تغذیه بر اساس گروه خونی

کاربر ۵کاربر ۵
1,804 بازدید
گروه خونی

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا برخی از افراد دستگاه گوارش قوی و برخی دستگاه گوارش ضعیفی دارند؟ چرا برخی سیستم ایمنی بدنشان نسبت به دیگران بسیار قوی تر است و کمتر بیمار می شوند؟ نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که گروه خونی افراد در بسیاری از موارد تاثیر گذار است.

بسیاری از دانشمندان و حکما معتقدند كه خصلت، منش، رفتار، توان، كارایی، خلاقیت و خلق و خوی هر فرد بستگی به طبیعت و گروه خون وی دارد. در بسیاری از علوم طبی سنتی اقوام مختلف، حکما عقیده داشتند که طبیعت افراد ودر طب جدید گروه خونی در شخصیت و موفقیت های شغلی افراد نقش دارد و تفاوت های افراد به طبیعت شان و تا حدودی به تفاو ت های گروه خونی آنها ارتباط می دهند. در هنگام استخدام و انتصاب برای پست های مدیریتی و اجرایی توجه به طبع، مزاج و گروه خون فرد بهتر است در اولویت باشد.

در ژاپن خیلی ها برای انتخاب غذا، دوست، هم صحبت، شریک یا همکار از مسئله گروه خونی استفاده می کنند.  برای انتخاب غذای مناسب برای خود دو موضوع  مزاج و گروه خونی را باید بدانیم تا بتوانیم بهترین ها را برای خودمان انتخاب کنیم.

در عصری که زیست می کنیم تنوع مواد غذایی آنقدر زیاد است که حق انتخاب خوبی برای همه افراد وجود دارد، شرکت های بزرگ غذایی سال های سال روی انواع مزه ها و طعم ها کار می کنند تا بتوانند همه ذایقه ها را جلب کنند، در صورتی که این اشتباه بزرگی است، هر ماده غذایی حتی با بهترین کیفیت نمی تواند برای تمامی افراد مناسب باشد. غذایی که شما با همسرتان می خورید شاید برای شما بسیار مفید باشد ولی برای همسرتان یا فرزندتان همان غذا باعث بیماری شود. به همین جهت در این مقاله یکی از دو الگوی انتخاب غذا بر اساس گروه خونی را مورد بررسی قرار می دهیم.

تغذیه بر اساس گروه خونی

جیمز آدامو(پدر علم تغذیه در دسته گروه خونی ) می گوید: « به نظر من هیچ دو انسانی یکسان نیستند، همچنان که اثر انگشت آن ها و آهنگ صدایشان با هم متفاوت است.» از آنجا که همه انسان ها با هم فرق دارند پس نمی تواند غذایشان شبیه هم باشد. گروه خون شما به عنوان نشانه بسیار خوبی برای نوع تغذیه شما است. پس بدانید که غذای یک انسان می تواند برای انسان دیگر سمی باشد، و با استناد به همین موضوع می توان گفت که بسیاری از بیماری ها با پرهیز از بعضی از غذا ها می تواند کاملا درمان شود.

در این مقاله غذاها در 2 گروه مفید و مضر برای هر گروه خونی مطرح می شود. سعی کنید تا جایی که می توانید از خوردن غذاهای مضر برای گروه خونی خود پرهیز کنید و در درجه بعد غذایتان را با مزاجتان، با استفاده از انواع ادویه یا مربا و یا هر چیزی که میتوانید هماهنگ کنید، سپس سعی کنید از غذاهای مناسب در هر فصلی که در آن قرار دارید بهره ببرید.

گروه خونی O

گروه خونی O

افراد گروه خونی O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان بوده و نخستین انسان هایی بوده اند که پا به عرصه این جهان گذاشته اند. اجداد این گروه با ورزش، شکار، حمله به حیوانات و استفاده از گوشت و پوست آنها روزگار می گذرانده اند. در برابر مشکلات مقاومت زیاد داشته اند. ورزش، به خصوص ورزش های سنگین برای افراد گروه خونی O بسیار مفید است. ورزشهای سنگین باعث انبساط خاطر و آسایش روانی افراد این گروه می شود. در ضمن این نوع ورزش مانع چاق شدن آنها می شود و به تعادل روانی آنها و خواب راحتشان کمک فراوان میکند.

افراد این گروه حامل ژنی در بدنشان هستند که به آنها قدرت تحمل مصایب، اعتماد به نفس، شهامت و نیز خوشبینی می بخشد. این افراد خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند.

این گروه گوشتخوار، دارای دستگاه هاضمه بسیار قوی، دارای سیستم ایمنی فعال، نداشتن تحمل برای گرفتن رژیم غذایی خاص، دارا بودن قابلیت تطبیق با محیط، دارای مقاومت و استقامت در برابر استرس با استفاده از ورزش های سنگین، نیازمند به داشتن متابولیسم کارساز در بدن برای به دست آوردن قدرت و انرژی لازم می باشند.

با توجه به اینکه این گروه خونی علاقه زیادی به مصرف گوشت دارند، بهتر است بسیار از خودشان مراقبت کنند زیرا مصرف زیاد گوشت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان را در این افراد بالا می برد.

مواد غذایی مفید برای گروه خونی O

میوه جات سودمند: موز، انجیر، گوجه، گیلاس، انواع آلو، انبه

آب میوه های سودمند: گیلاس، انبه، آلو، اسفناج، آناناس

سبزیجات سودمند: آرتیشو، کاسنی، زنجفیل، کلم قمری، پیاز، فلفل قرمز، سیب زمینی شیرین، برگ چغندر، قاصدک، ترب کوهی، کاهو، جعفری، کدو حلوایی، جلبک دریایی، بروکلی، شلغم، کلم پیج، بامیه، زردک، اسفناج

غلات سودمند: برای این گروه خونی غلات سودمند نیست، ولی می توانند از برنج سبوس دار، ارزن، حریره جو دوسر گندم سیاه، به مقدار کم استفاده کنند

در صورتی که می خواهند از نان استفاده بکنند از نان بدون گلوتن استفاده کنند.

حبوبات: لوبیا چشم بلبلی

آجیل و مغزهای خام: گردو، تخمه کدو حلوایی

روغن های سودمند: روغن زیتون و روغن بزرک و این گروه می توانند از روغن کنجد برای سرخ کردنی ها و پخت و پز استفاده کنند.

لبنیات: برای این گروه هیچ یک از انواع لبنیات مفید نمی باشد

گوشت: ماهی آزاد، گوشت گوسفند

مصرف گوشت ماهی برای گروه خونی O

ادویه جات سودمند: ادویه کاری، فلفل قرمز، زردجوبه

چاشنی های سودمند: هیچ چاشنی بسیار سودمندی برای این گروه خونی وجود ندارد،می توانند به میزان کم از سرکه سیب، سس سویا، سس خردل بدون سرکه استفاده کنند، این گروه می توانند از روغن زیتون، لیموترش تازه، پودر سیر به عنوان جایگزین انواع سس و کچاپ استفاده کنند.

نوشیدنی و دمنوش های مفید: آب ، چای سبز، گل سرخ، قاصدک و به میزان کم می توانند از دمنوش بابونه، آویشن، مریم گلی، نعنا، جنسینگ، سنبل الطیب، پونه و ریشه شیرین بیان استفاده کنند.

مواد غذایی مضر برای گروه خونی O

میوه جات مضر: آووکادو، کیوی، نارگیل، پرتقال، نارنگی، موز سبز (نارس)، طالبی، گرمک

آب میوه های مضر: آلوئه ورا، خیار، شیر نارگیل، نارنگی، پرتقال 

سبزیجات مضر: ذرت، خیار، قارچ، برگ تازه خردل، ترشیجات، سیب زمینی، ریواس، گل کلم، تره

غلات مضر: جو، سبوس گندم، گندم، بلغور، جوانه گندم و انواع نان ها و شیرینی های تهیه شده از گندم برای این گروه مضر می باشد.

در صورتی که می خواهند از نان استفاده بکنند از نان بدون گلوتن استفاده کنند.

حبوبات مضر: انواع عدس، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، ماش

آجیل و مغزهای خام: بادام زمینی، تخمه آفتابگردان، پسته، بلوط، کره بادام زمینی، بادام هندی، تخم خشخاش

روغن های مضر: روغن ذرت، روغن آووکادو، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن سویا، روغن بادام زمینی

لبنیات: برای این گروه هیچ یک از انواع لبنیات مفید نمی باشد اما در صورت تمایل می توانند کمی پنیر بز یا کره محلی استفاده کنند، تخم مرغ و اردک برایشان خیلی مفید نیست ولی به میزان کم می توانند میل کنند.

گوشت: گوشت خوک، بلدرچین، ماهی مرکب، صدف حلزونی و آبالون، نیزه ماهی، گربه ماهی 

ادویه جات مضر: اقاقیا، فلفل سیاه و سفید، اسپارتام، فروکتوز، نشاسته ذرت، ساکاروز، شیره ذرت، جوز هندی  

چاشنی های مضر: کچاپ، ترشیجات، مایونز، تمامی سرکه ها بجز سرکه سیب

نوشیدنی و دمنوش های مضر: آلوئه ورا، چای سیاه، قهوه، انواع کولا، آبجو، ریشه باباآدم، صبرزرد، ریواس، برگ توت فرنگی

گروه خونی A

گروه خونی A

از خواص مهم افراد این گروه خونی آن است که گیاهخوار هستند، دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف. سیستم دفاعی آنها با محیطی که در آن زندگی می کنند خوب همسانی پیدا میکند. در برابر حوادث روحی مثل استرس، ناراحتی های فکری با آرام کردن درون خود خوب مقاومت می نمایند و افرادی فعال و سرزنده به شمار می روند.

این افراد بیشتر به غلات و کمتر به گوشت علاقه دارند و از خوردن سبزیجات بهره فراوان می برند زیرا افراد این گروه از بازماندگان زارعین دوران های پیشین می باشند. افراد این گروه خونی توانایی بیشتری با بیمار ی های عفونی دارند ولی در معرض ابتلا به استرس ها هستند و بهترین راه درمان استرس در آنان استفاده ازمدیتیشن یا ورزش یوگاست، زیرا درنگ در درمان استرس در این گروه از افراد، باعث ابتلای آنها به بیماری های قلبی و سرطان می شود. به طور کلی انجام ورزش های سبک به افراد این گروه توصیه شده، زیرا زیاده روی در انجام ورزش باعث خستگی جسمی و روحی در آنها می شود.

افراد دارنده گروه خونی A افراد خیلی آرام و دارای توقعات بالا هستند. این افراد دارای بیشترین ذوق هنری بین سایر گروه های خونی بوده و البته می توانند افرادی خجالتی، مورد اعتماد، حساس و دارای وجدان باشند، این افراد بسیار حساس و موشکاف و شدید التاثیر و مسلط بر همه چیز هستند.

شکوفایی و حال خوب این گروه خونی در رژیم غذایی گیاهی است و مصرف نواع گوشت برای این گروه بسیار مضر است. مصرف گوشت در این گروه خونی موجب اخلال در سیستم گوارش و سمی شدن خون می شود.

مواد غذایی مفید برای گروه خونی A

میوه جات سودمند: زردآلو، توت سیاه، زغال اخته، گیلاس، انجیر، گریپ فروت، لیموترش، آناناس، انواع آلو

آب میوه های سودمند: آب گیلاس،آب هویج، آب گریپ فروت، آب آلو، آب اسفناج، آب لیمو ترش، آب آناناس، آلوئه ورا، عصاره زردآلو

آجیل و مغزهای خام: بادام زمینی، تخمه کدو حلوایی، کره بادام زمینی، گردو

مصرف تخم کدو برای گروه خونی A

سبزیجات سودمند: بامیه، کاهو، کلم بروکلی، هویج، انواع پیاز، کرفس، کاسنی، جعفری، تره فرنگی،شلغم، زردک، برگ چغندر، قارچ، رازیانه، سیر، کدو حلوایی، زنجبیل، ترب کوهی، تربچه، کلم قمری، اسفناج، آرتیشو

غلات سودمند: حریره جو دوسر،آرد جو دوسر، گندم سیاه و نان های تهیه شده از آرد سویا بسیار مفید است. جو، برنج سبوس دار، بلغور به میزان کم می توانند استفاده کنند.

حبوبات: لوبیا سیاه، لوبیا سبز، لوبیا چیتی، لوبیا چشم بلبلی، باقالا، انواع عدس، لوبیا سویا و کلیه مشتقات سویا

روغن های سودمند: روغن زیتون و روغن بزرک، روغن گردو و این گروه خونی می توانند از روغن کنجد برای سرخ کردن و پخت و پز به میزان کم استفاده کنند.

لبنیات: اگر گروه خونی A هستید و از مشکلات تنفسی و آلرژی رنج می برید، از لبنیات کاملا پرهیز کنید. هیچ کدام از انواع لبنیات برای شما مفید نمی باشد، ولی به میزان بسیار کم می توانید از تخم مرغ، شیر و پنیر بز، ماست محلی و کفیر استفاده کنید.

گوشت: این گروه خونی باید از مصرف انواع گوشت پرهیز کند تا از بروز بیماری هایی همچون امراض قلبی و انواع سرطان در امان باشند. مصرف انواع سوسیس و کالباس که حاوی نیترات هستند عامل اصلی سرطان معده در این گروه خونی هستند. در صورتی که این گروه خونی تمایل به مصرف گوشت دارد می تواند به میزان بسیار کم از گوشت مرغ سالم، بوقلمون یا شترمرغ،ماهی کپور، قزل آلا، ماهی سفید استفاده کند.

مصرف گوشت ماهی برای گروه خونی A

ادویه جات سودمند: مالت جو، سیر، زنجبیل، ترب کوهی، جعفری، خردل، سس سویا، زردچوبه

چاشنی های سودمند: این گروه باید از خوردن انواع سرکه و خیار شور پرهیز کنند. 

نوشیدنی و دمنوش های مفید: آلوئه ورا، یونجه، ریشه باباآدم، بابونه، رازیانه، شنبلیله، جنسینگ، خارشتر، نارون، چای سبزو قهوه به میزان کم

مواد غذایی مضر برای گروه خونی A

میوه جات مضر: موز، پرتقال، انبه، نارنگی، نارگیل، طالبی و گرمک

آب میوه های مضر: شیر نارگیل، آب نارنگی، آب گوجه فرنگی، آب پرتقال، آب انبه، آب کلم پیچ 

سبزیجات مضر: کلم قرمز و سفید، فلفل قرمز تند، بادمجان، زیتون سیاه، سیب زمینی، گوجه فرنگی، ریواس، سیب زمینی شیرین، قارچ

غلات مضر: آرد گندم کامل، نان کامل، سبوس گندم، جوانه گندم، گندم (مصرف گندم و فرآورده های آن باعث ترشح بیشتر مخاط و بروز آسم و تنگی نفس در افراد دارنده گروه خونی A می شود.)

حبوبات مضر: لوبیا قرمز، نخود، تمبرهندی (برای این گروه خونی لوبیای سویا و فرآورده های سویا مفید است.)

آجیل و مغزهای خام: پسته، بادام هندی

روغن های مضر: روغن ذرت، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن بادام زمینی

لبنیات: بستنی، پنیر گودا، کره، پنیر خامه ای، شیر گاو، سرشیر، کشک

گوشت: گوساله، گوسفند، گاو، خوک، اردک، دل و قلوه، بره، غاز،جگر، خرگوش، آهو، بلدرچین، میگو، ماهی خاویار

برای این گروه خونی بهترین رژیم گیاه خواری است و پرهیز از مصرف انواع گوشت برایشان بسیار مفید است.

ادویه جات مضر: اقاقیا، فلفل سیاه و سفید، انواع سرکه، تمرهندی  

چاشنی های مضر: کچاپ، ترشیجات، مایونز، انواع سرکه، سس گوجه فرنگی

نوشیدنی و دمنوش های مضر: ریواس، کاکل ذرت، سودا، چای سیاه

گروه خونی B

گروه خونی B

افراد با گروه خونی  B، افرادی هدف دارند و از لحاظ فکری قوی هستند. این افراد با پشتکارهستند و وقتی مشغول انجام کاری شوند، فقط با موفقیت آن را به اتمام خواهند رساند. خود محور گرا هستند و معمولا راه مخصوص به خود را در زندگی دارند. مردمانی رك و سریع الهجه، حساس و در عین حال دارای پشتكار هستند. ناشكیبا، غیرقابل پیش بینی و در كارهایی كه مورد علاقه آنها نیست تنبل اند این افراد شایسته روزنامه نگاری و نویسندگی، هنر و كارهای فكری هستند. در برخورد با عوامل خارجی سهل الوصول هستند و برای آنها هر نوع محیط و اخلاق بی تفاوت است، لذا این گروه را متلون المزاج لقب داده اند.

در این افراد انرژی های مختلفی که در بدن آنها وجود دارد با هم همساز و موازی و موافق می باشند و به همین جهت نیز این افراد کمتر دچار بیماری می شوند.

تغذیه این گروه خونی دارای تنوع بیشتری نسبت به گروه های خونی دیگر است.

مواد غذایی مفید برای گروه خونی B

میوه جات سودمند: موز، انواع انگور، هندوانه، انواع آلو، آناناس، پاپایا

آب میوه های سودمند: آب برگ چغندر، آب آناناس، آب کلم پیچ

سبزیجات سودمند: چغندر، برگ چغندر، بروکلی، انواع کلم، هویج، بادمجان، زنجبیل، سیب زمینی شیرین، جعفری، انواع فلفل، انواع کلم، زردک

غلات سودمند: جو دوسر، سبوس جو، سبوس برنج، ارزن، برنجک، انواع نان و شیرینی تهیه شده با آرد برنج

حبوبات: لوبیا قرمز

آجیل و مغزهای خام: گردو

روغن های سودمند: روغن زیتون 

لبنیات: پنیر فتا، شیر گاو، شیر بز، پنیر بز، کفیر، انواع ماست

گوشت: گوسفند، بز، ماهی

ادویه جات سودمند: کاری، زنجبیل، جعفری، فلفل قرمز

چاشنی های سودمند: برای این گروه خونی اکثر چاشنی ها بی اثر است ولی خیلی مفید نیست

نوشیدنی و دمنوش های مفید: چای سبز، زنجبیل، جعفری، خارمریم، جینسینگ، نعنا

مصرف انواع انگور برای گروه خونی B

مواد غذایی مضر برای گروه خونی B

میوه جات مضر: نارگیل، انار، خرمالو، آووکادو

آب میوه های مضر: آب گوجه فرنگی، آب انار

سبزیجات مضر: آرتیشو، ذرت، انواع زیتون، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، ریواس

غلات مضر: گندم، ذرت، انواع نان و شیرینی تهیه شده از گندم، چاودار، آرد گندم

حبوبات مضر: لوبیا چیتی، ماش، لوبیا سیاه، لوبیا چشم بلبلی، نخود، انواع عدس، لوبیا سویا و فراورده های آن

آجیل و مغزهای خام: بادام هندی، فندق، کنجد، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو حلوایی، پسته، بادام زمینی، کره کنجد

روغن های مضر: روغن ذرت، روغن نارگیل، روغن کرچک، روغن آفتابگردان، روغن کانولا، روغن سویا، روغن کنجد

لبنیات: تخم اردک و غاز و بلدرچین، بستنی

گوشت : مرغ، غاز، اردک، کبک، بلدرچین، کبوتر، دل و قلوه، جوجه

ادویه جات مضر: اقاقیا، فلفل سیاه و سفید، شیره بادام، دارچین، مالت جو، نشاسته ذرت، ساکارز، آسپارتام،   

چاشنی های مضر: کچاپ، سس سویا

نوشیدنی و دمنوش های مضر: آلوئه ورا، رازک، ریواس، ریشه گزنه، سودا

گروه خونی AB

افرادی منطقی، حسابگر، امین و روراست، سازمان دهنده، مطیع و در عین حال نیرومند هستند. این افراد به آسانی كسی را نمی بخشند، گاهی خشمگین می شوند، اغماض را دوست ندارند، محافظه كار هستند و نمی شود آنها را به آسانی شناخت و دستشان را خواند. اینان برای مدیریت، قضاوت، نمایندگی، كارگری و كارفرمایی هر دو مناسبترند. سیستم دفاعی افراد این گروه ضعیف بوده و در برابر میکروب ها و ویروس ها از خود مقاومت زیادی نشان نمی دهد.

گروه خونی AB

مواد غذایی مفید برای گروه خونی AB

میوه جات سودمند: گیلاس، انجیر، هندوانه، انگور، گرپ فروت، کیوی، انواع آلو، آناناس، لیمو ترش، زغال اخته

آب میوه های سودمند: آب کلم، آب هویج، آب کرفس، آب گیلاس، آب لیموترش، آب انگور، آب گریپ فروت

سبزیجات سودمند: چغندر، برگ چغندر، بروکلی، گل کلم، بادمجان، سیب زمینی شیرین، جعفری، زردک، کرفس، سیر، خیار، قاصدک

غلات سودمند: جودوسر، سبوس برنج، برنجک، چاودار، ارزن، آرد برنج، آرد سویا، آرد چاودار، برنج

حبوبات: انواع عدس، لوبیا چیتی، لوبیا سویا و فرآورده های آن، تمرهندی

آجیل و مغزهای خام: بادام زمینی، کره بادام زمینی، گردو

لبنیات: پنیر بز، شیر بز، پنیر فتا، کفیر

گوشت: بوقلمون، ماهی

ادویه جات سودمند: کاری، زنجبیل، جعفری، سیر، ملاس نیشکر، ترب کوهی، آویشن

نوشیدنی و دمنوش های مفید: چای سبز، زنجبیل، جعفری، خارمریم، جینسینگ، ریشه بابا آدم، بابونه، گل سرخ سرخارگل

روغن های سودمند: روغن زیتون، روغن گردو 

مصرف روغن زیتون برای گروه خونی AB

مواد غذایی مضر برای گروه خونی AB

میوه جات مضر: آووکادو، موز، نارگیل، گرمک، پرتقال، انار، انبه، به، خرمالو

آب میوه های مضر: آب انبه، آب پرتقال

سبزیجات مضر: کنگر، ذرت، ریواس، انواع شور و ترشی، برگ تربچه، انواع فلفل تند

غلات مضر:گندم سیاه، آرد ذرت، انواع نان و شیرینی تهیه شده از ذرت

حبوبات مضر: لوبیا چشم بلبلی، لوبیا قرمز، نخود، باقلا، لوبیا سیاه، لوبیا قرمز، ماش

آجیل و مغزهای خام: فندق، کنجد، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو حلوایی، کره کنجد و کنجد

روغن های مضر: روغن ذرت، روغن نارگیل، روغن آفتابگردان، روغن سویا

لبنیات: پنیر، کره، سرشیر، شیر گاو، بستنی 

گوشت: گوساله، غاز، مرغ، جوجه، بلدرچین، آهو، کبک، خروس، اردک، خوک، ماهی، میگو

ادویه جات مضر: اقاقیا، فلفل تند آسپارتام، انواع سرکه، مالت جو، نشاسته ذرت، فروکتوز ،آلوئه ورا

چاشنی های مضر: کچاپ، سس سویا، انواع شور

نوشیدنی و دمنوش های مضر: چای سیاه، قهوه، کولا، آلوئه ورا، رازک، ریواس، سودا

برخی از مواد غذایی که برای یک گروه خونی مناسب است می تواند برای گروه خونی دیگر بشدت مضر باشد، و یا اگر یک ماده غذایی که برای یک گروه خونی مناسب است مثلا لبنیات برای گروه خونی B، نباید در مصرف آن زیاده روی کرد یا گوشت برای گروه خونی O مضر نیست، ولی نباید در مصرف گوشت زیاده روی کنند، این گروه خونی باید از سبزیجات حتما در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

دسته بندی تغذیه
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت