قطع پریودی (فقدان قاعدگی) و روش های درمان آن (پارت دوم)

کاربر ۱۱کاربر ۱۱
6,207 بازدید
فقدان قاعدگی یا آمنوره

قطع پریودی یا آمنوره

قطع پریودی یا آمنوره یکی از مهمترین اختلالات شایع در چرخه پریودی کمبود و قطع جریان خون پریودی است. این اختلال می تواند ناشی ازعوامل طبیعی، ساختمانی، ارثی و یا مربوط به یک بیماری خاص باشد.

گیاهان دارویی باز کننده عادت ماهانه

17- بسباسه

بسباسه یا بزباز نام دیگر پوست درونی جوزبوُا می باشد که دارای طعمی تند و رنگی سرخ است. طبیعتی گرم و خشک داشته و جهت تقویت رحم بسیار مفید است. از این گیاه به صورت خوراکی و یا به شکل شیاف جهت رفع عقب ماندگی خون پریودی استفاده می شود. مالیدن بسباسه پودر شده و خمیر شده با عسل به کمر جهت تسکین درد پشت زنان زایمان کرده موثر است. مصرف کپسول بسباسه نیز جهت باز شدن عادت ماهانه مفید و موثر است.

کپسول بسباسه

ترکیبات:

مقداری بسباسه (پودرشده)

تعدادی کپسول ژلاتینی۲۵۰ یا ۵۰۰ میلی گرمی

روش تهیه  کپسول:

پودر بسباسه را درون کاسه یا نعلبکی کوچکی ریخته و دو تکه کپسول را جدا کرده، پودر بسباسه را درون آن ریخته و دوباره دو تکه  کپسول را به هم وصل کرده و روزی ۳ کپسول در۳ وعده روزانه میل کنید. (نیم ساعت قبل ازغذا)

18- بسفایج  Polypodium vulgare

بسفایج ریشه سیاه و باریک گیاهی است که شباهتی زیاد به گیاه سرخس به  دارد و دارای طبیعتی گرم و خشک است. از پودر شده  بسفایج که همراه با کمی عسل خمیر شده باشد در قدیم جهت به جریان انداختن خون حیض که به علت غلبه سودا یا بلغم حاصل شده باشد، استفاده دارویی می کردند. تونیک ترکیبی بسفایج قاعده آور بوده و مصرف آن به زنانیکه از تاخیرعادت ماهانه رنج می برند، توصیه می شود.

تونیک ترکیبی بسفایج

ترکیبات:

۲۰ گرم بسفایج

۱۵ گرم زیره سبز

۲۰ گرم پودر رازیانه

۵ گرم جدوار

۶۰ گرم نبات

روش تهیه تونیک:

روش تهیه این تونیک شبیه روش تهیه قاووت ترکیبی آنغوزه است.

19- بومادران  (Yarrow (Achillea millefolium

فقدان قاعدگی

بومادران گیاهی است ساقه دار که شاخه های آن باریک، برگهایش ریز و گلهایی به رنگ سفید و زرد داشته و مثل شوید چتردار است. طعم این گیاه تلخ بوده و بسیار معطر است. این گیاه یکی از بهترین گیاهانی است که در تنظیم سیستم پریودی نقشی بسزا دارد. استفاده از پخته بومادران با نشستن در آب جوشانده آن خون حیض را به جریان انداخته و در تسهیل زایمان مادران کمک زیادی می کند. مصرف چای کیسه ای بومادران علاوه بر سهولت در مصرف موجب باز شدن خون پریودی نیز می گردد.

چای کیسه ای بومادران

ترکیبات:

۱۰ گرم گل بومادران خشک

۱ تکه پارچه چیت ۴ گوش ۱۰*۱۰ سانتیمتری

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای:

بومادران خشک را نیمکوب کرده و ۱ یا ۲ قاشق چای خوری آنرا درپارچه چیت ۴ گوش بریزید با تکه ای نخ، آن را به شکل یک بقچه کوچک ببندید. بعد آنرا داخل فنجان آب جوش گذاشته و پس از ۵ دقیقه دم کشیدن آب آنرا میل کنید.

20- به  Cydonia vulgaris

نوشیدن آب به یا سفرجل که طبیعتی سرد داشته به مدت چند روز قبل از به تاخیر افتادن عادت ماهانه تاثیر زیادی در جلوگیری از قطع پریودی زنان دارد. همچنین مصرف آن به زنان بارداری که ویار دارند جهت جلوگیری از آن، توصیه می شود. نوشیدنی ترکیبی به یکی از فرآوردهای قاعده آور می باشد که به روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

نوشیدنی ترکیبی بها

آب به

ترکیبات:

۱ ليوان آب به

نصف لیوان شیر

۴ عدد میخک یا چوب دارچین

مقداری شکر

روش تهیه نوشیدنی:

آب به و شیر را مخلوط کرده و درون ظرفی بریزید. میخک یا دارچین را پودر کرده، همراه با کمی شکر داخل مخلوط بریزید و پس از چندین مرتبه هم زدن، آنرا میل کنید.

21- پونه

به علت وجود اسانس معطر و نافذی که در گیاه پونه دارد از آن جهت آسان نمودن عمل هضم و گوارش غذاها، رفع نفخ معده و روده، دفع اخلاط کهنه و از همه مهمتر تنظیم و باز کردن خون پریودی در زنان استفاده دارویی می شود. محلول خوراکی پونه نیز قاعده آور بوده و روش تهیه آن به شرح زیر است.

محلول خوراکی پونه

ترکیبات :

۲ قطره اسانس معطر خوراکی پونه

۱ ليوان عرق پونه

مقداری آب

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول خوراکی اسانس انیسيون است.

22-پیاز (Onion (Allium cepa

فقدان قاعدگی

از خرد شده پیاز خام یا آب آن علاوه بر اینکه به عنوان دارویی قاعده آور و ادرار آوری قوی استفاده می شود، جهت تقویت و تحریک رحم، خوشبو کردن آن و ازهمه مهمتر تقویت نطفه و رفع ضعف نیروی جنسی نیز به کار برده می شود. به همین منظور مصرف زیاد پیاز یا نشستن در آب جوشانده یا دم کرده پیاز به زنانی که دچار تأخير پریودی شده اند توصیه می شود. محلول شستشوی واژن پیاز نیز به مصرف باز کردن عادت ماهانه می رسد.

محلول شستشوی واژن پیاز

ترکیبات:

۷۵۰ میلی لیترآب پیازخام

۵۰۰ میلی لیتر دم کرده تخم پیاز

۱ لیترآب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

23- پیاز عنصل Urginea

پیاز دشتی یا پیاز عنصل نوعی پیاز است که برگهایی شبیه به برگ نرگس داشته و ساقه اش سبز مایل به زردی است. طبیعتی گرم و خشک دارد و در صورت تماس با پوست ایجاد سوزش و خارش می کند. از جوشانده یا دم کرده و یا آب خالص این نوع پیاز به عنوان دارویی ادرار آور و قاعده آور استفاده می شود. استعمال خارجی این نوع پیاز تاثیری عجیب بر درمان روماتیسم و درد مفاصل دارد. حمام دارویی پیاز عنصل نیز موجب درمان قطع پریودی می گردد.

حمام دارویی پیاز عنصل

 پیاز عنصل

ترکیبات:

۵ قطره تنتور الكلی پیاز عنصل یا

۷۵۰ میلی لیتر دم کرده یا جوشانده غلیظ پیاز عنصل خام

۱ ليترآب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه این حمام دارویی شبیه روش تهیه حمام دارویی اکلیل الملک است.

24- پیاز نرگس Narcissus orientalis

استفاده از شیاف پیاز نرگس خام یا چکاندن چند قطره روغن پیاز نرگس به داخل واژن و رحم علاوه بر به جریان انداختن خون حیض در پاک کردن و ضد عفونی نمودن محیط داخلی رحم نیز موثر بوده و تاثیری زیاد در خارج کردن جنین مرده از رحم مادر دارد. از پیاز نرگس جهت تقویت نیروی جنسی نیز استفاده می شود.

شیاف روغن پیاز نرگس

ترکیبات:

۲۰ گرم موم یا کره کاکائو

۳۰ قطره روغن پیاز نرگس

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ریشه آفتابگردان است.

25- تخم هویج (Carrot (Daucus carota

فقدان قاعدگی

وجود خاصیت(ادرارآور) درهویج سبب شده که از آن علاوه بر درمان بند آمدگی ادرارجهت زیاد شدن خون پریودی به عنوان دارویی قاعده آور استفاده شود. این خاصیت درمانی، درریشه هویج بیشتر است. از تخم هویج و خود هویج جهت تقویت و تحریک رحم استفاده می شود و برای رفع ضعف نیروی جنسی نیز به کار برده می شود. تونیک ترکیبی تخم هویج نیز به مصرف درمان عقب افتادگی پریودی و تقویت رحم می رسد.

تونیک ترکیبی تخم هویج

ترکیبات:

۲۵ گرم تخم هویج

۱۰گرم آویشن کوهی

۱۰ گرم تخم تره

۵ گرم افسنطین

۱۵ گرم رازیانه

۱۰۰ گرم عسل

۵ گرم تخم پیاز

روش تهیه تونیک:

روش تهیه این تونیک شبیه روش تهیه تونیک انغوزه است.

26- ترخان

بوی نافذ وعطر آگین موجود در ترخان از یک سو سبب رفع بدبویی محیط داخلی رحم می گردد و از سویی دیگر درتحریک رحم و تقویت آن بسیار موثر است. استفاده از دمکرده، جوشانده و یا محلول شستشوی واژن ترخان به تنهایی یا همراه با بومادران سبب رفع قطع پریودی زنان می گردد و از حمام دارویی ترکیبی ترخان نیز به عنوان قاعده آوری قوی استفاده می گردد و مصرف آن به زنانیکه از عقب افتادگی پریودی رنج می برند توصیه و تجویز می شود.

حمام دارویی ترکیبی ترخان

ترخان

ترکیبات:

۳ قطره اسانس معطر روغنی ترخان

۲۰ قطره اسانس معطر روغنی گل بابونه

۱ قطره اسانس معطر روغنی گل بومادران

۱ ليترآب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه این حمام دارویی شبیه روش تهیه حمام دارویی اکلیل الملک است.

27- تره

خوردن تره بعد ازغذا به مادرانی که از تاخیر عادت ماهانه رنج می برند به عنوان دارویی قاعده آور توصیه می شود. پاشیدن پودر برگ خشک تره به داخل رحم مادران رطوبت فضای داخلی رحم را به میزان زیادی کاهش می دهد. نشستن در آب پخته تره که با کمی نمک و سرکه مخلوط شده باشد جهت انضمام دهانه رحم بسیار مفید است. جوشانده ترکیبی تره نیز به مصرف درمان قطع پریودی می رسد که در زیر به روش تهیه آن اشاره شده است.

جوشانده ترکیبی تره

ترکیبات:

۱ مشت تره تازه

نیم مشت مشک طرا مشيع

۱ ليتر آب سرد

روش تهیه جوشانده:

روش تهیه این جوشانده شبیه روش تهیه جوشانده ترکیبی افسنطین است.

28- تمشک Rubus fruticosus

فقدان قاعدگی

با وجود اینکه برگ تمشک طعمی قابض دارد و بیشترین تاثیرش بر روی رفع خونریزی پریودی می باشد ولی در برخی موارد در درمان عقب ماندگی پریودی وعادت ماهانه نیز به کار می رود. از برگ تمشک به صورت خوراکی دمکرده، جوشانده و چای های گیاهی تهیه می شود که در تنظیم عادت ماهانه نقش مهمی را ایفا می کند. شربت تمشک یکی از فرآورده های قاعده آور است که از روش تهیه آن در زیر یاد شده است.

شربت تمشک

ترکیبات:

۱ کیلو تمشک تازه

۱ کیلو شکر

۱ عدد سفیده تخم مرغ

۱ ليوان آب

روش تهیه شربت:

ابتدا شکر را با ۴ ليوان آب مخلوط  کرده و حرارت دهید. سپس سفیده را به آن افزوده و بگذارید بجوشد و حرارت را کم کنید. وقتی به جوش آمد کف روی آنرا بگیرید و از صافی عبور دهید. پس از سرد شدن تمشک را داخل شربت انداخته و پس از مدتی حرارت دادن و پخته شدن آنرا از روی حرارت بردارید و میل کنید.

29- جدوار

جدوار ریشه مخروطی شکل گیاهی است با طبیعت گرم و خشک که در فارسی به ماه پروین شهرت دارد. از پودر شده و خمیر شده این گیاه همراه عسل حب هایی تهیه می شود که مصرف مداوم آن اثری قاطع در رفع بند آمدگی ادرار و خون پریودی دارد. تقویت نیروی جنسی، رفع ضعف بینایی و تحریک اشتها از دیگر خواص دارویی این گیاه است. تونیک ترکیبی جدوار نیز دارویی موثر در به جریان انداختن عادت ماهانه است.

تونیک ترکیبی جدوار

ترکیبات:

۱۵ گرم جدوار

۱۰ گرم سوسنبر

۱۰ گرم بسفایج

۵۰ گرم نبات

۱۰ گرم جعفری

روش تهیه تونیک:

روش تهیه این تونیک شبیه روش تهیه تونیک ترکیبی آنغوزه است.

30- جعفری (parsley( petroseinum crispum

فقدان قاعدگی

در برگهای جعفری هورمونی وجود دارد که علاوه برتقویت قلب در تنظیم مایعات داخل بدن مورد توجه بوده و موجب منظم شدن قاعده های ماهانه می گردد. همچنین به دلیل وجود کلروفیل زیاد در جعفری از این گیاه جهت رفع کم خونی و تنظیم وضعیت هموگلوبین خون و در نتیجه بهتر جذب شدن اکسیژن استفاده دارویی می شود. چای کیسه ای ترکیبی برگ جعفری هم جهت رفع عقب افتادگی پریودی مفید و موثر شناخته شده است.

چای ترکیبی برگ جعفری

ترکیبات:

۲۰ گرم برگ خشک جعفری

۵ گرم گل همیشه بهار

۵ گرم برگ گزنه

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

طرز تهیه این چای شبیه طرز تهیه چای ترکیبی آویشن است.

31- جوشیر

جوشیر صمغ بد بو و سرخ رنگ گیاهی است که برگهایی شبیه به برگ درخت انجیر و گلهایی زرد رنگ و خوشبو دارد. تخم این گیاه ریز، سیاهرنگ و شبیه به دانه انیسیون است. جوشیر علاوه بر باز کردن جریان خون پریودی و ادرار جهت تسکین درد عضلات و مفاصل، تقویت سیستم عصبی و درمان فلج و سستی ماهیچه ها نیز به کار می رود. خانمهایی باردار از شیاف جوشیر استفاده نکنند، زیرا اثری فوری درسقط جنین آنها دارد.

شیاف ساده جوشیر

ترکیبات:

۲۰ گرم موم

۳۰ قطره روغن جوشیر

روش تهیه شیاف:

طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف ریشه آفتابگردان است.

32- چوب چینی

چوب چینی

ریشه های گیاه چوب چینی علاوه بر خاصیت ادرار آور و قاعده آور تاثیری عجیب رفع ضعف نیروی جنسی و تقویت شهوت افراد مایوس ازعمل جماع دارد. این گیاه جهت درمان بیماریهای روانی نظير جنون، مالیخولیا، مانیا، کندی ذهن و تقویت حافظه نیز به مصرف می رسد. از دمكرده ترکیبی چوب چینی در موارد قطع پریودی استفاده دارویی می شود.

دمکرده ترکیبی چوب چینی

ترکیبات:

۱۵ گرم ریشه خشک چوب چینی

۵ گرم ریشه خشک جعفری

۵ گرم ریشه خشک کرفس

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه دمکرده:

طرز تهیه این دم کرده شبیه طرز تهیه دم کرده ساده ابهل است.

33- حب الغار

از جوشانده غليظ ۳۰ گرم میوه این گیاه در ۷۵۰ میلی لیتر آب به صورت خوراکی و یا به شکل حمام دارویی (محلول شستشوی واژن) به عنوان دارویی مدرّ و قاعده آور استفاده می شود. کمپرس گرم یا ضماد گرم این گیاه نیز جهت رفع درد روماتیسم و نقرس مفید و موثر است. محلول ترکیبی شستشوی واژن ترکیبی حب الغار از جمله فرآورده های قاعده آور است که به روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

محلول ترکیبی شستشوی واژن حب الغار

ترکیبات:

۱۰ گرم حب الغار خشک

۵ گرم پونه خشک

۵ گرم ریشه اشنان خشک

۵ گرم تره خشک

۵ گرم گل بومادران خشک

۱ لیتر آب گرم

روش تهیه محلول:

طرز تهیه این محلول شبیه طرز تهیه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

34- حنا  Lausonia inermis

فقدان قاعدگی

وجود خاصیت مدرّ (ادرار آور) در برگهای گیاه حنا سبب شده که از پودر، جوشانده و یا دم کرده آن به شکل خوراکی و یا استعمال خارجی جهت رفع بند آمدگی ادرار و باز شدن جریان خون پریودی استفاده شود. تقویت پیاز مو، رفع خشکی و ترک پوست و تقویت اعصاب از دیگر خواص برگ حنا می باشد. (مقدار مصرف برگ حنا حدود ۲ گرم می باشد).

محلول خوراکی برگ حنا

ترکیبات:

۵ قطره اسانس خوراکی برگ حنا

۱ ليوان آب

روش تهیه محلول:

طرز تهیه این محلول شبیه طرز تهیه محلول خوراکی اسانس انیسیون است.

35- حنظل (هندوانه ابوجهل) Citrullus colocynthis

حنظل گیاهی علفی و یکساله بوده که دارای ساقه خزنده و پیچک دار است و میوه ای شبیه به هندوانه معمولی ولی کوچکتر دارد و بسیار تلخ مزه بوده و طبیعتش گرم و خشک است. از جوشانده میوه حنظل محلولی تهیه می شود که واژن را در آن شستشو می دهند تا خون بند آمده و حيض عقب افتاده به جریان افتد و به حالت طبیعی و منظم برگردد. تسکین درد دندان، دفع کرم روده، رفع اسهال و … از مصارف عمده حنظل می باشد. کپسول پودر حنظل نیز دارویی موثر جهت به جریان انداختن خون پریودی می باشد.

کپسول پودر حنظل

ترکیبات:

مقداری پودر میوه حنظل

تعدادی کپسول ژلاتینی ۲۵۰ یا ۵۰۰ میلی گرمی

روش تهیه کپسول:

روش تهیه کپسول پودر حنظل شبیه روش تهیه کپسول بسباسه است.

36- خولنجان (خسرودار) (Galanga ( Alpinia galangale

تنظیم عادت ماهانه، تسکین درد رحم، تقویت محیط  داخلی رحم، صاف کردن صدا، تسکین سردردهای رطوبتی، درمان درد کمر بانوان و معالجه لکنت زبان کودکان برخی از خواص طبی گیاهی است که زادگاه اصلی آن هند و بنگلادش بوده و طبیعتی بسیار گرم دارد. جهت به جریان انداختن خون پریودیو درمان قطع پریودی می توانید از چای ساده خولنجان بهره بگیرید.

چای ساده خولنجان

ترکیبات:

۲۰ گرم ریشه خولنجان خشک

۱۰ گرم گل راعی (هوفاریقون)

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

طرز تهیه این چای شبیه طرز تهیه چای ترکیبی آویشن است.

37- دارچین (Cinnamon ( cinnamomum zeeylanicum

فقدان قاعدگی

تقویت نیروی جنسی، تقویت محیط  داخلی رحم، زیاد کننده جریان خون پریودی، رفع سستی و رطوبت معده و درمان سو هاضمه از خواص عمده دارچین است. همچنین جهت رفع بد بویی رحم می توانید از محلول شستشوی واژن جوشانده دارچین یا پاشیدن پودر آن به داخل رحم بهره بگیرید. چای کیسه ای ترکیبی دارچین نیز به مصرف درمان قطع پریودی می رسد.

چای کیسه ای ترکیبی دارچین

ترکیبات:

۱۰ گرم دارچین خشک

۵ گرم میخک

۱۵ گرم افسنطین

۱ تکه پارچه ی ۴ گوش ۱۰*۱۰ سانتیمتری

کمی شیر

۱ فنجان آب تازه جوش

روش تهیه چای کیسه ای :

روش تهیه این نوع چای دارچین شبیه روش تهیه چای کیسه ای بومادران است.

38- داوودی وحشی (Feverfew ( Tanacetum parthenium

گیاه داوودی وحشی که گلهایی زرد رنگ دارد یکی از گیاهان مفیدی است که به علت تاثیر زیادی که در باز نمودن عادت ماهانه دارد مصرف آن از قدیم الایام رایج بوده است. از محلول شستشوی واژن که از جوشانده این گیاه بدست می آید جهت التیام زخمها بویژه زخم و ترک مقعد استفاده می شود. 

محلول شستشوی واژن داوودی وحشی

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ داوودی وحشی

۱ لیتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه محلول شستشوی واژن داوودی وحشی شبیه روش تهیه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

39- رازیانه (بادیان) (Fennel (Foeniculum officinalis

فقدان قاعدگی

یکی از بهترین داروهایی که در قاعده های ماهانه سخت و بند آمدگی های طولانی مدت خون پریودی مصرف آن توصیه می شود دمکرده تخم رازیانه است. از این دمکرده جهت زیاد شدن شیر مادران نیز استفاده می شود. جهت زیاد شدن شهوت زنان از دمكرده برگ، ساقه و ریشه رازیانه (به دلیل وجود مقادیر زیادی هورمون زنانه در آن) بهره بگیرید. در زیر به یکی از این فرآورده های قاعده آوریعنی چای ترکیبی رازیانه اشاره شده است.

چای ترکیبی رازیانه

ترکیبات:

۱۰ گرم رازیانه

۵ گرم مشک طرامشيع

۱۰ گرم انیسيون (نیمکوب شده)

۵ گرم زیره سبز

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

روش تهیه این چای شبیه روش تهیه چای ترکیبی آویشن است.

40- رزماری (اکلیل کوهی) (Rosemary ( Rosmarinus officinalis

به علت خاصیت مدرّ و تسریع کننده جریان خون و عرق از این گیاه جهت رفع قطع پریودی استفاده می شود. وجود خاصیت ضد عفونی کننده و مقوی اکلیل کوهی سبب شده که از آن جهت رفع عفونت رحم و ضد عفونی کردن آن و همچنین آماده سازی و تقویت رحم استفاده گردد. این خاصیت اکلیل کوهی به دلیل ترکیبات شیمیایی موجود در روغن معطر آن است. حمام دارویی اکلیل کوهی نیز به عنوان قاعده آوری قوی مورد استفاده قرار می گیرد.

حمام دارویی اکلیل کوهی

ترکیبات:

۵ قطره اسانس معطر روغنی اکلیل کوهی

۵۰۰ میلی لیتر یا دم کرده غلیظ اکلیل کوهی یا گل بابونه

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه حمام دارویی رزماری شبیه روش تهیه حمام دارویی اکلیل الملک است.

41- رناس Rubia tinctorium

رناس

فوه یا رناس ریشه سرخ رنگ گیاهی است که طبیعتی گرم و خشک داشته و در باز کردن خون حيض عقب افتاده، رفع بند آمدگی ادرار و همچنین به جریان افتادن شیر که در پستان مادر بند آمده باشد اثری فوری دارد. مصرف آن به زنان باردار توصیه نمی شود زیرا سبب سقط جنین آنها می گردد. محلول شستشوی واژن رناس از جمله فرآورده های مدرّحیض است که به روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

محلول شستشوی واژن رناس

ترکیبات:

۳۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ ریشه رناس

۲۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ گل بومادران

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه این محلول شبیه روش تهیه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

42- ریشه انجبار (Bistort ( Polygonum bistorta

نشستن در محلول غلیظ جوشانده ۳۰ گرم ریشه انجبار خشک در یک لیتر آب به مدت ۱۵ دقیقه و شستشوی واژن با آن موجب رفع قطع پریودی می گردد. همچنین بکارگیری شیاف آن یا پاشیدن پودر آن به داخل رحم علاوه بر ضد عفونی کردن رحم، عادت ماهانه به تاخیر افتاده را به روال عادی و طبیعی خود برمی گرداند. در زیر از روش تهیه یکی از این فرآورده های قاعده آور یعنی شیاف ریشه انجبار یاد شده است.

شیاف ریشه انجبار

ترکیبات:

۲۰ گرم کره کاکائو

۳۰ قطره روغن ریشه انجبار

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ریشه آفتابگردان است.

43- ریشه ایرسا

فقدان قاعدگی

ریشه ایرسا یا ریشه سوسن آسمانی نام ریشه گیاهی است با طبیعت گرم و خشک که بسیار خوشبو بوده و ریشه اش پر گره و پوست آن کبود سرخ رنگ است. از محلول شستشوی واژن جوشانده این گیاه جهت باز شدن خون حیض استفاده می شود. همچنین نشستن دراین محلول جهت رفع سستی رحم تجویز می شود. برای بیرون آوردن جنین استفاده از شیاف آن، این تحمل را تسهیل می کند. روش تهیه محلول شستشوی واژن ریشه ایرسا در زیر آمده است.

محلول شستشوی واژن ریشه ایرسا

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ ریشه ایرسا

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه محلول:

روش تهیه محلول شستشوی واژن ریشه ایرسا شبیه روش تهيه محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان است.

44- ریشه شیرین بیان (Liqurice ( Glycyrrhiza glabra

وجود خاصیت ضد عفونی کننده در ریشه شیرین بیان علاوه بر برطرف نمودن عفونتهای ریوی و رفع سرفه موجب ضد عفونی شدن مجاری ادراری گردیده و به عنوان دارویی ادرارآور و قاعده آور در تنظیم سیستم پریودی نیز به کار می رود. از ریشه شیرین بیان همراه با بومادران به صورت دمکرده نوشیدنی تهیه می شود که مصرف آن در باز نمودن جریان خون پریودی و قطع پریودی تاثیر بسزایی دارد و روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

دمکرده ترکیبی ریشه شیرین بیان

ترکیبات:

۱۰ گرم ریشه شیرین بیان

۱۰ گرم برگ خشک گردو

۱۰ گرم گل بومادران

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه دمکرده:

روش تهیه این دم کرده شبیه روش تهیه دم کرده ساده ابهل است.

برای مطالعه ادامه مقالات این عنوان به مطالب زیر مراجعه کنید.

فقدان پریودی یا آمنوره و روش های درمان آن (پارت اول)

فقدان پریودی یا آمنوره و روشهای درمان آن(پارت سوم)

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت