اشتهای کم ، زیاد، کاذب

211
اشتهای کم

علت اشتهای کم : شوک و ناراحتی عصبی – بیماریهای وخیم (سرطان …) – بیماری‌های کبد و کلیه – سل ریوی – هپاتیت‌ها – افزایش اوره خون (اورمی) – تب مالت (ناشی از خوردن لبنیات بجز ماست) – يبوست – کم خونی ناشی از فقر کمبود آهن – آدیسون (کم کاری فوق کلیه)

علل اشتهای کم کودکان

بیماری عفونی یا انگلی (خصوصا دستگاه گوارش و تنفس) – رژیم غذایی یکنواخت و فاقد آهن و مواد لازم – استرس و مشاجرات داخل منزل – تنقلات بين وعده های غذایی- نوشیدنی های شیرین (باعث سیری کاذب میشود) – تنها غذا خوردن – سرخک – اوریون، آبله مرغان، گلودرد چرکی (آنژین) + تب.

مضرات

نوشیدنی های شیرین – تنقلات (پفک، بیسکوئیت …) – دیدن رنگهای سیاه یا قرمز – سرکه – غذاهای چرب یا آب پز – روغن هسته انگور – هرویین – الكل – آسپرین – استامینوفن – اغلب آنتی بیوتیک ها – داروهای ضد تشنج – داروهای قلبی – داروهای کم کننده بزاق – داروهای خواب آور.

نسخه‌ها

افزایش اشتها با روایات(میرزایی)

اشتهای کم-1

همه داروهای چاق کننده که قبلا بیان شد. اشتها را به تدریج زیاد می کنند.

– اصلاح خون مخصوصا داروهای خون ساز ورفع کم خونی مانند سیب – انار – به – سبزیها – قرص خون – کباب – قاووت – خشکبار و ..

– تقویت کننده های معده و تقویت هاضمه ورفع یبوست و مشکلات گوارشی مانند هاضوم – مركب دو – گرم کردن معده و …

– تخليه سودای اضافه و بلغم اضافه و تعدیل مزاج که بستگی به مزاج بیمار دارد. سردی وسودا و گرمی بیش از حد و خشکی موجب کاهش اشتها می شود. و گرمی اندک و رطوبت موجب اشتهای زیاد می شود.

– رفع غلظت خون و رکود خون و تنظیم گردش خون با صاف کننده خون – سرکه انگبین – حجامت – طيب خوری وطبیعی خوری و …..

– تقویت اعصاب و رفع عوامل تنش وضعف اعصاب که درمان مفصل دارد.

– رفع اختلالات روحی روانی و رذایل اخلاقی و حرص و جوش و استرس و مانند اینها و رفع سایر امراض و ریشه ها، برای تنظیم اشتها لازم است. پس همه داروهایی که در این راستا تجویز شوند جز درمان های تقویت اشتها هستند. ضمن شناسایی و درمان این اسباب و علل، موارد روایی زیر نیز مفید هستند.

البته در این روایات نیز این موانع و اسباب رفع شده است. کتاب ریشه های اصلی امراض را هر طبیبی باید کامل مسلط باشد. بدون رفع ریشه های امراض، داروهای روایی کافی نیستند. زیرا معصومین علل درمان این ریشه ها را تفصيلا بیان کرده اند. دهها داروی روایی در این قسمت ها بیان شده است.

مسواک

امام صادق ع فرمودند: دوازده ویژگی در مسواک نهفته است: سنت رسول خدا، خوشبوکننده دهان، جلادهنده بینایی، خشنودی خداوند رحمان، سفیدی دندان، زداینده لاغری، محکم کننده لثه، اشتها آور، بلغم زا، افزاينده امنیت، دوبرابر شدن حسنات و شادی فرشتگان.

توجه: داروهایی مانند مسواک را نباید برای لاغر شدن، ترک کنیم.

 تلبینه

پیامبر خدا : درباره کسی که به بیماری بی اشتهایی گرفتار آمده بود: بر شما باد (خوردن) تلبینه.

آن را به وی (جرعه جرعه) بخورانید، که سوگند به آن که جانم در دست اوست، شکم هر یک از شما را چونان می شوید که کسی با آب، چرک را از صورت خویش، فرو بشوید.

پنیر بعد از غذا (نه زیاد) یا با گردو

امام صادق : پنیر، چه نیکو لقمه ای است. نوشیدن انسان را خوش بو میسازد، آنچه را پیش از آن هست، هضم می کند و آنچه را پس از آن باشد، دوست داشتنی می سازد.

امام صادق : پنیر، غذاهای پیش از خود را گوارش میدهد و برای پس از خود، اشتها می آورد.

زیاده روی نکنید و حتما همراه با گردو و گرمیجات بخورید.

 با چاقو نبریدن گوشت

پیامبر خدا : گوشت را با چاقو نبرید؛ چرا که این کار، کار عجم هاست. آن را به نرمی بدرید؛ چرا که گوارا تر و خوش مزه تر است.

 حوک یا باذروج (ریحان کوهی)

امام صادق : حوک، سبزی پیامبران است. بدانید که در آن، هشت ویژگی است: اشتها آور است، گرفتگی های عروق و مجاری را می گشاید، آروغ را خوش بو می سازد، دهان را بوی خوش می بخشد، غذا را دوست داشتنی می سازد؛ درد و بیماری را از بدن بیرون می کشد و امان انسان را از جذام است. چون در درون انسان جای گیرد، همه بیماری ها را فرو مینشاند.

یکی از کسانی که با ابوالحسن اول، امام کاظم بر سر سفرهای حضور یافته بود، برایم نقل کرد که ایشان، بادروج خواست و فرمود: «دوست دارم غذا را با آن آغاز کنم. انسدادها را باز می کند، غذا را دوست داشتنی می سازد و  غذای خویش را با آن، پایان ده؛ زیرا آنچه را پیش تر بوده، گوارش می دهد و آنچه را پس از آن خواهد بود، دوست داشتنی می سازد، سنگینی را از میان می برد و بوی آروغ و بوی دهان را خوش می سازد.

 هدف از زندگی

هر کس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد، میوه گونه های ناتندرستی را می چیند.

 کاهش محبت به خوراکی و نوشیدنی

هر کس در دل خود، درخت علاقه به انواع غذاها را بکارد، میوه گونه های ناتندرستی را می چیند.

 تا گرسنه نشدین غذا نخورین

امام هادی : شب زنده داری، خواب را شیرین تر می کند و گرسنگی، غذا را خوش مزگی می افزاید.

شیر گاو طبیعی همراه با مصلح

عنه عن يحيى بن إبراهيم بن أبي البلاير عن أبيه عن جده قال: شكؤث إلى أبي جعفرة معدتي فقال ما يمنعك من الباني البقر فقال لي شربتها قط قل مرارة قال في وجدتها تبۃ المعدة و تگشو الكليتين الشخم و شهي الطعام فقال لؤ گائث أيار ځج أنا و أنت إلى ينبع حتى تشربه.

(شیر گاو) معده را شستشو میدهد و قلوهها را نیرو می دهد و پیه می پوشاند، و اشتهای خوراک می آورد.

بی اشتهایی کودکان (خیراندیش)

اشتهای کم-2

مالیدن روغن سیاهدانه با روغن کرچک به ناف و شکم نوزادان علاوه بر تحریک اشتها موجب برطرف شدن نفخ، دل پیچه و قولنج کودکان نیز می شود.

معالجه کم اشتهایی (خیراندیش)

اگر احساس می کنید دچار اشتهای کم شده اید، ۱۰ تا ۱۵ گرم از میوه های رازک را که خشک کرده اید در یک لیتر آب جوش ۱۲ دقیقه دم کنید. بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز ۲ یا ۳ فنجان از آن را بنوشید. رازک تقویت کننده تلخی است که شما را زود به اشتها در می آورد.

یک قاشق سوپ خوری بزرگ، برگ تازه ترشک را که ریزریز کرده اید با دو فنجان آب جوش، به مدت ۱۵ دقیقه روی آتش ملایمی بگذارید تا بجوشد. بعد، آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و در طول شبانه روز معادل یک فنجان از آن را چندین بار بنوشید تا عارضه کمبود اشتهای شما برطرف شود.

سیب و انار ناشتا، اصلاح مزاج و یبوست و خون و فعالیت بدنی مناسب، و املاح روح و روان و فکر و سایر مسلمات موثر است.

علت اشتهای زیاد :سندرم پیش از قاعدگی (۷۰٪ باعث اشتهای زیاد در خانم ها می شود) – کمبود سرتونین – سندرم پلی کیستیک (در خانم ها) – پارکینسون (میل به خوردن شیرینی جات) – هیپوگلیسمی (کاهش قند یا همان گلوکز خون که میل به خوردن شیرینی جات را افزایش میدهد) – میگرن – کاهش پروتئین (کم خوردن گوشتها) – بیخوابی – حالت عصبی – تریاک (میل به خوردن شیرینی جات).

مضرات

ترش مزه ها صرف غذا هنگام جویدن آدامس لواشک خیارشور – آنتی بیوتیک ها تماشای فیلم – نوشابه های رژیمی -سسها- ادویه جات پیاز.

تقویت اشتها (تبریزیان)

اشتهای کم-3

مرکب ۴ پراشتهایی (باقری)

کسانی که اشتهایشان از حد طبیعی بیشتر است به روش زیر خود را درمان کنند.

چای سبز با زیره سبز را به مقدار چای معمولی دم کرده، روزانه سه وعده، هر وعده یک استکان قبل از غذا میل کنند.

ترشی جات، اشتهای کاذب ایجاد کرده و باعث می شود انسان معده خود را بی مورد از غذا پر کند. از مصرف زیاد ترشی جات بپرهیزید.

بی اشتهایی کودکان (روازاده)

زن /سن ۱ سال/ مجرد/ قد۷۶ /وزن ۹/

سوال: سلام! دختر یک و نیم ساله ام دچار بی اشتهایی شدید است بطوری که وزن نمی گیرد و حتی وزن هم کم کرده. حجامت عام یک مرحله انجام شده و از شیر مادر گرفته شده و غذا نمی خورد با اینکه گرسنه می شود و غذا طلب می کند ولی وقتی می آوریم نمی خورد.

به تازگی دکتر گفته اند که هفت روز یک چهارم فنجان آبليمو بعلاوه یک قاشق چایخوری نمک و مقداری آب گرم به او بخورانیم تا خلط مزاحمی که در سیستم گوارش او مانع اشتها شده دفع شود. ولی اصلا نمی خورد و به زور به او داده ام ولی نمی بلعد و همه را بیرون می ریزد و فقط مقدار بسیار کمی از آن را می خورد. با او چه کنم؟

پاسخ: در صورتی که مانع مهمی برای ادامه شیردهی وجود ندارد، شیردهی را تا پایان دو سالگی ادامه دهید. به هیچ عنوان با فشار و دعوا به او غذا ندهید.

شیرخواران عاشق تنوع هستند پس چیدمان سفره و تنوع غذاها و رنگ و بوی غذا باید هر بار متفاوت با قبل باشد.

در صورتی که کودک شما یبوست دارد باید یبوست از بین برود. کیک و بیسکویت و چیپس و پفک و … در اختیار وی قرار ندهید.

از شربت تمبر هندی برای پاکسازی معده استفاده کنید. کمی تمبر هندی را پس از پوست گرفتن – در آب جوش یک ساعت بخیسانید سپس هسته و ليفهای آن را جدا کرده بقیه را با کمی شکر سرخ بجوشانید تا به قوام شربت در بیاید. این شربت را هر روز کمی با آب مخلوط کرده یک تا دو استکان به کودک خود بدهید.

پس از این پاکسازی می توانید از رب انار همراه با کمی نعناع خشک برای بهبود اشتهای وی استفاده کنید.

اشتهای کاذب و پرخوری (روازاده)

. یکی از علل پرخوری و اشتهای کاذب معمولا به دلیل سردی معده می باشد که علاج آن پرهیز از سردیها و ترشی جات و مصرف شربت عسل است.

اشتهای کاذب و پرخوری (روازاده)

اشتهای کم-4

پرسش: مشکل بدخوری و پرخوری (مصرف نوشابه، کیک و شیرینی جات) زیاد دارم. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید؟

پاسخ: پرخوری و اشتهای کاذب به دلیل سردی معده می باشد میوه های خام و سرد و تر را مصرف نکنید. عرق انیسون و دم کرده زنجبیل را هفته ای سه بار میل کنید. بجای شیرینی های صنعتی از نوع طبیعی آن مصرف کنید.

برای افزایش اشتها (خیراندیش)

کسانی که دچار کمبود غذایی باشند و یبوست هم داشته باشند، یکی به دلیل دیر به دیر بودن دفع مدفوع در اثر تحریک مکانیکی اندک دستگاه گوارش و دیگری به دلیل کمبود مواد غذایی، مشکل تغذیه ای مضاعفی خواهند داشت و عوارض سو تغذیه با شدت بیشتری بر آنها مسلط میشود.

چنانچه این افراد مخلوطی از عسل و داروهای مسهل گیاهی را مصرف کنند با تحریک تخلیه مدفوع، امکان تحریک مکانیکی اشتها به وجود می آید که به علت افزایش اشتها و مصرف غذا، کمبودهای غذایی به طور نسبی رفع می شود. شایان ذکر است، کمبودهای ویتامین D سوخت و ساز فسفر و کلسیم را دگرگون می کند، در حالیکه کلسیم در غذای روزانه و ویتامین D و فسفر در عسل وجود دارد لذا با خوردن عسل سوخت و ساز خوبی برای بدن به وجود خواهد آمد.

به هر حال برای درمان اشتهای کم و افزایش اشتها، تجویزهای زیر صورت گرفته است که بهتر است با توجه به اطلاعات فوق و آگاهی از علت بی اشتهایی، ابتدا به تشخیص علل و عوامل بی اشتهایی پرداخت، سپس از این تجویزها استفاده کرد.

۱. نوشیدن یک لیوان آب باران مخلوط با یک قاشق غذاخوری عسل یک ساعت قبل از غذا، سه نوبت در روز هوای شهر تهران یا شهرهای بزرگ به دلیل آلوده بودن مصرف آب باران تا ۳ ساعت پس از شروع بارندگی، آلوده و خطرناک است.

۲. یک قاشق عسل + یک پیاز پخته (دو بار در روز).

۳. یک قاشق عسل + یک فنجان دم کرده ۲۰ گرم ساقه خشک و گلدار پونه کوهی در یک لیتر آب (قبل از هر وعده غذا).

۴. یک قاشق عسل + یک فنجان جوشانده ۳۰ گرم پوست خشک نارنج در یک لیتر آب (قبل از نهار و شام).

۵. مخلوط یک قاشق عسل + ۳۰ گرم سبوس گندم + یک لیوان شیر (دوبار در روز).

۶.مخلوط یک قاشق عسل + یک لیوان شیر (دوبار در روز).

۷. مخلوط یک قاشق عسل + یک لیوان جوشانده گیاهی مسهل (طبق دستور مصرف هر جوشانده گیاهی مسهل)

پراشتهایی و اشتهای کاذب (ضیایی)

قبل از غذا و بین غذا و بعد از غذا چند عدد خرما و چند برگ کاهو بدون سس بخورید.

درمان میل زیاد به شیرینی: ۴۰ روز، بعد از هر غذا یک قاشق چایخوری سیاهدانه بخورید (منع مصرف در حاملگی).

کم اشتهایی (ضیایی)

درمان اشتهای کم :

الف. اگر از فقر روی Zinc است:

۱- غذاهای خود را در ظروف روحی درست کرده،

۲- قرص روی (با تجویز پزشک)

ب. اگر التهابی است:

۱- به همراه غذا کاهو بدون سس بخورید،

۲- به همراه غذا پرتقال یا لیموشیرین مصرف کنید.

ج. اگر عصبی است:

۱- جوش نزنید، غصه نخورید، بحث نکنید،

۲- مربای گل بهار نارنج بخورید.

درمان عمومی کم اشتهایی

١- گل میخک دارویی (غنچه های باز نشده)، توجه: کودکان زیر ۷ سال و زنان حامله نبایستی استفاده کنند،

۲- کلپوره (توجه: کاهش قند خون نداشته باشید)

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید