بیولوژی بدن را بشناسید

کاربر 27کاربر 27
868 بازدید
بیولوژی بدن

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا پس از یک دوره کاهش وزن موفقیت آمیز دوباره به وزن اول خود برگشته اید؟ شما آدم بی اراده یا بی انضباطی نیستید ، بلکه فقط قربانی بیولوژی بدن خود هستید. بیولوژی بدن شما باعث می شود به همان سرعتی که وزن کم کرده اید دوباره آن را به دست بیاورید. برای جلوگیری از این اتفاق باید ابتدا با بیولوژی بدن خود آشنا شوید و یاد بگیرید چگونه با آن کار کنید تا به سایز ایده آل برسید و در آن سایز بمانید.

بیولوژی بدن ما هنوز فرقی با بیولوژی بدن انسان اولیه ندارد

بیولوژی بدن ما هنوز فرقی با بیولوژی بدن انسان اولیه فرقی ندارد

بیولوژی بدن انسان بسیار شگفت انگیز است: از غذایی که مصرف می کند ، انرژی و مواد مغذی می گیرد و چیزی را که برای انرژی نیاز ندارد به سرعت برای استفادها آتی به شکل چربی ذخیره می کند . ازدیدگاه بیولوژیکی جای خوش شانسی است که ذخایر چربی برای زمان قحطی احتمالی می توانند منبع بزرگ تامین انرژی باشند.

انسان نیز مانند پستانداران می تواند با داشتن چند لایه چربی هفته ها بدون غذا زنده بماند ممکن است شما با چند ساعت غذا نخوردن احساس بی قراری کنید ، اما واقعیت این است که می توانید ساعت ها یا دست کم تا وعده بعدی بدون غذا سر کنید.

ممکن است پس از ساعت ها گرسنگی احساس خوردن ، احساس ضعف وبی حالی کنید ، اما بدون شک زنده می مانید. خلاصه این که درود بر چربی ها ضامن حیات ما در زمان قحطی! ولی مشکل اینجاست که اگر این قحطی هیچ گاه فرا نرسد ، چه اتفاقی می افتد؟

تا زمانی که شما بیش از نیاز بدن خود غذا می خورید ، بدن تان غذا اضافه را به صورت چربی ذخیره می کند و اگر چه اغلب ما در دنیا امروز نگران کمبود غذا و قحطی نیستیم ، اما بیولوژی بدن مان هنوز فرقی با بیولوژی بدن انسان های اولیه ندارد و هرچه غذا اضافی به دستش میرسد برای روز مبادا ذخیره می کند که بسیار شبیه به کاری است که قرن ها پیش با پیشینیان غارنشین ما می کرد.

بیولوژی بدن انسان بسیار شگفت انگیز است

خصوصیات وراثتی و ژنتیک ما به رمزهای ژنتیکی انسان هایی شبیه است که چهل هزارسال پیش زندگی می کردند. اگرچه ما امروزه تلفن همراه و رایانه داریم اگر چه اتومبیل و هواپیما سوار می شویم ، اما از لحاظ بیولوژیکی تفاوت چندانی با پدران غارنشین و شکارچی عصر حجرمان نداریم.انسان ها غارنشین یا در قحطی به سر می بردند یا در ضیافت ، وقتی در شکار یک حیوان بزرگ می کشتند کل خانواده یا شاید حتی کل قبیله ضیافت می گرفتند .

تا می توانستند گوشت می خوردند ، که پروتئین ، چربی، ویتامین ب و مواد معدنی مورد نیازشان را به خوبی تامین می کرد.گوشت تنها منبع طبیعی در دسترس بشر بود که می توانست همه این مواد را یکجا تامین کند در مواقع دیگر یا زمان قحلی ، انسان ها غارنشین خود را با ، انواع توت و گیاهان دیگر سیر می کردند تا بار دیگر شکار خوب پیدا کنند.

در دوران قحطی سوخت و ساز انسان غارنشین کند می شد تا بتواند انرژی بیشتر حفظ کند. در صورت امکان بدن او ذخایر چربی بیشتر اندوخته می کرد و حتی مقدار غذای کمی را که می خورد به صورت چربی ذخیره می کرد. چرا چربی؟ چون چربی نسبت به ماهیچه سوخت بهتر و مفیدتری است. هر چه بدن ذخیره چربی بیشترداشت انسان غارنشین بیشتر می توانست در قحطی دوام بیاورد.

واژگان تخصصی و بیولوژی بدن

وازگان تخصصی و بیولوژی بدن

واژه عمومی سوخت و سازبه کلیه تغییراتی که روی غذا هضم شده دربدن از نقطه جذب تا دفع صورت می گیرد ، اطلاق می شود. سرعت سوخت و ساز شما همان سرعت سوخت و ساز انرژی لازم برای حفظ حیات بدن است. هرچه بتوانید سرعت سوخت و ساز خودرا بالاتر ببرید ، راحت تر می توانید به سایز و وزن ایده آل برسید.

هنگامی که اعضای قبیله یا خانواده ضیافت گوشت برپا می کردند ، از وفورغذا لذت می بردند. بدن انسان غارنشین باهوش بود و می دانست که روز قحطی هم فرا خواهد رسید و به همین علت غذا اضافی را به صورت چربی برای روز مبادا ذخیره می کرد.بدن انسان نوسان طبیعی قحطی وفراوانی را به بهترین نحو برای بقا حیات موجودات زنده اداره می کرد.

اما متاسفانه ما امروزه این عملکرد بدن را هوشمندانه تلقی نمی کنیم! به هر حال ، بیولوژی بدن شما طوری طراحی شده است که به طور دقیق آنچه را بیولوژی بدن انسان غارنشین انجام می داد ، انجام دهد. بدن شما هر گاه احساس کند غذا کافی به آن نمی رسد و هر گاه که غذا بیش از حد نیاز دریافت کند ، آن را به صورت چربی و منبع انرژی ذخیره می کند. آیا فکر می کنید که از همه طرف در دام افتاده اید؟

اگر کم بخورید، به ذخیره چربی بدن اضافه می شود و اگر هم زیاد بخورید ، باز به ذخیره چربی شما افزوده می گردد. بله ، همین طور است. اما راه حل این مشکل بسیار ساده است: برای به دست آوردن انرژی و مواد مغذی لازم هر روز به اندازه کافی غذا بخورید ، نه بیشتر و نه کمتر..

بدن شما ماشین است

بیولوژی بدن شما همانندبیولوژی بدن انسان غارنشین است

بیولوژی بدن شما مثل ماشین یا موتور دایم در حال کار کردن است. سوخت آن غذا است وبرای کارکردن این سوخت رامی سوزاند. درواقع ، موتوربدن شما از میلیون ها سلول زنده تشکیل شده است که هر یک از آنها نیز به نوبه خود به منزله یک ماشین کوچک است.

هر سلول بدن شما برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارد و تامین کننده این انرژی تامین غذاست. بدن شما انرژی و مواد مغذی لازم را از غذایی که می خورید می گیرد. بدن شما ماشین بسیارپیچیده و هوشمند است که با تبدیل غذا به انرژی از طریق ميليون ها فرایند شیمیایی ، حیات شما را حفظ می کند.

دانستنی ها

کالری یک غذا به میزان انرژی حاصل از واکسیناسیون یا هضم آن غذا در بدن فرد گفته می شود. هنگامی که به صورت خاص به کالری یک غذا اشاره می شود منظور آن است که وقتی آن غذا دربافت ها بدن اکسید یا هضم می شود ۱۰۰۰ بار بیش از انرژی مصرفی انرژی تولید می کند.

سرعت مصرف انرژی (به واحد کالری) برای ادامه حیات را دربدن آن فرد اندازه گیری می کند.این میزان همیشه ثابت نمی ماند علاوه برآن که سرعت سوخت هر فردی با دیگری متفاوت است ، سرعت سوخت و ساز یک فرد درطول شبانه روز و در طول زندگی بسته به میزان فعالیت ودیگر عوامل موثر نیزمتغییر است.

سرعت سوخت وساز پایه شما یا BMI سرعت مصرف انرژی در بدن شما را در حالت عادی توصیف می کند که البته با واحد کالری اندازه گیری می شود. این شاخص را به طور معمول هنگام صبح پس از خواب راحت شبانه، قبل از خوردن صبحانه و وقتی که هنوز در رخت خواب هستید اندازه گیری می کنند. (جالب به نظر می رسد، این طور نیست؟!)

نگاهی دقیق به سرعت سوخت و ساز و بیولوژی بدن

نگاهی دقیق به سرعت سوخت وساز و بیولوژی بدن

جان ، مکانیک بیست و هشت ساله ای است که سرگرمی مورد علاقه اش کوه نوردی است. او ادعا می کند که سوخت و ساز بالایی دارد. به احتمال زیاد ، سرعت سوخت و ساز پایه او بالاتر از میزان طبیعی است ، ممکن است جان درست بگوید. سرعت سوخت و ساز پایه افراد یکسان نیست عوامل زیر سرعت سوخت و ساز پایه (BMR)را تحت تاثیر قرار می دهند.

 • سن: با افزایش سن به علت فعالیت و حجم کمتر ماهیچه BMR به تدریج کاهش می یابد.
 • جنسیت: به طور کلی ، BMR زنان اندکی کندتر از BMR مردان است.
 • خواب: نداشتن خواب کافی در طول زمان BMR را کاهش می دهد
 • ورزش: ورزش منظم BMR را افزایش می دهد.
 • تغذیه: سوء تغذیه بلند مدت موجب کاهش BMIR می شود
 • هورمون تیروئیده :غده تیروئید کم کار BMR را کاهش می دهد
 • استرس: اضطراب و استرس از BMR می کاهد
 • کمبود آب: نخوردن آب کافی یا کمبود آب در بدن BMR را کاهش می دهد
 • درصد چربی بدن:هرچه میزان چربی بدن بالاتر باشد BMR یا سرعت سوخت وساز پایه پایین می آید وهرچه میزان درصد چربی پایین ترباشد BMI افزایش می یابد.

اکنون بهتر متوجه می شویم که چرا جان که جوانی ورزشکار و دارای ماهیچه ها ورزیده است ، نسبت به جیم که حسابدار میان سالی است سرعت سوخت و ساز پایه بالاتری دارد. سوخت و ساز بالا تر جان به او کمک می کند که سریع تر از جیم کالری بسوزاند ..حتی وقتی که خواب است. موتور جان سریع تر کار می کند و به همان ترتیب ، سریع تر سوخت مصرف می کند.

در واقع ، ممکن است جان به این واقعیت اشاره کرده باشد که به طورکلی در طول هفته کالری بیشتر می سوزاند و ازآن جا که سوخت و ساز او با سرعت بالاتری کار می کند ، حرفش درست است. فعالیت ها فیزیکی او هم در نوع کار و هم در نوع تفریحش نسبت به کارها دفتری کالری بسیار بیشتری می سوزاند. موتور او باید سخت تر کار کند و بنابراین ، سریع تر سوخت مصرف می کند.

سرعت سوزاندن کالری در بدن ما هنگام خواب به پایین ترین و هنگام فعالیت های فیزیکی سخت به بالاترین میزان خود می رسد.

در زیر الگوی تقریبی میزان سوزاندن کالری متوسط در فعالیت های مختلف را می بینید. البته به خاطر داشته باشید مقدارکالری مصرفی در هر فعالیت برای هر فرد متفاوت است. بنابراین ، از جدول زیر فقط به عنوان راهنمایی برای مصرف نسبی انرژی در فعالیت های مختلف استفاده کنید.

فعالیت میزان مصرف کالری در ساعت
خوابیدن65
کار بسیار سبک یا استراحت 100
کار سبک120
کار متوسط175
کارسنگین 375

همان طور که می بینید انرژی ذخیره شده در بدن وقتی فعالیت فیزیکی افزایش می یابد بسیار سریع تر سوخت می شود. حال بیایید کالری سوخته شده در یک روز معمولی جان و جیم را با هم مقایسه کنیم.

جانکالری
8 ساعت خواب با احتساب 65 کالری در ساعت520
8 ساعت کار مکانیکی با احتساب 175 کالری در ساعت 1400
4 ساعت فعالیت متوسط زندگی روز مره، 120 کالری در ساعت480
2 ساعت کوه نوردی با احتساب 375 کالری در ساعت750
2 ساعت خوردن ، تلوزیون نگاه کردن و غیره،200
مجموع کالری مصرفی3350
کالری مصرفی هنگام هضم335
مجموع کالری مورد نظر در24 ساعت 3685

حتی بدون در نظر گرفتن این که جان سرعت سوخت و ساز پایه بالاتری دارد ، می توانیم تفاوت فاحش میان کالری مورد نیاز جان و جیم را به علت تفاوت سبک زندگی آن دو متوجه شویم. جان می تواند بدون آن که اضافه وزن پیدا کند ، روزانه ۱۱۰۰ کالری بیشتر مصرف کند.

سوخت و ساز و بیولوژی بدن در زمان گرسنگی یا قحطی

همان طور که گفتیم پیشینیان غارنشین ما در زندگی روزمره با مشکلاتی رو به رو بودند که نمی توانستند امیدوار باشند که آیا فردا غدایی خواهند داشت یا خیر. خواه ناخواه گرسنگی یا قحطی به سراغشان می آمد ، در آن به صورت خودکار وارد متابولیسم محرومیت می شد. بدن شما نیز اگر گرسنگی بکشد ، وارد این سوخت و ساز خواهد شد و این به هیچ وجه خوب نیست.

سوخت و ساز محرومیت به پایین آمدن سرعت سوخت و ساز پایه به علت سوء تغذیه یا گرسنگی کشیدن بدن گفته می شود. از آن جا که بدن به طور غریزی از قحطی می ترسد ، در این مواقع ، برای حفظ حیات یا بقا بیشتر به حالت کندترکالری می سوزاند. همچنین تا جایی که می تواند انرژی ذخیره می کند و ذخایر چربی می سازد. این وضعیت موجب بروز سندرم رژیم های ناگهانی نیز می شود این که بدن ما دراین زمانه وارد متابولیسم محرومیت می شود ، شوخی ناجوان مردانه ای است.

ما که درزمان قحطی به سر نمی بریم . ما فقط سعی می کنیم وزنمان را کم کنیم . بیشتر افرادی که دچار متابولیسم محرومیت می شوند ، قصد انجام همین کاررا دارند ، آن ها برای چند هفته یا چن ماه رژیم ها خیلی سختی می گیرند وسوخت وسازخود را به صفر می رسانند.

از طرفی ، افراد بسیار کمی می توانند این نوع رژیم ها را برای مدت طولانی تحمل کنند. و با به پایان رسیدن دوران رژیم روز های قحطی را جبران می کنند. عزم جزم برای رژیم و حفظ آن از در بیرون می رود و به جایش کیک و شیرینی وارد می شود. بدتراز همه این که بدن در همین زمان از ترس قحطی مجدد وارد مر حله ذخیره سازی می شود و شروع به ذخیره چربی در بدن می کند.

هشدارهای چاقی و بیولوژی بدن

هشدار های چاقی و بیولوژی بدن

گرفتن رژیم ها سخت به منظوروزن کم کردن برای مراسمی خاص ، جشن ازدواج ، فارغ التحصیلی و غیره در نهایت چاق کننده است ؛ زیرا بدن وارد متابولیسم محرومیت می شود و پس از مراسم ، دوران گرسنگی را جبران خواهد کرد.

متاسفانه ما نیز آگاهانه و دوباره با شروع یک رژیم سخت دیگر این چرخه معیوب و نادرست را طولانی تر می کنیم. راه حل فرار از مشکلات این نوع قحطی مدرن این است که سالم و متعادل غذا بخوریم و برنامه کاهش وزن درستی داشته باشیم که علاوه برتغذیه سالم شامل ورزش ، عادت های غذایی صحیح و افکار مثبت ، تناسب اندام نیز باشد. این سیستم باید تا حدی انعطاف پذیر، بخشنده و سالم باشد شخص بتواند همیشه آن را حفظ کند نه فقط برای مدتی کوتاه و کاهش وزن ضربتی!

تصور کنید به تازگی از رژیم سختی بیرون آمده اید و با خود قسم خورده اید دیگر زیاده روی نکنید و دنبال غذاهای خطرناک نروید هنوز هم ممکن است خود را در وضعیت متابولیسم محرومیت گذاشته باشید ، آن هم محرومیت قحطی روزانه ! اکنون برایتان توضیح می دهیم که چگونه می توانید این کار را بکنید و چطور باید آن را اصلاح کنید.

هنگامی که از معده خود سیگنال گرسنگی دریافت می کنید و عدد گرسنگی شما به صفر میرسد باید حداکثر تا یک ساعت بعد غذایی بخورید. نباید آن وعده را حذف کنید اگر این کار را بکنید ، به بدن این پیغام را می رسانید که غذا وجود ندارد و بدن باید شروع به ذخیره انرژی کند و این یعنی بدن ذخیره چربی را آغاز می کند .

اما اگر زمان غذا خوردن رسیده است و شما گرسنه نیستید ، می توانید آن وعده را حدس کنید ، در این حالت وارد متابولیسم محرومیت نمی شوید. اما در صورت گرسنگی ، باید غذا بخورید ، صبح روز شنبه اغلب صبح روز رژیم است. سالی که دایم در گیر مشکل اضافه وزن است شنبه رژیم جدید ایده آل خود را شروع می کند .

او رژیم خود را چگونه شروع می کند؟ با حذف کردن صبحانه ! سالی با خود فکر می کند به به هنوز شروع نشده چقدر خوب وزن کم کرده ام ، عالیه برای هرظهر هم غذا خیلی سبکی در نظر میگیرد که شاید این را هم حذف کند. سالی به خاطر نظم و اراده ای که داشته است ، حسابی احساس غرور می کند.

رژیم غذایی و بیولوژی بدن

اما هنگام غروب که از سر کار به خانه بر می گردد دیگر نمی تواند تحمل کند. او احساس خستگی ، ضعف، ناامیدی و حتی افسردگی می کند. او ناگهان شروع به خوردن می کند ، به طوری که تا زمان خواب به احتمال زیاد به اندازه ۳ تا ۴ وعده به میزانی بیش از نیاز واقعی خود غذا می خورد. در نهایت ، او بیش از مقداری که همیشه به طور طبیعی می خورد ، غذا خورده است.

سالی کاری نکرده است جز این که تا غروب به خود گرسنگی داده و به عبارتی قحطی کشیده است. چه اتفاقی می افتد؟ سالی با حذف یک صبحانه و ناهار سالم و سبک خود را به متابولیسم محرومیت برده است. او تا آخر روز آنقدر محرومیت کشیده است که حتی قادر به صحبت کردن نیست و از طرفی بیولوژی بدن او التماس می کند که سالی غذا بخورد و سالی هم بالاخره گوش می کند و شروع می کند به خوردن و جبران وعده های از دست رفته.

در طول روز، بدن به علت نرسیدن غذا سوخت و ساز خود را کند و چربی ذخیره می کند و بعد هم به علت زیاده روی و فراوانی نعمت شروع به ذخیره کردن چربی ها می کند. برای بسیاری از افراد این سناریو هر روز تکرار می شود و در نتیجه ، ناامیدی به بار می آورد.

بنابراین ، حتی اگر این افراد در روزها قحطی فراوانی یا به خیال خودشان رژیم به همان اندازه روزهای عادی غذا بخورند ، باز هم رژیم قحطی فراوانی باعث چاق شدن شان می شود. بهترین راه برای نلغزیدن در چاه متابولیسم محرومیت این است که وقتی معدتان گرسنه است غذا بخورید. فقط در صورتی یک وعده را حذف کنید که مقدار گرسنگی شما بنابر نمودار گرسنگی بالاتر از صفر یعنی ۲، ۳ یا بیشتر باشد.

برای سوخت وساز و انرژی بهینه ، درست غذا بخورید

برای سوخت وساز و انرژی بهینه در بیولوژی بدن ، درست غذا بخورید

بدن شما دوست دارد متعادل غذا بخورد وقتی شما یک نوع ماده غذایی را به نوع دیگر ترجیح بدهید ، سوخت و ساز بدن تان را کند می کنید.جودی زن چهل و هشت ساله ای بود که هفته ای ۵ تا ۶ روز صبح ها به مدت ۴۵ دقیقه به باشگاه می رفت و ورزش های بدنسازی و هوازی انجام می داد. او متوجه شد به جای لاغر شدن ، اضافه وزن پیدا می کند به گفته ی خودش ، در خوردن غذا نیز به هیچ وجه زیاده روی نمی کرد.

ما سرعت سوخت و ساز او را آزمودیم و متوجه شدیم که سوخت و ساز بدنش بسیار کند است . جودی گیج شده بود و می گفت مگر قرار نیست ورزش سوخت و ساز را افزایش دهد؟ ما هم در تعجب بودیم سپس نحوه و نوع غذا خوردن جودی را بررسی کردیم . او نه چربی می خورد و نه گوشت ، در عوض برای اغلب وعده های غذایی شیر سویا یا دیگر نوشیدنی های حاوی سویا می نوشید.

ماه ها بود که غذای او را همین چیزها تشکیل می داد . او نه تنها کالری کافی دریافت نمی کرد ، بلکه رژیمش خارج از تعادل و نوعی تک خوری بود.در واقع ، جودی وارد متابولیسم محرومیت شده بود. بدن بدون چربی کافی و پروتئین عالی طوری عمل می کند گویی در قحطی است. جودی باید مقداری اسیدهای چرب پروتئین های کامل مثل گوشت، تخم مرغ با پنیر، همچنین مقداری سبزیجات و میوه به برنامه غذایی اش اضافه می کرد.

به محض آنکه جودی برنامه غذایی اش را درست کرد ، سوخت و ساز او شروع به فعالیت کرد و اجازه داد به راحتی وزن کم کند . اگر شما هم به اندازه کافی پروتئین ، چربی یا میوه و سبزیجات نخورید و خود را با نان و نشاسته سیر کنید ، وارد متابولیسم محرومیت می شوید . اگر فقط دور غذاهایی مثل ماکارونی ، نان ، برنج ، سیب زمینی و ذرت چرخید ، باید بدانید سرعت سوخت و ساز بدن خود را دچار اختلال می کنید.

قهوه و بیولوژی بدن

قهوه و بیولوژی بدن

آه که ما چقدر عاشق قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار هستیم! متاسفانه این قبیل نوشیدنی ها دشمنان فریبنده ای هستند و ما را به سوخت و ساز قحطی می کشانند . بیایید تصور کنیم شما اولین فنجان قهوه خود را صبح درست وقتی که از خواب بیدار می شوید ، نوش جان می کنید.البته که هم شما را بیدار می کند و هم به شما انرژی و انگیزه حرکت می دهد تا اینجا خوب است .

از طرف دیگر، همین یک فنجان قهوه می تواند جلو اشتهای شما را برای صبحانه بگیرد. متاسفانه باید بدانید این یکی خوب نیست کافئین مانع از آن می شود که بتوانید گرسنگی را احساس کنید . به عبارت دیگر، برای شما سیگنال منفی و اشتباه سیری می فرستد.

بنابر این ، به علت احساس سیری کاذبی که قهوه به شما داده است ، صبحانه نمی خورید و حتی اگر غذایی در دسترس مان نباشد یک فنجان قهوه دیگر می نوشید. در واقع ، شما از قهوه به عنوان راهی برای غذا نخوردن استفاده می کنید . البته نتیجه می دهد ، اما به قیمت رفتن به حالت متابولیسم محرومیت چرا که به طور منظم غذا نمی خورید.

دانستنی ها و بیولوژی بدن

از این پس مراقب باشید که برچسب اطلاعات غذایی نوشیدنی دلخواه خود و نیز داروهای ضددرد را بخوانید . اغلب نوشیدنی های تیره رنگ مثل کوکا و پپسی ، بعضی از داروهای مسکن و فانتا حاوی کافئین هستند . کافئین ماده ای است که در قهوه ، چای سیاه و چای سبز موجود است . این ماده امروزه در اغلب نوشیدنی ها، نوشابه های رژیمی، داروهای ضد اشتها، مسکن ها، قرص های لاغری و نیز مکمل ها وجود دارد.

بدیهی است کافئین در دانه انواع قهوه نیز وجود دارد . ما می دانیم که شما عاشق این چند فنجان قهوه خود هستید و خبر خوب آن که نیازی نیست آن را ترک کنید ، اما شاید لازم باشد نحو خوردن آن را تغییر دهید. به جای آن که قهوه یا نسکافه خود را قبل از غذا و به تنهایی صرف کنید ، آن را همراه با غذا و فقط یک یا دو بار در روز نوش جان کنید.

بله ، فقط همین! قهوه خود را همراه با صبحانه میل کنید نه قبل از آن یا به جای آن! همین قانون در مورد هرگونه خوراکی حاوی کافئین دیگر هم صدق می کند ، آنها را همراه با غذای تان میل کنید. به این ترتیب از وارد شدن بدن تان به متابولیسم محرومیت جلوگیری می کنید و از نوشیدن فنجان قهوه خود نیز لذت می برید.

اسرار لاغری و بیولوژی بدن

اسرار لاغری بیولوژی بدن

خوردن صبحانه آنقدر مهم است که ما‍ ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پیشنهاد می کنیم حتی وقتی گرسنه نیستید این وعده را بخورید فقط در این مورد است که توصیه می کنیم قانون معیار گرسنگی 0 تا 10 رابشکنید شما باید خود را به خوردن صبحانه ای متعادل که حاوی چربی پروتیین و کربوهیدرات باشد ، عادت دهید ، خوردن صبحانه سوخت و ساز شما را برای کل روزبه راه می اندازد و بعد از مدتی ، شما برای خوردن صبحانه احساس گرسنگی می کنید که این امر به نفع سوخت و ساز بدن شماست.

بالا بردن سوخت و ساز بدن

به احتمال زیاد شنیده اید که برای کم کردن وزن باید سوخت و ساز بدن خود را بالا ببرید . شما محکوم نیستید که با سوخت و ساز کند زندگی کنید. آرزو کردن و حسرت خوردن هم سرعت سوخت و ساز شما را بالا نمی برد ، اما انجام دادن کارهای درست چرا..

در این جا چند راه موثر برای افزایش سوخت و ساز و حفظ آن آمده و مطمئن شوید که به طور غیر عمد و از روی اشتباه خود را در وضعیت متابولیسم محرومیت گذاشته باشید. اگر این طور است هر چه زودتر آن وضعیت را اصلاح کنید. و از پرخوری اجتناب کنید ؛ زیرا مانع از سوزاندن موثر می شود بر اساس معیار گرسنگی 0 تا 10 غذا بخورید. پرخوری بدن را مجبور به ذخیره چربی بیشتر می کند. و درصد چربی بدن تان رابالا می برد پرخوری سوخت وسازتان را کند می کند.

میزان ماهیچه بدن خود را افزایش دهید و از درصد چربی خود بکاهید. هر چه حجم ماهیچه ها بیشتر باشد ، سریع تر غذا یا سوخت را می سوزانید. با بالا بردن حجم ماهیچه سرعت سوخت و ساز پاره خود را افزایش دهید. در هفته این کار را با دو یا سه جلسه تمرین با وزنه برداری، انجام دهید. از دمبل و دستگاه های بدنسازی کشی را توپ بدن سازی استفاده کنید. به کلاس های پیلاتس بروید. مطمئن باش عاشق بدن پر ماهیچه و کم چربی خود خواهید شد.

دانستنی ها و بیولوژی بدن

دانستنی ها وبیولوژی بدن

حجم ماهیچه یک سوم حجم چربی است بنابراین ، هر چه حجم ماهیچه های خود را بالاتر ببرید کوچک تر می شوید و شلوارجین هایتان را هم به راحتی می پوشید!

 • مصرف چربی پروتیین و کربو هیدرات را به طور جدی و شدید محدود نکنید سعی کنید متعادل غذا بخورید تا بدن تان برای فعال نگه داشتن سوخت و ساز خود سوخت کافی داشته باشد.
 • هر شب به قدر کافی بخوابید. نداشتن خواب کافی سوخت و ساز را کند می کند.
 • از قدرت ذهن خود برای سوق دادن سرعت سوخت و ساز پایه بدن تان به سطحی بالاتر استفاده کنید . به خود بگویید سوخت و ساز بدن تان بالاست. این را با صدای بلند بگویید و در ضمن یادتان نرود هر روز با صدای بلند به خودتان بگویید که سایز تان ایده آل است.
 • از زندگی مداوم با آدرنالین یا به عبارتی تحت استرس مزمن اجتناب کنید. سعی کنید با استفاده از راه های کنترل استرس ، استرس های خود را از بین ببرید یا کاهش دهید.
 • نفس عمیق بکشید. سعی کنید با تنفس عمیق مقدار زیادی اکسیژن بگیرید. بدن برای سوزاندن سوخت وساز به مقدار زیادی اکسیژن نیاز دارد. این کار را با ورزش کردن و تمرین های تنفس عمیق که از شکم باید احساس شوند ، انجام دهید. این نوع تنفس ، تنفس دیا فراگمی نامیده می شود.
 • وعده های غذایی را حذف نکنید. هنگام گرسنگی ، بر اساس درجه گرسنگی خود غذا بخورید.
 • نوشابه های گازدار و دیگر نوشیدنی ها را نیز به عنوان بخشی از غذای خود محسوب کنید و آنها را نادیده نگیرید.
 • از نگاه کردن به تلویزیون و بازی های رایانه ای بیش از چند ساعت درروز اجتناب کنید . وقتی تلویزیون نگاه می کنید ، سوخت و ساز بدن شما تا حد سوخت و ساز زمان خواب پایین می آید. باید بدانید هنگامی که خواب هستید ، سرعت سوخت و ساز بدن تان به پایین ترین حد خود می رسد.
 • درست همان طور که فقط وقتی گرسنه هستید باید غذا بخورید ، خوردن نوشیدنی های شیرین نیز فقط هنگام گرسنگی مجاز است. این قانون شامل نوشیدنی هایی که با قند مصنوعی یا عسل شیرین شده اند نیز می شود. و هر روز آب کافی بنوشید . شما باید حداقل روزی هشت لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب کافی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.
 • این دستورالعمل ها در تمام این مقاله هر جا که ما از مدل رژیم های غذایی صحبت می کنیم ، لحاظ شده اند. به شما نيز توصیه می کنیم برای وزن کم کردن و نگه داشتن آن ، این معیارها را به طور کامل و جدی رعایت کنید. اگر برنامه کاهش وزن شما از این دستورالعمل ها تخطی کند ، به نتایجی که انتظار دارید ، نخواهید رسید.

حداقل نکاتی که بايد در مورد بیولوژی بدن بدانید:

نکاتی درمورد بیولوژی بدن
 • اگر عادت های غذایی شما نا متعادل است یا به عبارتی ، بین محرومیت و زیاده روی در نوسان هستید ، باید بدانید سوخت و ساز شما وارد وضعیت توقف می شود و بدن تان را وادار به ذخیره چربی می کند.
 • سوخت و ساز شما و سرعت سوخت و ساز پایه بدن تان تحت تاثیرنحوه زندگی و عادت های تان قرار دارد.
 • بدن شما در وضعیت متابولیسم محرومیت از ترس نرسیدن غذا یا قحطی دایم به طور غریزی شروع به ذخیره چربی می کند و این وضعیت به تدریج سرعت سوخت و ساز بدن را پایین می آورد. می توانید با خوردن اصولی و براساس درجه گرسنگی از ورود به متابولیسم محرومیت جلوگیری کنید . بر اساس مقیاس گرسنگی شما باید وقتی در درجه صفر هستید ، غذا بخورید و وقتی به درجه ۵ یا زیرآن می رسید دست از غذا خوردن بکشید.
 • رژیم ها غذایی متعادل مانع از ورود به متابولیسم محرومیت می شود و مصرف کافئین را به وعده های غذایی یا میان وعده ها محدود کنید.
دسته بندی سبک زندگی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت