تاثیرات گرده افشانی بر کشاورزی

کاربر 27کاربر 27
1,064 بازدید
تاثیرات گرده افشانی بر کشاورزی

تاثیرات گرده افشانی بر میزان آب مصرفی کشاورزی

گرده افشانی باعث شده تا از میزان آبی که در جهت آبیاری مزارع و باغات خود استفاده می کنید چه به صورت آبیاری بارانی یا قطره ای تحت فشار به مقدار بیشتر و مناسب تر، گیاهان و درختان تان استفاده نموده و در نتیجه محصول بیشتر و مرغوب تری نصیبتان می گردد؟

حتما خواهید پرسید که چگونه؟

کشاورزان حتما به این نکته توجه دارند که قسمت اعظم و بیشتر وزن هر میوه یا بذر، از آب تشکیل شده، یعنی باید توجه داشت که در تولید آن میوه ها و بذرها، گیاهان مقدار کمتری از آبی که شما برای آبیاری آن ها استفاده نموده اید استفاده کرده اند.

گرده افشانی باعث افزایش وزنی محصول به میزان ۱۰ تا ۵ برابر می گردد، به عبارت ساده تر می توان گفت اگر شما از یک باغ گلابی به مساحت یک هکتار ۵ تن گلابی برداشت می نمودید، با استفاده از قرار دادن سه کندو با کلنی قوی در این باغ شما می توانید طبق تحقیقات و آزمایشات به عمل آمده توسط محققان، ۵۰ تن گلابی با کیفیت بهتر و همچنین زودتر از مدت زمان قبل برداشت نمائید.

خوب این به چه معنی است؟

تاثیرات گرده افشانی بر میزان آب مصرفی کشاورزی

اگر توجه دقیق نمایید، در زمانی که از گرده افشانی زنبور عسل استفاده نکنید، شما فقط توانسته اید ۵ تن محصول بی کیفیت و ریزتر برداشت نموده و مدت زمان تبدیل گل به میوه رسیده نیز افزایش یافته و محصول را دیرتر توانسته اید به بازار عرضه کنید.

اگر دقت کنید حدود ۷۰ تا ۶۰ درصد وزن گلابی را آب تشکیل می دهد، پس برای تولید ۵ تن گلابی:

مقدار گلابی برداشت شده بر حسب کیلوگرم۵۰۰۰=۱۰۰۰*۵
مقدار آب موجود در ۵ تن گلابی برداشت شده بر حسب لیتر۳۵۰۰=٪۷۰*۵۰۰۰
 

همان طور که مشاهده می نمایید به میزان ۳۵۰۰ لیتر از کل آبی که طی مدت آبیاری برای این باغ مصرف کرده اید در ساخت گلابی و بافت های آن استفاده شده و بقیه آبی که مصرف کرده اید به مقداری کمتر از این میزان در برگ های درخت گلابی طی دوره بهار و تابستان مصرف شده و به مقدار بسیار زیاد که شاید باور نکنید هدر رفته و صرف رشد گیاهان هرز شده و قسمت اعظم آن تبخیر شده و بخش کمی نیز به لایه های زیرین خاک رفته است.

حال دقت کنید که چقدر از زحمات شما هدر رفته و چقدر و به چه میزان هزاران لیتر آب را از بین برده اید، در صورتی که می توانستید با قدری تامل و توجه به اهمیت گرده افشانی و آبیاری قطره ای یا بارانی، هم محصول بیشتری داشته و هم آب کمتر و کود کمتری مصرف کنید.

حال اگر از گرده افشانی زنبورعسل استفاده می کردید و ۵۰ تن گلابی مرغوب برداشت می نمودید، ببینید چقدر از كل آبی که مصرف کرده اید استفاده می شد.

مقدار گلابی برداشت شده بر حسب کیلوگرم۵۰۰۰=۱۰۰۰*۵۰
مقدار آب موجود در ۵۰ تن گلابی برداشت شده بر حسب لیتر۳۵۰۰۰=٪۷۰*۵۰۰۰۰
 

خوب ۳۵۰۰ لیتر آب کجا، و ۳۵۰۰۰ لیتر آب کجا؟ یعنی از کل آب مصرفی در این باغ گلابی بدون گرده افشانی ۳۵۰۰ لیتر و با گرده افشانی ۳۵۰۰۰ لیتر آب مصرف شده، به نظر شما کدام بهینه تر و اصولی تر بوده و برای زحمات شما طی یک سال زراعی سود و درآمد بیشتری داشته است؟

تاثیرات گرده افشانی بر میزان کود مصرفی در کشاورزی

تاثیرات گرده افشانی بر میزان کود مصرفی در کشاورزی

مطلب مهم دیگری که در نتیجه گرده افشانی درست حاصل می شود این است که وقتی محصول بیشتر تولید می شود، پس آب بیشتری مصرف شده، مصرف آب بیشتر، یعنی برداشت املاح، مواد مغذی و معدنی بیشتر از خاک و در نتیجه استفاده بهینه تر از کودهای حیوانی و شیمیایی که برای تقویت زمین استفاده نموده ایم.

شما همه ساله مقدار زیادی پول صرف تهیه کود شیمیایی و حیوانی برای زمین های خود می کنید و هزینه های بیشتری هم جهت پخش کردن آن ها نموده، ولی متاسفانه به خاطر گرده افشانی نشدن، گیاهان مزرعه یا باغ شما از مقدار کمی از املاح و مواد معدنی استفاده کرده و میوه و بذری کمتری تولید می کنند، و در نتیجه املاح، مواد مغذی و معدنی ناچیزی مصرف نموده و مابقی استفاده نشده در زمین باقی می ماند، که باقی مانده کود شیمیایی باعث سفت و سخت شدن بافت خاک شده و کود حیوانی نیز باعث تغییر در میزان مواد مغذی در خاک می گردد، و چون ملاحظه می کنید که محصول شما افزایش چشمگیری نداشته، باز سالانه کود بیشتری به زمین می دهد هزینه بیشتری می نمائید.

قابل توجه است که اگر شما نمونه خاک این زمین را به آزمایشگاه خاک شناسی می بردید، به شما اعلام می کردند که فلان ماده کم است ولی بقیه مواد در حد استاندارد یا بیشتر از حد این می باشند، این به این معنی است که خاک شما مشکل دارد و سریعا با توجه به توصیه های متخصصین آزمایشگاه خاک باید اقدامات لازم در اصلاح خاک زمین خود را انجام دهید، تا در سال زراعی بعد دچار مشکل نشوید و در ضمن یادتان باشد که از این پس کشاورزی را با بستن قرارداد با زنبوردار جهت انتقال کلنی هایش قبل از باز شدن گل های مزرعه یا باغتان به آن جا منتقل نماید، شروع کنید.

پس با گرده افشانی درست، محصول بیشتر تولید شده که حاصل آن مصرف آب بیشتر از کل آبی است که برای آبیاری استفاده کرده اید و املاح و مواد مغذی و معدنی بیشتری از کودهای داده شده استفاده می گردد، و در زمان عرضه محصول به بازار با توجه به کیفیت و وزن بیشتر، سود بیشتر عاید شما شده و تمام هزینه های کود دهی شما در دوره های مختلف کاشت، داشت و برداشت. مزرعه تامین می شود و خدا و شما از این نوع زراعت و باغداری شاد و خوشحال خواهید شد.

تاثیرات گرده افشانی بر زودتر بسته شدن گل ها و جلوگیری از سرمازدگی در کشاورزی

تاثیرات گرده افشانی بر زودتر بسته شدن گل ها و جلوگیری از سرمازدگی در کشاورزی

کشاورزان گرامی خوب دقت کنید، متاسفانه به دلیل مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی طی ۲۰۰ سال گذشته، آب و هوای زمین تغییرات عمده ای کرده که باعث گردیده همان طوری که می دانید دمای کره زمین حدود ۲ درجه افزایش یافته و به اصطلاح حالت گلخانه ای پیدا کند و از طرفی طبق تحقیقات به عمل آمده لایه اوزن، که لایه محافظی بوده که خداوند عزوجل برای محافظت از ما و همه موجودات، آن را در اتمسفر زمین خلق نموده و قرار داده، آسیب دیده و به قول معرف سوراخ شده و این روند هم چنان ادامه دارد، نتیجه این دو رخداد باعث شده که آب و هوایی هاره ای را شاهد باشیم، یعنی در برخی نقاط کره زمین دارای زمستان های بسیار سرد و در برخی نقاط دارای تابستان های بسیار گرم و خشک باشیم و از طرفی وضعیت زمانی فصل ها بر هم خورده به گونه ای که حس می شود جای پاییز با بهار جا به جا شده و حتما شنیده اید که از حدود ۵ سال قبل تاکنون گزارش شده که در برخی نقاط کشورمان یا دنیا گیاهان در پاییز گل داده اند، البته این نشانه هایی از قدرت و معجزات الهي است و از سوی نشانه های تذکرات الهی است که ای انسان ناشکر و بی ایمان شده اید.

مطابق همین امر شاهد هستیم که در فصل بهار درختان را پر از شکوفه می شوند و ناگهان می بینیم در طی روز یا شب به اذن الهی همه گل ها سوخته و محصولی تولید نخواهد شد. این یکی از عذاب های الهی می باشد که خدا به ما تذکر داده و هنوز رحم و بخشش، گریبان جان ما را نگرفته است، پس باید به خود آمده و در رفتارهایمان هر چه زودتر تجدید نظر کرده و همه به ریسمان هدایت الهی چنگ زده و طلب بخشش و استغفار نموده تا مورد لطف و رحمت الهی قرار گیریم انشاءالله.

کشاورزان عزیز طبق محاسبات دانشمندان میزان بارش برف و باران در سطح کل زمین همه ساله یکسان بوده و تغییر نمی کند و این از همان ابتدای خلقت زمین به اذن حضرت حق مقرر شده است یعنی به این معنی که اگر مثلا در سال ۱میلیادر لیتر آب از سطح دریاها به ابر و بعد به باران، برف و تگرگ تبدیل شده در سال های بعد هم همین میزان آب از سطح دریاها بخار شده و به ابرو بعد باران تبدیل می شود و این باران ها در هر کجایی که مقدر الهی باشد بارش می کند، نکته مهم این است بارش این باران ها دارای حساب و کتاب است، که بخشی به اعمال و رفتار معنوی ما باز می گردد.

تاثیر گرده افشانی بر زمین کشاورزی

همان طوری که می دانید گل ها تا به میزان لازم گرده دریافت نکنند و تخمدان آن ها پر نشود بسته نشده و باز می مانند و آن قدر باز مانده تا گرده لازم را به هر طریقی دریافت کنند، گل ها دارای طول عمر بسیار زیاد نمی باشند و نهایتا در برخی از انواع گیاهان تا یک هفته دوام داشته و سپس پژمرده می گردند، حال چه گرده کافی دریافت کرده باشند یا نکرده باشند، آن هایی که گرده به اندازه کافی گرفته باشند خیلی سریع گل برگ های خود را از دست داده و تخمدان گل ها مراحل تبدیل شدن به بذر یا میوه را طی می کنند و میوه های خوب و درشتی می دهند، آن ها که ناقص گرده دریافت کرده اند، بالاخره بعد از پایان عمر چند روزه خود، گل برگ هایشان ریخته و تخمدان شان با همان گرده های کم، مراحل تبدیل به بذر و میوه را طی می کنند و بذرهای و میوه های کم وزن، ناقص و معیوب تولید می نمایند، و آن گل هایی که گرده طی طول عمر کوتاه خود دریافت نکرده اند نهایتا گل برگ هایشان ریخته و تخمدان هایش نیز خشک شده و می ریزند.

حال اگر میانگین ارزش وزنی و کیفیتی بذر و میوه تولید شده این گیاه یا درخت را محاسبه کنیم، خواهیم یافت که این نوع کشاورزی کردن نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه بیگاری کردن و از بین بردن سرمایه مادی کشاورز و ملت است.

ولی با قدری تامل و مطالعه کتاب های کشاورزی در خواهید یافت که در کنار این گیاه یا درخت باید قبل از باز شدن اولین گل هایش، کندوی زنبور عسل قرار گیرد، تا به محض باز شدن تک تک گل ها، گرده لازم به آن ها منتقل و تخمدان های گل ها هر چه سریع تر مراحل تبدیل شدن به بذر و میوه را طی کنند و گل ها آن قدرمعطل نماند تا گرده لازم را دریافت کنند.

همان طوری که می دانید اکثر گیاهان در اوایل بهار گل کرده و روز و شب های بهاری دارای تغییر دمای زیادی می باشند و با توجه به توضیحاتی که در تغییرات جوی چند دهه گذشته ذکر شد، دما طی روز و شب ناگهان به زیر صفر آمده و گل ها را از بین برده یا به اصطلاح می سوزاند و شما در آن سال زراعی محصولی نخواهید داشت.

پس با استقرار چند کلنی در کنار باغ و مزرعه ی خود باعث شوید تا گل ها زودتر گرده مورد نیاز خود را دریافت کرده و گلبرگ هایش ریخته و تخمدان شروع به تبدیل شدن به میوه یا بذر نماید، و محصول با کیفیت تر و وزن بیشتر برداشت نمائید و هر چه بیشتر انفاق نموده و شاکر خدا باشیم انشاءالله.

تاثیرات گرده افشانی بر کسب درآمد بیشتر در کشاورزی

در این قسمت به محاسبه ریاضی افزایش تولید وزنی محصولات شما در زمانی که از گرده افشانی زنبور عسل استفاده می نمائید پرداخته تا برای شما تفاوت استفاده یا عدم استفاده از گرده افشانی مشخص شود و به این باور برسید که چقدر گرده افشانی برای شما مهم تر از تهیه آب برای آبیاری است.

همان طوری که گفته شد طبق تحقیقات دانشمندان میزان افزایش تولید در زمان استفاده از گرده افشانی زنبور عسل در گیاهان مختلف بین ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر است، مطالعه آن ها بر روی میوه گلابی و برخی اقلام دیگر بوده، که طبق مطالعات آن ها در یک باغ گلابی شاهد افزایش ۱۰ برابری محصول گلابی بوده اند، حال ببینیم این باغ که بدون گرده افشانی که ۵ تن گلابی برداشت کرده و زمانی که با گرده افشانی توانسته ۵۰ تن گلابی برداشت کند، چه میزان سود خواهد نمود؟

في المثل باغ گلابی شما حدود یک هکتار است و توانسته اید ۵ تن گلابی برداشت نمائید، اگر هر کیلوگرم گلابی را کیلویی ۲۰۰۰ تومان بفروشید و اگر از گرده افشانی زنبورعسل استفاده نکرده باشید، ۱۰ میلیون تومان فروش می نمائید، اگر یک سوم فروش را هزینه در نظر بگیریم، مبلغ ۳/۳ میلیون تومان، کل هزینه شده و با کم کردن مبلغ هزینه از فروش، مبلغ سود بدست آمده حدود ۶/۶ میلیون تومان می گردد، تقسیم این مبلغ در ۱۲ ماه سال، درآمد ماهیانه ۵۵۰ هزار تومان برای شما حاصل می کند که طبعا قابل قبول برای شما و دیگران نیست.

مقدار گلابی برداشت شده بدون گرده افشانی بر حسب کیلوگرم۵۰۰۰=۱۰۰۰*۵
مبلغ فروخته شده ۵ تن گلابی تومان۱۰۰۰۰۰۰۰=۲۰۰۰*۵۰۰۰ ۳۳۰۰۰۰۰=۱۰۰۰۰۰۰۰/۳
مقدار هزینه شده دو سوم فروش تومان۶۶۰۰۰۰۰=۲*۳۳۰۰۰۰۰
مقدار سود حاصل از فروش گلابی تومان۳۴۰۰۰۰۰=۱۰۰۰۰۰۰۰-۶۶۰۰۰۰۰
درآمد ماهیانه از فروش ۵ تن گلابی تومان۲۸۳۳۳۳=۳۴۰۰۰۰۰/۱۲

حال ببینم زمانی از گرده افشانی زنبورعسل استفاده کرده ایم و ۵۰ تن محصول برداشت نموده ایم، چقدر سود برده ایم؟

گرده افشانی بر کشاورزی

در اینجا نکته قابل ذکر این است که هزینه های تولید در این حالت نیز بسیار کاهش یافته و اضافه هزینه تولید مربوط به خرید بیشتر جعبه، حمل و نقل ارسال محصول به بازار و حقوق کارگران برای برداشت محصول بیشتر را شامل می گردد. در حالت قبل هزینه های جعبه، حمل و نقل و دستمزد کارگران برای برداشت ۵ تن گلابی بود ولی در حالت دوم، برای برداشت ۵۰ تن گلابی می باشد، لذا دیگر هزینه یک سوم محاسبه نمی گردد و در نتیجه محاسبات زیر حاصل می شود:

مقدار گلابی برداشت شده با گرده افشانی بر حسب کیلو گرم۵۰۰۰۰=۱۰۰۰*۵۰
مبلغ فروخته شده ۵۰ تن گلابی تومان۱۰۰۰۰۰۰۰۰=۲۰۰۰*۵۰۰۰۰
مقدار هزینه شده دو دهم فروش تومان۲۰۰۰۰۰۰۰۰=۲*۱۰۰۰۰۰۰۰۰/۱۰
مقدار سود حاصل تومان۸۰۰۰۰۰۰۰=۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰۰۰۰
درآمد ماهیانه از فروش ۵۰ تن گلابی تومان۶۶۶۶۶۶۶=۸۰۰۰۰۰۰۰/۱۲

همان طوری که طبق محاسبات مشاهده می کنید درآمد ماهیانه ۲۸۳۳۳۳ تومان کجا و درآمد ماهیانه ۶۶۶۶۶۶۶ تومان کجا، و از طرفی دیگر زمینه درآمد عده ای بیشتر کارگر و راننده به طور مستقیم و غیر مستقیم به وجود آمده و محصول مرغوب تر و با کیفیت تری به مردم عرضه شده و ضایعات و تلفات به حداقل ممکن می رسد و از زمین، کود و آب مصرفی استفاده بهینه شده است.

در این قسمت ما برای مثال میوه گلابی را نام برده ایم که محققین آن را مورد مطالعه قرار دادند در صورتیکه در تمامی گیاهان مسئله گرده افشانی و افزایش کمی و کیفی محصولات قطعیت کامل داشته و باعث ازدیاد محصول و کیفیت بالا و کاهش ضایعات و تلفات می شود. و شما باید هر چه سریع تر با استفاده از عمل گرده افشانی مزارع و باغات خود، باعث افزایش محصولات خود شده، که این مهم علاوه بر این که درآمد شما را افزایش داده بلکه به اقتصاد کشور کمک کرده و عده ی بسیاری جذب کشاورزی شده و درآمد حاصل نموده و مهم تر از همه از وابستگی به اقلام مهم کشاورزی مانند ذرت، سویا، گندم، جو، آفتابگردان، انواع میوه ها و غیره، رهایی خواهیم یافته و استقلال و امنیت غذایی بیشتری برای ملت تامین گردیده و بیگانگان نمی توانند با تحریم ها ما را مورد تهدید قرار داده و ما در فقر و نداری نگه داشته، و همانطور که می دانید فقر و نداری زمینه ساز درگیری های سیاسی و اختشاشات و فساد و فحشا در بین افراد جامعه می گردد.

تاثیرات‌ استفاده نکردن از گرده افشانی بر کشاورزی

تاثیرات‌ استفاده نکردن از گرده افشانی بر کشاورزی

اکثریت کشورهای پیشرفته از دهه ۵۰ هجری شمسی تا به حال حدود ۴۰ سال است که ما را مورد انواع تحریم های اقتصادی، نظامی، دارویی و سیاسی قرار داده اند.

کشاورزان و مسئولان کشاورزی این کشورهای استعمارگر، به مسئله گرده افشانی واقف بوده و از آن بهره گیری نموده و محصولات بیشتری تولید کرده و از بزرگترین صادرکنندگان محصولات کشاورزی به سراسر جهان می باشند و متاسفانه اکثر تحقیقات در مورد زنبورعسل و نتایج گرده افشانی توسط آن ها صورت گرفته و ما از نتایج تحقیقات آن ها هم حتی درست استفاده نکرده و هر روز علی الخصوص در بخش کشاورزی و دامپروری وابسته تر به خرید محصولات کشاورزی و دامی از آن ها شده ایم

متاسفانه کشاورزان و باغ داران ما در ایران نه تنها از زنبورداران دعوت به استقرار کندوهایشان نمی کنند، بلکه برخی کشاورزان از زنبورداران اجاره دریافت نموده و برخی اصلا اجازه نمی دهند زنبورداران کندوهایشان را در کنار مزارع و باغات آن ها مستقر نمایند، و از جهتی متاسفانه با استفاده علمی از انواع سموم آفت کش، حتی در زمانی که گیاه دارای گل است باعث از بین رفتن زنبورعسل و دیگر حشرات مفید شده، و آن وقت می گویند چرا محصولات ما دارای کیفیت و کمیت پایینی هستند و بیشتر آفت می گیرند؟ و چرا ضایعات مان بیشتر می شود؟

به خاطر سمپاشی های غیر اصولی و علمی زنبورداران سعی می کنند به باغات نزدیک نشوند، زیرا باغداران و زارعین حتی این زحمت را به خود نمی دهند که به زنبوردار اطلاع دهند که قصد سمپاشی دارند و در نتیجه زنبوران مزرعه رو از بین رفته و خسارت بالایی به زنبوردار و در اصل به کشور خورده و کشور رو به خشک سالی و قحطی پیش می برد.

تاثیر استفاده نکردن از گرده افشانی

زنبورهای عسل در اصل محیط بان هستند، یعنی اینکه با عمل گرده افشانی گیاهان مرتعی باعث افزایش تولید بذر در آن گیاهان شده و بذر بیشتر در سال بعد، باعث رویش تعداد بیشتر گیاهان شده و گیاه بیشتر باعث جذب رطوبت و کاهش دما می گردد و اقلیم مربوطه را از حالت بیابانی خارج کرده و به اقلیم سبز تبدیل می نماید.

در ایران طبق آمار سال ۱۳۹۱ حدود ۶ میلیون کلنی زنبور عسل وجود دارد که این در اصل یک فاجعه است و برای همین هم سال به سال اقلیم های معتدل و سرد ما نیز در حال بیابانی شدن است ما باید در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون کلنی داشته باشیم تا از بحران خشک سالی و قحطی که برای ۲۵ سال آینده ایران ( از سال ۱۳۹۵ به بعد ) پیش بینی شده است نجات یابیم، لازمه این مهم بالا بردن سطح آگاهی کشاورزان به اهمیت گرده افشانی و انجام دادن آن توسط شما کشاورزان ارجمند و زنبورداران محترم می باشد دارد.

مسئولان نیز در این باره نیز باید با جدیت بیشتری گرده افشانی با همکاری با زنبورداران، در تمامی نقاط مختلف ایران باشند، تا این محیط بانان الهی بتوانند به اذن خداوند قادر متعال و همت و تلاش کشاورزان و زنبورداران با گرده افشانی مراتع، مزارع و باغات اقلیم سرسبز گذشته را احیاء و بازسازی کنند، انشاء الله.

دسته بندی گرده گل زنبور عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت