درمان ویروس کورونا با ژل رویال

miss.mohammadimiss.mohammadi
5,608 بازدید
کورونا ویروس

ویروس کورونا (2019 -nCoV) خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که سبب بیماری هایی مانند سرماخوردگی عادی تا بیماری های شدیدی مانند سندرم حاد تنفسی خاورمیانه(مرس) و سندرم حاد تنفسی شدید(سارس) می شوند. نوع جدیدی از این ویروس که قبلا در انسان شناخته نشده بود در سال 2019 تشخیص داده شد.

این ویروس بیماری مشترک انسان و دام یا زُئونوز نامیده می شود، یعنی آنها بین انسان و حیوان قابل انتقال هستند.

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر ، عفونت می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد شدید تنفسی، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود. این ویروس در افرادی که سیستم امینی ضعیفی دارند و یا دچار بیماری های قبلی، تنفسی و … می باشد بیشتر تاثیرگذار می باشد و سبب فوت آنها می گردد. در ادامه این مقاله پیرامون مقابله با این ویروس با ژل رویال و عسل نیز سخن خواهیم گفت.

نام‌شناسی

واژه کروناویروس از کلمه لاتین “corona” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است.

ساختار کورونا ویروس

ساختار کرونا ویروس

ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم آران‌ای معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولا شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است.کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند. اگرچه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود.

طبق گفته برخی محققین که در زیر بعضی از آنها را بیان می کنیم این ویروس با سرکوب سیستم ایمنی فرد باعث بیماری می شود.

پروفسور جونز می‌گوید: «عفونت ریه (پنومومی) – شدیدترین عارضه ویروس کرونا- بیشتر کسانی را مبتلا می‌کند که سیستم ایمنی‌شان ضعیف شده و سلامت کافی ندارند یا در سال‌های پایانی عمر هستند.»

«در مورد آنفلوآنزا و دیگر عفونت‌های تنفسی هم همینطور است.»

زنان باردار و ویروس کورونا

پزشکانی مانند نیکلا دلویس و سارا هارنی نیز در بررسی خود درباره ویروس کرونا اعلان کردند که این ویروس بیشتر روی افرادی که از نظر قوای بدنی ضعیف هستند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف می باشد زیان بار است و با تقویت سیستم ایمنی می توان با این ویروس مقابله کرد.

دکتر کلاوس استور  در خصوص سیستم ایمنی بدن و کورونا اظهار داشته که ویروس کورونا ایمنی را در بیمار از بین می برد و یا حداقل آن را کاهش می دهد به گونه ای که ویروس عملا یک درب باز برای ورود به بدن بیمار می باشد.

اندرو جوزف محقق بیماری ها نیز گفته که ویروس با حمله به سیستم ایمنی بدن آن را تضعیف کرده و فرد را مستعد ابتلا به بیماری ها میکند. ولی با تقویت سیستم ایمنی بدن می توان با ویروس ها و بیمار شدن مقابله کرد.

طبق تحقیقات مونیکا نگو، زوی پیپیگکو، کنستانتینا کارامانو، آیزه باساک انجین، آنکا اوانا دکه، کارولینای کنستانتین، کارولینای نگری، دراگانا نیکیتوویچ و آریستیدیس تساتاکیس پاسخ های ایمنی ذاتی و سازگار هماهنگ با هم کار می کنند تا محافظت کارآمدی در برابر تهاجم عناصر خارجی، عوامل بیماری زا، و نیز نانوموادی مانند ویروس کورونا ارایه دهند.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت ایران نیز علت فوتی های ایران به علت پیری و ضعیف بودن سیستم ایمنی افراد ذکر کرده است.

ژل رویال داروی ضد کورونا

ژل رویال داروی ضد کورونا

به دلیل اینکه این ویروس نسبت به گونه های قبلی خود تغییر ژنتیک داده است هنوز درمان خاصی برای آن ارایه نشده است و تنها راه کار مقابله با این ویروس در حال حاضر فقط تقویت سیستم ایمنی می باشد.

افرادی که سیگاری هستند، افراد دیابتی، بیماران قلبی، کودکانی که دچار بیماری های مختلف شده اند، افراد سرطانی، زنان باردار و بیماران نقص سیستم ایمنی آسیب پذیرین افراد به این ویروس هستند.

در میان مواردی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن عنوان شده ژل رویال یا غذای سلطنتی ملکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که حاوی کلیه ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن می باشد و خود در واقع غذای کاملی به شمار می رود.

ژل رویال

ژل رویال یک مایع غليظ لیمویی رنگ می باشد که از غدد هیپوفارینژال زنبورهای کارگر ترشح می شود و تنها غذای ملکه زنبور عسل می باشد. ژل رویال، غنی ترین عنصر طبیعی از نظر ویتامین B5 است که به آن اسید پانتوتنیک نیز می گویند.

ژل رویال همچنین ماده غذایی انحصاری ملکه برای تمام طول عمرش می باشد. می دانیم که مدت عمر ملکه حدود ۵ تا ۷ سال است در حالی که یک کارگر تنها ۶ الی ۷ هفته عمر می کند. زندگی ملکه به تخمگذاری میگذرد و این کار کوچکی نیست. ملکه، عمر طولانی خود را مدیون تغذیه انحصاری از ژل رویال است. و این مساله، اساس و پایه ای برای اهمیت و ارزش درمانی ژل رویال است.

تقویت سیستم ایمنی با ژل رویال

تقویت سیستم ایمنی با ژل رویال

ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن موجب ایجاد اختلال می شود که پیامد این اختلالات، عدم توانایی بدن در جلوگیری از ورود ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها می باشد که باعث بروز بیماری شوند، بنابراین با تقویت سیستم ایمنی بدن می توان از بروز بسیاری از بیماری های با منشا میکروارگانیسم ها جلوگیری کرد.

ژل رویال غذای مخصوص ملکه می باشد و هیچ کدام از زنبورها جز ملکه حق استفاده از این غذا را ندارند. این علت و راز عجیب طول عمر مکله کندو می باشد. در بسیاری از تحقیقات پیرامون خواص ژل رویال محققان دریافتند که ژل رویال حاوی مواد غذایی بسیاری می باشد و بیشتر مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند. از این رو مصرف آن را در غذای انسان ها بخصوص افرادی که دچار بیماری هستند گنجاندند و نتایج محققان در رابطه با این موضوع بسیار چشم گیر بود.

MRJP ها و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال باعث تقویت فعالیت ضد باکتریایی می شوند که می توانند بروز عفونت را کاهش داده و عملکرد سیستم ایمنی را پشتیبانی کنند.

افراد ناقل می توانند با تقویت سیستم ایمنی جلوی عود این بیماری و ظهور علائم را بگیرند. ژل رویال تاثیر شگفتی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. برای مثال می تواند روند تولید گلبول های قرمز را کنترل کند و با افزایش سطح تستوسترون میزان آن ها را افزایش دهد.

رویال ژل دارای گاما گلوبین می باشد که یک ماده ضد عفونت بسیار مهم بوده و در اصل تحریک کننده سیستم ایمنی می باشد. علاوه بر آن، رویال ژل حاوی اسید دکانوئیک می باشد که این ماده برای تحریک فعالیت آنتی بیوتیکی علیه باکتری های آسیب زا و مضر و عفونت های قارچی و ویروسی مورد نیاز می باشد.

ژل رویال ماده ضد عفونت و ضد التهاب بدن

در واقع گاما گلوبین یکی از ساختار های موجود در آنتی بیوتیک ها می باشد که تهاجم میکروب های مضر و آسیب رسان را کنترل می کند و عاملی موثر در درمان عفونت با ژل رویال به شمار می رود.

یکی از راه کارهای مقابله با ویروس کورونا مصرف مجموعه ویتامین ها می باشد که ژل رویال حاوی این مواد بوده و خو اص درمانی ژل رویال بی نظیر است.

خواص درمانی شگفت انگیز ژل رویال

خواص درمانی بی نظیر ژل رویال
 1. مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی
 2. تحریک سیستم دفاعی و ایمنی بدن
 3. بهبود دیابت
 4. بهبود کم خونی
 5. کاهش خستگی مفرط
 6. اصلاح استخوان های ضعیف یا شکستگی
 7. افزایش میل جنسی
 8. رفع سوء تغذیه
 9. تقویت و نیروزایی
 10. کاهش کمبود رشد کودکان
 11. رفع خستگی روحی
 12. بهبود زخم های داخلی و خارجی
 13. ناتوانی جنسی
 14. نازایی و عدم باروری
 15. چین و چروک پوست
 16. رفع لک و جوش پوست
 17. تعادل هورمونی
 18. انسداد شریان ها
 19. یائسگی
 20. کلسترول بالا
 21. فشار خون
 22. کنترل وزن
 23. عفونت مثانه
 24. تورم
 25. مشکلات کبدی
 26. سرطان های کولون، پستان، خون و …
 27. انواع آرتریت
 28. ازدیاد حافظه
 29. خستگی و یا ضعف چشم ها

تفاوت داروی ایمیونس و ژل رویال در تقویت سیستم ایمنی بدن

بسیاری از افراد مصرف شربت ایمیونس را برای تقویت سیستم ایمنی پیشنهاد کرده اند که در ادامه تفاوت خواص آن را با ژل رویال مطرح می کنیم.

ژل رویال حاوی ۱۸۵ ترکیب فعال بیولوژیکی است. وجود هورمون هایی مانند تستوسترون، پروژسترون، پرولاکتین و استرادیول در ترکیبات ژل رویال گزارش شده و همچنین حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئید نیز است که فواید بسیاری را در جهت بهبود سلامتی بدن ارایه می دهند.

ویتامین های موجود در ژل رویال شامل ویتامین D و ویتامین C و E و ویتامین A و B complex به خصوص B12 و B6 و B2 و B1، بیوتین،اسیدفولیک و اینوزیتول می باشد و همچنین دارای اسید پانتوتنیک می باشد که بسیار موثر در آرامش اعصاب است. ژل رویال دارای مواد معدنی شامل کلسیم، مس، آهن، فسفر، پتاسیم، سیلیکون، و سولفور می باشد.از نظر اسیدهای نوکلئیک (RNA و DNA) ژل رویال بسیار غنی می باشد.

تفاوت ترکیبات شربت ایمیونس و ژل رویال

شربت ایمیونس حاوی بتاکاروتن، ال-کارنیتین، کولین، سلنیوم، ویتامین D3 و مواد معدنی است. ایمیونس دارای مقداری ریزمغذی هایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و بیشتر برای افزایش اشتها و سطح انرژی تجویز می شود. اگر چه این فرآورده شامل بخشی از آنتی اکسیدان های موثر جهت حفاظت از عملکرد سیستم ایمنی است.

اما طبق گفته مصرف کنندگان شربت ایمیونس سبب چاقی و افزایش اشتهای مفرط می شود و این برای افرادی که دنبال کاهش وزن و لاغری می باشند مناسب نمی باشد. در صورتی که ژل رویال نه تنها باعث چاقی نمی شود بلکه به دلیل دارا بودن مواد ضروری بدن به کاهش وزن و لاغری نیز کمک می کند.

همچنین شربت ایمیونس از مجموعه ویتامین ها فقط ویتامین 3 D را داراست، ولی ژل رویال شامل کلیه ویتامین ای C و E و ویتامین A و B complex به خصوص B12 و B6 و B2 و B1 می باشد.

ممکن است مصرف شربت ایمیونس در برخی از افراد در ابتدا سبب تب، سردرد و گرفتگی عضلانی شود در حالی که ژل رویال همچنین اثری ندارد بلکه خود مقوی بدن بوده و انرژی بخش می باشد.

و نکته آخر در خصوص تفاوت این دو باید خاطر نشان کرد که شربت ایمیونس بیشتر به عنوان مکمل افزایش اشتها به کار می رود که گاهی نیز تقویت سیستم ایمنی را سبب می شود، در صورتی که ژل رویال خواص درمانی بی نظیری مانند درمان دیابت، چاقی، بیماری قلبی، سرطان، جلوگیری از پیری و جوانسازی پوست و …. را نیز دارد، همچنین در افرادی که شیمی درمانی را تجربه کرده اند، مصرف ژل رویال سبب بهبود شرایط جسمی و روحی بیمار شده و به مرور عوارض ناشی از شیمی درمانی را رفع نموده است.

ژل رویال غذای سلطنتی نامیده می شود و فقط ملکه کندو از آن می خورد که راز عمر طولانی ملکه به دلیل مصرف این ماده غذایی می باشد، چرا که ژل رویال به علت دارا بودن مواد مغذی بسیار غنی باعث افزایش عملکرد بهینه سیستم ایمنی ملکه می شود که این امر ملکه را در برابر بیماری ها مصون میکند و ملکه نسبت به بقیه زنبورها عمر بیشتری دارد.

نظرات برخی مصرف کنندگان پیرامون شربت ایمیونس

سلام بنده مشکل کبد دارم تازگی دکترم بهم گفت بعد از شام یک عدد قرصش رو بخورم تقریبا ۲۰ دقیقه بعدش دچار تورم بدن شده و حالم بد شد.

مانند دیگر مکمل های غذایی قبل از مصرف ایمیونس در صورت بارداری، شیردهی،سابقه حساسیت غذایی، قرار داشتن تحت درمان پزشکی حتما پزشک معالج خود را مطلع کنید.
ایمیونس حاوی آهن می باشد لذا مصرف بیش از اندازه آن برای کودکان با سنین کم مشکل ساز می باشد.
هنگام مصرف ایمیونس از مصرف مکمل مولتی ویتامین دیگر بپرهیزید.
ایمیونس را در دمای زیر 25 درجه سانتیگراد و در جای خشک، دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید .
مصرف در بارداری ممنوع است

سلام برای دخترم 6/5 به خاطر وزن پایین و ضعیف بودن بدنش از این شربت بهش میدم ولی بعدش دل درد و بالا میاره آیا این شربت مضره ؟
این مکمل حاوی مقادیر کمی آهن میباشد که یکی از علل دل درد در کودک میباشد.

در فرد دیگری نیز که مبتلا به تالاسمی بوده مصرف این شربت سبب دل پیچه وی شده که علت این امر وجود آهن در آن می باشد، چرا که آهن برای افراد تالاسمی منع مصرف دارد.

فردی که دیالیز می شود آیا این محصول برایشان خوب است؟
با توجه به محدودیت بیماران دیالیزی در مصرف ویتامین های محلول در چربی و املاح کلسیم، فسفر، پتاسیم و سدیم توصیه می شود در مصرف هر گونه مکملی با پزشک مشورت شود.

همچنین این محصول حاوی مقدار زیادی ویتامین k میباشد لذا همراه با داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین مصرف نشود. این فرآورده جهت تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری نمیباشد.

تقویت قوای کودکان با ژل رویال برای محافظت آنها در برابر کرونا

تقویت قوای کودکان با ژل رویال

پزشکان و متخصصان کودک به این نتیجه رسیدند که ژل رویال باید بخشی از درمان بیولوژیی این قبیل کودکان را در بر بگیرد. درمان های مختلف بالینی، اثر بخشی ژل رویال در سوء تغذیه های جدی کودکان را به واسطه افزایش وزن سریع و بهبود روند تغذیه در کودکان بیمار گزارش کرده اند و همچنین  مواردی از اثر بخشی آن در دوره نقاهت بیماری و در افراد بالغ نیز گزارش شده است.

پیشگیری از ابتلا به کورونا در سربازخانه ها و دانشگاه ها

 • رعایت بهداشت تنفسی و آموزش آن
 • رعایت بهداشت دستها و آموزش آن
 • نظافت مرتب سرویس هاي بهداشتی و اتاق ها
 • داشتن وسایل مخصوص هر فرد و عدم داشتن وسایل مشترک
 • در خوابگاه ها تخت ها با فاصله حداقل یک متر باشند.

در این مکان ها به دلیل ازدحام جمعیت امکان شیوع ویروس بسیار بالا می باشد و علاوه بر رعایت موازین بهداشتی باید تغذیه آنها نیز حائیز اهمیت باشد. بهترین راه ایمن سازی آنها در برابر ویروس کرونا افزرودن ژل رویال به برنامه غذایی این افراد می باشد.

ژل رویال سپر حفاظتی بیماران قلبی و عروقی به کورونا

نکات بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلای بیماران قلبی و عروقی
 • از داشتن داروهای خود به مدت حداقل ۲ هفته در منزل مطمئن باشید.
 • داروهای خود را بدون مشورت پزشک به خصوص در صورت ابتلا به آنفلوانزا یا عفونت تنفسی قطع نکنید.
 • از تغییرات تنفسی خود آگاه باشید و در صورت هرگونه تغییرات در تنفس خود، آن را به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • موازین بهداشتی از قبیل شستن دست ها با آب و صابون مایع، رعایت آداب تنفسی (استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه)را جهت پیشگیری از عفونت رعایت نمایید.
 • تا حد امکان سفرهای غیر ضروری و حضور در اماکن شلوغ را محدود نمایید.

همچنین با رعایت اصول تغذیه ای این بیماران می توان از پیشرفت بیماری در این افراد جلوگیری کرد. همه می دانیم که کلسترول بالا عامل بروز بیماری قلبی – عروقی است و کاهش ان به بهبود شرایط بیمار منجر می شود. حال که موضوع ویروس کورونا مطرح شده بهتر است از مواد مغذی تری در این افراد کمک بگیریم تا بروز خطرات بیشتر را در این افراد کاهش دهیم.

میزان بیش از اندازه کلسترول در خون باعث ابتلا به بیماری های زیادی به ویژه بیماری های قلبی می شود. محققان با انجام آزمایش های بسیار روی بیماران مبتلا به دیابت دریافتند که کاهش کلسترول خون با ژل رویال امکان پذیر است. ژل رویال دارای ویتامین B3 است که نقش مهمی در کاهش کلسترول خون و افزایش میزان HDL (لیپوپروتئین که در از بین بردن کلسترول در بدن نقش اساسی دارد) دارد.

میزان کلسترول خون تنها با انجام آزمایش خون قابل تشخیص است. یکی از روش های درمان آن اصلاح تغذیه می باشد که بر این اساس گنجاندن ژل رویال در برنامه غذایی فرد می تواند روی کاهش کلسترول خون تاثیر بسزایی داشته باشد.

نکات بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلای بیماران دیابتی به کورونا

نکات بهداشتی جهت پیشگیری
 • موازین بهداشتی از قبیل شستن دست ها با آب و صابون مایع و رعایت آداب تنفسی (استفاده از دستمال کاغذی به هنگام عطسه و سرفه) را رعایت کنید.
 • داروهای مربوط به دیابت خود (قرص یا انسولین) را در طول مدت بیماری ادامه دهید. در صورتی که نمی توانید آنها را مصرف کنید به پزشک معالج اطلاع دهید، چون ممکن است میزان داروهای مورد نیاز شما در طول مدت بیماری تغییر کند.
 • قند خون خود را به طور مرتب چک کرده و یادداشت کنید.
 • مایعات بیشتر مصرف کنید و رژیم غذایی معمولی خود را ادامه دهید. در صورتی که نمی توانید رژیم معمولی خود را ادامه دهید از غذاهای نرم و مایعات که همان مقدار کربوهیدرات دارند استفاده کنید. همچنین سیستم ایمنی بدن خود را با مصرف ویتامین ها و مواد غذایی سرشار از مغذی ها تقویت کنید.
 • هر روز خودتان را وزن کنید چون یکی از علائم افزایش قند خون از دست دادن وزن به طور ناخواسته می باشد.
 • درجه حرارت خود را هر روز صبح و عصر چک کنید چرا که تب یکی از علایم عفونت می باشد.

ژل رویال داروی مقابله با کورونا

ژل رویال محرک ترشح انسولین

در سال ۲۰۱۴ تحقیقی درباره درمان دیابت با ژل رویال بر روی گروهی از بانوان مبتلا به دیابت شیرین در آمریکا انجام شد، محققین دریافتند که مصرف ژل رویال به عنوان مکمل غذایی در رژیم تغذیه ای این بانوان پس از شصت روز باعث افزایش سطح هورمون انسولین شد. در همین راستا آنها با اندازه گیری میزان قند خون و هورمون استروژن در این گروه دریافتند که ژل رویال باعث افزایش هورمون استروژن همچنین کاهش قند خون می شود.

جزایر لانگرهانس پانکراس وظیفه ترشح انسولین را به عهده دارند. مکانیسم افزایش ترشح انسولین در این گروه از بانوان به این صورت گزارش شد که ژل رویال با تاثیر گذاری بر روی پانکراس میزان ترشح انسولین را افزایش می دهد و به تبع آن بخشی از گلوکز موجود در خون تحت روند اکسیداسیون قرار گرفته و قند خون کاهش می یابد.

در صورتی که علائم زیر را داشتید سریعا به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید:

مراجعه به پزشک
 • احساس ناخوشی زیاد به نحوی که به طور عادی نمی توانید غذا بخورید.
 • اسهال و استفراغ شدید داشته باشید.
 • کاهش وزن ۲ کیلو یا بیشتر داشته باشید.
 • دمای بدن شما بیش از ۳۸ درجه سانتی گراد باشد.
 • قند خون شما کمتر از md m ۶۰/g /g L یا بیش از md m ۳۰۰ /g /g L باشد.
 • تنفس مشکل داشته باشید.
 • احساس خواب آلودگی یا گیجی کنید.
 • در صورتی که علایم قند خون بالا مثل خشکی دهان، بوی تنفس اسیدی یا عدم تعادل
 • داشته باشید.

ژل رویال بهترین غذای درمان کورونا

توصیه های تغذیه ای
 • به جای مکمل های ویتامینی از مواد غذایی طبیعی استفاده نمایید. مثلا مصرف یک عدد پرتقال موثرتر از قرص ویتامین ث است،
 • چون پرتقال علاوه بر ویتامین ث مجموعه ای از ریز مغذی ها و ویتامین های دیگر مثل منیزیم، پتاسیم، اسید فولیک و ویتامین B6 را نیز دارا می باشد.
 • از میوه ها و سبزیجات تازه مخصوص همان فصل که ویتامین ث بیشتری دارند از قبیل پرتقال، لیمو شیرین، نارنگی، کرفس، گوجه فرنگی و … استفاده کنید.
 • مواد غذایی پروتئین دار مثل ماهی، مرغ، گوشت، تخم مرغ و حبوبات و … را به مقدار کافی در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • از عسل و محصولات جانبی آن مانند ژل رویال استفاده کنید تا سیستم ایمنی قوی داشته باشید.

راه های پیشگیری از انتقال بیماری

راه های پیشگیری از انتقال بیماری

دستان خود را مرتب بشویید.
برای انجام این کار از آب و صابون یا مواد الکلی استفاده کنید.
چرا این کار را انجام دهیم؟
شستن دست ها با آب و صابون و یا الکل ویروس را از دست های شما پاک میکند.

رعایت بهداشت مرتبط با تنفس
هنگام عطسه و یا سرفه، دهان و بینی خود را با آرنج خود که خم کرده اید یا دستمال بپوشانید، سریعا دستمال را به سطل زباله در دار بیاندازید و دست های خود را با آب و صابون یا الکل بشویید.
چرا این کار را انجام دهیم؟
پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه از انتشار میکروب ها و ویروس ها جلوگیری میکند. اگر به داخل دست خود عطسه کنید یا سرفه نمایید، ممکن است افراد یا وسایل پیرامون تان را آلوده کنید.

حفظ فاصله اجتماعی
حداقل یک متر از دیگران فاصله را رعایت کنید، بخصوص از افرادی که سرفه می کنند یا عسطه دارند و تب دارند.
چرا این کار را انجام دهیم؟
وقتی فردی آلوده شده باشد، سرفه یا عسطه آنها حاوی ذرات ریز ویروس می باشد. اگر در نزدیک آنها باشد از طریق تنفس آلوده خواهید شد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

از تماس دست هایتان با چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
چرا این کار را انجام دهیم؟
دست ها با سطوح زیادی در ارتباط هستند که ممکن است آلوده باشد. اگر دست های خود را به چشم، دهان و بینی بزنید، ویروس را از سطح به بدن خود منتقل کرده اید.

اگر تب ، سرفه و مشکل تنفسی دارید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید ، که در آن این بیماری گزارش شده یا در صورتی که با کسی که از چین سفر کرده و دارای علائم تنفسی بوده ارتباط دارید، به پزشک مراجعه کنید.
چرا این کار را انجام دهیم؟
اگر تب ، سرفه و مشکل تنفسی دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا این ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، 2019-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن
عامل بروز این بیماری تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد.
چرا این کار را انجام دهیم؟
چون تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به تولید سلول های دفاعی در برابر بیماری ها می شود و خود عاملی در دفع این ویروس می باشد. پس تا می توانید از مواد غذایی مناسب تقویت سیستم ایمنی بدن مانند ژل رویال استفاده کنید تا در برابر این بیماری ایمن شوید.

راه های پیشگیری از ابتلا به کورونا ویروس در مدارس

راه های پیشگیری از ابتلا
 • آموزش دانش آموزان، اولیا و مربیان، کارمندان در زمینه چگونگی محافظت درمقابل کورونا
 • برنامه ریزي و هماهنگی اقامت افراد بیمار در منزل در هنگام بروز علایم بیماري
 • برنامه ریزي جهت جایگزینی کارمندان/ معلمان/ اساتید بیمار با افراد سالم
 • تشویق و ترغیب دانش آموزان و کارمندان به رعایت آداب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه با استفاده از دستمال کاغذي و دفع بهداشتی آن ، استفاده از چین آرنج به منظور پوشاندن دهان و بینی، و …)
 • تامین وسایل و تجهیزات بهداشتی و نظافتی به میزان کافی(دستمال کاغذي، حوله کاغذي، مواد ضد عفونی کننده و …)
 • تشویق و ترغیب دانش آموزان و کارمندان به شستشوي مداوم دستها با آب و صابون حداقل به مدت 20 تا 30 ثانیه
 • تشویق و ترغیب دانش آموزان و کارمندان در زمینه عدم دست زدن به چشم ها ، بینی و دهان در هنگام بیمار بودن در زمانی که دستها آلوده هستند.
 • ضدعفونی و گندزدایی مداوم محل هاي تردد و توقف در اماکن آموزشی
 • آموزش فراگیران آموزشی و دانش آموزان، کارمندان، اولیا در زمینه اقدامات لازم در هنگام مبتلا شدن به بیماري در دستورکار جدي قرار گیرد.
 • افزایش آگاهی در زمینه علایم بیماري،علایم هشداردهنده وخامت بیماري، گروه هاي پرخطر از نظر بیماري آنفلوانزا، موارد ارجاع فوري بیماران
 • جداسازي افراد بیمار از سایرین تا زمانی که به منزل یا پزشک مراجعه می کنند (جانمایی محل یا تعیین اتاق تحت مراقبت در مدرسه)
 • برنامه ریزي و اجراي کمپین هاي آموزشی در مراکز و اماکن آموزشی
 • کمپین آموزشی شستشوي دست ها
 • کمپین آموزش آداب بهداشتی تنفسی
 • آموزش عادات بهداشتی به منظور پیشگیري از آنفلوانزا و کورونا و بیماری هاي تنفسی واگیردار
 • پرهیز از تماس نزدیک با افراد بیمار (فاصله کمتر از 2 متر،دست دادن و در آغوش گرفتن، روبوسی کردن و..)
 • اقامت در منزل در هنگام بیمارشدن
 • پوشاندن دهان و بینی در هنگام عظسه و سرفه کردن ترجیحا با دستمال کاغذي
 • تمیز کردن و شستن دست ها در فواصل زمانی (بطور معمول پس از شستن و یا ضدعفونی کردن دست ها بیش از 15 دقیقه تمیز نمی مانند)
 • اجتناب از لمس چشم ها، بینی، دهان با دست هاي آلوده
 • اجراي عادات خوب بهداشتی از جمله تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح در معرض تماس در منزل،محل کار، مدرسه، خواب کافی،کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی،تغذیه مناسب و…

توصیه های بهداشتی به افراد مبتلا به آسم و خانواده جهت پیشگیری از ابتلا کورونا

توصیه های بهداشتی به افراد مبتلا به آسم
 • کلیه موازین بهداشتی از قبیل شستن دست ها با آب و صابون مایع، استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه، دست نزدن به دهان، بینی و چشم ها با دست های آلوده و … را رعایت نمایید.
 • در صورت داشتن علایم آنفلوانزا به پزشک معالج مراجعه کرده و دستورات دارویی لازم را برای کنترل آسم و درمان آنفلوانزا دریافت کنید.
 • برنامه کنترل آسم شامل نوع دارو، مقدار دارو، زمان مصرف، چگونگی کنترل آسم در مواقع شدید در حمله آسمی و … را از پزشک معالج گرفته و نزد خود داشته باشید.
 • در صورتی که فرزندتان آسم دارد، برنامه کنترل آسم او را از پزشک معالج گرفته و مطمئن شوید کودکتان توانایی اجرای آن را به نحو صحیح به خصوص هنگام حملات آسمی داشته باشد.
 • تمام افرادی که به نحوی در مراقبت از کودکتان نقش دارند بایستی از برنامه کنترل آسم و نحوه اجرای آن اطلاع داشته باشند.
 • برای مقاومت در برابر این ویروس از محصولات عسل و ژل رویال استفاده کنید که برای درمان آسم نیز مفید هستند.

اگر با وجود رعایت همه مسائل بهداشتی و تغذیه ای و … به بیماری شبه آنفلوانزا مبتلا شدید موارد زیر را انجام دهید:

 • مایعات گرم مانند چای، سوپ رقیق، دم کرده های گیاهی بیشتر مصرف نمایید.
 • بهتر است در تهیه سوپ از جوجه و ماهی و انواع سبزیجات خرد شده مثل هویج، کرفس، پیاز، قارچ، لیموترش استفاده کنید.
 • در صورت بی اشتهایی، بهتر است مواد غذایی را در ۵ یا ۶ وعده مصرف نمایید.
 • از فرآورده های زنبور عسل بخصوص عسل و ژل رویال استفاده کنید که بسیار برای تقویت سیستم ایمنی بدن شگفت انگیز می باشد.

شرح کاملی بر کورونا ویروس

انواع کورونا ویروس انسانی

کروناویروس‌ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌اند. آنها موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می‌گردند و از ویژگی ظاهری آن‌ها زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها می‌باشد. برخی از کروناویروس‌ها باعث علائم مشابه سرماخوردگی در انسان می‌شوند که عموما خطر زیادی ندارند. از جمله اینها می‌توان به دو نوع ابتدایی کشف شده به دو نام HCoV-229E و HCoV-OC43، نسل جدید کروناویروس به نام HCoV-NL63 در سال ۲۰۰۴، و گونه جدیدتری به نام HCoV-HKU1 در سال ۲۰۰۵ در هنگ کنگ را اشاره کرد.

پیشینه شروع کوروناویروس منجر به فوت انسان

سندرم تنفسی خاورمیانه کروناویروس (MERS-CoV)

سندرم تنفسی خاورمیانه کروناویروس (MERS-CoV)

نوع MERS-CoV از شتر یک کوهانه یا شتر عربی گونه‌ایی از شترسانان است که در آفریقای شمالی و خاورمیانه زندگی می‌کند. شیوع پیدا کرد. چندین نوع از ویروس کرونا در حیوانات در حال دگرگونی است که در انسان عامل بیماری نیستند.

اولین نوع از این ویروس به نام کروناویروس سندرم حاد تنفسی خاورمیانه با نام علمی مرس یا (MERS-CoV) شیوع پیدا کرد. این بیماری در سپتامبر سال 2012 شروع شد و در کل در 27 کشور آلودگی به این ویروس اعلان شد و منجر به بیماری 2494 نفر و فوت 858 نفر شد. منشا این بیماری از عربستان سعودی اعلان شد که 780 نفر از فوتی های کل متعلق به این کشور بود.

سندرم شدید تنفسی حاد (SARS)

 سندرم شدید تنفسی حاد (SARS)

تحقیقات گسترده ای اعلان کردند که نوع SARS-CoV از نوعی گربه به نام زَبّاد یا گربه زباد ،پستانداری گوشت‌خوار از خانواده زبادان انتقال پیدا کرد که منشا آن باز چین بود.

سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) یک بیماری تنفسی ویروسی است که توسط یک کروناویروس به نام کورونویروس وابسته به SARS (SARS-CoV) ایجاد می شود. SARS برای اولین بار در فوریه 2003 در آسیا گزارش شد. این بیماری در بیش از 12 کشور در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آسیا گسترش یافت.
از سال 2004، هیچ مورد شناخته شده ای از SARS گزارش نشده است که در هر نقطه از جهان وجود داشته باشد.

تعداد موارد ابتلا به SARS

از نوامبر 2002 تا ژوئیه 2003، در مجموع 8،098 مورد آلودگی در 29 کشور به سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش شده است. در ایالات متحده ، فقط 8 مورد شواهد آزمایشگاهی عفونت SARS-CoV را نشان دادند. از ژوئیه 2003، هنگامی که انتقال SARS-CoV اعلام شد، نظارت جهانی فعال بر بیماری SARS-CoV انتقال فرد به فرد SARS-CoV را تشخیص نداده است. نحوه انتقال این بیماری نیز مشابه ویروس خاورمیانه می باشد.

ویروس کورونا 2019

ویروس کرونا 2019

چند نفر مبتلا شده اند؟

از 20 فوریه چین 2،118 کشته از شیوع Covid-19 را ثبت کرده است. مقامات بهداشتی در کل 74.576 مورد را در سرزمین اصلی چین تایید کرده اند. بیش از 12000 بهبود یافته است.

آشنایی با موارد بارز این بیماری

مانند سایر بیماریهای تنفسی، عفونت با 2019-nCoV می تواند باعث علائم خفیفی از جمله آبریزش بینی، گلو درد، سرفه و تب شود. این برای برخی از افراد شدیدتر است و می تواند منجر به ذات الریه یا مشکلات تنفسی شود.

البته هنوز علم پزشکی دارویی برای این ویروس معرفی نکرده است و فقط برای پیشگیری و در امان ماندن از این ویروس می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید که این امر با مصرف مواد غذایی ویتامین دار که حاوی بیشتر ویتامین ها باشد امکان پذیر است. به ندرت، این بیماری می تواند کشنده باشد. افراد مسن و افراد با شرایط پزشکی قبلی (مانند دیابت و بیماری های قلبی) به نظر میرسد آسیب پذیرتر باشند.

پوشیدن ماسک پزشکی می تواند به محدود کردن شیوع برخی از بیماری های تنفسی کمک کند. اما استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت تضمین نمی شود و باید با سایر اقدامات پیشگیری از جمله بهداشت دست و تنفس و جلوگیری از تماس نزدیک – حداقل فاصله 1 متری (3 فوت) بین خود و افراد دیگر همراه باشد.

پرسش و پاسخ هایی پیرامون کورونا ویروس

 نحوه استفاده ماسک

آیا ماسک کمک کننده است؟

WHO استفاده منطقی از ماسک های پزشکی را توصیه می کند. این بدان معناست که استفاده از ماسک فقط در صورتی که علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، به عفونت 2019-nCoV با علائم خفیف مشکوک هستید یا از شخصی که مشکوک به عفونت 2019-nCoV است، مراقبت می کنید. عفونت مشکوک به ویروس کرونا با مسافرت در منطقه ای در چین که در آن 2019-nCoV گزارش شده ، یا تماس نزدیک با کسی که از چین آمده و دارای علائم تنفسی است مرتبط است.

کارشناسان برجسته بهداشت از سراسر جهان برای ارزیابی سطح دانش فعلی در مورد بیماری جدید COVID-19، شناسایی شکاف ها و همکاری با یکدیگر برای تسریع و تامین بودجه تحقیقات اولویتی مورد نیاز برای کمک به متوقف کردن این ویروس ، در مقر سازمان بهداشت جهانی ژنو گرد هم آمده اند.

نحوه استفاده و دور انداختن ماسک

 • قبل از قرار دادن ماسک، دست ها را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب بشویید
 • دهان و بینی را با ماسک بپوشانید و مطمئن شوید که هیچ شکافی بین صورت و ماسک شما وجود ندارد
 • در حین استفاده از لمس ماسک خودداری کنید.
 • به محض مرطوب شدن ، ماسک را با حالت جدید جایگزین کنید و از ماسک های یکبار مصرف استفاده نکنید
 • برای از بین بردن ماسک: آن را از پشت گوش جدا کنید (جلوی ماسک را لمس نکنید)؛ بلافاصله در سطل در بسته بیاندازید. دستان خود را با آب و صابون الکل دار بشویید.

چه مدت ویروس روی سطوح زنده می ماند؟

زنده ماندن ویروس روی سطوح

هنوز مشخص نیست که ویروس 2019-nCoV چه مدت در سطوح زنده می ماند، اگرچه اطلاعات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است چند ساعت یا بیشتر زنده بماند. ضد عفونی کننده های ساده می توانند ویروس را از بین ببرند و دیگر امکان عفونت افراد را فراهم نمی کند.

تفاوت بین بیماری ناشی از کورونا (2019-nCoV)، آنفولانزا یا سرماخوردگی چیست؟

افراد مبتلا به ویروس 2019-nCoV، آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولا علائم تنفسی مانند تب، سرفه و آبریزش بینی را نشان می دهند. اگرچه بسیاری از علائم یکسان هستند اما در اثر ویروس های مختلف ایجاد می شوند. به دلیل شباهت آنها، تشخیص بیماری تنها بر اساس علائم می تواند دشوار باشد. به همین دلیل لازم است که آزمایشاتی برای تایید شخص دارای 2019-nCoV – ویروس کرونا انجام شود.

مانند همیشه، WHO توصیه می کند افرادی که سرفه، تب و مشکل تنفسی دارند باید زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. اگر 14 روز قبل از بروز علائم مسافرت كرده باشند، یا در صورت نزدیك بودن با شخصی كه دارای علائم تنفسی بوده است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

دوره کمون ویروس 2019-nCoV چقدر است؟

دوره کمون ویروس کورونا

دوره کمون زمان بین عفونت و شروع علائم بالینی بیماری است. ارزیابی های کنونی دوره کمون محدوده 1-12.5 روز با برآورد متوسط 5-6 روز است. با در دسترس بودن داده های بیشتر ، این تخمین ها اصلاح می شوند. براساس اطلاعات سایر بیماری های کورونا ویروس، مانند MERS و SARS، دوره کمون 2019-nCoV می تواند تا 14 روز باشد.

آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری و درمان 2019-nCoV مؤثر هستند؟

خیر، آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند، آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می کنند.

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا به کورونا در مساجد و تکایا

 • کلیه نمازگزاران و علاقمندان به شرکت در مراسم بایستی از چادر، عبا، جانماز و سجاده شخصی استفاده نمایند یا حداقل یک پارچه تمیز به جاي سجاده با خود به همراه داشته باشند و از این وسایل به طور مشترک استفاده ننمایند.
 • احتیاطات روزانه از قبیل شستن مرتب دست ها با آب و صابون مایع، استفاده از دستمال کاغذي هنگام عطسه و سرفه و … را رعایت نمایند.
 • هنگام سلام و احوالپرسی از دست دادن خودداري نمایند.
 • از انداختن دستمال کاغذي در محوطه مسجد خودداري کرده و آنها را در سطل هاي زباله دردار مجهز به کیسه زباله بیندازند.
 • جهت پذیرایی از شرکت کنندگان در مساجد و مجالس از لیوان و ظروف یکبار مصرف استفاده نمایند.
 • در زمان تجمع براي نماز جماعت به منظور اداي فریضه هر ۲۰ دقیقه حداقل به مدت ۵ دقیقه پنجره ها را جهت تهویه هوا باز نگه دارند.

توصیه های بهداشتی برای اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی

توصیه های بهداشتی برای اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی
 • نصب تابلوهاي اموزشی پیشگیري از انتقال بیماري هاي تنفسی به تعداد کافی در محل
 • نصب دستورالعمل شستن دست ها براي پیشگیري ازانتقال بیماري هاي تنفسی به تعداد کافی در محل سرویس هاي بهداشتی
 • وجود مواد شوینده، گندزدا، امکانات و تجهیزات نظافت به مقدار کافی و لازم در محل
 • استفاده از هواکش و سیستم تهویه مناسب در سرویس هاي بهداشتی
 • ممانعت از ادامه فعالیت پرسنل بیمار ومشکوک به بیماري هاي تنفسی
 • استفاده از پرسنل مخصوص به عنوان مسئول نظافت و استفاده از ماسک، دستکش، چکمه و لباس کار در هنگام نظافت
 • نظافت و گندزدایی دستگیره هاي در، نرده پله ها و سرویس هاي بهداشتی به صورت مستمر و سایر سطوح مانند کف اتاق ها، راهروها، سالن آمفی تئاتر و … به صورت روزانه
 • جداسازي سطل، دستمال ها، وسایل نظافت و گندزدایی سرویس هاي بهداشتی از وسایل مکان هاي دیگر از جمله آبخوري و …
 • جمع آوري دستمال کاغذي هاي استفاده شده و همچنین وسایل یک بار مصرف نظافت در کیسه هاي پلاستیکی محکم و سطل هاي دردار پدالی و دفع آنها در آخر نوبت کاري توسط مسئول نظافت همان شیفت
 • استفاده از چادر نماز، مهر و سجاده شخصی در نمازخانه
 • شستشو، نظافت وگندزدایی مستمر سرویس هاي بهداشتی
 • وجود سیستم لوله کشی صابون مایع و یا حداقل ظرف همراه با مایع دستشویی در محل سرویس هاي بهداشتی
 • آموزش نحوه شستن دست ها براي پیشگیري از انتقال ویروس به پرسنل آشپزخانه و سایر پرسنل
 • سرو نمک، فلفل، سماق و آب خوردن در بوفه، آبدارخانه یا آشپزخانه و سالن پذیرایی در بسته بندي هاي یکبار مصرف و یا در غیر این صورت گندزدایی مناسب ظروف حاوي آنها

توصیه های بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا در سفر

توصیه های بهداشتی در سفر
 • اگر شما جز افراد پرخطر (زنان باردار، داراي بیماري هاي مزمن قلبی، ریوي، کلیوي و …)هستید، بهتر است قبل از سفر با پزشک معالج خود مشورت نموده و در صورت صلاحدید وي مسافرت نمایید.
 • اگر داروي خاصی مصرف می کنید سعی نمایید به اندازه کافی از آن در طول مدت مسافرت به همراه داشته باشید.
 • احتیاطات پیشگیري روزانه از قبیل شستن مرتب دست ها با آب و صابون مایع، استفاده از دستمال کاغذي هنگام عطسه و سرفه و … را رعایت نمایید.
 • بعد از استفاده از وسایل نقلیه عمومی دست هاي خود را با آب و صابون مایع بشویید.
 • همراه خود یک شیشه عسل بردارید و روزی 2 قاشق از آن استفاده کنید چرا که عسل خود سپری در مقابل بیماری ها می باشد.

تشکیل مجمع سازمان بهداشت جهانی برای بررسی این بیماری و نتایج اعلان شده

سازمان بهداشت جهانی

این مجمع 2 روزه مطابق با WHO R&D Blueprint – استراتژی تولید داروها و واکسن ها قبل از همه گیری ها، و تسریع در تحقیق و توسعه در هنگام وقوع، تشکیل شد.

گفته های دکتر تدرس پیرامون ویروس کرونا

«این شیوع یک آزمایش همبستگی – سیاسی، مالی و علمی است. ما باید جمع شویم تا با دشمن مشترکی که مرزها را رعایت نمی کند، مبارزه کنیم ، اطمینان حاصل کنیم که از منابع لازم برای پایان دادن به این شیوع برخوردار هستیم و بهترین علم خود را به صدر می رسانیم تا جوابهای مشترک را برای مشکلات مشترک پیدا کنیم. تحقیقات بخشی جدایی ناپذیر از پاسخ شیوع است.»

در این نشست که با همکاری GloPID-R (همکاری جهانی تحقیقات جهانی برای آمادگی بیماریهای عفونی) برگزار شد، سرمایه گذاران اصلی تحقیق و بیش از 300 دانشمند و محقق از طیف گسترده ای از رشته ها گرد هم آمدند. آنها در مورد همه جنبه های شیوع و راه های کنترل آن از جمله:

 • تاریخ شیوع ویروس کرونا ، انتقال و تشخیص آن.
 • تحقیقات حیوانی و زیست محیطی در مورد منشا ویروس کرونا از جمله اقدامات مدیریت در رابط انسان و حیوان.
 • مطالعات اپیدمیولوژیک؛
 • خصوصیات بالینی و مدیریت بیماری ناشی از ویروس.
 • پیشگیری و کنترل عفونت، از جمله بهترین راه های محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی؛
 • تحقیق و توسعه برای درمان های واکسن و واکسن های نامزد؛
 • ملاحظات اخلاقی برای تحقیق؛
 • و ادغام علوم اجتماعی در پاسخ به شیوع ویروس کرونا بحث کردند.
دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت