درمان آلرژیک با عسل

324
درمان آلرژیک با عسل

درمان آلرژیک با عسل

تحقیقات نوین نقش مهم عسل را در از بین بردن تدریجی حساسیت (آلرژی) بدن نشان داده اند. دکتر لوری كروفت درباره درمان آلرژیک با عسل معتقد است که استفاده از عسل سابقه خوبی در درمان تب یونجه یا (Hay Fever)، التهاب بینی و سینوس های مجاری تنفسی در بخش فوقانی دارد.

بر خلاف داروهای دیگر، عسل به بدن آسیب نمی رساند. همچنین هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. به نظر می رسد که علت تب یونجه، واکنش آلرژیک نسبت به گرده گل هاست، در صورتی که عسل محصول فعالیت زنبور روی شهد و گرده گل هاست. اما خداوند سبحان به زنبور نحل الهام میکند تا ماده ای بسازد درمانگر کسانی که به این گرده ها حساسند.

درمان آلرژیک با عسل

آزمایش هایی که کروفت انجام داده است: خوردن عسل خالص طبیعی به ویژه آن که از گرده گل سرشار باشد نه تنها از تب یونجه (Hay Fever) و حساسیت به سرماخوردگی جلوگیری می کند، چنانچه اگر این گونه افراد دوباره با گرده گل روبرو شوند، مقاوم می شوند.

همچنین کروفت ثابت کرده است که اگر دانه های گرده گل با عسل وارد روده ها شوند، در آنجا جذب شده و به خون می رسند، سپس مواد ضد آلرژی تولید و در بیرون منطقه در قلمرو محفظه اطراف گرده گل منتشر می شوند. سپس به تولید ماده ای که ضد آلرژی است، پرداخته تا آنجا که از بدن در برابر شرایط آتی تب یونجه (Hay Fever) و سرماخوردگی هایی که افراد غالبا در بهار با آنها روبرو هستند، مقاوم می شود.

کروفت معتقد است این تنها مکانیسم عسل نیست که بر بیماری های آلرژیک تاثیر می گذارد، زیرا عسل، شلغم دارای ماده ای استروییدی است به نام براسینولید که شبیه کورتیزون عمل می کند، چنان که فلاوونوییدهای موجود در گرده گل ماده مشابه کرموگلیکیت (Cromoglycate) دارویی که در درمان آسم و بیماری های ناشی از پیامد آن عمل می کند، می باشد.

کروفت می گوید:

مصرف یک بار از عسل در درمان آسم مفید نیست.

وی می افزاید:

اما با خوردن عسل، به مقدار کم و هر روز و به مدت چند ماه، از حملات آسم جلوگیری میکند.

کروفت معتقد است و سایر محققان نیز آن را پذیرفته اند که: نقش عسل در درمان آسم به مقدار ناچیز سم زنبور که در خود عسل است، بر می گردد. طبق این نظریه، زنبورهای کارگر هنگامی که حفره های موم را با عسل پر می کنند، زیر لایه موم، مقدار ناچیزی از سم خود را تزریق می کند تا از عسل حفاظت و نگهداری شود. سم زنبور مواد ضد التهابی دارد، این سم با گرده های گل واکنش شیمیایی خواهد داشت تا بتواند از پرزها و جداره مخاطی روده عبور کند و به خون برسد.

کروفت معتقد است که عسل برای این که بتواند بیماری‌های آسم، سرماخوردگی، تب یونجه (Hay Fever) و حساسیت های فصلی را درمان کند باید صاف و فاقد هر مواد ناخالص و دارای گرده های گل بدون فیلتر (Non Filterred) باشد و نباید در حین صاف کردن گرم شده باشد. همچنین باید به مقدار کم در یک مدت زمان طولانی مصرف شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید