پرورش ملکه (پارت سوم)

کاربر ۱۰کاربر ۱۰
4,068 بازدید
پرورش ملکه

تخم تلقیح شده ای که توسط ملکه زنبور عسل گذاشته می شود، پس از رشد ونمو، برحسب پرورش ملکه غذایی که در دوران لاروی دریافت می کند، تبدیل به یک زنبور کارگر یا یک ملکه می شود. به طور طبیعی هر جمعیت قادر است تعدادی ملکه تولید کند و نیاز خود را از این نظر رفع کند. به همین منظور، کارگران مسئول تغذیه نوزادان، جیره غذایی تعدادی از آنها را بیشتر کرده به طوری که پس از مدتی صاحب چند حجرۂ ملکه در کلنی می‎شوند.

در دهه ۱۸۰۰، معلوم شد که تولید ملکه به میزان غذایی بستگی دارد که در دوره لاروی، یک لارو دریافت می کند. با این آگاهی، از آن پس زنبورداران برای پرورش ملکه تلاش کردند و تنها روشی که تا سال ها بعد برای تولید ملکه مورد استفاده قرار گرفت، از این قرار بود که یک کلنی را به دو قسمت کرده و اجازه می دادند که نیمه ای که بدون ملکه است، ملکه جدید پرورش دهد.

این روش هنوز هم در مناطقی از دنیا که ملکه آماده در دسترس ندارند به کار می‎رود. تا قبل از سال ۱۸۸۳ روش های عملی و مناسب‎تری کشف نشد، ولی در این سال، هنری آلى (Henry Alley) از دانشگاه ماساچوست دریافت که می توان قطعاتی از «شان» را به صورت باریکه هایی برید، به نحوی که  حجره‎های موجود در این قطعات به طوری در میان حاوی تخم باشند. وی سپس این قطعات را در کندوهای فاقد ملكه قرارداد و به زودی تشکیل حجره‎های ملکه را روی آنها مشاهده کرد.

پرورش ملکه

چند سال بعد، دولیتل( G . M Doolittle) روش ساخت فنجان های مصنوعی ملکه (artificial queen cups) و پیوند لارو جوان زنبور کارگر به درون آنها را ابداع کرد. به این ترتیب تا اواخر دهه ۱۸۰۰ شغل پرورش ملکه به خوبی رونق گرفت و تعداد زیادی زنبور ملکه، به وسیله بست و با کشتی به اقصی نقاط دنیا فرستاده شد. روش های اساسی پرورش ملکه که در اواخر دهه ۱۸۰۰ ابداع شد، هنوز هم امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور طبیعی، زنبورها در سه حالت سلول ملکه میسازند و در داخل اقدام به پرورش ملکه در کندو می کنند:

۱-موقعی که کلنی می خواهد بچه تولید کند. در این حالت معمولا تعداد زیادی در اطراف حاشیه شانها ساخته شده و ملکه در آنها تخم گذاری می کند. ملکه های پرورش یافته از این گونه سلول ها معمولا دارای کیفیت خوبی می باشند.

۲- موقعی که ملکه کلنی پیر شده و یا به دلایل مختلف راندمان و عملکرد خوبی نداشته باشد و لازم باشد به وسیله ملکه جوانی جایگزین گردد. در این حالت نیز معمولا تعدادی سلول ملکه در حاشیه شانها ساخته شده و ملکه در آنها تخم گذاری می کند.

لازم به ذکر است که تعداد سلولهای ملکه در این حالت معمولا محدود بوده و کمتر از ۷ عدد در تمام کندو است. این گونه ملکه های پرورش یافته نیز از کیفیت خوبی برخوردار خواهند بود.

۳- در مواقعی که ملکه کندو به علل مختلف کشته شده و کلنی مجبور است به طور اضطراری ملکه جدیدی برای خود پرورش دهد. در این صورت تعدادی از سلول های کارگرها تغییر شکل یافته و آن را به سلول ملکه تبدیل می کنند. این گونه سلولهای اضطراری ملکه، در سطح شانها ساخته شده و نمی توان مطمئن بود که کیفیت ملکه آنها خوب باشد.

پرورش ملکه در کندو  با استفاده از سلول های طبیعی

پرورش ملکه در کندو  با استفاده از سلول های طبیعی

با توجه به این که تولید بچه کندو معمولا در زمانی رخ میدهد که شرایط غذایی و آب و هوایی به بهترین نحو فراهم می باشد لذا چنین استنباط می شود که ملکه های پرورش یافته در چنین شرایطی از بهترین کیفیت برخوردار می باشند.

لذا در صورتی که به تعداد محدودی ملکه نیاز باشد و به شرط داشتن نژاد یا استاک خوب زنبور، می توان از این گونه سلول ها استفاده کرد. برای این کار سلولهای ملکه ای که به طور طبیعی ساخته شده اند را از روی شان بریده و به کندوی بی ملکه منتقل می کنند.

توصیه می شود سلول هایی از شان جدا شوند که کاملا سربسته شده و ملکه آنها به زودی متولد خواهند شد. ضمنا باید دقت شود که در هنگام بریدن سلول از شان، قسمتی از موم شان به قاعده سلول باقی مانده و آسیبی به ملکه وارد نشود.

هم چنین در جریان انتقال سلول ملکه به کندوی دریافت کننده باید مراقبتهای لازم از آن به عمل آید. هنگام مستقر کردن سلول در شان، قسمت قاعده آن را در محل پرورش نوزادان فرو کرده به طوری که وضعیت قرار گرفتن سلول مشابه حالت طبیعی آن باشد و زنبورها سریعا در اطراف آن تجمع کنند و آن را گرم نگه دارند.

در صورتی که هوا نسبتا گرم باشد می توان آن را در، زیر زهواره فوقانی قاب و روی شان قرار داد. چند روز بعد ملکه متولد شده و پس از طی دوران بلوغ، جفت گیری کرده و به زودی تخم گذاری خود را شروع خواهد کرد.

پرورش ملکه تحت شرایط کنترل شده

پرورش ملکه

همان طور که قبلا گفته شد کیفیت و مرغوبیت هر کلنی عمدتا مربوط به کیفیت ملکه آن است و کیفیت ملکه نیز بستگی به خصوصیات نژادی و شرایط پرورش آن دارد. در شرایط طبیعی اکثر خصوصیات ژنتیکی و فیزیکی ملکه خارج از کنترل انسان بوده و نمی توان اطمینان زیادی به کیفیت ملکه های تولیدی داشت.

علاوه بر این برای تولید تعداد زیادی ملکه باید روش مناسبی اعمال کرد که ضمن تحت کنترل داشتن خصوصیات ژنتیکی، به هر تعداد که مورد نیاز باشد بتوان اقدام کرد.

پرورش دهندگان ملکه زنبور عسل باید نکات مهم و اساسی را که زیربنای کار تولید ملکه خوب است مدنظر داشته باشند.

اول از هر چیز باید نژاد مناسبی که با خصوصیات آب و هوایی و شرایط منطقه مورد نظر سازش خوبی داشته و عملکرد مناسبی داشته باشد تامین شود.

پرورش ملکه تحت شرایط خاص

کلنیهای مادری باید به گونه ای انتخاب یا تامین شوند که دارای خلوص ژنتیکی کافی و صفات مناسب باشند. کلنیهای پدری که به منظور تولید زنبور نر به کار برده می شوند نیز باید خالص بوده و دارای خصوصیات ژنتیکی مناسب و مشابه کلنیهای مادری باشند.

لازم به تاكید است که انتخاب کلنیهای پدری و مادری باید از یک نژاد ولی از منابع مختلف گروه های متفاوت بوده که منجر به همخونی در نوزادان نگردد. انتخاب کلنیهای پدری و مادری از دو نژاد مختلف منجر به تولید هیبرید یا دورگه خواهد شد.

پرورش ملکه در شرایط کنترل شده علاوه بر تامین نژاد مناسب به نکات مهم دیگری نیز وابسته است که مهمترین آنها عبارتند از:

داشتن کلنی های بسیار قوی و بارور که از نظر تولید ژل سلطنتی و مراقبت از سلول های ملکه در شرایط خوبی به سر برند.

تامین لاروهای جوان کمتر از ۳۶ ساعت سن که به خوبی تغذیه شده باشند.

تهیه و تامین سلول های مصنوعی (از جنس موم یا پلاستیک) به تعداد مورد نیاز.

انتقال لاروهای جوان به سلولهای مصنوعی ملکه (پیوند کردن) بدون آسیب رسانیدن به آنها

سازمان دهی مناسب وضعیت داخلی کندوهای شروع کننده و خاتمه دهنده سلولهای ملکه

مراقبت لازم از سلول های ساخته شده

تامین کندوهای مناسب جهت جفت گیری ملکه های باکره

پرورش تعداد زیادی زنبور نر بالغ از نژاد مناسب و آمادگی آنها جهت جفت گیری با باکره

پرورش ملکه های باکره

مراقبت از ملکه های بارور و استفاده صحیح از آنها

پرورش ملکه به تعداد کم

پرورش ملکه به تعداد کم

به طور کلی تمام زنبورداران از افراد مبتدی و غیر حرفه ای تا حرفه ای به طریق زیر قادر خواهند بود ملکه های مورد نیاز خود را پرورش دهند:

الف – سلول های طبیعی ملکه ای که توسط زنبورها در کندو ساخته میشوند

معمولا هنگام بهار و زمانی که سلولهای ملکه در کندو به طور طبیعی توسط زنبوردار ساخته می شوند می توان جهت تهیه ملکه اقدام کرد. برای این کار باید کلنیهای مناسبی را که از هر نظر دارای خصوصیات بهتری هستند انتخاب کرده و ملکه آنها را گرفته و در قفس ملکه قرار داده و در کندوی دیگر نگهداری کرد.

پس از چند روز در این کلنیها سلول های طبیعی ملکه ساخته خواهند شد که میتوان آنها را از روی شانها بریده و در کندوهای مورد نیاز مستقر کرد و یا قابی که حاوی سلولهای ملکه هست را در کندویی که نیاز به ملکه دارد قرار داد.

گرچه این روش ساده ترین راه تامین یا جایگزینی ملکه ها می باشد ولی دو محدودیت مهم در آن وجود دارد که یکی وابستگی زنبوردار به تشکیل طبیعی سلولهای ملکه و دیگری عدم کنترل بر روی نژاد و کیفیت ملکه های تولید شده است.

ب) سلول های طبیعی ملکه تحت کنترل زنبوردار

ب) سلول های طبیعی ملکه تحت کنترل زنبوردار

در این روش ابتدا باید کلنیهایی که قرار است ملکه آنها عوض شوند را مشخص کرده و ضمن يتيم کردن (خارج کردن ملکه از آن ها)، تمامی قاب های حاوی تخم و لاروهای آنها را نیز خارج کرده و در کندوی دیگری قرار داد. سپس از کلنیهای انتخاب شده که دارای خصوصیات بهتری هستند یک قاب حاوی لاروهای بسیار جوان خارج کرده و در کندوهای قبلی که ملکه آنها خارج گردیده است قرار داد.

این کلنیها با استفاده از لاروهای جوان اقدام به ساختن سلولهای ملکه خواهند کرد، پس از حدود ۲۰ تا ۲۲ روز دارای ملکه تخم گذار خواهند شد. در این روش معمولا لاروهای مسن تر را برای تبدیل به ملکه انتخاب می کنند که در این صورت ملکه های حاصله از کیفیت خوبی برخوردار نخواهند بود.

پرورش ملکه به تعداد زیاد

به منظور پرورش تعداد زیادی ملکه باکره در شرایط کنترل شده باید سعی شود که شرایط مناسبی را در این کندوها به وجود آورد. این شرایط دقيقه شرایطی هستند که در بهار موجب تحریک کلنیها به تولید بچه کندو می شوند. کندوهای سازنده سلول ملکه باید دارای شرایط زیر باشند:

الف: بسیار قوی و پرجمعیت باشند و اکثریت جمعیت آنها را زنبورهای جوان پرستار تشکیل دهند.

ب) گرده گل به مقدار کافی در کندو وجود داشته باشد.

ج) شهد یا عسل و یا شربت شکر به مقدار کافی در اختیار داشته باشند.

در صورتی که شرایط آب و هوایی مناسب باشد چنین کندوهایی قادر به ساختن سلولهای ملکه خواهند بود.

کسانی که به شغل پرورش ملکه مشغولند، به خوبی از این موضوع آگاهی دارند که ملکه های برتر موقعی به وجود می آیند که ذخیره فراوانی از شهد و گرده گل در کندو وجود داشته باشد. زنبوران کارگر بدون غذای فراوان   نمی توانند ترشحات غده ای یا ژل سلطنتی royal jelly را که برای پرورش لارو ملکه لازم است، تولید کنند. 

ملکه های تولید شده از لاروهایی که به خوبی تغذیه شده اند، بزرگترند و دارای تخم های بیشتری در هر تخمدان هستند همچنین ثابت شده است که ملکه هایی با داشتن تخم های بیشتر در تخمدان، تخم های بیشتری نیز تولید می کنند. پرورش دهندگان ملکه معمولا ظروف شربت خوری را به طور احتیاطی در کلنی‎های پرورش ملکه میگذارند.

برای پرورش ملکه ، بهترین تصمیم این است که محلی مناسب و پرگل انتخاب شود به طوری که در طول فصل پرورش که مصادف با ماه های اردیبهشت و خرداد و تا حدودی تیر و مرداد است، منبع فراوانی از گیاهان تولید کننده شهد و گرده وجود داشته باشد.

بهترین روش پرورش ملکه که تاکنون ابداع شده است، پیوند زدن (grafting) است. به این ترتیب جمعیت زنبورعسل را به طور مصنوعی وادار به تولید ملکه به تعداد زیادمی کنند. ملکه های تولید شده و مازاد بر نیاز را می توان به فروش رساند.

پیوند زدن (grafting)

مراحل پیوند زدن عبارت است از انتقال لارو زنبور کارگر با سن ۲۴ ساعت یا کمتر از حجره‎های خود  به فنجان های ملکه که حجره‎های مصنوعی نسبتا بزرگتری هستند. این عمل با سوزن پیوند انجام می شود. پس از عمل پیوند، این فنجان های ملکه، در کلنی‎های زنبور بدون ملكه قرار داده می‎شود که معمولا مورد پذیرش آنها واقع شده و با سخاوتمندی به لاروها می پردازند. پس از گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت در این کلنی‎ها که کلنی‎های شروع کننده (starting Colonies) نامیده می شوند، لاروهای تازه پیوند شده به کلنی‎های دیگری که کلنی‎های پایانی یا خاتمه دهنده (finishing Colonies) نامیده می شوند، انتقال می‎یابند. به طور کلی دو نوع کلنی شروع کننده مورد استفاده تولیدکنندگان تجارتی ملکه قرار می گیرد.

۱ – کلنی‎های شروع کننده بدون سوراخ پرواز

۲ – کلنی‎های شروع کننده با سوراخ پرواز

زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعتی که پس از عمل پیوند بر لاروها می گذرد بسیار اهمیت دارد، زیرا لاروهای پیوندی باید مورد پذیرش و مراقبت زنبوران کلنی‎های شروع کننده قرار گرفته و مرحله شروع ساختن حجره‎ها و مراقبت از لاروها به خوبی پشت سر گذاشته شود.

حجره‎های پیوند شده در کلنی‎های شروع کننده، کمی کشیده و با موم تازه بزرگ    می‎شوند و تقریبا نصف حجم هریک از آنها حاوی ژله شاهانه خواهد شد. این حجره‎ها پس از قرارگرفتن در کلنی‎های پایانی، کاملا بزرگ شده و تغذیه لاروها در آنها ادامه می یابد تا این که در پنجمین روز از زندگی لاروی، سر سلول ها به وسيله موم بسته می شود.

یک روز قبل از خروج ملکه ها از حجره‎هایشان که ۱۵ روز پس از تخمگذاری ملکه است، هر یک از حجره‎های ملکه از کلنی‎هایی که در آنها تولید شده اند برداشته و به یک کلنی هسته ای جفتگیری( mating nuclei ) انتقال داده می شود.

این کلنی معمولا دارای قطعات کوچکی از شان، مقادیر محدود از عسل و گرده گل و پانصد تا هزار زنبور است. ملکه های باکره ای که در این کلنی‎ها متولد می شوند، به وسیله زنبورهای کارگر تغذیه و پرستاری می شوند.

پیوندزدن ملکه

از کلنی‎های هسته ای کوچک، ملکه های باکره پرواز کرده و با زنبوران نر مستقر در منطقه جفتگیری می کنند. وقتی پرورش دهنده متوجه تخمگذاری ملکه های تازه جفتگیری کرده شد، هر ملکه را به همراه ۵ یا ۶ زنبور کارگر در قفس ملکه می گذارد و می فروشد.

برای پرورش ملکه ، نیاز به برخی وسایل است. چون بیشتر پرورش دهندگان زنبور عسل خود را درگیر کار پرورش ملکه نمی کنند، وسایل مربوط نیز به طور تجارتی ساخته نمی شود. پرورش دهندگان ملکه، قاب های مخصوص و جعبه های هسته ای جفتگیری موردنیاز را خود می سازند. فنجان های مومی که لاروهای جوان درون آنها پیوند زده می شود به اضافه سوزن پیوند، از شرکت های تجارتی زنبور عسل قابل خریداری است.

برخی از این شرکت ها نیز قفس‎های ملکه را می سازند. در این قفس‎ها، ملکه های جفتگیری کرده را به نقاط مختلف دنیا می فرستند. وسایلی که در فاصله بین پیوند زدن و فروش و ارسال ملکه های جفتگیر مورد استفاده قرار می گیرند از تولیدات پرورش دهندگان ملکه است.

پرورش ملکه مستلزم دقت بسیار زیاد است و نیاز به شرح و معرفی بیشتری از وسایل مربوط و طرز عمل دارد. در این مورد کتاب های متعددی نوشته شده است و امروزه افراد زیادی به این شغل پردرآمد و جذاب مشغولند. موفقیت در پرورش ملکه، به توسعه و روند بازار فروش بستگی دارد. انتشار مجلات و نشریات زنبورداری و آگهی و اعلان در آنها یکی از راه های این کار است.

وسایل پرورش مصنوعی ملکه

وسایل لازم در پرورش مصنوعی ملکه زنبور عسل عبارتند از: قاشق پیوند، میله چوبی، قاب پیوند، قاب پرورش ملکه، قفسه ملکه، انکوباتور، قفسه بزرگ ملکه و ملکه گیر

ا- قاشق پیوند

قاشق پیوند

وسیله ای است برای انتقال لاروها از ته سلولها (حجره ها به داخل سلول های مومی مصنوعی. این قاشق به شکل میله ای است که یک نوک آن کمی به صورت پهن و قاشقی شکل در آمده است.

۲ – میله چوبی

میله ای است شبیه وردنه نانواها که قطر یکی از دو انتهای آن باریک تر و به اندازه ۷ میلی متر ساخته می شود. است که با استفاده از همین قسمت باریک حجره های مصنوعی پرورش ملکه زنبور عسل ساخته می‎شود.

۳ – قاب پیوند

قاب پیوند

یک قاب معمولی است که در آن ۲ یا ۳ تخته به عرض یک سانتی متر و به طول مساوی در فاصله قسمت داخلی دو ضلع کوچک قاب که از هر طرف توسط یک میخ باریک به یکی از دو ضلع کوچک قاب متصل شده است.

میخ های اتصال برای تخته ها حكم محور را داشته و می توان تخته ها را حول میخ ها چرخاند. این تخته ها ممکن است دارای تعدادی سوراخ یا فاقد سوراخ باشند. چنانچه از تخته های سوراخ دار استفاده شود، هر یک از حجره های ساخته شده با میله چوبی را روی یک چوب پنبه چسبانده و آن را داخل یکی از سوراخ ها می گذاریم چنانچه تخته ها فاقد سوراخ باشند، برشی از ورقه مومی به عرض یک سانتی‎متر و طول مساوی تخته ها را می بریم و روی آنها می چسبانیم و حجره های پلاستیکی یا مومی را به سطح مومی تخته ها وصل می کنیم.

حال با استفاده از قاشق پیوند، لاروهای برداشته شده از جرمهای روی شان را به داخل حجره های مصنوعی روی تخته ها منتقل می کنیم. پس از مستقر کردن این قاب در کندو، لاروهای انتقال یافته به آن توسط زنبورهای کارگر تغذیه و پرستاری می‎شوند تا سر حجره‎های ملکه بسته شود.

۴ – قاب پرورش ملکه

۴ - قاب پرورش ملکه

چهارچوب این قاب نیز مشابه قاب معمولی و قاب پیوند است؛ اما فرق آن در این است که این قاب ۱۵ تا ۲۰ قفسه ملکه با حجره های سربسته ملکه را در کنار هم و در دو ردیف طولی به اضلاع کوچک قاب متصل می کند؛ یعنی، هریک از دو ردیف طولی دارای تعدادی قفسه ملکه هستند که با یک میخ باریک و کوچک به دیواره های جانبی قاب متصل بوده و می تواند حول آن بچرخد. این قاب را که حاوی سلول های سربسته ملکه است، داخل کندو و بین جمعیت میگذاریم تا دمای لازم برای آن تامین شود.

۵ – قفسه ملکه 

عبارت است از یک تخته چوبی به طول ۶، عرض ۴ و ضخامت ۲ سانتی متر که داخل آن سوراخی گرد تعبیه شده است. یک طرف سوراخ با شبکه ای سیمی (توری) و طرف دیگر آن با طلق شفاف پوشانده می شود. در قسمت ضخامت این تخته (بالا) نیز سوراخی ایجاد شده که با یک درپوش قابل باز و بسته شدن است.

داخل محفظه قفسه ملکه حجره های سربسته ملکه قرار دارد که می توان با قرار دادن ۱۵ تا ۲۰ قفسه ملکه در محفظه های هر ردیف از قاب پرورش ملکه و آویزان کردن آن داخل جمعیت، سلول های سربسته ملکه را از گرمای مناسب بهره مند کرد.

سلول های سر بسته ملکه پس از مدتی به طور پی در پی باز شده و ملکه ها متولد می‎شوند. اما قفسه ملکه مانع از دسترسی زنبور های کارگر و نر به ملکه ها و دسترسی ملکه ها به یکدیگر می‎شود. بنابراین ملکه ها در یک کندو بدون این که به یکدیگر آسیب برسانند، به طور زنده و سالم پرورش داده می‎شوند و مازاد آنها را زنبور دار می تواند به فروش برساند.

۶- انکوباتور

 انکوباتور

علاوه بر روش تولید مصنوعی ملکه با قرار دادن قفسه های ملکه در قاب پرورش ملکه و قرار دادن قاب پرورش ملکه در کندو و استفاده از گرمای ایجادشده توسط زنبورهای تبدیل لاروها به ملکه، می توان قفسه های ملکه را داخل انکوباتور نیز قرار داد.

در این روش می توان حجره های پرورش لارو ملکه را پس از سربسته شدن برید و داخل قفسۀ ملکه قرار داد. سپس قفس های حاوی حجره لارو ملکه را در انکوباتور با دمای ۳۵ درجه سانتی‎گراد مثل (دمای داخل کندو) قرار داد.

انکوباتور هیچ کاری جز تامین گرمای ثابت انجام نمی دهد. در انکوباتور، دمای ۳۵ درجه سانتی گراد مشابه درون کندو ثابت می ماند و پس از مدتی ملکه های داخل قفسه ها به طور پی در پی متولد می شوند. انکوباتورها در انواع و اقسام و اندازه ها و اشکال مختلف به بازار عرضه می شود که شکل و نوع آنها مهم نیست، فقط از آنها انتظار می رود که بتوانند دما را در حد دلخواه ثابت نگه دارند.

ساختمان انکوباتورها بسیار ساده است. انکوباتور از یک وسیله حرارتی و یک ترموستات تشکیل می شود که وقتی درب آن بسته می شود، می توان درجه حرارت را تنظیم کرد و دمای داخلی آن را برای مدتی طولانی در حدی ثابت حفظ کرد. انکوباتور ماشین های جوجه کشی نیز همین کار را انجام می دهد و بدنیست بدانیم که می توان از انکوباتور یک ماشین جوجه کشی برای پرورش لارو ملکه زنبور عسل نیز استفاده کرد.

۷ – قفسه تعویض ملکه

۷ - قفسه تعویض ملکه

این قفسه تشکیل شده است از یک قاب کوچک چوبی به ابعاد ۱۲×۸ سانتی متر که یک طرف آن به صورت مشبک با توری سیمی بسته شده و طرف دیگر آن باز است. در هر گوشه این قاب یک میخ باریک سر زده کوبیده شده است.

از این نوع قفسه برای تعویض ملکه در پاییز استفاده می شود، اما در بهار از نوع دیگری قفسه استفاده می شود. در ایران از نوعی قفسه برای تعویض ملکه استفاده می شود که برای صادرات ملکه از کشوری به کشور دیگر مورداستفاده قرار می گیرد.

۸- وسيله ملکه گیری

برای گرفتن و جابه جایی ملکه های تولید شده به روش مصنوعی، چنانچه با دست عمل شود، ممکن است ملکه نیش بزند یا به ملکه فشار وارد شود و به آن آسیب رسد. برای رفع مشکلات مذکور در گرفتن ملکه‎ها، وسیله ای به نام ملکه گیر در انواع شیشه ای و فلزی ابداع شده است. با این وسیله می توان به راحتی و بدون وارد شدن فشار به ملکه آن را گرفت و در کندوهای فاقد ملکه یا قفسه های مخصوص صادرات یا حمل ونقل ملکه قرار داد.

مقالات ملکه زنبور عسل در چند مقاله آماده شده است. برای مطالعه سایر مقالات دیگر از مطالب زیر استفاده کنید:

ملکه زنبور عسل و پرورش آن (پارت اول)

جفتگیری ملکه (پارت دوم)

منطقه جفت گیری ملکه ها و استقرار کندوهای جفت گیری(پارت چهارم)

ایستگاه جفت گیری ملکه (پارت پنجم)

دسته بندی پرورش زنبور عسل
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت