خواص گیاه شوید (Dill)

455
شوید

معرفی گیاه شوید

گیاهی یکساله، به ارتفاع ۳۰ سانتی متر تا یک متر است. شوید دارای ریشه راست، مخروطی شکل و به رنگ سفید است. طول ریشه متغیر و بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر می باشد. ساقه آن منشعب استوانه ای، بیرک، دارای خطوط طولی و در محل گره ها کمی فرو رفته است.

برگ‌های تازه و خشک شده این گیاه معطر می‌باشند و برای طعم دهی در خیلی از غذاها به کار برده می‌شوند. زمان و نحوه کاشت شوید به چگونگی استفاده از اجزای گیاه (بذر یا اندام رویشی) بستگی دارد. اگر هدف از کاشت، تهیه بذر و استخراج اسانس از اندام رویشی گیاه باشد، زمان مناسب برای کاشت این گیاه اوایل بهار (اواخر اسفند) می‌باشد. ولی اگر هدف از کاشت شوید استفاده به عنوان ادویه و سبزی باشد، از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت زمان مناسب کاشت گیاه می‌باشد. کاشت این گیاه بسیار راحت است.

شوید

به کسانی که برای اولین بار می‌خواهند گیاهی را بکارند، بسیار مناسب است. تخم همین دلیل، این گیاه برای شويد اثرات درمانی زیادی دارد. دارویی ضدتشنج، ضددرد، برطرف کننده نفخ شکی ادارآور است.برای تقویت معده به کار می‌رود. کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند، تخم این گیاه بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده و معده را تقویت می‌کند.

خانم‌های شیرده که شیر آنها کم است، روزی چند بار دم کرده تخم شوید میل کنند، شیر آنها زیاد خواهد شد. در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگه دارند، بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم کرده شوید را، آهسته آهسته بنوشند. در چین، این گیاه را برای درمان کمر دردهایی که در اثر انقباض عضلانی باشد به کار می‌برند. در یک نسخه قدیمی چینی، برای رفع باد فتق از تخم شوید استفاده شده است.

ترکیبات گیاه

گیاه شوید، دارای ۲/۵ تا ۴ درصد اسانس می‌باشد. مقدار اسانس براساس منطقه جغرافیایی و فصل تغییر     می‌کند و تا ۷ / ۷ درصد هم می‌رسد. قسمت عمده اسانس میوه شوید، «د کارن»، «لیمونن» و «آلفافلاندرن» است که، هر سه حدود ۹۰ درصد اسانس را شامل می‌شوند.

ترکیبات دیگر این گیاه عبارتند از: دیلانوزید، کومارینها، کامپفرول و ترکیب ۳ گلوکورونیده آن، وی سنین، میریستیسین و سایر فلاوونوئیدها، اسیدهای فنلی، پروتئین (حدود ۱۶ درصد) ، چربی (حدود ۱۵ ۱۰ درصد). اسانس شوید که، از سر شاخه تازه آن به روش تقطیر با بخار آب به دست می آید، شامل ۲۸ تا ۴۵ درصد ترکیبات کتونی مانند «کارون» است که، بر اساس فصل محصول برداری متفاوت است. ریشه گیاه شوید نیز دارای اسانس است که، ۹۵ درصد اسانس ریشه را آلفا بتاپینن تشکیل میدهد.

نحوه مصرف 

شوید

پودر:

برای رفع باد فتق از تخم شوید استفاده می‌کنند. بدین صورت که، باید حدود ۴۰ گرم تخم شوید را بو داده تا کاملا قهوه ای شود. سپس، آن را کاملا آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید و بعد آن را با سرکه سیب مخلوط کرده و میل کنید.

مصرف خوراکی:

این سبزی بصورت تازه و خشک شده در طبخ انواع غذاها کاربرد دارد. این سبزی بصورت خام نیز مصرف می‌شود.

توصیه ها:

توصیه خاصی برای شوید عنوان نشده و همچنین مضرات خاصی نیز برای آن گفته نشده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید