رفع بوی بد دهان

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
1,503 بازدید
رفع بوی بد دهان

جهت رفع بوی بد دهان پوست سفید بالنگ که پوست سبز آن جدا شده باشد را با سنبل الطیب، میخک، جوز بویا، زنجفیل سعد کوفی، نارمشک، بساسه و كبابه چینی از هر کدام ۲ مثقال مخلوط و بسیار نرم بسایید.

بعد با کمی آب یا سرکه خمیر و سپس قرص هایی به اندازه ی یک فندق درست کنید. پس از خشک شدن هرگاه احتیاج بود یکی از آنها را در دهان نگه دارید و بمکید تا تمام شود.

ترخون یا باقلا یا عدس بو داده یا سعد کوفی یا مازو یا طباشیر یا گلنار فارسی یا گل انار یا تخم گشنیز یا برگ سداب یا گشنیز تازه یا برگ درخت توت یا چای خشک یا بابونه ی شیرازی با بادرنجبویه یا انیسون یا جوز هندی یا جعفری تازه یا هل سفید یا هل سبز یا هل قرابی یا سیب درختی یا برگ های سوسنبر یا کرفس یا تخم کرفس یا دارچین یا خولنجان یا پوست نارنج یا بالنگ را در دهان بجوید.

اول مقداری سبزی و یا برگ های کاهو را خوب در دهان بجوید و بخورید، بعد یک سیب درختی را جویده و میل کنید.

جوز بویا، قرنفل، هل قرابی، فوفل، دارچین، خولنجان و مقدار بسیار کمی کافور را با هم بسایید و با مقداری رب انار مخلوط و هر روز به وسیله ی مسواک یا انگشتان تمیز دندان ها را بشویید.

انجیر یا هلو یا په یا سیب درختی یا نارگیل یا اسفناج یا نانخواه یا مربای بالنگ بخورید.

جهت رفع بوی بد دهان حجامت کنید یا زیر چانه چند زالو بیندازید.

جهت رفع بوی بد دهان مستکی رومی و سعد کوفی را بجوشانید و بعد از صرف غذا با آب غلیظ آن دهان را  بشویید.

هر روز پس از صرف غذا با محلول جوش شیرین رقيق دهان شویه کنید.

جوز هندی، میخک، مستکی رومی، عود بليسان و بسباسه را به نسبت مساوی نرم بسایید بعد با کمی گلاب خمیر و سپس قرص هایی به اندازه ی یک فندق درست کنید و پس از خشک شدن هر بار یک عدد از آن را در دهان نگه دارید و بمکید.

جهت رفع بوی بد دهان مشک، میخک، زنجبیل، خولنجان، کبابی چینی، خلال نارنج، سعد کوفی، سنبل الطیب و فرقه را به طور مساوی بسیار نرم بسایید. بعد با کمی گلاب به صورت خمیر سفتی در آورده و قرص هایی به اندازه ی یک عدد فندق بسازید و پس از خشک شدن هر بار یک عدد از آن را در دهان نگه دارید و بمکید.

جهت رفع بوی بد دهان مصطکی، سماق، گلنار فارسی، فوفل، بلوط، مازوج و عود هندی را به نسبت مساوی مخلوط و به اندازه ی همه ی آن ها نمک اضافه کرده سپس بسیار نرم بسایید و هر صبح، ظهر و شب پس از مسواک زدن دندان ها و لثه ها به وسیله ی انگشت تر کرده، آن را بر الثه و دندان ها مالش دهید و مدتی هم در دهان نگه دارید بعد بیرون کنید.

بوی بد دهان از گرسنگی

رفع بوی بد دهان

کسانی که هنگام گرسنگی و خالی بودن معده بوی بد دهان آنان را آزار میدهد باید مواظب باشند که هیچ گاه شکمشان معده خالی نماند یعنی، در طول روز گه گاهی یک قطعه نان خشک یا بیسکویت یا کیک یا نخوچی یا سنجد یا مقداری شیر بخورند. (نان خشک بهترین خواهد بود)

رفع بوی پیاز از دهان

اگر میل دارید پس از خوردن پیاز دهانتان بویی ندهد باید پس از مسواک زدن دندان ها و شستن دهان مقداری ریحان یا گشنیز تازه را بجوید.

رفع بوی سیر از دهان

اگر میل دارید پس از خوردن سیر دهانتان بویی ندهد باید پس از مسواک زدن دندان ها و شستن دهان، میخک یا جوز بویای خشک و یا چای خشک یا کلم یا قهوه ی بو داده یا گشنیز یا ریحان یا سبزیجات دیگر را در دهان بجوید.

رفع بوی شراب از دهان

برای رفع بوی شراب (بوی ترکیبات الکلی) از دهان پس از شستن دهان مقداری گشنیز تازه را در دهان بجوید و یا آب آن را بگیرید و در دهان بگردانید و غرغره کنید.

رفع بوی بد دهان از گرمی

اگر به علت حرارت و گرمی، دهان بو بدهد باید آب غوره را در دهان بگردانید و غرغره کنید و به وسیله ی انگشت به لثه ها هم مالش دهید. حدود یک هفته این کار را تکرار کنید.

مقداری گشنیز تازه را در دهان بجوید یا آب آن را گرفته و در دهان بگردانید و غرغره کنید. لااقل روزی دو بار تکرار شود.

فوت فوته (پوکه های میان درخت بید) را بسیار نرم بسایید و چند روز صبح ناشتا به دندان ها و لثه بمالید.

نکته های مهم درباره بوی بد دهان

نکته های مهم درباره بوی بد دهان

1- پزشکان تا چند سال قبل به بیمارانی که دارای بوی بد دهان بودند فقط توصیه به رعایت بهداشت دهان و دندان مسواک زدن می کردند. اما امروزه برای درمان صحیح و کامل این عارضه، راه های جدیدی شناخته شده است که با استفاده از آنها می توان برای همیشه از بوی بد دهان رهایی یافت.

۲- از نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان این است که هر زمان که جریان طبیعی بزاق یا میزان ترشح آن کاهش یابد بوی بد دهان ایجاد می شود. دهان حاوی باکتری های بسیار زیادی است که از ذرات ریز پروتیینی و از بافت های تجزیه شده تغذیه کرده و گازهای بد بو تولید می کند که یکی از آنها هیدروژن سولفوره نام دارد که بوی آن بسیار مشمیز کننده و شبیه بوی تخم مرغ گندیده است.

٣- باکتری های مولد بوی بد دهان بی هوازی هستند یعنی، در شرایطی رشد و نمو و پیشرفت می کنند که اکسیژن وجود نداشته باشد. بزاق حاوی مقدار زیادی اکسیژن است لذا وجود آن به مقدار کافی باعث می شود که جمعیت یا تعداد میکروب های مولد بوی بد دهان کاهش یابند.

۴- هنگام خواب جریان بزاق کند می شود و به دلیل کاهش اکسیژن، میکروب های دهان که بی هوازی هستند به سرعت رشد کرده و تولید مقدار زیادی گازهای بدبو میکنند که میزان آنها در تنفس صبح بیش از سایر مواقع است و بدین جهت صبح ها پس از برخاستن از خواب بوی دهان بیشتر از مواقع دیگراست.

۵- خوردن مشروبات الکلی، صحبت کردن زیاد، گرفتگی بینی، نفس کشیدن با دهان هنگام ورزش و هر آنچه باعث خشک شدن دهان می شود بوی بد تنفس و دهان را تولید می کند. علاوه بر آن فشارهای نامطلوب عصبی، عصبانیت و هیجانات ناراحت کننده نیز بوی نامطبوع دهان را ایجاد میکنند.

6-به تدریج با افزایش سن، جریان بزاق کاهش می یابد و این موضوع علتی است که افراد مسن بیش از کودکان و جوانان دچار این اختلال و بوی بد دهان هستند.

۷- از نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان این است که نوزادان یا اطفال شیرخوار که تولید بزاقشان زیاد است و آنهایی که دهانشان حاوی باکتری های کمتری است به طور مشخص بوی دهانشان و بوی تنفس شان ملایم و مطبوع است.

۸- علاج خشکی دهان از نوع ساده به آسانی امکان پذیر است. همان طور که قبلا ذکر گردید خشکی دهان باعث رشد و نمو میکروب ها و تولید بوی بد دهان و تنفس می گردد.

ترشح بزاق با خوردن غذا یا آشامیدن آب و مایعات افزایش می یابد و بسیاری از باکتری ها را از بین می برد. غالبا بوی بد دهان در ابتدای صبح با خوردن صبحانه رفع می گردد.

نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان

9- بسیاری از میکروبهای مضر که باعث بوی بد دهان می شوند به وسیلهی مسواک زدن صحیح و تمیز کردن سطح زبان، سقف دهان و سطح داخلی گونه ها رفع می گردند. به وسیله ی نخ دندان نیز می توان ذرات غذا و میکروب ها را که در فواصل بین دندان ها مستقر شده اند خارج نمود.

۱۰- دهان شویه ها به وسیله ی رایحه و عطرهای موجود در خود می توانند بوی بد تنفس را بپوشانند و آن را مخفی کنند ولی اثر آنها بیشتر از یک ساعت باقی نمی ماند. قرص های نعناع و یا اسپری های خوشبو کننده دهان نیز دارای همین نوع تاثیر هستند.

۱۱۔ بعضی ها ادعا میکنند که بعضی از دهان شویه ها باعث از بین بردن میکروب های دهان که عامل بوی بد دهان هستند می گردند، ولی حقیقت این است که محلول های دهان شویه نمی توانند به تمام اجرام میکروبی برسند، چون که بیشتر باکتری ها به وسیله ی یک لایه ی ضخیم و لزج و چسبنده پوشیده و محافظت می شوند.

۱۲- بعضی از خوراکی ها از قبیل: سیر، پیاز، پیازچه، تره (به خصوص به صورت خام) و الكل نیز می توانند با وارد شدن در جریان خون به هوای تنفسی برسند و باعث بوی بد دهان گردند.

۱۳- از نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان این است که به ندرت بعضی از افراد دچار یک نقص آنزیمی هستند که خوردن تخم مرغ، بعضی حبوبات و سایر غذاهایی که حاوی مقدار زیادی ترکیبات کولین می باشند در آن ها تولید بوی ناراحت کننده ی دهان و تنفس میکند.

۱۴- روزه داری، پرهیز غذایی و رژیم های لاغری نیز می توانند شخص را مستعد بوی بد دهان یا بوی بد هوای تنفسی گرداند.

این موضوع نه تنها به علت خشکی دهان و افزایش باکتری ها است و بلکه به این علت است که چربی ذخیره شده در بدن می سوزد و تولید بوی نامطبوع (استون) میکند.

۱۵- افرادی که برای مبارزه با چاقی از رژیم غذایی استفاده کرده و در خوردن غذا امساک می کنند باید برای حفظ بهداشت خود توجه مخصوص داشته باشند و مقدار زیادی مایعات بنوشند.

۱۶- بررسی های پزشکی نشان میدهد که تعداد بسیار زیادی از مردم مبتلا به بوی بد دهان بوده اند که موفق به رفع آن نشده اند، بیمارانی وجود داشته اند که هر موضوعی را رعایت کرده و حتی تمام دندان هایشان را کشیده بودند ولی سودی عاید نشده است.

اما مطالعات علمی جدید نشان میدهد بیشتر افراد مبتلا به بوی بد دهان از نوع مقاوم دارای بیماری لثه نیستند بلکه بوی نامطبوع عفونت از باکتری های مهارگسیخته و طغیانگری است که در عقب زبان آنها پناه گرفته و مستقر شده اند.

این نوع میکروب ها نیز همانند سایر باکتری های دهان در زیر لایه ای از یک ماده ی لزج و نرم قرار می گیرند که معمولا به وسیله ی مسواک زدن به طریق عادی نمی توان آنها را برطرف کرد.

۱۷– دندان پزشکان اکنون راه هایی یافته اند که می توان محل استقرار و مخفیگاه میکروب ها را در عقب زبان ریشه کن کرد.

نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان

در یک درمانگاه برای رفع بوی بد دهان از نوع مقاوم به بیماران آموزش مسواک زدن به زبان را میدهند. پرزهای زبان شبيه نسوج قالی یا قالیچه دارای راه خواب هستند. برای رسیدن به میان آنها باید به خیلی ته و عمق نفوذ کرد.

۱۸ – زبان اگر تمیز باشد رنگ آن صورتی و گلگون است. وجود یک لایه ی سفید رنگ بر روی زبان نشان دهنده ی آن است که هنوز میلیون ها باکتری در آنجا زندگی میکنند.

۱۹- از نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان این است که  بوی بد دهان ممکن است علامت یک بیماری باشد چون خشکی دهان نیز نشانه ای از بسیاری بیماری ها است.

۲۰- عفونت سینوس ها می تواند از دو راه باعث بوی بد دهان و تنفس شود: اولا موقعی که بینی و سینوس ها دچار گرفتگی و پر می شوند، شخص از راه دهان تنفس می کند که در نتیجه باکتری ها پیشرفت کرده و باعث بروز مشکل می گردند.

ثانيا بعضی از عفونت های سینوسی که به علت باکتری ها هستند تولید گاز بدبوی سولفور یا گوگرد می نمایند. موقعی که وضعیت سینوس ها به این مرحله میرسد لازم است از آنتی بیوتیک ها به روش صحیح استفاده شود.

۲۱- موقعی که پلاک های میکروبی در سطح دندان ها رشد می کنند ممکن است به علت وجود آنها شیار بین لبه ی آزاد لثه و دندان مسدود شود و در فضای زیر آن یک محیط فاقد اکسیژن مناسب برای رشد و نمو باکتری های بی هوازی فراهم شود. این باکتری ها به تولید بیماری لثه کمک میکنند و هم چنین باعث بوی بد دهان و یا بوی بد هوای تنفسی می شوند.

۲۲۔ فتق های ناحیه ی دیافراگم در بدن نیز می توانند تولید یک نوع بوی مخصوص و بد در دهان کنند.

هنگامی که معده به صورت فتق از پرده ی دیافراگم عبور کرده و وارد محوطه ی سینه می شود شیره ای اسیدی معده با بوی بد و مخصوص وارد سرخنای یا مری میشود و این بو از راه دهان خارج شده و به مشام می رسد.

۲۳- مصرف بعضی از داروها نیز باعث کاهش ترشح بزاق و در نتیجه باعث رشد و نمو میکروب های دهان و بوی بد دهان می شوند.

۲۴-  از نکته های مهم درباره ی بوی بد دهان این است که بعضی از خانم ها در هر دوره قبل از شروع عادت ماهانه بوی تنفسشان بد و نامطبوع میگردد. این موضوع به علت تغییرات هورمونی در بدن و افزایش میکروب های دهان است. برای مقابله با این مسیله لازم است اقدامات بهداشتی دهان و دندان ها را  بیش از پیش رعایت نموده و بهبود بخشند.

دسته بندی دهان و دندان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت