فواید سیاهدانه

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
2,917 بازدید

فواید سیاهدانه

فواید سیاهدانه مختلف است و پژوهش های جدید علمی در مورد سیاهدانه حتی از ۱۵۰۰ سال پیش هم مطرح بوده است. رسول حق (ص) در شب معراج شبی که به سوی آسمان می رفتند و معراجشان جسمانی و روحانی بوده می فرمایند: گذر نکردند به من گروهی از ملائکه جز اینکه می گفتند: ای محمد امر بفرما امت خود را به انجام حجامت شرعیه و بهتر از معالجه با حجامت، معالجه با سیاهدانه و قسط می باشد.

تعدادی از فواید سیاهدانه

– پایین آورنده فشار خون است.

– باز کننده خون قاعدگی (آمنوره اولیه و ثانویه.)

– زیاد کننده ادرار و مدر است و دیورتیک دارد؛ در روایات شیعه خربزه در این زمینه بیشتر مطرح شده است و در کتابهای پزشکی در بحث های اورولوژی در میوه ها بالاترین درصد دیورتیک در خربزه رسیده است.

– زیاد کننده شیر مادر است گرچه سوپ رقیق و مصرف شیر تازه گاو و چای رازیانه نیز برای مادر شیر افزاست.

– خشک کننده اخلاط می باشد.

– ضد سم وارد شده در بدن است و بخور سیاهدانه ضد حشرات است.

– ضد کولیت معده و گازهای اضافی روده است.

– نافع برای یرقان و زردی است.

– اگر سیاهدانه را در روغن زیتون بجوشانید و پس از سرد شدن چند قطره در سوراخ های بینی بچکانید کسانی که زکام رطوبی دارند درمان می شوند.

– اگر کسی سیاهدانه را سرخ کند و بعد در روغن زیتون چند ثانیه بجوشاند و چند قطره اش را در بینی بریزد برای زکام و رفع عطسه مفید است.

– کلسترول و تری گلیسیرید خون را پایین می آورد.

– آنزیم های کبدی را پایین می آورد.

– اگر کسی را سگ گاز گرفت سریع محل گاز گرفتگی را با صابون شست و شو دهد. همچنین زخم پشه خاکی که زخم سالک می آورد اگر سریع جایش شسته شود خنثی می شود حال اگر خون شخص آلوده شد به بیماری هاری که یک بیماری واگیر است مبتلا می شود در اینجا شخص را قرنطینه می کنند و برای درمان بیماری هاری سیاهدانه با عسل بجود و بخورد تب های مداومش خوب می شود.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که تب های مستمر یا دائمی دارند: سیاهدانه با عسل بخورند درمان می شوند.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که گرفتگی صدا دارند: پس از حرف زدن آب جوش ولرم یا آب سرد عادی بسیار خوب است یکی از داروهای مهم برای گرفتگی صدا مصرف سیاهدانه با عسل است.

– فواید سیاهدانه کسانی که سنگ های ادراری مانند: شن و سنگ کلیه تا سنگ مثانه، سیاهدانه با عسل یا جوشانده هسته خرما بخورند و بعد از مصرف مدرها مانند: آب، آب جوش ولرم، میوه ها و سبزی هایی که مدر هستند مانند: لیمو شیرین، کاهو و خربزه، می توانند از لحاظ فیزیکی نیز سنگ را دفع کنند.

مثلا: درجا طناب بزند یا در سطح مستوی راه بروند، ضربه ای راه بروند یعنی سنگینی بدنش را بر روی پای چپ و بعد بر پای راست بیاندازند که احشای داخلی هم تکان بخورد مثل مشکی که تکان می دهید تا در آن آبی نماند. کم تحرکی فتخ های شکمی و زیر نافی می آورد و ضریب رسوب را در صفرا و کلیه ها بالا می برد حال وقتی تحرک کافی و مصرف مایعات دارید کمک به خروج شن و سنگ می کند.

– سوخته سیاهدانه اگر با آب مورد قاطی شود برای بواسیر به صورت ضماد مفید است این دارو به جای پماد هموروئید در بحث تسکین و ترمیم مفید است. ضماد سیاهدانه در ترمیم زگیل مفید است مخصوصا وقتی مخلوط با سرکه طبیعی سیب باشد؛ نظير: جوهر نمک و شیرابه انجیر که آن را سوزانده و پوست را تخریب می کند اما سیاهدانه پوست را تخریب نمی کند و طول عمر زگیل را که بین یک تا دو سال است یا می دهد. یعنی در مدت زمان کمتری زگیل بهبود پیدا می کند.

– فواید سیاهدانه برای کسی که از نظر عارضی یا ژنتیکی خشکی پوستش زیاد است مثلا: بیماری داءالصدف یا بیماری های خاص دیگری دارد و هر ماه چندین بار یا حداقل دو بار پوست می اندازد. برای درمان هر روز حمام برود ۲۰ دقیقه درون حمام باشد و بعد از بیرون آمدن با روغن سیاهدانه جوشانده در روغن زیتون به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بدنش را ماساژ دهد. اما کسانی که مشکل ژنتیکی دارند باید راه های ژنتیکی را دنبال کنند.

– سیاهدانه با عسل ضد دردهای مفصلی است حتی کمک می کند به کاهش درد آرتروز و به ترمیم بافت اسفنجی سر استخوان ها و همچنین جلوی پیشرفت آرتروز یا ساییدگی استخوان ها و مفاصل را می گیرد.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که سردردهای مزاحم یا سردردهای مزمن به نوع سردردهای شدید میگرنی یا سردردهای شدید شقیقه ای دارند: سیاهدانه را با عسل بخورند و هر روز دو بار صبح و شب شقیقه ها و محل درد را با روغن سیاهدانه خالص ماساژ دهند.

– کسانی که سینوس های ملتهب یا چرکی دارند: در پزشکی جدید از محلول سرم نمکی یا اگر چرک عفونی باشد از آموکسی سیلین، سفالکسین، آموکسی کلاو و این چرک خشک کن هایی که متخصصین گوش، حلق و بینی یا حنجره یا فوق تخصص فک و صورت میدهند استفاده می کنند اما در پزشکی اسلامی اولین دستور استنشاق(مزمزه و قرقره) با آب سالم ولرم قبل از وضو است

که از مستحبات می باشد حال اگر سینوس ها عفونی باشد چه سینوس های فوقانی و چه سینوس های فکی می توانید گرد پنی سیلین ۸۰۰۰۰۰ در سرم نمکی بریزید، هم بزنید و بینی را بشویید عفونت های سینوس های فوقانی و فکی بدون اینکه چرک خشک کن و آنتی بیوتیک بخورید خوب می شود. اگر کسی عفونت های سینوسی و فشار خون دارد از سرم نمکی استفاده نکند، در آب ولرم پنی سیلین ۸۰۰۰۰۰ مخلوط کرده و بینی را بشوید تا فشار خون بالا نرود و عفونت های فوقانی خوب شود.

در بحث بخور سیاهدانه، یک مشت سیاهدانه را در ظرفی بریزید و بگذارید بجوشد و بخورش را با بینی نفس بکشید همچنین با استنشاق آبی که سیاهدانه در آن جوشیده عفونت های سینوسی فوقانی درمان می شود.

تعدادی از فواید سیاهدانه

– کسانی که ورم کبد و طحال دارند بدن، صورت و چشم شان پف می کند یک ضد ورم عالی در طب مکمل سیاهدانه است. 

زردچوبه با زرده تخم مرغ را در جایی که ضرب خوردگی دارد ضماد کنید. اگر کوفتگی در اثر ضربه شدید باشد سیاهدانه مخلوط با روغن زیتون می تواند مفید باشد، در جایی که کوفتگی و خارش دارد سیاهدانه مخلوط با قسط مؤثر است، در جایی که کوفتگی دارد و استخوانش مویه کرده سیاهدانه مخلوط با عسل چند ساعت روی موضع بماند بعد با محلول مومیا محل مویه را ماساژ دهید تا ترک استخوان جوش بخورد.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که بیماری عفونی قارچ کچلی دارند (۸ یا ۹ بیماری عفونی داریم که یک موردش قارچ کچلی است): مالیدن روغن سیاهدان برایشان مفید است، اگر جراحت دارد پودر سیاهدانه به روی محل قارچ کچلی بریزید ضد کچلی سر و کچلی ناخن است.

– سیاهدانه در روغن زیتون بجوشانید و به صورت ضماد استفاده کنید ضد اگزماست.

– کوبیده سیاهدنه با هندوانه حنظل اگر به ناحیه ناف ضماد کنید ضد کرم های روده مخصوصا کرم کدو است.

– در بحث های جانور درمانی گاهی بوعلی سینا در قانون یا چغمینی در قانونچه یا محمد مومن حسینی در تحفه حکیم مومن آورده یا بعضی از محققین جدید در کتاب جانور درمانی آورده اند اگر سیاهدانه را پودرش کنید با خون پرستو یا خون حیوان دیگر مخلوط کرده و این را در محل پیسی بمالید پیسی خوب می شود اما درمان آسانش این است که برگ های قازیانی را در برنج چلتوک دار دم کنید درمان برص یا ویتلیگو می باشد.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که عفونت مهبلی یا رحمی دارند یا التهاب در این قسمت ها دارند: سیاهدانه ضد التهاب و عفونت های رحمی است می توانید یک روز در میان در محلول آب سرکه بنشینید و سیاهدانه با عسل بجوید و بخورید یا می توانید در جوشانده سیاهدانه به مدت ۲۰ روز بنشینید.

– اگر پودر سیاهدانه را با روغن نارگیل یا با حنا یا با هر دوی اینها مخلوط کنید ضد ریزش موی سر است تقویت مو به صورت خوراکی، خوردن خرما، شلتوک برنج، ۴ مغز با عسل و تقویت ساقه مو و ضد شوره محلول رزماری یا محلول اکلیل کوهی به شرطی که شخص ضعف اعصاب شديد نداشته یا حامله یا شیرده نباشد چون سقط جنین می دهد و شیر مادر را کم می کند.

برای تقویت مو، ساقه و ریشه مو هفته ای دوبار نیم ساعت قبل از حمام روغن سیاهدانه به سر بزنید از این ضعیف تر روغن بادام تلخ و از هر دوی اینها قوی تر روغن قسط یا روغن کوشنه می باشد. و از هر سه قوی تر روغن کندش است که محل رویش آن هندوستان می باشد. کندش را پودر کرده و در روغن زیتون ۲۰ الى ۳۰ دقیقه بجوشانید وقتی سرد شد نیم ساعت قبل از حمام به سر بزنید قوی ترین دارو برای رویش موی سر می باشد.

– اگر سیاهدانه را بکوبید و با گلابی مخلوط کنید برای زخم های مزمن و کهنه ساق پا و خارش های پوستی مؤثر می باشد یکی از عوارض سوء قند کنترل نشده بالا، زخم های عفونی و پوسیدگی بافت به نام قانقاریا می باشد قویترین دارو در زخم هایی که گود هستند، زردچوبه خالص است روزی یکبار استفاده کنید و هر ۲۴ ساعت یکبار عوض کرده و از باند استریل روغنی استفاده نکنید تا رد زخم نماند. 

– مالیدن پودر سیاهدانه مخلوط با اوره بر روی کورک های سر و پوست باعث می شود کورک ها سر باز کنند موارد دیگر نیز مثلا: گذاشتن براده آهن با گوگرد و زرنیخ با عسل سبب می شود که دانه های چرکی و کورک ها سر باز کنند برای اینکه محل عفونت، باکتریایی نشود و بعدا زردچوبه خالص بریزید.

– ضماد سیاهدانه خیسانده در سرکه برای زخم های آبدار مانند: زخم، اگزمای های تر و زخم های عفونی مفید است. اگر کسی بیماری پمفیکوس دارد یعنی شخصی که کل بدن یا بخشی از بدنش تاول می زند و گاهی تاول ها به اندازه نصف استکان یا نارنگی بزرگ شده و خود به خود می ترکند در پزشکی جدید دارو ندارد.

اما در طب اسلامی دارویش دو چیز است: 

  1. پرتغال شیرین با صبحانه، ناهار و شام بخورد و یک عدد پرتغال شیرین با دو عدد لیمو شیرین عادی مثل لیمو امانی یایک عدد لیمو ترش شیرازی درشت با ۲۰ گرم گلاب این سه را مخلوط کرده و مریض عصرانه آرام آرام بخورد.
  2. مالیدن پودر سیاهدانه خیسانده شده در سرکه نیز برای زخم های آبدار مثل تاول های ترکیده و موارد بالا مفید است.

ضماد سیاهدانه خیسانده در سرکه

– اگر سیاهدانه را در روغن زیتون بجوشانید و در هر کدام از بینی ها سه قطره بچکانید بهترین دارو برای آلرژیک مخصوصا کسانی که عطسه های زیاد توام با آبریزش بینی دارند، می باشد.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که لغوه نوجوانان، جوانان، میانسالان یا کهنسالان دارند: در پزشکی جدید داروی قطعی ندارد. تجویز طب اسلامی و مکمل این است که جوشانده سیاهدانه در روغن زیتون بخورند و ماساژ دهند لرزش یا رعشه غير اختیاری و لغوه و پارکینسون خوب می شود.

– ضماد جوشانده پودر سیاهدانه در روغن زیتون به ناحیه ملاج (ابتدای مسح وضو) برای بهبودی از زکام موثر است.

– فواید سیاهدانه برای کسانی که تورم مفاصل دارند و در مفاصلشان مایع جمع شده است یا از مفاصل زیاد کار کشیده اند: باید به مفاصل استراحت دهند و ضماد سیاهدانه با عسل بگذارند، تورم مفاصل می خوابد. در کتاب های پزشکی تخصصی مفاصل یا ارتوپدی و فوق تخصصی سر زانو به این بیماری تنیس بازان می گویند.

قویترین دارو در درمان التهاب مفصل یعنی آرتریت روماتویید، پودر سیاهدانه مخلوط با عسل است بر روی هر مفصل دردناکی بگذارید دردش ساکت می شود. از چسب های شیمیایی، پماد گیاهی اکبر ۲، پماد دیکلوفناک یا پروکسیکام، پماد انگلیسی کریم فارديان و پماد آمریکایی جینگای قوی تر است.

– اگر کسی سستی کمر یا ضعف جنسی از باب سرد مزاجی یا لقی کمر دارد در هر سه مورد از پودر سیاهدانه مخلوط با عسل به صورت ضماد یا با روغن زیتون به صورت ماساژ ملایم استفاده کند.

– پودر سیاهدانه مخلوط با روغن زیتون یا با عسل به صورت ضماد یا ماساژ برای کسانی که دردهای عصبی در ناحیه کمر یا سیاتیک دارند مفید است.

– خوردن سیاهدانه مخلوط با عسل برای آقایانی که ازدواج شرعی و قانونی کرده اند و چند سال است بچه دار نمی شوند مفید است چون زیاد کننده اسپرم سالم مرد می باشد. سیاهدانه با عسل قبل از خواب یک قاشق بجوید و بخورید زیاد کننده نطفه مردان بوده و سستی کمر را مرتفع می سازد.

دسته بندی طب سنتی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “فواید سیاهدانه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت