بومادران (Achillea millefolium)

کاربر ۱۸کاربر ۱۸
3,101 بازدید
بومادران

نام فارسی: بومادران

نام علمی: .Achillea millefolium L

نام انگلیسی: Yarrow، Nose bleed، Sanguinary، Thousand- leaf، Milfoil

نام فرانسوی: Herbe au carpentier، Herbe a la copure، Millefeuille

نام آلمانی: Tausend- augbraum، Gemeine Schafgarbe، Achillenkraut

نام ایتالیایی: Erba pennina، Erba de carpentieri، Sanguinella، Millefoglio

نام عربی: حزنبل (Hhazanbal)، ام الف ورقه، قیصوم

نام فارسی دیگر: هزاربرگ

این گیاه از تیره کاسنی، علفی و پایا است. ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۹۰ سانتی متر و حتی بیشتر هم می شود. به طور خود رو در دشت ها، کنار جاده ها و نواحی کوهستانی نقاط مختلف اروپا و ایران می روید. برگ هایی بدون دمبرگ، دراز، پوشیده از کرک و منقسم به بریدگی های بسیار باریکی دارد.

گیاه بومادران از تیره کاسنی

کاپیتول های کوچک و متعدد آن، به طول ۴ تا ۸ میلی متر و به عرض ۲ تا ۵ میلی متر می باشد که وضع مجتمع به صورت گل آذین دیهیم، در قسمت های انتهایی ساقه دارد. در هر کاپیتول آن، دو نوع گل، یکی زبانه ای و سفید رنگ است که در حاشیه گل آذین قرار گرفته و دیگری لوله ای است که در ناحیه وسط قرار دارد.

در بعضی از شکل های این گیاه نیز به تناسب شرایط خاص محیط زندگی، گل های زبانه ای دارای رنگ ارغوانی یا مایل به آن هستند. در تابستان به شكل گروهی در انتها ساقه گل دهنده ظاهر می شوند. اطراف کاپیتول ها را انولوکری مرکب از براکته های پوشیده از کرک فرا می گیرد که کناره آن ها، به رنگ قهوه ای روشن یا تیره با ظاهر مشخص است. تعداد گل های زبانه ای هر کاپیتول از ۵ تا ۶ عدد بیشتر نمی شود. از کلیه قسمت های این گیاه، بوی خیلی قوی استشمام می شود، به طوری که با دست زدن به اعضا گیاه، این بو احساس می شود.

قسمت های مورد استفاده بومادران

تمامی بخش های گیاه بومادران قابلیت استفاده دارند.

قسمت های مورد استفاده این گیاه، سرشاخه های گل دار، برگ‌، ریشه و عصاره روغنی حاصل از گل های آن است. برگ آن طعمی تلخ و بویی قوی دارد و در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

سرشاخه های گل دار گیاه وحشی را در فاصله خرداد تا مرداد ماه که گل ها ظاهر می گردند می چینند و سپس به صورت بسته های کوچک درآورده در محلی از انبار به حالت آویخته نگه می دارند تا خشک گردند. در بعضی نواحی از ریشه گیاه نیز استفاده درمانی به عمل می آورند که در این صورت، باید پس از گل دادن گیاه، آن را از زمین خارج کرده، ریشه را پس از قطع کردن از ساقه و شستن، به صورت قطعاتی درآورد و سپس طبق معمول، در محل مناسب خشک نمود.

سابقه تاریخی بومادران

بومادران از گذشته های دور مورد استفاده بوده است.

بومادران از گیاهانی است که تاریخ استفاده از آن برای درمان بیماری ها، باید به زمان های خیلی قدیم نسبت داده شود. از زمان های بسیار قدیم به واسطه خواص درمانی اش از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار بوده و حتی گرده های این گیاه در کنار مدفن های انسان عصر نئاندرتال (دوران انسان های اولیه) یافت شده است.

نام علمی این گیاه، میلفوليوم، به معنی هزاربرگ است که به شاخه های پر برگ بومادران اشاره دارد. مصرف بومادران از قرن اول میلادی در بین مردم معمول بوده است به طوری که در آن زمان برای بند آوردن خون و علاج زخم هایی که با خون روی همراه بوده استفاده می شده است و به آن اعتقاد زیاد داشته اند.

مردم روستاهای انگلیس این گیاه را با نام های زخم بند سرباز و علف بخار می شناسند که گواهی بر شفابخشی و التیام زخم گیاه است. نام دیگر این گیاه خون دماغ است که دلیل این نام گذاری استفاده از آن برای بند آوردن خون ریزی بینی بوده است. روستاییان برگ های تازه‌ بومادران را در سوراخ های بینی فرو می کردند و خون ریزی را بند می آوردند.

یونانیان در طول جنگ ها از خواص درمانی این گیاه استفاده می کرده اند. براساس بعضی از منابع معتبر، این گیاه به نام آشیل نیز معروف است، زیرا قهرمان بزرگ یونان (آشیل)، این گیاه را برای شفای زخم‌های سربازان خود در میدان جنگ به کار می برده است. سرخ پوستان آمریکایی نیز به خواص شفابخش بومادران آگاه بوده و بعضی از قبایل سرخ پوست از این گیاه برای درمان زخم ها، بریدگی‌ها و کوبیدگی‌ها استفاده می کرده اند.

ترکیبات شیمیایی بومادران

سرشاخه های گلدار بومادران ترکیبات شیمیایی قراوانی دارد.

سرشاخه گل دار بومادران، دارای اسانس (مهم ترین ماده موجود در گل)، نوعی هتروزید مولد اسید – سیانیدریک به مقدار ۳ میلی گرم درصد، یک گلو کوالکالوئید به نام آکی لئين، اینولین، مواد چرب، مواد مومی، یک فیتوسترول، تانن، اسید آکونی تیک (اسید آکی لئیک) و غیره است.

اسید آکونی تیک (اسید اکوئی ستیک، اسید سیتریدیک، اسید آکی لئیک)، به فرمول C۶H۶O۶ و به وزن مولکولی ۱۷۴.۱۱ است و در اعضای گیاهان مختلفی، متعلق به تیره های متفاوت، از جمله انواع زیر یافت می شود:

1- بومادران (Achillea Millefolium) ( و گونه های دیگر) از تیره کاسنی (Compositae)
2- دربرگ و غده های اقونیطون (Aconitum Napellus) از تیره آلاله (Ranunculaceae)
3- .Equisetum arvense L (و گونه های دیگر) از تیره دم اسبی (Equisetaceae)
4- در ملاس چغندر و شیره ساقه نیشکر

تهیه آن در صنعت به طرق مختلف و از گیاهان بالا، شیره نیشکر، ملاس چغندر و همچنین دزیدراتاسیون اسید سیتریک با اسید سولفوریک (با آرایش فضایی Trans – configuration) صورت می گیرد.

اسید آکونی تیک موجود در ترکیبات بومادران

اسید آکونی تیک، به صورت ورقه های کوچک مسطح (در حلال آب) به دست می آید. هر گرم آن در هر ۵.۵ میلی لیتر آب ۱۳ درجه و ۲ میلی لیتر آب ۲۵ درجه حل می شود. در ۲ قسمت الكل ۸۸ درصد در گرمای ۱۲ درجه نیز محلول است. درجه انحلال آن در اتر بسیار کم است. دارای مصارف صنعتی است.

آکی لئين، به صورت گردی به رنگ زرد مایل به قهوه ای است. بوی مخصوص و طعمی بسیار تلخ دارد. به مقدار کم در اتر و الكل ولی به مقادیر زیاد در آب حل می شود و محلولی به رنگ زرد مایل به قرمز می دهد. آکی لئين با اسید سولفوریک رقیق، ایجاد یک قند احیا کننده، آمونیاک و آکی لتين می کند که ماده ای تلخ و آمرف است. وجود این ماده در سرشاخه های گل دار گیاه نیز ذکر شده است.

اسانس آن که به مقدار ۰.۰۱۳ تا ۰.۲۵ درصد در گیاه وجود دارد، شامل ۸ درصد سینئول، تويون، بورنئول، اسید فرمیک، اسید والرینیک آزاد یا اتريفيه واستن است. رنگ آبی اسانس نیز مربوط به ماده ای موسوم به آزولن می باشد که به نظر می رسد، ضمن عمل تقطیر، از آن حاصل شود. اسانس را باید در شیشه های دربسته، در محل سرد و دور از نور نگه داری کرد. از نظر درمانی اثر معرق دارد.

اسانس موجود در گیاه بومادران

تويون Thuyone (توژون، تاناسه تون (این ماده در اسانس Tanacetum vulgare L وجود دارد که توسط Semmler به این نام خوانده شده و همان تویون است))، به فرمول C۱۰H۱۶O و به وزن مولکولی ۱۵۲.۲۳ است و در اسانس گیاهان مختلف از جمله انواع زیر یافت می شود:

1- Salvia officinalis L از تیره نعنا (Labiatae)
2- Achillea Millefolium L از تیره کاسنی (Compositae)
3- Tanacetum vulgare L از تیره کاسنی (Compositae)
4- Thuya occidentalis L از تیره سرو (Cupressaceae)

تویون مرکب از ایزومرهایی مانند آلفا – تويون (α- thuyone) به مقدار ۳۳ درصد و بتا – تویون (thuyone – β) به مقدار ۶۷ درصد است. ماده ای است به حالت مایع، بی رنگ و یا تقریبا بی رنگ، که در آب غیر محلول، ولی در الكل و حلال های دیگر مواد آلی حل می شود. نوع چپ گرد آن، همان آلفا- تويون و نوع راست گرد آن، د – ایزوتویون (d – isothuyone) یا بتا – تویون (β – thuyone) می باشد. باید توجه داشت که اگر تویون مصرف شود، ممکن است حالت تشنج ایجاد کند.

نحوه کاشت و تکثیر بومادران

نحوه کاشت و تکثیر بومادران

پرورش بومادران به علت پراکندگی زیادی که گیاه درغالب نواحی اروپا و آسیا دارد، معمول نیست زیرا بهره برداری از پایه های وحشی گیاه، کافی برای رفع نیازمندی های دارویی و استفاده های صنعتی است. در حال حاضر کاشت و تکثیر این گیاه به وسیله بذر (دانه) و نهال های ریشه دار انجام می شود. رشد بومادران کند است و ۴ تا ۵ سال نیز در زمین باقی می ماند.

در مناطق کم باران، آبیاری به موقع و منظم برای داشتن محصول خوب، لازم است. گیاه بومادران در مرحله گل دهی بیشترین مقدار ماده دارویی را دارد، بنابراین بهترین زمان برداشت گل ها، ساقه ها و برگ ها، در هنگام گل دهی گیاه است. همان طور که گفته شد کشت و تکثیر ریشه بومادران توسط بذر و هم چنین به شکل رویشی انجام می گیرد. تکثیر توسط بذر به دو روش مستقیم و غیرمستقیم است:

کشت توسط بذر به روش مستقیم

کاشت بومادران از طریق بذر هم امکان پذیر است.

بذرها به صورت ردیفی در زمین اصلی، که بستر آن برای کشت بومادران آماده شده است کشت می شوند. زمان مناسب برای کشت مستقیم گیاه در زمین اصلی اواخر تابستان و اوایل پاییز است. در این روش بذرها در ردیف هایی به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند. معمولا بذر، ظرف ۱۵ روز در اقلیم معتدل جوانه می زند و پس از این که چندین برگ رشد کرد، نهال ها را به فاصله‌ ۳۰ سانتی متر تنک می کنند. برداشت بومادران در کشت مستقیم از سال سوم انجام می شود.

کشت توسط بذر به روش غیرمستقیم

بذر را اوایل بهار در خزانه هوای آزاد کشت می کنند. برای این کار، بذرها در ردیف هایی به فاصله ۵ تا ۲۰ سانتی متر کشت می شوند. عمق بذر در موقع کاشت نباید بیشتر از ۰.۵ سانتی متر باشد. پس از آبیاری منظم و کندن علف‌های هرز در سطح خزانه، اوایل پاییز می توان نشاها را به زمین اصلی منتقل کرد. نشاها را در زمین اصلی در ردیف هایی به فاصله ۶۰ سانتی متر می کارند. فاصله دو بوته نیز در طول ردیف، ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر باید باشد.

تکثیر رویشی بومادران

تکثیر رویشی گیاه از طریق تقسیم بوته و ریشه صورت می گیرد. گیاهان ۴ تا ۵ ساله را در فصل پاییز از خاک خارج می کنند. سپس هر گیاه را به ۲ تا ۴ بوته تقسیم و در زمین موردنظر می کارند. فصل پاییز زمان مناسبی برای تکثیر رویشی بومادران است.

خواص درمانی و طبیعت بومادران 

بومادران خاصیت درمانی فراوانی دارد.

طبیعت این گیاه از تیره کاسنی، گرم است. در قرون وسطی، بومادران را برای بند آوردن خون ریزی های بینی، اختلالات قاعدگی، بی خوابی، اختلالات بینایی، وجود خون در ادرار، اخلاط خونی، صرع و… به کار می برده اند. استفاده از آن برای مصارف درمانی از این زمان به بعد رو به افزایش گذاشت، به طوری که تدریجا علاوه بر مواردی که گفته شد، از آن برای رفع بسیاری از بیماری ها نظير قولنج های کبدی و کلیوی، بواسیر و غیره استفاده می شده است.

بررسی های علمی جدید، ضمن تایید برخی از اثرات درمانی بومادران، جای آن را در ردیف گیاهان دارویی مفید، محفوظ نگه داشته است. بومادران دارای اثر مقوی، نیرو دهنده، ضد تشنج، قاعده آور، بند آورنده خون و التیام دهنده زخم و جراحات است. دم کرده سرشاخه گل دار بومادران، در رفع گاستریت های حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر مفیدی ظاهر می کند. در ضمن سوء هضم های ناشی از نفخ را از بین می برد.

بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ و عطری، بر روی سلسله اعصاب و قلب نیز اثر می گذارد. به طوری که در موارد درمانی مختلف مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه های دل و هم چنین در بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب، هیستری، صرع و قولنج های تشنج آور نتایج مفید می دهد.

اثر قابض بومادران

بومادران بر اثر قابض بودن، در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون، رفع اخلاط خونی بواسیرهای خونی و اسهال های ساده اثر معالج دارد و چون در این گونه موارد به طور قاطع عمل می کند، اعتقاد مردم نسبت به آن در طی قرون متمادی همواره زیاد بوده است. بررسی های دانشمندان در سال ۱۹۳۶ نشان داد که شیره تازه گیاه در آنژین۔ دوپوآترین (آنژین صدری)، احساس گرفتگی ناگهانی و درد قلب و همچنین خواب رفتن دست، نتایج مفید می دهد.

ارزش درمانی بومادران بیشتر از نظر خاصیت بند آورنده خون و علاج بواسیر است، زیرا در طی دوران طولانی که بررسی بر روی آن صورت گرفت، همیشه نتیجه مثبت از آن به دست آمده است.

مصرف شیره تازه گیاه موجب می گردد که اثر قابض بر روی مخاط ها ظاهر شود و موجبات رفع احتقان و تسکین ناراحتی های اعضا ملتهب فراهم گردد و با این عمل، ارزش آن در درمان بواسیر، شقاق و ترک ناحیه مقعد و نوک پستان، مسلم شود. با مصرف فراورده های بومادران، نه تنها بواسیرهای ساده معالجه می گردد بلکه در آن دسته از مبتلایان که خون ریزی نیز دارند، می تواند خاصیت ضد خون ریزی خود را نشان می دهد. بررسی های جدید نشان داده که با مصرف بومادران، از ترشحات مخاط رکتوم نیز که خود موجب پرخونی و تورم ناحیه دردناک بواسیر می شود، جلوگیری به عمل می آید.

ازدیاد حجم ادرار و دفع سنگ کلیه با بومادران

اثر قاعده آور بومادران باعث آن گردید که در طی قرون متمادی، مردم از آن پیوسته استفاده به عمل می آورند و چون با تکرار مصرف آن، اثر سویی در بیمار به وجود نمی آید، از آن برای تنظیم قاعدگی در مواقعی که به صورت غیرکافی رخ می دهد و همچنین برای جلوگیری از درد و ناراحتی های وقوع قاعدگی استفاده می شود.

بومادران به علت اثر مدر که دارد در ازدیاد حجم ادرار و دفع سنگ کلیه نیز موثر است. به علاوه بادشکن و تب بر می باشد. مصرف جوشانده غلیظ بومادران در بعضی نواحی ایتالیا جهت درمان تب های نوبه بین مردم معمول می باشد. این گیاه محرک گردش خون، شل کننده عروق محیطی، کاهش دهنده فشار خون بالا، ضد ترومبوز مغزی و شریانی، تقویت کننده رگ های واریسی، معرق و تب بر، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد کرم، پشه کش، حشره کش، شست و شو دهنده و ضدعفونی کننده است.

در استعمال خارجی، شیره تازه یا دم کرده آن در آب، اثر التیام دهنده زخم ها، اولسرها، خراش و شکاف پوست بدن، ناحیه مقعد و نوک پستان دارد. برای درمان اگزما و سایر مشکلات پوستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی آمریکا و اروپا، بومادران برای کاهش تورم و بهبود مفصل های روماتیسمی تجویز می شود. از چای داغ این گیاه برای سرماخوردگی‌های سخت و تسکین دل درد قاعدگی دختران استفاده می شود.

گل بومادران

گل بومادران

تركيبات شيميايی گل بومادران

مواد چرب، سيترال، سيترولن، آزولن، كامازلين، آكاليپتل، بورنئول، لينالول، ژرانيون، گلوكوآلكالوئين، لاكتون، اكيلئين، سينئول، كانازلين، بنزلين، آلامين، تانن، ترپينال، آپيژنين، هينزيتل، نياسين، سينول، آزولن، آزلن، تانن، اسيد سيانيدريک، اكسيلئين‌اسيد، سالسيليک اسيد.

خواص درمانی گل بومادران

پانزده تا چهل گرم از گل بومادران را در يک ليتر آب جوش به مدت ده دقيقه دم كنيد. سپس از صافی رد کرده، آب صاف شده آن را روزی سه فنجان به نوبت بنوشيد. ترشحات زنانه را برطرف می سازد، مقوی اعصاب عضله‌ قلب است، از پيشرفت سرطان جلوگيری می كند، ضد سرگيجه است، مدر بول و حيض است، ضد انگل ژيارديا و ضد خون ريزی رحم می باشد، برای آسان زاييدن مصرف می شود.

خواص درمانی گل بومادران

برای تنظيم و بازكردن قاعدگی به كار می رود، درمان كننده‌ زخم معده و اثنی‌عشر است تب‌ بر و بادشكن می باشد و برای درمان صرع، سرسام، سينه درد، زكام، آنفلوانزا و قولنج كليوی مفيد است، برای رفع ورم پستان، رفع بی خوابی، رفع خستگی عمومی و رفع ضعف ماهيچه های قلب موثر می باشد، برای درمان بواسير و جلوگيری از خون ريزی‌ ها مفید است، هضم كننده‌ غذاست. رقيق كننده‌ خون و ضد لخته شدن خون در عروق می باشد، مخصوصا در ناحيه‌ قلب و مغز، لطيف كننده‌ بدن است.

شن كليه و مجاری ادرار را دفع می كند، اسهال و استفراغ را مداوا می كند، قبض كننده و اشتهاآور است، ضد تشنج و مقوی اعصاب است، ضايعات ريوی را برطرف می سازد، برای درمان دل درد و نزله های روده مفيد می باشد، برای رفع ضعف رحم مفيد است و عمل اين عضو را به حالت طبيعی برمی گرداند.

طرز تهیه روغن بومادران

از بومادران روغن نیز تهیه می شود.

میزان ۵۰ گرم بومادران را در ۲۵۰ گرم روغن زیتون خیس کنید، سپس داخل یک شیشه ریخته و درب شیشه را محکم ببندید. شیشه را در آب جوش انداخته و به مدت ۴ ساعت بگذارید تا با حرارت ملایم بجوشد. سپس صاف نموده و استفاده کنید.

صور دارویی بومادران

صور دارویی بومادران
 • در استعمال خارجی، از جوشانده ۳ تا ۶ درصد سرشاخه گل دار برای تهیه لوسیون ها، حمام و هم چنین به کار بردن آن به صورت تنقیه استفاده می شود.
 • شیره تازه گیاه نیز برای قرار دادن بر روی زخم و جراحات، شکاف و ترک پستان و محل دردناک بواسیر، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • با افزودن ۲ گرم اسانس بومادران به ۴۵ گرم پماد کامفره، نوعی پماد برای مالیدن برروی محل دردناک رماتیسم، تهیه می شود.
 • برای تسکین اعصاب مقدار ۴ گرم بومادران را در ۱۵۰ سی سی آب جوش دم کنید و آن را بعد از صرف شام میل نمایید.
 • برای جلوگیری از ریزش مو ۲۰ گرم بومادران را در ۵۰۰ سی سی آب بجوشانید و سر را با محلول ماساژ دهید.
 • برای بند آمدن خون دماغ عصاره غلیظ بومادران را داخل بینی بچکانید.
 • برای رفع لاغری و ضعف عمومی بدن، مقدار ۲ گرم بومادران را در ۱۵۰ سی سی آب، به مدت نیم ساعت دم کنید و بعد هر غذا یک فنجان از آن را میل نمایید.
 • افرادی که دچار هموروئید (بواسیر) هستند می توانند از دم کرده‌ بومادران و همین طور تازه‌ آن به صورت ضماد استفاده کنند.
 • برای دفع سنگ کلیه و مثانه، مقدار۲۰ گرم بومادران را در یک لیتر آب جوش به مدت ۳۰ دقیقه دم کنید (بهتر است که در فلاکس باشد) و هر ۵ ساعت یک لیوان از آن میل کنید، یا این که ۵ گرم از آن را در۲۰۰ سی سی آب دم کنید و به مدت ۳ روز مصرف آن تکرار شود.
 • کمپرس بومادران ضد چین و چروک صورت است.
نسخه های دارویی با بومادران
 • برای درمان ضعف قلب، ورم عضله قلب (میوکاردیت) احساس گرفتگی و درد در ناحیه قلب، جلوگیری از سکته قلبی، مقدار ۲ گرم از آن را در ۱۵۰ سی سی آب دم کنید و سپس صاف نمایید. آب صاف شده آن به مدت یک هفته، روزی ۳ فنجان میل شود.
 • برای درمان صرع و اختلال بینایی، تقویت بینایی، انواع سردردهای میگرنی و گواتر استفاده از دم کرده بومادران بسیار مفید می باشد.
 • برای درمان کرم روده و معده می توانید از دم کرده‌ بومادران صبح و شب یک فنجان میل کنید.
 • برای جلوگیری از خون ریزی زیاد عادت ماهانه و خون ریزی های بین عادت بعد از پاک شدن، به مدت ۲ هفته از دم کرده بومادران استفاده کنید. بدین صورت که مقدار ۲ گرم از این گیاه را در ۱۵۰ سی سی آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم شود.
 • مقدار۳۰ گرم بومادران را در یک لیتر آب دم کنید و روزی ۳ فنجان میل نمایید. (به دلیل تغییر رنگ دم کرده، بهتر است مقدار کمتری از آن دم شود مثلا ۲ گرم در ۱۵۰ سی سی آب) این دم کرده‌ به منظور شست شوی رسوبات ترک های بدن مصرف می شود.
 • برای ضدعفونی کردن و پایین آوردن تب در زمان سرخک، مخملک، آبله مرغان و سرخچه، می توان از دم کرده‌ بومادران استفاده کرد. برای کودکان یک گرم را در ۱۰۰ سی سی آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده و به مرور و به مقدار کم میل شود.
 • برای تقویت کبد از چای بومادران استفاده شود. به این شکل که ۳ گرم از سرشاخه های جوان را در ۱۵۰ سی سی آب جوش دم کنید و بعد از غذا بنوشید.
گیاه خشک بومادران
 • برای جلوگیری از ریزش مو، مقدار ۴۰ گرم بومادران را در یک لیتر آب بجوشانید، آن را صاف کنید و سر را با آن ماساژ دهید.
 • نوشیدن دم کرده بومادران برای افرادی که از بیماری واریس پا رنج می برند بسیار مفید است و حتی می توانند محل درد و زخم را با آن شست وشو دهند.
 • افرادی که از بیماری ورم معده رنج می برند می توانند مقدار ۲ گرم بومادران را در ۱۰۰ سی سی آب، به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده و نیم ساعت پس از صرف غذا میل کنند.
 • برای رفع خارش شدید، مقدار۵۰ گرم بومادران را در آب وان حمام بریزید و در آن استراحت کنید.
 • برای رفع زكام و دردهای رماتيسمی، می توانید عصاره‌ گل بومادران را با وازلين مخلوط نموده و بر روی محل مورد نظر بماليد.
 • برای رفع پف كردگی زير چشم، گیاه بومادران را با عسل مخلوط کنید و شب‌ها زیر چشم بمالید.

از بومادران، فراورده های دارویی متعددی از جمله انواع زیر تهیه می گردد:

تهیه فراورده های دارویی از بومادران

۱- شیاف جهت درمان بواسیر

عصاره بومادران۰.۲۵گرم
اونگان پوپولئوم (O.populeum)۱ گرم
بوردو کاکائو۳ گرم
موم سفیدبه مقدار کافی جهت تهیه یک شیاف

اونگان پوپولئوم (نام انگلیسی: Onguent populeum) از اعضای گیاهان مختلف به شرح زیر تهیه می شود:

جوانه خشک شده شالک (Populus nigra)۸۰۰ گرم
برگ خشک شده بلادون۱۰۰ گرم
برگ خشک شده بنگ دانه (ژوسکیام)۱۰۰ گرم
برگ خشک شده تاجریزی سیاه۱۰۰ گرم
برگ خشک شده خشخاش۱۰۰ گرم
پیه خوک۴۰۰۰ گرم
الکل ۹۵ درجه۴۰۰ گرم

برگ خشک گیاهان بالا را به جز جوانه شالک، به صورت نیم کوب درآورده و به مدت ۲۴ ساعت در الكل ۹۵ درجه خیس می کنند. سپس پیه خوک را به آن اضافه می کنند و به مدت ۳ ساعت در بن ماری حرارت می دهند و گه گاه هم می زنند. در نهایت جوانه خشک و نیم کوب شالک را اضافه می کنند و در بن ماری به مدت ۱۰ ساعت، تحت اثر گرما به صورت کاملا یک نواخت در می آورند و سپس تحت اثر فشار، صاف می نمایند و به ملایمت سرد می کنند. پماد به دست آمده را مجدد تحت اثر گرما به حالت مایع درآورده و در ظرف مناسب جای می دهند.

2- پماد جهت تسکین دردهای رماتیسمی

اسانس بومادران۲ گرم
لانولین۱ گرم
پماد کامفره۴۵ گرم

پماد به دست آمده از مخلوط مواد بالا را در محل های دردهای رماتیسمی، دردهای عصبی، دردهای ناشی از سلولیت cellulite جهت تسکین درد می مالند.

بهداشت پوست

بومادران در بهداشت پوست تاثیرات مثبتی دارد.
 1. اگر از جوشانده ۳ تا ۴ درصد بومادران بر روی پوست سر مالیده شود، می تواند از ریزش موی سر جلوگیری کند.
 2. ازترکیب بومادران یا اسانس آن با روغن کنجد، کرم بهداشتی به دست می آید که می تواند ضد آفتاب خوب و بی زیانی، جهت تامین سلامت پوست در مقابل نور خورشید باشد.

مصرف ‌بومادران در دام پزشکی

از جوشانده غلیظ بومادران می توان برای رفع خون در ادرار و رفع جرب گوسفندان و… استفاده کرد.

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف بومادران

عوارض جانبی، موارد احتیاط و منع مصرف بومادران
 • بومادران جزو آن دسته از گیاهان با حداقل عوارض جانبی و یا عوارض جانبی نادر است. ولی با این حال تعدادی عوارض احتمالی را به آن نسبت داده اند: خواب آلودگی، سداسيون، یبوست، ابتلا به سردرد، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، حساسیت به نور در مصرف دراز مدت آن و التهابات ناشی از تماس با این گیاه.
 • فرآورده های بومادران نباید به کودکان زیر دو سال داده شود و برای کودکان بزرگتر نیز باید از مقدار کم شروع شود و با توجه به سن، کم کم تا حد مجاز افزایش داد.
 • مصرف دارو در زمان حاملگی (محرک انقباض رحم است) و دوران شیردهی ممنوع است.
 • باید از استفاده بومادران در ناحیه ی اطراف و یا داخل چشم خودداری کرد.
 • اسراف در خوردن گل بومادران ممکن است باعث سردرد و سرگيجه شود و به کلیه آسیب برساند.

تداخلات دارویی ‌بومادران

این گیاه با آنتی اسیدها تداخل دارد. هم چنین اثرات داروهای آنتی کواگولانت ها و ضد پلاکت ها را کاهش می دهد. مصرف بومادران با مسکن‌ها، خواب آورها، باربیتورات ها و… موجب کاهش بیش از حد فشار خون می شود. مصرف بومادران با این داروها، حداقل باید با فاصله ۲ ساعته از هم باشد.

محل رویش بومادران

بومادران در ایران در مناطق مختلفی به خصوص در ارتفاعات رشد می کند.

محل رویش گیاه بومادران درنواحی کوهستانی رزوند و اطراف دماوند. نواحی مختلف رشته کوه البرز، نواحی شمالی اوشان، راه بی وزن به چرم کش در ارتفاعات ۸۵۰ تا ۱۱۰۰ متری در دامنه های آفتاب گیر و امتداد آن تا کبوترچاک.

اشترانکوه، ارومیه، تبریز، پلور در ارتفاعات ۲۱۰۰ متری. راه گرگان به مشهد و جنگل های گلستان.

دو گونه فرعی از بومادران در ایران

دو گونه فرعی از بومادران در ایران

1- subsp. millefolium

گرگان: شاه کوه، بندرشاه. مازندران: دره تالار در ارتفاع ۲۳۰۰ متری، قمرود بالا در ارتفاع ۲۵۰۰ متری، پل گدوک در ارتفاع ۲۰۰۰ متری، دره چالوس، بین ولی آباد و پل زنگوله در ارتفاع ۲۲۰۰ متری، سیاه بیشه در ارتفاع ۲۱۰۰ متری، دامنه های شمالی جنگل کندوان در ارتفاع ۲۴۰۰ متری و کلاردشت. مغرب ایران.

آذربایجان: بین اسالم و خلخال در ارتفاع ۲۱۵۰ متری، لیزار در ۴۲ کیلومتری مغرب نور در ارتفاع ۲۵۴۰ متری، کاليبار در ارتفاع ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ متری، پیراحمد در ارتفاع ۲۳۰۰ متری، خان گلی در ارتفاع ۲۵۰۰ متری، قطور، رضاییه، قاسملو در ارتفاع ۲۵۰۰ متری، سیاه چشمه در ارتفاع ۲۲۵۰ متری، چاهریک، شاهپور در ارتفاع ۱۲۴۰ متری.

زنجان و کردستان: بین سلیمانیه و قیدار در ارتفاع ۱۸۵۰ متری، گردنه خان حسن سالاران در ارتفاع ۱۹۰۰ متری، جنوب شرقی بیجار در ارتفاع ۲۲۰۰ متری، چهل چشمه در ۴۴ کیلومتری شمال شرقی مریوان در ارتفاع ۲۰۰۰ متری. همدان در ۸ تا ۱۲ کیلومتری جنوب غربی در ارتفاعات ۲۲۵۰ متری.

اطراف تهران: کوه دماوند اطراف رنه در ارتفاع ۲۴۲۰ متری، پلور در ارتفاعات ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ متری، دره تالار در ارتفاع ۲۴۰۰ متری، شهرستانک در ارتفاع ۲۳۰۰ متری، دماوند نزدیک آبگرم در ارتفاع ۲۲۰۰ متری، سنگده در۳۰ کیلومتری جنوب شرقی پل سفید در ارتفاعات ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ متری. قزوین و بین گچسر و گاجره در ارتفاع ۲۴۵۰ تا ۲۲۴۰ متری کرج. سمنان: دامغان، شاهرود، بسطام.

2- subsp. elbursensis Hub. Mor

مازندران: کلاردشت در ارتفاع ۳۴۰۰ متری، دره چالوس در ارتفاع ۲۴۰۰ متری، زنگوله در ارتفاع ۲۴۰۰ متری. اطراف تهران: دیزین، دماوند، پلور، کندوان در ارتفاعات ۲۹۰۰ تا ۳۰۵۰ متری و قزوین.

دسته بندی گیاهان دارویی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+926 محصولات
+1647 سفارشات تکمیل شده
+2187 کاربران
+4751 مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت