آلوئه ورا یا صبر زرد (Aloe barbadensis)

کاربر ۱۷کاربر ۱۷
2,643 بازدید
آلوئه ورا

نام فارسی: آلوئه ورا

نام علمی : Aloe barbadensis

تیره : سریشیان Asphodelaceae

نام انگلیسی : Cape aloe

نام های دیگر: صبر، صبر سقوطری، صبر کموار، آلوئه ورا، آلوئه هندی، سولع، نام فارسی آلوئه ورا چادر وار، ازوال، ازوای زرد خزانه، مقر، ایلوا، ازوا، آلوئيس، آلوئه، صبر زرد، صبارا، آلوئه کوراسائو، آلوئه بارباد، صباره، الوا، صبر سیاه، الاله‌ی بیابان، شاخ بزی، شب یار ، برمس، مقرا، چادر وا، چادر وای، صعدنا، اوراف

گیاه آلوئه ورا به علت رویش در مناطق بیابانی به لاله‌ی بیابان نیز مشهور است. به این گیاه در فارسی شاخ بزی یا شب یار، نیز گفته می شود، گیاهی است چند ساله و از تیره سریشیان. آلوئه ورا تنها یکی از ۴۰۰ گونه گیاه رده Aloe می باشد.

کلیات گیاه شناسی

کلیات گیاه شناسی آلوئه ورا

آلوئه ورا (صبر زرد) به عنوان یک گیاه طبی سابقه طولانی دارد و قدمت استفاده از آن به سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد. امروزه این گیاه در اغلب مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری از قبیل منطقه کارائیب، جنوب ایالات متحده آمریکای لاتین و خاورمیانه می روید. بسیاری از مردم نیز این گیاه را در گلدان های کوچک در منازل خود به منظور درمان سوختگی ها و بریدگی های جزیی پرورش می دهند.

آلوئه ورا یک گیاه بادوام با گل های زرد است. صبر زرد فاقد ساقه بوده ولی برگ های آن دراز و تا ارتفاع ۳۰ سانتی متر می رسد. گل های این گیاه در انتهای ساقه ای که از وسط برگ ها خارج می شود، می روید. برگ های سخت آب دار و نیزه ای این گیاه به طول ۲۰ اینچ رشد می کند و طول کل گیاه تا۴ پا می رسد.

مشخصات گیاه آلوئه ورا

مشخصات گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا بی ساقه است. البته برخی از آن ها دارای ساقه ای بسیار کوتاه هستند. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر رشد می کند. برگ‌های آن دراز، کمی پیچ و خم دار و دارای تیغ های کناری است، هم چنین برگ‌های آن نیزه ای، کلفت، گوشتی با لبه های دندانه دار و آب دار است و رنگ آن سبز تا خاکستری است. ژله شفاف و سفتی از قسمت های داخلی برگ ترشح می شود. بین این ژله ای و پوست بیرونی برگ، سلول‌های خاصی حاوی مایع زرد رنگ تلخ قرار دارد. وقتی که این مایع خشک می شود، سبب تولید شیره الوئه ورا می شود که در بازار به آن صبر سیاه می گویند.

آلوئه‌ ورا گیاهی بادوام با گل‌های زرد و قرمز، متراکم که روی سنبله می رویند و گاه ارتفاع آن به ۹۰ سانتی متر می رسد. هر کدام از گل‌های آن آویخته است و دارای جام لوله ای ۲ تا ۳ سانتی متری است. گل های این گیاه در انتهای ساقه ای که از وسط برگ‌ها خارج می شود، می روید. بیش از ۳۰۰ گونه آلوئه‌ورا وجود دارد که مهم ترین آنها از نظر استفاده دارویی، آرایشی و بهداشتی، آلوئه‌ورا (Aloe Vera) است. امروزه این گیاه در اغلب مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری از قبیل منطقه کارائیب، جنوب ایالات متحده، آمریکای لاتین و خاورمیانه می روید.

آلوئه‌ورا بومی آفریقای شمالی است که از دیرباز در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیاری از کشورها به عنوان گیاه زینتی و هم گیاه درمانی به طور وسیع کشت گردیده است.

ترکیبات شیمیایی آلوئه ورا

ترکیبات شیمیایی آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن از جمله آلوئین های A2 و B به میزان ۴۰- ۲۵٪ کل ترکیبات و مشتقات کرومون از جمله آلوئه رزین B ،A2 وC است. ترکیبات مهم دیگر آلوئه شامل قندها از جمله: گلوكز، مانوز و سلولز، آنزیم ها از جمله: اکسیداز، آمیلاز و کاتالاز. هم چنین ویتامین هایی نظیر: C ،B6 ،B2 ،B1 ،E و اسید فولیک و مواد معدنی مانند: کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم می باشند. صبر زرد موادی نظیر آلوئين فامودین، آنتراكينون، ایزوباربالوئین و مقدارصمغ آن در حدود ۱۲ ٪ می باشد.

ژل آلوئه ورا حاوی «گلیکوپروتئین» است که، از تورم و درد جلوگیری کرده و روند بهبود را تسریع می‌دهد همچنین حاوی «پلی ساکارید» است که، رشد و ترمیم پوست را تحریک می‌کند. «آنتراکوئین» موجود در شیره آلوئه ورا بعنوان مسهل عمل می‌کند. این مواد شیمیایی در مقادیر کم می‌توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند. از ژل آلوئه ورا برای درمان زخم های درونی و بیرونی می توان استفاده کرد.

این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخم‌ها، سوختگی‌ها و یخ زدگی را تسریع می‌کند. با مصرف شیره آلوئه ورا به مقدار کم، می‌توان از سنگ کلیه پیشگیری کرد و یا اندازه سنگ را کوچک‌تر کرد.

این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع به ویژه در افرادی که مبتلا به بواسیر هستند، مفید است. عصاره آلوئه ورا دارای خواص ضدمیکروب است، از این‌ رو برای درمان عفونت‌های میکروبی مجاری معده‌ای-روده‌ای استفاده می‌شود. از آنجا که این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخم‌ها می‌شود کاهش می‌دهد، برای درمان زخم‌های معده نیز موثر است. تحقیقات اخیر نشان داده که، «مانوز استیله» بعنوان یک ترکیب ضدویروسی، دارای خواص درمانی ضدویروس ایدز است.

آلوئه‌ورا دارای موادی نظیر آلوئين فامودین، آنترا كيون، ایزوبار بالوئین و مقداری در حدود ۱۲ درصد صمغ است. ترکیبات مهم دیگر آلوئه‌ورا شامل قندها از جمله: گلوكز، مانوز و سلولز، آنزیم‌ها از جمله اکسیداز، آمیلاز و کاتالاز، هچنین ویتامین هایی نظیرE ، C ، B6 ، B2 ، B1 ، اسید فولیک و مواد معدنی از قبیل کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم است.

قسمت های مورد استفاده آ‌لوئه ورا

قسمت های مورد استفاده آلوئه ورا

تنها شیرابه های به دست آمده از برگ های این گیاه ارزش دارویی دارند. این شیرابه ها به صورت تازه غليظ (خمیری) و یا خشک شده با رنگ‌های متفاوت زرد، زرد مایل به سبز، قهوه ای و یا قرمز مایل به سیاه است، اما بخش‌های مختلف برگ‌ها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. این گیاه در لوازم آرایشی بهداشتی کاربرد بسیاری دارد.

طرز استفاده و مقدار مصرف آلوئه ورا

برای استفاده مستقیم از ژل آلوئه ‌‌ورا ، می توان برگ‌های گیاه را قطع کرد. در محل قطع شده، ژل بی رنگی نمایان می شود که با فشردن برگ گوشتی گیاه، ژل بیرون می زند. می توان از این ژل به طور مستقیم برای مرطوب کردن پوست، آفتاب سوختگی، زخم سوختگی های معمولی و نرم کردن اگزمای زیر چشم استفاده کرد. ژل به مرور زمان در معرض هوا تغییر رنگ می دهد و در نهایت به رنگ قرمز تیره (مایل به سیاه) در می آید.

از گیاه آلوئه‌ورا محصولات مختلفی به شکل قرص و کپسول به همراه بعضی گیاهان دیگر از جمله بلادون ، توسط کارخانه های داروسازی عرضه شده اند. میزان عادی مصرف ۰.۲ -۰.۱ گرم آلوئه‌ ورا و یا ۰.۱- ۰.۰۵ گرم عصاره ی آن برای چند شب متوالی است. ژل آلوئه به شکل تازه که از گیاه آلوئه گرفته شده باشد، بهترین ماده است. این ماده به صورت تجاری به صورت ژله ثابت شده نیز، موجود می‌باشد.

پودر

پودر شیره آلوئه ورا به شکل کپسول‌های پانصد میلی‌ گرمی بعنوان داروی مسهل موجود است.

طرز استفاده و مقدار مصرف آلوئه ورا

عصاره

عصاره آلوئه ورا در واقع، شکل مایع ژل است. بهترین نوع ژل آلوئه ورا، شکلی است که تازه از گیاه گرفته شده باشد. بسیاری از افراد این گیاه را برای درمان سوختگی‌ها و بریدگی‌های جزیی در آشپزخانه خود نگه می‌دارند. این گیاه برای درمان کهیر و پیچک سمی موثر است. به منظور استفاده از ژل آلوئه ورا، برگ آن را به صورت طولی برش دهید، ژل داخل آن را خارج سازید. سپس، آن را به صورت آزاد روی قسمت آسیب دیده بمالید.

شیرابه

برای درمان سنگ‌های کلیه و رفع یبوست، از شیره آلوئه خشک که در اندازه های ۰.۰۵ تا ۰.۲ گرم قابل دسترس است، استفاده کنید. برای درمان HIV، روزانه به میزان ۸۰۰ الی ۱۶۰۰ میلی گرم ماندن استیله مصرف کنید. این میزان از ماده مزبور، برابر با نیم تا یک لیتر آب آلوئه ورا است، هر چند این میزان مانوز استیله می‌تواند، در   فرآورده‌های مختلف متفاوت باشد.

توصیه های مصرفی آلوئه ورا

توصیه های مصرفی آلوئه ورا

لازم است بدانید: ژل آلوئه ورا برای استعمال خارجی، ماده ای بی خطر است. اما، در موارد نادری ایجاد حساسیت می‌کند. اگر پوست شما تحریک می‌شود، مصرف آن را ادامه ندهید. ژل آلوئه ورا برای درمان زخم‌های عمیق موثر نیست. شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده‌ای شدید گردد. مصرف مسهل آلوئه ورا برای درمان بیماری‌های معده ‌ای روده‌ ای، انسداد روده، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می‌شود. این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، کولیت گردد.

مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می‌شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می‌سازد. این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد. کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه آلوئه ورا مصرف کنند. مصرف طولانی و مزمن شیره آلوئه می‌تواند سبب کمبود پتاسیم گردد.

احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره آلوئه را با ادرار آورهای تیازید، شیرین بیان یا کورتیکو استروئید مصرف کنید، بیشتر است. زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباض‌های رحمی گردیده و موجب سقط جنین شود. در هر صورت قبل از مصرف این گیاه، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه کاشت و تکثیر آلوئه ورا

نحوه کاشت و تکثیر آلوئه ورا

آلوئه‌ ورا گیاهی رایج و آپارتمانی است و به طور سنتی در منازل به عنوان زینت و نیز برای خواص دارویی عالی آن پرورش داده می شود. تکثیر صبر زرد از طریق بذر و پاجوش‌های آن صورت می گیرد. اخیرا از طریق روش‌های کشت بافت به صورت تجاری نیز تکثیر می شود.

گیاه صبر زرد در هر نوع خاکی قابل رشد است. شرایط ایده آل خاک برای پرورش آلوئه‌ ورا، خاکی شل، با حاصل خیزی متوسط و زهکشی مورد نیاز است. هر مخلوط با کیفیت را با اضافه کردن ماسه دانه درشت، پرلیت، یا سنگ ریزه های گرانیت در گلدان قرار دهید. از گلدان خیلی بزرگ برای کاشت این گیاه استفاده نکنید. یک گلدان ۱۵ سانتی متری کافی است. برای کشت آلوئه‌ورا از پاجوش استفاده می شود. برای کشت در محیط باز با فواصل کشت ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر روی خطوط و ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر بین ردیف ها.

گیاه دارویی آلوئه ‌ورا بومی مناطق گرم و خشک است و با اقليم جنوبی کشور ایران سازگار است و به خوبی در استان های جنوبی که دارای منابع آبی کمی هستند قابل پرورش است ولی در نقاط مختلف ایران در گلخانه نیز کشت می شود. گیاه آلوئه‌ ورا نور زیاد خورشید را ترجیح می دهد. اگر در جایی زندگی می کنید که باران زیادی نمی بارد، می توانید گلدان را، در شرایط آب و هوایی گرم، در خارج از خانه، به طوری که نور کامل خورشید بر روی سایبان پلاستیکی بتابد، قرار دهید.

هنگام نگه داری در داخل خانه، گلدان ها باید در بخش شرقی و یا غربی کنار پنجره ای قرار داده شود. ۹۵ درصد این گیاه، آب است؛ لذا به شدت در مقابل سرما، آسیب پذیر است. دمای ایده آل برای نگهداری گیاه آلوئه‌ ورا، ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد (سلسیوس اصطلاح سوئدی) است. بنابراین، اگر این گیاه را در بیرون از منزل پرورش می دهید، باید گلدان‌ها را براساس شرایط محیط بیرون و قبل از آغاز شب های سرد پاییزی، جا به جا کنید.

گیاه آلوئه ‌ورا مانند کاکتوس و دیگر گیاهان آب دار، به آبیاری زیاد نیاز ندارد. آبیاری باید به شکلی باشد که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخ‌های زهکش گلدان کند. یک زیر گلدانی در زیر گلدان قرار دهید تا آب خروجی را جمع کند. معمولا، هر ۱۰ تا ۱۴ روز باید گیاه را آبیاری کرد. این زمان بسته به شرایط خاک دارد.

آبیاری آلوئه ورات را زمانی شروع کنید که خاک کاملا خشک شده باشد

آبیاری را زمانی شروع کنید که خاک تماما خشک شده باشد. در ماه های فصل زمستان، گیاه در شرایط خواب است. این گیاه نیاز کمی به آب دارد؛ لذا می توان در فصل زمستان، فاصله آبیاری را به ۳ تا ۴ هفته افزایش داد. بسیاری از باغ داران، آبیاری گیاه آلوئه‌ ورا را در فصل زمستان قطع می کنند. البته این مورد برای سلامت گیاه خوب نیست و باید از انجام این کار خود داری کرد.

وقتی که از خاک کود داده شده برای کاشت آلوئه‌ورا استفاده می شود، فقط لازم است که یک بار و در فصل بهار به آن کود داده شود. فقط از کود رقیق (آبکی) و یا از نوع نیمه قوی برای این کار استفاده کنید. چنان چه، خاک، حاصل خیز نیست، باید کود نیمه قوی را ماهی یک بار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان، به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون، می توان استفاده کرد.

گیاه آلوئه‌ ورا رشد سریعی دارد و ریشه های آن، مایل به گسترش است؛ بنابراین، تغییر گلدان‌ها، پس از هر ۱ یا ۲ سال انجام گیرد تا از انبوه شدن ریشه ها جلوگیری شود. با این کار می توان مجددا خاک را پر کرد. ظرف و یا گلدانی را که برای باز کاشت انتخاب می شود، باید دارای سطح پهنی باشد. حتی اگر گلدان خیلی عمیق نیست، مساله مهمی نیست.

در قسمت پایین گلدان یک لایه شن بریزید تا از زهکشی مناسب آن مطمین شوید و سپس خاک تازه بریزید (خاک گلدان قبلی را استفاده نکنید). گیاه را با دقت زیاد به طوری که به ریشه های آن آسیب نرسد، از داخل گلدان قبلی خارج و آن را در داخل گلدان جدید قرار دهید. زمانی گلدان را آبیاری کنید که ریشه ی گیاه در خاک جدید، کاملا استقرار یافته باشد.

برگ بوته های گیاه دارویی آلوئه‌ورا معمولا بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت و هنگامی که بوته ها به اندازه کافی رشد کردند برداشت می شود. هر سه ماه یک بار می توان از هر بوته ۳ تا ۴ برگ کناری برداشت در بازار و یا برای استخراج محصول در کارخانه مورد استفاده قرار داد.

خواص دارویی آلوئه ورا (صبر زرد)

خواص دارویی آلوئه ورا

طبیعت صبر زرد گرم و خشک است.

 • از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است شیرابه آن به مصرف طبی می رود.
 • تقویت کننده بدن است. 
 • یبوست را برطرف کرده و روده ها را تمیز می کند.
 • برای معالجه آسم مفید است.
 • سوء هاضمه را برطرف می کند.
 • در معالجه صرع مفید است.
 • اثر ضد کرم دارد.
 • خون را تصفیه می کند. 
 • برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرابه آن را روی پوست بمالید
 •  اگزما را درمان می کند.
 • برای معالجه اسهال خونی مفید است.
 • برای رفع ریزش مو، شیرابه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید.
 • گرفتگی کبدی را برطرف می کند.
 • برای التیام زخمها شیرابه آن را روی زخم بمالید.
 • صبر زرد بهترین کرم مرطوب کننده است، برگها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید.
 • مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند.
 • برای شستن چشم و زخم ها شیرابه صبر زرد را با آب مخلوط کرده و استفاده کنید.
 • تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماریهای التهابی و ویروسی (مثل تبخال).
 • ترمیم زخم، ترمیم آسیب های ناشی از سوختگی و ضدالتهاب است.
 • استفاده از آن در بیماری برگشت محتویات اسیدی معده به مری است. (این بیماری به علت عدم کفایت اسفنکتر تحتانی مری ایجاد و برگشت محتویات اسیدی معده به مری باعث آسیب وارد آمدن به مخاط مری و علایمی مانند سوزش سردل، سرفه های خشک، تنفس بدبو، خونریزی و زخم مری می شود نحوه تأثیر ژل صبر زرد هنوز مشخص نیست.)
خواص دارویی گیاه آلوئه ورا

خواص دارویی گیاه آلوئه ورا به طو خلاصه عبارتند از: زخم معده، افراد مبتلا به ایدز و آسم، التيام خواص سوختگی ناشی از اشعه، مسهل، ضد میکروب، التیام زخم، ضد آفتاب، ریزش مو، زخم‌های دستگاه تناسلی، معالجه همورئید، تقویت کننده بدن، یبوست و تمیز کردن روده ها، معالجه ی صرع، ضد کرم، تصفیه کننده خون، درمان اگزما، اسهال خونی، گزیدگی حشرات، ریزش مو و گرفتگی كبد، تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماری‌های ویروسی مثل تبخال و بیماری برگشت محتویات معده به مری.

 • در کتابی ، ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از کاربرد صبر زرد در درمان عفونت‌ها، معالجه‌ی پوست و تهیه داروهای ملین سخن گفته است. دیسکورید (فیزیکدان یونانی)، در سال ۷۴ پس از میلاد، صبر زرد را برای التیام زخم، جلوگیری از ریزش مو، درمان زخم های دستگاه تناسلی، و معالجه همورئید، مفید دانست.
 • خاصیت اصلی صبر زرد، به عنوان مسهلی قوی است که دارای خواص دیگری از جمله ضد ورم، ضد میکروب، التیام زخم ها، ضد آفتاب و ضد سوختگی است.
 • ژل صبر زرد اثرات خوب و مفیدی بر روی سوختگی های معمولی، سوختگی‌های حاصل از اشعه، زخم‌ها و صدمات دیگر پوست دارد. ژل خوراکی آن برای زخم معده، افراد مبتلا به ایدز و مبتلایان به آسم ( مدت شش ماه) مصرف می شود.
 • يبوست را برطرف و روده ها را تمیز می کند.
 • برای برطرف کردن خارش ناشی از گزیدگی حشرات شیرآبه آن را روی پوست بمالید.
 • برای معالجه اسهال خونی مفید است.
 • برای رفع ریزش مو، شیرآبه آن را به سر بمالید و موها را با آن ماساژ دهید.
 • گرفتگی کبدی را درمان می کند. برای التیام زخم‌ها شير آبه آن را روی زخم بمالید.
 • صبر زرد بهترین مرطوب کننده است، برگ‌ها را بشکنید و ژله آن را به پوست بمالید.
 • مبتلایان به بیماری قند می توانند با مصرف این گیاه قند خون خود را کنترل کنند.
 • برای شستن چشم و زخم‌ها شير آبه صبر زرد را با آب مخلوط و استفاده کنید.
 • تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماری های ویروسی مثل تبخال، ترمیم زخم، ترمیم آسیب های ناشی از سوختگی و ضد التهاب است.
 • استفاده از آن در بیماری برگشت محتویات اسیدی معده به مری است. این بیماری باعث آسیب وارد آمدن به مخاط مری و علایمی مانند سوزش سر دل، سرفه های خشک، تنفس بدبو، خونریزی و زخم مری میشود.

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف آلوئه ورا

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف آلوئه ورا

اگر به اندازه مصرف شود، خطری ندارد ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود. ضمنا زنان شیرده نباید از ژله ی آن استفاه کنند زیرا از طریق شیر وارد بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند. ژل آلوئه‌ورا برای استعمال خارجی ماده ی بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود. اگر در اثر مالش پوست شما تحریک می شود مصرف آن را ادامه ندهید. ژل این گیاه برای درمان زخم های عمیق موثر نیست. شیره‌ای برگ آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال رودهای شدید شود.

زنان باردار یا شیرده نباید شیره ی این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباض های رحمی شود و باعث سقط جنین شود. مصرف بیش از حد ژل (مصرف روزانه ۱ گرم )به مدت طولانی ممکن است باعث عدم تعادل آب و الکترولیت های بدن، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال خونی و ضایعات کلیه شود. هم چنین مصرف مقادیر بسیار زیاد آن ممکن است منجر به مرگ شود. کودکان زیر ۱۲ سال نباید از آن استفاده کنند. نباید از ژل در زمان تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، خونریزی مقعد و ضعف شدید استفاده کرد.

تداخلات دارویی آلوئه ورا

مصرف طولانی و مزمن شیره ی صبر زرد می تواند سبب کمبود پتاسیم شود که می تواند با پاره ای معالجات قلبي تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره ی صبر زرد را با مدرهای تیازید، شیرین بیان یا کورتیکواستروئید مصرف کنید، بیشتر است.

مضرات آلوئه ورا (صبر زرد)

مضرات آلوئه ورا
 • صبر زرد اگر به اندازه مصرف شود، خطری ندارد ولی مقدار زیاد آن باعث اسهال خونی می شود.
 • ضمنا زنان شیرده نباید از آن استفاده کنند زیرا صبر زرد از طریق شیر وارد بدن طفل می شود و ایجاد اسهال می کند.
 • این گیاه برای زنان حامله خوب نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
 • ژل آلوئه برای استعمال خارجی ماده بی خطری است، اما در موارد نادری سبب واکنش آلرژیک می شود.
 • اگر پوست شما تحریک می شود مصرف آن را ادامه ندهید.
 • ژل آلوئه برای درمان زخم های عمیق موثر نیست.
 • شیره آن می تواند سبب گرفتگی یا اسهال روده ای شدید گردد
 • زنان باردار یا شیرده نباید این ماده را مصرف کنند زیرا ممکن است سبب انقباض های رحمی گردیده و باعث سقط جنین می شود.
 • مصرف مسهل آلوئه برای درمان بیماری های معده ای – روده ای، انسداد روده ای، آپاندیسیت یا درد معده مبهم تجویز می شود.
 • این ماده ممکن است سبب تشدید اولسرها، بواسیر، دیورتیکولوز، التهاب دیورتیکول، کولیت یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) گردد.
 • مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد.
 • این ماده ممکن است سبب تغییر رنگ ادرار به رنگ قرمز بی ضرر گردد.
 • کودکان زیر ۱۲ سال نباید گیاه آلوئه مصرف کنند.
 • مصرف طولانی و مزمن شیره آلوئه می تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می تواند با پاره ای معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره آلوئه را با ادرار آورهای (مدرهای) تیازید، شیرین بیان یا کورتیکواستروئید مصرف کنید، بیشتر است.

سابقه ی تاریخی آلوئه ورا

سابقه ی تاریخی آلوئه ورا

به عنوان یک گیاه طبی سابقه طولانی مدت دارد و قدمت استفاده از آن به سال ۱۷۵۰ قبل از میلاد مسیح برمی گردد. صبر زرد یکی از گیاهانی است که قبل از میلاد مورد مصرف مردم بوده است. کلئوپاترا ملکه مصر پوست خود را هر روزه با آن ماساژ می داد که از شر آفتاب مصر در امان باشد و حتی مصریان آن را برای مومیایی مردگان خود به کار می بردند. در کتاب مقدس اسم این گیاه کرارا برده شده است.

بر روی دیواره های معابد مصری نقاشی هایی از صبر زرد، به شکل کنده کاری دیده شده است. قدمت این معابد به هزاره ی چهارم قبل از میلاد می رسد. در هنگام خاک سپاری فراعنه آلوئه‌ ورا را که «گیاه جاودانگی» نام گرفته بود، برای فراعنه هدیه می آوردند.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت