سرطان سینه

کاربر ۵کاربر ۵
1,497 بازدید
سرطان سینه

سرطان سینه نوعی سرطان به دلیل رشد کنترل نشده سلول های سینه می باشد. معمولا این نوع سرطان دو منشا دارد که به ترتیب در مراحل اول مجاری انتقال دهنده شیر و در مرحله بعد غدد تولید شیر را در بر می گیرد. سرطان پستان رایج ترین شکل سرطان در زنان است. به گزارش مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اسفند ماه سال 1392 شمسی حدود 60 هزار نفر در ایران مبتلا به سرطان پستان هستند و سالانه حدود ۱0 هزار مورد جدید هم به آمار مبتلایان به سرطان پستان در ایران اضافه میشود به همین دلیل کارشناسان میگویند که ایران بالاترین رشد ابتلا به سرطان پستان در جهان دارد. علاوه بر این، سن ابتلا به سرطان پستان در ایران 6 تا ۱0 سال پایین تر از میانگین جهانی است.

برخی از انواع سرطان سینه حالت تهاجمی و نوع و برخی دیگر رشد تهاجمی دارند. شناسایی نوع سرطان سینه می تواند در درمان فرد بسیار تاثیر داشته باشد. سرطان سینه در مردان نیز می تواند اتفاق بیفتد در سال 2018 طبق آمار انجمن سرطان آمریکا 2550 مرد در این سال دچار سرطان سینه شده اند که تا به حال 480 نفر از آنها از بین رفته اند. اگر چه شیوع بیماری سرطان پستان در دهه گذشته بسیار بالا بوده ولی میزان مرگ و میر بر اثر این بیماری کاهش یافته است.

رشد غیر طبیعی سلول پستان بر اساس نوع تومور، به دو دسته خوش خیم و بدخیم طبقه بندی میشود. تومورهای خوش خیم رشد غیرطبیعی دارند اما تعداد مرگ ناشی از آن بسیار کم گزارش شده است. با این حال تعدادی از توده های خوش خیم نیز میتوانند خطر ابتلا به سرطان پستان (بدخیم) را افزایش دهند. همچنین در برخی از زنان با سابقه بیوپسی از توده های خوش خیم سینه نیز خطر سرطان پستان افزایش یافته است. از طرف دیگر تومورهای بدخیم جدی تر بوده و تشخیص زود هنگام آنها شانس درمان موفقیت آمیز را بالا برده است.

بنابراین پیش بینی و تشخیص سریع این سرطان شانس درمان را بالا می برد بعلاوه در هزینه های مالی درمان برای بیماران مبتلا به آن صرفه جویی میشود. فاکتورهای مهم و خطرناک ابتلا به سرطان پستان، سن بالا، سابقه خانوادگی، مصرف مشروبات الکلی و دخانیات، زمان اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی و شروع یائسگی بعد از 55 سالگی، زمان بارداری یا عدم بارداری، اضافه وزن و چاقی بعد از یائسگی و زندگی بی تحرک می باشد.

سالانه حدود 1/1 میلیون سرطان سینه گزارش می شود. آمارهای گرفته شده نشان می دهد تعداد افراد مبتلا شونده به سرطان پستان در زنان اروپا از هر صد هزار نفر 95 نفر و زنان آمریکا 125 نفر می باشد. سرطان سینه در ایران بیشترین شیوع را نسبت به سایر سرطان ها دارد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 1393 میزان ابتلا به سرطان سینه در ایران 9795 زن بوده است و در گزارش دیگری مشخص شد که سن ابتلا به سرطان سینه در ایران نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته می باشد.

سرطان پستان پس از سرطان ریه دومین نوع مرگ ناشی از سرطان در زنان ایالات متحده آمریکا می باشد. میانگین سن ابتلا به سرطان سینه در کشورهای اروپایی 48 سال و در ایران بین 38 تا 43 سال می باشد. پس از بررسی آمار و شناخت سرطان سینه در این قسمت به بررسی عوامل موثر بر ایجاد این سرطان در فرد می پردازیم.

انواع سرطان پستان:

انواع سرطان پستان:

همانطور که در قسمت قبل نیز بیان شد سرطان سینه خود به چند دسته تقسیم می شود:

 1. سرطان در مجرای سینه: این نوع به دلیل رشد کنترل نشده سلول های درون مجرای سینه می باشد و بیشترین شیوع را در انواع سرطان سینه دارد.
 2. سرطان لوبولی: در این نوع معمولا سلول های غدد ترشح کننده شیر در معرض خطر قرار می گیرند باعث بروز تورم، نوک سینه برگشته، تغییر شکل در سینه می شود.
 3. سرطان التهابی: در این نوع ممکن است فرد احساس کند پوست سینه کمی ضخیم شده و یا ظاهر نسبت به قبل متفاوت شده یا سینه در بازه زمانی اندکی بزرگتر شده است. از علایم دیگر می توان به تورم گره های لنفاوی زیر بغل اشاره کرد. در مواردی نیز فرو رفتگی نوک سینه مشاهده می شود.

زمینه های ابتلا به سرطان پستان:

این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان ترین سرطان نیز هست. در جهان هر 3 دقیقه یک زن و در مجموع سالانه یک میلیون زن با سرطان سینه تشخیص داده می شود و طبق گزارشات جهانی سرطان ، میزان بروز آن میتواند تا 50 درصد افزایش یافته و به 5/1 میلیون زن در سال تا سال 2020 برسد. تمام زنان در طول زندگی خود خطر برابر و مساوی برای ابتلا به سرطان سینه ندارند بلکه فاکتورهای مشخصی که عوامل خطر نامیده می شوند، احتمال اینکه یک زن به سرطان سینه مبتلا شود را افزایش می دهد. میزان بروز سرطان سینه در مناطق جغرافیایی مختلف جهان متفاوت است. بخش کوچکی از این تفاوت ها به دلیل ساختار ژنتیکی افراد و قرار گرفتن افراد در معرض عوامل کارسینوژن محیطی می باشد ولی قسمت اعظم آن مربوط به رفتارهای مرتبط با سبک زندگی است.

الف) زمینه ژنتیکی:

سرطان سینه می تواند در هر سنی فرد را مبتلا کند اما معمولا در زنان مسن میزان شیوع بیشتر است. حدود 5 تا 10 درصد سرطان های سینه می توانند ناشی از وجود نقص ژنتیکی در ژن های فرد باشد. معمولا احتمال ابتلا در افراد دارای ویژگی های زیر بیشتر است:

 1. وجود این بیماری در بستگان نزدیک که حاکی از ژنی بودن برخی از سرطان های سینه می باشد. بستگان نزدیک می توانند عمه، خاله، خواهر و مادر باشند.
 2. افرادی که در گذشته تومور در سینه داشته اند.
 3. زنانی که هیچ فرزندی ندارند یا به عبارتی شیردهی انجام نداده اند.
 4. مادرانی که اولین فرزند آنها پس از 30 سالگی به دنیا آمده است.
 5. زمان اولین قاعدگی قبل از 12 سالگی و شروع یائسگی بعد از 55 سالگی

ب) زمینه محیطی و سبک زندگی:

مطالعات نشان داده است بین روش زندگی افراد و بروز سرطان سینه ارتباط مستقیمی وجود دارد، به طوری که در بروز سرطان های شایعی همچون سرطان سینه، پروستات و کولون نقش سبک زندگی از سایر دلایل پر رنگ تر است. این دسته از عوامل که می توانند ناشی از رفتار و سبک زندگی فرد باشند و خطرزا نیز هستند شامل: هورمون های با منشا خارجی مانند قرص های پیشگیری از بارداری و استروژن در دوران یائسگی، مصرف غذای چرب و پرکالری، استرس و تنش مزمن، مصرف دخانیات، مصرف الکل، چاقی و کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب می باشند.

به عنوان مثال: مصرف شیرینی علاوه بر احتمال ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های متابولسیم و بیماری‌های قلبی، با سرطان سینه و متاستاز تومور مرتبط است و احتمال بروز این بیماری را افزایش می‌دهد. تحقيقات نشان داده است که سیستم ايمني در کنترل و بهبود سرطان بسیار موثر است، و تضعيف سيستم ايمني منجر به افزایش احتمال ابتلا  به انواع سرطانها مي گردد. هيجان ها به طور کل چه خوشایند و چه ناخوشایند نقشي حياتي در تعادل کارکرد سيستم ايمني بازي مي کنند. پژوهشها نشان داده است که افسردگي و استرس ناشي از رخدادهاي کوچک و بزرگ، با اختلال سيستم ايمني ارتباط دارد.

استرس به عنوان عامل سرکوب کننده سيستم ايمني مطرح است لذا احتمال رشد سلول هاي سرطاني و يا تشديد فعاليت سلول هاي سرطاني با بروز استرس وجود دارد. يکي از مداخلات روانشناختي در کاهش استرس و بهبود وضعیت روانشناختي بيماران سرطاني مهارت های مقابله با استرس است.

علائم و نشانه های سرطان سینه:

علائم و نشانه های سرطان سینه:
 1. زخم در نوک سینه
 2. احساس وجود توده در سینه
 3. تغییر رنگ پوست
 4. کاهش وزن
 5. احساس خستگی دائم
 6. تغییر در سایز سینه
 7. درد، التهاب، تورم، قرمزی و فرو رفتگی نوك سینه

يکي از چندين عوارض ناراحت کننده بیماران مبتلا به سرطان درد است. در 70 درصد بيماران مبتلا به انواع سرطان با توجه به نوع سرطان و شدت آن، احتمال درد شدید نیز وجود دارد. درد مرتبط با سرطان اثرات زيان بخشی بر عملکرد و کیفیت زندگي افراد می گذارد. روشهاي تسکين درد شامل استفاده از روشه هاي دارويي و جراحي همچنین روشهاي رفتاري است. داروهاي مسکن اثرات جانبي زيادي بر جسم و روان بيماران دارند.

امروزه مطالعات بسیاری بر روش های غیر دارویی برای تسکین درد یا اصطلاحا روش های رفتاری انجام شده است. روشهاي آرام شدن، موسيقي درماني، ماساژ درمانی، استفاده از گرما و سرما و طب سوزني از جمله اين روشها هستند. درد های شایع سینه به دو دسته دوره‌ای و غیردوره‌ای تقسیم می‌شود كه درد های دوره‌ای در زنان 30 تا 35 ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده می‌شود. درد های دوره‌ای غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر می‌شوند و همچنین با مصرف كافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید می‌شوند و عموما علت این درد ها تغییرات هورمونی است.

تشخیص سرطان سینه

سه روش غربالگری جهت تشخیص این بیماری شامل:

 1. خودآزمایی سینه
 2. معاینه کلینیکی توسط پزشک
 3. انجام ماموگرافی

در بررسی مروری بر تحقیقات مختلف انجام شده بین سال های  1976 تا 2000 با کاربرد روش های آموزشی و غربالگری، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه برخلاف افزایش شیوع آن، ثابت مانده و پس از آن کاهش یافته است. درکشور ما اکثر زنان در مراحل پیشرفته سرطان سینه که درمانی برای آن وجود ندارد، به مراکز درمانی مراجعه نموده و مدت کوتاهی پس از تشخیص جان می سپارند درحالی که این بیماری با شناسایی زودرس قابل درمان است.

مهم ترین اقدام در جامعه ما تشخیص به موقع بیماری با آموزش و غربالگری می باشد. همچنین، میزان بروز بالا و روز افزون این بیماری و مشکلات جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی بسیار مبتلایان، توجه به اهمیت شناسایی عوامل خطر، پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع بیماری را در هر منطقه آشکار می کند. با توجه به اینکه شدت و اولویت عوامل مساعدکننده سرطان سینه در جوامع مختلف، نتایج گوناگونی را نشان می دهد، باید در هر منطقه جغرافیایی با توجه به سبک زندگی مردم، عوامل مساعدکننده و رفتارهای پرخطر در بروز سرطان سینه را شناسایی و بر اساس آن برای پیشگیری، آموزش، غربالگری و تشخیص و درمان به موقع انجام شود.

روش های پیشگیری سرطان سینه:

روش های پیشگیری سرطان سینه:

به منظور پیشگیری از این بیماری باید محیط و سبک زندگی فرد از عوامل خطرزایی که مطرح شد فاصله بگیرد. راه غلبه بر عوامل محیطی اصلاح آنهاست:

 1. دوری از دخانیات و الکل بسیار می تواند ثمر بخش باشد چرا که اینگونه مواد دستگاه ایمنی بدن را پس از مصرف تضعیف می کنند.
 2. انجام ورزش، نرمش یا پیاده روی سریع: طبق تحقیقات کسانی که روزانه بین 1 تا 2 ساعت به پیاده روی سریع می پردازند 17 درصد کمتر از سایرین به سرطان پستان مبتلا می شوند.
 3. دوری از عوامل استرس زا و هیجان آور
 4. کاهش هورمون درمانی: اگر برای درمان عارضه ای با استفاده از رژیم های دارویی بر مبنای استروژن و پروژسترون پرداخته شود، احتمال ابتلای  به سرطان سینه تا ۲۴ درصد افزایش می‌ یابد.
 5. استفاده از رژیم غذایی مناسب و متنوع: کاروتنوئیدها ترکیباتی هستند که در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سبزیجات برگ‌دار، هویج و فلفل قرمز وجود دارند. طبق تحقیقی که در دانشگاه هاروارد آمریکا انجام شده است مشخص شد زنانی که بیشتر از سایرین در رژیم غذایی خود میوه و سبزیجات دارای انواع کاروتنوئیدها مصرف می کنند 19 درصد کمتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی نیز به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار در پیشگیری از سرطان سینه موثر است. بیشتر منابع ویتامین آ و کاروتنوئیدها میتوانند دستگاه ایمنی را تقویت کنند و از بروز سرطان پیشگیری کنند. مصرف خانواده سیر و پیاز که می توانند رادیکال های آسیب زا را از بین ببرند همچنین بر استفاده از دانه سویا و مواد غذایی دارای فیبر خوراکی مانند انواع سبزیجات بسیار تاکید شده است.
 6. محدود کردن انواع مواد غذایی پر چرب و پر انرژی، همچنین گوشت قرمز، استفاده از چربی گیاهی مانند روغن زیتون و…
 7. انجام آزمایشات دوره ای

پس از شناخت و پیشگیری از اثر عوامل خطرزای محیطی باید دوره های چکاپ علی الخصوص در مورد کسانی که زمینه های ژنتیکی یا فیزیولوژیکی دارند در فواصل زمانی معینی انجام شود. البته افراد با زمینه ژنتیکی و فیزیولوژی باید به مراتب بیشتر مراقبت کنند چرا که برهمکنش بین عوامل ژنی و فیزیولوژیک با عوامل محیطی می تواند فرد را برای بروز بیماری مستعد تر کند.

طب سنتی و سرطان سینه:

در طول تاریخ یکی از دانشمندانی که بیشترین تحقیقات را بر روی ایمنی بدن انجام داده است دانشمند نام آشنای ایرانی ابوعلی سینا می باشد که در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی برتر دنیا بر روی نسخه های وی آزمایشاتی انجام می شود و از آنها جهت درمان و پیشگیری بیماری ها الگو برداری می کنند. طب سنتی در این زمینه و اکثر موارد رویکردی تغذیه محور دارد، همانطور که در کشورهای توسعه یافته نیز تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری ها حرف اول را می زند. در این میان به منظور پیشگیری از انواع سرطان شامل سرطان سینه مواد غذایی گیاهی مختلفی پیشنهاد شده است که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

 1. بادرنجبویه و کاکوتی: این دو گیاه اگر به صورت دم کرده (دمنوش) مصرف شوند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موفق عمل می کنند. امروزه این تاثیر اثبات شده است و از طرفی می دانیم که ضعف سیستم ایمنی یکی از دلایل بروز سرطان می باشد.
 2. برگ درخت به به همراه چای سبز و دارچین: این گروه نیز به صورت دمنوش مصرف می شوند که تاثیر آنها به صورت تصفیه بدن از مواد زاید و آرام بخشی می باشد. طبق مطالب گفته شده دوری از استرس یکی از عوامل پیشگیری کننده از سرطان است.
 3. اسفناج و لبو: این گروه نیز به دلیل داشتن رنگدانه های تقویت کننده و ویتامین C باعث جلوگیری از ابتلا و پیشرفت سرطان می شوند.
 4. انوع کلم: این دسته از سبزیجات در طب سنتی برای بسیاری از موارد تجویز شده اند. کلم ها دارای ترکیبات فلاوونوئیدی بسیاری می باشند که امروزه در پزشکی نوین تاثیر ضد سرطانی این فلاوونوئیدها آشکار شده است.
 5. دانه قدومه و عسل: این دو میتوانند با یکدیگر ترکیب شوند و مانند عسل در صبحانه و… مصرف شوند.
 6. دم کرده جو دوسر: یک قاشق جو دو سر را می توان با دو لیوان آب جوشانید و سپس میل کرد. جو دو سر و سایر دانه های کامل دارای مقادیر بالایی فیبر می باشند که در پیشگیری از سرطان سینه بسیار مفید می باشند.
دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت