خواص سیاه دانه

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
13,941 بازدید

خواص سیاه دانه از نظر بوعلی سینا

ابن سینا خواص سیاه دانه را این چنین ذکر می کند: ورم ها و جوش ها، زخم های چرکی، سردردهای میگرنی، سرگیجه، برای چشم های ضعیف و چشم هایی که فراوان اشک ریزش بی مورد دارد.

قبل از خواب سیاه دانه با عسل بخورید و جوشانده یا دم کرده آن را در طول روز بخورید و یک قطره از دم کرده یا جوشانده سیاه دانه در ساک چشم بچکانید.

نکته: بهترین آنتی هیستامین طبیعی، خوردن یک عدد سیب شیرین بعد از هر وعده غذا می باشد و اگر یبوست یا نفخ شکم دارید یک استکان آب سیب تازه بخورید.

خواص سیاه دانه برای تحلیل سلول های چشمی

اگر کسی سلول های کره چشمش یا قسمت شبکیه یا مخصوصا قسمت ملتهبه رو به تحلیل می رود یا التهاب دارد، در بحث التهاب جوشانده برگ بارهنگ خیلی عالی است برای قی و تراکم چشم و اگر پرده ملتهبه ورم دارد در اینجا جوشانده اکالیپتوس و اگر سلول های چشمی رو به مردگی می رود و طول عمرشان کوتاه است و رو به تحلیل می روند جوشانده برگ درخت انگور بهترین می باشد ساک چشم را پایین داده و دو قطره در آن بچکانید.

خواص سیاه دانه برای دستگاه تنفس 

اگر سیاه دانه تازه با عسل بخورید در درمان آسم مفید است و برای درمان و پیشگیری از برونشیت حاد و مزمن نیز مفید است؛ اما اگر سیاه دانه مانده باشد در مجاورت هوا یا نور خورشید یا نور شدید پروژکتور و مانند آن خودش باعث برونشیت می شود؛ چون گاز خردل تولید می کند. همچنین سیاه دانه تازه که با عسل جویده شود در درمان شبه آسم ها (یعنی توقف تنفسی یا بیماری آپنیک) مفید است.

خواص سیاه دانه برای دستگاه های گوش، حلق، بینی و دهان

اگر کسی آلرژی و یتینیک داشته باشد می تواند از جوشانده یا دم کرده سیاه دانه در بینی اش بچکاند یا بخور اسپند بدهد اگر آبریزش بینی توام خونریزی شدید باشد جوشانده غليظ اسپند را پس از سرد شدن سه قطره در هر بینی بچکاند.

خواص سیاه دانه برای انواع تب ها

تاثیر سیاهدانه بر روی تب

گاهی تب ناشی از کم خونی است. گاهی تب ناشی از فشار خون پایین است. گاهی تب ناشی از آنفولانزا است که همراه با استخوان درد و غالبا با آبریزش بینی همراه است. گاهی تب ناشی از باکتری یا ویروس و مانند آن که تب ناشی از عفونت است غالبا تب ناشی از عفونت همراه با لرز است.

توجه: سیاه دانه نقش مهمی در درمان و پیشگیری از انواع تب ها دارد.

خواص سیاه دانه برای پاکسازی بدن از سموم داخلی

سیاه دانه با عسل یک سنگ شکن طبیعی می باشد و سنگ های کلیه را خرد و دفع می کند و در دفع سموم ناشی از متابولیسم و سوخت و ساز داخلی بدن نیز نقش دارد.

معرفی سیاه دانه از نظر ابوعلی سینا (ره)

ابو علی سینا در کتاب قانون در طب مبسوط در مورد سیاه دانه سخن گفته و تحقیقات این دانشمند مسلمان شیعه ایرانی، آمیزه ای از تجربیات گذشتگان و پژوهش های خود اوست. او سیاه دانه را چنین معرفی می کند: در طبیعت و مزاج سیاه دانه گرم و خشک است. خاصیت آن تند و تیز و تکه کننده بلغم، زداینده، بادشکن و بسیار تنقیه کننده (یعنی پاک کننده بدن از سموم) می باشد.

خواص سیاه دانه برای زگیل و خال

سیاه دانه زگیل های واژگون و خال ها حتى از نوع گوشتی را از بین می برد می توان از آن به صورت خوراکی یا ضماد استفاده کرد. سیاه دانه در علاج بهق (لکه های سفید در سطحی ترین لایه های پوست) و در درمان برص (ویتلیگو که هر چهار لایه پوست را درگیر می کند و عمقی است) مفید است.

خواص سیاه دانه برای جوش های چرکی

اگر کسی جوش های چرکی (یعنی قرحه) دارد سرکه سیاه دانه (یعنی سیاه دانه را در سرکه بخیساند) را روی قرحه بلغمی که چرکین است بگذارد مفید است. در طب مکمل با صابون گل ختمی بشوید بعد صورتش را خشک کند و با محلول سرکه ماساژ دهد از بین می رود و اگر محلول سرکه نبود با جوشانده آویشن شیرازی و اگر نبود با پماد آکنیل ماساژ دهد.

خواص سیاه دانه برای دفع زكام، عرق و دانه های چرکی سر

اگر کسی زکام دارد سیاه دانه را در دوغ گل سرخ بخیساند و به سر بگذارد مخصوصا در تکه پارچه کتانی. (پارچه نخی عرق گیر است و رفع بوی عرق می کند اما ضعیف است ولی پارچه کتانی رفع بوی عرق کرده و عرق کم ترشح می شود؛ لذا قوی تر است.) با این عمل زکام قطع و عرق سر کم شده و دانه های چرکی که روی سر می زند از بین می رود.

خواص سیاهدانه برای گرفتگی های کبد و عوارض سکته

خواص سیاه دانه برای گرفتگی های کبد و عوارض سکته

کسانی که بخاطر سکته خفیف یا مزاج بسیار سرد یا بلغمی چانه شان کج یا زبانشان می خواهد لکنت پیدا کند استفاده از خیسانده سیاه دانه در دوغ گل سرخ در این موارد مفید است و سبب باز شدن گرفتگی های کبد می شود. یک یا دو قاشق مرباخوری در دو وعده از این مخلوط میل کنید.

نکته: وریدهای تحتانی کبد نباید بگیرد چون خیلی عوارض سو دارد.

خواص سیاه دانه برای درد دندان

اگر کسی دندان درد دارد آب پز سیاه دانه با سرکه مزمزه کند یا با چوب سنوبر که آب پز شده مسواک بزند درد دندانش ساکت می شود. از این قوی تر گل میخک دارویی است چون مسکنی قوی است عصب های لثه را بی حس می کند.

داروی بی حسی دندان

برای جرم گیری دندان شش تا هفت عدد از میخک را بجوید کل فک بی حس می شود حال می توانید دندان را جرم گیری کنید. موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث بی حسی دندان می شود ولی استفاده از آن ها مضر است چون باعث پوسیدگی آج و ریشه دندان می شود مثل: جوشانده پوست درخت چنار.

خواص سیاه دانه برای آب مروارید، آب سياه و شب کوری

اگر سیاه دانه را ساییده و با روغن زنبق مخلوط کرده و مثل سرمه به چشم بکشید و با بینی استنشاق کنید آب آوردن بی مورد چشم برطرف می شود. یعنی پیشگیری و درمان آب مروارید چشم می کند در خوردنی ها قره قاط سیاه بین سه تا شش عدد بخورید قویترین دارو ضد شب کوری، آب سیاه چشم و آب مروارید چشم است. بین دو دارو ۱۲ ساعت فاصله باشد.

خواص سیاه دانه برای بلندی نفس

اگر کسی بلندی نفس دارد (انتصاب النفس) سیاهدانه با نترول را با هم جویده و بخورد.

خواص سیاه دانه برای کرم آسکاریس و…

اگر شخصی کرم کدو، آسکاریس، کرمک انگل و مانند این ها دارد سیاه دانه بخورد یا روغن سیاه دانه غلیظ بر ناف بمالد سبب دفع کرم می شود.

توجه : هر روز خوردن تخمه هندوانه اندازه یک مشت و مغز آن اندازه یک قاشق غذا خوری سر پر ضد انگل است و آن را دفع می کند. اگر شخص گرم مزاج، دارای انگل است در اینجا تمر هندی را زمینه کند یعنی روزی یک قاشق غذاخوری آب تمر هندی یا خود آن را بخورد.

خواص سیاه دانه برای سنگ کلیه و مثانه

تاثیرات سیاهدانه روی مثانه

اگر سیاه دانه را با عسل و آب گرم بخورید برای سنگ کلیه و مثانه مفید است.

پاد زهر نیش رتيل

اگر یک درهم (مثلا دو و نیم گرم) از سیاه دانه را بخورید پاد زهر نیش رتیل است همچنین حشرات از دود سیاه دانه می گریزند.

خواص سیاه دانه برای ضعف بدن

برای ضعف بدن سیاه دانه با عسل قبل از خواب میل شود.

خواص سیاه دانه برای مسمومیت خون

برای رفع مسمومیت های خون دو استکان چای سیاه دانه تازه جوش بخورید و یک قاشق مرباخوری سیاه دانه با عسل قبل از خواب بخورید.

اورام: در مواردی که کبد و طحال بزرگ شده یا کلیه ها ورم کرده سیاه دانه با عسل بسیار مفید است.

تقویت زنان بعد از زایمان

برای تقویت زنان بعد از زایمان در دوره نفاس:

 • اولین غذایش رطب باشد.
 • بهترین صبحانه شیرعسل، شیرخرما و حلیم گندم گوشت است.
 • بهترین ناهار آبگوشت است.
 • بهترین شام سوپ با آبغوره و روغن زیتون است.
 • موقع خواب آب سیب و عسل بخورند.
 • قبل از خواب سیاه دانه و عسل بخورند.

توجه: با انجام این موارد زود بدنشان قوت می گیرد و از خون نفاس پاک شده و شیر مادر کم نمی شود.

کیست، فیبروم، ضخامت داخلی رحم و…

اگر خانمی کیست، فیبروم، ضخامت لایه داخلی رحم (آندومتریوز)، آب آوردگی نسوج، ناراحتی دهانه رحم و تومور دارد بدون جراحی و نمونه برداری و… درمان می شود.

 • شیر تازه گاو کم چرب با عسل کوهی ناشتا بخورد.
 • آب سیب و عسل بعد از شام بخورد.
 • یک قاشق چای خوری پودر استخودوس صبح بخورد.
 •  وسط روز پودر گیاه مخلصه یک قاشق چای خوری در یک استکان آب جوش بخورد.
 • اول ظهر آب زردک بخورد.
 • قبل از ظهر سیاه دانه با عسل کوهی بخورد.
 • عصر چای رازیانه یک یا دو استکان بخورد. (یک قاشق چای خوری رازیانه در آب جوش ریخته و پس از ده دقیقه بخورد.)
 • اول مغرب پودر افتیمون بخورد.
 • بعد از شام سیاه دانه با عسل بخورد.
 • شب قبل از خواب گل خار مریم بخورد.

توجه: با این چند گیاهی که بیان کردیم انواع کیست ها و تومورها از بین می رود و جلوی پیشرفت سلول های سرطانی یا ازدیاد انواع کیست را می گیریم.

نکته: پودر افتیمون در نسخه کمک کننده به گل استخودوس می باشد و این دو با هم تجمع مایعات اضافی بافتی و کیست ها و تومورها و یبوست مزمن مریض را درمان می کند.

خواص سیاه دانه برای تقویت قوه باه

خواص سیاهدانه در رفع ریزش و تقویت موی سر

اگر کسی ازدواج کرده و قوه باه او ضعیف است و یا دچار خستگی جنسی می باشد اگر سیاه دانه را با روغن زیتون بخورد یا جوشانده سیاه دانه در روغن زیتون روزی یک قاشق مرباخوری مصرف کند جهت تقویت قوه باه سریع الاثر است.

خواص سیاه دانه برای تقویت نعوظ

اگر کسی مشکل انتشاری دارد علاوه بر آب هویج زردک می تواند از روغن سیاه دانه استفاده کند و به آلت ماساژ دهد نعوظ تقویت می شود. (سیاه دانه را پودر کرده و نیم ساعت در روغن زیتون بجوشانید.)

خواص سیاه دانه برای درمان رعشه

اگر کسی بیماری رعشه دارد (لرزش غیر اختیاری) با روغن سیاه دانه جوشیده در روغن زیتون به دست ها و پاها ماساژ دهد رعشه خوب می شود؛ در خوراکی ها این موارد را برای درمان رعشه استفاده کند:

 • روزانه ۷ عدد آلوبخارا در ۲۴ ساعت در دهان نگه دارد تا آب شود.
 • خوردن انار شیرین روزی یک استکان تا یک لیوان.
 • زرشک خام روزی یک قاشق غذاخوری.

خواص سیاه دانه ضعف عضلات و سستی اعضا

اگر کسی ضعف عضلات و سستی اعضا دارد یا فلجی یا شبه فلجی دارد می تواند بدنش را با روغن سیاهدانه جوشانده شده در روغن زیتون ماساژ دهد مفید می باشد.

بی حسی موضعی

اگر کسی بی حسی موضعی در دست و پا دارد و یا اینکه خون مردگی زیر پوست دارد از ماساژ با روغن سیاهدانه جوشانده در روغن زیتون استفاده کند.

خواص سیاه دانه برای سیاهی موی سر

اگر کسی موهای سر و صورتش زودتر از سنش سفید شده است برای پیشگیری و درمان از روغن سیاه دانه جوشیده در روغن زیتون استفاده کند و قبل از ماساژ سیاه دانه به موها آن ها را با صابون گل ختمی بشوید چون ضد جوش های غرور جوانی، آکنه، زونا و جوش های قارچی و التهابی است و جای لک جوش نمی ماند همچنین در خوراکی ها روزی سه عدد هلیله سیاه را در روغن زیتون خیس کرده و مانند کپسول قورت دهد سه فایده ثابت شده دارد:

 • ملین مزاج است.
 • در سن های زیر ۵۰ سال و بعضی کتب میگویند زیر ۶۰ سال فولیکول ها و رنگدانه های مو بر می گردد و سیاه می شود.
 • کمک به تقویت حافظه کرده و از نسیان پیشگیری می کند.

خواص سیاه دانه در رفع ریزش و تقویت موی سر

تاثیر سیاهدانه بر مو

اگر کسی روغن سیاه دانه را با این شش روغن مخلوط کند:

روغن حنا، روغن مورد، روغن سدر، روغن گزنه، روغن فندق و روغن بادام به سرش بزند جهت رفع ریزش بیش از اندازه مو مفید است و سبب تقویت پیاز مو می شود.

تقويت ساقه مو و رشد آن

روغن کندش قوی ترین روغن برای تقویت ساقه مو و رشد مو می باشد آن را پودر کرده و نیم ساعت در روغن زیتون بجوشانید.

عوارض گیاه دیفن باخیا و درمان آن

بعضی در آپارتمان گیاه دیفن باخیا دارند اگر کسی برگ یا ساقه یا گل این گیاه را بخورد یا شیرابه این گیاه را بخورد باعث ورم گلو و دهان و باعث خفگی شخص می شود و اگر شیرابه اش را بخورد دهانش قفل می شود.

درمان:

 محلول آب و نمک یا محلول آب سرکه سریع در دهان بگرداند و قرقره کند.

درد شدید روده

اگر کسی درد شدید روده دارد با اینکه ازدیاد گاز معده و قرقره های شکمی و یا سوزش سر معده یا ریفلاکس ندارد.

 1. از میوه موز پرهیز کند.
 2. هر روز یک قاشق مرباخوری روغن زرد گاوی کم کم بخورد.
 3. هر شب یک قاشق مرباخوری زیره سیاه بخورد.

سل غدد لنفاوی استخوان

اگر کسی سل غدد لنفاوی استخوان دارد (به اصطلاح ما در روایات خنازیر دارد.) همراه با آبسه هایی که به کندی پیشرفت می کند.

١. نباید سیر بخورد.

۲. خردل بخورد.

٣. ایرسا بخورد.

درد بواسير

ثیر سیاهدانه بر بواسیر

اگر کسی درد بواسیر یا بیماری هموروئید دارد تفاله های چای عادی را دور نریزد و بر محل بواسیر ضماد کند شب تا صبح بماند دردش خوب می شود بجای پماد شیمیایی همورویید از روغن خیار استفاده کند (یعنی خیار بوته ای را در پایه روغن زیتون یا سیاه دانه یا کنجد نیم ساعت بجوشاند).

درد بواسیر و خارش مقعد

اگرکسی درد بواسیر با خارش مقعد دارد روغن خیار با پایه روغن قال استفاده کند. (یعنی خیار بوته ای را در پایه روغن قسط نیم ساعت بجوشاند).

درد مقعد با تورم یا بیرون زدگی

اگر درد مقعد همراه با تورم یا بیرون زدگی بخشی از رودآنال دارد روغن خیار با روغن پوست میوه انار استفاده کند و در جوشانده پوست انار بنشیند رود آنال سرجای خودش بر می گردد. برای دردش نیز روزی سه مرتبه روغن خیار بمالد و همچنین سبزی تره با ناهار و شام بخورد.

توجه: طرز تهیه روغن خیار در درد بواسیر بیان شده است.

نکته: در روایات شیعه داریم یکی از علایم عمومی مردم آخر الزمان این است که مبتلا به یبوست و بیماری بواسیر هستند.

بواسیر خونی

اگر بواسیر شخص خونی بود:

 1. هر روز صبح و شب یک قاشق چای خوری پودر سماق بخورد.
 2. با ناهار یک مشت سبزی تره بخورد.
 3. با شام یک مشت سبزی خرفه بخورد.

لاغری شدید و کم خونی

اگر کسی لاغر و کم خون است یکی از قوی ترین داروها یونجه یا عرق یونجه می باشد حتی اگر گلبول های سفید خون نیز کم باشد آن را نیز درمان می کند.

آنمی فقرآهن، بیماری دیستروفی و…

اگر کسی آنمی فقر آهن و بیماری دیستروفی (ضعف عضلات ارادی) و ریزش شدید مو دارد و خیلی لاغر است برای درمان یک لیوان شیره خرما با نصف استکان عرق یونجه مخلوط کند و در ۲۴ ساعت سه قاشق غذاخوری بخورد.

اعتیاد

یکی از فواید عرق یونجه و جوشانده و دم کرده یونجه درمان معتادان می باشد چون تهوع در افراد معتاد ایجاد می کند سبب می شود از مواد افیونی بدش بیاید و اعتیاد را ترک کند.

سرطان التهابی و پیشگیری از آن

تاثیر سیاهدانه بر سرطان

اگر کسی سرطان التهابی دارد داروی ضعیفش برگ دارواش است و داروی قوی تر آن برگ یا گل بهار نارنج است و از همه قوی تر گیاه مخلصه می باشد که در جلوگیری و پیشرفت سلول های سرطانی بسیار موثر می باشد مخصوصا کسانی که سرطان التهابی دارند.

در کسانی که مشکوک به سرطان هستند این گیاهان را در جیره غذایشان بگذارند و از هر کدام در ۲۴ ساعت یک قاشق چای خوری پودرش را در استکان آب جوش بریزند و پس از ده دقیقه با عسل کوهی مخلوط کنند و بخورند.

در سرطان خون گل همیشه بهار یا به قول خارجی ها کالان دولا و شلغم درمان کننده می باشد.

مسهل قوی ترکیبی

اگر کسی مسهل قوی از نوع داروی مرکبه می خواهد می تواند هلیله سیاه، پوست هلیله زرد، ملک باد، ملک ازرق، گل سرخ محمدی و مصطکی رومی را به نسبت مساوی مخلوط کرده و هر روز یک قاشق مرباخوری با یک لیوان آب بخورد.

کیست تخمدان و رحم

اگر کسی کیست تخمدان و رحم و مانند آن دارد قرص گیاهی یاسمین، گل استخودوس و گل خار مریم؛ هر ۸ ساعت یک مورد از این ها را بخورد.

تحلیل سلول های عصبی اس ام آی (SMA)

در این بیماری شخص مريض به سختی از جایش بلند می شود و بالا رفتن از پله ها برایش مشکل است دست هایش قدرت ندارد اما راه رفتنش خوب است و در صورت عصبانی شدن بیماری تشدید شده و تحلیل سلول های عصبی بیشتر می شود.

درمان:

 1. صبحانه شیر عسل یا شیرخرما یا حلیم گندم گوشت بخورد.
 2. در شبانه روز دو مرتبه از سه شیره خرما، انگور و توت استفاده کند.
 3. جوشانده سیاه دانه در روغن کنجد را در بینی ها و در حلق هر کدام ۱۲ قطره بچکاند و پس از دو دقیقه بنشیند تا تخلیه شود.

درمان ضعف عمومی استفاده از شانزده مورد زیر است:

خواص سیاهدانه برای پرکاری غده پاراتيروئيد
 1. انگور 
 2. انجیر 
 3. موز رسیده 
 4. سیب درختی رسیده شیرین
 5. گلابی
 6.  انار شیرین
 7.  عدس به شرطی که بواسير نداشته باشد.
 8. برگ چغند
 9. اسفناج با پیاز بدون ماست (با ماست مسمومیت می آورد)
 10. ما الشعیر
 11. بلوط 
 12. گندم بوداده 
 13. توت فرنگی
 14.  پیاز با آبگوشت 
 15.  روزی دو لیوان آب زردک
 16. عسل رقیق شده

پرهيزات:

چیزهای ترش، تند و تیز نخورد چون حالش بد می شود. چیزهایی که عضلات را شل می کند نخورد مثل: نارنگی، شکلات، کاکائو، نسکافه و قهوه.

نکته: اگر کسی عضلاتش شل و رمقش کم است یا بیماری اس ام ای دارد می تواند یک شب در میان کته برنج با پنیر و پرتقال بخورد.

خواص سیاه دانه برای پرکاری غده پاراتيرویيد

اگر کسی پرکاری غده پاراتیرویید دارد (پشت غده تیرویید غدد پاراتیرویید قرار دارد.) این بیماری باعث بالا رفتن کلسیم بدن می شود و وقتی تعادل کلسیم در بدن بهم بخورد حافظه شخص ضعیف و ناکارآمدیش در اعضا بیشتر می شود. پزشکی جدید در اینجا داروی خاصی که به موقع درمان کند ندارد. این بیماری محصول ازدياد ترشح هورمونی به نام پاراتورمون می باشد که متابولیسم کلسیم بدن را کنترل می کند.

درمان عمومی

 1. صبح ها عسل رقیق شده بخورد (یعنی یک قاشق غذاخوری عسل کرد با یک لیوان آب).
 2. وسط روز یک لیوان آب سیب که با پوست آب گرفته شده است بخورد.
 3. شب ها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری سیاه دانه با عسل بجود و بخورد.

دارویی برای تعادل فسفر و کلسیم در بدن

 1. مغز گردو روزی چند عدد بجود و بخورد.
 2. گوشت میگو سرشار از فسفر می باشد.

خواص سیاه دانه برای کراتنين بالای خون

اگر کسی کراتنين خونش بالاست. پزشکی جدید برای این بیماری دارویی ندارد.

درمان:

به مدت ۲۰ روز پرهیز مطلق داشته باشد هیچ خوراکی و آشامیدنی نخورد مگر این موارد:

 1. ۴ لیوان آب کم کم با عسل کوهی (مثلا دو قاشق غذاخوری عسل)
 2. ۴ لیوان آب جوش ولرم کم کم با عسل کوهی (مثلا دو قاشق غذاخوریعسل)
 3. آب سیب رسیده شیرین که با پوست آب گرفته شده است.
 4. شب ها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری سیاه دانه با یک قاش غذاخوری عسل کوهی بجود و بخورد.
 5. یک ساعت پیاده روی آرام در سطح مستوی در هوای آزاد.
 6. عصرانه یک یا دو عدد انار شیرین با هسته بجود و بخورد.

خواص سیاه دانه از نظر ابن بيطار

خواص سیاه دانه از نظر ابن بيطار

خداوند متعال در گیاه سیاه دانه نعمت ها و برکات فراوانی قرار داده است ابن بیطار طبیعت سیاه دانه را گرم و خشک می داند و برای تب ربعی، بادهای موجود در اندام های مختلف، قولنج های مختلف شکمی و غیر شکمی، اندامی، عضله ای و مانند آن و خشک کردن رطوبت معده مفید می داند و همچنین ابن بیطار که یکی از بزرگان علم طب است می گوید برای تنگی نفس سیاه دانه سودمند است البته به شرط اینکه پودرش تازه باشد.

خواص سیاه دانه برای سنگ کلیه

کسانی که معده سرد، رطوبی، لیزی معده و مدفوع مخاطی دارند سیاه دانه برای همه این موارد مفید است همچنین اگر سیاه دانه با عسل میل شود سنگ ریزه ها یعنی شن و سنگ کلیه خرد شده و از بین رفته و در نتیجه دفع می گردد.

خواص سیاه دانه برای جلا دادن پوست

جلا دهنده رنگ پوست و چهره چند مورد است مثل: لیموشیرین، پرته شیرین، کاهو بدون سس، سیاه دانه با عسل و انار شیرین با حوله و دست صورت را خشک نکنید. یکی از مطالبی که خیلی مهم است خواندن نماز شب است که چهره انسان را در دنیا و آخرت زیبا می کند و فواید بسیاری دارد مانند اینکه انسان را به مقام محمود می رساند.

خواص سیاه دانه برای دفع اخلاط غليظ و چسبنده

کسی که اخلاط غلیظ یا چسبنده دارد مثلا وقتی خم و راست می شود در گلویش خلط می آید و نمی تواند صحبت کند:

 1. سیاه دانه با عسل شب قبل از خواب بخورد.
 2. صبح ها عسل رقیق شده با آب بخورد.
 3. عصرانه آب سیب عسل بخورد.

خواص سیاه دانه برای دردهای رحمی

سیاه دانه درد رحم را تسکین می بخشد. درد رحمی نظير قاعدگی های دردناک که پزشکی جدید در تخصص بیماری های زنان برای دردهای رحمی قرص شیمیایی هیوسین یا آمپول ضد درد تجویز می کند اما در بحث طب مکمل یا طب اسلامی سه دارو وجود دارد گل گلرنگ، گل خار مریم و سیاه دانه با عسل شب قبل از خواب بجود و بخورد. قاعدگی های دردناک و دردهای رحمی درمان می شود.

خواص سیاه دانه برای یرقان و زردی نوزادان

کسانی که یرقان دارند با سیاه دانه درمان می شوند حال اگر سن بچه کم بود مثلا: زردی نوزادی بود یک قاشق چای خوری جوشانده سیاه دانه به او بدهید شدیدا موثر است و همچنین یک قاشق چای خوری آب پوست کدو مسما در زردی نوزادان مفید است و نیازی به اشعه ماورا بنفش ندارد.

توجه: از هر کدام فقط یک بار بدهید و در صورتی که هر دو دارو را می دهید امروز جوشانده سیاه دانه و فردا همین ساعت آب پوست کدو مسما بدهید و در ضمن مادر بچه از یک تا سه هفته نسبت به شدت زردی نوزاد یک تا سه لیوان روزانه آب سیب بخورد.

خواص سیاهدانه برای تسکین سردردهای میگرنی

خواص سیاه دانه برای تسکین سردردهای میگرنی

اگر روغن سیاه دانه را به صورت ضماد یا پماد به قسمت هایی که سردردهای میگرنی دارد ماساژ بدهید سردرد میگرنی التیام پیدا می کند و به عنوان یک مسکن گیاهی است.

خواص سیاه دانه برای زگیل و دمل

ابوعلی سینا در کتاب قانون، طبیعت سیاه دانه را گرم می داند و می گوید سیاه دانه زگیل ها و خال ها را زدوده مثل: جوهر نمک، شیرابه انجير، سرکه سیب و روغن سیاه دانه ای که در پایه روغن بادام تلخ جوشیده است که اگر در پایه روغن زیتون باشد بهتر است؛ روی زگیل یا خال گوشتی بگذارید باعث علاج واقعی زگیل و دمل ها می باشد.

پیشگیری از دمل، کورک و زگیل

صبح ناشتا آب انار شیرین را با ۷ عدد گلنار وحشی بخورید تا یک سال دچار کورک، دمل های درشت و همچنین زگیل نمی شوید.

خواص سیاه دانه برای اعتدال اخلاط اربعه

در کتاب های طب سنتی و مکمل مطالبی گفته شده مثلا: سیاه دانه به اخلاط بدن اعتدال می بخشد یعنی کسانی که خلط سوداوی، صفراوی، دموی و بلغمیشان از حالت تعادل بیرون رود و مزاجشان بهم بریزد یکی از داروهای طبیعی مفید که اعتدال به مزاج می بخشد سیاه دانه با عسل است.

افزایش شیر مادر و قاعده آور

سیاه دانه اخلاط غلیظ را رقیق کرده و قاعده آور می باشد و ترشح شیر مادر برای فرزندش را افزایش می دهد و همچنین در رابطه با رطب از قرآن مجید و روایات اهل بیت (ع) در کتاب وسایل الشيعه باب نکاح جلد ۱۴ تذکر داده شده است که اولین غذای مادری که بچه اش بدنیا آمده رطب ( خرما تازه) باشد.

خواص سیاه دانه ضد سم است

سیاه دانه اثر پادزهری دارد، ضد سم است و ترياق الاكبر می باشد مثل: سنگ نمک طعام یا تریاق و پادزهرهای دیگر که یکی از آن ها سیاه دانه است، ماده ملانین موجود در سیاه دانه باعث می شود تا سم موجود در بدن خنثی شود.

خواص سیاه دانه برای دندان درد و…

اگر کسی دندان درد دارد چند مطلب مفید است مثل: گل میخک و اینکه کی سرکه را دهان بگرداند و بیرون بریزد دندان درد، خون ریزی لثه، افتادگی لثه، تیر لوزه ها، خلط چسبیده به آخر حلق و کیپی بینی خوب می شود و همچنین اگر دم کرده سیاه دانه را با سرکه مزمزه کند برای دندان درد مفید است.

خواص سیاه دانه برای زیاد کردن هورمون های مردانه

در دانه های سیاه دانه اسانس روغنی همراه با مواد معطر مثل: آروماتیک و ویتامین E و هورمون های جنسی وجود دارد. اگر خانم یا مردی دچار خستگی جنسی است و هورمون های مردانه تستوسترون یا استروژن و پروژستتررونش کم است می تواند سیاه دانه با عسل شب قبل از خواب یک قاشق مرباخوری برای قوت کمرش بخورد و صبح ها حلیم گندم گوشت بخورد.

خواص سیاه دانه برای سرگیجه و درد گوش

اگر کسی سرگیجه و درد گوش دارد یک قطره روغن سیاه دانه را در گوش بچکاند و اطراف گوش هایش را با روغن سیاه دانه چرب کند و همچنین یک قاشق مرباخوری از عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه بخورد اینکار را حداقل به مدت یازده روز صبح ناشتا انجام دهد.

ذکر درمانی و گیاه درمانی:

 1. بعد از نماز شب و نماز وتر قرایت سوره فاتحه الكتاب سه مرتبه
 2. آیه الکرسی سه مرتبه
 3. آمن الرسول سه مرتبه
 4. معوذتین دو سوره پایانی قرآن سه مرتبه
 5. سوره الضحی و توحید سه مرتبه
 6. پس از این ها یک فنجان شیر گرم با ۵ قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و بنوشد.

توجه: در این مسایل می توانید به نسخه های شفاهی و کتبی حجه الاسلام محقق موسوی در کتاب مجربات الاماميه مراجعه کنید. طب الائمه علامه یا ذکر درمانی های خاص علامه مجلسی در بحار راه گشاست.

خواص سیاهدانه برای رماتیسم، قند خون، ریزش مو و...

خواص سیاه دانه برای رماتیسم، قند خون، ریزش مو و…

برای درمان ریزش مو، رماتیسم، قندخون، اسهال، ضعف قلب، ناراحتی ها و التهابات کبدی، تقویت گردش خون، درمان سودای خاص مثل: میگرن، جوش های غرور جوانی و شکستگی ها سیاه دانه با عسل بخورید و بعد از غذا خرما میل کنید.

جوش خوردن استخوان

اگر کسی استخوان هایش مویه کرده یا شکسته است نزد شکسته بند ماهر، استخوان ها را درست کرده تا جوش بخورد و برای اینکه دیر جوش نخورد مواد ترش و تند و تیز نخورد چون این ها باعث تاخیر در جوش خوردن استخوان می شوند و خرما و مغز بادام شیرین هر روز ۷ تا ۷ تا و ۲ تا ۲تا با هم بجود و بخورد.

وقتی استخوان ها جوش خورد و باند و گچ را باز کردید اندازه یک ماش مومیا (عرق الجبال) قورت دهید و فردا نیز همین موقع دوباره اندازه یک ماش موميا بخورید و هر روز محل شکستگی را با محلول موميا ماساژ دهید، ترک استخوان جوش می خورد. (پزشکی جدید برای جوش خوردن ترک استخوان راهی ندارد.)

توجه: مومیایی رنگ اصلی اش سیاه براق متالیک است. از فشار صخره های کوه با یکدیگر یک ماده شیمیایی سیاه رنگ که قیمت اصلی اش از طلا گرانتر است بیرون می آید. محققین علوم زیستی و گیاهی این ماده را جمع آوری کرده و در دسترس مردم قرار می دهند مخصوصا متخصصین مفاصل، رماتولوژی، متخصصین ارتوپدی و اندام و بحث ماساژ درمانی و حرکت درمانی و همچنین تخصصی مفاصل در ۴ زمینه محتاج این تجویز به بیمار هستند. کوه های گناباد، قائنات، روستای اردکول فارس و استهبانات مملو از این ماده طبیعی هستند.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت