درمان افسردگی با زعفران

miss.mohammadimiss.mohammadi
875 بازدید
درمان افسردگی

زعفران و اثرات آن در درمان افسردگی

امروزه محققان بر روی خواص دارویی زعفران تحقیقاتی انجام داده اند و اثربخشی آن را در درمان افسردگی نشان داده اند و ترکیباتی مانند کروسین و سافرانال که بخشی از ترکیبات شیمیایی زعفران هستند تاثیرگذاری مثبتی را در درمان این بیماری نشان دادند.

بیماری افسردگی ۱۹ میلیون آمریکایی را در سال رنج می دهد. افرادی که افسردگی دارند ممکن است چاق و یا لاغر شوند. خواب آلوده و یا بی خواب باشند. یا اینکه دچار احساس بی ارزشی، عدم علاقه به کار و فعالیت هایی که قبلا مورد علاقه آن ها بوده است، بشوند. عدم تفکر، تمرکز و بدخلقی نیز علایم آن است. حتی ممکن است این افراد به فکر خودکشی و مرگ بیفتند.

بانوان در آمریکا دوبرابر مردان به افسردگی مبتلا می شوند. افرادی که به بیماری های قلبی، هورمونی، پارکینسن، دیابت و آلزایمر مبتلا هستند، احتمال بیشتری دارد که به افسردگی مبتلا شوند.

معمولا افسردگی به طور توام با روان درمانی و تجویز داروهای مناسب، درمان می شود. داروهای فلوکستین ( Fluoxetine = Prozac ) و پاروکستین ( Paroxetine= Paxil) موجب می شوند که سروتونین (Serotonin) مغز افزایش یابد. سروتونین موجب می شود خلق و خوی فرد بهتر شود. گاهی چند دارو به طور همزمان تجویز می شود که عوارض جانبی از قبیل دلواپسی، کمبود اشتها و عدم تمایل جنسی را به همراه دارند. بنابراین، داروهای گیاهی به عنوان جایگزین، برای درمان افسردگی تجویز می شود .

اختلالات افسردگی در مراجعات بالینی بسیار معمول است و هر سال حدود 11.3% از بزرگسالان از آن تاثیر می پذیرند. اغلب بیماران از اشکال ملایم تا متوسط افسردگی رنج می برند. از زعفران در طب سنتی به عنوان یک گیاه موثر در درمان افسردگی نام برده شده است. به منظور اثبات مورد مصرف سنتی کلاله زعفران، مطالعات مختلفی روی زعفران و ترکیبات موثر آن انجام شده است.

کشف اولین داروهای ضد افسردگی نظیر مهار کننده های مونو آمین اکسیداز و داروهای ضد افسردگی های تری سیکلیک در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، جهشی در انجام کارآزمایی های بالینی ایجاد کرد، اما بیماران اغلب به خاطر عوارض جانبی داروهای سنتزی ضد افسردگی نظیر عدم توانایی در رانندگی، خشکی دهان، یبوست و ناتوانی جنسی، تمایلی به استفاده از این داروها ندارند.

ایجاد مهار کننده های اختصاصی جذب مجدد سروتونین و مهارکننده جذب مجدد نورواپی نفرین، تا حدود زیادی بر درمان افسردگی تاثیر گذاشتند. این داروها به اندازه درمان های قدیمی موثر بودند و در دوزهای بالاتر، ایمن تر و قابل تحمل تر بودند. در نتیجه، داروهای غیر تیپیک ضد افسردگی به فارماکوپه ها افزوده شدند، اما میزان بهبودی در مبتلایان کم بود و خطر بازگشت بیماری بسیار بالا بود.

تاثیر داخل صفاقی عصاره های آبی و اتانولی زعفران، سافرانال و کروسین، روی افسردگی در تست شنای اجباری (forced swimming) در موش نشان داد که عصاره های آبی و اتانولی زعفران در دوز ۸۰۰-۲۰۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و سافرانال در دوز 0.5-0.15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن زمان بی تحرکی را کاهش می دهند.

سافرانال زمان شنا و زمان بالا رفتن (Climbing) را افزایش می دهد که این اثر به سروتونین سیناپتیک تکثیر یافته مربوط است و با فلوکستین نیز ایجاد می شود؛ همچنین افزایش در زمان بالا رفتن به افزایش نورآدرنالین سیناپتیک مربوط است.

در تست زمینه باز (open field)، عصاره اتانولی زعفران و سافرانال رفتارهای سروتیپیک را افزایش می دهند. فعالیت های سروتپیک مشاهده شده، نتیجه مهار جذب دوباره دوپامین است، همانطوری که داروی بوپروپیون (bupropion) (داروی آمینو کتون مونوسیکلیک) تا حدودی از طریق این مسیر عمل می کند.

کروسین در شرایط آزمایشگاه، اثرات ضعیفی را نشان می دهد، اما گرایش مشخصی به رسپتور ICso ) N-methyl-D aspartame receptor برابر ۱۰ میکرومولار) دارد و با افسردگی ناشی از اتانول از طریق رسپتور NMDA آنتاگونیست نشان میدهد .

فراکسیون های دی کلرومتان و پترولیوم اتری، عصاره آبی – اتانولی بنه زعفران در دوزهای ۱۵۰، ۳۰۰ و ۶۰۰ میلی گرم در کیلوگرم، فعالیت های ضد افسردگی وابسته به دوز در تست شنای اجباری و تست معلق سازی دم نشان میدهند. عصاره کلاله زعفران از طریق جز فعال کروسین در تست های رفتاری اثرات ضد افسردگی نشان میدهد.

درمان افسردگی با زعفران

چندین مطالعه بالینی در ارتباط با اثرات ضد افسردگی زعفران وجود دارد. هدف از درمان افسردگی، تغییر کیفیت زندگی از طریق نرمال کردن وضع خلقی مزاجی، افزایش رضایت شخصی و اصلاح ناتوانی های عملکردی و اجتماعی همراه با افسردگی، همچنین کاهش فراوانی خود کشی است.

به منظور بررسی اثربخشی کلاله زعفران، مطالعه بالینی دوسوکور (روشی که با استفاده از آن پژوهشگر و مطالعه‌شونده ندانند در کدام بازوی مطالعه قرار دارند) و تصادفی به مدت ۶ هفته روی ۳۰ بیمار در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۵ سال با افسردگی ملایم تا متوسط انجام شد.

بیماران به دو گروه زعفران و ایمی پرامین تقسیم شدند. بیماران گروه زعفران، روزانه ۳۰ میلی گرم عصاره اتانولی کلاله زعفران، و گروه دوم ۱۰۰ میلی گرم ایمی پرامین را به مدت ۶ هفته مصرف کردند. در این مطالعه، عوارض جانبی فرآورده نیز تعیین شد. نتایج این مطالعه، تفاوت معنی داری بین گروه زعفران با ایمی پرامین نشان نداد و هر دو گروه بهبود مشخصی بعد از ۶ هفته درمان نشان دادند. رفتار دو گروه درمان در طول مطالعه یکسان بود.

مجموعه ای عوارض قابل پیش بینی مثل اثرات آنتی کولینرژیکی نظیر خشکی دهان و تسکین بیش از حد اغلب در گروه ایمی پرامین مشاهده شد. زعفران با پذیرش بیشتر به اندازه ایمی پرامین در درمان افسردگی ملایم تا متوسط موثر بود.

این مطالعه، اولین کارآزمایی انجام شده ای است که از مصرف کلاله زعفران به عنوان یک دارو در درمان افسردگی حمایت می کند. بررسی عوارض جانبی زعفران در مطالعه نشان داد که زعفران در دوز فوق، خونریزی غیر نرمالی ایجاد نمی کند که از عوارض جانبی گزارش شده برای زعفران در دوزهای بالاتر است.

در مطالعه بالینی دیگر، اثربخشی کپسول حاوی ۳۰ میلی گرم عصاره اتانولی کلاله زعفران با گروه دارونما روی ۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی ملایم تا متوسط به مدت ۶ هفته به صورت دوسوکور، تکی مرکزی و تصادفی بررسی شد؛ همچنین عوارض جانبی دارو نیز مورد مطالعه قرار گرفت.

در این مطالعه، ۳۵ بیمار مشارکت کردند که در طول انجام آن، یک نفر از گروه زعفران و ۴ نفر از گروه پلاسبو از مطالعه خارج شدند. اگرچه میزان ریزش در گروه دارونما بالاتر از گروه زعفران بود، اما این تفاوت ها از نظر آماری معنی دار نبود؛ همچنین در عوارض جانبی مشاهده شده بین گروه زعفران و پلاسبو، تفاوت معنی داری وجود نداشت.

در مجموع ۸ عارضه جانبی در این مطالعه گزارش شد که بیشترین عارضه مشاهده شده مربوط به گروه گلبرگ زعفران شامل ایجاد حالت تهوع، اضطراب، کاهش اشتها، ایجاد درد در معده و تپش قلب بود. با وجود این، تفاوت معنی داری بین عوارض جانبی مشاهده شده در گروه زعفران و پلاسبو وجود نداشت.

در مطالعه ای تصادفی دوسوکور اثربخشی گلبرگ های زعفران (۳۰ میلی گرم عصاره اتانولی در روز) با فلوکستین (۲۰ میلی گرم در روز) در درمان ۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی به مدت ۸ هفته ارزیابی شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره اتانولی گلبرگ های زعفران به اندازه فلوکستین در درمان افسردگی موثر است و تفاوت معنی داری بین عوارض جانبی مشاهده شده در دو گروه وجود ندارد.

یکی از عوارض جانبی جالب برای گلبرگهای زعفران، کاهش اشتها بود که در ۵ نفر از افراد گروه زعفران مشاهده شد.

درمان افسردگی

در مطالعه متا آنالیز در ارتباط با اثربخشی مکمل های زعفران روی درمان افسردگی در بیماران اختلال افسردگی اساسی در سال ۲۰۱۳ انجام شده است. معیارهای ورودی در این مطالعه شامل بالغين بزرگسال (۱۸ سال و بالاتر) با علایم افسردگی، مطالعات کنترل شده با پلاسبو یا داروهای ضد افسردگی به صورت تصادفی و اثرات زعفران روی علایم افسردگی بود. 5 مطالعه بالینی فوق دارای شرایط لازم برای ورود به این مطالعه بودند.

نتایج این متا آنالیز نشان داد که مکمل زعفران به طور مشخص، علایم افسردگی را در مقایسه با کنترل دارونما کاهش میدهد؛ همچنین مکمل زعفران به اندازه داروهای ضد افسردگی در کاهش علایم افسردگی موثر است؛ بنابراین مکمل زعفران، علایم افسردگی را در بالغين مبتلا به اختلال افسردگی اساسی (Major Depressive Disorder) بهبود می بخشد.

در مطالعه ای دیگر، اثر ضد افسردگی عصاره گلبرگ های زعفران با عصاره کلاله زعفران در دوز ۳۰ میلی گرم در روز به مدت ۶ هفته روی ۴۴ بیمار مبتلا به افسردگی مقایسه شده است. نتایج این مطالعه نیز نشان داده که تاثیر عصاره گلبرگ های زعفران با تاثیر عصاره کلاله زعفران در درمان افسردگی برابر است.

در یک مطالعه سیستماتیک دیگر که به بررسی نتایج ۶ مطالعه بالینی بالا پرداخته است، به استفاده از زعفران در درمان افسردگی ملایم تا متوسط تاکید گردیده، ولی به انجام مطالعات بیشتر برای درک بهتر نقش و عملکرد زعفران در افسردگی ماژور، تاکید نموده است.

کامفرول از اجزای اصلی عصاره گلبرگ های زعفران، دارای اثر ضد افسردگی در مدل حیوانی است. در تست شنای اجباری، تزریق داخل صفاقی فلوکستین (۲۰ میلی گرم در کیلو گرم)، کامفرول (۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم در کیلوگرم در موش و ۵۰ میلی گرم در کیلو گرم در رت) بی تحرکی در موش را کاهش می دهد.

یک ارتباط مستقیم بین بیماری های عروق خونی و افسردگی وجود دارد. بیش از ٪۵۰ از بیماران مبتلا به بیماری های عروق خونی در دوره بیماری خود، علایم افسردگی را تجربه می کنند، و حدود ۲۰٪ مبتلا به اختلالات افسردگی ماژور (MDD) هستند.

اثربخشی و ایمنی عصاره کلاله زعفران (۳۰ میلی گرم در روز) با فلوکستین (۴۰ میلی گرم در روز) به مدت ۶ هفته روی ۴۰ بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونری و مبتلا به افسردگی ملایم تا متوسط بررسی شده است. نتایج این مطالعه، تفاوت معنی داری در پاسخ به درمان بین این دو گروه نشان نداده است. هیچ عارضه جدی یا مرگ در این مطالعه گزارش نشد.

در گروه فلوکستین، ۲ بیمار به دلیل اضطراب و افکار خودکشانه از مطالعه خارج شدند. در مجموع، ۶ عارضه جانبی در این مطالعه مشاهده شد که همگی خفیف و گذرا بودند و بدون هیچ مداخله ای برطرف شدند. تفاوت معنی داری بین دو گروه در فراوانی عارضه جانبی مشاهده نشد.

مکانیسم های پیشنهادی برای اثرات ضد افسردگی زعفران متفاوت است و به اثرات آنتی اکسیدانی، اثرات ضدالتهابی، سروتونرژیکی، تعدیل محور Hypothalamus-pituitary-adernal و اثرات محافظت کنندگی عصبی آن مربوط می شود. اغلب افسردگیها با سطوح افزایش یافته ای از استرس های اکسیداتیو همراه می شوند و سیستم های دفاعی آنتی اکسیدانی آنها کاهش می یابد.

اثرات ضد افسردگی زعفران

در یک مطالعه متا آنالیز روی ۲۳ مطالعه با ۴۹۸۰ داوطلب، ارتباط بین افزایش استرس اکسیداتیو، کاهش وضعیت آنتی اکسیدانی با افسردگی اثبات شده است. افسردگی به طور اختصاصی با کاهش سطح آنزیم هایی نظیر سوپر اکسید دیسموتاز، کاتالاز، گلوتاتيون پراکسیداز و افزایش مارکرهای استرس اکسیداتیو نظير مالون دی آلدیيد همراه می شود.

استرس اکسیداتیو افزایش یافته در افسردگی روی پاسخ های ایمنی و التهابی تاثیر می گذارد و توازن انتقال عصبی را برهم می زند و موجب افزایش تجزیه عصبی می شود. زعفران و اجزای آن (کروسین، کروستین و سافرانال)، آنتی اکسیدان هایی قوی هستند.

در مطالعات حیوانی، سافرانال و کروسین موجب افزایش فعالیت کاتالازی در بافت کبد شده اند، در حالی که کروسین، کروستین و سافرانال می توانند سطح سوپر اکسید دسموتاز و قابلیت دسترسی به گلوتاتیون را افزایش دهند.

زعفران و اجزای آن قادرند در مقابل استرس های اکسیداتیو محافظت ایجاد کنند و اثرات کاهنده ای روی مارکرهای پراکسیداسیون لیپیدی نظیر مالون دی آلدئيد، مواد فعال تیوباربیتوریک اسید و ۸- ایزو پروستاگلاندین F ایجاد نمایند.

اختلال در سیستم ایمنی و التهاب در ایجاد افسردگی ماژور نقش دارد. متا آنالیزها نشان داده که افسردگی با افزایش پروتیین واکنشگر با ماده TNF-a IL-6 ، C همراه می شود. از طرف دیگر، بسیاری از مطالعات به ارتباط بین بیماری های التهابی (بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، بیماری های گوارشی) و افسردگی ماژور، همچنین به پتانسیل استفاده از درمان سیتوکینی برای درمان هپاتیت C و درمان علایم افسردگی تاکید می کنند.

بیشترین اثرات ضد التهابی زعفران از کروسین و کروستین است.

در یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده شده که کروسین دارای اثرات مهاری روی آنزیم های سیکلواکسیژناز و II است، و از تولید پروستاگلاندین E2 ممانعت می کند. القای شیمیایی التهاب مفصل (آرتریت) در موش که با افزایش سطح سرمی 0- IL-TNF 18 ،PGE – 2 COX – 2 IL – 6 NF – kB همراه است، توسط کروسین خنثی می شود.

کروسین بیان mRNA مربوط به 0-COX-2 NF-kB IFN-IL-6 IL-10 ، TNF، نیتریک اکسید سنتاز القایی را در کوليت القا شده به طریق شیمیایی کاهش میدهد. کروسین و کروستین تولید 0-NF-kB IL-18 ، TNF را از سلولهای میکروگلیال تحریک شده توسط لیپوپلی ساکارید کاهش می دهد.

زعفران، پاسخ های ایمنی را به سمت پاسخ های ایمنی Th2 شیفت می دهد. تجویز عصاره الکلی زعفران پاسخ Th2 ایمنی هومورال را در موش افزایش میدهد و موجب افزایش سلول های CD19B و سیتوکین 4-IL میشود که می تواند در درمان افسردگی مفید باشد.

درمان افسردگی با زعفران

عدم توازن انتقال دهنده های عصبی معمولا اولین دلیل برای ایجاد افسردگی هستند. اختلال در سیستم سروتونرژیک به وسیله مطالعات، نقصان تریپتوفان را نشان داده که علایم افسردگی را در افراد مبتلا القا می کند.

همچنین نقص در گیرنده های سروتونین و نقص در بیان آنزیم تریپتوفان هیدروکسیلاز افسردگی را القا می کند. مدارک پیرامون اثرات زعفران روی قابلیت دسترسی به گیرنده محدود است، اگرچه این اثر به عنوان یکی از مکانیسم های بالقوه برای زعفران پیشنهاد شده است.

رفتار شبیه وسواس از طریق ایجاد خود پیرایش در جوندگان با تجویز متا کلوفنيل پیپرازین ایجاد می شود. این ترکیب یک آگونیست رسپتور سروتونین غیر انتخابی است و به رسپتورهای خانواده HT2C-5 تمایل دارد.

این رفتارهای شبه وسواسی به طور مشخص در اثر تجویز همزمان کروسین کاهش می یابد. کروسین ها با استفاده از مکانیسم های سروتونرژیک روی محل های اتصال به رسپتور HT2C-5 اثرات آنتاگونیستی نشان میدهند.

اثر زعفران روی قابلیت دسترسی سروتونین با استفاده از اثرات آن روی علایم پیش از قاعدگی نشان داده شده که حداقل بخشی از این اثرات از طریق سیستم سروتونرژیک ایجاد می شود.

تغییر در فعالیت Hypothalamic-pituitary-Adrenal Axis در افسردگی ماژور نقش بسیار مهمی دارد به طوری که بیماران مبتلا به افسردگی دارای فعالیت زیاد HPA و سطح افزایش یافته کورتیزول هستند.

افسردگی با افزایش در ترشح هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین و نقص در حساسیت به بازخورد منفی به گلوکوکورتیکوئیدها ایجاد میشود. افزایش اندازه و فعالیت هیپوفیز و غده های آدرنال در افراد مبتلا به افسردگی دیده میشود. اختلال در HPA بر قابلیت دسترسی به انتقال دهنده های عصبی، استرس اکسیداتیو و التهاب تاثیر می گذارد و موجب تجزیه عصبی می شود.

مطالعات مربوط به اثر زعفران روی تعدیل HPA محدود است، اگرچه مدارک اولیه پیشنهاد می کند که زعفران موجب کاهش پاسخ به استرس می شود. در موش های در معرض شوک الکتریکی، سافرانال و کروسین از افزایش سطح کورتیکوسترون پلاسما جلوگیری می کنند.

تزریق کروسین به مدت ۲۱ روز به رت های در معرض استرس، به طور مشخص، سطح کورتیکوسترون پلاسما را کاهش میدهد.

اثر زعفران بر افسردگی

در یک مطالعه انسانی روی زنان در معرض بوی زعفران به مدت ۲۰ دقیقه، به طور مشخص، سطح کورتیزول در دو فاز لوتیال و فولیکولار کاهش می یابد که به طور همزمان میزان اضطراب را کاهش میدهد.

افسردگی ماژور با اختلال در نورون زایی و انعطاف پذیری نورونی و کاهش سطح brain derived neurotrophic factor همراه می شود. تغییر در بیان فاکتور رشد می تواند روی نورون زایی تاثیر بگذارد که به تغییرات ساختاری در هیپوکامپوس، هسته آکومبنس و کورتکس جلو مغزی نسبت داده می شود. تجویز مداوم داروهای ضد افسردگی با افزایش در غلظت BDNF همراه است.

در دو مطالعه جداگانه، اثرات محافظت کننده نورونی زعفران و کروسین در تست شنای اجباری در رت با آنالیز وسترن بلات نشان داد که کروسین به طریق وابسته به دوز سطح پروتیین اتصال یابنده به عنصر پاسخ به CREB) cAMP) و BDNF و در سطوح بالاتر غلظت Vascular Growth Factor را در هیپوکامپوس افزایش می دهد.

عصاره آبی زعفران غلظت phosphor – CREB ، CREB BDNF و سطح رونویسی BDNF را در هیپوکامپوس افزایش میدهد. کروستین زعفران نورون ها را در نواحی هیپوکامپوس و نواحی وابسته به قشر مغزی رت در معرض آفت بارز پرفیوژن مغزی مزمن (hypoperfusion) محافظت می کند.

پیش تیمار با سافرانال از هیپوکامپوس رت در مقابل استرس اکسیداتیو ناشی از کینولینیک اسید از طریق کاهش سطح پراکسیداسیون لیپیدی، کاهش آسیب DNA اکسیداتیو، کاهش تیول هیپوکامپوس و تقویت وضعیت آنتی اکسیدانی محافظت می کند.

بنابراین مصرف کوتاه مدت زعفران می تواند به اندازه داروی ضد افسردگی فلوکستین در بهبود علایم افسردگی موثر باشد.

اثرات ضد افسردگی زعفران مربوط به سافرانال و کروسین است. کروسین از طریق مهار جذب مجدد دوپامین و نوراپی نفرین و سافرانال از طریق مهار جذب مجدد سروتونین عمل می کند و در نهایت از طریق تعدیل سیستم های انتقال دهنده عصبی در مغز (سروتونین، دوپامین، گلوتامات و نور اپی نفرین) اثرات ضد افسردگی خود را اعمال می کند.

دسته بندی زعفران
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت