شیر شتر

کاربر ۲۰کاربر ۲۰
2,114 بازدید

ترکیبات شیر شتر

شیر ترکیبات مفیدی دارد که تامین کننده عناصر مغذی حیاتی، پروتئین های شیر شتر ایمونولوژی و ترکیبات فعال بیولوژی هستند.

جز پروتئینی شیر ترکیبات ارزشمندی با فعالیت بیولوژیکی گوناگون دارد. تحقیقات نشان می دهد که پروتئین های شیر شتر پیش ساز بسیاری از پپتیدهای فعال زیستی هستند.

این پپتیدها به صورت غیر فعال در پروتئین های شیر شتر وجود دارند که ضمن پروتئولیز ناقص با استفاده از آنزیم های گوارشی، تخمیر و یا آنزیم های میکروبی به قطعات پپتیدی فعالیت زیستی متعددی تبدیل می شوند.

ترکيب شیر شتر تقریبا مشابه شیر بز است. هر صد گرم شیر شتر شامل ترکیبات زیر است: نیترات دو کربن ۵ گرم، چربی ۴ گرم، پروتیین 3/3 گرم، آب ۸۷ گرم، کالری ۶۹ و 0/00018 گرم  ویتامین B2 و 0/00006 گرم ویتامین B1 و 0/001 گرم ویتامین C ، آهن 0/0002 گرم، کلسیم 0/15 گرم، نیاسین 0/0003 گرم.

ناگفته نماند ترکیب شیر شتر با وجود اینکه ظاهرا در حدود تغییرات تقريبا ثابت می ماند، اما طرز تغذیه حیوان در بعضی موارد (ویتامین ها، املاح) موجب نوسان های نسبتا شدیدی در ترکیب شیر می شود.

شتر و بز دو حیوانی هستند که معمولا از خار و گیاهان سخت، که مورد استفاده گوسفند و گاو و… نیست تغذیه می کنند، از این رو به علت زیاد بودن مقدار املاح (که مقدار زیادی به صورت کلرور های سدیم و… است) در این گونه گیاهان، بیش از گیاهان سبز و با طراوت است که مقدار مواد معدنی موجود در شیر شتر بیش از گاو نشان داده می شود.

شیر گاو به علت کمبود آهن در نوزادان ایجاد آنمی (کم خونی) هیپوکرم می کند؛ اما در شیر شتر به دلیل داشتن آهن بیشتر، این عارضه کمتر است. کلسیم شیر شتر از شیر گاو بیشتر و از شیر گاومیش کمتر است.

محصولات تولید شده توسط شیر شتر

شیر شتر

کره و پنیر را از شیر شتر درست نمی کنند و آن را به همان صورت یا به شكل دوغ و کشک می خورند. شیر شتر، غذای اصلی ساکنان صحرا و بادیه را تشکیل می دهد که معمولا به صورت تازه مصرف می شود.

می توان به شتر به عنوان منبع خوبی برای تولید شیر اعتماد کرد و کمبود این فرآورده مهم دامی را مخصوصا در مناطق خشک و کویری جبران نمود.

قابل ذکر است که ملل آسیای میانه، از دیرباز تا کنون در تغذیه خود متکی به شیر شتر بوده اند و بررسی های انجام شده حاکی از آن است که شیر شتر اگر در برخی از موارد بهتر از شیر گاو نباشد، از آن کمتر نیست.

تولید شیر توسط شتر به مراتب بهتر از تولید شیر به وسیله گاوهای مناطق خشک و کویری است و میزان تولید شیر در شتر با گاوهای مناطق کویری، اصلا قابل مقایسه نیست.

شتر می تواند مقدار زیادی در حدود ۴ تا ۸ کیلوگرم در روز شیر دهد و این میزان در برخی اوقات به ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم نیز می رسد؛ در حالی که گاوها قادر به تولید این مقدار شیر در شرایط آب و هوایی گرم و مراتع فقیر، که غیر از درختچه ها و گیاهان سوزنی چیزی ندارد، نیستند و ثابت شده است که شتر توانایی تولید شیر به مقدار فراوان را در حالت مدیریت صحیح دارد.

اما برآورد میزان شیر تولیدی توسط شتران ماده به طور دقیق مقدور نیست، زیرا شیردوشی شتر به صورت کامل انجام نمی شود و مقداری از شیر را برای تغذیه بچه شترهای شیرخوار باقی می گذارند. دوره شیردوشی در شترهای ماده بین ۱۰ تا ۱۸ ماه می باشد و متوسط تولید روزانه شیر مابین ۸ تا ۱۰ لیتر است.

متوسط تولید روزانه شیر شتر

متوسط تولید روزانه شیر شتر

طبق گزارش مهم القرشی (۱۹۸۶ م) متوسط تولید روزانه شیر شتر در کشور پاکستان با مدیریت صحیح و شرایط مناسب غذایی و بهداشت، مابین ۱۵ تا ۴۰ لیتر است و این در صورتی است که شتر ماده ۲ الی ۳ بار در روز دوشیده شود.

بسیاری از بررسی های انجام شده نشان می دهد که شترها، چه در شرایط مراتع خشک کویری و چه در هنگام استفاده از علوفه در مناطق پرآب، توانایی خوبی در تولید شیر دارند.

متوسط شیر تولیدی و مدت زمان تولید آن در مراتع پرآب مابین ۳ تا ۲۵ کیلوگرم و در شرایط آب و هوای خشک کویری مابین ۳ تا ۱۵ کیلوگرم بوده است.

جدول شماره ۱ – محتویات شیرشتر در مقایسه با شیر حیوانات اهلی دیگر و انسان.

نوع جاندارآبمواد کلیچربیپروتیینلاکتوزخاکستر
انسان88123/8½70/2
اسب909/912/66/90/4
شتر86/613/44/334/024/210/79
گاو86/213/84/43/84/90/7
گوسفند82186/45/64/70/9
بز87/112/91/43/74/20/8

متوسط تولید شیر شتر، در دوره ای به مدت ۳۰۵ روز بوده است تا بتوان به راحتی آن را با متوسط تولید شیر گاوها مقایسه کرد، که این میزان معادل ۱۵۲۵ تا ۵۶۹۵ کیلوگرم در شرایط خوب مرتع و به مقدار ۱۰۶۸ تا ۳۰۵۰ کیلوگرم در شرایط مراتع فقیر بوده است.

قدرت تولید شیر در شتر، در شرایط مرتعی مختلف، متفاوت بوده و میانگین آن بر اساس مطالعات و بررسی های انجام شده در مورد متر یک کوهانه هی الماسی که دوره شیرواری آن ها از 7 ماه تا ۱۸ ماه بوده است.

تحقیقات انجام شده در مورد شیر شتر

تحقیقات انجام شده در مورد شیر شتر

در مطالعات انجام شده فوق که میانگین ها از آن گرفته شده است. تعداد معدودی شتر مورد بررسی قرار گرفته اند که تعداد آن ها بین ۸ تا ۱۰ نفر شتر بوده و این ممکن است نشانگر اختلاف کلی بین این گروه ها نباشد، اما به هر حال نمایانگر قدرت تولید شتران و اختلاف بزرگ موجود بین قدرت تولید شیر در شرایط طبیعی مرتع و محیط زیست و اختلافات ارثی در بین نژادهای مختلف شتر است.

میزان تولید شیر گاوهای بومی در کشورهای عربی مابین ۴۷۵ تا ۲۳۴۰ کیلوگرم و متوسط آن ۱۰۵۹ کیلوگرم در یک فصل شیرواری است.

از این مقایسه معلوم می شود که میزان شیردهی شتران در مقایسه با میزان شیردهی گاوهای محلی، در شرایط یکسان تغذیه در کشورهای مختلف عربی بیشتر است و همچنان که کنوس (۱۹۷۹) اشاره کرده، میزان تولید شیر شتر بیشتر از میزان تولید شیر گاومیش، گاو نژاد ساهیوال، گاو دو رگه ساهیوال، فریزیان و گاوهای زیپو در شرایط یکسان نگه داری و تغذیه است.

خاراسور و همکارانش (۱۹۷۶) در اتحاد جماهیر شوروی، میزان تولید شیر شتران مختلف را مورد مطالعه و بررسی قرار دادند و مشخص شد که شتران یک کوهانه از شترهای دوکوهانه و شتران دو رگه، میزان بیشتری شیر تولید می کنند، در نتیجه باید به تغذیه و پرورش این نوع شتران همت گماشت.

تحقیقات نشان داده است که این شیر علاوه بر داشتن مواد معدنی و ویتامین ها، آنتی بادی های موجود در شیر شتر به مبارزه با بیماری هایی چون سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت نوع C کمک می کند.

با توجه به خواص شیر شتر ، امکان دارد این شیر مواد ضد دیابت و عوارض قلبی نیز داشته باشد که تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

شعبه مواد غذایی سازمان ملل، سازمان غذا و کشاورزی (FAO)، از تولید کنندگان شیر شتر، از موریتانی گرفته تا قزاقستان، خواسته است تا به فروش شیر شتر به غرب بپردازند.

این سازمان امیدوار است که سرمایه گذاران و شرکت کنندگان در این امر، موجب رونق بازار این محصول شوند.

به گفته آنتونی بنت، متخصص فرآورده های گوشتی و لبنی: «FAO این تجارت پتانسیل بسیار بالایی دارد، شیر مساوی پول است.»

البته به گفته FAO، برای فراهم کردن بازار شیر شتر باید مشکلات موجود در مسیر تولید، صنعتی سازی و بازاریابی آن حل شود. یک مشکل در خود شیر نهفته است، تا کنون این طور به نظر می رسد که این شیر با روش (UHT حرارت دادن بسیار زیاد) که برای ماندگاری شیر انجام می گیرد سازگار نیست.

خواص درمانی شیرشتر

خواص شیر شتر

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز به نقل از نشریه خلیج تایمز از شارجه، استفاده درمانی از شیر شتر را اولین بار دکتر سباح الجاسم از مرکز طب و سنتی شیخ زاید در امارات متحده عربی مطرح کرد.

تولید RNA نوترکیب از پادتن های موجود در شیر شتر به منظور درمان بیماری هایی مانند سرطان، آلزایمر، هپاتیت C و ایدز، طرحی است که انجمن علوم و فناوری عرب بر روی آن تحقیق می کند.

دکتر الجاسم با مطالعات آزمایشگاهی، تاثير مفید شیر شتر را در درمان بیماری های مزمن و جدی مانند سرطان اثبات کرد.

بر اساس این تحقیق، شتر به بیماری جنون گاوی مبتلا نمی شود، زیرا در سرم خون و نیز در شیر شتر، مقادیر قابل توجهی پادتن های ضد ویروس وجود دارد که این جانور را از ابتلا به این بیماری مصون می کند.

دکتر الجاسم معتقد است که اهمیت بیماری های میکروبی دیگر مانند التهاب عروق لنفاوی، التهاب پستان، لپتسپیروزیس، کزاز، بوتولیسم، ریکتزیازیس، طاعون، پاراتوبرکولوزیس و پاستورلوزیس در شتر، بسیار کمتر از دیگر حیوانات اهلی است.

از خواص شیر شتر برای تقویت عضله قلب کودکان و جلوگیری از ابتلا به بسیاری از سرطان ها می توان نام برد. استفاده از شیر شتر در وعده های غذای روزانه برای درمان زخم معده و بیماری های سرطانی توصیه می شود.

آخرین مطالعات علمی نشان می دهد شیر شتر یک شیوه درمان مفید برای مداوای زخم اثنی عشر و جلوگیری از ابتلا به سرطان است. در شیر شتر پروتئین ویژه ای وجود دارد که نقشی مشابه هورمون انسولین دارد که در هر لیتر شیر چهل واحد از آن یافت می شود، این پروتئین میزان کلسترول خون را کاهش داده و مانع تصلب شرایین می شود.

نتایج مطالعات نشان می دهد ترکیب اسیدهای آمینه در شیر شتر مشابه ترکیب هورمون انسولین است و بر همین اساس میزان چربی گوشت شتر تنها ا الى ۲ درصد است.

میزان ضد میکروبی لیپیدهای شیر شتر نسبت به شیر سایر حیوانات بیشتر و آنتی اکسیدان قوی تری دارد، این شیر خاصیت دارویی داشته و غذا نیز محسوب می شود.

شیر شتر نسبت به شیر گاو، حاوی ده برابر آهن، پنج برابر پتاسیم و ویتامین C، چهار برابر سدیم و سه برابر کلسیم و منیزیم و مقدار بیشتری اسیدهای چرب ۲۰ غیر اشباع، پروتئین، کلر و اسید فولیک بوده و آغوز آن سرشار از آنتی بادی ها و ترکیبات ضد سرطانی است.

چربی و لاکتوز آن نسبت به شیر گاو کمتر و انسولین آن بیشتر است و همین ویژگی موجب شده گزینه مناسبی برای افراد دیابتی، رژیمی حساس به لاکتوز باشد.

شیر شتر برای درمان آب آوردگی مفاصل، یرقان، بیماری های طحال، سل، ترمیم زخمها، تنگی نفس یا آسم، کم خونی، بواسیر، بسیار مفید است و خاصیت لاغرکنندگی دارد و یک غذای رژیمی است.

تحقیقات نشان داده است که پادتن های موجود در شیر شتر برای غلبه بر بیماری هایی مانند سرطان، ایدز، آلزایمر و هپاتیت C مفید است.

مصرف شیر شتر در بسیاری از کشورهای عربی امری کاملا عادی است. سازمان ملل به دنبال شیری است که سرشار از ویتامینهای B وC باشد و ده برابر شیر گاو آهن داشته باشد،

این سازمان بازار کشورهای غربی را برای این محصول هدف گرفته است.

شیر شتر که اندکی نمک دارتر از شیرهای معمول است، در کشورهای عربی بسیار استفاده میشود و برای تهیه پنیر هم کاملا مناسب است.

خواص شیر شتر در درمان ایدز و سرطان 

خواص شیر شتر

یکی از تفاوت های پادتن های شتر و انسان در وزن مولکولی نسبتا پایین زنجیری سنگین پادتن شتر است.

پادتن های شتر به دلیل اندازه کوچک، ساختار ساده، اختصاصی بودن و قرابت بالا و قابلیت رسیدن به گیرنده ها و واکنش با آن ها، توانایی نفوذ به بافتهای متراکم و اتصال به پادتنها را دارند.

شیر شتر در درمان ایدز و سرطان موثر است. دانشمندان عرب خواص درمانی تازه ای را در شیر شتر یافته اند که می تواند بیماری های صعب العلاج و مزمنی مانند آلزایمر، ایدز هپاتیت سی، و سرطان را درمان کند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز به نقل از نشریه خلیج تایمز از شارجه، استفاده درمانی از شیر شتر را اولین بار دکتر سباح الجاسم از مرکز طب سنتی شیخ زاید در امارات متحده عربی مطرح کرد.

تولید RNA نوترکیب از پادتن های موجود در شیر شتر به منظور درمان بیماریهایی مانند سرطان، آلزایمر، هپاتیت سی و ایدز، طرحی است که انجمن علوم و فناوری عرب بر روی آن تحقیق می کند.

دکتر الجاسم با مطالعات آزمایشگاهی تاثیر مفید شیر شتر را در درمان بیماریهای مزمن و جدی مانند سرطان اثبات کرد.

بر اساس تحقیق دکتر الجاسم، شتر به بیماری جنون گاوی مبتلا نمیشود، زیرا در سرم خون و شیر شتر مقادیر قابل توجهی پادتن های ضد ویروس وجود دارد که این جانور را از ابتلا به این بیماری مصون می کند.

شبیه ترین شیر به شیر انسان:

دوشیدن شیر شتر

در حال حاضر شیر گاو به عنوان منبع اصلی پپتیدهای فعال زیستی مطرح است.

از نظر نوع مقدار پروتئین های شیر شتر با شیر انسان قابل مقایسه است که این خود ارزش غذایی شیر شتر را برای مصرف انسان می رساند.

شیر شتر مانند شیر انسان فاقد پروتئین بتالاکتوگلوبولین و باعث ایجاد آلرژی در بدن برخی نوزادان می شود و پروتئین اصلی فاز سرمی ان الفا لاکتالبومین است.

مطالعات نشان داده اند که رادیکال های آزاد و سایر گونه های اکسیژن فعال که باعث آسیب های اکسیداتیو می شوند، منشا بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بسیاری از سرطان ها هستند.

در این پژوهش قابلیت آنتی اکسیدانتی، ضدمیکروبی و کاهندگی فشار خون پپتیدهای حاصل از پروتئین های شیر شتر و مقایسه خواص این پپتیدها با پپتیدهای تولیدی از شیر گاو مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج به دست آمده در این پژوهش نشان می دهد که تفاوت های عمده ای میان قابلیت عملکردی پپتیدهای تولیدشده از پروتئین های شیر گاو و شتر وجود دارد.

از این رو می توان پروتئین های شیر شتر و پپتیدهای حاصل از آن را به عنوان منبع جدیدی در تولید غذاهای مفید با عملکردهای خاص پیشنهاد کرد.

اثر آنتی اکسیدانتی مخلوط بتاکازئین شیر شتر و آلوئين

شیر شتر

نقش تغدیه در سلامت جامعه بسیار مهم و موثر است. استفاده از آنتی اکسیدانت های طبیعی در سبد غذایی روزانه باعث کاهش بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری های قلبی عروقی می شود.

در سالهای اخیر تلاش فراوانی به منظور تولید محصولات غذایی که ترکیبات هدفمند موثر و آنتی اکسیدانت های طبیعی مختلفی دارند، صورت گرفته است.

به این دلیل که آنتی اکسیدانت های مختلف در بدن عملکردهای مختلفی دارند.

آلوئه ورا گیاهی است که سابقه دیرینه در درمان بیماری های مختلف دارد.

اثرات آنتی اکسیدانی و آنتی دیابتی و ایمنی زایی این گیاه مسجل شده است آلوئه ورا ترکیبات متعددی دارد که از میان آن ها آلوئين و آنتی اکینون از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

در این تحقیق خاصیت آنتی اکسیدانتی پروتئین های شیر شتر و آلوئین بر اساس روش طیف سنجی با استفاده از رادیکال ABTS مورد مطالعه قرار گرفت.

نتایج این تحقیق نشان داد با توجه به ساختار خاص پروتئین های شیر شتر، این پروتئین خاصیت آنتی اکسیدانتی بالایی دارد.

همچنین ترکیبات آلوئین میان تمام ترکیبات پلی فنلیک آلوئه ورا بیشترین خاصیت آنتی اکسیدانتی را از خود نشان داد.

هنگامی که از مخلوط بتاکازئین و آلوئين استفاده شد این کمپلکس خاصیت آنتی اکسیدانتی بیشتری از خود نشان داد.

با نتایج این تحقیق می توان دریچه ای جدید به سوی تولید کمپلکس های آنتی اکسیدانت های خوراکی و پروتئین های شیر شتر و اثرات مفید آن ها گشود.

تفاوت های پادتن های شتر و انسان

شتر

یکی از تفاوت های پادتن های شتر و انسان، در وزن مولکولی نسبتا پایین زنجیره سنگین پادتن شتر است.

پادتن های شتر به دلیل اندازه کوچک، اختصاصی بودن و قرابت بالا، ساختار ساده و نیز قابلیت رسیدن به گیرنده ها و واکنش با آن ها، توانایی نفوذ به بافت های متراکم و اتصال به پادگن ها را دارند.

  • شیر شتر برای تقویت عضله قلب کودکان و جلوگیری از ابتلا به بسیاری از انواع سرطان ها مفید است.
  • استفاده از شیر شتر در وعده های غذای روزانه به منظور درمان زخم معده، زخم اثنی عشر و بیماری های سرطانی توصیه می شود.
جدول شماره ۲ – میزان تولید شیرشتر در برخی از کشور های عربی
کشورتولید روزانه
(کیلو گرم)
طول دوره
شیرواری(ماه)
تولید کل شیر کشور
(کیلوگرم)
متوسط تولید شیر
(کیلوگرم 305 روز)
تونس4/01214601220
لیبی8/3_10/09_162700_400022790
مصر4/5 _3/516 _122000_16001220
صحرای بزرگ5/1_2/8121865_10221206
سودان10/0_5/012_102600_12001730
سومالی5/01319501525
کویت_15_122700_19501630
جدول شماره ۳ – ترکیب املاح معدنی در شیر گاو و بز و مقایسه آن با شیرشتر
 شیر شتر
نام عناصرشیر گاوشیر بزشیر شتر محلولخاکستر
کلسیم0/11%0/12%0/32%0/32%
فسفر0/10%0/59%__
پتاسیم0/14%0/21%0/64%0/60%
منیزیم0/01%0/02%0/03%0/03%
سدیم0/06%0/04%0/23%0/30%
کلورین0/11%0/26%__
گوگرد0/01%_جز در میلیون 0/19 pprجز در میلیون 0/40  ppr
آهنجز در میلیون 3/0 ppr___
رویجز در میلیون 3/0 ppr___
مسجز در میلیون 3/0 ppr___
  • ویتامین C موجود در شیر شتر، ۵ برابر بیشتر از شیر گاو است و چربی و لاکتوز آن کمتر، اما انسولین آن بیشتر است؛ بنابراین شیر شتر گزینه مناسبی برای بیماران دیابتی یا افرادی است که مبتلابه عدم تحمل لاکتوز هستند.
  • شیر شتر رنگ صورت را روشن کرده و بلغم و اخلاط را دفع می نماید، مقوی بوده و برای درمان اوریون نیز مفید است.
  •  شير شتر ضد يبوست است.
  •  شیر شتر برای درمان آب آوردگی مفاصل، بیماری های طحال، یرقان، سل، ترمیم زخم ها، تنگی نفس یا آسم، کم خونی و بواسیر بسیار مفید است.
  •  شير شترخاصیت لاغرکنندگی دارد و یک غذای رژیمی محسوب می شود.

دپارتمان توسعه صنایع لبنی اتحادیه اروپا اعلام کرد که از این پس شیر شتر هم در کنار شیر گاو و بز در اختیار مردم قرار می گیرد؛ البته با این تفاوت که از کشورهای عربی به اروپا صادر می شود.

اولریخ ورنری، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات دبی در مصاحبه با رسانه های امارات متحده عربی، یادآور شد:

همان طوری که مردم از شیر گاو و یا بز استفاده می کنند، می توانند از شیر شتر نیز به راحتی استفاده کرده و بهره ببرند.  شیر شتر به دلیل لاکتوز پایین برای افرادی که نسبت به این ماده حساسیت دارند، مناسب است. شیر شتر مقادیر زیادی انسولین دارد و مزه و طعم آن هم مانند شیرهای گاو و بز است. به همین دلیل برای فرد مصرف کننده خوشایند است.»

دسته بندی شتر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت