خواص میخک (Carnaion)

166
میخک

معرفی گیاه میخک 

درخت میخک بومی جزایر اندونزی و اقیانوسیه است. به علت زیبایی خاصی که دارد امروزه در بیشتر نقاط دنیا، به عنوان درخت زینتی پرورش داده می‌شود. البته، در مناطق سردسیر این گیاه را در گلخانه نگهداری می‌کنند. در قدیم الایام میخک ادویه‌ای گران قیمت بوده که، تنها پادشاهان و ثروتمندان می‌توانستند از آن استفاده کنند.

میخک درختی است کوچک و مخروطی شکل که برگهای آن هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است. ارتفاع این درخت تا ده متر می رسد. برگهای آن نوک تیز و بیضوی و دم برگهای آن قرمز رنگ است و به درخت زیبایی مخصوصی میدهد.

گلهای آن کوچک و مجتمع بصورت خوشه هایی شامل ۱۰ تا ۲۵ گل می باشد. وجه تسمیه این درخت بدین دلیل است که، غنچه های خشک شده آن که کوچک و به طول یک سانتی متر است، بشکل میخ کوچک می باشد. غنچه های این درخت را پس از باز شدن، یعنی؛ قبل از این که رنگ خاکستری و ارغوانی آن تبدیل به قرمز شود، باید چیده و خشک نمود. میخکی که بعنوان ادویه و دارو بکار می رود از پودر این غنچه ها می باشد. خشک شده غنچه درخت این گیاه از دو هزار سال پیش بعوان ادویه بکار می رفته است.

میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است و دارای خواص بسیاری است. از سرطان جلوگیری کرده و حتی درمان کننده سرطان می باشد. برای رفع سردرد مفید است. در برطرف کردن فلج موثر است. ضعف اعصاب را درمان می کند. برای رفع تنگی نفس مفید است. مقوی معده است. کبد و کلیه را تقویت می کند. سکسکه را برطرف می کند. اشتها آرو است. بدن را تقویت می کند. تب بر است. کرم کش است و داروهای کرم کش دارای میخک هستند. برای گردش خون و قلب مفید است. اسهال و دل درد را درمان می کند.

میخک

ترکیبات گیاه

غنچه میخک دارای ۱۶ درصد، ساقه های درخت در حدود ۵ درصد و برگهای آن دارای ۲ درصد «اسانس روغنی» می باشند که از تقطیر این قسمتها بدست می آید. اسانس این گیاه دارای بویی قوی و طعمی سوزنده است. این اسانس سفید رنگ است که اگر در مجاورت هوا قرار گیرد، رنگ آن تیره و غلیظ می شود. اسانس آن دارای اوژنول، کاربو فیلین، الكل بنزیلیک، بنزوات دو متیل، فورفوول و اتیلن می باشد.

اوژنول که ماده اصلی میخک می باشد آرام کننده و ضدعفونی کننده است و از آن در دندانپزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده میشود.

نحوه مصرف 

دم کرده:

مقدار ده گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت ۵ دقیقه دم کنید. این دارو تقویت کننده مغز می باشد و افرادی که حافظه ضعیف دارند، باید از دم کرده این گیاه استفاده کنند.کسانیکه قطره قطره ادرار می کنند، برای درمان آن باید چای میخک بنوشند.

اسانس:

برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید.

پودر:

میخک برای تقویت نیروی جنسی سرد مزاجان مفید است. بدین منظور باید ۲ گرم از پودر این گیاه را با یک لیوان شیر مخلوط کرده و روزانه بمدت یک هفته از آن استفاده کنند.

توصیه ها:

لازم است بدانید که، میخک بسیار گرم است و برای افراد گرم مزاج مناسب نیست و ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده ها شود. اینگونه افراد باید این گیاه را با صمغ عربی مخلوط کرده و بخورند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید