درمان عفونت چشم و درد چشم

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
10,236 بازدید
عفونت چشم

آورده اند که مستحب است به هنگام دیدن هلال ماه ، هفت بار سوره حمد خوانده شود که هر که چنین کند، خداوند وی را در آن ماه از عفونت چشم در امان می دارد.

شخصی از سفیدی چشم و درد دندان و باد مفاصل به امام صادق (ع) شکایت کرد. حضرت به وی فرمان دادند: از فلفل سفید و سبز هر کدام به اندازه دو درهم ، و نشادر خوب و خالص به اندازه یک درهم تهیه و آن را کوبیده و صاف کند و در هر چشم سه بار بکشد و مدتی صبر کند که به اذن خداوند سفیدی چشم او برطرف و گوشت چشم را پاک و درد آن را آرام می کند پس ابتدا چشم خود را با آب سرد بشوی و سپس بر آن سرمه بکش.

(آب مروارید، آب سیاه، آب ریزش و … نیز نوعی عفونت چشم هستند).

پاکیزه بودن دست ها

جبيل بن دراج می گوید: در خدمت امام صادق (ع) بودم که بکیر بن اعین در حالی که چشم درد داشت وارد شد. امام صادق (ع) فرمودند: چشم آدم پاکیزه، “چرکین” می شود! عرض کرد: پس چه می کند؟ حضرت فرمودند: هر گاه دست چرب خود را می شوید، به چشم می کشد. بکیر بن اعین می گوید: من چنین کردم هرگز چشمم چرکین نشد. ( دستی که در معرض وسایل آلوده قرار دارد را نباید در تماس با چشم قرارداد).

حجامت

امام صادق (ع) فرموده اند: هر کس حجامت کند و به اولین قطره های خون آن نگاه کند تا حجامت بعدی از چرکین شدن چشم در امان باشد.

عفونت چشم (خیراندیش)

عفونت چشم

به هر دلیلی که باشد چشم را ۳ تا ۵ روز پر از عسل کنند. فرد بیماری عفونت داشت و نابینا شده بود ۲ هفته عسل پر کرده عفونت رفع شد و بینایی خوب شد.

– شبی یک قطره عسل داخل چشم چکانده شود به مدت ۷ الی ۱۴ شب.

– دو هفته بعد شستشوی چشمها با جوشانده عرق رازیانه و ماساژ دادن چشم ها.

[honey]

ضد عفونی چشم (خدادادی)

– چکاندن مخلوطی از عسل با آب لیمو ترش تازه به چشم .

شستشوی چشم (باقری)

برای شستشوی چشم از روش زیر استفاده کنید :

– 3 قاشق غذاخوری عرق کاسنی یا آبلیموی طبیعی را دم کرده چای سیاه مخلوط کرده و چشم را شستشو دهید.

علاج قرحه در چشم

اگر چرک در قرحه بود، آن را با عسلاب یا آب شنبلیله پاک کن .

ترشحات چشمی (روازاده)

مرد – سن ۲۶ سال

پرسش: دچار خارش چشم هستم و همیشه درون چشمم آلوده است یعنی به چیزی مثل چربی یا چرک داخل چشمم جمع می شود که عادت کرده ام با انگشت خارجش کنم راه حل چیست؟

پاسخ: غذاهای سرد و مرطوب مثل ماست و دوغ و کاهو و خیار و کدو کمتر استفاده کنید. هر شب یک لیوان دم کرده اسطوخدوس میل کنید. با چوب مسواک هر روز مسواک بزنید. کندر به اندازه یک نخود هر روز نیم ساعت بجوید.

درمان ترشحات چشم در بزرگسالان (روازاده)

مرد – سن ۳۳ سال – شاهین شهر

حدود ۴ سال است صبح‌ها که از خواب بیدار میشوم درون چشم‌هایم به طور یکنواخت پر از قی می باشد. لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخ: ترشحات چشم ناشی از فضولات مغز است. برای رفع این عارضه باید فضولات و ترشحات اضافی مغز را با خوردن جوشانده اسطوخدوس پاکسازی کنید. هر شب دم کرده اسطوخدوس یک لیوان میل کنید.

بابونه شیرازی را بجوشانید و دستمال تمیزی را در آن بزنید و روی چشم قرار دهید. روزی یک بار این کمپرس کردن را مرتب انجام دهید.

درمان عفونت چشم (سرباز حسینی)

عفونت چشم-1

١. شستشوی روزانه چشم در سه نوبت با چای کم رنگ یا عرق کاسنی تا ۷ روز.

۲. ماساژ روزانه چشم در سه نوبت با کف دست یا انگشت سبابه تا ۷ روز.

٣. هر شب استفاده از یک قطره عسل در چشم تا ۷ روز.

۴. جوشانده اسطوخدوس، جهت پاکسازی فضولات مغزی که بر روی چشم اثر میگذارند، هر شب یک لیوان تا ۱۴ شب میل شود.

التهاب و تنگ شدن عصب چشم

نقاط فشاری ، طب سوزنی ، ماساژ، زنبور درمانی، دستگاه الکترونیکی بدون سوزن انرژی درمانی

( برای عمل به این نسخه حتما طبق راهنمای نسخه ها عمل کنید).

– التهاب عصب چشم ماBL1 – ST1 – GB20 – L14 – TAIYANG

تنگ شدن عصب چشم BL1-SP6

پرده ای از خطوط در چشم

سبل (موسوی) پرده ای شبیه به خطوط در هم بافته که مانع دید می شود و علت آن را از امتلا سر و مغز و غلبه خون در همان نواحی و بزرگ شدن رگ های چشم بر شمرده اند. علاج آن با مصرف داروهای گیاهی و شیاف معروفی بنام احمر می باشد که زالو درمانی کمک شایانی به تاثیر شیاف احمر می کند هر بار انداختن ۲ تا ۳ عدد زالوی ریز ، زیر پلک هر چشم کافی است.

سفید شدن چشم (قمور) 

سفید شدن چشم (روایات)

سرمه عناب : ابوالخصیب ( الخضیب) می گوید: چشمان من سفید شده بود و قادر به دیدن هیچ چیز نبودم. شبی امیر المومنین (ع) را در خواب دیده و عرض کردم: آقای من چشمم به وضعی افتاده که خود می بینید.

حضرت فرمودند: قدری عناب بردار آن را نرم کن و با آن سرمه بکش. من مقداری عناب تهیه کرده و آن را با هسته اش آرد کرده و با آن سرمه کشیدم، وقتی چنین کردم تاریکی از چشمانم بر گرفته شد و وقتی به آن نگاه کردم دیدم سالم شده است.

قاووت :امام صادق (ع) فرموده اند : قاووت خشک ، سفیدی را می زداید. یعنی پیسی یا سفیدی چشم ها.

سرمه امام باقر (ع)

شخصی از سفیدی چشم به امام باقر (عليه السلام) شکایت کرد حضرت به وی فرمودند: از توتیای هندی (سرمه و هلیله زرد و نمک اندرانی) هر کدام به یک اندازه تهیه کن و هر کدام را به تنهایی نرم کن و آن دو را با آب باران مخلوط کن و چشم خود را با آن سرمه بکش که به اذن خداوند سپیدی چشم را برطرف و گوشت چشم را پالايش و از هر بیماری پاک می کند.

معالجه قمور ( سفید بینی چشم) (خیراندیش)

شب هنگام عسل ، یا آب سیر در دیده کشند.

درد چشم

درد چشم (روایات) سرمه عبدالله بن يحيی کاهلی می گوید : من در حضور امام صادق (عليه السلام) بودم که شخص بیمار و ناتوانی از آن حضرت پرسید : آیا می توانم در حال احرام از سرمه استفاده کنم؟ حضرت فرمودند : نه ، برای چه سرمه می کشی گفت : من بیماری چشم دارم و هنگامی که از سرمه استفاده می کنم ، برایم فایده دارد و اگر استفاده نکنم زیانبار است و حضرت فرمودند : پس سرمه بکش او گفت : چیز دیگری نیز با سرمه می آمیزم حضرت فرمودند آن چیست ؟ گفت : دو تکه پارچه برداشته و هر کدام را چهار تا زده و بر روی چشم یکی از آنها را گذارده و با دستار به پشت سر می بندم این کار برای بیماری چشم من مفید است و هر گاه آن را انجام ندهم ، زیان آور است. حضرت فرمودند : این را هم انجام بده.

لطف خدا امام باقر (عليه السلام): هر گاه خداوند بنده ای را دوست بدارد ، به او نظر اندازد، و هر گاه به او نظر انداخت یکی از این سه چیز را به او هدیه کند : سردرد، تب ، و یا چشم درد.

ریحان کوهی

عفونت چشم-2

ایوب بن نوح می گوید: کسی که با امام کاظم (ع) همسفر بود برایم نقل کرد که آن حضرت ریحان کوهی طلب کرده و فرمودند: من دوست دارم غذای خود را با آن آغاز کنم که گشاینده مجاری بسته شده، اشتها آور و زداینده  چشم درد است من آنگاه که غذا را با آن آغاز کنم، باکی ندارم که پس از آن چه غذایی بخورم و دیگر از هیچ بیماری و آسیبی هراس ندارم و آنگاه که غذا تمام شد بار دیگر ریحان کوهی طلب کرده و دیدم که برگه ای از آن را که روی غذا افتاده بود برداشته و خوردند.

به من نیز داده و فرمودند: غذای خود را با آن پایان ده که گوارنده غذای پیشین و اشتها آور غذای پسین است. سنگینی معده را زدوده و دل و دهان را خوشبو می کند.

سوره حمد

آورده اند که: هر کس به هنگام دیدن هلال ماه ،هفت بار سوره حمد را بخواند خداوند وی را در آن ماه از چشم درد ایمن می سازد.  ترک خواب به سمت چپ و خرما. روزی پیامبر اکرم (صلی الله عليه و آله و سلم) به سلمان که چشم درد داشت نگاه کرده و فرمودند: خرما نخور و به سمت چپ نخواب. شاید درد جناب سلمان از غلبه گرمی بوده است و خرما نیز گرم است.

آیه الکرسی

ابویوسف مصعب می گوید: به امام کاظم (ع) عرض کردم از بیماری چشمم که در اثر آن شبکور شده ام به شما شکایت می کنم اگر صلاح می دانید برای درمان آن چیزی به من بیاموزید.

حضرت فرمودند: این آیه را سه بار در ظرفی بنویس سپس آن را بشوی و در ظرفی بریز و با آن سرمه بکش. من کمتر از صد میل سرمه کشیده بودم که بینایی چشمم برگشت و بهتر از آنکه بود وی گفت: بهتر از آن که بودم.

آمیزه صبر و کافور و شیره درخت مرمکی

شخصی که به چشم درد دچار شده بود بر امام صادق (ع) وارد شد و حضرت به وی فرمودند : چرا از آمیزه این سه چیز استفاده نمی کنی:صبر وكافور و شیره درخت مرمکی . آن مرد چنین کرد و سالم شد.

سرمه امام باقر (ع)

سلیم که برده آزاد شده علی بن یقطین است می گوید او به چشم درد دچار می شد. روزی ابتدا به ساکن نامه ای از امام کاظم(ع) به وی رسید که چرا از سرمه امام باقر (ع) غافلی؟! کافور ریاحی و صبر اصقوطری را به یک اندازه مخلوط کن و آن دو را آرد و با پارچه ای از جنس حریر صاف کن و همانند سرمه به چشم بکش. سرمه کشیدن [ در هر ماه ] هر بیماری را که در سر باشد سرازیر کرده و از بدن بیرون می کند. وی همواره با آن ماده سرمه می کشید و تا هنگام مرگ هرگز چشم وی بیمار نشد.

فلفل سفید و سبز

شخصی از سفیدی چشم ودرد دندان و باد مفاصل به امام صادق (ع) شکایت کرد. حضرت به وی فرمان دادند تا از فلفل سفید و سبز هر کدام به اندازه دو درهم ، و نشادر خوب و خالص به اندازه یک درهم تهیه و آن را کوبیده و صاف کند و در هر چشم سه بار بکشد و مدتی صبر کند که به اذن خداوند سفیدی چشم او برطرف و گوشت چشم را پاک و درد آن را آرام می کند پس ابتدا چشم خود را با آب سرد بشوی و سپس بر آن سرمه بکش.

فایده چشم درد

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم): چهار چیز را ناخوشایند مدارید: چشم درد؛ چرا که رگ های کوری را قطع می کند.

کوتاه کردن سبیل

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم): هر کس در روز پنج شنبه و شنبه ، ناخن های خود را کوتاه کند و قدری از سبیل خود را بگیرد، از دندان درد و درد چشم در امان باشد.

گرفتن ناخن در پنج شنبه ها

امام باقر (عليه السلام ): هر کس به گرفتن ناخن در هر پنج شنبه مداومت ورزد، چشم درد نمی گیرد.

عبدالله بن ابی یعفور به امام صادق (عليه السلام) گفت : فدایت شوم ! گفته می شود هیچ چیز به اندازه تعقیبات میان طلوع سپیده و طلوع خورشید، سبب نزول روزی نشده است.

فرمود: آری ؛ اما تو را بهتر از این آگاه سازم : گرفتن سبیل و کوتاه کردن ناخن در روز جمعه . کوتاه کردن ناخن ها در روز پنج شنبه نیز چشم درد را دور می کند.

قارچ

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم ): قارچ ، از گیاهان بهشتی است و آبش برای چشم درد، سودمند است. البته در سایر روایات قارچ را مضر معرفی کرده اند. پس زیاده روی نکنید.

مرهم گیاه صبر

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم ): اگر محرم چشمش درد گرفت ، بر آن مرهم گیاه سبر بنهد.

گیاه صبر و کافور و تلخه

مردی که چشم درد داشت ، بر امام صادق (عليه السلام ) وارد شد. امام (عليه السلام ) به او فرمود: چرا از این سه چیز: گیاه صبر، کافور و تلخه ، غافلی ؟. مرد، آن کار را انجام داد و چشم درد او از بین رفت .

 کاسنی و شکر سرخ

از سردرد و دندان درد و ضربان چشم که صورتم را متورم کرده بود به امام صادق (ع) شکایت کردم. ایشان فرمودند: کاسنی را فراموش مکن، عصاره آن را بگیر و با شکر طبر زد در آمیز و بسیار بنوش که آن را تسکین و زیان آن را دفع می کند.

من به خانه برگشتم و از همان شب قبل از خواب درمان را آغاز کردم، آن را نوشیده و خوابیدم صبح که از بستر برخاستم به حمد و لطف خداوند سالم شده بودم.

روغن بنفشه درمان بیماری های چشم

امام صادق (عليه السلام ) : برتری بنفشه بر دیگر روغن ها به سان برتری اسلام بر دیگر ادیان است. بنفشه ، خوب روغنی است ! درد را از سر و چشمان می برد . خود را بدان ، چرب کنید .

[banafshehoil]

الكافی: به نقل از علی بن اسباط در حدیثی که سند آن را به معصوم رساند : مالیدن روغن بنفشه به ابروها ، سردرد را از میان می برد .

 شستن دستها پس از غذا و دعای شکر گذاری

بر امام صادق (عليه السلام ) وارد شدم و نزد او از چشم درد، اظهار ناراحتی کردم . به من فرمود: آیا نکته ای تازه می خواهی ؟ سپس به من فرمود: چون پس از غذا خوردن ، دست خویش را شستی ، بر ابروهایت دست بکش و سه بار بگو: سپاس ، خداوند نیکو کار زیبا کردار بهره رسان، فضیلت بخش را. من این کار را انجام دادم و از آن پس ، چشمانم درد نگرفت . سپاس ، خداوند جهانیان راست.

امام صادق (عليه السلام ): چون پس از غذا دستانت را شستی ، با باقی مانده آب ، دستی بر چشمان خود بکش ؛ چرا که مایه ایمنی از چشم درد است.

بادمجان سرخ شده

امام صادق (عليه السلام ):روایت شده است که نزد امام سجاد (عليه السلام ) بادمجان سرخ شده در روغن بود. ایشان چشم درد داشت و از این بادمجان می خورد.

درد چشم (تبریزیان)

مرکب

سرمه عناب

مركب ۷ ( ۴۰ روزه ) و پیاز هم مفید است.

درد چشم (دریایی) 

افرادی که مبتلا به چشم درد هستند می توانند چند قطره روغن سیاه دانه را در یک لیوان شیر ریخته و قبل از خواب بنوشند. هم چنین قبل از خواب دو طرف گیجگاه و دو ابرو را با سیاه دانه چرب نمایند.

درمان ضعف چشم

عفونت چشم-3

از عسل وحشی با ترکیبات دیگر که برخی مواد آن را باید زمستان ها تهیه کرد، دارویی ساخته می شود که فوق العاده نافع بوده و شماره ضعف چشم را پایین می آورد.

نکته مهم : شهر نشینی اجازه نمی دهد عینک کنار گذاشته شود چون آسفالت ، آلودگی های صوتی، موسیقی ها، شغل ها ، ادکلن های خارجی، کفش ها و لباس های پلاستیکی ، ایستادن در حمام های جدید برای شستشو و دوش گرفتن همه این ها مضر و مانع بازگشت سلامت چشم هاست.

ضعف بینایی (روازاده)

پرسش: نمره چشم من  ۶.۲۵ است، می خواستم بدانم آیا امکان دارد با حجامت شماره اش تغییر کند؟

پاسخ: حجامت سر انجام بدهید، قطره زعفران چشم از عطاری شفا تهیه کنید و طبق دستور در چشمتان بچکانید. از سرمه طبیعی استفاده کنید. دم کرده اسطوخدوس و بادرنجبویه هر شب یک لیوان میل کنید.

هنگام عفونت چشم، در کنار استفاده از داروهای تجویز شده و رعایت شدید نکات بهداشت شخصی، به علت مسری بودن بیماری از بستن چشم خودداری شود.

در موارد زیر به طبيب مراجعه کنید:

– در صورتی که چشم تان قرمز و متورم باشد، چرا که ممکن است به عفونت باکتریایی مبتلا شده باشید و نیاز باشد که آنتی بیوتیک طبیعی مصرف کنید.

– در ناحیه چشم ها احساس درد داشتید.

– به نور خورشید حساسیت داشتید.

– در بینایی خود احساس اختلال کردید.

– مردمک هایتان تغییر اندازه داده بودند.

– حس می کردید یک جسم خارجی در چشمتان وجود دارد.

– اگر هر گونه عارضه ای بعد از چهار روز هنوز بهبود نیافته بود.

– اگر از لنز استفاده می کنید و دچار عفونت چشم شده اید، حتما تا مراجعه به چشم پزشک آنها را در بیاورید و پس از مشورت با وی، مجددا لنزها را داخل چشم بگذارید.

– همچنین، طبق دستورات پزشک خود عمل کنید و کلیه داروها را مصرف نمایید. با مشاهده علایم عفونت چشم در بالا گفته شد، برخی بیماران با چشم های بسته به چشم پزشک مراجعه می کنند که این خود سبب تشدید عفونت می شود. توصیه این است که در کنار استفاده از داروهای تجویز شده و رعایت شدید نکات بهداشت شخصی، به علت مسری بودن بیماری از بستن چشم نیز خودداری شود.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت