مشکلات هر روزه کودکان (بخش دوم)

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
1,095 بازدید
مشکلات هر روزه کودکان

به تمرین کودک توجه کنید.

مشکلات هر روزه کودکان: هنگامی که شخص دیگری به تمرین گوش می دهد یا آن را تماشا می کند، تمرین بسیار لذت بخش تر و جالب تر می شود. کودکان خردسال، از انعکاس بلافاصله تمرینشان در محیط لذت می برند و این کار باعث پیشرفت تمرینشان می شود؛ گاه ممکن است که آنها در ابتدا نیازمند نظارت شما نیز باشند. کودکان بزرگتر نیز از داشتن شنونده لذت می برند.

بنابراین، دست کم هرازگاهی، نشان دهید که دوست دارید به تمرین کودک گوش دهید. شاید بتوانید هنگامی که شام را حاضر می کنید، به تمرین اوگوش دهید و یا این که او صرفا دوست دارد موقع تمرین، در حالی که مشغول کتاب خواندن با گوش دادن به رادیو هستید، کنارش باشید. هنگامی که کودک دیگر نیازمند حضور دائمی شما نبود، می توانید برنامه ریزی کنید که هراز چندگاهی کنارش بنشینید و تمرین کردن او را تماشا کنید و یا این که به تمرینات او گوش فرا دهید. ” به جز در مورد کودکان بسیار خجالتی، صبر کنید تا کودک خودش شما را دعوت کند.

و در صورت لزوم موارد گوش کردن به تمرین یا تماشا کردن آن را محدود کنید تا تمرین کودک وابسته به حضور شما نباشد. از کودکتان سؤال کنید که چه زمانی دوست دارد که شما به تمرین او گوش دهید یا این که به او بگویید: «به من بگو کدوم روز این هفته دوست داری من به تمرینت گوش کنم. خوشحال میشم به تمرینت گوش کنم.»

اگر نمی توانید موقع تمرین کودک حضور داشته باشید و او مایل است که شما نواختن او را بشنوید، به او نشان دهید که چطور می تواند تمرینش را ضبط کند تا شما بتوانید بعد آن را بشنوید.

برای رفع مشکلات هر روزه کودکان بر روی نقاط مثبت تاكید کنید.

 مشکلات هر روزه کودکان-1

برای کودک مهم است که بتواند از اشتباهاتش درس بگیرد و بداند که مهم نیست گاهی اشتباه کند. بنابراین، ابتدا به کودک بگویید که کدام کارها را درست انجام داده است؛ سپس به او بگویید که در چه مواردی نیاز به تمرین بیشتر دارد (اگر چنین مواردی وجود داشت.) به عنوان مثال، می توانید به او بگویید: «خیلی عالی زدی. واقعا خوشم آمد. یکبار دیگر بزن ولی این بار کمی سریع تر بزن!» و یا این که «من فکر میکنم تو در آینده هنرمند بزرگی می شی. خوبه دوباره بزنی. شاید بهتر باشه قسمتهای مشکل رو کمی آهسته تر بزنی.»

 پیشرفت کودک را تحسین کنید.

یادگیری هر چیزی . مثل پیانو یا کامپیوتر – نیازمند بردباری و صرف وقت است. کودک خود را تشویق کنید به شما بگوید در زمان تمرین روی چه چیزی کار میکند و او را تحسین کنید. بگذارید بداند که شما فکر میکنید او به تمرین هایش پایبند است و درس ها را بارها تکرار می کند تا آنها را یاد بگیرد.

مثلا گاهی بسیار کمک کننده است که زمان تمرین را بسیار دقیق تنظیم کنید فرض مثلا هر قطعه را سه بار بزند و هر بار پنج دقیقه طول بکشد.

 مشکلات هر روزه کودکان: یک قرارداد بنویسید.

در مورد بعضی کودکان، تنظیم یک قرارداد، تعهد واقعی را بر می انگیزد. کودکان موافقت می کنند یک حداقل زمانی را صرف درس هایشان کنند، صرف نظر از این که این زمان چقدر باشد. این امر به ویژه هنگامی مفید است که کودک مشغول یادگیری مهارت های ویژه ای است که بیش از هر چیز، به زمان زیادی نیاز دارد. یادگیری ویلن، مثال خوبی برای این مساله است.

مدت زیادی لازم است تا کودک بتواند صدایی بیشتر از غژ غژ از آن دربیاورد. اگر کودک به سختی تلاش کرده و پیشرفت کمی داشته است و در نتیجه، از حاصل کارش احساس ناخرسندی می کند، باید به او اجازه داده شود که تمرین را متوقف کند و یا اینکه برنامه تمرین را تغییر دهد.

از این قرارداد می توانید به عنوان الگو استفاده کنید:

جدول  مشکلات هر روزه کودکان

پیامدها: اگر جان بیست دقیق در روز تمرین نکند، باید در عوض، یکی از روزهای تعطیل به تمرین بپردازد.

مدت قرارداد: بعد از شش ماه، والدین و جان، مجددأ درس ها را ارزیابی خواهد کرد و یک قرارداد جدید خواهند نوشت. امضاء کودک (جان)…………… امضاء والدین ………………………

 مشکلات هر روزه کودکان: از علایق طبیعی استفاده کنید.

تمرین کردن خود نوعی جایزه است. البته بیشتر کودکان قبل از اینکه به این مدینه فاضله برسند، باید به کمک شما علایق شان را متمرکز کنند تا انگیزه بیشتری بیابند.

اگر کودک از زیادی زمانی که صرف تمرین می کند ناراحت است، می توانید در این زمینه نیز از نیروی جادویی ساعت (تایمر) آشپزخانه استفاده کنید. تیک تاک تایمر کودک را مطمئن می کند که زمان تمرین در حال سپری شدن است و با به صدا درآمدن زنگ، نجات پیدا خواهد کرد؟

یا اینکه با سوراخ کردن یک کارت، بلیطی برای رفتن به محل مورد علاقه کودک درست کنید. بدین ترتیب که هربار کودک تمرین می کند، کارت را سوراخ کنید. زمانی که کارت به تعداد معینی سوراخ شد، کودک می تواند به محل مورد علاقه اش برود. این جایزه همچنین می تواند یک فعالیت مرتبط با درسی که کودک میگیرد، مانند یک نمایش، کنسرت، یا مسابقه ورزشی باشد.

با فشار همسالان کودک، کنار بیایید.

 مشکلات هر روزه کودکان-2

گاهی تمرین کردن یا حفظ کردن خودش مسأله ساز می شود؛ چون کودک احساس می کند با همسالانش فرق دارد و یا اینکه هم کلاسی هایش دستش می اندازند. موقعی نیز که آنها به بازی می روند، او مجبور است در خانه بماند و مثلا نیم ساعت ترومپت تمرین کند.

با فشارهمسالان، به این ترتیب مبارزه کنید که او را تشویق کنید هرازگاهی دوستانش را به یک کنسرت رسیتال یا جلسات تمرین دعوت کند و بدین ترتیب او به جای اینکه احساس کند با بقیه فرق دارد، احساس می کند مشغول انجام فعالیتی است که دوستانش هم دوست دارند به آن بپردازند. قبل از شروع برنامه، مهمانی با پذیرایی مختصر، برای شنوندگان ترتیب دهید. از مهمانان بخواهید که هنرهای خودشان را به نمایش بگذارند.

سعی کنید کودکان دیگری با علایق مشابه پیدا کنید. به دنبال باشگاه ها یا گروه هایی که به نحوی با فعالیت کودک ارتباط دارند، بگردید تا کودک احساس کند که به دلیل مهارتهای ویژه اش، به آنها تعلق دارد.

کودک زیاد تلویزیون تماشا میکند.

در کشور آمریکا یعنی جایی که تمام خانه ها حداقل یک دستگاه تلویزیون و بیش از یک سوم خانه ها در دستگاه تلویزیون دارند، کودکان، اوقات بسیار زیادی را در هفته صرف تماشای تلویزیون می کنند. براساس آمارهای موجود، نوجوانان شش تا یازده ساله به طور متوسط، بیست و چهار ساعت در هفته تلویزیون تماشا می کنند و این در حالی است که کودکان دو تا پنج ساله، سه ساعت بیش از این مقدار را صرف تماشای تلویزیون می کنند.

برنامه های تلویزیون قطعا ارزش های کودکان و برداشت های آنها را از دنیا و واقعیتهای جامعه تحت تأثیر قرار میدهند؛ به ویژه هنگامی که این تأثیرات مداوم به صورت انباشتی باشد. بزرگسالان این توانایی را دارند که بین واقعیت و افسانه و خوب و بد تمایز بگذارند و بتوانند ذهنشان را از چیزی که جلو چشمشان به نمایش درآمده است، جدا کنند. ولی کودکان، خام و احساساتی هستند. کودکان چیزی را که می بینند و میشنوند، باور میکنند و دیدگاه هایی را که به صورت دیداری و شنیداری جذاب به آنها ارائه می شود، قبول می کنند.

آنها این آمادگی را دارند که خود را با شخصیت های محبوب و قوی تلویزیون شبیه سازی کنند و به مرور زمان، نقطه نظرهای مثبت یا منفی آنها را بپذیرند. به نظر می رسد که کودکان بسیار تأثیر پذیر یا عجول، بیشتر مستعد این هستند که صحنه های خشونت آمیزی را که می بینند، نمایش دهند و اجرا کنند؛ در حالی که کودکان دیگر ممکن است دچار کابوس شوند و از صحنه هایی که دیده اند بترسند.

ما معتقدیم که تلویزیون به صورت یک واقعیت زندگی در آمده است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. با اینکه بسیاری از والدین آرزو دارند که کاش میشد چنین کرد . با این حال باید از تلویزیون به صورت موردی استفاده شود. والدین باید برای استفاده سالم از تلویزیون، دست به انتخاب بزنند؛ به این ترتیب که برنامه های تلویزیون و زمانی را که کودکان برای تماشای تلویزیون سپری می کنند، تحت کنترل در آورند.

الگو را زود جا بیندازید.

 مشکلات هر روزه کودکان-4

اگر می خواهید که تلویزیون تنها نقش کوچکی در زندگی کودک شما بازی کند، این الگو را از زمانی که کودکان هنوز خردسال هستند و پیش از آنکه مشکلی ایجاد شود، جا بیندازید و زمانی که کودکان بزرگتر شدند باز هم به کنترل خود ادامه دهید. ما پیشنهاد می کنیم برای این که بتوانید نوپایان خود را خوب کنترل کنید، از پیش برنامه ریزی کنید و جایگزین های دیگری را ارائه دهید. و از پیش برنامه ریزی کنید.

سعی کنید علاوه بر تلویزیون تماشا کردن کودکتان، تلویزیون تماشا کردن خودتان را نیز تنظیم کنید.  به محض این که از خواب بیدار شدید تلویزیون را روشن نکنید و تا شب، هنگامی که آرم پایان برنامه آمد تلویزیون را روشن نگه ندارید و با اینکار یک زمینه ثابت برای تمام وقایع خانه ایجاد نکنید. اگر شما یک تماشا کننده بی هدف برنامه های تلویزیون هستید، کودکانتان نیز چنین خواهند شد.

جایگزین های دیگری ارائه دهید. از تلویزیون به عنوان وسیله ای که با آن کودکانتان را یک جا آرام نگه می دارید، استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که کودکتان فعالیت های لذت بخش دیگری نیز دارد که او را شاد و سرگرم نگه می دارد و تلویزیون را تنها برای تماشای برنامه های خاصی روشن کنید.

تماشای تلویزیون خانواده را کنترل کنید.

با بزرگ تر شدن کودکان و تمایل آنها به تماشای تلویزیون، بیش از حدی که شما می خواهید، باید برنامه ای برای تلویزیون تماشا کردن بریزید. در ابتدا تصمیم بگیرید که چه مدت زمانی و چه وقت به کودک اجازه خواهید داد که تلویزیون تماشا کند.

ممکن است تصمیم بگیرید که کودک در زمانهای معینی بدون محدودیت تلویزیون تماشا کند و یا اینکه در زمانهای معینی بدون محدودیت ولی تنها برنامه های تایید شده توسط شما را تماشا کند، و یا اینکه در مدت، وقت و برنامه ها محدودیت قائل شوید. ممکن است برنامه شما به سادگی به صورت دایره کشیدن در جدول برنامه های تلویزیون روزنامه طرح شود. به کودک اجازه دهید که در انتخاب برنامه ها به شما کمک کند، ولی تأیید نهایی را برای خودتان نگه دارید.

 مشکلات هر روزه کودکان: در مورد قوانین، عادلانه رفتار کنید.

همیشه هنگامی که به هر دلیل می خواهید کودکتان تلویزیون تماشا نکند، قاطع و صریح باشید. و سعی کنید تا حد امکان، تلویزیون را در میان یک برنامه قطع نکنید. برای کودکان، بسیار سخت است که در وسط برنامه تلویزیون را خاموش کنند.

د و به کودک تذکر بدهید. از قبل او را آگاه کنید که زمان تقریبی خاموش کردن تلویزیون چه موقع است. در مورد کودکان کوچکتر، به آنها بگویید که ده دقیقه دیگر فرصت دارند و سپس تایمر آشپزخانه را روشن کنید. هنگامی که زنگ زده شد تلویزیون نیز خاموش خواهد شد. با این که به آنها بگویید: «وقتی این برنامه تموم بشه، تلویزیون خاموش می شه!» و اگر یک برنامه تلویزیونی با زمان صرف شام، زمان خواب یا برنامه های دیگر تداخل دارد، از آغاز، اجازه تماشا کردن آن را ندهید.

برنامه های تلویزیون تماشا کردن در خانه را تغيير دهيد.

اگر کودکتان به تماشای تلویزیون معتاد شده است و بیش از مقداری که شما تعیین کرده اید، تلویزیون تماشا می کند، عاقلانه است که تغییراتی در این زمینه بدهید. و فعالیت های جایگزین دیگر. فعالیت های دیگری را جایگزین تماشای تلویزیون کنید.

قراره برنامه مورد علاقه ات رو ساعت هشت و نیم نگاه کنی. تا آن موقع دوست داری چه کار کنی؟» ممکن است به او پیشنهاد انجام بازی خاصی، کتاب خواندن و یا ورزش کردن را بدهید. و تعهد خانوادگی بگیرید. تمام اعضاء خانواده را برای یک جلسه جمع کنید.

از آنها یک تعهد جدی گروهی برای تغییر عادت های تلویزیون تماشا کردن بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کودکان می فهمند که تلویزیون تماشا کردن به مقدار زیاد، برای آنها خوب نیست و چرا آنها را برای اجرای برنامه های تلویزیون تماشا کردن و یا کمتر تلویزیون تماشا کردن تحسین کنید. خانواده ای برنامه خود را با یک هفته تعطیل کامل تلویزیون تماشا کردن برای همه، شروع کرد.

بعد از پایان هفته همگی از این مطلب متعجب شدند که آن طور هم که انتظار داشتند بد نشد. تعطیلات هفتگی هم می تواند باعث تغییر برخی عادت ها از جمله تماشا کردن تلویزیون شود. اند و از تلویزیون برای ترغیب کودکان به مطالعه استفاده کنید. از آنجایی که بسیاری از فیلم های تلویزیونی براساس کتابها ساخته شده اند، کودکان را تشویق کنید که این کتابها یا کتابهای دیگر مربوط به موضوع را بخوانند.

 مشکلات هر روزه کودکان: از تلویزیون به عنوان جایزه استفاده کنید.

مشکلات هر روزه کودکان-6

هنگامی که کودک از تلویزیون تماشا کردن لذت ببرد، تماشای تلویزیون می تواند یک تقویت کننده طبیعی برای رفتارهای دیگر او باشد. می توانید تلویزیون تماشا کردن را به فعالیت های دیگری که قصد افزایش آن را دارید، منوط کنید. برای مثال می توانید بگویید: «جک، اگه مشق های شبت رو تموم کنی میتونی نیم ساعت پیش از شام تلویزیون تماشا کنی.»

یا این که اگر می خواهید کودکتان بیرون از خانه بازی کند، می توانید به او بگویید: «برو بیرون نیم ساعت بازی کن. بعد از اون میتونی برگردی و نیم ساعت تلویزیون تماشا کنی.» در آغاز، زمان کار مورد نظر و تماشای تلویزیون را یکسان قرار دهید، ولی بعدا می توانید نسبت را کاهش دهید. به عنوان مثال، در ازای یک ساعت بازی در بیرون از خانه به او اجازه نیم ساعت تلویزیون تماشا کردن بدهید.

هنگامی که در منزل نیستید، تماشای تلویزیون را کنترل کنید.

برنامه تلویزیون تماشا کردن، چه در منزل باشید و چه در منزل نباشید، باید اجرا شود. گاهی برای اجرای دقیق برنامه یک بار یاد آوری کفایت میکند. ولی گاهی واقعا احساس می کنید که نمی توانید به کودکتان اعتماد کنید که صرفا برنامه های تعیین شده را تماشا کند.

و یا اینکه نگران این هستید که در غیاب شما برنامه های مختص بزرگسالان را تماشا کند. اگر مطمئن نیستید که تلویزیون تا هنگام مراجعت شما روشن نمی شود، می توانید دکمه انتخاب کانال را از جا درآورید و یا این که از یک رابط قابل جدا شدن استفاده کنید و یا اینکه از قفل مخصوص کانال ها استفاده کنید تا کودک صرف بتواند کانال های بخصوصی را تماشا کند.

کودک را در تماشای تلویزیون همراهی کنید.

هرگاه می توانید با کودکتان تلویزیون تماشا کنید تا بتوانید در مورد چیزی که می بینید گفتگو کنید. اگر کودک بتواند با فرد بزرگسالی تلویزیون تماشا کند و برنامه ها را با او مورد بحث قرار دهد . و این فرد بزرگسال بتواند او را تشویق کند که به برنامه ها توجه کند و در ضمن آن تفسيرها و توضیحاتی به کودک ارائه کند – نتایج مثبت تماشای تلویزیون تقویت می شود و اثرات منفی آن کاهش می یابد.

در مورد چیزی که در حال نمایش است، با یکدیگر گفتگو کنید. آیا این داستان واقعی یا تخیلی است؟ آیا کارهایی که در حال انجام است، خطرناک است؟ آدمها راجع به یکدیگر چه فکر میکنند؟ در مورد شخصیت های داستان چه احساسی داری؟ این برنامه چه احساسی در تو ایجاد می کند؟ با کودک در مورد راه هایی که شخصیهای داستان می توانند بدون توسل به خشونت، مشکلاتشان را حل کنند، صحبت کنید. کودک را تشویق کنید که پایان جدیدی برای داستان بسازد.

در مورد اخبار با کودک گفتگو کنید. یکی از خشن ترین و واقعی ترین برنامه های تلویزیون اخبار آن است. از مطالبی که کودک تماشا می کند، با خبر باشید و در مورد آن گفتگو کنید. به علاوه محتوای اخبار را با کودک مورد گفتگو قرار دهید تا بدین ترتیب کودک راحت تر بتواند بفهمد در جهان چه می گذرد.

در مورد آگهی های تجاری با کودک گفتگو کنید. به کودک یاد دهید که آگهی های تجاری را با یک دید انتقادی نگاه کند تا بدین ترتیب بفهمد که هدف آنها این است که به او چیزی را بفروشند. از او بپرسید که فکر میکند ترانه های تبلیغاتی سعی دارند او را وادار به چه کاری کنند؟ چرا این همه آگهی اسباب بازی پخش می شود؟ آگهی های تجاری شما را وامی دارند که به چه ترتیب راجع به محصولات تجاری فکر کنید؟ آیا این اسباب بازی ها در مغازه نیز به همان خوبی صفحه تلویزیون به نظر می رسند؟

از مشکلات هر روزه کودکان ، کودک به بازی های کامپیوتری معتاد شده است.

مشکلات هر روزه کودکان-5

باید واقع بین باشیم، بازی های کامپیوتری جالب هستند. کودکان حرکات تولید شده توسط خودشان، شکلها و تصاویر، صداها، امتیاز آوردن خودکار، مهارتهایی که به دست می آورند و هیجان بردن و یا بیشتر کردن امتیازاتشان را دوست دارند. بعضی از بازیهای کامپیوتری جنبه آموزشی نیز دارند.

آنها هماهنگی بین دستها و چشمها را بیشتر میکنند، توانایی پردازش اطلاعاتی را که از چند راه مختلف حسی، همزمان وارد مغز می شوند، بیشتر می کنند و زمان واکنش به محرکها را کاهش می دهند. همچنین آنها کامپیوتر را به نحو شیرینی به کودک معرفی می کنند.

از سوی دیگر، کودکان گاهی ساعات بیشتری از آنچه والدینشان مایلند صرف بازیهای کامپیوتری میکنند. این امر باعث می شود که درانجام فعالیت های مهم دیگر نظیر تکالیف مدرسه کوتاهی کنند. اگر احساس میکنید که کودکتان بیش از حد با این قبیل بازی ها مشغول شده است، باید با آن جدی برخورد کنید. با این حال، به خاطر بسپارید که در مورد بسیاری از کودکان، جالب بودن و جذابیت بازیها در ابتدا بیشتر است و به مرور زمان کم می شود.

همراه کودک بازی کنید.

اگر تاکنون بازی های کامپیوتری نکرده اید، قضاوت در مورد آنها را به بعد از آزمایش آنها موکول کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که بعضی از آنها واقعا به کودک کمک می کنند که برخی از موضوعات و مهارتهای ضروری را یاد بگیرد. یک گردش به باشگاه محلی تان ترتیب دهید و به کودک اجازه دهید که بازی های مورد علاقه اش را به شما نشان دهد. خودتان هم آنها را یکبار امتحان کنید تا یک حالت رقابت پدید آورید.

اگر خودتان در خانه کامپیوتر دارید، با یکدیگر به یک مغازه فروش نرم افزار بروید. بازی هایی را انتخاب کنید که علاوه بر دارا بودن ارزش آموزشی، جذاب باشند. هر دو شما از چنین برنامه هایی که منطق ریاضی را به کار می گیرد، لذت خواهید برد.

از بازی های کامپیوتری به عنوان جایزه استفاده کنید.

از این برنامه ها به عنوان انگیزه هایی برای انجام کارهایی نظیر تکالیف مدرسه یا کارهای منزل استفاده کنید: «جرالد، می تونی بعد از اینکه مشق هات رو نوشتی و ما آنها را دیدیم، نیم ساعت بازی کنی.» یا این که به کودک در مقابل انجام دادن مقدار بیشتری از کارهای خانه، پول بدهید تا بتواند در باشگاه یا مراکز تفریحی دیگر بازی کند.

اجازه دهید کودک از بازی کردن سیر شود.

اگر کودک شما می خواهد به قیمت انجام ندادن کارهای دیگر به بازی های کامپیوتری بپردازد، با او قراری بگذارید؛ بدین ترتیب که بعد از ظهر روزهای تعطیل هر چقدر که دوست دارد بازی کند و حتی تا دیروقت بازی کند (البته در باشگاه با نظارت مسئولان) یا این که با او مسابقه ای بگذارید؛ بدین ترتیب که کدام یک از شما می تواند مدت زمان بیشتری بازی کند. به او این فرصت را بدهید که تا جایی که دوست دارد، بازی کند و از بازی کردن، «سیر» شود.

مشکلات هر روزه کودکان: پیامدهای منفی را به کار گیرید.

هنگامی که تمام روشهای دیگر ناموفق بودند، کامپیوتر را قفل کنید و یا این که سیم آن را بیرون بکشید تا کودک مجبور شود اجازه بازی کردن را کسب کند. به تدریج به او بفهمانید که نتایج سوء استفاده از امکانات چه خواهد بود و دقیقا مدت زمانی را که در اثر سوء استفاده، کامپیوتر مهر و موم خواهد شد، مشخص کنید. سپس پیگیری کنید که تا چه حد، از دستورات شما پیروی می کند.

کودک مرتبا چیز می خواهد.

مشکلات هر روزه کودکان-7

بعضی از کودکان مرتبا چیزهای مختلفی را درخواست می کنند. در مورد خواسته خود پافشاری می کنند و آن را همین الان می خواهند؟ اگر آن را به دست نیاورند، لگد می زنند جیغ می کشند و این کار را تا به دست آوردن چیزی که می خواهند، ادامه می دهند. با اینکه خواستن برای تمام ما امری طبیعی است، تسلیم شدن باعث می شود که به زودی خواسته ها به تقاضاها و فرامینی تبدیل شود که بر زندگی شما به عنوان والدین، حکمفرمایی خواهد کرد.

خوب است به تقاضاهای کودکتان گوش دهید و برای پاسخ به آنها تصمیم های سنجیدهای بگیرید. اگر جواب شما «نه» باشد، بهتر است «نه» بگویید، نه «شاید». از سوی دیگر، اگر دلیلی وجود ندارد که درخواست کودک را برآورده نکنید و می توانید آن را پاسخگو باشید، چرا جواب مثبت ندهید؟ همیشه مخالفت کردن و همیشه تسلیم شدن، پی آمدهای سنگینی دارند.

این که چرا یک کودک پیوسته چیزهای مختلفی را تقاضا می کند، دلایل متعددی دارد. شیرینی در مغازه، چیزی برای خوردن، توجه مداوم شما، یک اسباب بازی جدید، یک کتاب داستان – و اگر آنها را نگیرد، جنجال راه می اندازد. دلیل اصلی، این است که او به خوبی می داند که باید آن قدر اعصاب شما را خرد کند تا تقاضاهایش اجابت شوند. گاهی او صرفا به این دلیل می خواهد، می خواهد، می خواهد که همیشه به او داده شده است، داده شده است، داده شده است».

گاهی کودک از نفوذ خاصی بر روی والدین خود برخوردار است. اگر رفتار شما طوری است که در پله دوم به کودک می گویید برایت آبنبات نمی خرم و در پله چهارم میگویید: «خیلی خوب بابا، می خرم!» به این دلیل که نمی توانید بیش از این در مقابل فشار کودک مقاومت کنید، در نهایت، پافشاری کودک را تقویت کرده اید.

برای حل کردن چنین مواردی، باید یاد بگیرید که وقتی منظورتان نه است، «نه» بگویید و دیگر نظرتان را عوض نکنید. این کار آسان نیست؛ به ویژه برای والدینی که مشغله شان زیاد است و آن قدر که دوست دارند، نمی توانند با کودکشان باشند. ولی این کار شدنی است.

مشکلات هر روزه کودکان: تجربه کودک را عوض کنید.

مهم نیست که چرا کودک انتظار دارد شما بلافاصله درخواست او را برآورده کنید. قدم اول شما این است که تجربه ای را که مبنای چنین انتظاراتی شده است، تغییر دهید.

 گروهی عمل کنید. هر کسی که با کودک سروکار دارد، باید به عنوان بخشی از حل مشکل عمل کند. این افراد شامل پرستار کودک و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز می شود. هیچ چیز مانند این عبارت آشنا از پدر بزرگ که می گوید «آبنبات رو بده بهش بابا!» بدخلقی کودک را ابقاء نمی کند. همه باید با نقشه شما همکاری کنند تا در نهایت، وضعیت موجود تغییر کند. اگر تمام افراد نمی توانند همکاری کنند و یا همکاری نمی کنند، ارتباط کودک با فرد مزبور باید برای مدتی محدود شود. بدین ترتیب کودک می فهمد که والدین، از پدربزرگها و مادربزرگها متفاوتند.

خودتان نزد کودک باشید. کودکان می توانند به آسانی به هدیه های والدین، هنگامی که از آنها به عنوان جایگزین هایی برای حضور فیزیکی (منظور این است که خود پدر یا مادر، نزد کودک حضور داشته باشند)، با توجه و یا جبران حرفهای تند قبل و یا راهی برای ابراز محبت استفاده می شود، عادت کنند. سعی نکنید با دادن اشیاء مادی به کودک، محبت خود را ابراز کنید، بلکه به جای آن، زمان بیشتری نزد کودک باشید برای او وقت بگذارید. همیشه، زمانهایی، به طور غیر مشروط، به او محبت و توجه کنید .

زمانی که او آن را تقاضا نمی کند و یا از شما چیزی نمی خواهد. سپس به آن لحظه های ویژه را نیز اضافه کنید. لحظه های ویژه می تواند خواندن یک قصه قشنگ در هنگام بازی کردن دونفری و یا اینکه گفتگو در مورد وقایع روز بعد باشد. بگذارید بداند که اطرافیانش او را دوست دارند و برای دیگران ارزش دارد.

برای تغییر رفتار کودک برنامه ریزی کنید.

اگر می خواهید کودک رفتارش را تغییر دهد، باید ابتدا رفتار خودتان را تغییر دهید. و از پیش فکر کنید. هنگامی که جنجال شروع شد هر کجا که هستید برای پاسخگویی به خواستن های کودک آماده باشید. در درجه اول، از مکان های عمومی که در آنها چنان مضطرب می شوید که نمی توانید با وجود نق نق کودک در مقابل خواسته های کودک مقاومت کنید، بپرهیزید. کودک باید بداند که شما جدی هستید.

بنابراین، طرح جدید خود را در منزل شروع کنید. سپس قبل از رفتن به مغازه خواروبار فروشی به کودک بگویید که در آنجا تنها اشیاء موجود در فهرست را خریداری خواهید کرد. از او بخواهید که یک یا دو خوراکی دلخواهش را پیشنهاد کند و آنها را به لیست اضافه کنید. سپس در راه خواروبار فروشی مشارکت او را تحسین کنید.

به گفته خود عمل کنید. قبل از رفتن به مغازه، قانون را تکرار کنید: بجز موارد موجود در فهرست، خرید دیگری انجام نخواهد شد. اگر کودک تقاضای خوراکی دیگری می کند، چند ثانیه مکث کنید تا تقاضا را بررسی کنید و سپس دلیلی ارائه دهید، مثلا نه، برای تو خوب نیست.» حرف خود را عوض نکنید. ممکن است روش برخورد با جرج چهارساله که دائما تقاضای چیزهای مختلفی می کرد، برای شما هم مفید واقع شود. مادر جرج به او گفت که تنها می تواند در فروشگاه یک چیز را برای خودش انتخاب کند، و با هم تصمیم گرفتند که آن یک چیز کتاب باشد. برای به دست آوردن کتاب، جرج می بایست هیچ چیز دیگری را درخواست نکند و آرام روی نیمکت مغازه بنشیند. این روش مؤثر واقع شد.

همیشه تصمیم خود را به طور واضح به کودک بگویید که چه چیزهایی را می توانید بخرید و چه چیزهایی را نمی توانید بخرید. فرض کنید که کودک شما در ساعت هفت و سی دقیقه بعداز ظهر یک شیرینی می خواهد. به چشم های او نگاه کنید و با لحنی ثابت و دوستانه توضیح دهید که این درخواست منطقی نیست چون الان شام حاضر می شود «ولی می تونی بعد از شام یکی بخوری».

تسلیم نشوید. هنگامی که تصمیم خود را گرفتید و به کودک گفتید، به آن پایبند باشید!

حتی در صورتی که کودک داد و فریاد می کند و یا به این سو و آن سو لگد می زند، تسلیم نشوید. مقاومت خود را محک بزنید. به عنوان مثال بیایید در نظر بگیریم که شما در قسمت خروجی سوپر مارکت هستید و کودکتان تاکنون پنجاه چیز مختلف، از شیرینی تا شکلات و آدامس را درخواست کرده است. در حالی که شما در حال پرداخت بهای خرید خود هستید، کودک شروع به جیغ زدن می کند که برایم شکلات بخر. صبر کنید و دست و پای خود را گم نکنید. این یک تجربه مهم یادگیری برای هر دو شماست.

از تحسین استفاده کنید. به تدریج با رد فزاینده درخواست های کودک و کسب صبر بیشتر در مقاومت در برابر انجام خواسته هایش، سعی کنید او را سخاوتمندانه برای تلاش هایش در زمینه همکاری تحسین کنید. به ویژه برای قبول کردن «نه». گاهی بدون این که کودک درخواستی کرده باشد، چیزی را که کودک معمولا درخواست می کند، به او بدهید. با این حال، به این کار عادت نکنید زیرا بدین ترتیب، کودکانتظار آن را پیدا خواهد کرد و شما سرجای اولتان برخواهید گشت.

پیشرفت کودک را یادداشت کنید. بسیاری از والدین، استفاده از جدول را برای ثبت پیشرفت های کودک بسیار مفید می یابند. رفتار مطلوب را معین کنید و سپس آن را بشمارید. کودک با پذیرفتن جواب نه و یا با اطاعت از فرامین شما نمره ای خواهد گرفت. نمره ها را با یکدیگر جمع کنید و در بیرون رفتن بعدی برای کودک جایزه ای به انتخاب خودش بخرید.

دسته بندی تربیت کودک
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت