دارچین (Cinnamomum zeylanicum)

کاربر 21کاربر 21
2,048 بازدید
دارچین

فارسی: دارچین

نام علمی: Cinnamomum zeylanicum

فرانسه: Cannelle de Seylan

انگلیسی: Cinnamon

آلمانی: Zimmt

ایتالیایی: Canella

عربی: دارصینی (Dar Si ni)، قرفه (Qirfah)، سليخه (Salt khah)

درختی است کوچک از تیره برگ بو، به ارتفاع ۵ تا ۷ متر و همیشه سبز که از تمام قسمت های آن بوی معطر و مطبوع دارچین استشمام می شود. از مشخصات آن این است که برگ هایی به وضع تقريبا متقابل، بیضوی دراز، نوک تیز، کامل، بی کرک، صاف و شفاف در سطح فوقانی پهنک و غبارآلود در سطح تحتانی آن دارد.

درخت دارچین از تیره برگ بو

گل های دارچین که در فاصله ماه های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می شود منظم، نر – ماده، به رنگ سفید مایل به زرد و مجتمع به صورت خوشه منشعب و گرزن – دوسویه می باشد. هر گل آن را پوششی مرکب از ۶ کاسبرگ پایا در دو ردیف فرا می گیرد و درون آن ها، ۱۲ پرچم در ۴ ردیف به نحوی جای دارد که مجموعا در ۳ ردیف دیده می شوند زیرا که خارجی ترین ردیف پرچم ها، ظاهر زبانه ای و وضع غير زایا دارد.

مادگی گل های آن، دارای تخمدانی یک خانه است و پس از رسیدن به میوه ای به صورت سته و به رنگ قهوه ای مایل به آبی تبدیل می گردد که همیشه با کاسه و نهنج گل همراه می باشد. قسمت گوشت دار میوه نیز رنگ مایل به سبز دارد و درون آن دانه ای با مغز روغنی مشاهده می گردد.

این درخت در سیلان و هندوستان می روید و به علاوه پرورش می یابد. تکثیر آن به سهولت با کاشتن دانه یا به طريقه قلمه زدن و خوابانیدن شاخه ای از درخت صورت می گیرد. در مورد اول، دانه ها را در زمین هایی که کود کافی داشته باشد در اوایل ماه مرداد می کارند. پس از پایان ۲۰ روز، جوانه ای از آن ها خارج می شود که به سرعت رشد و نمو حاصل می کند.

برگ های درخت دارچین

اراضی ساحلی، شنی، سیلیسی و آبرفتی، بهترین زمین برای پرورش این درخت است به علاوه اگر این درخت در مكان آفتابی به نحوی کاشته شود که مستقیما در مقابل تابش خورشید قرار گیرد، پوست مرغوب تر از درختان اماکن سایه دار می دهد. در انتخاب دانه نیز باید دقت کافی به عمل آید زیرا دانه بعضی از نژادهای این درخت، پایه هایی به وجود می آورد که پوست بسیار خوب از آن ها به دست می آید.

نخستین برداشت محصول از درختان پرورش یافته چهار ساله صورت می گیرد. برای این کار ساقه را قطع می کنند ولی پا جوش های قوی و خوب آن ها را باقی می گذارند تا از نمو آن ها، پایه های خوب و مورد استفاده نتیجه گردد. برای جدا کردن پوست از ساقه، ابتدا برگ و شاخه های کوچک را برای مصارف اسانس گیری، قطع می کنند سپس قسمت های سطحی شاخه های نسبتا قطور را که قبلا عاری از برگ گردیده، با چاقو تراشیده شکاف های عرضی در مجاور گره ها و بعدا شكاف طولی در پوست شاخه ها فراهم می سازند.

پوست خشک شده دارچین

با وارد کردن ضرباتی با چوب بر روی شاخه ها، ناحیه پوست آن ها که همیشه آبکش بدان متصل است، از استوانه مرکزی (چوب) آزاد می گردد که به سهولت قابل جدا شدن است. قطعات جدا شده پوست را معمولا روی هم انباشته می کنند تا مختصر تخمیری حاصل کند و تراشیدن منطقه داخلی پوست یعنی ناحیه چوب پنبه و پارانشیم زیر آن از بقیه قسمت های پوست، به سهولت میسر گردد. پس از انجام این اعمال، قطعات پوست را خشک می نمایند. پوست خشک شده دارچین، به صورت قطعات لوله ای شکل در بازرگانی عرضه می شود.

سطح خارجی آن ها، رنگ حنایی ولی سطح داخلی آن ها، رنگ تیره و قهوه ای دارد. بوی آن ها مطبوع طعم آن ها معطر و گرم، ملایم و کمی شیرین است ولی تدریجا تند و سوزاننده می شود. گونه های مختلف گیاه دارچین عبارتند از:

 • Cinnamomum verum یا دارچین اصل یا دارچین سیلانی که پوست داخلی آن مصرف دارد و لطیف و نرم است.
 • C. aromaticum یا دارچین چینی که پوست آن نازک ولی سخت است ولی عطر و طعم آن تند تر از انواع دیگر است.
 • C. burmannii یا دارچین اندونزی.
 • C. loureiroi یا دارچین ویتنامی.

ترکیبات شیمیایی دارچین

ترکیبات شیمیایی دارچین

دارچین سیلان دارای آمیدون، موسیلاژ، تانن، یک ماده رنگی، اکسالات كلسيم، قند، مانیت، سینامومین cinnamomine ، اسانس و رزین است.

اسانس دارچین که تنها قسمت مهم دارچین است به مقدار یک درصد در پوست گیاه دارچین وجود دارد و از تقطير آن با آب نیز حاصل می شود. این اسانس در صورت تازه بودن، به رنگ زرد روشن است ولی به مرور زمان به علت اکسید شدن، به رنگ های زرد طلایی و سپس قهوه ای مایل به قرمز در می آید. وزن مخصوص آن در گرمای ۱۵ درجه بین ۱۰.۰۲۴ و ۱.۰۴۰ است. به مقدار کم در آب ولی به هر نسبتی در الكل ۹۰ درجه، اتر و کلروفرم حل می گردد. بوی آن مطبوع و طعمش ملایم و گرم است.

قسمت اعظم این اسانس را الدئید سینامیک یا cinnamaldehyde (۶۵ تا ۷۵ درصد) تشکیل می دهد به علاوه دارای ۴ درصد از فنل ها، مخصوصا اوژنول همراه با فلاندرن، سافرول (به مقدار کم) فورفورول و غیره است. الدئید سینامیک cinnamic aldehyde، Cinnamaldehyde) Aldehyde cinnamique فنیل آکرولئين phenylacrolein، سینامال Cinnamal)، به فرمول C۹H۸O و به وزن ملکولی ۱۳۲.۱۵ است.

ترکیبات موجود در اسانس دارچین

در بعضی اسانس ها مانند اسانس دارچین سیلان و اسانس دارچین چین (.Cinnamomum Cassia BL)، به مقادیر زیاد وجود دارد و استخراج می شود. استخراج آن از نوعی قارچ به نام .Stereum subpileatum Berk. & Curt نیز توسط Birkinshaw و همکارانش انجام گرفته است.

الدئيد سینامیک، به صورت مایعی روغنی و به رنگ مایل به زرد است. بوی قوی دارچین دارد. وزن مخصوص آن در گرمای ۲۵ درجه معادل ۱.۰۴۸ است. در حرارت ۷.۵- درجه نیز انجماد پیدا می کند. در ۷۰۰ قسمت آب و در حدود ۷ حجم الكل ۶۰ درجه حل می شود. در الكل، اتر، کلروفرم و روغن ها نیز محلول است. الدئید سینامیک، به علت بوی مطبوعی که دارد، در عطرسازی مورد توجه است.

خواص درمانی و طبیعت دارچین

خواص درمانی و طبیعت دارچین

طبیعت دارچین از نظر طب سنتی گرم و خشک است.

خواص دارویی این گیاه به طور خلاصه عبارتند از: رقیق کننده اخلاط، گشاینده گرفتگی‌های كبد، فرح بخش، تحلیل برنده بادها، تقویت کننده ی جگر و مغز و قلب، خشک کننده رطوبت های معده و مغز، ادرار آور و قاعده آور، رفع کننده برخی از بیماری‌های سوداوی (مثل وسواس و جنون) و برطرف کننده بدبویی دهان است و در برخی بیماران مبتلا به آسم و دارای خلط غلیظ در سینه مفید است.

دارچین را می توان به عنوان ضد درد، بی حس کننده، ضد اسهال، ضد تهوع، ضد هیستامین ضد لوسمی، ضدتب، ضد زخم، ضد اسپاسم، ضد ویروس، قابض، ضد قارچ و کاندیدا، معرق و کاهنده پرفشاری خون، حشره کش، کاهنده چربی، تقویت کننده ی سیستم ایمنی، ضد میکروب، آلزایمر، دل درد، اسهال، ضعف عمومی بدن، برفک دهان، عفونت های داخلی و خارجی، ریسک ابتلا به سرطان روده، قند خون، تقویت نیروی جنسی و باکتری های دهان به کار برد.

اگر حس کردید که ضعیف شده اید و ممکن است بیمار شوید، چای دارچینی را فراموش نکنید؛ زیرا دارچین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌هاست و اثری شبیه به پنی سیلین و آنتی بیوتیک دارد. دارچین مغز را تقویت و فعالیت آن را افزایش می دهد. برای آلزایمر، فشارهای عصبی و پیشگیری از دست دادن حافظه کارساز است. دارچین عامل نابودی میکروب ها است. از آن در مصر باستان در مومیایی کردن اجساد استفاده می شده است.

دارچین به عنوان ماده ضد کپک

هم چنین به عنوان ماده ضد کپک در بسته بندی مواد غذایی شیرینی و نان استفاده می‌شود. غرغره عصاره آبی دارچین بیماری برفک دهان را درمان می کند. دارچین به دلیل تسهیل در جریان گردش خون باعث اکسیژن رسانی مناسب به سلول‌های بدن می شود و ناخالصی های خون را نیز برطرف می کند.

دارچین، برای التیام عفونت‌های خارجی و داخلی بدن موثر است. دارچین برای متوقف کردن خون ریزی بسیار مفید است. دارچین برای گرفتگی عضلات، دردهای ناشی از آن، آرام کردن سردردهای ناشی از سرماخوردگی بسیار کارساز است و ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهد.

دارچین میزان قند خون را کنترل می کند؛ از این رو برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند، ماده‌ای مفید است. کلسیم و فیبر موجود ، بدن را در مقابل بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا محافظت می کند. این گیاه به عنوان رنگ موی طبیعی استفاده می‌شود و به موها رنگ قهوه ای روشن می دهد.

کنترل میزان قند خون با دارچین

این گیاه برای زیاد شدن و بازیافتن نیروی جنسی به کار می رود. کلیه را گرم می کند و ضعف کمر و پاها را از بین می برد و کم خونی را نیز درمان می کند.جویدن آدامس دار چینی، به از بین بردن باکتری های دهان کمک می کند و بوی بد دهان را نیز رفع می کند.

اثر فیزیولوژیکی دارچین، مربوط به اسانس و تانن آن است از این جهت به علت دارا بودن این دو ماده، اثر محرک و قابض ظاهر می کند. دارچین دارای خاصیت تقویت کننده اعمال هضم و جریان گردش خون است و از آن برای رفع سوء هضم ها مخصوصا در مواردی که با نفخ همراه باشد و به عنوان بادشکن استفاده می شود.

دارچین به علت دارا بودن تانن، برای رفع اسهال، ضعف عمومی بدن و هم چنین بند آوردن خون مصرف می گردد مانند آن که به پوسیون های بند آورنده خون افزوده می شود و به علاوه برای درمان خون روی در فواصل قاعدگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. دارچین را معمولا به مسهل هایی که مصرف آن ها با ناراحتی هایی همراه است و هم چنین به مقوی های تلخ به منظور مخفی ساختن طعم آن ها، می افزایند. اسانس دارچین دارای اثر ضدعفونی کننده ملایم است.

اثر فیزیولوژیکی دارچین

از دارچین سیلان، نوعی آب مقطر و تنطور ۱/۵ تهیه می شود و به علاوه دارچین در فرمول بسیاری از فراورده های دارویی نظير الكلای گاروس، ملیس کمپوزه، الكلای فيوروانتی شربت رفور کمپوزه، روبارب کمپوزه و غیره و اسانس آن در فرمول اليکسير دانتیفریس ولدانم – دوسیدانهام وارد می شود.

دارچین در ردیف ادویه معطر قرار دارد و به عنوان چاشنی اغذیه روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. در لیكورسازی و عطرسازی نیز مورد توجه است. از تقطیر برگ دارچین و جوانه های آن نیز با بخار آب، اسانسی در سیلان و نواحی دیگر تهیه می گردد که خواص فیزیکی و اختصاصات شیمیایی آن بر حسب ناحیه ای که در آن جا تولید می شود تفاوت می نماید.

این اسانس به رنگ زرد روشن تا قهوه ای تیره است. بو و طعم معطر شبیه بوی میخک دارد. در غالب روغن های ثابت و در پروپیلن گلیکول حل می شود ولی در گلیسرین غیر محلول است. از این اسانس، جهت معطر ساختن طعم بعضی از اغذیه و خوشبو کردن آن ها استفاده به عمل می آید.

صور دارویی دارچین

صور دارویی دارچین

دارچین در مصارف داخلی به صورت گرد و به مقدار ۰.۰۵ تا ۵ گرم، آب مقطر به مقدار ۱۰ تا ۶۰ گرم مخلوط در یک پوسیون، تیزان ۸ در هزار، تنطور ۱/۵ به مقدار ۵ تا ۱۵ گرم، مخلوط در یک پوسیون و غیره مصرف می شود. از دارچین به صور ساده زیر می توان در رفع بعضی از ناراحتی ها استفاده نمود:

نسخه برای رفع خون روی در فواصل قاعدگی

تنطور دارچین۲۵ گرم
آب مقطر دارچین۱۵۰ گرم
اتر استیک۵ گرم
شربت پوست نارنج۲۰ گرم

برای مصرف به طور تدریجی در ۲۴ ساعت.

سابقه تاریخی دارچین

سابقه تاریخی دارچین

اسم دارچین Cinnamon از کلمه عربی Kinnamon مشتق شده و از قدیم در مراسم مذهبی یهودیان به کار می رفته است. آنچه که در تاریخ به دارچین چینی مشهور شده در حقیقت نوعی از دارچین به نام Cinnamon Aromaticum یا Cassia است که بومی چین است و به شکل درختی است که ارتفاع آن به ۲۰ تا ۳۰ متر می رسد.

در قسمت‌های مختلف تورات نیز به مصرف آن توسط حضرت موسی هم به عنوان غذا و هم برای بوی خوش آن اشاره شده است. در نوشته های هرودوت نیز از دارچین به عنوان «چاشنی گران‌بها» یاد شده است. ورود دارچین به اروپا از دو طریق بندر اسکندریه در مصر و نیز از طریق بازرگانان پرتغالی در قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی بوده است.

دارچین برای هزاران سال مورد استفاده بوده است و قدمت آن به دو هزار سال قبل از میلاد باز میگردد. این ادویه در خاورمیانه یک کالای ارزشمند بوده و هست. یکی از چندین کاربرد آن در دنیای باستان، استفاده از عطر و بوی آن برای شست شو مخصوصا نزد مصریان بوده. این گیاه توسط تجار عرب به اروپا آورده شد و در اروپا نیز به اندازه ای که در خاورمیانه محبوب بود به محبوبیت رسید. تجار عرب تصمیم گرفته بودند تا روش کشت این گیاه را نزد خود به عنوان راز نگه دارند تا تجارت پر سودشان را حفظ کنند.

قدمت استفاده از دارچین

از آن جایی که دارچین از طریق مسیرهای زمینی بسیار دشوار عبور می کرد تا به اروپا برسد بسیار گران قیمت بود، هزینه‌ی بالا آن را به یک نماد ثروت در اروپا تبدیل کرده بود. در کنار نشانه‌ای از ثروت، این گیاه  به دلیل توانایی خود در حفظ گوشت در زمستان نیز محبوب بود. در نهایت، افزایش تقاضا منجر شد کاوشگران اروپایی به دنبال پیدا کردن منابع دارچین بگردند.

کریستف کلمبوس و گونزالو پیزارو به دنبال منشأ ادویه‌جات در دنیای جدید بودند. نهایتا این گیاه در سیلان (سریلانکای کنونی) توسط کاشفان پرتغالی یافت شد آنها این جزیره را فتح و اشغال کردند و مردم ساکن آن را به بردگی و اسارت گرفتند. این کار برای یک قرن کنترل تجارت دارچین را به آنها داد. آنها کنترل خود بر این بازار  را از سال ۱۵۱۸ تا ۱۶۳۸ حفظ کردند.

پس از آن کنترل دارچین به دست هلند افتاد و هلند آن را تا ۱۷۸۴ نزد خود نگه داشت و بعد از آن، سیلان تحت نظر حکومت بریتانیا قرار گرفت، سپس این گیاه در سال ۱۸۰۰ ارزش بالای خود را به عنوان یک ادویه نادر جهانی از دست داد و دلیل آن همه‌گیر شدن کشت آن در اقصی نقاط جهان بود.

دارچین واقعی و با کیفیت

امروزه دارچین برای اکثر مصرف‌ کنندگان در دسترس است. این دارچین، یا دارچین سیلان است یا کاسیا. دارچین Cassia به طور عمده از اندونزی می آید و دارای بوی قوی‌تری نسبت به دارچین سیلان است. دارچین کاسیا ارزان تر است  و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

اما دارچین واقعی و با کیفیت دارچین سری لانکایی است، این کشور سالانه بیش از ۱۱ هزار تن دارچین به کشورهای مختلف صادر می کند که این برابر با ۱۵۰ میلیون بطری ادویه ای حاوی دارچین است. با این حال اغلب دارچین موجود در بازار و مخصوصا بازار ایالات متحده دارچینی غیر از دارچین سریلانکا استاگر می خواهید محصولی با کیفیت تر، شیرین تر و مزه‌دارتر استفاده کنید به فروشگاه های محلی بروید و سراغ دارچین اصل را از آن ها بگیرید.

دارچین در صنعت و طب نوین

دارچین در صنعت و طب نوین

پوست دارچین یک عنصر رایج در بسیاری از محصولات مانند خمیر دندان، دهان شویه، عطر، صابون، رژ لب، آدامس، شربت سرفه، اسپری بینی و نوشابه است. طعم و عطر محبوبی که به غذا می دهد آن را به یکی از مهم ترین ادویه های جهان تبدیل کرده است.هم چنین در درمان بیماری های مختلف ارزشمند است. پزشکان عصر دارویی مدرن پوست این گیاه  را به عنوان درمان برای حالت تهوع، استفراغ، اسهال، و سوء هاضمه تجویز می کنند.

گیاه دارچین دارای خواص ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد ویروس، ضد اسپاسم و خواص ضد قارچی است. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۲ نشان می دهد که روغن تولید شده از پوست دارچین مانع از تولید (لیسترینولیسین) می شود، پروتئینی که باکتری های (لیستریا) که سلول های سالم را از بین می برند را به وجود می آورد.

همین طور تحقیقات ژاپنی نشان داده است که (سینامالدئید)، یکی از ترکیبات پوست دارچین، دارای خاصیت آرام‌بخش و ضد درد است. (Eugenol)، جزء دیگر دارچین، حاوی خواص رفع درد و تسکین‌ دهنده است. پوست این گیاه در تقویت و حمایت از دستگاه گوارش مفید است.

گزارش های تحقیقاتی نشان می دهد که پوست این گیاه، چربی ها را در سیستم گوارش تجزیه می کند، و این کمک ارزشمندی برای هضم است. این گیاه برای درمان تهوع، استفراغ، اسهال، زخم معده، سوء هاضمه اسیدی، سوزش سر دل، بی اشتهایی و اختلالات شکمی مورد استفاده قرار می گیرد.

خاصیت ضد عفونی کنندگی دارچین

پوست دارچین دارای خواص ضد عفونی‌کننده‌ای است که به منظور جلوگیری از عفونت باعث کشتن باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها می شود. یک مطالعه آلمانی نشان داد که استفاده از پوست دارچین باعث از بین رفتن اکثر عفونت های دستگاه ادراری و قارچ مسئول عفونت مخمر واژن می شود. هم چنین در از بین بردن قارچ و بوی پای ورزشکاران مفید است.

پوست این گیاه عنصر پر استفاده در خمیر دندان، دهان شویه و دیگر محصولات بهداشت دهان و دندان است، زیرا این امر به کشتن باکتری های بیماری های لثه کمک می کند. التهاب گلو و حنجره ممکن است از طریق استفاده از دارچین تسکین یابد.

و نیز دارچین مناسب برای کنترل قند خون در افراد دیابتی شناخته شده است. محققان وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) دریافتند که پوست این گیاه ممکن است مقدار انسولین مورد نیاز برای متابولیسم گلوکز را کاهش دهد. دوز ۱.۸ تا ۱.۴ قاشق چای خوری دارچین در هر وعده غذایی برای بیماران دیابتی ممکن است به تنظیم قند خون کمک کند. دارچین باعث تقویت قاعدگی می شود. برای درمان درد قاعدگی و ناباروری مورد استفاده قرار گرفته است و زنان در هند پس از زایمان از آن به عنوان یک پیشگیری از بارداری استفاده می کنند.

خواص ضد عفونی کننده دارچین

شرایط دیگری که در آن ممکن است دارچین مفید باشد شامل تب و سرماخوردگی، سرفه و برونشیت، عفونت و بهبود زخم و برخی از انواع آسم و کاهش فشار خون است. به تازگی، پوست این گیاه به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده طبیعی موثر برای رفع آفات استفاده می شود که در مقابل استفاده از مواد شیمیایی کنترل آفات امن تر است تحقیقاتی نشان می دهد دارچین به شدت علایم ناخوشایند سندروم روده تحریک پذیر را کاهش می دهد، به ویژه در بیماری استفراغ کمک شایانی به بهبودی می کند علاوه بر این ها دارچین یک درمان عالی برای گرفتگی معده است.

دارچین هم چنین به درمان و پیشگیری از پوکی استخوان آرتریت کمک می کند. زیرا این گیاه غنی از منگنز است که کمک می کند تا استخوان، خون و بافت هم بند در بدن ایجاد کند. افراد مبتلا به کمبود منگنز در بدن اغلب از پوکی استخوان و آرتریت رنج می برند. برای درمان درد ناشی از آرتریت روغن این گیاه می تواند کمک کند.

ارزش غذایی‌دارچین

ده گرم (حدود 2 قاشق غذاخوری) دارچین برابر است با:

انرژی۲۴.۷ کیلوکالری
چربی۰.۱۲ گرم
کربوهیدرات۸.۰۶ گرم

طرز استفاده و مقدار مصرف دارچین

طرز استفاده و مقدار مصرف دارچین

بعضی از محققان مصرف روزانه ۲ تا ۴ گرم پودر دارچین را توصیه می کنند و بعضی دیگر معتقدند این مقدار باید بین ۱ تا ۶ گرم دارچین باشد، با این حال توجه داشته باشید مصرف بیش از اندازه دارچین می تواند مسموم کننده باشد.

طرز تهیه عصاره آبی دارچین

به نسبت ۴ به ۱ آب و گلیسیرین به عنوان حلال دارچین انتخاب می شود. نگهداری این عصاره به مدت ۲۴ ساعت و بیشتر در دمای آزمایشگاه و یخچال تولید رسوب می کند، اما این رسوب از اثر ضد قارچی عصاره نمی کاهد. دارچین به مقدار کم به صورت دم کرده همراه با چای مصرف می شود و در ساختن بسیاری از داروهای گیاهی نیز کاربردهای مهمی دارد.

طرز تهیه چای دارچین

به عنوان چایی می توان ۰.۵ تا ۱ گرم از پوست خشک و خرد شده را در یک لیوان ریخت و روی آن آب جوش ریخت و روی آن را پوشاند و بعد از ۱۰ دقیقه میل نمود. این دمنوش را در طول روز ۲ تا ۳ بار می توان مصرف کرد. دارچین پودر شده را نباید در ظروف پلاستیکی نگهداری کرد. ضمنا هرچه پوست دارچین کهنه تر باشد اسانس کمتری خواهد داشت.

دارچین در طب چینی

دارچین در طب چینی

دارچین در فرم های مختلف از داروسازان چینی، فروشگاه های مواد غذایی آسیا و فروشگاه های بهداشت مواد غذایی موجود است:

 •  گیاه‌پزشکان چینی آن را برای آسم، برخی از مشکلات گوارشی، کمر درد و مشکلات قاعدگی توصیه می کنند.
 • علاوه بر آن در طب چینی گفته شده که پوست این گیاه دارای اثر گرمایی بر روی بدن است و باعث افزایش گردش خون، به ویژه در انگشتان دست و پا می شود.
 • در مواردی هم از محلول این گیاه در مواد مختلف و استفاده به صورت موضعی به عنوان درمان استفاده میشود مانند محلول دارچین در آب و استفاده موضعی روی پیشانی برای درمان میگرن.
 • از مخلوط دارچین و عسل در انواع طب ها علی الخصوص طب سنتی ایرانی و طب اسلامی بسیار صحبت شده است که اغلب برای مسائل زیبایی از جمله سفید شدن پوست، از بین بردن جوش و … مورد استفاده قرار می گیرند.

دارچین در طب سنتی

دارچین در طب سنتی

در طب سنتی ایرانی استفاده از دارچین برای درمان و پیشگیری از بیماری ها بسیار توصیه شده از جمله برای:

 • درمان سکسکه شدید
 • درمان لرزش دست
 • درمان لرزش سر
 • درمان سودا
 • درمان ضعف اعصاب و عصبانیت
 • تمیز کننده مقعد
 • و …

دارچین‌ در طب اسلامی

دارچین در طب اسلامی

در طب اسلامی هم  نظرات متخصصین در مورد فواید این گیاه اغلب همسو با طب سنتی است. دکتر تبریزیان متخصص این علم دارچین را درمان لرزش دست و پا و سر(پارکینسون)، سکسکه و بیماری های اعصاب و روان می دانند.

خواص درمانی دارچین  از نگاه دکتر روازاده

دکتر روازاده که ایشان هم از متخصصان نام دار این حیطه هستند در مورد این گیاه و فواید آن به موارد زیر اشاره کرده اند:

 • موثر برای درمان دیابت و کاهش قند خون
 • مناسب برای لاغری و چربی سوزی
 • تقویت کننده حافظه
 • درمان کننده درد معده و…

خواص درمانی دارچین  از نگاه دکتر حسین معارفی

دکتر حسین معارفی مخلوط عسل و دارچین را مناسب برای ریزش مو می دانند. علاوه بر آن دارچین را درمانگر دیابت و آلزایمر و تقویتی برای قلب و دفع بوی بد دهان و ضد زخم معده و … می دانند.

خواص درمانی دارچین  از نگاه امام رضا(ع) و ابن سینا

خواص درمانی دارچین از دیدگاه امام رضا (ع) و ابن سینا

مطابق احادیث منقول از حضرت امام رضا (ع) و نوشته‌های ابن سینا، دارچین کلیه را گرم می کند، نیرو را افزایش و ضعف پاها و کمر را از بین می برد. کم خونی را درمان می کند. آرام بخش و شاداب کننده است و گیاهی است که هم انسان ها و هم حیوانات را آرام می کند. از بین برنده تب است. رگ ها را باز می کند و اثر خوبی بر گردش خون دارد.

از دیگر خواص دارچین و مشتقات آن(دم کرده و…) که در طب اسلامی نقل شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت کننده بینایی
 • برطرف کننده اضطراب
 • رفع رعشه
 • محرک گردش خون
 • ضد باکتری و ضد قارچ
 • درمان فشار پایین
 • درمان دیابت
 • رفع بوی بد بدن
 • درمان مالیخولیا
 • درمان ورم طحال
 • درمان کم خونی
 • درمان سوزش و ناراحتی های ادرار
 • تسکین سر درد
 • تقویت حافظه
 • درمان فتق
 • دارای خاصیت نشاط آوری
 • درمان سینوزیت و…

عوارض جانبی دارچین

عوارض جانبی دارچین

عوارض جانبی دارچین، خفیف و شامل ناراحتی معده، عرق کردن و اسهال است. دوزهای زیاد می توانند باعث تغییر در تنفس، انقباض عروق خونی، خواب آلودگی، افسردگی و یا تشنج هایی شوند. استفاده بیش از حد از پوست دارچین ممکن است منجر به قرمز شدن لثه ها شود؛ زخمهای دهان؛ و احساس سوزش شدید در دهان شود

احتیاط

 • پوست دارچین ممکن است واکنش حساسیتی در برخی افراد ایجاد کند.
 • پوست آن برای زنان باردار یا پرستار توصیه نمی شود.
 • اسانس دارچین یکی از اسانس های خطرناک است و نباید بر روی پوست استفاده شود.
 • پوست دارچین نباید به کودکان زیر ۲ سال داده شود.
 • پوست آن نباید به افراد مبتلا به بیماری التهابی کبدی داده شود. در مقادیر زیاد، می تواند کبد را تحریک کند.
 • دارچین (چینی) ممکن است، برای همه به خصوص افرادی که مشکلات کبدی دارند، مسموم کننده باشد. افرادی که مبتلا به سرطان های هورمونی از جمله سرطان پستان هستند، نباید دارچین مصرف کنند.

تداخلات دارویی‌دارچین

تداخلات دارویی دارچین

از آنجایی که دارچین قند خون را کاهش می دهد، افراد دیابتی که دارو مصرف می کنند ممکن است دچار افت شدید قند خون شوند.

دارچین ممکن است با داروهای آنتی بیوتیک، دیابت، رقیق کننده خون، داروهای قلبی و بعضی دیگر از داروها تداخل داشته باشد، کسانی که از این داروها استفاده می کنند برای مصرف دارچین با پزشک خود مشورت کنند.

نحوه کاشت و تکثیردارچین

تکثیر درخت دارچین به سهولت با کاشتن دانه یا به طریقه قلمه زدن و خوابانیدن شاخه ای از درخت صورت می گیرد. بعد از دو سال که از کاشت درخت گذشت آن را از نزدیک زمین قطع می کنند و مجددا در سال آینده شاخه هایی را که از کنار تنه اصلی رشد می کند بریده و پوسته آن را خارج و بلافاصله خشک می کنند، سپس در قطعات ریز بریده و فروخته می شود. در مورد نوع دارچین چینی از پوست بیرونی استفاده می شود.

درخت دارچین در ایران نمی روید.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت