آشنایی با ویروس کورونا

272
ویروس کورونا

نمای کلی ویروس کورونا

سازمان بهداشت جهانی از ویروس کورونا به عنوان nCoV-2019 یاد کرده است، که در آن n به معنی جدید و CoV به معنی ویروس تاجی است. به طور کلی این ویروس نیز شبیه سندروم حاد تنفسی که سارس (SARS) نامیده می شود است، اما به هیچ وجه یکسان نیستند.

منشا آلودگی 

منشا و منبع آلودگی که تاکنون مشاهده شده است، عمدتا بیماران مبتلا به ویروس کوئید ۱۹ هستند. اما لازم است بدانید که فرد ناقل بدون علامت بیماری نیز می تواند منبع عفونت باشد

علایم بیماری 

این بیماری عمدتا با تب، خستگی و سرفه خشک بروز می یابد. تعداد کمی از بیماران نیز علائمی مانند گرفتگی بینی، آبریزش بینی و اسهال دارند. همچنین در برخی از بیماران فقط تب و خستگی خفیف (وغیرہ) بروز پیدا می کند. بیمارانی که این بیماری در آنها شدت می یابد، پس از گذشت یک هفته دچار مشکل تنفسی میشوند. 

علایم ویروس کورونا

راه های انتقال ویروس کورونا

این ویروس می تواند از شخصی به شخصی دیگر منتقل شود، شیوع از طریق ترشحات مجرای تنفسی و تماس با سطوح و یا فرد با فرد از مهمترین عوامل انتقال ویروس اند. همچنین انتقال از راه ذرات هوا نیز یکی دیگر از راه های انتقال این ویروس است. 

افراد مستعد 

ویروس کورونا به طور کلی در تجمعات به راحتی منتقل می شود. عوارض ابتلا به بیماری در افراد مسن و مبتلایان به بیماری های مزمن شدیدتر است. کودکان و نوزادان نیز در خطر ابتلا هستند. دوره نهفتگی ویروس کورونا از ۱ تا ۱۴ روز می باشد.

پیش آگهی نسبت به ویروس کورونا

پیش آگھی شمار زیادی از بیماران از ویروس کورونا خوب است و شرایط تعداد کمی از ایشان بحرانی می شوند. به طور کلی پیش آگهی این بیماری برای افراد مسن و افرادی که پیش زمینه بیماری دارند خوب نیست. در کودکان نیز علایم این بیماری کمتر است. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید