فقدان قاعدگی یا آمنوره و روش های درمان آن (پارت اول)

کاربر ۱۱کاربر ۱۱
3,918 بازدید
فقدان قاعدگی

فقدان قاعدگی یا آمنوره

فقدان قاعدگی یا آمنوره یکی از مهمترین اختلالات شایع در چرخه قاعدگی است. آمنوره، کمبود و قطع جریان خون قاعدگی است. این اختلال می تواند ناشی ازعوامل طبیعی، ساختمانی، ارثی و یا مربوط به یک بیماری خاص باشد.

قبل از پرداختن به علل اصلی فقدان قاعدگی یا آمنوره باید بدانیم که آمنوره دارای ۲ نوع می باشد.

  • آمنوره اولیه: فقدان قاعدگی اولیه هنگامی است که دوره  قاعدگی طبیعی تا سن ۱۶ سالگی به طور خود به خود اتفاق نیفتد.
  • آمنوره ثانویه: آمنوره ثانویه به قطع قاعدگی گفته می شود که معمولا به مدت حداقل ۳ دوره پی در پی، پس از مدت متغیری کار طبیعی (۱ تا ۱۰ سال) است.

علل اصلی فقدان قاعدگی

علل اصلی فقدان قاعدگی می تواند یکی از ۴ مورد یا مجموع آنها باشد:

1- علل فیزیولوژیک: که می تواند در طی دوره بلوغ، دوره بارداری، دوران شیردهی و دوران نزدیک شدن به یائسگی بوجود آید.

2- علل ساختمانی: که می تواند مربوط به گرفتگی واژن و پرده بکارت سوراخ نشده، فقدان رحم و واژن و اختلالات لایه داخلی رحم باشد.

3- علل مربوط به غدد جنسی: این دسته از علل یا مربوط به اختلال در تشکیل غدد جنسی (سندرم ترنر) یا نارسایی زودرس تخمدان یا کیستهای تخمدانی یا سندرم تخمدان با کیست های متعدد و یا تومورهای  تخمدانی است.

علل اصلی فقدان قاعدگی

4- علل متفرقه: چنانچه  فقدان قاعدگی در پی هیچیک ازعوامل فوق  بوجود نیامده باشد علل متفرقه دیگری نظیرعوامل مربوط به غده هیپوفیز، عوامل هیپوتالاموسی، وزن (کاهش یا افزایش آن)، غده تیروئید و یا غده  فوق کلیوی می تواند زمینه ساز فقدان قاعدگی باشد.

برای درمان این اختلال روشهای گوناگونی وجود دارد.

درمان بنیادین، روان درمانی، هورمون درمانی، جراحی و دارو درمانی از جمله مهمترین این روشها هستند.

دربخش دارو درمانی بیشتر از داروهای شیمیایی و سنتتیک  برای برطرف ساختن این معضل در بین خانمها استفاده می شود.

یکی از مفید ترین این روشها بهره گیری از گیاه درمانی و بکارگیری گیاهان دارویی مدرّحیض و نسخه های موثر در برطرف ساختن قطع قاعدگی می باشد که چنانچه به میزان دقیق و به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرند نتایج رضایت بخش و امیدوار کننده ای از آنها خواهید دید.

به سبب اهمیتی که این گیاهان از قدیم الایام  تاکنون در باز کردن عادت ماهانه و درمان بند آمدگی قاعدگی داشته اند در زیراز چند نمونه ازرایج ترین آنها و نسخه های دارویی که با این گیاهان تهیه می شوند یاد می کنیم.

نسخه های گیاهی باز کننده خون قاعدگی

نسخه ۱- خانمهایی که دچار قطع و فقدان خون قاعدگی شده اند، چنانچه از دم کرده ۱۵ گرم گل اسطوخودوس خشک در یک لیترآب تازه جوش (به مدت ۲۰ دقیقه)، ۳ بار در روز، هر بار۱ فنجان استفاده نمایند نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید.

همچنین استفاده از حمام دارویی ۵۰۰ میلی لیتر جوشانده غليظ گل اسطوخودوس به تنهایی یا به صورت حل شده در آب  گرم وان حمام به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه مفید و موثر است.

( در صورت امکان می توانید به جای ۵۰۰ میلی لیتر جوشانده گیاه از ۳ تا ۵ قطره اسانس معطر روغنی اسطوخودوس استفاده کنید)

آمنوره

نسخه ۲ – جهت به جریان افتادن خون قاعدگی ۲۰ گرم مشک طرا مشيع (توکلیجه) را به تنهایی یا همراه با ۱۰ گرم برگ نعناء خشک مخلوط کرده و در یک لیتر آب بریزید.

سپس آنرا به مدت ۲۵ دقیقه جوشانده و آب صاف شده آن را ۲ بار در روز (صبح و عصر) همراه با کمی نبات میل کنید و این عمل را به مدت چند روز متوالی ادامه دهید.

نسخه ۳ – از جمله گیاهانی که موجب باز شدن خون قاعدگی در زنان بخصوص دختران جوان می گردد، ریشه و تخم کرفس است.

به همین منظور ۳۰ گرم ریشه کرفس را با ۲۰ گرم تخم آن مخلوط  کرده و به حالت نیمکوب در آورید. سپس هر وعده یک قاشق غذا خوری آنرا در ۱/۵ لیوان آب بجوشانید و میل کنید. یا می توانید آنرا  نرم ساییده و هر بار یک  قاشق مربا خوری در یک استکان  آب جوش به مدت ۵ دقیقه  دم کرده و با  کمی  نبات میل نمایید.

نسخه ۴ – جهت بند آمدگی خون قاعدگی و جاری شدن حیض در خانمهایی که به آن دچار گشته اند، آشنایی با  گیاهانی که خون قاعدگی را باز می کنند، مفید و مناسب به نظر می رسد. این  گیاهان را به دلیل خاصیت سقط  جنین آنها، نباید در موقع حاملگی و آبستنی به کار برد. در زیر به چند نمونه از این گیاهان و روش استفاده از آنها اشاره می کنیم.

گیاهان دارویی باز کننده عادت ماهانه و درمان آمنوره

1- آفتابگردان Helianthus annuus

آفتابگردان از جمله گیاهانی است که  به سبب وجود مقادیر زیادی هورمون جنسی در ریشه آن، استفاده از آن به شکل جوشانده، دمکرده، شیاف و یا پاشیدن پودر به محیط داخلی رحم، به عنوان دارویی مدرّحیض و باز کننده  جریان خون  قاعدگی از زمانهای دور تاکنون رواج داشته است. در زیر به روش تهیه  یکی از فرآورده های گیاهی ضد بند آمدگی  قاعدگی  که با آفتابگردان تهیه می شود اشاره شده است.

شیاف ریشه آفتابگردان 

ترکیبات:

۵ مثقال کره کاکائو

۳۰ قطره روغن ریشه آفتابگردان

روش تهیه شیاف:

کره کاکائو را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید. سپس آنرا از روی  حرارت برداشته و روغن ریشه آفتابگردان را اضافه نمایید و خوب هم بزنید. مخلوط را داخل قالب مخصوص  شیاف ریخته  و پس از ۳  ساعت گذاشتن و سفت شدن مواد داخل قالب، آنرا از قالب بیرون آورده و به کار ببرید.

2- آویشن (Thyme(Thymus vulgaris

سابقه استفاده از گیاه آویشن به عنوان داروی باز کننده جریان خون قاعدگی به زمانهای بسیار دور، حدود ۳۷۰ سال قبل از میلاد، یعنی  به زمان تئوفراست و حکیمان و طبیبان یونانی برمی گردد.

به طوری که جالینوس حکیم و طبيب معروف یونانی در مورد آویشن می گوید: آویشن گیاهی برنده و گرم است و ضمن زیاد کردن  ادرار و عادت ماهانه، مصرف آن در موقع حاملگی موجب سقط جنین نیز می گردد.

امروزه این خاصیت طبی آویشن  به اثبات رسیده است و به همین منظور خانمهایی که دچار قطع و فقدان قاعدگی شده اند و یا اینکه  ترشحات مایع سفید در آنها زیاد شده است، برای معالجه  و درمان  خود می توانند از این گیاه استفاده کنند. چای ترکیبی آویشن از جمله فرآورده های مدرّحیض  می باشد که روش تهیه آن  درزیرآمده است.

چای ترکیبی آویشن

ترکیبات:

۱۵ گرم آویشن کوهی

۱۰ گرم بومادران

۵ گرم گل بابونه

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

گیاهان فوق را مخلوط کرده، در یک ظرف خشک و دردار (بدون تماس با هوا) قرار دهید. سپس هر بار ۲ قاشق چایخوری از مخلوط گیاهان فوق را در قوری ریخته و روی آن آب تازه جوش بریزید. پس از۵ تا ۱۰ دقیقه  دم  کشیدن آنرا صاف کرده و میل نمایید.

3-  ابهل (میوه سرو کوهی) (Juniper (Juniperus communis 

3-  ابهل (میوه سرو کوهی) (Juniper (Juniperus communis

تاثیر فراوان ابهل در ضد عفونی کردن دستگاه ادراری و از بین بردن عفونت هایی که مثانه و دستگاه ادراری را  ملتهب می کند از یک سو و وجود خاصيت مدرّ و تحریک  کننده محیط  داخلی رحم از سوی دیگر سبب شده  که از این گیاه علاوه  بر درمان قطع قاعدگی، در مشکلات دستگاه ادراری و رفع بند آمدگی ادرار استفاده  دارویی شود. دمکرده ساده ابهل یکی از فرآورده های قاعده آور می باشد  که به  روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

 دمکرده ساده ابهل

ترکیبات:

۲۵ گرم میوه ابهل خشک

۵۰۰ میلی لیترآب تازه جوش

روش تهیه دمکرده :

ابتدا کمی آب داغ داخل قوری خالی بگردانید تا قوری گرم شود. سپس ابهل را داخل آن ریخته و آب تازه جوش را روی آن بریزید. در قوری را بسته و ۱۵ دقیقه بگذارید دم بکشد. بعد آنرا صاف کرده و ۳ بار در روز، هر باریک فنجان آنرا به تنهایی یا با  کمی عسل میل کنید.

4 – اشنان

4 - اشنان

اشنان گیاهی است بی برگ، با شاخکهای ریز که شبیه به کرمهای خشک شده است و شباهتی زیاد به ریشه گیاه بوزیدان دارد. ازاین گیاه به دلیل خاصیت باز کننده جریان خون قاعدگی، زیاد کننده صفرا، ادرار آور و ضد یبوست در درمان بیماریها استفاده می شود. مصرف دارویی این گیاه امروزه کمتر مورد توجه است و باید با احتیاط و مقدار کم مصرف شود. از محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان نیز جهت به جریان انداختن قاعدگی های به تاخیر افتاده استفاده می شود.

محلول ترکیبی شستشوی واژن اشنان

ترکیبات:

۳۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ ریشه اشنان

۱۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ اسطوخودوس

۱۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ افسنطین

۱ ليتر آب  گرم

روش تهیه محلول :

دم کرده غلیظ  گیاهان فوق را مخلوط  کرده و داخل  تشت بریزید. سپس آب را نیز به آن اضافه کرده، خوب هم زده و نیم ساعت در آن  بنشینید و واژن و اطراف آنرا با آن شستشو دهید.

5- افسنطین (Wormwood (Artemisia absinthium

افسنطین

یکی از گیاهانی که تاثیری عجیب به روی اختلالات زنانگی  بخصوص نامنظم بودن عادت ماهانه و رفع  بند آمدگی خون قاعدگی دارد، افسنطین است. این گیاه را باید از روی برگهای نقره ای و باریک و گلهای ریز زرد رنگش که به شکل  یک پشته کاکل مانند مجتمع شده اند، شناخت.

به دلیل همین خاصیت مهم و مواد موثره  قوی موجود دراین گیاه، زنان شیرده، زنان باردار و تمام  کسانی  که از خونریزی معده و روده رنج می برند و همچنین افراد صفراوی مزاج  و گرم مزاج از مصرف آن معذور می باشند. جوشانده ترکیبی  افسنطین نیز به عنوان قاعده آور قوی عمل کرده و روش تهیه آن  به شرح زیر است.

جوشانده ترکیبی افسنطین

ترکیبات:

۱۵ گرم افسنطین

۱۰ گرم ابهل

۵ گرم نعناع

۷۵۰ میلی لیتر آب سرد

روش تهیه جوشانده:

گیاهان فوق را مخلوط  کرده و در یک قوری یا قابلمه لعابی بریزید. آب سرد را روی آن ریخته و روی حرارت  قرار دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه به آرامی بجوشد تا آب آن  به ۵۰۰ میلی لیتر برسد. بعد آنرا صاف  کرده و ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان آنرا میل نمایید.

6- اکلیل الملک (Mullein ( Melilotus officinalis

اکلیل الملک

گلهای گیاه اکلیل الملک به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده آنها، علاوه بر درمان قطع قاعدگی و بند آمدگی ادرار، سبب ضد عفونی کردن ادرار شده و بوی بد ادرار را از بین می برد و ترشحات ادرار و خون حیض را زیاد می کند. از این گیاه به شکل دمکرده، جوشانده، شیاف و محلول شستشوی واژن جهت رفع بیماریهای جنسی زنان استفاده دارویی می شود. حمام دارویی اکلیل الملک یکی از فرآورده های باز کننده خون قاعدگی است که به روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

حمام دارویی اکلیل الملک

ترکیبات:

۵ قطره اسانس معطر روغنی اکلیل الملک

۱ ليتر آب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

اسانس و جوشانده را مخلوط  کرده، خوب هم بزنید. سپس آنرا با آب  گرم مخلوط  نموده و در آب گرم وان حمام بریزید و واژن  را  با آن شستشو دهید.

7- انزروت

انزروت

انزروت یا گنجیده صمغ سفید مایل به  زرد درختی است به ارتفاع  دو متر که برگهایی شبیه برگ درخت مورد داشته  و در ایران نیز یافت می شود. طعم این صمغ  تلخ بوده و با طبیعتی گرم علاوه بر به جریان انداختن خون قاعدگی و زنان در تسکین درد گوش، نفخ  معده، دفع  کرم و انگل روده مورد استفاده  قرار می گیرد. به دلیل خاصیت مدرّحیض این  گیاه مصرف آن برای زنان باردار مجاز نبوده و سبب سقط  جنین می گردد. از شیاف ترکیبی انزروت نیز به جهت اثری فوری در رفع عقب افتادگی عادت ماهانه استفاده  می شود.

شیاف ترکیبی انزروت

ترکیبات :

۵ گرم پودر صمغ انزروت

۵ گرم پودر مرٌمکّی 

۴۰ قطره روغن زیتون

۳۰ گرم  کره کاکائو یا موم

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه روش تهیه شیاف ریشه آفتابگردان که درابتدای متن ذکر شده است می باشد.

8-  انغوزه Ferula assa foetida

8-  انغوزه Ferula assa foetida

انغوزه صمغ شیری رنگ و بد بوی گیاهی که ساقه ای  ضخیم شبيه آفتابگردان و گلهایی زرد رنگ  دارد. این صمغ ابتدا شیری رنگ بوده و بعد زرد می شود. خوردن نیم مثقال انغوزه، جهت باز شدن عادت ماهانه مفید بوده و استفاده از شیاف یا حمام دارویی صمغ انغوزه  حل شده  در آب جهت اخراج  جنین مرده به  کار می رود. مصرف روزی نیم مثقال صمغ آنغوزه  پس از اتمام عادت ماهانه  به  مدت یک هفته از باردار شدن به  طور موقت و یا دائم جلوگیری می کند. مصرف مداوم قاووت ترکیبی آنغوزه  نیز نقش مهمی در باز کردن خون قاعدگی زنان ایفا می کند.

قاووت ترکیبی انغوزه

ترکیبات:

۳۰ گرم صمغ آنغوزه                ۲۰ گرم پودر گل بابونه

۲۵ گرم تخم هویج                   ۱۰۰ گرم نبات

۲۰ گرم رازیانه 

روش تهیه قاووت:

کلیه اجزاء فوق را مخلوط کرده، نرم ساییده، روزی ۲ قاشق مربا خوری  آنرا در دو وعده صبح و عصر میل کنید.

9-  انیسیون (Anise ( Pimpinella anisum

انیسیون

بادیان رومی یا انیسیون میوه  گیاهی است شبیه  به  رازیانه  که با بویی معطر و طبیعتی  گرم علاوه بر درمان قطع قاعدگی، اثری ماندگار بر رفع  کم  شیری مادران داشته و در زیاد کردن شیر مادران بسیار موثر است. از دانه های انیسیون به صورت بخور جهت  رفع بد بویی رحم و قطع  ترشحات سفید که به میزان زیاد از رحم ترشح  می شود، استفاده می کنند. نوشیدن روزی یک فنجان از محلول  خوراکی اسانس انیسیون علاوه بر باز کردن عادت ماهانه  در زیاد شدن شیر مادران نیز موثر است.

محلول خوراکی اسانس انیسیون

ترکیبات:

۳  قطره اسانس انیسيون

نصف لیوان عرق رازیانه

نصف لیوان آب 

روش تهیه محلول:

اسانس انیسیون را در نصف  لیوان آب حل  کرده و خوب هم  بزنید. سپس عرق  رازیانه  را  نیز به آن افزوده و میل نمایید.

10- بابونه (Chamomile ( Matricaria recutita

بابونه

نشستن در آب دم  کرده گل بابونه جهت تسکین درد در ناحیه مقعد و همچنین درد رحم بسیار مفید و موثراست. برای رفع عقب ماندگی  عادت ماهانه  و سهولت  در امر زایمان می توانید از چای ساده یا محلول شستشوی واژن  که از دمکرده غليظ  گل بابونه یا از محلول چند قطره اسانس معطر روغنی گل  بابونه در کمی آب بدست می آید، بهره گیرید. مصرف روزی ۳ فنجان در ۳ وعده از چای ترکیبی گل  بابونه موجب باز شدن عادت ماهانه  می گردد.

چای ترکیبی  گل بابونه

ترکیبات:

۱۵ گرم گل بابونه

۱۰ گرم ترخان خشک

۵ گرم مشک  طرا مشيع

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

طرز تهیه  این چای شبیه طرز تهیه چای ترکیبی آویشن که درابتدای متن ذکر شده است می باشد.

11- بادام تلخ (Bitter almond (Amygdalus amara

خوردن  بادام  تلخ  با استفاده از روغن آن  به  صورت خوراکی و یا استعمال خارجی به دلیل خاصیت مدرّحیض  موجب باز شدن  جریان خون قاعدگی می شود. همچنین به  دلیل وجود برخی ترکیبات سمی در روغن بادام تلخ مصرف آن به شکل چکاندن در محیط  داخل رحم  زنان باردار سبب سقط  جنین می گردد و از اینرو مصرف آن  برای زنان شیرده و باردار مجاز نمی باشد. از شیاف ترکیبی روغن بادام  تلخ نیز جهت رفع بند آمدگی قاعدگی استفاده  دارویی می شود.

شیاف ترکیبی روغن بادام تلخ

ترکیبات:

۱۰ گرم پوره مغز بادام تلخ                            ۴۰ قطره روغن بادام تلخ

۱۰ گرم  پودر فرفیون                                   ۳۰ گرم موم

روش تهیه شیاف:

طرز تهیه این شیاف شبیه طرز تهیه شیاف ریشه آفتابگردان که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

12- بادرنجبویه (Lemon balm(Melissa officinalis

بادرنجبویه

استفاده از بادرنجبویه به عنوان دارویی ضد باکتری، ضد ویروس، تسریع  کننده جریان خون و تعریق و تنظیم کننده سیستم  قاعدگی  به  صورت دمکرده، جوشانده، چای طبی و محلول شستشوی واژن جهت  درمان اختلالات  مذکور به کار برده می شود. همچنین از این گیاه  به دلیل خاصیت ضد افسردگی و مقوی اعصاب آن جهت از بین بردن عوامل هیجانی وعصبی  که  به  ایجاد اختلالات قاعدگی کمک می کند، استفاده دارویی می شود. چای لیمویی  بادرنجبویه از دیگر فرآورده های قاعده آور بادرنجبویه است که به روش آن در زیر اشاره  شده است.

 چای لیمویی بادرنجبویه

ترکیبات:

۲ عدد چای کیسه ای بادرنجبویه

۱ عدد چای کیسه ای معمولی

۱ ليتر آب تازه جوش

مقداری آبلیمو

کمی شکر

روش تهیه چای:

آب جوش را درون قوری ریخته و چای کیسه ای  بادرنجبویه  و چای کیسه ای معمولی را به آن اضافه کنید. و روی حرارت قرار دهید. پس از۱ ساعت دم کشیدن، آنرا صاف  نموده، کمی آبلیمو و شکر را به آن افزوده و میل کنید.

13- باقالای مصری (ترمس) Lupinus albus 

باقالای مصری

ترمس میوه گیاهی است شبیه به  باقلای معمولی ولی کمی ریزتر از آن و فرو رفته  به  داخل و همانند قرص پهن و مسطح است. طعم آن  تلخ بوده و دارای طبیعتی گرم است. از این گیاه  به عنوان دارویی ادرار آور و بازکننده خون قاعدگی استفاده می شود.

دفع کرم روده، رفع خارش  پوست، تسکین درد مفاصل، تحلیل ورم کوفتگی، از بین بردن زگیل و درمان ترک مقعد و همچنین خاصیت سقط  کننده جنین از خواص عمده ترمس است. شیاف ترکیبی باقلای  مصری و مرٌمکّی از جمله  فرآورده های مدرّحیض است که روش تهیه آن  در زیر آمده است.

شیاف ترکیبی باقلای مصری و مرُمکّی

ترکیبات:

۲۰ گرم موم یا کره کاکائو

۵ قطره روغن ترمس

۵ قطره روغن مرُمکّی

روش تهیه شیاف:

روش تهیه این شیاف شبیه  روش تهیه  شیاف ریشه آفتابگردان که درابتدای متن ذکرشده است می باشد.

14-  برگ درخت انجیر (Fig (Ficus carica

از جوشانده، دم کرده و محلول شستشوی واژن برگ درخت انجیر جهت باز شدن جریان خون قاعدگی و تنظیم عادت ماهانه استفاده می شود. همچنین جهت تقویت پیازمو و رفع ریزش آن می توانید از لوسیونی که از خیسانده برگهای درخت انجیر درالكل بدست می آید، بهره  بگیرید. محلول ترکیبی شستشوی واژن برگ درخت انجیر نیز به مصرف درمان قطع قاعدگی می رسد.

محلول ترکیبی شستشوی واژن برگ درخت انجیر

ترکیبات:

۱ مشت برگ درخت انجیر تازه

نیم مشت برگ و تخم رازیانه

نیم مشت بومادران

۲ لیتر آب

روش تهیه محلول:

گیاهان فوق را درون دیگ کوچکی ریخته و آب روی آن  بریزید. سپس بمدت ۲۵ دقیقه  آنرا به آرامی بجوشانید. بعد از روی حرارت برداشته، پس از کمی سرد شدن، آنرا درون  تشت  بریزید و محل را با آن شستشو دهید.

15- برگ درخت گردو (Noyer ( Juglans regia

برگ درخت گردو

وجود خاصیت تصفیه کنندگی خون در برگ گردو سبب شده  که از این گیاه به عنوان دارویی موثر جهت پایین آوردن غلظت بالای  خون و به  جریان  انداختن  خون  قاعدگی  استفاده  شود. به همین  منظور می توانید از محلول شستشوی واژن که از جوشانده غلیظ  برگ  گردو بدست می آید بهره گیرید. چای ساده برگ  درخت  گردو با  وجود اینکه  طعمی تلخ  دارد در رفع عقب افتادگی قاعدگی موثراست.

چای ساده برگ درخت گردو

ترکیبات:

۳۰ گرم برگ خشک درخت گردو

۵۰۰ میلی لیتر آب تازه جوش

روش تهیه چای:

طرز تهیه این چای شبیه  طرز تهیه چای ترکیبی آویشن که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

16-  برگ درخت هلو (Peach ( Perisca vulgaris

وجود مواد معدنی و غذایی فراوان در برگ درخت هلو از یک سو مشکل کم خونی زنان و دخترانی که دچار خونریزیهای شدید قاعدگی می شوند را برطرف کرده و ازسویی دیگر به دلیل وجود خاصیت قلیایی و صاف کننده خون در آن  دارویی مفید جهت به جریان انداختن عادت ماهانه به تاخیر افتاده زنان می باشد. حمام دارویی ترکیبی برگ درخت هلو از جمله  فرآوردههای مدرّحیض است که به روش تهیه آن در زیر اشاره شده است.

حمام دارویی ترکیبی برگ درخت هلو

ترکیبات:

۵۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ برگ درخت هلو

۲۰۰ میلی لیتر دم کرده غلیظ  مشک طرا مشيع

۲۰ گرم پودر گل بومادران

۱ ليترآب گرم

روش تهیه حمام دارویی:

روش تهیه این حمام دارویی شبیه روش تهیه حمام  دارویی  اکلیل الملک که در ابتدای متن ذکر شده است می باشد.

برای مطالعه ادامه مقالات این عنوان به مطالب زیر مراجعه کنید.

فقدان قاعدگی یا آمنوره و روش های درمان آن (پارت دوم)

فقدان قاعدگی یا آمنوره و روشهای درمان آن(پارت سوم)

دسته بندی پیشگیری و بیماریها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت