اراقيطون «برگ بابا آدم » (Burdock)

237
بابا آدم

بابا آدم ابتدا در اروپا و شمال آسیا رویید. عضوی از این گیاه که تیره «تاتاری» است بعنوان یک گیاه دو ساله امروزه در سرتاسر ایالات متحده می روید. این گیاه دارای شاخه های پهن است. شکل دیگری از گیاه بابا آدم، دارای برگ های پیچ خورده و قلبی شکل است که قسمتهای بالای آنها سبز اما قسمت پائین مایل به سفید است.

بابا آدم

ریشه های عمیق این گیاه دارای رنگ سبز متمایل به قهوه ای با قسمتهای بیرونی تقریبا سیاه است. ریشه های آن مهمترین بخش گیاه است که برای اهداف درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه بصورت وحشی به خوبی رشد می کند اما در معرض نور و خاک، خشک و پژمرده میشود.

کارشناسان طب گیاهی برگهای این گیاه را در طول اولین سال رشد آن جمع آوری می کنند و ریشه های آن را در پائیز اولین سال پس از کاشت گیاه (یا در طول بهار آتی قبل از اینکه گلها غنچه باز کنند) برداشت می کنند.

ترکیبات گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم حاوی عناصر و ترکیباتی بنام «لاکتون سیسکوئیتر پین» است. این گیاه دارای درصد بالایی هیدرات کربن بنام «اینولین» یا «فراکتوسان» است همچنین حاوی روغن مایع از نوع استرولهای گیاهی و تانین ها می‎باشد.

ریشه باباآدم در میان کارشناسان سنتی طب گیاهی برای درمان روماتیسم، نقرس، تاولهای پوستی و عفونت مثانه مورد توجه است. این گیاه اشتها را تحریک می کند لذا کارشناسان امروزی برای درمان بی اشتهایی عصبی آن را توصیه می کنند. این گیاه همچنین بعنوان داروی ادرارآور برای درمان علائم مجاری معده ای روده ای یا برای مصرف موضعی درمان پوست مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات علمی بعمل آمده در طول تقریبا پنجاه سال نشان داد که ریشه باباآدم دارای پارهای خواص آنتی بیوتیکی است. اسناد و مدارکی نیز دال بر مؤثر بودن این گیاه در درمان کورکها وجود دارد.

برخی افراد حتی ادعا می کنند که ریشه این گیاه در درمان دیابت نیز مؤثر است اما تحقیقات بعمل آمده در خصوص دیابت چندان روشن نیست. در یک تحقیق به عمل آمده معلوم گشت که این گیاه سبب کاهش میزان قند خون می شود و براساس تحقیق دیگری سبب تشدید علایم و ناراحتیهای دیابت در حیوانات شده است.

تحقیقات اخیر نشان داده که این گیاه از آسیب مواد شیمیایی خطرناک به سلولها پیشگیری کرده است، این دستاورد بیانگر این احتمال است که گیاه مزبور می تواند در کاهش میزان خطر رشد سرطان، ناشی از مواد شیمیایی سمی موثر باشد.

کارشناسان طب گیاهی، در سرتاسر جهان برای درمان طیف وسیعی از بیماریها از جمله ذات الریه، آبسه، آکنه، تب، شوره سر، عفونتهای گلو و همچنین التهاب از بابا آدم استفاده کرده اند با این وجود استاد و مدارک دال بر مؤثر بودن بابا آدم در درمان نقرس، آرتریت و بیماریهای پوستی عمدتا کافی نیست.

نحوه مصرف

فرآورده های این گیاه از ریشه و برگ بصورت تازه یا خشک شده تهیه میشوند.

عصاره:

مایعی که از طریق جوشاندن گیاه در آب تهیه میشود عصاره مایع می گویند. گیاه بابا آدم را می توانید به صورت عصاره مایع ۶ تا ۲ میلی لیتر روزانه سه بار مصرف کرد.

دم کرده (چای) :

۶ تا ۲ گرم از این گیاه را در ۵۰۰ میلی لیتر آب دم کنید.

پودر گیاهی

توصیه ها:

خطر شناخته شده ای که مربوط به استفاده از بابا آدم باشد وجود ندارد اما، در هنگام تماس پوستی با گیاه مراقب باشید تا دچار تحریک های پوستی نشوید و بهتر است که از مصرف زیاده از حد گیاه به ویژه قسمت ریشه آن خودداری کنید زیرا، کارشناسان هنوز اثرات سمی بودن این گیاه را به طور دقیق بررسی نکرده اند. همچنین، اگر مبتلا به دیابت هستید قبل از مصرف این گیاه، یا هر گیاه دارویی دیگر، با پزشک خود مشورت کنید زیرا، اگر تحت درمان بیماری دیابت باشید، این گیاه دارویی می تواند اثر سایر داروها را خنثی کند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید