درمان شوره سر

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
1,502 بازدید
شوره سر

شوره سر

شوره سر همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده چربی، که بسیار شایع است بعد از سن بلوغ شروع می شود و در سنین بالاتر نسبتا بهبود می یابد ولی امکان عود آن خیلی زیاد است. در این بیماری ممکن است خارش وجود داشته باشد ولی به عنوان یک عارضه غیر ثابت به حساب می آید.

پوست ممکن است چرب و پوسته ها خشک و سفت باشد. و یا همراه با شوره های چرب متمایل به رنگ زرد باشند. این اجرام در حقیقت سلول های جدا شده از طبقه شاخی رو پوست می باشند که در اثر ترشح سروزیته یا خونابه، مرطوب و متمایل به رنگ زرد شده اند.

البته این ضایعات بیشتر در پوست سر و یا در قسمت هایی از بدن ایجاد می شوند که دارای تعداد زیادی مو و غدد ترشح کننده چربی با فعالیت زیاد هستند. شوره سر یا شوره بدن همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده چربی، به علت یک بیماری از گروه اگزما می باشد.

این نوع شوره با رنگ متمایل به زرد، همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده چربی، به خصوص در مردان بالغ یافت می شود. شوره سر می تواند پوست سر یا پوست سایر نواحی مودار بدن را که دارای تعداد زیادی غده ترشح کننده چربی هستند، مبتلا سازد.

تغییرات هورمونی در دوره بلوغ موجب تحریک غده های ترشح کننده چربی پوست و باعث بزرگ شدن و ترشح بیش از حد آن ها می شود. این وضعیت به پیدایش یک دوره موقت شوره سر میگردد. در بعضی افراد غده های ترشح کننده چربی پس از پایان سنین اولیه لوغ نیز همچنان به فعالیت بیش از از حد خود ادامه می دهند و در نتیجه پوست سر به طور دائمی با شوره یا پوسته های خاکستری زرد پوشیده میشود.

این بیماری براساس استعداد ژنتیکی یا ارثی و دخالت عوامل درونی و بیرونی از قبیل هورمون ها، عفونت ها و آشفتگی های عصبی و غیره پدید می آید و دارای دوره های کاهش یا خاموشی و دوره های عود یا بازگشت است.

همان طور که گفته شد وقوع این عارضه به موازات افزایش فعالیت غدد ترشح کننده چربی بعد از بلوغ می باشد. به عبارت دیگر این عارضه که شیوع خیلی زیادی دارد، بعد از سن بلوغ شروع شده و در سنین بالاتر کاهش می یابد و پس از بهبودی نیز امکان عود آن وجود دارد.

همان طوری که ذکر گردیده است پوست سر بیشتر از پوست سایر قسمت های بدن به آن مبتلا می شود. این نوع شوره یا پوسته ها اگر فقط در سر وجود داشته باشد ممکن است با شوره ساده پوست سر اشتباه شود. در حقیقت شوره ساده  پوست سر در اثر پوسته ریزی های بیش از حد حادث می شود، و در آن نشانی های التهابی به طور مشخص به صورت قرمزی پوست وجود ندارد.

اما برعکس در درماتیت سبوروئیک یا التهاب پوست و غدد چربی ممکن است تنها نشانی بیماری که همراه با شوره و پوسته ریزی یافت می شود، علایم التهابی و قرمزی پوست باشد.

آن مناطقی از بدن که گرفتار التهاب پوست و غدد چربی می شوند، درای مو و غدد ترشح کننده چربی به تعداد زیاد هستند. از جمله این نواحی و در درجه اول پوست سر است. ابروها، پلک های چشم، بینی، گونه ها، چانه و پیشانی در درجه دوم در معرض ابتلای این بیماری قرار دارند.

ضایعات صورت در مردان شیوع بیشتری داشته و ممکن است بسیار پایدار باشد. همچنین گاهی اوقات ممکن است جناغ سینه، نواحی چین های زیر بغل، کشاله ران و چین زیر پستان به این عارضه مبتلا گردند.

یادآور می شوم که ضایعات پوست در این بیماری به رنگ قرمز کم رنگ تا قهوه ای با حاشیه های محو و نامشخص همراه با شوره یا پوسته های خاکستری متمایل به زرد ظاهر می گردد. در التهاب پوست و غدد چربی (درماتیت سبوروئیک) ممکن است التهاب مجرای گوش خارجی به صورت مزمن نیز ایجاد شود.

بیماری هایی که باعث شوره سر می شوند

بیماری هایی که باعث شوره سر می شوند

تشخیص نوع شوره های پوست و همچنین تشخیص و تفکیک نوع بیماری ها و اختلالاتی که باعث پوسته ریزی یا شوره سر می شوند همیشه به سادگی امکان پذیر نیست. پوست سر ممکن است به طور دائم از پوسته های خشک و سفید، پوشیده گردد.

که علت واقعی آن احتمالا درماتیت سبوروئیک یعنی التهاب پوست و غدد چربی باشد. در این حالت تشخیص و تفکیک آن از بیماری دیگری به نام پسوریازیس ممکن است دشوار بوده و با یکدیگر اشتباه شوند. اگر چه پسوریازیس سر، دارای لکه های پوستی مشخص و ضایعات برجسته و قابل لمس می باشند،

ولی با این وجود بهتر است که تشخیص هر نوع شوره سر را که به درمان های معمولی و مخصوص به خود پاسخ نداده و بهبودی نمی یابند مورد تجدید نظر قرار دهیم.

در هر حال بیماری های گوناگون و اختلالات مختلفی باعث شوره سر یا پوست می شوند که ممکن است نشانی های ظاهری آن ها خیلی شبیه یکدیگر باشند… شوره های پوست یا پوسته ریزی هایی که علت آن ها متفاوت بود ممکن است ظاهرا با یکدیگر اشتباه شوند عبارتند از:

پوسته ریزی در اثر آلرژی یا حساسیت تماسی، پوسته ریزی در اثر پسوریازیس، پوسته ریزی در اثر عوامل قارچی و مخمرها، پوسته ریزی در اثر التهاب پوست و غدد چربی.

 پسوریازیس سر شامل پوسته ریزی بیش از حد و قرمزی پوست سر بوده و غالبا همراه با درجات خفیفی از درماتیت سبوروئیک می باشد. در این حالت شوره سر و التهاب پوست را می توان با استفاده منظم از ترکیبات اسید سالسیلیک ضعیف نظیر کرم مایع با ۲٪ تا ۱۰٪ اسید سالسیلیک و به مدت ۶ تا ۸ ساعت قبل از شستشو با شامپو، کنترل نمود.

در تشخیص درماتیت سبوروئیک به خصوص هنگامی که مصرف مواد ضد سبوره با شکست مواجه می شوند، زمانی که موها ریزش دارند باید تجدید نظر کرد و توجه را معطوف به سایر بیماری ها و اختلالات کرد. در تولید شوره همراه با التهاب پوست و غده های ترشح کننده ی چربی احتمالا ممکن است بعضی از قارچ ها و مخمرها نیز شرکت داشته باشند و به همین جهت استفاده از کرم کتوکونازول می تواند در بهبودی بیمار مؤثر باشد.

شوره ساده سر در اثر افزایش سرعت رشد و شاخی شدن سلول های پوست حادث می شود. در این عارضه پوست فاقد التهاب بوده و یا اینکه التهاب، خیلی مختصر می باشد. در مواردی که ضایعات فقط در پوست سر وجود دارند پسوریازیس ممکن است با درماتیت سبوروئیک، اشتباه شود.

با وجود ضایعات در پسوریازیس به آسانی قابل لمس بوده و پوسته ها به رنگ نقره ای، زبر و درشت هستند در حالی که در درماتیت سبوروئیک ضایعات در پوست گسترده تر، غیر قابل لمس و پوسته ها کوچک تر و ظریف تر می باشند.

در هر حال شوره های ساده سر خفیف ترین شکل درماتیت سبوروئیک به حساب می آید. در این وضعیت پوسته ریزی یا شوره، سفید، ظریف و پوست سر بدون التهاب و بدون قرمزی می باشد. در فرم معمولی درماتیت سبوروئیک نیز بر خلاف پسوریازیس، لکه ها و پلاک های بیماری، مرز مشخصی ندارند و سرخی پوست خفیف تا متوسط بوده و پوسته ریزی یا شوره ها به رنگ متمایل به زرد و چرب می باشند.

در این بیماری ریزش مو شایع نیست. ابتلا به عفونت های غیر عادی قارچی ممکن است مشابه با پسوریازیس و یا مشابه با درماتیت سبوروئیک باشد. این بیماری اکثرا در مزاج های گرم پیدا می شود و در بعضی نیز به صورت ارثی خواهد بود.

که تشخیص علت اصلی شوره سر باید توسط افراد با تجربه و متخصص کشف شود و پس از یافتن علت باید به درمان پرداخت. درمان این گونه شوره ها در صورتی که تازه شروع شده باشد چرب کردن با

روغن بنفشه بادام، چرب کردن با روغن کدو، مالیدن بوره مخلوط با آب چغندر خام، یا مالیدن آرد نخود و گل ختمی ساییده شده مخلوط با سرکه، یا مالیدن آرد گرسنه، آرد نخود و آرد باقلای مصری مخلوط با لعاب اسپرزه، یا مالیدن آرد باقلا و سبوس برنج مخلوط با تخم خربزه تازه و کوبیده شده با لردهای آن مؤثر خواهد بود.

اگر سر، مبتلا به شوره و پوسته های ریز کهنه و مزمن باشد بایستی اول بدن را از املاح و اشیاء پاک کرد، پس از تنقیه و پاک کردن بدن از اضافات، موها را کوتاه کرده که هر چه بیشتر کوتاه کنید بهتر است. 

به عنوان داروهای مالیدنی بر پوست سر شنبلیله خشک، خردل و نخود را نرم بسایید بعد با بوره مخلوط و با سرکه ترکیب نموده و در حمام بر سر مالش دهید و مدتی صبر کنید سپس دوش بگیرید. بعد از خارج شدن از حمام مقداری گل ختمی و گل بنفشه را بجوشانید و آب صاف کرده آن را با روغن بادام مخلوط کرده (آب جوشانده باید ۲ برابر روغن باشد) و روی آتش ملایم جوشانده تا آب آن تمام شود و روغن بماند سپس مقداری کتیرای کوبیده شده را در آن حل کنید و بر سر بمالید.

درمان شوره سر
 • روغن شنبلیله، سرکه و سفیده ی تخم مرغ را خوب مخلوط کرده و بر سر بمالید و پس از چند ساعت به حمام بروید.
 • گه گاه با آب شنبلیلهی تازه یا آب ترب سر را ماساژ دهید.
 • لعاب اسپرزه را با کمی سرکه مخلوط کرده گه گاهی بر سر بمالید.
 • اسپرزه را در سرکه بجوشانید و اسپرزه ها را چند ساعت قبل از حمام بر سر ضماد کنید.
 • در حمام سر را با آب چغندر خام یا آب جوشانده سبوس برنج یا آب کندر، بشویید.
 • در حمام آب جوشانده نخود را با سرکه مخلوط کنید و سر را بشویید. پس از مدتی صبرکردن دوش بگیرید.
 • گل پنیرک، تخم ترشک، رب سوس و بوره را ابجوشانید و آب آن را با آب چغندر خام مخلوط نموده و در حمام پس از شستن سر مخلوط را بر سر مالش دهید. پس از مدتی صبر کردن دوش بگیرید.
 • در حمام با آب جوشانده شاه تره و گل ختمی سر را بشویید.
 • آب جوشانده گل گندم را با آب برگ چغندر خام مخلوط کنید و بر سر بمالید.
 • پوست بید، پوست پرتقال و پوست انار را نیم کوب کرده و بجوشانید بعد روغن کرچک را با نصف آب صاف کرده ی آن مخلوط نموده و مجددا بجوشانید تا آب آن تمام شود و روغن بماند و آن روغن را هر روز بر سر بمالید.
 • گل ختمی و گل بنفشه را با هم بسیار نرم بسایید و به اندازه نصف آن، آرد نخود خام به آن اضافه کنید، همه را با سرکه مخلوط کنید و چند ساعت قبل از حمام بر سر بمالید، بعد به حمام بروید
 • در حمام پس از شستن سر مقداری آرد باقلا را با آب بجوشانید و با سبوس برنج و لعاب اسپرزه مخلوط کرده بر سر بمالید و مدتی صبر کنید بعد دوش بگیرید.
 • سر را با مخلوط آب کلم و آب چغندر خام بشویید.
 • گل ارمنی، گلپر، گل همیشه بهار، ریشه کبری میوه کبر و اشنان را مخلوط کنید و بجوشانید و با آب آن سر را بشویید و مدتی صبر کنید بعد دوش بگیرید.
 • پر سیاوشان، کف دریا و قسط تلخ از هر کدام ۵ گرم. ابهل، افسنطین و درمنه ترکی از هر کدام ۱۰ گرم. همه را مخلوط نموده و بسیار نرم بسایید. بعد در مقداری روغن کنجد مخلوط نموده و چند ساعت قبل از حمام بر سر بمالید بعد به حمام رفته و سر را بشویید.
 • کندش، تخم ترب، پرسیاوشان و پیاز عنصل را بسیار نرم بکوبید و با مقداری روغن زیتون یا روغن کنجد مخلوط کرده و چند ساعت قبل از حمام بر سر بمالید و بعد به حمام رفته و با آب جوشانده گل زوفا سر را بشویید.
شوره
 • به طور کلی از مصرف انواع صابون و شامپو پرهیز کرده و به جای آن گل ریواس، گل ختمی، گل شیرازی، پوست لیمو ترش خشک شده، مورد و کتیرا از هر کدام ۵۰ گرم را با هم مخلوط کنید و نرم بسایید سپس آنها را با یک کیلو سدر مخلوط کنید و هر بار در حمام مقداری از آن را با آب گرم خمیر کرده و سر را بشویید. پس از شستن مدتی صبر کنید و دوش بگیرید.
 • شاه تره و گل ریواس را بسایید بعد با کمی جوش شیرین داخل مقداری سدر کنید و با آن سر را بشویید و مدتی تحمل نموده سپس دوش بگیرید.
 • ضمنا برای درمان شوره سر به عنوان مالیدنی ها از روغن بادام تلخ یا روغن کرچک یا موز کال له شده مخلوط با سرکه یا آب جوشانده اکلیل کوهی می توانید استفاده کنید.
 • برگ گزنه و برگ گلپر از هر کدام ۳۰ گرم را در نیم ليتر الكل نود درجه بریزید و درب آن را محکم ببندید و به مدت پانزده روز در آفتاب بگذارید و بعد صاف کرده و هر بار یک قاشق سوپ خوری از آن را در یک لیوان آب مخلوط کنید و هر صبح و شب بر سر بمالید و ماساژ دهید.
 • تفاله سرکه و تفاله غوره را با آب لیمو ترش مخلوط کنید و بر سر بمالید و پس از چهار ساعت در حمام بشویید و بعد نیز سر را با قرقروت حل شده بشویید. کمی صبر کنید سپس دوش بگیرید.
دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت