فقدان قاعدگی یا آمنوره و روشهای درمان آن(پارت سوم)

کاربر ۱۱کاربر ۱۱
11,722 بازدید
درمان فقدان قاعدگی

درمان فقدان قاعدگی یا آمنوره می تواند از طریق طب سنتی و با استفاده از گیاهان دارویی انجام شود. فقدان قاعدگی یا آمنوره یکی از مهمترین اختلالات شایع در چرخه قاعدگی کمبود و قطع جریان خون قاعدگی است. این اختلال می تواند ناشی ازعوامل طبیعی، ساختمانی، ارثی و یا مربوط به یک بیماری خاص باشد.

گیاهان دارویی برای درمان فقدان قاعدگی

45- ریشه گراول (Gravell root( Eupatorium purpureum

از ریشه گیاه گراول که تنها قسمت مورد استفاده دارویی این گیاه است به عنوان دارویی قاعده آور جهت رفع عقب افتادگی خون حیض زنان استفاده می شود. درمان بند آمدگی ادرار، رفع سوزش آن و همچنین تسکین درد روماتیسم و مفاصل از دیگر خواص ریشه این گیاه است. چای ساده ریشه گراول یکی از فرآورده های قاعده آور است که طرز تهیه آن به شرح زیر است.

چای ساده ریشه گراول

فقدان قاعدگی

ترکیبات:

۳۰ گرم ریشه گراول (خشک شده)

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

روش تهیه چای ساده ریشه گراول شبیه روش تهیه چای ترکیبی آویشن است. 

46- زنجبیل شامی (راسن) (Elecampane ( Ihula helenium

راسن یا زنجبیل شامی به تیره گیاهی کمپوزیته تعلق دارد و قسمت مورد استفاده آن ریشه است. ادرار آور بودن، تصفیه کننده خون، قاعده آور بودن، درمان آنژین، برونشیت، آسم و سیاه سرفه، تسکین درد روماتیسم و از بین بردن بدبویی رحم از خواص عمده زنجبیل شامی است. جوشانده ترکیبی راسن از جمله فرآورده های مدرّحیض می باشد و برای درمان فقدان قاعدگی مناسب است که در زیر به روش تهیه آن اشاره شده است.

جوشانده ترکیبی راسن

ترکیبات:

۱۵ گرم راسن خشک

۱۰ گرم گل همیشه بهار

۱۰ گرم اسطوخودوس

۷۵۰ میلی لیترآب سرد

روش تهیه جوشانده:

روش تهیه این جوشانده شبیه روش تهیه جوشانده ترکیبی افسنطین است.

47- زنیان Ajowan

زنیان

استفاده از پودر قاووت زنیان همراه با کمی نبات در طول چند هفته متوالی علاوه بر رفع بند آمدگی ادرار و خون حیض به عنوان دارویی شیرافزا جهت زیاد شدن شیر مادران بسیار مفید است. همچنین نوشیدن چای زنیان که با کمی آبلیمو مخلوط شده باشد نیز موجب به جریان افتادن خون قاعدگی و جاری شدن شیر در پستان مانده می گردد. همچنین می توانید از چای کیسه ای زنیان جهت درمان قطع قاعدگی بهره بگیرید.

چای کیسه ای زنیان

ترکیبات:

۲۰ گرم دانه زنیان خشک

۱ تکه پارچه چیت ۴ گوش ۱۰*۱۰ سانتیمتری

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

روش تهیه چای کیسه ای زنیان شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

48- زیره (Caraway (Carum caraway

زیره

به دلیل وجود مقادیر زیادی هورمون جنسی در زیره استفاده از آن علاوه بر برانگیختن میل جنسی، زیاد کردن شیر مادران و باز کردن جریان خون قاعدگی جهت جلوگیری از خونریزی شدید قاعدگی و تنظیم کارعادت ماهانه (۲ خاصیت دارویی متضاد) بسیار مفید و موثر است. پودر قاووت زیره نیز به مصرف درمان عقب افتادگی قاعدگی می رسد.

پودر قاووت زیره

ترکیبات:

۳۰ گرم زیره سبز یا سیاه

۳۰ گرم بسفایج یا آویشن کوهی

۶۰ گرم نبات

روش تهیه قاووت:

روش تهیه این قاووت شبیه روش تهیه قاووت ترکیبی انغوزه است.

49- سداب Ruta graveolens

سداب از جمله گیاهانی است که به سبب خاصیت باز کنندگی خون قاعدگی مصرف آن توسط زنان باردار منع شده است، زیرا اثری قاطع در سقط جنین آنها دارد. از محلول شستشوی واژن جوشانده برگ سداب جهت ضد عفونی کردن رحم نیز استفاده می شود. همچنین شستشوی داخل رحم با آب سداب پخته شده پس از عمل جماع موجب کشته شدن اسپرمهای وارده و جلوگیری از باردارشدن می گردد. چای ساده برگ سداب نیز تاثیری ماندگار در باز نمودن خون قاعدگی دارد.

چای ساده برگ سداب

ترکیبات:

۳۰ گرم برگ سداب خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی آویشن است.

50- سنبل Hyacinthus orintalis

فقدان قاعدگی

به علت بوی نافذ و اسانس معطر و محرکی که در گل های سنبل وجود دارد از آن جهت تحریک میل جنسی، تقویت رحم و همچنین درمان اختلالات جنسی زنان بویژه کاهش میل جنسی آنها و رفع عقب افتادگی عادت ماهانه استفاده می شود. مصرف دمکرده، جوشانده و یا عرق گل سنبل نیز جهت درمان امراض یاد شده مفید و موثر است. در زیر به روش تهیه یکی از این فرآورده ها یعنی دمکرده ساده سنبل اشاره شده است.

دمکرده ساده سنبل

ترکیبات:

۳۰ گرم گل سنبل خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه دمکرده:

روش تهیه این دم کرده شبیه روش تهیه دمکرده ساده ابهل است.

51- سوسنبر (نعناع فلفلی) (Pepper mint ( Mentha piperita

این گیاه از جمله گیاهانی است که به دلیل دارا بودن نوعی اسانس معطر مصرف آن موجب ضد عفونی کردن رحم و مجاری ادراری شده به عنوان دارویی قاعده آور برای درمان فقدان قاعدگی و ادرار آور به کار می رود. پاشیدن پودر خشک شده سوسنبر به داخل رحم اثری فوری در رفع بد بویی رحم دارد و درد آن را نیز تسکین می دهد. همچنین استفاده از عرق ترکیبی سوسنبر موجب بازشدن جریان خون قاعدگی می گردد.

عرق ترکیبی سوسنبر

ترکیبات:

نصف لیوان عرق سوسنبر

یک چهارم لیوان عرق رازیانه

یک چهارم لیوان عرق زیره

سوسنبر (نعناع فلفلی)

یک چهارم لیوان عرق بومادران

یک چهارم لیوان عرق انیسیون

کمی شکر

روش تهیه عرق:

کلیه عرقهای فوق را مخلوط کرده، روزی ۲ بار، هربار نصف لیوان آنرا با کمی شکر شیرین نموده و میل نمایید.

52- سیاهدانه (Nigelle ( Nigella sativa

وجود مواد معطر روغنی محرک در سیاهدانه سبب شده که این گیاه علاوه بر تحریک و تقویت رحم به جهت دارا بودن هورمون جنسی موجب زیاد شدن شیر مادران، رفع بند آمدگی ادرار و به جریان افتادن خون حیض در زنان برای درمان فقدان قاعدگی می گردد. مصرف دانه های این گیاه در دوران بارداری مجاز نبوده (به جهت اینکه موجب سقط جنین می گردد). خوردن سیاهدانه با عسل و روغن حیوانی جهت تسکین درد حیض و رحم مفید و موثر است. استفاده از سیاهدانه تفت داده شده در روغن زیتون موجب باز شدن عادت ماهانه می گردد.

پرورده عسلی سیاهدانه

ترکیبات:

۱۰۰ گرم سیاهدانه

۲۰۰ گرم عسل

روش تهیه پرورده:

سیاهدانه را نیمکوب نموده و پس از کمی خیساندن و آبکش کردن، آنرا داخل شیشه ای ریخته و روی آن عسل بریزید و پس از چند هفته گذاشتن، روزی ۱ قاشق مرباخوری از آنرا میل کنید.

53- سیر Garlic 

فقدان قاعدگی

به علت اثر تقویت کننده ای که مصرف سیر بروی عضلات قلب دارد و موجب پایین آمدن فشار خون بوسیله مصرف سیر می گردد، سبب تنظيم جریان خون گردیده و مصرف آن به کلیه بانوانی که از ناراحتی های عادت ماهانه رنج می برند توصیه و تجویز می شود. استفاده از محلول خوراکی سیر نیز به باز شدن عادت ماهانه کمک می نماید.

محلول خوراکی سیر

ترکیبات:

نصف لیوان عرق سیر یا یک چهارم لیوان عرق نعناع

۳ قطره اسانس خوراکی سیر

نصف لیوان آب

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول خوراکی اسانس انیسیون است.

54- شاهتره (Fumitory (Fumaria officinalis

درمان بی اشتهایی، تصفیه کردن خون، رفع بند آمدگی خون حیض، درمان فقدان قاعدگی ، درمان اسکوربوت، پایین آوردن تب و رفع گرفتگی مجاری کبد از خواص عمده شاهتره است. مصرف دمكرده یک قاشق غذاخوری از گیاه شاهتره در یک فنجان آب جوش تازه به مدت ۱۰ دقیقه قبل ازغذا و در موقع خواب هر روز و تکرار آن به مدت ۱۰ روز متوالی اثری نیکو در درمان امراض یاد شده دارد. نشستن در محلول شستشوی واژن شاهتره تاثیر زیادی در درمان فقدان قاعدگی و قطع قاعدگی دارد.

محلول شستشوی واژن شاهتره

ترکیبات:

۳۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ شاهتره

۲۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ ترخان

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن اشنان است.

55- شنبلیله (Fenugreek ( Trigonella Foenum graecum

خوردن شنبلیله تازه علاوه بر تحریک اشتها و زیاد کردن ادرار موجب باز شدن عادت ماهانه و درمان فقدان قاعدگی در زنان می گردد. مصرف زیاد برگ شنبلیله توسط زنان باردار هنگام آبستنی سبب می شود که نوزاد به دنیا آمده آنها موهایی زیاد و طویل داشته باشد. نشستن در آب صاف شده جوشانده برگ و دانه شنبلیله سبب تسهیل زایمان مادران می گردد. مصرف چای کیسه ای (ترکیبی) شنبلیله در رفع عقب افتادگی قاعدگی تاثیر بسزایی دارد.

چای کیسه ای ترکیبی شنبليله

ترکیبات:

۵ گرم برگ شنبلیله خشک

۵ گرم افسنطین خشک

۲/۵ گرم اکلیل الملک (نیمکوب شده)

۱ تکه پارچه چیت ۴ گوش ۱۰*۱۰ سانتیمتری

۲/۵ گرم گل بابونه خشک

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

56- شوید (Dill ( Anethum geraveolens

جهت تسکین شهوت و میل جنسی مردان و تقویت شهوت زنان و همچنین زیاد شدن خون حیض و رفع بند آمدگی شیر در پستان مادران از مصرف جوشانده، دمکرده و یا پودر دانه و برگ شوید دریغ نورزید، زیرا در دانه و برگ گیاه شوید مقادیر زیادی هورمون وجود دارد. خوردن تونیک ترکیبی شوید موجب باز شدن عادت ماهانه و تقویت رحم می گردد.

تونیک ترکیبی شوید

 تسکین شهوت و میل جنسی مردان

ترکیبات:

۲۰ گرم تخم شوید

۵ گرم ریشه شیرین بیان خشک

۱۵ گرم شوید خشک

۵ گرم گلپر خشک

۴۵ گرم نبات

روش تهیه تونیک:

روش تهیه این تونیک شبیه روش تهیه قاووت ترکیبی انغوزه است.

57- غوره

از پودر غوره به صورت خمیر شده با سرکه یا به تنهایی به صورت پاشیدن بر ناحیه مقعد جهت رفع خارش آن استفاده می شود. جهت کم شدن ترشحات محیط داخلی رحم از محلول شستشوی واژن جوشانده غوره بهره بگیرید. همچنین نشستن در این محلول رحم بانوان را بخوبی ضد عفونی و تمیز می کند.

محلول شستشوی واژن غوره

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر جوشانده غليظ غوره تازه

۱ لیتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

58- فیل گوش

فقدان قاعدگی

به علّت طبیعت گرم و خاصیت مدرّ (ادرار آور) گیاه فیل گوش یا لوف از آن جهت رفع شن کلیه و باز شدن جریان خون قاعدگی و درمان بند آمدگی ادرار استفاده می شود. شیاف این گیاه در ناحیه مقعد از شقاق (ترک) آن جلوگیری می کند. بوییدن گرد گل این گیاه یا شستشوی واژن با آب جوشانده عصاره برگ یا ریشه آن توسط زن باردار جنین او را ساقط خواهد کرد. طرز تهیه جوشانده گیاه فیل گوش به شرح زیر است.

جوشانده گیاه فیل گوش

ترکیبات:

۳۰ گرم گیاه فیل گوش خشک یا ۶۰ گرم گیاه تازه آن

۷۵۰ میلی لیتر آب سرد

روش تهیه جوشانده:

روش تهیه این جوشانده شبیه روش تهیه جوشانده ترکیبی افسنطین است.

59- كبابه چینی Piper cubeba

از اسانس معطر برگهای كبابه چینی که شباهت زیادی به برگهای اوکالیپتوس دارد و یا از جوشانده، دمکرده و محلول شستشوی واژن این گیاه علاوه بر درمان اختلالات مجاری ادراری جهت رفع عقب افتادگی عادت ماهانه و تنظیم آن استفاده دارویی می شود. مصرف مداوم دمكرده ترکیبی این گیاه نیز جهت رفع امراض مذكور مفید است.

دم کرده ترکیبی کبابه چینی

كبابه چینی

ترکیبات:

۱۵ گرم برگ کبابه چینی

۵  گرم گل بابونه

۱۰ گرم گل یاس سفید

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه دم کرده:

روش تهیه این دم کرده شبیه روش تهیه دم کرده ساده ابهل است.

 60-کرک (Black cohosh (Cimicifuga racemosa

گیاه کرک که گیاه قبایل بومی آمریکا می باشد گلهایی نوک تیز، کرم رنگ و ریشه متمایز سیاه رنگ داشته و به خانواده گل آلاله تعلق دارد. ریشه گیاه کرک که تنها اندام مورد استعمال این گیاه است جهت تسکین انواع دردهای مفصلی، گرفتگی های عضلانی و از همه مهمتر آزاد کردن انقباضات قاعدگی مورد استفاده دارویی قرار می گیرد. در مصرف این گیاه باید دقت کرد و بیش از میزان توصیه شده نباید استفاده شود. زنان باردار از این گیاه به علت خاصیت ساقط کننده جنین نباید استفاده نمایند. روش تهیه حمام دارویی ریشه گیاه کرک در زیر آمده است.

حمام دارویی ریشه گیاه کرک

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر جوشانده غليظ ریشه گیاه کرک

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه حمام دارویی ریشه گیاه کرک شبیه روش تهیه حمام دارویی اکلیل الملک است.

61- كلم (Cabbage ( Brassica oleracea

فقدان قاعدگی

نشستن در آب جوشانده کلم به تنهایی یا همراه با جوشانده خاکشیر و شستشوی واژن با آن خون حیض بند آمده را باز کرده و درد آنرا تسکین می دهد. استفاده از دمکرده کلم نیز مفید و موثر است. پاشیدن پودر شکوفه کلم خشک شده به داخل رحم یا استفاده از شیاف آن در زنان باردار موجب سقط جنین و در زنانیکه دچار تاخير عادت ماهانه شده اند و سبب باز شدن عادت ماهانه آنها و تنظیم آن می گردد. روش تهیه محلول شستشوی واژن کلم به شرح زیر است.

محلول شستشوی واژن کلم

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر جوشانده کلم تازه

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول شستشوی واژن اشنان است.

62- کنجد Sesamum indicum

فقدان قاعدگی

زنانیکه عادت ماهانه آنان عقب افتاده، چنانچه مقداری دانه کنجد را با مقداری نخود پخته و پس از صاف نمودن آنرا میل کنند. عقب افتادگی را مرتفع و در صورتیکه حامله نباشند عادت آنان را باز می کند. همچنین خوردن پوره دانه کنجد که با پوره دانه خشخاش و کمی نبات پودر شده باشد در طول چند هفته متوالی سبب زیاد شدن شیر مادران می گردد. استفاده از جوشانده برگ و دانه کنجد نیز جهت باز شدن عادت ماهانه مفید و موثر است.

جوشانده برگ و دانه کنجد

ترکیبات:

۲۰ گرم برگ کنجد

۱۰ گرم کنجد (نیمکوب شده)

۷۵۰ میلی لیتر آب سرد

روش تهیه جوشانده:

روش تهیه این جوشانده شبیه روش تهیه جوشانده ترکیبی افسنطین است.

63- گزنه (Stingingnettle ( Urtica dioica

فقدان قاعدگی

به علت وجود نیترات دو پتاس به میزان زیاد در گیاه گزنه مصرف آن خروج ادرار را زیاد می کند. خوردن گزنه خام همانند اسفناج موجب رفع عقب ماندگی خون حیض گردیده و شیر بند آمده در پستان را زیاد می کند. نوشیدن دمکرده ۳۰ گرم برگ یا ریشه گزنه در یک لیتر آب تازه جوش، ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان نیروی جنسی را زیاد کرده و عادت ماهانه را تنظیم می کند. مصرف چای کیسه ای برگ گزنه نیز در بازشدن عادت ماهانه تاثیر بسزایی دارد.

چای کیسه ای برگ گزنه

ترکیبات:

۱۵  گرم برگ گزنه خشک

۱ تکه پارچه چیت ۴  گوش ۱۰ × ۱۰ سانتیمتری

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

روش تهیه چای کیسه ای برگ گزنه شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

64- گل سرخ Rosa damascena

فقدان قاعدگی

به علت خاصیت مسهل و ملیُنی که در گلبرگهای گل سرخ وجود دارد از آن جهت به جریان افتادن ادرار و خون حیض استفاده کرده و مصرف آن به دفع مواد زائد در روده بزرگ و درمان یبوست کمک می کند. درمان آنژین یا ورم حنجره، تسکین درد گلو و تقویت نیروی بینایی از دیگر خواص گل سرخ است. خوردن گلقند عسلی گل سرخ نیز علاوه بر رفع یبوست موجب به جریان افتادن خون حیض می گردد.

گلقند عسلی گل سرخ

ترکیبات:

۵۰ گرم گلبرگ خشک گل سرخ

۱۰۰ گرم عسل

مقداری گلاب

روش تهیه گلقند عسلی:

گلبرگ گل سرخ را پودر کرده و با عسل مخلوط نموده و خوب هم بزنید تا به شکل خمیر در آید. سپس روی آن گلاب ریخته و پس از هم زدن و چند روز گذاشتن آنرا به کار برید.

65- گل سوسن

از گل سوسن دمکرده ای تهیه می شود که مصرف ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان آن به مدت چند روز متوالی مدرّ خون حیض بوده و درد رحم را تسکین می دهد. نشستن در آب دمکرده غلیظ آن و شستشوی واژن با آن جهت رفع بیماریهای داخل رحم مفید و موثر است.

66- گنه گنه (کینین) Cinchona officinalis

جوهر گنه گنه یا کینین پودر سفید رنگ و تلخ مزه پوست درختی است که بیشتر در آمریکای جنوبی می روید و طبیعتی گرم و خشک دارد. وجود خاصیت مدرّ (ادرار آور) در این گیاه سبب شده که از آن جهت به جریان انداختن عادت ماهانه به تاخیر افتاده زنان استفاده شود. خوردن یا شستشوی واژن با جوشانده این گیاه محیط داخلی رحم را ضد عفونی کرده و مصرف آن توسط زنان باردار موجب سقط جنین آنها می گردد. شیاف گنه گنه از دیگر فرآورده های مدرّحیض است که در زیر به روش تهیه آن اشاره شده است.

شیاف گنه گنه

ترکیبات:

۲۵ گرم کره کاکائو یا موم

۳۰ قطره روغن گنه گنه

۱۰ گرم پودر جوهر گنه گنه

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ریشه آفتابگردان است.

67- مارچوبه Asparagus officinalis

فقدان قاعدگی

از ساقه و ریشه مارچوبه یا هلیون علاوه بر به جریان انداختن ادرار و باز نمودن خون قاعدگی جهت ضد عفونی کردن مجاری ادراری و محیط داخلی رحم و همچنین رفع بوی بد ادرار و فضای داخلی رحم استفاده دارویی می شود. طبيخ ساده مارچوبه از جمله فرآورده های قاعده آور محسوب شده و روش تهیه آن به شرح زیر است.

طبيخ ساده مارچوبه

ترکیبات:

۲۰۰ گرم مارچوبه

مقداری آب

کمی نمک و فلفل

روش تهیه طبيخ:

مارچوبه ها را پوست کنده و داخل ظرفی ریخته و روی آن آب بریزید. سپس روی حرارت قرار داده و در موقع جوشیدن نمک و فلفل را به آن افزوده و پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه جوشیدن و پخته شدن، آن را از روی حرارت برداشته و پس از کمی سرد شدن میل کنید.

68- مرزنجوش (Marjoram ( Origanum marjorana

فقدان قاعدگی

به علت بوی نافذ و اسانس معطری که در گیاه مرزنجوش وجود دارد از آن جهت تحریک میل جنسی و تقویت و تحریک رحم زنان استفاده می شود. وجود خاصیت مدرّ و ضد رطوبت در این گیاه سبب شده که در به جریان انداختن عادت ماهانه به تاخیر افتاده زنان و کاهش ترشحات بیش از حد زنانه و همچنین از بین بردن رطوبت داخل رحم موثر باشد. محلول خوراکی اسانس مرزنجوش نیز به مصرف باز کردن عادت ماهانه می رسد.

محلول خوراکی محلول اسانس مرزنجوش

ترکیبات:

۳ قطره اسانس مرزنجوش

۱ ليوان آب

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول خوراکی انیسیون است.

69- مرزه Satureia hortensis

تقویت نیروی جنسی و رفع ضعف آن، تقویت عمل گوارش و کمک به هضم غذاهای سنگین، درمان بی اشتهایی و اثر بخشی در درمان توقف و عقب افتادگی عادت ماهانه از خواص عمده مرزه است. جهت بهره گیری از خاصیت قاعده آور بودن مرزه می توانید از دمکرده، پودر و یا محلول شستشوی واژن و یا عرق مرزه استفاده کنید. مصرف مرزه برای خانمهای باردار مجاز نبوده، زیرا سبب سقط جنین آنها می گردد. دمكرده ترکیبی مرزه از دیگر فرآورده های قاعده آور محسوب شده و در زیر از روش تهیه آن یاد شده است.

دمکرده ترکیبی مرزه

Satureia hortensis

ترکیبات:

۱۰ گرم مرزه خشک

۵ گرم پونه خشک

۵ گرم نعناع خشک

۵ گرم افسنطین خشک

۵ گرم بومادران خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب جوش

روش تهیه دمکرده:

روش تهیه این دمکرده شبیه روش تهیه دم کرده ساده ابهل است.

70- مرُمُکی (Myrrh (Commiphora molmol

مرُ شیره سفت شده درختی خاردار است که ابتدا سفید رنگ بوده و بعد از خشک شدن رنگین می شود. بسیار تلخ مزه بوده و طبیعتی گرم و خشک دارد. این گیاه از جمله گیاهانی است که از یک سو عادت ماهانه به تاخیر افتاده را به جریان میاندازد و از سویی دیگر خوردن آن با تخم مرغ نیم برشته شده و روغن از خونریزی شدید قاعدگی جلوگیری می کند. شیاف ساده مرُمُکی نیز موجب باز شدن عادت ماهانه می گردد.

شیاف ساده مرُمُکی

ترکیبات:

۲۵ گرم کره کاکائو یا موم

۳۰ قطره روغن مرُمُکی

۱۰ گرم پودر مرُمُکی

روش تهیه شیاف مرُمکی:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ریشه افتابگردان است.

71- مریم گلی (Sage ( Salvia officinalis

فقدان قاعدگی

وجود خاصيت نیرو بخش و تقویت کننده در این گیاه سبب شده که از آن جهت رفع ضعف نطفه و درمان نازایی استفاده شود. این گیاه تاثیری عجیب بر از بین بردن اضطراب و اختلالات عصبی دوره قاعدگی و معده دارد. مصرف دم کرده ۳۰ گرم برگ یا گل این گیاه در یک لیتر آب تازه جوش ادرار بند آمده را باز نموده و خون قاعدگی به تاخیر افتاده را منظم می کند. حمام دارویی مریم گلی نیز در باز نمودن خون قاعدگی تاثیر فراوان دارد.

حمام دارویی مریم گلی

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ مریم گلی

یا ۵ قطره اسانس معطر روغنی مریم گلی

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه دارویی:

روش تهیه حمام دارویی مریم گلی شبیه روش تهیه حمام دارویی اکلیل الملک است.

72- مقل ارزق

مقل که درهندوستان به گوگل شهرت دارد صمغ درختی است که طبیعتی گرم داشته و مزه ای تلخ دارد. استفاده از بخور آن در زیر رحم زنان سبب ضد عفونی شدن رحم گردیده، عادت ماهانه را باز کرده و موجب رقیق شدن خون قاعدگی می گردد. همچنین بخور مقل در زیر رحم جهت تسکین درد رحم زنانیکه هنگام شروع عادت ماهانه شکم درد دارند مفید و موثر بوده و روش تهیه آن در زیر آمده است.

بخور دود مقل ازرق

ترکیبات:

۳۰ گرم مقل ازرق

۱۰ گرم جوشير

روش تهیه بخور:

مقل و جوشیر را مخلوط کرده، درون ظرفی فلزی ریخته و روی حرارت قرار دهید. هنگامی که آتش گرفت و شروع به سوختن کرد، حرارت را کم کرده، پس از ظاهر شدن دود، آنرا از روی حرارت برداشته و واژن و اطراف آنرا با دود مقل و جوشیر بخور دهید.

73- میخک (Clove ( Syzygyium aromaticum

فقدان قاعدگی

خوردن یا پاشیدن حدود ۱/۵ گرم پودر میخک پس از پاک شدن خون حیض به داخل رحم، رحم را تقویت کرده و آنرا جهت آبستن آماده می سازد. مصرف دمكرده یا پودر میخک بدبویی محیط داخلی رحم را از بین می برد. خوردن میخک همراه با شیر تازه گاو تاثیری ماندگار بر روی رفع ضعف نیروی جنسی و تقویت شهوت دارد. مصرف میخک رطوبت رحم را کاهش می دهد. همچنین استفاده از محلول خوراکی اسانس میخک نیز جهت باز شدن عادت ماهانه و درمان فقدان قاعدگی مفید و موثر است.

محلول خوراکی اسانس میخک

ترکیبات:

۲ قطره اسانس خوراکی میخک

نصف لیوان عرق دارچین

نصف لیوان آب

روش تهیه محلول خوراکی:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول خوراکی انیسیون است.

74- نعناع (Mint . . Spearmint ( Mentha sativa

فقدان قاعدگی

به علت خاصیت رقیق کنندگی خون در نعناع از این گیاه جهت رفع عقب افتادگی خون حیض و تصفیه خون غلیظ استفاده می شود. برای رفع بند آمدگی شیر در پستان مادران بهترین راه درمان آن استفاده از ضماد نعناع همراه با آرد جو است. از پودر برگ خشک شده نعناع به صورت پاشیدن در محیط داخلی رحم قبل از عمل مجامعت (نزدیکی) جهت جلوگیری از آبستنی استفاده می شود. استفاده از چای کیسه ای نعناع نیز جهت باز شدن خون حیض مفید و موثر است.

چای کیسه ای نعناع

ترکیبات:

۱۰ گرم برگ نعناع خشک

۵ گرم سوسنبر خشک (نعناع فلفلی)

۱ تکه پارچه چیت چهار گوش ۱۰ × ۱۰ سانتیمتری

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

روش تهیه چای کیسه ای نعناع شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

75- نخود سرخ

فقدان قاعدگی

نشستن در آب جوشانده نخود سرخ درد نشیمنگاه را تسکین داده و در پاک و ضد عفونی کردن محیط داخلی تاثیر بسزایی دارد. استفاده از دمكرده یا جوشانده آن موجب به جریان افتادن عادت ماهانه در زنانی که دچار تاخير قاعدگی یا قطع قاعدگی شده اند، می گردد. نوشیدن آب خیسانده نخود سرخ برای زنان آبستن مناسب نیست زیرا سبب سقط جنین می گردد. روش تهیه جوشانده نخود سرخ به شرح زیر است.

جوشانده نخود سرخ

ترکیبات:

۳۰ گرم نخود سرخ

۷۵۰ میلی لیتر آب سرد

روش تهیه جوشانده:

روش تهیه جوشانده فوق شبیه روش تهیه جوشانده ترکیبی افسنطین است.

76- همیشه بهار (Marigold ( Calendula officinalis

همیشه بهار

خانمهایی که مبتلا به اختلال قاعدگی و کم خونی هستند، یعنی از نبود یا زیادی خون قاعدگی درد و رنج می برند و جریان خون در آنها ضعیف یا خیلی شدید است، دمكرده برگ یا گل همیشه بهار (۳۰ گرم برگ یا گل خشک همیشه بهار در۱ لیتر آب تازه جوش) آنرا معتدل کرده و درد آنها را آرام می سازد با این شرط که حداقل ۱۲ روز مرتب این دمکرده را قبل از شروع قاعدگی مصرف نمایند، مصرف چای کیسه ای همیشه بهار نیز جهت رفع عقب افتادگی قاعدگی مفید و موثر است.

چای کیسه ای همیشه بهار

ترکیبات:

۱۰ گرم گل همیشه بهار

۱ تکه پارچه چیت ۴ گوش ۱۰ × ۱۰ سانتیمتری

۵ گرم آویشن کوهی خشک

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

77- یاس سفید Syringa

از گل یاس سفید که طبیعتی گرم دارد به عنوان دارویی مدرّ بول و باز کننده عادت ماهانه در زنانیکه عقب افتادگی عادت ماهانه دارند استفاده دارویی می شود. مصرف دمكرده گل این گیاه یا بوییدن گلهای معطر آن در تسکین سر دردهای عصبی و سرد مزاج موثر بوده و موجب تحریک قدرت جنسی و افزایش آن نیز می گردد. استفاده از محلول خوراکی اسانس یاس سفید هم جهت رفع عقب افتادگی قاعدگی مفید و موثر است.

محلول خوراکی اسانس یاس سفید

ترکیبات:

۳ قطره اسانس خوراکی یاس سفید

۱ ليوان آب

روش تهیه محلول خوراکی:
یاس سفید

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول خوراکی اسانس انیسیون است.

نسخه ۵- مصرف روزانه ۳ مرتبه از چای ترکیبی گل بومادران داروی مفیدی جهت به جریان انداختن خون قاعدگی در زنان می باشد.

چای ترکیبی گل بومادران

ترکیبات:

۱۵ گرم گل بومادران

۵ گرم مشک طرا مشيع

۱۰ گرم آویشن خشک

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی گل آویشن است.

نسخه ۶- یکی از داروهای مفیدی که جهت بند آمدگی خون قاعدگی تجویز می شود تونیک تخم شنبلیله و تخم کرفس است.

تونیک ترکیبی تخم شنبلیله و کرفس

ترکیبات:

۲/۵ مثقال تخم شنبلیله

۱ مثقال تخم شوید

تونیک ترکیبی تخم شنبلیله و کرفس

۲/۵ مثقال تخم کرفس

۱ مثقال زنیان

۱ مثقال انیسیون

۱ مثقال رناس

روش تهیه تونیک:

کلیه اجزاء فوق را پس از نیمکوب کردن به چهار قسمت مساوی تقسیم نموده و هر قسمت را در۲ لیوان آب جوشانده و در دو وعده صبح و عصر میل نمایید.

نسخه ۷- چون مزه و طعم بسیاری از گیاهان دارویی که جهت رفع بند آمدگی خون قاعدگی تجویز می شوند تلخ و ناخوشایند است می توان از محلولهایی ترکیبی که به صورت حمام دارویی و استعمال خارجی جهت به جریان افتادن خون حیض در زنان به کار می روند، استفاده کرد. در زیر به چند نمونه از این محلولهای ترکیبی اشاره می کنیم.

محلولهای ترکیبی (حمام دارویی) ضد فقدان قاعدگی

حمام دارویی ترکیبی آویشن

حمام دارویی ترکیبی آویشن

ترکیبات:

۱۰ گرم آویشن

۵ گرم مغز ناخنک

۵ گرم مرزنجوش

۵ گرم بابونه

۵ گرم سداب

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه حمام دارویی:

برای تهیه محلول، کلیه گیاهان فوق را مخلوط کرده و آب را به آن افزوده و پس از ۲۰ دقیقه جوشاندن، آب آنرا صاف نموده و با

۱ لیتر آب گرم دیگر مخلوط نموده و در آب وان حمام ریخته و واژن و اطراف آنرا با آن شستشو دهید.

حمام دارویی ترکیبی افسنطین

حمام دارویی ترکیبی افسنطین

وجود افسنطین و ابهل (میوه سرو کوهی) در این محلول به دلیل خاصیت مدرّ آنها این محلول را در زمره یکی از بهترین محلولهای استعمال خارجی جهت رفع بند آمدگی خون حیض در زنان، قرار داده است.

ترکیبات:

۱۰ گرم افسنطین

۵ گرم بومادران

۱۰ گرم ابهل (میوه سرو کوهی)

۵ گرم بابونه

۷۵۰ میلی لیتر آب

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه این حمام دارویی شبیه روش تهیه حمام دارویی ترکیبی آویشن است.

حمام دارویی ترکیبی جعفری

حمام دارویی ترکیبی جعفری

استفاده از این محلول به جهت وجود گل راسن (زنجبیل شامی) که یکی از دارهای قوی مدرّحیض می باشد و همچنین جعفری تازه در آن به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده آن جهت تقویت سیستم قاعدگی و به جریان افتادن عادت ماهانه بسیار مفید و موثر است.

ترکیبات:

۲۰ گرم گل بومادران تازه

۲۰ گرم گل راسن تازه

۲۰ گرم برگ و ریشه جعفری تازه

۲۰ گرم گل مریمی تازه

۲ لیتر آب

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه حمام دارویی ترکیبی جعفری شبیه روش تهیه حمام دارویی ترکیبی آویشن است.

حمام دارویی ترکیبی گزنه

حمام دارویی ترکیبی گزنه

در این محلول از تنطورهای گیاهی چند گیاه باز کننده خون قاعدگی استفاده شده است. (در صورت نبود این تنطورها می توانید از جوشانده غليظ این گیاهان استفاده نمایید.)

ترکیبات:

۱۵ میلی لیتر تنطور گزنه

۱۰ میلی لیتر تنطور بابونه

۱۰ میلی لیتر تنطور افسنطین

۱۰ میلی لیتر تنطور اسطوخودوس

۱/۵ ليتر آب

روش تهیه حمام دارویی:

کلیه تنطورهای فوق را مخلوط کرده و خوب هم بزنید. سپس آب را نیز به آن اضافه نموده و داخل آب وان حمام ریخته و اطراف

واژن را با آن شستشو دهید.

حمام دارویی ترکیبی مرزه

شستشوی واژن روزانه ۲ مرتبه (صبح و عصر) با این محلول به دلیل وجود مرزه، تره، جعفری و نعناع و همچنین سایر گیاهان مدرّحیض، جهت باز شدن عادت ماهانه مفید و موثر است.

ترکیبات:

۱ مشت مرزه تازه

۲۰ گرم مشک طرا مشيع (توکلیجه)

۳ مشت نعناع تازه

نیم مشت جعفری تازه

۱۵ گرم گلپر

نیم مشت تره تازه

۳ لیتر آب

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه این حمام دارویی شبیه روش تهیه حمام دارویی ترکیبی آویشن است.

نسخه ۸- استفاده از دم کرده ساده ۳ گرم افسنطین خشک در یک لیتر آب تازه جوش (به مدت ۱۵ دقیقه) ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان به جهت به جریان افتادن عادت ماهانه مفید و موثر است. همچنین نوشیدن روزی ۳ فنجان از چای ترکیبی افسنطین به عنوان دارویی مدرّحیض موثر است.

چای ترکیبی افسنطین

شیاف های گیاهی باز کننده جریان خون قاعدگی و درمان فقدان قاعدگی

ترکیبات:

۱۰ گرم افسنطين

۵ گرم گل سوسن

۵ گرم گل داوودی وحشی

۵ گرم برگ و ریشه ترخان

۵ گرم مشک طرا مشیع (توکلیجه)

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای ترکیبی:

گیاهان فوق را مخلوط کرده، در یک ظرف خشک و دردار(بدون تماس با هوا) قرار دهید. سپس هر بار ۲ قاشق چایخوری از مخلوط گیاهان را در قوری ریخته و روی آن آب جوش بریزید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کشیدن آنرا صاف کرده و میل کنید.

نسخه ۹- سی گرم کاکنج (عروسک پشت پرده) را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس آب آنرا صاف کرده، ۳ بار در روز، هربار یک فنجان آنرا میل کنید و این عمل را به مدت ۳ روز متوالی تکرار کنید و تاثیر آنرا در رفع بند آمدگی عادت ماهانه ببینید.

نسخه ۱۰- استفاده از جوشانده ۶ مثقال ریشه شاه توت در یک لیتر آب (به مدت ۱۰ دقیقه) صبح ناشتا و تکرار این عمل تا ۳ روز پیاپی موجب باز شدن جریان خون قاعدگی در زنان می گردد.

نسخه ۱۱- نوشیدن روزانه ۳ مرتبه (هر مرتبه نصف استکان) از آب صاف شده جوشانده ۱۰ گرم مریم نخودی، ۱۰ گرم گل بومادران و ۱۰ گرم کاکنج در یک لیتر آب که با کمی شکر قرمز (نیشکر) آنرا شیرین کرده باشند، به مدت چند روز متوالی اثری فوری در باز شدن خون قاعدگی در زنان دارد.

نسخه ۱۲- جهت به جریان افتادن خون قاعدگی در زنان و دخترانی که دچار عقب افتادگی عادت ماهانه شده اند شیاف های گیاهی وجود دارد که چنانچه به طرز صحیح تهیه و مصرف شوند، نتایج رضایت بخش و موثری از آنها خواهید دید.

شیاف های گیاهی باز کننده جریان خون قاعدگی و درمان فقدان قاعدگی

شیاف فرفیون

شیاف فرفیون

ترکیبات:

۲۰ گرم موم سفید یا کره کاکائو

۳۰ قطره روغن فرفیون یا روغن ریشه آفتابگردان

کمی پودر فرفیون

روش تهیه شیاف:

کره کاکائو یا موم را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید. سپس آنرا از روی حرارت برداشته و روغن فرفیون یا روغن ریشه آفتابگردان را اضافه نمایید و خوب هم بزنید. مخلوط را داخل قالب مخصوص شیاف ریخته و پس از ۳ ساعت گذاشتن و سفت شدن مواد داخل قالب، آنرا از قالب بیرون آورده و به کار ببرید.(شیاف کنید.)

شیاف ترکیبی برگ سداب

ترکیبات:

۳ مثقال برگ سداب

۳ مثقال تخم مرو

۱ مثقال ابهل (میوه سرو کوهی)

۱ مثقال مرُ صاف

۲ مثقال رازیانه

کمی زهره گاو

روش تهیه شیاف:

کلیه گیاهان فوق را مخلوط کرده و نرم بکوبید. سپس آنرا با زهره گاو خمیر کرده و به شکل لوله های باریکی در آورید. اطراف خمیرهای لوله ای شکل را با روغن زیتون چرب کرده و شیاف کنید.

شیاف ترکیبی ابهل (میوه سرو کوهی)

شیاف ترکیبی ابهل (میوه سرو کوهی)

ترکیبات:

۸ مثقال ابهل

۴ مثقال پونه

۱۵ مثقال مویز( پاک کرده)

۴مثقال مرُ صاف

۸ مثقال برگ سداب

کمی زهره گاو

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی برگ سداب (بند قبلی) است.

شیاف ترکیبی انغوزه

ترکیبات:

۲۰ گرم صمغ انغوزه

۱۵ گرم اشق

۴۰ گرم کره کاکائو یا موم سفید

روش تهیه شیاف:

صمغ انغوزه و اشق را به روش بن ماری ذوب کرده و با کره کاکائو یا موم سفید ذوب شده به روش حرارت غیر مستقیم مخلوط نموده و داخل قالب مخصوص شیاف ریخته و پس از ۳ ساعت گذاشتن و سفت شدن مواد داخل قالب، آنرا از قالب خارج کرده و شیاف کنید.

شیاف ترکیبی نعناع

شیاف ترکیبی نعناع

ترکیبات:

۵ گرم نعناع

۱۵ گرم برگ سداب

۵ گرم مرمکی

کمی صفرای گاو (زهره گاو)

۱۰ گرم ابهل (میوه سرو کومی)

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ترکیبی برگ سداب است.

نسخه ۱۳- استفاده از۱۰ گرم پودر میوه ابهل که با آب صاف شده جوشانده ۵ گرم نعناع خشک و کمی عسل مخلوط شده و به حالت خمیر در آمده باشد جهت رفع بند آمدگی خون قاعدگی موثر است.

نسخه ۱۴- نوشیدن روزانه ۳ مرتبه (صبح، ظهر و عصر)، هر مرتبه نصف استکان آب صاف شده جوشانده ترکیبی پوست درخت بید به عنوان دارویی مدرّحیض و باز کننده عادت ماهانه کاربرد دارویی دارد.

جوشانده گیاهی باز کننده جریان خون قاعدگی و درمان فقدان قاعدگی

جوشانده ترکیبی پوست درخت بید

جوشانده ترکیبی پوست درخت بید

ترکیبات:

۵ گرم پوست درخت بید

۵ گرم خربق

۵ گرم پوست درخت گنه گنه

۱ ليتر آب

۵ گرم خرنوب شامی

روش تهیه جوشانده:

گیاهان فوق را مخلوط کرده و در یک قوری یا قابلمه لعابی ریخته و روی آن آب سرد بریزید و حرارت دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشد. سپس آب آنرا صاف کرده و مطابق دستور فوق میل کنید.

نسخه ۱۵- خوردن روزانه یک کپسول ۲۵۰ میلی گرمی پودر پوست درخت بید که با کمی گنه گنه تلخ (جوهر کینین) مخلوط شده باشد در طول چند روز متوالی جهت باز شدن عادت ماهانه مفید و موثر است.

نسخه ۱۶- مصرف جوشانده ترکیبی گل بانونه به خانمهایی که دچار بند آمدگی و تاخیر در به جریان افتادن عادت ماهانه شدهاند، توصیه و تجویز می شود.

جوشانده ترکیبی گل بابونه

جوشانده ترکیبی گل بابونه

ترکیبات:

۲۰ گرم گل بابونه شیرازی

۲۰ گرم ریشه ایرسا

۲۰ گرم گل گاو زبان

۲۰ گرم بومادران

۲۰ گرم گل حلوا

۲۰ گرم مریم نخودی

۲۰ گرم گل ریواس

۲۰ گرم ریشه شاه توت

۲۰ گرم سنبل الطیب

۵ ليتر آب

۲۰ گرم ریشه کلمبو

روش تهیه جوشانده:

کلیه اجزاء فوق را مخلوط کرده و داخل ظرفی بریزید. سپس آب آنرا صاف نموده در ۴ روز متوالی، روزی ۴ مرتبه (صبح، ظهر، عصر و شب) با مقداری نبات میل کنید.

نسخه ۱۷

مصرف مداوم دم کرده ترکیبی برگ مخلصه موجب به جریان افتادن عادت ماهانه و تسکین قاعدگی های دردناک می گردد.

دم کرده ترکیبی برگ مخلصه

دم کرده ترکیبی برگ مخلصه

ترکیبات:

۲/۵ مثقال برگ مخلصه

۲/۵ مثقال برگ و گل

۲/۵ مثقال رازیانه

آویشن کوهی

۲/۵ مثقال گل بابونه

۲/۵ مثقال تخم گشنیز

۲/۵ مثقال زنیان

۳ لیوان آب جوش

۲/۵ مثقال تخم شوید

روش تهیه دم کرده:

کلیه گیاهان فوق را پس از نیمکوب کردن مخلوط کرده و روزی یک قاشق غذا خوری از آنها را در ۳ لیوان آب تازه جوش دم کرده (بمدت ۲۵ دقیقه) و در ۳ وعده صبح، ظهر و شب، هر وعده ۲ استکان (قبل از غذا) میل نمایید.

نسخه ۱۸- استفاده از شربت عسلی گل بومادران در باز نمودن خون قاعدگی به تاخیر افتاده مفید و موثر است.

شربت عسلی گل بومادران

شربت عسلی گل بومادران

ترکیبات:

۲۰ گرم گل بومادران خشک

۱۰ گرم کاکنج خشک

۷۵۰ میلی لیتر آب

۵۰۰ گرم عسل

روش تهیه شربت عسلی:

گیاهان فوق را مخلوط کرده و درون ظرفی بریزید. سپس آب را اضافه کرده و ۲۰ دقیقه بجوشانید تا به حدود ۵۰۰ میلی لیتر برسد. بعد آنرا درون یک پارچ بوسیله صافی، صاف کرده و داخل قابلمه ای کوچک بریزید. در این هنگام عسل را اضافه نموده و مرتب هم بزنید تا کاملا حل شود. قابلمه را روی حرارت قرار داده و به آرامی بجوشانید تا به غلظت لازم برسد. سپس آنرا پس از سرد شدن در بطری شیشه ای تیره رنگی ریخته و ۳ بار در روز، هر بار یک تا دو قاشق چایخوری از آن را میل کنید.

نسخه ۱۹ – جهت باز شدن خون قاعدگی و درمان فقدان قاعدگی استفاده از قرص ترکیبی افسنطین مفید و موثر است.

قرص ترکیبی افسنطین

قرص ترکیبی افسنطین

ترکیبات:

۳۰ گرم گل افسنطین خشک

مقداری لعاب تخم ختمی

۲۰ گرم توکلیجه (مشک طرا مشيع) یا اسفرزه

۱۵ گرم گل بابونه

مقداری آب

۱۰ گرم کاکنج

روش تهیه قرص:

گیاهان فوق را پس از شستن و خشک نمودن، مخلوط کرده، نرم ساییده و با لعاب تخم ختمی یا اسفرزه و کمی آب خمیر کنید. خمیر حاصل را به شکل قرصهایی کوچک در آورده و روزی ۳ قرص در ۳ وعده، ۴ ساعت بعد از غذا میل نمایید.

نسخه ۲۰- جهت کمک به کار سیستم قاعدگی و تنظیم عادت ماهانه از مصرف غذاها، میوه ها و گیاهان که حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند دریغ نورزید. شیر و سایر مواد لبنی، انجیر خشک، کشمش، خرما، نخود، کرفس و … از جمله منابع غنی کلسیم می باشند که مصرف آن به خانمها و دخترانی که دچار بهم خوردگی سیکل ماهانه و عقب افتادگی خون قاعدگی می شوند، توصیه می شود.

برای مطالعه ادامه مقالات این عنوان به مطالب زیر مراجعه کنید.

فقدان قاعدگی یا آمنوره و روش های درمان آن (پارت اول)

فقدان قاعدگی یا آمنوره و روش های درمان آن (پارت دوم)

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت