درمان بیماری چشم با طب سنتی

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
15,331 بازدید
درمان بیماری چشم با طب سنتی

در ادامه به طور مختصر درمان بیماری چشم با طب سنتی را بیان می کنیم با ما همراه باشید.

ماهی

امام کاظم (عليه السلام): ماهی تازه، پیه چشمان را ذوب می کند.

درمان بیماری چشم با طب سنتی

درمان کوری چشم (تبریزیان)

شافيه ۲۰ ماهه یا ۶ ماهه را ۸ روز استفاده کنند با آب باران مخلوط کنند و سرمه بکشند(روزی 3 بار). برای کوری چشم نو و کهنه مرکب ۷ (۱۵ ماهه) مفید است و برای کوری چشم ناشی از رطوبت طریفل مرکب ۱۳ موثر است.

– داروی شافیه ۱۶ ماهه مصرف کنند.

جهر یا روز کوری (موسوی)

زالو درمانی مانند درمان شب کوری است. در این بیماری ضعف دید بر عکس شب کوری است.

چروک، گودی و پف زیر چشم

چروک، گودی و پف زیر چشم

سایر بیماری چشم مانند چروک، گودی و پف زیر چشم اطراف ناحیه چشم معمولا حالت فرورفتگی به خود گرفته و یا افتادگی زیر چشم ایجاد می شود. خستگی، استعمال دخانیات، ژنتیک، مشکلات آب و هوایی عوامل ایجاد پف یا سیاهی دور چشم هستند.

گاهی مشکلات کم خوابی یا پرخوابی و خستگی روزمره باعث ایجاد این مشکلات هستند، با کمک چند روش طبیعی که در زیر به آنها اشاره می شود تخفیف علائم امکان پذیر است.

نسخه های درمانی برای بیماری چشم

فرورفتگی یا بر آمدگی چشم (روایات)

روزه امام صادق (عليه السلام ): مرد، چون روزه بگیرد، چشمانش از جای خویش میرود و چون با شیرینی روزه بگشاید ، دیگر بار ، چشمانش به جای خویش باز میگردد. پس طبق این حدیث به نظر می آید که علت گودی چشم از سردی (غیر شیرینی) درمانش با گرم و تر هاست. که با تجربه نیز تطبیق دارد.

افتادگی و پف کردن زیر چشم (خیراندیش)

درمان بیماری چشم با طب سنتی

– علت این بیماری غلبه بلغم در چشم می باشد – مالیدن روغن سیاه دانه به ملاج سر و گذاشتن تاج نمک (کیسه پارچه ای پر از نمک دریا) شبها بر روی سر به مدت یک تا دو ساعت .

-ترک یا کاهش جدی سردی ها به خصوص در شب.

– مخلوط شیره انگور با ارده هفته ای ۴ وعده به عنوان صبحانه میل شود .

چروک زیر چشم (روازاده)

زن/ سن ۲۹ سال/ مجرد/ ۱۶۰ قد/ ۵۴ وزن.

سوال: برای از بین بردن چروک زیر چشم باید چکار کنم؟

پاسخ: برای رفع چروک زیر چشم باید غذاهای صنعتی را کنار بگذارید از میوه و سبزیجات استفاده کنید و غذاهای آبکی مثل آش جو که می تواند رطوبت پوست را زیاد کند استفاده نمایید. پس از پاکسازی عمومی بدن با منضجات و مسهلات مربوطه استفاده از زالوی موضعی می تواند کمک کننده باشد.

روایات و درمان بیماری چشم با طب سنتی

کاسنی برای درمان ضربان چشم

روایات و درمان بیماری چشم با طب سنتی

أبوبصیر می گوید: از سردرد و دندان درد و ضربان چشم که صورتم را متورم کرده بود به امام صادق (ع) شکایت کردم. ایشان فرمودند: کاسنی را فراموش مکن، عصاره آن را بگیر و با شکر طبرزد در آمیز و بسیار بنوش که آن را تسکین و زیان آن را دفع می کند. من به خانه برگشتم و از همان شب قبل از خواب درمان را آغاز کردم، آن را نوشیده و خوابیدم. صبح که از بستر برخاستم به حمد و لطف خداوند سالم شده.

حنا

پیامبر خدا (ص): خرج کردن یک درهم برای خضاب، برتر از خرج کردن یک درهم در راه خداست. در خضاب کردن، چهارده خاصیت است: باد (یابو) را از گوشها می برد، تیرگی را از چشمان میگیرد، دیده را جلا میدهد، حفره های بینی را نرم می کند، بوی دهان را خوش می سازد، لثه را استحکام می دهد، حالت غش را از میان می برد، زینت است، عطر است.

پیامبر خدا (صلى الله عليه و آله وسلم): حنا، خضاب اسلام است؛ بر (ثواب) عمل مومن می افزاید ، سردرد را از میان می برد، چشم را تیز بین می کند، قدرت آمیزش را افزون می سازد و مهمترین گیاهان خوش بو در دنیا و آخرت است.

آویشن و نمک

آویشن و نمک

امام صادق (عليه السلام )فرمود: چهار چیز، چشم را جلا میدهد. آويشن و نمک، وقتی با هم باشند، و نانخواه و گردو، وقتی باهم باشند. به آن حضرت گفتند: این چهار چیز وقتی باهم باشند، به چه کار می آیند؟ فرمود: نانخواه و گردو، بواسیر را میسوزانند، باد را دور می کنند و رنگ پوست را زیبا می سازند.

کندر

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله وسلم ): بر شما باد کندر زیرا آن سان که انگشتان، عرق را از پیشانی پاک می کنند، پشت را محکم می کند، عقل را افزون می کند، ذهن را ذکاوت می دهد، چشم را جلا می بخشد و فراموش را از میان می برد.

خرما

خرما

امام صادق (ع) فرموده اند: خرمای برنی، شنوایی و بینایی را افزایش می دهد.

امام صادق (عليه السلام ): هیئت بنی عبدالقیس بر پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله وسلم) وارد شدند. پس، ظرف خرمایی یافته از شاخه های خرما پیشروی ایشان نهادند.

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله وسلم) پرسید: (صدقه است، یا هدیه؟) 

گفتند هدیه است.

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم ) فرمود: این خرما ها از کدام نوع است؟

گفتند: ای پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم )! از خرمای برنی است.

فرمود: این، جبرئیل است. به من خبر می دهد که در این خرمایتان، نه ویژگی است: شیطان را به دیوانگی می افکند؛ پشت را قوی می کند؛ بر توان آمیزش می افزاید؛ بینایی و شنوایی را افزون می سازد؛ انسان را به خدا نزدیک می کند؛ انسان را از شیطان دور می سازد؛ غذا را هضم می کند؛ درد را می برد؛ و دهان را خوشبو می نماید.”

بر آمدن چشم و فشار خون چشم (موسوی)

بر آمدن چشم و فشار خون چشم (موسوی)

زالو درمانی با مصرف داروهای گیاهی موثر است . ذکر این نکته ضروری است که یکی از علل مهم برآمدگی و بیرون زدگی چشم بیماری پرکاری تیروئید است که درمان آن همان درمان بیماری تیروئید است.

فشار چشم (روازاده)

مرد/ سن ۳۶ سال/

پرسش: من مشکل فشار چشم دارم جهت بهبود چه توصیه هایی می فرمایید.

پاسخ: موارد ذیل توصیه می شود :

-حجامت عام

– فصد قيفال سمت چشم موافق

– فصد چشم درگیر توسط پزشک حاذق

– ریختن قطره چشمی حاوی زعفران ۲ قطره هر شب در چشم به مدت یک ماه (هفته به هفته داروی جدید تهیه نماید) اصلاح مزاج نیز انجام گیرد.

-در صورت داشتن يبوست نیز حتما درمان شود.

روایات مرتبط با درمان آب سیاه چشم

روایات مرتبط با درمان آب سیاه چشم

سرمه اثمد و مشک

امام صادق (عليه السلام): هر کس با سرمه اثمد آمیخته ناشده و با مشک بخوابد، برای همیشه ، تا زمانی که بر این حالت می خوابد، از آب سیاه در امان می ماند.

گیاه صبر زرد

در خصوص درمان بیماری چشم با طب سنتی محمد بن حسن می گوید: از بیماری چشمم به شدت رنج می برم . به امام عسگری (ع) نامه ای نوشته و از ایشان خواستم که برایم دعا کنند. نامه که تمام شد پیش خود فکر کردم ای کاش از ایشان دارویی می خواستم که در چشم خود بریزم .

حضرت با خط خود پاسخ نامه را داده و در آن برایم دعا کرده و نوشته بودند: تو مایل بودی که دارویی برای چشمت معرفی کنم. بر تو باد که گیاه صبر را با سرمه و کافور و توتیا مخلوط کنی که چشم را جلا و تاریکی و رطوبت آن را بر طرف می سازد.  من آن چه را حضرت فرموده بودند عمل کردم و بحمدالله چشمم خوب شد.

ضعف و بیماری های چشم (تبریزیان)

تاری دید

سرمه اثمد – سرمه کافوری – بطور کلی انواع سرمه ها مفید است اگر خیلی ضعیف است (در حد کوری) داروی شافیه ۱۶ ماهه مصرف کنند حتی کسانی بودند که کور بودند و درمان شدند. داروی شافیه را ۸ شبانه روز صبح و ظهر و عصر با آب باران تازه امروز یا دیروز مخلوط کنند و با آن سرمه بکشند اگر علت از بلغم است بلغم زدا مصرف کنید و با آب ولرم افطار کنید.

تاری دید (گزارش درمان)

نام بیمار: خانم ف. غ. سن: ۶۳ سال

علت مراجعه: درد اندام تحتانی و تاری دید

علائم بیماری: بیمار در تاری ۸۳/۲/۲۷ با شکایت کاهش دید، تاری دید و درد اندام تحتانی مراجعه نمود. تاری دید بیمار از چندین ماه قبل از مراجعه شروع شده بود و تشخیص گلوکوم پیشرفته داده شده بود. چشم پزشکان به بیمار گفته بودند که به علت پیشرفته بودن گلوکوم، با عمل جراحی تغییر قابل توجهی در دید بیمار بوجود خواهد آمد و عمل جراحی برای بیمار انجام شده بود.

درمان های انجام شده: برای بیمار دو مرحله حجامت عام انجام شد.

سیر درمان: دید بیمار به تدریج شروع به بهبود نمود. در مرحله بعد حجامت ساکرال انجام شد. و سپس فصد رگ سیاتیک صورت گرفت. پس از ۳ ماه درد پا کاملا از بین رفته بود و دید بیمار در حد قابل رضایت بود.

پزشک معالج: دکتر محمد امیدوار

تاری دید

نام بیمار: آقای د. ج. سن: ۴۳ سال

علت مراجعه: تاری دید علائم بیماری بیمار از ۲ سال قبل از مراجعه دچار تاری دید شده بود که از نظر سنجش بینائی مشکلی نداشت.

اما تاری دید در هر دو چشم وجود داشت و از فاصله ۲-۱ متری هم اشیاء را تار می دید.

درمان های انجام شده : حجامت عام

سیر درمان : برای بیمار در سال ۷۹ یک نوبت حجامت عام انجام شد که بعد از انجام حجامت کاملا بهبود یافت و دیگر تاری دید وجود نداشت و تاکنون (اردیبهشت ۸۱) چندین نوبت حجامت انجام داده و مشکل بیمار هم عود نداشته است.

پزشک معالج : دکتر محمدعلی نصرتی

ضعف دید (موسوی) 

ضعف دید (موسوی)

زالوی پشت گوش را به تعداد هر گوش ۱۰ عدد بیاندازید و ۲۰ تا ۲۵ روز بعد روی شقیقه ها، انتهای خارجی ابرو ۲ تا ۳ عدد زالو بیاندازید. داروهای معالج ضعف دید اگر همراه با سرمه ها و قطره های چشم مصرف شود بسار موثر است.

ضعف چشم (خدادادی)

برخی از علل بیماری های چشم عبارتند از:

– ناراحتی های گوارش بخصوص ناراحتی روده بزرگ.

– داشتن يبوست مزاج و همچنین داشتن اسهال های مداوم و مکرر.

– استفاده از غذاهای گوشتی و نوشیدن بیش از حد چای و قهوه و نسکافه.

– مصرف غذاهای ممنوع و مضر و نوشیدن مایعات همراه با غذای اصلی.

– عدم تحرک لازم و نداشتن ورزش و نرمش در زندگی

– نداشتن برنامه منظم در زندگی و کار و استراحت و خواب و خوراک

راه کار دیگر درمان بیماری چشم با طب سنتی عبارت است از:

– پرهیز از یبوست و درمان آن، مصرف شربت عسل و لیمو ترش تازه.

– مصرف روزی شش لیوان از مایعات به خصوص آب چشمه.

– استفاده از میوه انبه در تابستان به صورت نکتار و سبزیجات و میوه جات فصل.

– استفاده از کدو حلوایی (کدو تنبل) به صورت بخار پز که با عسل و لیمو ترش تازه و روغن زیتون میل شود.

– مصرف روغن زیتون یا روغن کنجد در غذاهای روزانه موجب رقیق شدن خون می شود و چربی های موجود در خون را از بین می برد.

به کار بردن ورزش چشم به این صورت که روزانه سه بار و هر بار بین ۳ تا ۵ دقیقه چشم ها را مرتب باز و بسته کند و روزی سه بار چشم ها را در جهت بالا و پائین و چپ و راست به گردش در آورد و این ورزش را ۳ تا ۵ دقیقه انجام دهد تا ماهیچه های چشم تقویت شود و بعد از ورزش، چشمها را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بسته و کف دستها را روی چشم ها بگذارد.

چند سرمه دیگر

امام صادق (ع) فرموده اند: هر کس بر چشم خود سرمه نرم بکشد و بخوابد ، تا آنگاه که چنین می کند از آب سیاه در امان باشد.

امام صادق (عليه السلام) فرموده اند: سرمه مایه رویش مو و تیز بینی چشم است.

حدیث دیگری:سرمه کشیدن مایه جلای چشم و رویش موی و زدودن آب ریزش چشم است.

آسیب چشم از برق گرفتگی یا برف

آسیب چشم از برق گرفتگی یا برف

برای درمان اول چشم را با آب گرم بشویید بعد بادام تلخ را نرم بکوبید و آن را بر پشت پلک ضماد کنید سپس چشم و صورت را با پارچه ای سیاه رنگ ببندید.

و در صورتی که مشکل ادامه داشت هر شب سیب زمینی خام را ریز رنده کرده و پشت چشم ضماد کنید.

ضدعفونی کردن چشم

برای میکروب زدایی و ضدعفونی کردن چشم گه گاه پیاز را رنده کنید و بپزید و هنگام پختن بخار آن را به چشم بدهید.

قرمزی چشم از ضربه خوردگی

اگر چشم در اثر اصابت ضربه قرمز شده باشد شبها هنگام خواب زرده تخم مرغ خام را کمی گرم کرده و روی قطعه ای گاز استریل پهن کرده و پشت چشم قرار دهید سپس چشم را ببندید و استراحت کنید.

قرمزی چشم در اثر خستگی

اگر چشم در اثر خستگی قرمز شده باشد، شب‌ها زرده‌ی تخم مرغ خام را کمی گرم کنید و روی یک قطعه گاز استریل پهن کرده و پشت چشم ضماد کرده، استراحت کنید.

قرمزی چشم در اثر سوز و سرما

اگر در اثر سوز و سرما چشم قرمز شده است با آب گرم آن را بشویید و شبها هنگام خواب زردهی تخم مرغ خام را کمی گرم کنید و روی یک قطعه گاز استریل پهن کرده و بر پشت چشم ضماد گذارید.روی چشم را بسته و استراحت کنید.

خارش چشم 

خارش چشم

خارش چشم ممکن است ناشی از آلرژی یا حساسیت باشد که معمولا همراه با آبریزش از چشم است. هم چنین التهاب پلک ها ممکن است باعث خارش گردد. عفونت ها و انواع آلودگی های انگلی نیز می توانند تولید خارش کنند.

در صورتی که مبتلا به خارش چشم شده اید، عرق کاسنی بنوشید.

خارش چشم از گرمی و حرارت

در صورتی که خارش چشم در اثر گرمی و حرارت بدن باشد از خوراکی هایی که طبیعت آنها سرد است بیشتر استفاده کنید.

عصاره زیره را با تخم مرغ مخلوط و خوب هم بزنید. یک قطره در چشم بچکانید و یا پشت چشم ضماد کنید.

شستشو هنگام درد چشم

برای شستشوی چشم هنگام درد، محلول اسید بوریک ۳٪ یا ۲٪ (۲ یا ۳ گرم اسید بوریک در ۱۰۰ گرم آب مقطر) یا اگر آب مقطر میسر نشود عرق بید یا عرق کاسنی یا آب جوشیده شده که کاملا میکروب های آن کشته شده باشد مخلوط و در بطری که درب آن بسته شود(دور از گرد و غبار) بریزید و روزی ۸ تا ۱۲ مرتبه با آن چشم را بشویید.

و یا با محلول اکسی سیانوردومرکور یک در ده هزار، روزی سه مرتبه چشم را بشویید.

برای تقویت کردن چشم

تقویت کردن چشم

گاهی برگ ترب سیاه یا برگ تربچه تازه را آب بگیرید و پس از صاف کردن در چشم بچکانید.

جهت درخشندگی و جلای چشم

برای درخشندگی و جلای چشم آب ساقه های تازه رازیانه را بگیرید و در چشم بکشید.

درمان ضعف بینایی هنگام شب و روز

روغن بنفشه بادام یا روغن بادام شیرین یا روغن کدو در بینی بچکانید.

گاهی صورت را در آب زلال و صاف و پاک فرو برده و چشم ها را باز نگه دارید.

آب انار شیرین را با لعاب اسپرزه و قند یا شربت بنفشه یا سکنجبین مخلوط و میل کنید.

گه گاهی آش حلیم، گوشت گاو، پاچه گوسفند، زیره، گشنیز، کاهو و هویج بخورید.

درمان طرفه

طرفه نقطه ای سرخ یا کبود یا سیاه رنگی است که روی سفیدی چشم پیدا می شود که برای درمان آن باید اول تنقیه و پس از آن مسهل بخورید.

سپس از بازوی چپ خون کم کنید. بعد لعاب اسپرزه یا سفیده تخم مرغ خام یا آب گشنیز تازه را در چشم بچکانید و پس از آن زرده و سفیده تخم مرغ خام را مخلوط و پشت چشم ضماد اندازید و به پشت بخوابید.

ناخنه چشم

ناخنه چشم

برای درمان ناخنه چشم اول با تنقیه معده را پاک کنید. بعد از بازوی چپ خون کم کنید سپس ریشه سوسن را بسیار نرم بسایید و در چشم بکشید.

پس از تنقیه و خون کم کردن از بازوی چپ، عسل را با زهره گوسفند حل کرده و در چشم بچکانید و همزمان صمغ عربی اصل و سوخته مس را به نسبت مساوی بسیار نرم بسایید و با کمی آب جوشانده غلیظ بادیان خمیر کرده و شیاف درست کنید و از پشت به خود برگیرید.

پیشگیری از آبله و حصبه در چشم

جهت پیشگیری از آبله و حصبه در چشم گه گاه آب گشنیز تازه را بگیرید و یک قطره در چشم بچکانید.

برطرف نمودن هر نوع لک داخل چشم

هر نوع لک که داخل چشم ایجاد شده باشد، برای برطرف کردن و درمان آن یکی از دستورات زیر را انجام دهید.

تخم بزرک، به دانه، گل ختمی، کتیرا پیچ و اسپرزه از هر کدام ۵ گرم، مخلوط و بسیار نرم بسایید بعد با شیر گاو مخلوط کرده و بپزید.

پس از خنک شدن با صافی ریز یا پارچه ای نرم و تمیز صاف کنید. یک تخته نقره یا یک قطعه نقره را داخل آن بیندازید.

سپس ۱ عدد سفیده تخم مرغ بر آن افزوده و خوب هم بزنید تا کف کند. شب ها هنگام خواب بر چشم بمالید. به مرور لک چشم برطرف خواهد شد.

سنگینی چشم

سنگینی چشم

برای درمان سنگینی چشم بهتر است هر روز آش آب غوره به مقدار زیاد بخورید و روی آن نیز مقداری گل قند میل کنید.

درمان تاریک شدگی چشم در این موارد باید از خوردن ریحان، تره، شوید، شاهی، کاهو، نمک، آبهای گوگرددار، شیر، جگر سفید، جوجه کباب، خرمای خشک پرهیز کنید و از فعالیت های جنسی به خصوص در اول شب با شکم پر نیز پرهیز شود.

آبغوره و آش آبغوره زیاد مصرف کنید. به عنوان درمان انغوزه خشک را بسیار نرم بسایید و مانند سرمه در چشم بکشید.

تاریکی چشم بعد از برخاستن از زمین

اگر هنگام برخاستن از زمین تاریکی چشم ایجاد شد بعد از تنقیه، ۱۰ گرم جند بید استر ساییده شده را در دهان بریزید و با آب بخورید.

خروج اشیا ریز داخل چشم

۱۵ گرم برگ خشک بارهنگ را در یک لیوان آب جوش حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخیسانید بعد صاف کنید و به وسیله پنبه یا دستمال کاغذی چشم را بشویید.

با چای تازه دم صاف کرده چشم را شستشو دهید.

تصور شی ریزی در چشم

اگر دایم احساس میکنید که مو یا غبار یا شی ریزی چشم شما را آزار می دهد باید هر صبح و شب هر مرتبه یک لیوان آب هویج بنوشید.

پرده ای سفید روی چشم

در صورتی که بر روی چشم پرده سفیدی ظاهر شده باشد محلول آتروپین ۱٪ را هر شب در چشم بچکانید تا به مرور مرتفع گردد.

سولفات دوآطروپین ۱۰ سانتی گرم، روغن وازلین، لالولین از هر کدام ۵ گرم را مخلوط و هر شب پشت چشم بمالید تا به مرور پرده سفید زایل گردد.

پوست تخم لک لک را همچون سرمه بسیار نرم بسایید و هر شب هنگام خواب در چشم بپاشید تا به مرور لک سفید برطرف گردد.

پوست تخم لک لک را با کف دریا به نسبت مساوی مخلوط کرده مانند سرمه بسیار نرم بسایید و شب ها هنگام خواب در چشم بپاشید. و تا نتیجه کامل این عمل را تکرار نمایید.

لک سفید چشم

لک سفید چشم

اگر چشم لک سفید آورده است باید از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید.

فرنی، شیر، شیر برنج، آش های رقیق و سبک، پاچه گوسفند، جگر سفید گوسفند.

جگر سفید گوسفند را بپزید و هنگام پختن بخور دهید.

یک مشت عناب را با هسته هایش بکوبید و یک شبانه روز بخیسانید و پس از خیساندن بجوشانید تا آب آن بسیار کم شود.

آن ها را در پارچه ای تمیز بریزید و با فشار آبش را بگیرید و آب صاف کرده آن را به وسیله قطره چکان روزی سه مرتبه در چشم بچکانید و به طور خوابیده استراحت کنید. این کار را چندین روز ادامه دهید.

زاج سفید را در ظرفی بریزید و مختصری آب روی آن ریخته و بجوشانید تا زاج ها حل شود و پس از سرد شدن بسایید. شب با زرده تخم مرغ خام مخلوط کرده و بر روی پنبه یا گاز استریل بگذارید و پشت چشم ضماد اندازید و بخوابید.

هفته بعد در همان شب که فاصله آن یک هفته بیشتر نشود این عمل را تکرار کنید و تا هفت هفته بدین گونه تکرار شود. لک سفید مرتفع می گردد

 شیرین بیان

پوست هلیله زرد را بسیار نرم بسایید و با گلاب مخلوط و هر صبح و شب هر بار ۵ قطره در چشم بچکانید لک از بین خواهد رفت.

پودر عصاره شیرین بیان را با میل سورمه دان در چشم بکشید.

هر صبح و شب چشم را با چای تازه دم و صاف کرده و نیم گرم بشویید.

شب ها هنگام خواب آب مرزه ی تازه را بگیرید و در چشم بچکانید.

چشم را بسیار نرم بسایید بعد با اشک مو، که در هنگام حرس کردن درخت مو از ته شاخه های قطع شده ترشح می شود مخلوط و پشت پلک ضماد گذارید.

زنجبیل را همچون غبار نرم بسایید و در چشم بکشید.

کتیرا، اسپرزه، تخم بزرک و گل خطمی سفید از هر کدام ۵ گرم مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. بعد در مقداری شیر گاو ریخته و بپزید و پس از خنک شدن با صافی با پارچه ای تمیز آن را صاف کنید.

سپس، یک تخته نقره با قطعه نقره ای را در آن بیندازید و سفیده یک عدد تخم مرغ هم بر آن افزوده و خوب هم بزنید تا کف کند و آن را بر چشم بمالید.

این عمل را چند شب هنگام خواب تکرار کنید.

شش نخود مامیران و ۱۰ گرم چشم را بسیار نرم بسایید. با مقدار کمی آب دریا خمیر و پشت چشم بمالید. (مواظب باشید داخل چشم نرود)

شب کوری

شب کوری

اگر دچار شب کوری گشته اید، (شب ها قدرت دید ضعیف تر از روز می شود ) باید از خوردن شش گوسفند یا گاو هم چنین از خوردن غذاهای غلیظ و یا سرخ کرده و پرخوری هنگام شب پرهیز کنید.

از خوراکی های مفید بیشتر استفاده کنید. مانند:

ویتامین A، زردآلو، گوجه فرنگی خام، آب شلغم پخته، آب شلغم خام، آب یونجه، آب هویج، کاهو، کلم، پیاز، اسفناج، کنگر، قارچ، خرما، عدس، زردهی تخم مرغ، جگر، روغن ماهی، روغن کبد ماهی، لبنیات، بادیان، پسته وحشی، آویشن شیرازی.

هم چنین می توانید با غذاهای روزانه انجدان یا آویشن شیرازی یا کاکوتی یا خردل یا انغوزه استفاده کنید.

به عنوان درمان هر روز بادیان، بابونه شیرازی، شوید، سداب و مرزنجوش را مخلوط بجوشانید بعد آب آن را صاف و سر و صورت مخصوصا اطراف چشم ها را بشویید

هر شب خون تازه بال کبوتر را در چشم بکشید.

هر شب آب مرزه ی تازه را بگیرید و در چشم بکشید.

زنجبیل را نرم بسایید بعد الک کنید. هنگامی که به صورت غبار در آمد هنگام خواب به چشم بکشید.

جگر سیاه را روی آتش بیندازید و پتویی بر سر خود بکشید و چشم خود را باز نگه دارید تا دود آن به چشم برود و هر روز چند مرتبه این کار را انجام دهید.

گل نرگس را بسیار نرم بسایید و هنگام خواب مانند سرمه در چشم بکشید.

درمان بیماری چشم با طب سنتی- کوری

کوری

عبارت است از نقصان شدید یا کامل بینایی که با عدسی قابل اصلاح نباشد.

فقدان کامل دید یا تقریبا نابینا شدن، معمولا كوری نامیده می شود که حداقل چهل میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده است.

خطر کوری با بالا رفتن سن افزایش می یابد ولی این بیماری می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد.

کوری ممکن است در اثر اختلالات چشم ها، اعصاب مرتبط کننده چشم به مغز یا نواحی پردازشگر اطلاعات بینایی در مغز ایجاد شود.

در کشورهای پیشرفته، کوری اغلب در اثر آسیب شبکیه، مرض قند (دیابت)، استحاله ماکولا، افزایش فشار مایع در چشم به علت آب سیاه و تار شدن عدسی (آب مروارید) ایجاد می شود.

شایع ترین علت کوری در کشورهای در حال توسعه آب سیاه همراه با عفونت تراخم و کمبود ویتامین A می باشد.

تشخیص زودرس می تواند در جهت درمان برخی علل زمینه ای که موجب کوری می شوند کمک کرده تا بینایی حفظ شود.

مثلا اگر آب سیاه داشته باشید ممکن است داروهایی برای کاهش فشار داخل چشم دریافت کنید. وسایل کمک بینایی مانند عینک های بزرگ کننده می توانند انجام کارهای روزانه را آسان تر نمایند.

اگر به عنوان کور یا معلول چشمی ثبت شده اید ممکن است واجد شرایط مزایا و سرویس های به خصوصی باشید.

درمان بیماری چشم با طب سنتی – زردی چشم

درمان زردی چشم

برای رفع زردی چشم هر شب آب گشنیز تازه را بگیرید و یک قطره در چشم بچکانید.

بالنگ خشک را بسیار نرم بسایید و شب ها هنگام خواب مانند سرمه در چشم بکشید.

پودر عصاره شیرین بیان را شب ها هنگام خواب در چشم بکشید.

زردی چشم در اثر یرقان

اگر زردی چشم در اثر یرقان ایجاد شده است عصاره براسیون را در چشم بکشید.

زردی چشم پس از بیماری یرقان

در صورتیکه پس از درمان بیماری یرقان هنوز زردی چشم مرتفع نشده باشد، در روز چند مرتبه سرکه بو کنید.

شب ها هنگام خواب آب انار ترش را در چشم بچکانید.

شب ها هنگام خواب کمی سرکه را با کمی گلاب مخلوط کرده و در چشم بچکانید.

آب برگ چغندر تازه را بگیرید و با نصف آن روغن زیتون خالص مخلوط و روی آتش ملایم بجوشانید تا آب آن بخار شود و روغن بماند و آن روغن را هر شب در بینی بچکانید.

درمان ورم چشم اگر دچار ورم چشم شده اید، برای درمان آن گوشت خربزه را شب ها بر پشت چشم ضماد کنید.

روزی چند مرتبه چشم را در معرض دود عنبر نسارا قرار دهید.

به و برگ تازه درخت به را بکوبید و شب ها هنگام خواب پشت چشم ضماد کنید.

تخمه های گرمک را که تازه از آن خارج شده چرخ کنید و با آب بجوشانید و هنگام جوشیدن چشم را در معرض بخار آن قرار دهید.

سی گرم برگ خشک مو را در یک لیتر آب بجوشانید و هنگام جوشیدن خوب بخور دهید.

گل محمدی و بابونه را نرم بکوبید، با زرده تخم مرغ خام مخلوط و بر پشت چشم ضماد کنید.

شاخ و برگ و جوانه سماق را بجوشانید و با آب صاف کرده آن چشم را بشویید.

پانزده گرم برگ خشک بارهنگ را ۲۰ دقیقه در یک لیوان آب جوش بخیسانید. و با آب صاف کرده آن، به وسیله پنبه یا گاز استریل تمیز چشم را شستشو دهید.

تیرگی قرنیه چشم

تیرگی قرنیه چشم

برای رفع تیرگی قرنیه چشم باید طبق دستوالعمل های درمان بیماری چشم با طب سنتی عمل کرد و بدنی منظور مغز ناخنک، بابونه شیرازی، چای معمولی خشک و گل بنفشه از هر کدام به نسبت مساوی مخلوط کرده و هر روز صبح یک قاشق شربت خوری از آن را بجوشانید و آب آن را صاف کرده و در طول روز چند مرتبه هر بار کمی از آن را در یک استکان تمیز بریزید و سر را بالا گرفته و استکان را روی چشم برگردانید بعد چشم را باز نگهداشته و خوب با آن آب چشم را شستشو دهید.

ورم حاد چشم

برای درمان ورم حاد چشم، مخلوط عدس پخته را له کنید بعد با روغن گل مخلوط کرده و بر پشت چشم ضماد نمایید.

برگ تازه کاسنی را بکوبید و روی چشم ضماد کنید.

پنجاه گرم گل کندم را در یک لیتر آب دم کرده و با آب صاف کرده آن روزی سه مرتبه چشم را شستشو دهید.

ورم چشم از گرمی و حرارت

اگر ورم چشم در اثر گرمی و حرارت بدن باشد باید کاسنی تازه را بکوبید و آب آن را بگیرید و به مرور پشت چشم کمپرس کنید.

ورم ناشی از چرکی چشم

برای درمان آن باید برگ جعفری تازه را بکوبید و روی پلک ضماد کنید.

بر آمدگی غیرطبیعی چشم از حدقه

برای درمان آن گل محمدی و کندر را نرم بسایید بعد با آب باقلای پخته و سفیده تخم مرغ مخلوط کرده و پشت چشم ضماد کنید.

جوش چشم

برای درمان جوش چشم روزی چند بار آب جوشانده برگ گردو را روی آن کمپرس کنید.

انسداد مجاری چشم و اشک

انسداد مجاری چشم (روازاده)

انسداد مجاری چشم و اشک

پرسش: برای انسداد مجاری اشکی دختری ۱۵ ماهه، ۱. قطره سولفاستامید، ۲. ماساژ مجاری اشکی انجام شده، اما فایده ای نداشته است، راه درمان در طب اسلامی چیست؟

پاسخ: قطره ای به نام نازیل از مطب تهیه کرده و استفاده شود و هر شب در یکی از سوراخ های بینی او چکانده شود و چند شب نیز مقداری عسل کنار چشمش ریخته شود. اگر بهبود نیافت باید یک جراحی کوچک روی گوشه داخلی چشم وی انجام شود

بسته بودن مجرای اشکی (روازاده)

پرسش: آقایی ۲۰ ساله هستم، از بدو تولد مجرای اشکی ام بسته است، ولی تاکنون متوجه نبوده ام. جراح تشخیص داد که باید جراحی گردد، نظر شما جهت رفع این اشکال چیست؟

پاسخ: جراحی را انجام بدهید. در منابع مکتوب طب سنتی نیز برای درمان این گونه بیماری جراحی می کردند.

سوراخ شدن قرنیه

سوراخ شدن قرنیه (روازاده)

پرسش: خانمی ۸۰ ساله چشم راست ایشان ۲۰ سال پیش بر اثر آب سیاه نابینا شده و چشم چپ او از کودکی در اثر برخورد با شی خارجی خال داشته است. اکنون چشم او خیلی کم بینا شده است، تشخیص پزشک، سوراخ شدن قرنیه می باشد و پیوند را پیشنهاد داده است، با توجه به ناراحتی قلبی، عمل را چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ: اگر نظر متخصص چشم پیوند قرنیه است و پزشک قلب با جراحی او موافقت می کند، ما پیشنهاد می کنیم پیوند قرنیه انجام شود. چون جراحی کم خطری است و احتمال رد پیوند نیز تقریبا صفر است.

نازکی قرنیه

نازکی قرنیه (روازاده)

خشکی چشم-2

پرسش: من به نزدیک بینی شدید با نمره ۸ دچارم. به دلیل ضخامت کم قرنیه عمل لیزیک برایم مقدور نبود. آیا راه درمان دیگری به صورت طبیعی وجود دارد؟

ريختن عسل داخل چشم برای کندتر شدن روند بیماری موثر است. دم کرده اسطوخدوس و افتیمون و بادرنجبویه میل کنید. ورزش چشم بکنید. حجامت سر و گونه به شما کمک می کند.

خال زیر پلک

خال زیر پلک (روازاده)

پرسش: در مورد خالی که زیر پلک پایین نوزاد قرار دارد از بدو تولد تا به امروز که ۱۰ ماهه است، رشد نموده و دکتر تشخیص همونژیم داده اند، آیا راه درمانی در طب اسلامی وجود دارد؟

پاسخ: این گونه خال ها معمولا بچه که بزرگتر شود از بین می رود؛ بنابراین فعلا دست نگه دارید، اگر در بزرگسالی رفع نشد آن موقع اقدام به درمان نمایید.

بیماری شبکه چشم

بیماری شبکه چشم (روازاده)

مرد/ سن ۶۴ سال / اراک

پرسش: بنده دچار بیماری شبکیه چشم از نوع RP می باشم و اخيرا لرزش چشمانم شدید شده است به طوری که کلافه کننده می باشد و چندین نوبت به چشم پزشک مراجعه کردم ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام. خواهش می کنم اگر دارویی برای آرامش لرزش چشم هایم هست راهنمایی فرمایید.

پاسخ: دم کرده گل گاوزبان و اسطوخدوس و افتیمون هر شب میل کنید. غذاهای آبکی و میوه های آب دار بیشتر میل کنید. احتمالا فصد و زالوی پشت گوش و حجامت پشت سر نیز مفید است.

به قرآن نگریستن

به قرآن نگریستن

پیامبر خدا (صلی الله عليه و آله و سلم ): هر کس پیوسته به قرآن بنگرد، تا زنده است ، از بهره بینایی برخوردار می شود.

تاثیر آیه الکرسی بر درمان بیماری چشم

در کتاب مکارم الاخلاق پیرامون درمان بیماری چشم نقل شده که امیر المومنین (ع) فرمودند: هر گاه یکی از شماها به بیماری چشم دچار شد، باید بر آن اية الكرسی را بخواند و باور قلبی داشته باشد که خوب می شود. در این صورت به خواست خداوند سالم خواهد شد.

امام باقر (عليه السلام) فرموده اند: روزی گذر شخص مبتلا به کوری چشم به رسول الله (ص) افتاد رسول خدا (صلی الله عليه و آله و سلم) به وی فرمودند: آیا می خواهی بینایی چشمت باز گردد؟ او گفت آری. حضرت به وی فرمودند: وضوی کامل بگیر ودورکعت نماز بخوان و بگو (اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ وَارْغَبْ اليک وَأَتَوَجَّهُ بنبيک نَبِيٍّ الرحمه مُحَمَّدُ يَا مُحَمَّدُ إِنِّي أَتَوَجَّهُ بک إِلَى اللَّهِ رَبِّي وَ رَبِّكَ أَنْ يَرُدَّ عَلَى بَصَرِي) هنوز رسول خدا (ص) از جای خود بلند نشده بودند که آن شخص برگشت در حالی که خداوند بینایی را به وی برگردانده بود.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت