سرفه و انواع آن

کاربر ۶کاربر ۶
1,476 بازدید
سرفه

اگر موادی مانند گرد وغبار و یا ترشحات اضافی مسیرهای هوایی یا ریه ها را تحریک کنند ممکن است به وسیله واکنش سرفه برطرف گردند. این تحریک ها گیرنده های عصبی در مسیرهای هوا را برمی انگیزند تا پیغام هایی به مغز ارسال کنند که باعث واکنش سرفه می گردند.

سرفه یک پاسخ محافظ بدن است که به پاک شدن محرک ها و یا مواد مسدود کننده مسیرهای هوایی کمک می کند. اگر خلط تولید گردد سرفه ایجاد می شود.

بسیاری از سرفه ها بر اثر تحریک های کوتاه مدت مسیر های تنفسی هستند و به طور کلی خود به خود برطرف می گردند. در سایر حالات سرفه می تواند دلیلی از نارسایی های جدی ریه ها باشد که احتیاج به درمان پزشکی دارند.

سرفه

بسیاری از سرفه ها به وسیله ی تحریک مسیرهای بالایی (حلق و نای) به خاطر ذرات استنشاق شده و یا به سبب بعضی خوراکی ها مثلا بادام زمینی می باشد که در مسیر هوایی وارد شده و سرفه شدیدی را ایجاد می کند.

بازگشت معده ای (gastro) که یک نارسایی است و در آن مایعات اسیدی معده وارد مری می گردند نیز می تواند دلیلی بر سرفه مزمن و مبرم باشد.

سرفه های شدید تر ممکن است نشان دهنده صدمه ریوی به سبب تورم به خاطر عفونت مانند ذات الریه که به وسیله باکتری هایی به وجود می آید و با برونشیت شدید باشد.

در آسم مسیرهای هوایی ریه ها باریک شده و متورم می گردند و یا سرفه ای را تولید می کند که معمولا در شب یا پس از فعالیت بدنی شدید تر می گردد.

ریه ها هم چنین ممکن است به دلیل سیگار کشیدن که وضعیتی به نام سرفه سیگاری ها را به وجود می آورد نیز صدمه ببینند. این چنین سرفه ای می تواند نشان دهنده به وجود آمدن بیماری انسدادی مزمن ریوی باشد. سرفه سیگاری ها معمولا صبح ها قبل از این که ریه ها مخاط هایی که در آن ها جمع شده است را خارج کنند شدید تر است. سیگار کشیدن به (سیلیا) موهای ریزی که داخل مسیرهای هوایی قرار دارند و به طور طبیعی مخاط اضافی داخل ریه را خارج می کنند صدمه وارد می کند.

برش مقطعی کیسه هوایی (نایژک)

این تصویر بزرگ شده از بافت ریه فضای هوایی آلوئول و دیواره نازک آن ها را نشان می دهد. حفره های کوچک قابل مشاهده، رگ های خونی هستند.

اگر سرفه سیگاری، طولانی مدت و به طور ناگهانی بسیار شدید تر شده و تعداد آن نیز بیشتر شود، این تغییر به درمان سریع پزشکی نیاز دارد. سرفه هم چنین می تواند به عنوان عارضه جانبی مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین که برای درمان فشار خون بالا و ناراحتی قلبی به کار می روند نیز بروز کند.

اقدامات موثر

اقدامات موثر برای درمان سرفه

 بیشتر سرفه ها بعد از چند روز بدون نیاز به درمان برطرف می گردند. اگر سرفه شما بیش از ۲ هفته ادامه داشت بایستی سریع با پزشک مشورت کنید. اگر سرفه های شدید یا دردناک همراه با خون یا خلط تغییر یافته و یا با علایمی مانند درد سینه یا تنگی و کوتاهی نفس همراه باشد شما بایستی از کمک های پزشکی برخوردار شوید.

شما می توانید سرفه خفیف را با درمان های مکرر ضد سرفه برطرف کنید. مثلا بعضی سرفه ها با مصرف داروهای ضدسرفه که مانع تحریک و سرفه بیشتر می گردند برطرف می شوند. البته این گونه داروها را نباید در حالتی که سرفه همراه مواد دفعی است استفاده کرد چون سرفه کردن یک مکانیسم طبیعی بدن برای پاک کردن و برطرف کردن مخاط اضافی از ریه ها می باشد. استنشاق بخار نیز می تواند مخاط ها را نرم تر کند و باعث تسکین سرفه گردد.

طنین سرفه

طنین سرفه

طنین سرفه عبارت است از قوت ارتعاش تار آواهای خشک نای که متناسب است با قوت و فشار تار آواها و طول چاک نای و ضعف مخاط آن. در این میان ظاهر سرفه ممکن است صدادار، بی صدا، خشک یا پخته باشد.

اقسام سرفه

اقسام سرفه

ناگهانی، دایمی، نادر، متناوب، زیاد، بدون درد، دردناک، ساده و بی صدا، با طنین و قوی، ضعیف و کوتاه، طولانی و بزرگ، کوچک و صدادار، آرام و بی صدا، خشک یا پخته، طبیعی یا مصنوعی

سرفه قوی

سرفه ای را قوی گویند که شبیه سرفه های مصنوعی باشد. در این حال قوت سرفه منوط به قابلیت ارتجاع شش و ماهیچه های خانه های شش دارد.

سرفه ضعیف

سرفه ضعیف

سرفه ضعیف عبارت است از سرفه ای که در اثر سختی و در بازدم نتواند به میزان یک سرفه طبیعی برسد. سرفه ضعیف را می توان در بیماری های آمفیزم ریوی، برونشیت، ذات الریه، ذات الجنب و تورم ماهیچه های بین دنده ای که عموما دردناک نیز هستند، مشاهده کرد.

سرفه نادر، سرفه زیاد، سرفه بی درد

سرفه نادر در ذات الجنب و ذات الریه مشاهده می گردد. سرفه های زیاد در بیماری های برونشیت دیده می شود و سرفه های بی درد در ورم مزمن خشک نای و بعضی بیماری های مزمن ریوی دیده می شود.

سرفه پخته یا مرطوب

سرفه ای را گویند که هنگام خروج هوا از شش مقداری مخاط (خلط) یا ترشح را با خود به لوله های بزرگ نایژه، نای و خشک نای حمل کند.

سرفه خشک

سرفه خشک

سرفه ای را خشک می نامند که در آن ترشحی وجود نداشته باشد (همراه با خلط نباشد)، مانند سرفه در بیماری ذات الجنب.

هنگامی که سینه نپخته است و دچار سرفه های خشک گردیده اید و سرفه هایتان سخت و خشن است و اخلاط و ترشحات برونش ها خارج نمی گردد باید از خوردن آب یخ و نوشیدنی های یخ کرده، بستنی، ترشی جات، غذاهای بودار و سرخ کرده پرهیز کنید و از هوای کثیف، گرد و غبار و مصرف دخانیات اجتناب ورزید.

سرفه عقبه دار

سرفه

معمولا گاهی به هنگام سرفه بازدم کوتاه و عمیقی وجود دارد که آن را سرفه عقبه دار می نامند. در این مواقع چاک نای کاملا باز نشده یا نیمه بسته باقی می ماند و هوای بازدم به تار دم و تار آواها برخورد می کند و تولید صدایی کوتاه و مختصر می کند.

آزمایش زیر بین محوطه سینه ترشحات فوق در تشخیص بیماری های گوناگون مهم است. بارزسی محوطه سینه که عبارت است از شناختن اقسام مختلف حرکات دم و بازدم و عدم توافق آن ها. حرکات دم زدن بیمار مبتلا به سل عبارت است از انقباض و انبساط جدار خارجی قفسه سینه.

این عمل منوط است به فعالیت و شدت حرکت ماهیچه های دم زدن بین دنده، ماهیچه های نام برده قطر طولی و افقی قفسه سینه را منبسط می نماید. این عمل در بیماری سینه پهلو کاملا مشاهده می گردد به نحوی که صندوقچه سینه حرکت مرتب و منظم خود را نشان می دهد. انقباض حجاب حاجز دنده ها را از یک دیگر دور و نزدیک، به علاوه فشار حاصله از شش هوا را به روده ها و اندرونه های محتوی حفره شکم منتقل می کند و هنگام بازدم حجاب حاجز منبسط شده و به وسیله روده ها به جلو رانده می شود و دنده ها پایین و بالا می شود.

سرفه

لذا افزایش تعداد دم زدن و نفس زدن در حرکت و علامات در ریه و هم چنین در مواقع استراحت تغییر پذیر است مخصوصا در تورم شش (در ذات الریه و غیره) و اگر به طور ناگهانی دم زدن و نفس کشیدن کاهش یافت علامت بیماری سخت بوده و پیش بینی آن را خطرناک باید حس کرد. مانند اواخر سل یعنی سل درجه سه که نفس و دم آرام و بطی و کند به نظر می رسد.

خلاصه حرکات تنفسی و دم زدن به طور کلی در هر تنفس سه چیز باید مورد بررسی قرار گیرد: جنس دم زدن، شدت دم زدن، آهنگ و صدای دم زدن. در بیماری های سل و آمفیزیوم ریوی و ذات الریه در دوره جگری شدن بافت های ریوی این گونه بازدم مشاهده می شود. هنگامی که ماهیچه های دم زدن دردناک گردند حرکات دم زدن سینه و پهلوها درحال لرزش تدریجا صورت گرفته و آن حالت را دم زدن لرزنده می نامند.

گاهی در اثر کاهش نیروی تنفسی شش ها، دم زدن تند گردیده و خروج هوا نیز از شش به مانعی برخورد می کند. مانند اشخاص مبتلا به ذات الریه و ذات الجنت های سخت و به قول اطبا پنوموتراکس و فیتیزی (سل ریوی) و هم چنین درتمام بیماری هایی که تصویه ی خون و مبادله گاز کربنیک آن با اکسیژن دچار مانع شود در اوایل و ابتدای سل، هوا درون خانه های شش رقیق تر از حد طبیعی می گردد و جدار سینه به واسطه ترشح در پرده جنب یا استسقاء شش یا حفره های انگلی، سل تشکیل می دهد.

در بیماری سل، به واسطه دمل های چرکی، صدای تنفس کاملا طبلی و توخالی به نظر می رسد. گاهی اگر اطراف حفره های سلی و انگلی نازک و نرم گردد صدای دقه ای و فلزی می دهد. در حفره های بزرگ سلی مخصوصا جگری شدن شش ها صدای کوزه ترک دار شنیده می شود یا صدای دست های خود انسان که به هم ببندد و بر سر زانوی خود بزند، چنین صدایی شنیده می شود.

تسکین انواع سرفه

تسکین انواع سرفه با بادام و شیر

اگر به هر دلیل دچار سرفه شده اید، از مصرف دخانیات، رفتن به مکان هایی که هوایش کثیف است و گرد و غبار دارد، خوردن ترشی جات، غذاهای بودار و سرخ کرده، آب یخ، نوشیدنی های یخ کرده و بستنی پرهیز کنید. در عوض از خوراکی های زیر بیشتر استفاده کنید:

 • انجیر تازه، برگه هلو، سنجد، بادام، پسته، فندق، شیر، حریره بادام، روغن بادام شیرین، زرده تخم مرغ آب پز، آب عدس پخته، مربای پوست هندوانه که با عسل مرغوب درست شده باشد، اسنفاج پخته، شنبلیله با عسل، تره تازه با جوجه آب پز، روغن فندق، لعاب به دانه، قدومه، بارهنگ، بالنگو، تخم ریحان کوهی، تخم مرو، چهار تخم سینه، شیره تخم هنداونه، شربت بنفشه، شربت نیلوفر، آب شلغم خام، شربت عناب، مربای به، آب جوشانده تره، کمی بادام تلخ با نشاسته، سیب زمینی ترشی (یرالماسی)، بامیه خورشتی، ترنجبین، تخم بزرگ، شکر تیقال، پسته وحشی، تخم یونجه، رب اصل سوس، ماش، نعناع سبز، سه پستان، تره فرنگی، ریوند چینی، قهوه. ضمنا می توانید از بخور سیاه دانه نیز استفاده کنید.
 • برای تسکین سرفه، نشاسته پخته را با روغن بادام شیرین مخلوط و آن را کمی شیرین کرده و به صورت نیم گرم به مرور میل کنید.
 • آب ریحان تازه را بگیرید و با شیر مخلوط کنید و بنوشید.
 • یک مثقال صمغ عربی کوبیده شده را با آب جوش مخلوط و به صورت نیم گرم به مرور بنوشید.
 • صمغ درخت آلبالو با گیلاس را بکوبید و با آب ولرم بخورید.
 • چند عدد انجیر را بپزید و آبش را بنوشید.
 • نشاسته را در آب انار شیرین حل و با شکر شیرین ساخته و بخورید.
دارو برای سرفه
 • صبح ناشتا ۸ مثقال روغن گاو را انگشت انگشت بخورید.
 • پنجاه گرم شکوفه درخت سیب را در یک لیتر آب جوش دم کنید بعد آب آن را صاف کرده و در طول روز بنوشید.
 • بذر رازیانه و پر سیاوشان و انجیر را مخلوط کنید و آب آن را بنوشید.
 • مقداری گل خطمی را با چند عدد عناب نیم کوب کرده و بجوشانید. با آن بخور دهید و آب آن را هم گرما گرم بنوشید.
 • پنجاه گرم شکوفه های درخت به را در یک لیتر آب جوش دم کنید بعد آب صاف کرده آن را در طول و روز به مرور بنوشید.
 • اسطوخودوس هندی را دم کنید و آب صاف کرده آن را بین هر دو غذای روزانه یک فنجان بنوشید.
 • سی گرم برگ های درخت انجیر را در یک لیتر آب جوش دم کنید. صبح، ظهر و شب هر بار یک سوم از آب آن را بنوشید.
 • یک عدد نارنج را از وسط نصف کنید. مقداری شما نبات نرم شده بر نصف آن و مقداری نشاسته بر نصف دیگر آن بپاشید و روی آتش ملایم قرار دهید تا یکی دو جوش بخورند و بعد آب آن ها را در ظرفی بریزید و بنوشید.
 • پانزده عدد بادام خام را با پوست سفت آن خرد کنید و در نیم لیتر شیر بجوشانید، سپس آب آن را صاف کرده و بنوشید.
 • ترب سیاه را رنده کنید بعد نبات ساییده را روی آن بپاشید و یک روز در جای خنک نگه دارید تا شربت غلیظی به وجود آید. یا اینکه وسط یک ترب سیاه را گود و آن را از نبات ساییده شده پر کنید و در جای خنک یک روز نگه دارید تا نبات ها به صورت شربت درآید و هر ساعت یک قاشق سوپ خوری از آن را بخورید.
عناب برای سرفه
 • عناب نیم کوب شده ۱۰۰ گرم. سه پستان و بادرنجبویه از هر کدام ۱۵ گرم. مریم نخودی، گل گاوزبان، پر سیاوشان و گل زوفا از هر کدام ۱۰ گرم، همه را پس از نیم کوب کردن به ۷ قسمت مساوی کنید. هر روز صبح قبل از صبحانه یک قسمت از آن را بجوشانید سپس آب آن را صاف و شیرین ساخته و بنوشید.
 • ۱۰۰ گرم عناب را تکه تکه کرده و در شش لیتر آب کاملا بپزید و آن ها را له کنید بعد در پارچه ای ریخته و با فشار آب آن را صاف کنید. یک کیلو قند به آن اضافه کرده و بجوشانید. سپس در جای خنک نگه دارید و هر ساعت دو قاشق سوپ خوری از آن را میل فرمایید.
 • روزی یک مرتبه ۲ مثقال ریشه درخت فندق تلخ را بجوشانید و آب آن را بنوشید.
 • پنجاه گرم مغز بادام شیرین را در آب نیم گرم خیس کنید و پس از خیس خوردن پوست بکنید. آن را در یک هاونی که مقدار کمی آب سرد در آن ریخته اید بکوبید تا خمیر شود سپس ۵۰ گرم عسل یا شکر به آن اضافه کرده و به مرور بخورید.
 • بیست گرم ساقه های گلدار پونه کوهی خشک را در یک لیتر آب جوش، ۱۲ دقیقه دم کنید بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین ساخته و هر صبح، ظهر و شب قبل از غذا یک فنجان از آن را بنوشید.
 • ده مثقال گل بنفشه را در یک لیتر آب سرد بجوشانید و ۱۵ دقیقه هم دم کنید. سپس آب آن را صاف و شیرین کرده و هر دو ساعت یک قاشق سوپ خوری بنوشید.
 • کتیرا سفید مفتولی ۵ مثقال. صمغ عربی و به دانه از هر کدام ۲ مثقال، با هم مخلوط و نرم بکوبید. بعد با کمی آب آن را به صورت خمیر سفتی در آورید و با آن قرص هایی به اندازه یک نخود بسازید و هر صبح، ظهر و شب هر بار دو قرص میل فرمایید.
 • چهل گرم گیاه سرفه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را به مرور بنوشید.
ترکیب دم کرده آویشن با عسل برای تسکین سرفه
 • پنج مثقال آویشن شیرازی را در یک لیتر آب بجوشانید بعد آب آن را صاف کنید سپس ۲۵۰ گرم عسل را با آن مخلوط و هر ساعت یک قاشق غذاخوری از آن میل کنید.
 • سه مثقال گل زوفا را در یک لیتر آب جوش، ۱۵ دقیقه دم کنید بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین کرده و در طول روز به مرور بنوشید.
 • پنجاه گرم ورون خشک را در یک لیتر آب سرد به مدت ۲ ساعت خیس کنید بعد چند دقیقه بجوشانید و حدود ۱۰ دقیقه هم آن را دم کنید. آب آن را صاف و با عسل شیرین و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آن را بنوشید.
 • پنجاه گرم ریشه شیرین بیان را خرد کنید و در یک لیتر آب ۵ دقیقه بجوشانید. به مدت ۱۲ ساعت آن را کنار بگذارید سپس آب آن را صاف و به مرور بنوشید (کسانی که دچار فشار خون هستند از این نسخه استفاده نکنند).
 • یک عدد سیر را خرد کنید. سه برابر آن، روغن و وازلین به آن اضافه و مخلوط کنید. آن را کمی حرارت دهید و پس از سرد شدن روی سینه و پشت (مقابل ریه) خوب ماساژ دهید و پس از ۲ ساعت بشویید.
 • یک مشت پوست سفت چوبی بادام را بکوبید و نیم ساعت بجوشانید بعد آب آن را صاف کنید، چند قطره آب لیمو به آن اضافه و شیرین کرده و بنوشید.
 • مغزپسته خام، مغز بادام خام، مغز جلغوزه خام و تخم کتان مقشر از هر کدام ۲۰ گرم را با ۵۰ گرم شکر مخلوط و نرم بکوبید. هر صبح، ظهر و شب قبل از غذا یک قاشق شربت خوری ازآن را دردهان ریخته و با آب میل کنید.
 • گل گاوزبان، صندل سفید، عوالصلیب و پر سیاوشان از هر کدام ۵ گرم. بادیان و گل محمدی از هر کدام ۱۰ گرم و تخم خطمی ۳۰گرم همه را نیم کوب و با ۵ گرم پودر شیرین بیان مخلوط و به ده قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس ۱۰۰ گرم مویز را به وسیله قیچی خرد و روی آن بریزید و هر قسمت از آن را شب در یک و نیم لیوان آب جوش خیسانده و صبح در همان آب بجوشانید بعد آب آن را صاف و شیرین کنید و بنوشید. تفاله آن را مجددا در یک و نیم لیوان آب جوش بخیسانید و شب مجددا جوشانده و آب آن را میل کنید.

روش های درمانی انواع سرفه

سرفه و روش های درمان

سرفه خشک، سرفه گرم مزاجان، سرفه پی در پی، سرفه شدید و سخت، سرفه همراه با تنگی نفس، سرفه از خون و صفرا، سرفه از رطوبت، سرفه بلغمی همراه با بند آمدن نفس، سرفه خلط دار، سرفه همراه با خون، سرفه عصبی، سرفه با گرفتن قلب، سرفه با گرفتن نفس و درد پهلو، سرفه کهنه و مزمن، سیاه سرفه.

سرفه خشک

درمان سرفه خشک با انار و عسل

به عنوان درمان روغن بادام شیرین را با کمی کتیرای سفید مفتولی کوبیده شده مخلوط و با شکر شیرین ساخته و میل کنید. یک برابر آب پیاز خام و به همان اندازه عسل را با هم ترکیب کنید و بخورید. یک انار کامل را بسوزانید، بعد نرم بسایید و با عسل مخلوط و روی سینه ضماد کنید. از خوراکی هایی مانند خرما، بادام، توت فرنگی، کمپوت سیب، لعاب به دانه، صمغ بادام، شربت بنفشه، شربت زوفا بیشتر استفاده کنید.

سرفه های گرم مزاج ها

سرفه های گرم مزاج

اگر پرخون هستید و مزاج گرم و دموی دارید و دچار سرفه شده اید اول فصد کرده (رگ زدن) و خون کم کنید. سپس حرارت مزاج را دفع کنید. ضمنا خوراکی های زیر برای تسکین این نوع سرفه ها موثر خواهد بود. ماءالشعیر، لعاب اسفززه، شربت کوکنار، شربت نیلوفر، شربت بنفشه، شربت شیر خشت.

سرفه های پی در پی

برای تسکین سرفه های پی در پی صبح، ظهر و شب هر بار ۱۰ گرم برگ خشک سوسن بر را در یک لیوان آب، ۱۲ دقیقه دم کنید. بعد آب آن را صاف و با عسل شیرین ساخته و بنوشید.

سرفه های شدید و سخت

سرفه شدید و سخت

در صورتی که دچار سرفه های شدید و سخت شده اید روزی سه مرتبه هر بار یک فنجان آب انار سیاه را بگیرید و بخورید و یا هر بار یک انار سیاه را چند قطعه کرده و بجوشانید و آبش را بنوشید.

شصت گرم ریشه زنبق را در یک لیتر آب ۱۰ دقیقه بجوشانید و ۲۰ دقیقه هم دم کنید سپس آب آن را صاف و با عسل شیرین سازید و هر چهل و پنج دقیقه یک فنجان از آن را بنوشید.

داخل ترب سیاه بزرگی را خالی کنید و میان آن را از شکر پر کنید. درب آن را ببندید و چند ساعت صبر کنید بعد شکرهای آب شده داخل آن را بخورید.

شصت گرم گل کلم را در یک لیتر آب بجوشانید بعد ۶۰ گرم عسل با آب صاف کرده آن مخلوط و میل فرمایید.

سرفه همراه با تنگی نفس

برای این گونه سرفه ها آب به و مربای به بسیار مفید خواهد بود. اما به عنوان تسکین می توانید مقداری مرزه را با چند عدد انجیر بجوشانید و آبش را بنوشید. رازیانه، پرسیاوشان و انجیر را مخلوط بجوشانید بعد آب آن را صاف و شیرین ساخته، بنوشید.

سرفه از خون و صفرا

یخ

اگر سرفه از غلبه خون و صفرا باشد ابتدا اخلاط را تنظیم کنید و از خوردن آب یخ و نوشیدنی های یخ کرده، بستنی، ترشی جات، غذاهای بودار و سرخ کرده همچنین از گرد و غبار و هوای کثیف و مصرف دخانیات پرهیز کنید و هر روز فرنی کم شیرینی میل کنید.

 • به عنوان درمان شیره کوکنار را با پیه آب کرده بز خمیر کرده و از خارج روی سینه ضماد کنید.
 • پنج روز صبح ناشتا ثعلب کوبیده را با یک لیوان شیر جوشیده مخلوط کرده و بنوشید.
 • عناب نیم کوب شده، شکر تیقال پاک شده، کوکنار و گل بنفشه را به نسبت مساوی بجوشانید و هر یک ساعت یک قاشق سوپ خوری از آب آن را میل کنید.
 • هر شب هنگام خوابیدن ۶ نخود خولان مکی میل کنید.
 • با برنج، گشنیز زیاد، شلغم و کدو تنبل آش بپزید و بخورید.
 • در طول شبانه روز دایما یک یا دو عدد سه پستان را در دهان نگه دارید و دایم آب آن را بلع کنید.
 • برگ و گل کدو و مغز تخم کدو را نیم کوب کرده و بجوشانید و آب آن را بنوشید.
 • گل کدو، پرسیاوشان، سه پستان، بادرنجبویه، گل بنفشه و به دانه و شکر، همه را به اندازه مساوی مخلوط و بجوشانید. هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب آن را صاف کرده و بنوشید.
 • تخم شربتی، قدومه شیرازی، شکر تیقال پاک شده، بارهنگ، بالنگو، تخم مرو، به دانه وصمغ عربی را به وزن مساوی مخلوط کنید و هر صبح، ظهرو شب یک قاشق غذاخوری از آن را با کمی شکر مخلوط و بجوشانید. آب و دانه ها را با هم و به مرور و گرم میل فرمایید.
 • روزی پنج مرتبه پودر ژلاتین را با شکر تیقال پاک و کوبیده شده و صمغ عربی کوبیده به طور مساوی با آب جوش مخلوط کرده و گرم میل کنید.
سرفه
 • در یک فنجان یا لیوان یک کبریت روشن بیندازید تا هوای داخل آن خارج شود بعد فورا آن را وارونه روی سینه بچسبانید. چند عدد لیوان را به همین طریق پهلوی هم قرار دهید. پس از کمی صبر کردن آن ها را بردارید (مواظب باشید کبریت روشن شده بر روی پوست بدن نیفتد).
 • به دانه و ریشه اصل سوس، سه پستان و تخم مرو را هر صبح و شب به طور مساوی بجوشانید و آب آن را بخورید.
 • هر روز گل پنیرک، گل زوفا و گل بنفشه از هر کدام ۱۰ گرم مخلوط بجوشانید. آب آن را صاف کرده و ۶ مثقال ترنجبین در آن شیره بکشید و بنوشید.
 • انگم، انگم آنها، شیره درخت آلوچه، خولان مکی، کتیرا پیچ و صمغ عربی از هر کدام ۱۰ گرم. شیره کوکنار ۶ نخود، همه را نرم بکوبید و با کمی شیر بز خمیر کرده و قرص هایی به اندازه یک عدد نخود درست کنید. هر صبح، ظهر و شب هر بار دو عدد میل کنید.
 • رب اصل سوس، مغز حب المحلب، صبر زرد، خولان مکی و نشاسته را به نسبت مساوی مخلوط و نرم بسایید. با کمی پیه بز آب کرده خمیر درست کنید و قرص هایی به اندازه یک عدد نخود بسازید. صبح، ظهر و شب هر مرتبه دو عدد میل فرماید.

سرفه از رطوبت

درمان سرفه از رطوبت با سیر

اگر سرفه در اثر غلبه رطوبت و و مزاج باشد، برای رفع رطوبت ابتدا رطوبت را دفع کنید. برای تسکین آن نیز ۸۰ گرم سقز را با ۱۵۰ گرم پیه آب کرده جگر بز مخلوط و گرم کنید. هر شب هنگام خواب هر بار یک قاشق از آن را بخورید. ضمنا سیر پخته، شیر جوشیده با سیر، سکنجبین عنصلی نیز مفید خواهند بود.

سرفه بلغمی همراه با بند آمدن نفس

برای تسکین سرفه بلغمی مزاجان که با بند آمدن نفس همراه باشد باید ۲۵۰ گرم سرکه عنصلی را با یک کیلو عسل بجوشانید تا قوام گیرد و در طول روز هر یک ساعت یک قاشق میل شود.

سرفه خلط دار

سرفه خلط دار

برای تسکین سرفه هایی که با خلط همراه است هر روز صبح و شب یک استکان آب و آب لیمو و آب کرفس تازه را مخلوط کنید و بنوشید.

سرفه همراه با خون

برای تسکین سرفه هایی که با خون همراه باشد یک انار کامل را بسوزانید بعد نرم بسایید و با عسل مخلوط و روی سینه ضماد کنید.

سرفه عصبی

سرفه عصبی

برای تسکین سرفه های عصبی باید از کاهو هم چنین آب دم کرده گل شقایق استفاده کرد.

سرفه همراه با گرفتن قلب

برای درمان سرفه ای که با گرفتن قلب همراه باشد ۵ گرم سقز دشتی را با ۱۵۰ گرم پیه بز آب کرده مخلوط و گرم کنید و هر شب یک قاشق از آن را هنگام خوابیدن بخورید.

سرفه همراه با تنگی نفس و درد پهلو

اگر سرفه با تنگی نفس و درد پهلو همراه باشد هر روز صبح و عصرماش پوست کنده نرم شده را با اسفناج چرخ کرده و کشک الشعير مخلوط کرده و بخورید.

سرفه کهنه و مزمن

درمان سرفه مزمن و کهنه با پسته خام

برای درمان سرفه هایی که کهنه و مزمن شده است پسته خام بخورید و آب جوشانده ترب و نیز آب دم کرده گل پامچال بنوشید.

صبح ها قبل از صرف صبحانه یک قاشق چای خوری دارچین نرم شده را در دهان بریزید و بخورید.

هفتادو پنج گرم مغز فندق خام و کوبیده شده را با عسل مخلوط کنید و بخورید.

سی گرم گل بنفشه فرنگی را در نیم لیتر آب سرد به مدت ۲ ساعت خیس کنید و ۲ دقیقه آن را بجوشانید سپس ۱۰ دقیقه دم کنید. آب آن را صاف کنید و صبح، ظهر و شب هر بار یک فنجان بنوشید. ضمنا باید از هوای کثیف و آلوده، از گرد و غبار، مصرف دخانیات، خوردن غذاهای بودار و سرخ کرده، آب یخ و نوشیدنی های یخ کرده، بستنی، فلفل، ادویه جات و شیرینی های قنادی پرهیز کنید.

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت