کاربردهای سیر و خواص اعجاب انگیز آن

کاربر ۵کاربر ۵
4,324 بازدید
کاربردهای سیر

بهترین کاربردهای سیر را می توان در مصارف خانگی مشاهده کرد. سیری که در خانه تهیه می شود از سایر سیرهای تجاری مفیدتر و موثرتر است. با این حال به هنگام تهیه محصول خانگی به عوارض جانبی احتمالی سیر توجه کنید. توجه داشته باشید که سیر می تواند پوست شما را تحریک کند و یا بسوزاند.

آلیسین در محصولات خانگی سیر

با خرد کردن سیر تحت تاثیر یک واکنش بیوشیمیایی آلیسین تولید می شود. آلیسین علت اصلی طعم تند و گزنده و خاصیت آنتی بیوتیکی سیر است. در درجه حرارت اتاق، آلیسین در مدت ۲۴ ساعت ترکیب های دیگری تولید می کند که همه آنها نیز دارای خواص دارویی هستند. در مدت یک یا دو روز همه آليسين موجود در سیر به ترکیب های دیگری تبدیل می شود. اگر سیر مصرفی خودتان را تهیه کنید می توانید مانع از تباه شدن آلیسین بشوید. آلیسین در درجه حرارت زیاد به سرعت تجزیه می شود.

 • حبه های سیر را له کنید و آن را با مایعی ترکیب کرده، و بلافاصله مصرف کنید.
 • سیر له شده یا رنده شده را در آب و سرکه قرار دهید و بعد از سه تا شش ساعت آن را میل کنید.
 • سیر له شده را به مدت دو تا سه روز در آب خیس کنید تا اثرات آلیسین و حساسیت های ناشی از آن از بین برود.
 • سیر له شده را در روغن خیس کنید و آن را مصرف کنید.
 • با درجه حرارت کم سیر را خشک و بعد آن را پودر کنید. به این شکل بخش قابل ملاحظه ای از آلیسین آن حفظ می شود.

کاربردهای سیر

کاربردهای سیر و خواص آن

مرهم سینه با استفاده از سیر

پنج تا هشت حبه سیر را له یا رنده کنید. آن را روی یک پارچه نازک پهن کنید و پارچه را روی سینه قرار دهید. بعد روی این پارچه پارچه دیگری بیندازید و زیر پتو بروید. برای اثربخشی بیشتر روی پارچه حاوی مرهم سیر یک بطری آب گرم قرار دهید. یکی از کاربردهای سیر و درمان های سنتی استفاده از سیر برای سرماخوردگی، درمان سینه درد، برونشیت و سینه پهلوست. استفاده از مرهم یکی از موارد کاربردهای سیر می باشد. مرهم نباید بیش از ۲۰ دقیقه روی سینه باقی بماند. توجه داشته باشید که بعضی از پوست ها در برابر سیر به شدت حساس هستند.

مالش سیر روی سینه

حبه های یک سیر را با یک عدد پیاز در خرد کن بریزید. مایع به دست آمده را در یک پارچه نازک قرار دهید. پارچه از روغن سیر نمناک می شود. در حالی که سیر همچنان داخل پارچه است سینه را با این پارچه نمناک ماساژ دهید.

سیر خام

سیر خام، تکه تکه یا له شده قویترین سیری است که می توانید مصرف کنید.

 • سیر را بجوید و بعد ببلعيد.
 • در یک لیوان آب یا شیر رنده کنید و آن را بنوشید.
 • در نصف لیوان آب هویج رنده کنید و بنوشید.
 • سیر قطعه، یا له شده را در یک فنجان سوپ یا برنج پخته شده بریزید و بخورید.

کمپرس سرد

سیر خام

یکی از محصولات خانگی سیر کمپرس سرد است. سه حبه سیر را در یک پیمانه آب سرد رنده کنید. پارچه ای را در این محلول فرو ببرید و آن را در محلی از بدن که مورد نظرتان است قرار دهید. پارچه را آنقدر روی پوست بگذارید تا در اثر حرارت بدن گرم شود. این کار در حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. در صورت تمایل این کار را تکرار کنید. درمان بسیار مناسبی برای آفتاب سوختگی است.

کمپرس داغ

کمپرس یکی از کاربردهای سیر است که بسیاری از خواص مرهم را دارد؛ اما در مقایسه با آن ناراحتی کمتری تولید می کند. وقتی کمپرس می کنید آب می تواند به لایه هایی از پوست، که مرهم به آن نمی رسد راه پیدا کند.

سه تا شش حبه سیر را در یک پیمانه آب داغ رنده کنید. بعد این مایع را به یک پیمانه آب جوش بیفزایید. حرارت را قطع کنید، چند دقیقه ای صبر کنید تا خنک شود و به درجه حرارت قابل تحملی برسد. حالا پارچه ای را در این محلول فرو کنید و پارچه خیس شده را در محل مورد نظر روی بدنتان قرار دهید. گه گاه به پارچه آب گرم حاوی سیر رنده شده را اضافه کنید. کمپرس داغ سیر برای عفونت های قارچی مفید است.

سیر پخته

سیر پخته

سیر پخته به عنوان یکی از محصولات خانگی سیر برای تقویت جریان خون بسیار مفید است. در واقع خاصیت رقیق کنندگی سیر در میان هندی ها کشف شد. هندی ها سیر را در غذای خود می پختند. بعضی از پژوهشگران معتقدند که پختن سیر خواص آن را افزایش می دهد، و از حساسیت بدن نسبت به آن می کاهد. متعارف ترین روش پختن سیر سرخ کردن آن است. سیر را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید و روی آن کمی روغن بریزید و روی چراغ بگذارید. بعد از دو دقیقه سبزی ها یا مواد خوراکی دیگر را به آن بیفزاید و به آرامی حرارت دهید.

دوش سیر

سه حبه سیر را در سه پیمانه آب رنده کنید. آنرا با پارچه صاف کنید، یک قاشق سرکه به آن بیفزایید و از این محلول به دست آمده برای شستشو استفاده کنید.

مرهم پا

یک پیاز سیر را در یک پارچه له کنید. کف پا را با روغن زیتون یا روغن بادام تا اندازه ای چرب کنید. مرهم سیر را با پارچه بر کف پای خود بگذارید و جوراب بپوشید. از یک بطری آب داغ یا کمپرس آب گرم استفاده کنید. در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طعم و بوی سیر را در گلویتان احساس می کنید. اجزای سیر از طریق پوست جذب می شوند و به ریه ها می رسند. برای جلوگیری از سوختن پوست پا، از این مرهم بیش از بیست و پنج دقیقه استفاده کنید.

حمام پا

حمام پا

از دیگر کاربردهای سیر تهیه آب آن و استفاده برای حمام پا است.شش حبه سیر را در یک پیمانه آب داغ رنده کنید و بگذارید محلول یک ساعت به حال خود بماند. محلول را در ظرف جاداری بریزید و بعد پاهایتان را در ظرف بگذارید. در صورت نیاز، به این محلول آب داغ اضافه کنید. به طوری که آب سیر دار تا حد قوزک های پا بالا بیاید. پاها را به مدت ۱۵ دقیقه در آب سیردار قرار دهید. با این عمل عفونت های قارچی پا از بین می رود. در ضمن این کار اقدام مفیدی برای رفع خستگی بدن است.

تنقیه

دو حبه سیر را در آب گرم رنده کنید و از آن برای تنقیه کودکان، که یکی دیگر از کاربردهای سیر است استفاده کنید.

سیر جوشانده

سه حبه سیر را خرد کنید و آن را با کمترین درجه حرارت در ظرفی به مدت بیست دقیقه بجوشانید. بعد تابه دردار را در حرارت اتاق به حال خود رها کنید تا به تدریج سرد شود. این حرارت دادن همه آلیسین موجود در سیر را به اجزای فرعی سولفوردار آن تبدیل می کند. در نتیجه از تحریک کنندگی سیر کاسته می شود. به اعتقاد برخی از پژوهشگران یکی از کاربردهای سیر استفاده از جوشانده سیربرای درمان آسم و برونشیت است.

سیر خیسانده در آب

سیر خیسانده در آب

سه حبه سیر را در یک پیمانه آب رنده یا خرد کنید. محلول را در تنگی بریزید و به آن یک پیمانه آب داغ (نه جوش) بیفزایید. در تنگ را بگذارید و آنقدر صبر کنید تا محلول به درجه حرارت اتاق برسد بعد آن را میل کنید.

استنشاق بوی سیر

یک حبه سیر را له کنید و آن را در یک پارچه نازک کتانی بپیچید. پارچه را زیر سوراخ های بینی خود قرار دهید و به آرامی تنفس کنید. استنشاق بوی سیر بدین صورت یکی دیگر از کاربردها است استفاده سیر برای درمان برونشیت، التیام سینوس ها یا سرماخوردگی مناسب است.

آب سیر

می توانید یک عدد پیاز سیر را با دستگاه آب میوه گیری آب بگیرید و مایع به دست آمده را بخورید و یا با آب هویج مخلوط کرده و میل نمایید.

قطره بینی

استفاده ازآب سیر به عنوان قطره بینی

چند حبه سیر را له کنید و آب آن ها را بگیرید. می توانید این کار را با دستگاه آب میوه گیری انجام دهید. به محلول ده برابر آب اضافه کنید و خوب به هم بزنید. از محلول به دست آمده به عنوان قطره بینی استفاده کنید.

مرهم- روش اول تهیه

مرهم سیر یکی از پراستفاده ترین کاربردهای سیر است که به سه روش می توان آن را تهیه کرد. محل درد را روغن بمالید. سیر له شده را مستقیما روی آن قرار دهید. با پارچه محل درد را بپوشانید. بگذارید سیر له شده ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی محل درد بماند. قرار دادن مرهم سیر روی پوست بیش از این مدت درست نیست. زیرا می تواند تولید سوختگی کند.

مرهم- روش تهیه دوم

استفاده از آب و روغن سیر

برای درمان درد در ناحیه وسیع تر، مقدار کافی سیر را در پارچه ای له کنید و بعد پارچه را در محل درد قرار دهید. در صورت نیاز از یک بطری آب داغ برای حرارت دادن محل درد استفاده کنید. از قرار دادن مرهم به مدت بیش از بیست دقیقه روی پوست خودداری کنید.

مرهم- روش تهیه سوم

سیر را رد کرده، آن را با گل بابونه خشک شده مخلوط کنید. در صورت لزوم به آن کمی آب اضافه کنید. خمیر به دست آمده را روی محل درد بمالید. بعد پارچه ای روی پوست خود قرار دهید تا خمیر را در محل نگهدارد. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مرهم را از روی پوست بردارید.

روغن سیر- روش تهیه اول

روغن سیر

روغن سیر مورد دیگری ازمحصولات خانگی سیر است. روغن سیر برای گوش درد بسیار مناسب است. می توانید آن را با قطره چکان در گوشتان بچکانید. از روغن به دست آمده برای سالاد هم می توانید استفاده کنید. سه تا هشت پیاز کامل سیر را له کنید و روی آن روغن زیتون بریزید محلول را خوب تکان دهید و بعد آن را در محیط گرمی به مدت سه روز قرار دهید. در این مدت گه گاه ظرف حاوی سیر و روغن را به هم بزنید. بعد از سه روز محلول را به کمک یک پارچه صاف کنید و آن را در محل خنکی نگهداری کنید.

روغن سیر- روش تهیه دوم

مانند مورد بالا سه تا هشت پیاز سیر را له کنید و روی آن روغن بادام بریزید. آن را به مدت سه روز در یک مکان گرم نگاه دارید. محلول را صاف کنید و به اندازه یک سوم محلول گلیسیرین به آن اضافه کنید و مایع را در جای خنکی قرار دهید.

بخور سیر

نیمی از یک پیاز سیر را رنده، یا آن را ریز و خرد کرده یا له کنید. سیر خرد شده را در یک کاسه بریزید و روی آن نیم لیتر آب جوش اضافه کنید. حوله ای را روی سرتان بیندازید و بخور را به داخل ریه هایتان بکشید. مراقب باشید خودتان را نسوزانید.

حمام سیر

استفاده از سیر برای حمام

یک عدد پیاز سیر را ریز ریز، خرد یا رنده کنید و به آن یک پیمانه آب جوش بیفزایید. مایع به دست آمده را چند ساعت به حال خود بگذارید تا در حد درجه حرارت اتاق خنک شود. لگن بزرگی تهیه کنید و در آن بنشینید. درون لگن را با آب گرم پر کنید که آب تا سطح باسن شما برسد. و نواحی تناسلی و مقعد در آبی که مخلوط آب سیر را به آن اضافه کرده اید، قرار بگیرد. ده دقیقه در این آب بنشینید. این استفاده از سیر برای درمان بواسیر، از بین بردن عفونت های مهبلی و یا سایر بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی مفید می باشد.

کره سیر

سر شب، یک یا دو حبه سیر را با مقداری جعفری خرد و بعد آن را له و به آن به قدر کافی روغن زیتون اضافه کنید. صبح روز بعد به هنگام صرف صبحانه از آن به شکل کره استفاده کنید (آن را روی نانتان بمالید).

شیاف سیر و طرز استفاده به روش اول

یکی دیگر از کاربردهای سیر که می توان به آن اشاره کرد استفاده آن به صورت شیاف است. حبه سیر را بدون آنکه آن را زخمی کنید پوست بکنید. حبه را در روغن زیتون فرو کنید و آن را در مقعد یا مهبل خود قرار دهید. شب را با آن بخوابید. استفاده از سیر برای درمان عفونت های واژن و کرم ها موثر است.

شیاف سیر و طرز استفاده به روش دوم

شیاف سیر

حبه سیر را مانند مورد فوق تهیه کنید و بعد آن را در پارچه گاز بپیچید. این شیاف برای استفاده مهبلی بهتر از شیاف شماره یک است.

شیاف سیر و طرز استفاده به روش سوم

پودر سیر را با روغن کاکایو ترکیب کنید، تا به شکل خمیر درآید. آن را در یخچال بگذارید تا سرد شود. بعد خمیر به دست آمده را لوله کنید. لوله را به بلندی یک سوم یک عدد سیگار تکه کنید و آن را در یخچال قرار دهید. وقتی این لوله های خمیری به شکل شیاف استعمال می شوند، کره کاکایو در مجاورت حرارت بدن ذوب می شود و سیر داخل آن آزاد می شود.

شربت سیر و تهیه آن به روش اول

استفاده از سیر

ده تا دوازده پیاز سیر را خرد یا رنده کنید و آن را درتنگی قرار دهید، یک لایه سیر و یک لایه شکر. بعد ۲ لیتر آب روی این لایه ها بریزید. تنگ را دو روز به حال خود رها کنید. بعد مایع را صاف کنید. موارد استفاده این شربت:

شربت سیر و تهیه آن به روش دوم

چند عدد پیاز سیر را خرد یا ورقه ورقه کنید و آن را درون یک پارچ قرار دهید. روی آن عسل حرارت ندیده بریزید. در مدت یک روز آب سیر با عسل ترکیب می شود. هر نیم ساعت یا هر یک ساعت یک قاشق چای خوری مصرف کنید. این شربت برای گلودرد یا اختناق مفید است.

سیر سرکه

سیر سرکه

یک پیاز سیر را پوست کنده، آن را له و خرد کنید و سپس در یک پیمانه سرکه سیب بریزید. به مدت یک یا دو هفته صبر کنید تا ته نشین شود به وسیله پارچه صاف کرده و مصرف کنید.

دستورالعمل در مورد شیوه های مصرف:

 • سیر پخته را به طور منظم و سیر خام را گاه گاهی بخورید.
 • سیر تازه یا کمی کهنه را به هنگام ظهور علایم سرماخوردگی و در تمام دوره مصرف کنید.
 • حمام های سیر پا، کمپرس ها و مرهم ها را برای بیماری های حاد یا عفونت ها استفاده کنید.
 • سیر سرکه و شربت ها را همراه غذا به عنوان چاشنی میل کنید.
 • می توانید برای درمان بیماری های قلبی از سیر به صورت چند حبه در روز استفاده کنید.
 • هر روز حداقل چند حبه سیر برای درمان سرطان و یا پیشگیری از آن استفاده کنید.
دسته بندی سیر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت