه ی چشم نمی باشند، معمولا درد و قرمزی مربوط به شالازیون در طی چند روز بهبود می یابد.

هرچند اگر تورم بزرگ باشد ممکن است موجب ناراحتی طولانی مدت شود و فشار وارده بر جلوی چشم ممکن است بینایی را مختل کند.

اگر پزشک تشخیص شالازیون را مطرح کند ممکن است چند هفته صبر کند، زیرا امکان دارد به خودی خود بهبود یابد.

اگر شالازیون دردناک یا تحریک کننده باشد گذاشتن یک پارچه ی گرم، تمیز و مرطوب بر روی آن کمک کننده است.

شالازیون پایدار با عمل ساده ای درمان می شود که در این عمل برش کوچکی در سطح پلک داده می شود و محتویات تورم برداشته میشود. این عمل تحت بی حسی موضعی انجام شده و بدون درد است.

پایین افتادگی پلک بالای چشم

پایین افتادگی پلک بالا غالبا به علت ضعف عضله ی بالا برنده ی پلک و یا بیماری عصب کنترل کننده ی پلک ایجاد می شود. این نوع عارضه ممکن است به طور مادرزادی یا در اثر جراحت، یا در نتیجه ی یک نوع فلج مزمن و پیش رونده ای عضلات باشد.

پایین افتادگی پلک بالا ممکن است به صورت نسبی و یا به طور کامل چشم را ببندد. این عارضه ممکن است فقط در یک چشم و یا در هر دو چشم وجود داشته باشد.

گاهی اوقات پایین افتادگی پلک بالا از ابتدای تولد وجود دارد. در هر حال اگر پلک بالای نوزاد افتادگی داشته باشد و مردمک چشم او را بپوشاند چشم دچار تنبلی شده و بینایی اش تکامل نخواهد یافت.

در بالغین پایین افتادگی پلک بالا ممکن است به علت عوامل ویروسی، یا در اثر یک نوع بیماری خاص که به طور پیش رونده موجب ضعف عضلانی می شود حادث گردد.

پایین افتادگی پلک بالا درچشم چپ کودک این اختلال که ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد، باید با عمل جراحی رفع گردد تا از بروز تنبلی چشم و عوارض آن جلوگیری شود.

اگر پایین افتادگی پلک بالا به طور ناگهانی اتفاق افتد ممکن است نشانه ای از وجود اختلال در سیستم عصبی از قبیل تومور مغزی یا پاره شدن یک رگ در مغز سر باشد.

افتادگی پلک در کودکان با جراحی به منظور سفت کردن عضله پلک تصحیح می شود. اگر درمان به صورت زود هنگام صورت گیرد بینایی کودک به حالت طبیعی باز می گردد.

در بالغین جراحی افتادگی پلک باید در صورتی انجام شود که هرگونه اختلال زمینه ای مهم منتفی باشد. جراحی در درمان افتادگی پلک ایجاد شده در اثر فرایند پیری بسیار موثر است.

برگشتگی لبه ی پلک چشم به داخل

انحراف یا برگشتگی لبه ی پلک بالا یا پلک پایین و یا لبه ی هر دو پلک به داخل عارضه ای است که بیشتر در افراد سالمند به وجود می آید.

در این حالت لبه ی پلک چشم به سمت داخل انحراف و برگشتگی پیدا میکند. مژه ها بر روی قرنیه و بر روی ملتحمه کشیده می شوند و باعث خراشیدگی، تحریک، درد و ریزش آب از چشم می گردند.

اگر این عارضه درمان نشود قرنیه آسیب می بیند و ممکن است منتهی به نابینایی گردد.

اگر لبه ی پلک تحتانی به خارج برگردد و پلک از چشم آویزان شود سطح داخلی پلک در معرض هوا قرار گرفته، خشک و زخمی می شود.

این بیماری به نام اکتروپیون نامیده می شود و ممکن است موجب توقف جریان اشک به داخل مجرای بینی شود و در نتیجه چشم به صورت مداوم آبریزش خواهد داشت.

از آنجا که پلک ها به صورت کامل بسته نمی شوند قرنیه ی شفاف جلوی چشم به طور مداوم در معرض هوا قرار گرفته و ممکن است آسیب دیده یا مکررا عفونی شود.

این بیماری معمولا در افراد پیر در نتیجه ی ضعف پلک تحتانی (معمولا مرتبط با افزایش سن می باشد) رخ می دهد و معمولا هر دو چشم درگیر می شوند.

ممکن است اکتروپیون در نتیجه ی جمع شدن اسکار روی پلک یا گونه یا در اثر فلج صورتی رخ دهد که در این بیماری عضلات اطراف چشم و سایر عضلات صورت (سمت مبتلا) فلج می شوند.

در این موارد فقط یک پلک درگیر می شود. گاهی اوقات برگشتگی و انحراف لبه ی پلک چشم به داخل به طور مادرزادی از بدو تولد به خصوص در اطفال چاق وجود دارد.

اگر فکر میکنید که مبتلا به اکتروپیون هستید باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. زیرا درمان در صورتی که در مراحل اولیه صورت گیرد، بسیار موفقیت آمیز است.

احتمالا پزشک عمل جراحی جلوی چشم را که در آن پوست و عضلات اطراف پلک ها سفت می شوند را به شما توصیه می کند، ولی در موارد شدید تر جراحی پلاستیک پیچیده تری لازم خواهد بود.

برگشتگی لبه ی پلک پایین چشم به خارج

آویزان شدن یا برگشتگی لبه ی پلک پایین به طرف خارج نیز غالبا در افراد پیر و سالخورده به وجود می آید. در این حالت به علت ضعف و سست شدن عضلات اطراف چشم، لبه ی پلک تحتانی دچار برگشتگی شده و در جهت خارج و پایین آویزان می گردد.

در این حالت سطح داخلی پلک در معرض هوا قرار میگیرد و خشک و زخمی می گردد. ایجاد این عارضه مانع از ورود اشک به داخل مجرای بینی می شود و در نتیجه چشم به طور دایم آبریزش داشته و در نتیجه اشک بر روی گونه ها جاری خواهد شد.

قرنیه به علت عدم تماس با اشک دچار خشکی میشود و مکررا عفونی می گردد و آسیب می بیند. علاوه بر سالمندان افرادی نیز که پوست و نسوج نزدیک به پلک آنها به علت زخم و سوختگی و عمل جراحی دچار انقباض و جمع شدگی گردیده است به این نوع عارضه مبتلا می گردند.

در این موارد نه تنها پلک پایین بلکه لبه ی پلک بالا نیز می تواند به سمت خارج برگشتگی و انحراف پیدا کند.

علاوه بر افراد گفته شده در بالا، غالبا برگشتگی لبه ی پلک چشم به خارج به دنبال ابتلا به فلج صورت ایجاد می شود. این بیماری باعث فلج شدن عضلات اطراف چشم و یا فلج سایر عضلات صورت در همان سمت می شود.

حتی اگر برگشتگی لبه ی پلک پایین چشم به خارج مختصر هم باشد به علت منحرف شدن دهانه ی مجرای اشکی بینی، مانع از ورود اشک و ترشحات به داخل مجرای بینی می گردد.

این عارضه می تواند باعث التهاب مزمن ملتحمه ی چشم گردد که نتیجه آن التهاب، قرمزی، ناراحتی و ریزش اشک روی گونه و اختلالات ناشی از آن است.

ضمنا پاک کردن مداوم اشک باعث کشیده شدن پلک و بیشتر شدن فاصله ی آن از چشم می گردد.

انتروپیون

انتروپیون عبارت است از برگشتگی لبه ی پلک فوقانی یا تحتانی یا هر دو لبه به داخل چشم.

در آنتروپیون پلک به داخل برمی گردد. مژه ها بر روی قرنیه (بخش شفاف جلوی چشم) و ملتحمه که سفیدی چشم را می پوشاند کشیده می شوند.

اگرچه ملتحمه ی پلک ها را نیز مفروش می کند ولی این قسمت آسیب نمی بیند. علایم مشخصه، این بیماری درد ناحیه ی چشم، آبریزش از جسم و تحریک آن می باشد.

اگر درمان انجام نشود ممکن است قرنیه آسیب دیده و منجر به فقدان بینایی شود. در کشورهای پیشرفته آنتروپیون اساسا افراد پیر را گرفتار میکند، چرا که با افزایش سن عضلات اطراف چشم به طور طبیعی دچار ضعف می شوند.

در کشورهای در حال توسعه معمولا انتروپیون به دنبال تراخم عفونی چشم ایجاد می شود. در نهایت ممکن است این بافت جمع شده و پلک ها را به داخل برگرداند.

یک عمل کوچک را می توان برای تصحیح پلک به کار برد. این عمل معمولا بیماری را اصلاح می کند و از آسیب های بعدی به چشم جلوگیری میکند.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “خارش پلک چشم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت