خواص گیاه زوفا (Common hyssop)

616

معرفی گیاه زوفا 

زوفا یکی از مهمترین گیاهان دارویی و ادویه ای به شمار می‌رود. زوفا، گیاهی خشبی و چند ساله است. منشا این گیاه، آسیای صغیر گزارش شده و در سطح وسیعی، در مرکز و جنوب اروپا، روسیه، بلغارستان، مجارستان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و کشمیر و هند کشت می‌شود. زوفا، از دریای خزر تا دریای سیاه و همچنین در مناطق شنی نواحی مدیترانه می‌روید. ریشه زوفا مستقیم است و انشعابات فراوانی دارد. ساقه زوفا چهارگوش و مستقیم به ارتفاع ۷۰-۵۰ سانتیمتر است. قسمت تحتانی (پای ساقه) چوبی و قهوه ای رنگ است و از انشعاب‌های فراوانی برخوردار است ولی، قسمت فوقانی آن نرم و سبز رنگ می‌باشد.

برگ‌های زوفا صاف، فاقد دندانه، باریک، کشیده و کم و بیش نیزهای شکل است که، رنگ آن سبز روشن است. از دم کرده قسمت رویشی این گیاه، برای درمان بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، سیاه سرفه، برونشیت و آسم استفاده می‌شود. مواد مؤثره این گیاه، سبب افزایش فشار خون و کاهش ورم می‌شود. به علت نوش فراوانی که در گل های این گیاه به وجود می‌آید، آن را در ردیف گیاهان مولد عسل قرارداده است. عسل حاصله از آن کیفیت بسیار مطلوبی دارد.

زوفا

زوفا از نظر طب قدیم ایران، گرم و خشک است. این گیاه، سرفه و ناراحتی‌های را برطرف می‌کند. نرم کننده سینه است. خلط آور است. معده را تقویت می‌کند. نفخ شکم را برطرف می‌کند. ادرار آور است. اشتها را زیاد می‌کند. برای رفع کم خونی مفید است. افسردگی را برطرف می‌کند. در قدیم از زوفا، برای سقط جنین استفاده می‌کردند.

ترکیبات گیاه

برگ‌های زوفا، دارای طعمی تند و مطبوع می باشند. ماده شیمیایی که در آن وجود دارد، بنام «هیسوپین» معروف است. در زوفا همچنین درصدی، اسانس وجود دارد.

نحوه مصرف

نحوهمصرف زوفا

شربت:

این گیاه برای کاهش خلط، بسیار مناسب است. همچنین، برای مشکلات ناشی از سرما خوردگی یا بیماری‌های قفسه سینه و ریه مناسب است.

چاشنی:

زوفا اگر چه تلخ مزه است ولی، به عنوان طعم دهنده مواد غذایی و تهیه سس، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسانس زوفا، خاصیت ضد قارچی و باکتریایی دارد.

اسانس:

این اسانس در صنایع کنسرو سازی، نوشابه سازی و همچنین در صنایع آرایشی و بهداشتی، کاربرد فراوان دارد.

دم کرده:

مقدار ۵۰ گرم برگ و شاخه های گلدار زوفا را، در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۱۵ دقیقه دم کنید. مقدار مصرف این دم کرده، یک فنجان، سه بار در روز است. این دم کرده، برای درمان تب خال مفید است. کسانیکه تب خال دارند، باید از دم کرده زوفا استفاده کنند.

جوشانده :

مقدار ۵۰ گرم برگ و سرشاخه های گلدار زوفا را، در یک لیتر آبجوش ریخته، مدت نیم ساعت می‌‌گذارند به آرامی بجوشد. این جوشانده برای کمپرس استفاده می‌شود.

تنتور: ( تنتور هرگیاه با خیساندن گیاه خشک شده و یا تازه در محلول حاوی ۲۵ درصد الکل سفید و آب تهیه می شود )

این تنتور را می توانید از فروشگاه‌های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کنید. مقدار مصرف آن ۱۰-۵ قطره، سه بار در روز، مخلوط با آب است.

کمپرس:

درد شکستگی را می‌توان با کمپرس، زوفا آرام کرد.

ضماد: ( مرهمی که “غالبا” بر روی زخم مالیده می‌شود)

برای التیام زخم، برگ‌های زوفا را له کرده و روی زخم بگذارید. مالیدن پماد آن به سر شپش را از بین می برد.

توصیه ها:

لازم است بدانید، مصرف بیش از اندازه این گیاه برای کبد مضر است. همچنین، چون اثر سقط جنین دارد، اگر باردارید باید از خوردن آن پرهیز کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید